Log Dergisinden Ücretsiz iPad Uygulaması

İlklere imza atmasıyla bilinen Log, bu sefer de iPad’de bir ilke imza atarak Türkiye’nin iPad’e özel ilk dergi uygulamasını çıkardı. Yakından takip edenlerin bildiği gibi Log, normalde bayilerde 5TL’ye satılan aylık bir teknoloji dergisi. iPad uygulaması ise ücretsiz.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Uygulamayı ilk açtığımızda dikkat çeken geçmiş tüm sayıların kapakları ile birlikte listelenmesi. (Haziran 2008’den bu yana tüm sayılar mevcut.) Bu tip dergilerde bol fotoğraf olduğu için içerik boyutları çok yüksek olabiliyor. Bu yüzden Log’un iPad uygulamasında hangi sayıyı okumak istiyorsak önce  o sayıyı yüklüyoruz.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Her bir sayı da yaklaşık 40MB. tuttuğundan önce Wi-Fi ile indirmek çok daha mantıklı oluyor. Herhangi bir ayın sayısını yükledikten sonra da, dergiyi okumak için internet bağlantısı zorunlu olmuyor. Sadece dergi içindeki interaktif alanlardan yararlanabilmek için internet bağlantısı gerekiyor.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Örneğin yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi eğer internet bağlantımız var ise, bir oyun tanıtımın yapıldığı sayfadaki videoya tıkladığımızda, o oyunun tanıtım videosunu izleyebiliyoruz.

Ya da dergide tanıtılan bazı ürünleri online olarak satın alabiliyoruz. Örneğin Ağustos 2010 sayısında tanıtılan, StarCraft II oyununa ait bir sayfada yer alan “Alışveriş Arabası” ikonuna tıkladığımızda, aşağıdaki ekranda olduğu gibi bir alışveriş sitesi açılıyor. İstersek de online olarak bu oyunu satın alabiliyoruz.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Log iPad uygulamasındaki bazı reklamlar da interaktif. Örneğin Eylül 2010 sayısında yer alan bir reklamdaki arabanın renklerini istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Zaten bu tip uygulamalarda hareketli olmayan reklamlar pek ilgi çekmiyor. Açıkçası dergideki birçok reklam arasında tek aklımda kalan bu reklam oldu.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

iPad’in doğası gereği uygulamadaki dergiler dik olarak okunabildiği gibi yatay olarak da okunabiliyor.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Son olarak ekranın sağ üst köşesindeki seçenekleri kullanarak, istediğimiz bir sayfayı favorilere atabiliyoruz ya da o sayının içindekiler listesine hızlıca gözatabiliyoruz.

Özetle Log, iPad uygulaması ile gayet güzel bir işe imza atmış. Eminim bu öncü hareket, daha bir çok derginin kısa bir süre sonra iPad’de yer almasına neden olacaktır.

Aşağıdaki linki kullanarak App Store’dan uygulamayı ücretsiz olarak iPad’inize indirebilirsiniz.

9 Comments

 1. Alper

  02/09/2010 at 21:37

  PressReader için de bir inceleme bekliyoruz Mustafa Bey. Türkce gazeteleri ve eklerini yüksek cozunurlukle okumAk için başarılı bir uygulama. Gazetelerin kendi uygulamalarından bile başarılı hatta. Vaktim oldugunda incelemeyi yapıp göndermeye de çalışırım.

 2. Nazim

  02/09/2010 at 21:42

  Bu dergiyi 3,5 tl aliyordum yani 5 tl degildi zam geldi galiba bu uygulamanin aynisini iphone icin cikarmadigi surece benim gozumde ucuncu sinif dergi olabilir sadece. Cunku para verip alacagimda sadece stuff adli dergiyi satin aliyorum. Cok daha saglam icerikler ve karsilastirmalar var.

 3. Hulusi

  07/09/2010 at 22:30

  Sadece görsel olarak güzel bir dergi. Saçma sapan içerikler var. Detaylı da değil incelemeler.

 4. EBRU AYDAN

  08/09/2010 at 11:56

  yurtdışında iphone 4 aldım çalıntı imei çıktı ama benim faturamda normal ne yapabilirim sizce.kaydedemiyorum telefonu

  • Mustafa Tan

   08/09/2010 at 12:51

   Selamlar,

   Faturam normal derken kendiniz bizzat yurt dışındaki bir App Store’dan mı aldınız? Yoksa başkası aldığı bir cihazı ve faturasını mı size verdi?

 5. Levent Keskin

  08/09/2010 at 13:06

  ARKADAŞLAR İTUNES 10 YAYINLANDI İNDİREBİLİRSİNİZ. İOS 4.1 DE BUGÜN İTİBARİYLE YAYINLANACAK. DUYURULUR. 3G LERDEKİ HIZ SORUNU ÇÖZÜLMÜŞ.

 6. mRCARiZMa

  08/09/2010 at 20:13

  ios4.1 yayınlandı arkadaşlar hayırlı olsun :d umarım performans sorunumuz kalkar ortadan (3G için)

 7. mRCARiZMa

  08/09/2010 at 21:00

  evet arkadaşlar 4.1 i yükledim ve sizinle paylaşmak istedim iphone 3G kullanıyorum sanki artık 3GS oldu gerçekten apaçık farkedilir bi hıza ulaştı iphoneum çok memnunum hızı seviyorumm 🙂