iOS 4.2 ile iPhone ve iPad’de Test Sürüşü – I

Hatırlarsanız Steve Jobs, ay başındaki bir basın toplantısında iOS 4.2’yi tanıtmış ve de Kasım ayında hem iPhone’a, hem de iPad’e gelecek olan bu yeni versiyonla ilgili bazı ipuçları vermişti. (Biz de bu yazıda paylaşmıştık.)

Apple, geçtiğimiz hafta da iOS 4.2’nin ilk test (beta) sürümünü yazılım geliştiricileri ile paylaşınca, her zaman yaptığımız gibi genel hatlarıyla bir test sürüşü yapalım ve sizinle paylaşalım istedik. İlk olarak iOS 4.2 ile iPhone’a gelen yeniliklerin bazılarından bahsetmek istiyorum. Fakat baştan belirteyim, aşağıda iPhone için anlattığım çoğu özellik iOS 4.2 ile iPad’de de geliyor. (Yazının sonunda iPad’e has önemli birkaç yeni özellikten ayrıca bahsettim.)

Her bir kişiye ayrı bir SMS tonu atayabiliyoruz.
iOS 4.2 ile iPhone’a gelen ilk en önemli yenilik de, Rehber’imizdeki (Contacts) her bir kişiye artık ayrı SMS tonu atayabiliyor olmamız. Biliyorsunuz normalde her bir kişiye ayrı bir zil sesi yapabiliyorduk, fakat iOS 4.2 ile SMS tonlarını da ayrı yapabiliyoruz.

Zil tonu ve uyarıların sesi, cihazın yanındaki ses düğmelerinden bağımsız hale gelebiliyor.
Eski versiyonlarda cihazın yanındaki ses düğmeleri, hem cihazın zil seslerini hem de duruma göre şarkı ve uygulamaların seslerini yönetiyordu. Bu yüzden sık sık kullandığımız uygulamanın sesini kısmak isterken, yanlışlıkla zil sesini kısabiliyorduk. iOS 4.2 ile gelen bu yeni özellik sayesinde artık yandaki ses düğmelerin zil seviyesini değiştirememesini sağlayabiliyoruz.

“Ayarlar ->  Sesler” menüsünde yer alan “Düğmelerle Değiştir” seçeneğini kapattığımızda, artık zil sesleri diğer düğmelerden etkilenmez hale geliyor.

Sınırlamalar’a yeni özellikler
Özellikle çocuğu olan iPhone kullanıcıların çok kullandığı “Sınırlamalar” menüsüne iOS 4.2 ile bazı ilaveler geliyor. Örneğin artık “Sınırlamalar” menüsünden “App Store”  (Installing Apps) veya “Uygulamaları Silme” (Deleting Apps) seçeneklerini kapattığımızda, artık cihazımıza kimse uygulama yükleyemiyor  ya da silemiyor. Bir de Hesaplar (Accounts) seçeneğini kapattığımızda kimse mail ayarlarımızı değiştiremiyor.

Sınırlamalar (Restrictions) menüsüne “Ayarlar” altından ulaşılabiliyor ve bu menüye şifre konabiliyor. Bu sayede bu ekrandaki tüm ayarlar, cihazın ve SIM kartın şifresinden ayrı bir şifre ile korunabiliyor.

Youtube uygulamasına Beğen & Beğenme Seçenekleri
Her geçen gün sosyal dünyaya daha fazla önem veren Apple, iOS 4.2’de Youtube uygulamasına Beğen (Like) ve Beğenme (Dislike) seçenekleri ekliyor. Bu sayede Youtube’un web arayüzü olan www.youtube.com adresindeki gibi, sevdiğimiz videoları beğendim veya beğenmedim olarak işaretleyebiliyoruz.

Her bir videonun detay sayfasında yer alan yorum kısmında çıkan bu seçenekleri işaretledikçe, uygulamada listeledeğimiz videoların genel beğeni oranı yüzdesel olarak değişiyor.

Safari’de Sayfada Arama
iOS 4.2 ile gelen ve şahsen en çok sevdiğim de Safari’deki okuduğumuz sayfa içindeki arama özelliği. Biliyorsunuz Safari’yle herhangi bir sitede dolaşırken sağ üst köşedeki alanı kullanarak Google’da kolayca arama yapabiliyoruz. Fakat iOS 4.2 ile artık aynı alana yazdığımız kelimeler, o an bulunduğumuz sitede yer alıyorsa, listenin en altında gösteriliyor.

Listenin en altında çıkan Bul seçeneğine tıkladığımızda da o anki sayfada geçen arattığımız kelime sarı renkle gösteriliyor. Bir sonraki sonuca geçmek için ise ekranın sol altında yer alan “Sonraki” seçeneğine tıklıyoruz.

Ayrıca bu özellik aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iOS 4.2 ile iPad’e de geliyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır.

Yazıcı Desteği (AirPrint)
iOS 4.2 ile gelen ve de iPhone, iPad kullanıcılarının uzun zamandır bekledikleri bir yenilik de Yazıcı (Printer) desteği. Artık cihazımızdaki bir fotoğrafı, ya da Safari’de gezerken denk geldiğimiz bir sayfayı kolayca yazıcıya gönderebileceğiz. (Maalesef iPhone 3G sahipleri yararlanamayacak)

Not: iOS 4.2 ile iPhone ve iPad’de Test Sürüşü – AirPrint başlıklı yazımızda, AirPrint hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Gönderebileceğiz diyorum çünkü henüz ben bizzat bu özelliği test etme imkanı bulamadım. Çünkü iPhone’un veya iPad’in çıktı almak istediğimiz yazıcıyı bulabilmesi için bu yazıcının HP ePrint yazıcılar gibi olması gerekiyor. Bu sayede cihazımız ile aynı kablosuz ağda (Wi-Fi) bulunan ve iOS 4.2 uyumlu yazıcılardan çıktı alabileceğiz.

Bir de şu an beta aşamasında olan Mac OS X  10.6.5 kullanıcıları, USB ile bağladıkları yazıcılarını Wi-Fi üzerinden paylaştırarak (Shared Printer) yazıcılarını iOS 4.2 yüklü iPhone ve iPad’lere tanıtabilecekler. Bu linteki youtube videosunda bunun bir örneğini görebilirsiniz. (Ben MacBook’uma Mac OS X 10.6.5 Beta sürümünü henüz yükleyemediğim için henüz deneyemedim ama en kısa zamanda deniyeceğim.)

Bu linki kullanarak da HP’nin yeni nesil AirPrint desteği bulunan yazıcıları hakkında, detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır.

Halen 3.X versiyonunda olan iPad kullanıcıları iOS 4.2 ile birlikte, bu linkte detaylı olarak paylaştığımız iOS4’ün çoğu özelliğinden faydalanıyor olacaklar. Dolayısıyla bu yazıda sadece, iOS 4.2 ile gelen iPad’e özel yeniliklere değineceğim.

iPad, iOS 4.2 ile Türkçe Menü ve Klavye’ye Kavuşuyor.
Özellikle Türkiye’deki iPad kullanıcılarının uzun zamandır beklediği Türkçe Menü ve Klavye iOS 4.2’de yer alıyor.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın. (Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır)

Menülerin Türkçe olmasının yanı sıra, klavyede artık Türkçe’mize özel karakterler olan ğ,ş,ı, vs. gibi harfler de yer alıyor.

Bu aynı zamanda, iPad’in ülkemize resmen geleceği minumum tarihin de ipuçlarını veriyor. Apple, bu tip cihazların Türkçe arayüzü çıkmadan genelde ülkemizde lansmanını yapmıyor. iOS 4.2’nin final versiyonunun Kasım ayında yayınlanacağını düşünürsek, iPad’in ülkemize geliş tarihini de en az Aralık olarak düşünebiliriz. En çok ne olur onu da hiç bilemiyorum tabii ki 🙂

Parlaklık Ayarı ve Ses Düğmesi
iOS 4.2 ile iPad’deki önemli iki değişiklikten bir tanesi daha evvelden “orientation lock” diye adlandırılan ve cihazın kenarındaki fiziksel düğmenin iPhone’daki gibi sessize alma düğmesine çevrilmesi.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın. (Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır)

Bir diğeri de “Home” düğmesine çift tıklayıp ve sağa kaydırdığımızda karşımıza çıkan multitasking bar’ında, iPad’in ekran parlaklığını ayarlayabildiğimiz bir seçeneğin çıkması.

iPhone ve iPad’deki iOS 4.2 Beta sürümü ile ilgili paylaşacaklarım şimdi bunlar. Apple, yaklaşık 2 haftada bir yeni bir beta sürümü yayınlıyor. Bu yüzden ilginç şeyler gördükçe yeni yazılarla bu yenilikleri paylaşıyor olacağız.

NOT: Lütfen sadece iPhone ve iPad yazılım geliştiricilere dağıtılan ve henüz stabil olmayan Beta sürümlerini nasıl cihazlarınıza yükleyebileceğinizle ilgili bilgi, yardım, vs. talep etmeyiniz. Beta sürümleri çoğu kez gerçekten sağlıklı çalışmıyor. Nasıl olsa yakında iOS 4.2 resmen yayınlanacak 🙂

98 Comments

 1. Can

  22/09/2010 at 07:00

  Yeni Özellikler 3g icinde eksiksiz geçerli mi acaba

  • Mustafa Tan

   22/09/2010 at 08:23

   Maalesef değil 🙁 Ben testleri iPhone 3GS üzerinde yaptığım için tam olarak bilemiyorum ama örneğin Apple yazıcı (printer) desteğinin iPhone 3G’de olmayacağını zaten açıklamıştı.

 2. volkan

  22/09/2010 at 08:35

  Merhaba. Ben iphone 4 kullanıcısıyım. Cihazım yasal ve dilediğim güncellemeleri kurmakta bir sıkıntı yaşamıyorum. Bahsettiğiniz yazıcı desteği iphone 4 te sağlıklı bir şekilde çalışacak mı? Bir de merak ettiğim bir konu daha var. İphone 4 ü ilk kullanmaya başladığım da şebeke sinyalini çok az görüyordu. son bir haftadır full e yakın bir performansla her yerde çekmeye başladı. Bunun sebebi ne olmuş olabilir.
  saygılar.

  • Mustafa Tan

   22/09/2010 at 08:50

   İçiniz rahat olsun 🙂 iPhone 4 en yeni model ve bahsettiğimiz tüm bu özellikler sorunsuzca çalışıyor olacak iOS 4.2’ye geçiş yaptığınızda.

 3. Zebedee

  22/09/2010 at 09:06

  Yazıcı özelliğinin iPad ile sınırlı kalmamasına, iPhone’a da gelecek olmasına çok sevindim 🙂
  .
  Ancak, anladığım kadarıyla, ethernet yazıcılarından çıktı alamayacağız, yazıcının illaki WiFi özelliği olması gerekiyor. Bu pek iyi bir haber değil. Bu yazıcılar ne kadar yaygın ki!!!

  • Mustafa Tan

   22/09/2010 at 10:49

   Selamlar,

   Ben yazıda güzel ifade edememişim. Yazıcının illaki Wi-Fi özelliği olmasına gerek yok. Yazıcı ethernet kartı ile de ağa bağlı olabilir fakat iPhone veya iPad’in yazıcı ile aynı ağda olması gerekiyor. Ama hepsinden önemlisi yazıcının AirPrint desteğinin olması gerekiyor.

   Özetle her yazıcıyı kullanamıyoruz 🙂

   • Mehmet

    22/09/2010 at 11:42

    Mustafa bey
    Bir yazıcının airprint özelliğine sahip olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?
    Wireless özelliği olması yeterli değil anladığım kadarıyla iPhone aracılığıyla çıktı alabilmek için.

    Ben yazıcının özelliklerine baktım, göremedim. (HP Photosmart C4780)

    Ayrıca bu donanımsal bir özelik mi yoksa yazılımsal mı?

    Yani yarın bir gün bir yazılım güncellemesiyle bu özelliğe sahip olabilecekmiyiz?

    Sağolun şimdiden.

    • Mustafa Tan

     22/09/2010 at 12:59

     iPhone ve iPad açısından yazılımsal bir özellik. Yani iPhone 3G hariç tüm iOS 4.2’ye geçen cihazlar yararlanabilecekler.

     iPhone 3G’de multitasking çalışmadığı için AirPrint de çalışmayacak.

     Şu an piyasada AirPrint’i destekleyen yazıcı sayısı çok az. Bir tek HP’nin ePrint özelliği olan yazıcıları destekliyor ve onların da sayısı az. Aşağıdaki linkte detaylı bilgi mevcut:

     http://h30495.www3.hp.com/?jumpid=in_R11549/eprintcenter

    • Ahmet

     04/10/2010 at 16:49

     4.2 betaya deneme amaçlı geçsem,
     itunes de henüz yayımlanmadığı için tekrar 4.1 e ssh kaydı filan olmadan dönüş yapabilir miyim?

 4. Berk

  22/09/2010 at 09:46

  Merhaba
  Size bir sorum olacaktı. Beta sürümünü sizler test ettikten sonra önerilerinizi Apple firmasına iletebiliyor musunuz? Eğer iletebiliyorsanız sizden ricam en basit bir telefonda bile son aramalarda istediğini silebiliyorken (tümünü silmeden) neden iphone gibi son teknolojiyi barındıran bir telefonda bu özellik yok. Sizden rica etsem bunu iletebilirmisiniz. Teşekkürler..

 5. Anonim

  22/09/2010 at 10:13

  4.2 resmen ne zaman yayınlanacak ???

 6. emre

  22/09/2010 at 11:07

  Hala mesaj iletim raporu yok dimi ? çok saçma birşey en ucuz telefonda bile bu özellik var

  • balcis

   20/10/2010 at 11:51

   illa da JB istiyor onun için

 7. ugurarican

  22/09/2010 at 11:30

  Mustafa Bey merhaba,

  Resimlerden birindeki bir detay dikkatimi çekti. Belki de bahsetmiştiniz,ben kaçırdım. Yazıcı desteğini anlatmaya başladığınız paragrafta bulunan resimde “Ana Ekrana Ekle” diye bir ifade var. Acaba bu bir nevi siteyi kısa yol haline getirme yöntemi midir?

  Teşekkürler
  Uğur ARICAN

  • Mehmet

   22/09/2010 at 11:45

   evet
   masaüstüne kısayol simgesi ekleme gibi bir özelliktir.
   hatta site eğer iphone uyumlu ise, şık bir ikon halinde iphone ana ekranda gözükür.
   iphone uyumlu değilse hali hazırda açık olan sayfanın küçültülmüş bir resmi ana ekranda gözükür ama bu resim birşeye benzemez pek.

 8. Hızır Seven

  22/09/2010 at 11:46

  4.2 ile iphone ve ipad osları birleştiğinden iphone ile aynı mantıkla çalışması için sanırım orientation lock tuşunu ses tuşuna çevirdiler. Ben ilk anda hata olduğunu düşündüm, ipadde genelde ekranı kilitleyerek kullandığım için orientation lock özelliğini baya bir aradım açıkçası, sonra home tuşuna çift tıklayarak yazılımsal kilitleme yöntemini kullanmaya başladım. Macte ilave bir ayar yapmadan ağ üzerinden paylaşıma açık kablolu printera ulaşma denemelerim ise başarısız oldu maalesef.

  • Mustafa Tan

   22/09/2010 at 12:53

   Mac’te share printer özelliğini deneyebilmeniz için Mac OS X 10.6.5 beta sürümünü yüklemeniz gerekiyor.

 9. çağlar

  22/09/2010 at 11:47

  “Safari’de Sayfada Arama” iOS 4.0’da vardı zaten hatta sitemde de paylaşmıştım.

  • engin

   23/09/2010 at 15:57

   yanılıyorsun

 10. Kadir

  22/09/2010 at 12:21

  Apple urunlerinin en guzel yani bu surekli kendini yenilemesi hatalarini duzeltmesi ve eklemeler yapmasi.Artik favorim APPLE urunleri.

 11. Ediz

  22/09/2010 at 13:37

  Merhaba,
  Konu disi olmakla birlikte yanitlayabilirseniz bir sorum olacak.
  Sadece wifi olan ipad memory card baglantisi kullanilarak usb girisiyle 3g ozelligi kazanabilirmi?
  Tum bilgilendirmeleriniz icin ayrica tesekkurler.

 12. Can

  22/09/2010 at 13:42

  iPhone’dan Youtube bağlantısını nasıl yaptınız?

 13. Yiğit

  22/09/2010 at 13:45

  Ben sırf ileride iPad’e kablosuz yazıcı desteğini düşünerek Mayıs ayında wi-fi’li bir yazıcı aldım (Xerox 3100 mfp x model marka) Hatta bu airprint özellikle HP yazıcılar benim aldığımın yarı parasından ucuzdu. Fakat lazer olmadıkları, mürekkep püskürtmeli (inkjet) oldukları için tercih etmedim. Yazıcımın arkasına usb’den wireless adaptör takıyorum ve laptop’umdan kablosuz olarak çıktılarımı gönderebiliyorum. iPad’de bu özelliği kullanamayacak mıyım anlamadım???

 14. Fatih S

  22/09/2010 at 13:54

  mustafa bey
  iphone umuzu kurumun kablosuz ağına bağlayabiliyormuyuz acaba. bu sayede air print özelliği var olan bir yazıcıya gönderebiliriz sanırım çıktılarımızı…
  teşekkürler

 15. Vural

  22/09/2010 at 15:24

  İpad sahibiyim, çok güzel haberler bunlar. Bir şey sormak istiyorum, Türkçe klavye de “İphone’de” olduğu gibi mi kullanıyoruz. Ğ için g’ye mi basılı tutuyoruz, yoksa klavye üzerinde (Geniş ya) Ğ direk, i ve Ş gibi yer alıyor mu acaba? Çok merak ediyorum, lütfen yanıtlayın!

  • Mustafa Tan

   22/09/2010 at 23:18

   Evet. Aynen iPhone’da olduğu gibi. Özel türkçe karakterler için g, s, c gibi harflere basılı tutmamız gerekiyor.

   • vural

    23/09/2010 at 00:01

    Teşekkürler yanıt için. Yani “hiç” kullanmadığımız harfler olsa gam yemeyeceğim ama sık sık kullanıyoruz o harfleri, moralim bozuldu resmen!

    • wizofwor

     23/09/2010 at 08:47

     Türkçe karakterler için easy key diye ücretli bir uygulama var. iTunes’a da bir bakın isterseniz.

     • Mustafa Tan

      23/09/2010 at 09:05

      Easy Key, iPad’deki tüm uygulamalarda veya sistemdeki klavyeyi türkçe yapmıyor. Sadece kendi uygulaması içerisindeki klavye türkçe oluyor.

      Metni oraya yazıp, kopyalayıp daha sonra diğer uygulamalarda kullanmak da pek pratik değil maalesef.

 16. can

  22/09/2010 at 19:55

  merhabalar,

  konuyla ne tam alakadar değil ama nereye yazacağımı bilemedim . dev-team’in dün yayınladığı postundan çıkarılması gereken nedir bilginiz var mı ? redsn0wier başlıklı postlarından bahsediyorum.

  4.1 için jailbreak tarihi için 1 fikir veriyor mu ?

 17. azim

  22/09/2010 at 22:50

  mustafa bey klavye rengi seçildiğini okudum bir yerde test etme imkanınz oldumu siyak klavye şeklinde ekran görüntüsü görmğştüm

 18. Volkan

  22/09/2010 at 22:56

  Vural bey tam da merak ettiğim soruyu sormuş. Klavye full Türkçe karakterleri içeriyor mu yoksa gene harflere basılı tutmak zorunda mıyız?

 19. Joe

  23/09/2010 at 13:10

  Merhaba Arkadaşalar,

  iphone 3gs kullanıcısıyım.hattım da vodafone.

  Az once telefonun ekranında bir uyarı penceresi açıldı ve;iphone için yeni ayarlar var ayarlar güncellensin mi uyarısı vardı.B

  Bu uyarıyı alan ve/veya bilgisi olan var mı?

 20. Fatih S

  23/09/2010 at 14:44

  dediğiniz oparatör ayarlarının güncellemesi olabilir. su an turkcell 8.1 e güncelledi.
  ayarlar>genel>hakkında secneğine girin orada oparatör Turkcell 8.1 yazar eğer oparatör güncellemesi yapılmadıysa Turkcell 8.0 yazar

 21. Joe

  23/09/2010 at 15:10

  Tşk ederim ama operatör’üm vodafone.ama dediğiniz gibi 8.1 olmuş.tşk ederim

 22. Selçuk SERTKAYA

  23/09/2010 at 17:20

  Mustafa bey merhaba,

  3G kullanıcısıyım, yavaşlama sorunları vs nedenlerle 3.1.3 ten sonra güncelleme yapmadım.
  Problemler giderildi ise cihazı güncelleyeceğim.
  Herşey için teşekkürler

 23. murat

  23/09/2010 at 17:51

  Mustafa Bey merhaba,
  Son yaptığım güncellemeden sonra (4.2), cihaz bir süre kurtarma pozisyonunda kaldı ve restore edilerek açılabildi.Fakat yüklü Aplikasyonlarımın büyük bir bölümü görülemez ve kullanılamaz oldu.Örneğin İGO my Way in ücretli sürümünü güncelleştirmeden sonra yükleyemiyorum.Cihazım 3G modeli.Konuyla ilgili yardımınızı rica ediyorum.
  Şimdiden teşekkürler..

 24. nedim

  23/09/2010 at 19:14

  best buy bu gece 00.00 da magazalarında iphone 4 satışına başlıyor.16gb 1.585 tl peşin fiyatına axess’e 10+1 taksitle

 25. nedim

  23/09/2010 at 19:20

  32gb 1870 tl

 26. zcatav

  24/09/2010 at 13:58

  Merhaba,
  Ülkemizde satılmaya başlanan gsm operatörlerinin getirdiği veya büyük marketlerin pazarladığı iphone 4’ler anten sorunu ile gündeme gelen ilk jenerasyon cihazlar mı? Veya Apple iOS dışında cihazlarda donanımsal bir değişiklik yaptı mı? Kısaca iphone 4 yeni jenerasyon veya makyajlanmış olarak piyasaya verildi mi? Bu cihazların garantisini Bilkom üstleniyor mu?

  • Ahmet

   30/09/2010 at 00:44

   İphone lar diger apple urunlerinden ayri olarak ithal ediliyor. İphone (tcell varyantli) Genpa garantisindedir. Bilkom mobile grupta resmi ithalatci degil

 27. Yigit

  24/09/2010 at 21:02

  Simdi pages indirdim. Turkce karakter sorun olacak gibi. 4.2 ile gelen turkce karakter destegi pek kullanisli olmayacak. Cunku bir harfin uzerinde beklemek ve parmagi kaydirmak falan cok zahmetli bir is. Easy key ile bu sorunu halledebilim saniyordum. Ama o da pages te kullanilamiyor anlasilan. Umarim birisi pages ve diger her seyde kullanabilecegimiz bir klavye takimi yapar.

 28. Anonim

  24/09/2010 at 22:56

  Konuyla pek alakası yok ama iphone 4 teki facetime ücretsiz mi?

  • Mustafa Tan

   24/09/2010 at 23:02

   Aşağıdaki linkte detaylı bilgi mevcut ama kısaca açıklamaya çalışayım. FaceTime’de internet bağlantısı kullanılıyor. Bir nevi görüntülü MSN ya da Skype gibi. Apple şu an da sadece Wi-Fi üzerinden FaceTime’a izin veriyor.

   Özetle Wi-Fi üzerinden internet bağlantınız nasıl ücretleniyorsa FaceTime da aynı şekilde ücretleniyor. Örneğin sınırsız internet bağlantınız varsa hiç sorun yok. Limitli ADSL kullanıyorsanız, FaceTime sırasında oluşan trafik data limitinizden düşülüyor.

   http://www.iphoneturkey.com/2010/07/iphone-4-incelemesi-ii.html

   • Anonim

    24/09/2010 at 23:12

    Çok hızlısınız.tesekkurler.

 29. Gönenç

  28/09/2010 at 10:45

  Iphone 3g kullanıcısıyım, neden bize üvey evlat muamelesi yapıldığını çok merak ediyorum, yapılan güncellemeleri telefon kaldırmıyor ve bununla birlikte güncellemeler içindeki özelliklerin % 90 ı bizde çalışmıyor. Ben ne anladım bu işten…

  • Efe

   02/11/2010 at 22:00

   biz yeni iphone alip ta para kazandiralim diye yapiyor apple. 😀

 30. recep

  04/10/2010 at 00:15

  sizce apple iphone 4 un beyazini ne zaman piyasaya sunacak ?

  • Mustafa Tan

   04/10/2010 at 00:27

   Bir ihtimal Noel zamanı. Güzel hediye olur Amerika’da 🙂

   • recep

    04/10/2010 at 20:00

    siyahini almistim kullandim ve sattim:)
    eger yakin zamanda cikarsa beyazini almak istiyorum.
    Sizce herhangi bir degisiklik olur mu ? (teknik ve anten olarak)

    • Efe

     02/11/2010 at 21:59

     cihazda teknik olarak bir degisiklik olmaz.ama 4.1 iphone 4 kullanan bir arkadasimda anten sorununun buyuk olcude azaldigini gormustum.

 31. Adem Şahin

  05/10/2010 at 22:09

  Merhabalar ;

  Konuyla İlgisi Yok Ama Soruma Cevap Verirseniz Sevinirim.iPhone 3gs Cihazım Var.Ancak Açtığım Uygulamaları Kapattığımda Arka Planda Çalışmaya Devam Ediyor.Bu Da Şarj Konusunda Benim İçin Kötü Bir Durum.5 Dakikada Bir Manuel Olarak Kapatmak Da Zor Oluyor.Bunun Otomatik Olarak Kapatılmasını Sağlıyabiliyor Muyuz ???

 32. Remzi Şahan

  06/10/2010 at 10:22

  Mustafa bey merhaba,
  iphone 4 kullanıcısıyım. ve makinam jailbreak görmemiş bir makina. jailbreak yapmayı planlamıyorum. merak ettiğim ;
  1. jailbreak bir makinada kullananbildiğimiz gibi iBlacList programını yada türevini kullanabiliyor muyuz?
  2. Mail ve mesaj aplikasyonunu parola ile koruyabiliyor yada erişimi engelleyebiliyor muyuz?
  bu konularda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Sagılarımla…

  • Mustafa Tan

   06/10/2010 at 11:55

   1) Maalesef hayır.
   2) Ona da maalesef hayır 🙁

   • Remzi Şahan

    06/10/2010 at 16:03

    Valla mustafa bey jb sonraki makina deliriyor. zaten 4.1 jb’si çıkmadı daha. üstelik herşey gidiyo jb yaparken. ama lazım bana bu blaclist ve parola koruması. jb yapsam bile hemen ardından 4.2 çıkıcak. bu ne yaman çelişkidir 🙁

 33. burhandinc

  10/10/2010 at 20:39

  merhabalar ben ı Phone 4 almayı düşünüyorum fakat bu tür uygulama version takibi yada yükleme konusunda kabiliyetsizim.
  2 sorum var yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  1. cihazı tr den almam mı gerekir (yukarıda yazdıklarıma göre) yoksa yurt dışımı.
  2.bu versionlar arasında ki farklar nelerdir.(4.1-4.01-4.2 gibi)
  teşekkür ederim

 34. Gökhan

  13/10/2010 at 15:29

  Selam Mustafa Bey,
  SMS zil sesi ne zaman eklenecek yada ekleniyorda biz mi bilmiyoruz 🙂

 35. Sabahattin

  18/10/2010 at 15:21

  Selam Mustafa bey,
  3G kullanıcısıyım ve 4,01 versiyonunu yükledikten sonra maalesef telefonumdan verim alamadım. türkcele götürdüm aynı dertten onlarda muzdarip olduklarını söylediler.makinem iyice yavaşladı nerdeyse kullanamaz hale geldim, sizden ricam 3G liler için ve benim için yapmam gerekenleri bildirmeniz. şimdiden teşekkür ediyorum

 36. tarkan

  28/10/2010 at 21:29

  mustafa bey,bu aksesuar bu ıphone için en iyi duruma getirilmemiş diye bir uyarı çıkıyor.cihacı sıfırlamama rağmen çözülmedi sizin bir fikriniz varmı acaba.iyi akşamlar.

  • Efe

   02/11/2010 at 21:53

   aslinda cogu ipod aksesuari iphone ile de uyumludur ve aldiginiz uyari da calismiyor anlamina gelmez.cihazi sifirlamakla ekstradan teferruat yapmissiniz.

 37. Emre

  02/11/2010 at 18:37

  merhaba;

  Yaklaşık bir aydır kullandığım Iphone4’üm de bugüne kadar klavyede ü,i,ş,ğ gibi Türkçe karakterler gözüküyordu fakat ne olduysa artık bu karakterler gözükmüyor.
  Settings’ten Türkçe klavye ayarlı olduğu halde bu karakterler nereye gitmiş olabilir?
  Yardım rica ediyorum.

  • Mustafa Tan

   02/11/2010 at 18:40

   Klavye açıkken sol altta dünya şekli göreceksiniz. Buna tıkladığınızda klavyeler arası geçiş yapacaktır

   • Emre

    02/11/2010 at 23:22

    merhaba;
    dünyaya basıp türkçe seçiyorum fakat sonuç aynı.
    klavye eğişmiyor.

 38. Pingback: iTunes 10.1 geldi, iOS 4.2 için her şey hazır… | Sihirli Elma

 39. Alen karatas

  25/11/2010 at 19:28

  Merhaba iyi aksamlar diliyorum herkese. Üstadim benim ipad eskiden yanindaki tuşu aşagı alınca ekran sabit kitleniyordu, şimdi ise sesi kitliyor. Kafayi yiicem şimdi

  • Mustafa Tan

   25/11/2010 at 19:35

   Selamlar,

   Yukarıdaki yazının en sonunda açıkladık aslında bu durumu. iOS 4.2 ile multitasking geldiği için artık “oriantation lock” tuşunun yeri değişti.

   Artık Home tuşuna hızlıca iki defa bastığımızda en altta multitasking bar’ı çıkıyor. Bu bar’ı da sağa doğru sürüklediğimizde ekranı sabitleme tuşu çıkıyor.

   • Alen karatas

    25/11/2010 at 19:38

    Çok teşekkür ederim

  • Alen karatas

   25/11/2010 at 19:36

   Tamam çôzdüm 🙂

   • mervenaz

    20/09/2011 at 05:18

    alen sen 2 eylul 2011 de antalyadamydn

 40. Yusuf Cemil gursoy

  29/11/2010 at 10:33

  Mustafa bey, 4.2 versiyonunu yükledim ve bir kaç Flash ile foto. Çektim ancak flash ışığı açık kAldi. Foto menüsünden kapattım ama arkada ışık açık devam ediyor. Kapattım telefonu ama ışık yine açık. şarjını bitirdim. Baktım Hala yanıyor. 10 dk daha bekledim sıfır şarjda , hala yanıyordu. Daha beklemek istemedim bataryayı iyice bitirirsem zArarli olablir diye. Sizce ne yapayım. Batarya bitsinmi iyice. Su isik , Söyle enerjisizlikten acı icinde ölsün, kabusum oldu, korku filmi gibi

 41. hatice öz

  29/11/2010 at 19:06

  merhaba,
  ben de 3gs kullanıcısıyım. 4.2 sürümünü güncelleyeceğim ama itunes açılınca aşağıdaki hatayı veriyor.ne yapmam lazım?
  “there are purchased items on the iphone that have not been transferred to your itunes library. you should transfer these items to your itunes library before updating this iphone. “

  • Mustafa Tan

   29/11/2010 at 19:29

   O bir hata mesajı değil uyarı mesajı. Cihazınıza kurduğunuzu ama iTunes’a transfer etmediğiniz uygulamalar bulunduğu için veriyor.

   Aşağıdaki linkteki gibi önce “Transfer Purchases” işlemini yaparsanız sorun kalmaz:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/07/itunes-ipuclar-ii.html

   • hatice öz

    29/11/2010 at 21:28

    tşk ederim mustafa bey,
    bir de yüklemeyi tamamladı ama aşağıdakini yazdı.
    “there was a problem dowloading the software for the iphone.. the network connection timed out”

 42. Pingback: iPhone ve iPad için iOS4.2 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı | Cep2Wap.Com

 43. KAGAN

  02/12/2010 at 20:19

  Mustafacım selam, ben de bugün 4.2 yükledim. Restrictions bölümünde ‘sadece’ Installing Apps. ve Deleting Apps. seçeneklerini ON yaptım. Ancak Safari, Camera gibi Restriction ayarlarını değiştirmediğim özellikler de Ana Ekrandan kayboldu. Restriction özelliğini tamamen OFF yaptığımda, Ana Ekrandan kaybolan Safari, Camera vb. geri geldi. Bu konuda yorumunu rica edebilir miyim?
  teşekkürler
  KAGAN

  • KAGAN

   02/12/2010 at 20:32

   tekrar merhaba Mustafa,
   ben ters mantık düşünmüşüm, Restriction’ın aktif olabilmesi için OFF yapmam gerekiyormuş.
   Gene de çok teşekkürler, bizleri özverili bir şekilde bilgilendirdiğin için.
   Yazılarınının aktif olarak takipçisiyim. Seni ve tüm destek sağlayan ekibini tebrik ediyorum.

   KAGAN

   • Mustafa Tan

    02/12/2010 at 20:36

    Saolasın Kağan 🙂

    Evet mantığı farklı biraz. Restriction açıkken kapalı olan özelliklere izin vermiyor ama güzel bir yazı konusu çıkardın 🙂

 44. pelin

  02/12/2010 at 22:26

  merhaba,
  bu uygulamalarin notification izni ne ise yariyor? bazi uygulamalar var bazi uygulamalar yok bu alanda.
  tesekkurler

 45. halil

  04/12/2010 at 19:57

  slm arkasadlar lutfen bana yardımcı olun iphone 4 kullanıyorum surum 4.0.1 ben direk 4.2 yuklemek istiyorum bunda bir sorun olurmu ? cewap bekliyorum lutfen

 46. bülent şatır

  09/12/2010 at 12:46

  İyi günler kolay gelsin.İphone ile ilgili bilgileriniz ve yardımlarıız için çok teşekkürler.
  Ben İphone 3GS kullanıcısıyım fakat 4.2 software yükledikten sonra telefonum tam şarj dan sonra en fazla 12 saat dayanıyor ve tekrar şarj etmem gerekiyor.4.2 software yüklemden once 4.1 versiyonun da şarj’ım 24 saat rahat yetiyordu.Manuel olarak 4.1 versiyonu geri yuklemek istediğimde ise hata mesajı veriyor ve yükleyemiyorum.
  Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler…

 47. soner

  22/12/2010 at 14:29

  dokunmatık yavaşlarmı etkısı olmuş ola bılırmı 4.2 yukledım ama

 48. fatih

  14/01/2011 at 11:56

  http://www.desert-operations.com.tr selamlar..basta yazdıgım adrese onceden iphone safari ile girip oyun oynaya biliyrdum..ama artık iphone4 ile ilgilimidir bilmiyorum oynayamıyorum…jailbreak ile bir ilgisi varmıdır? suan jailbreak li degil telefıonum…jailbreak yapsam kullanabilirmiyim tekrar? iphone4 4.2.1

  • fatih

   14/01/2011 at 13:56

   siteye giriyor ama sifremi yazıp giriş tusuna basınca girmiyor oyuna

 49. Merve Demirbaş

  28/01/2011 at 00:09

  Merhaba,
  Iphone 4’ün itunes programını güncellemek yani İOS 4.2 yapmak istediğimde karşıma bir uyarı çıkıyor. 3-4 defa tekrar yüklemek istedim fakat yine de aynı sorunla karşılaştım. Ne yapmam gerekir? Şimdiden teşekkürler.

 50. Nihat

  14/03/2011 at 14:27

  Merhaba, 4.2.1’i 3g telefonuma kurdum. Ancak çok aşırı bir yavaşlama, klavyede veya ekranda algılama problemleri başladı. Ne öneririsiniz ?? 4.1.1’i indirdim. Downgrade yapmayı denicem backup alıp.

 51. Doruk

  16/05/2011 at 22:15

  Yurt disindan aldim ipad i yeni versiyon yuklersem ipad kilitlenirmi?

 52. Derya

  11/12/2011 at 15:33

  Cihazimda 2 saattir bu aksesuar bu iphone icin iyi duruma getirilmemis parazitlere sebep olabilir vs. gibi bi uyari aliyorum herhangi birsey takili degil birden boyle bi uyari verdi ne yapabilirim

  • Mustafa Tan

   11/12/2011 at 15:38

   Cihazınızın alt kısmında yani şarj girişinde bir sorun olduğu zaman bu hatayı verebilir. Sıvı teması, düşme, vs. gibi nedenlerde cihazınız sanki uyumsuz bir aksesuar varmış gibi algılıyor olabilir.