Adım Adım Yeni iPhone’a Geçiş

Malum ülkemizde iPhone 4 satışı resmen başladı ve birçok kullanıcı iPhone 4’e geçiş yaptı ya da ilk defa kullanmaya başladı. Bu yüzden de bir çok takipçimizden, “Eski cihazımıdaki bilgileri, yenisine nasıl aktaracağız?” şeklinde sorular almaya başladık. Bu vesileyle ben de adım adım bu işlemi nasıl yapacağımızı aşağıda aktarmaya çalıştım.

Fakat iOS dünyasına ilk defa iPhone 4 ile girenleri de düşünerekten yazının başını, sanki ilk defa cihaz aktivasyonu yapılıyormuş gibi anlattım. Zaten eski kullanıcı da olsa heyecanla iPhone 4 alan herkes, ilk olarak yeni cihazının aktivasyonu ile başlıyor.

Yeni Cihaz (iPhone 4) Aktivasyonu ve Kurulumu

Tüm yeni iPhone’larda (ya da sıfırlanmış olanlarda) geçerli olan bir kural var. Cihazın bilgisayarımızdaki iTunes programı ile bir kerelik aktive edilmesi. Bu da iPhone’un, iTunes üzerinden Apple’ın sunucularına sorgulatılması demek. Bazı ülkelerde iPhone’lar SIM kilitli satıldığından, anlaşmalı operatörler haricindeki SIM kartı kullanan cihazlarda, bu aktivasyon gerçekleşmiyor. (Detaylı bilgi için: Yurt Dışından iPhone Almak)

Önemli Not: Aşağıdaki aktivasyon işlemini yaparken sorun yaşamamanız için bilgisayarınızın aktif bir internet bağlantısı olduğundan emin olun. Bir de bu işlemleri kurumsal şirketlerdeki internet bağlantısı üzerinden yapmayın. Çünkü iTunes, aktivasyon sırasında farklı portlar kullanır ve bir çok kurumsal şirket ,proxy ve firewall kullandığından bu portlara erişime izin vermez.

1) İlk önce bilgisayarımıza http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden en güncel iTunes’u indirip kuruyoruz. (Bilgisayarımızda eski bir iTunes var ise de güncellememiz gerekiyor)

Ardından iPhone kutusundan çıkan USB kablosu ile cihazımızı bilgisayara bağlıyoruz.

Bu arada aktivasyon sırasında genelde SIM kartın pin kodu, sorun çıkartıyor. Bu yüzden aktivasyon işleminden evvel SIM pin’ini başka bir cihazda geçici olarak devre dışı bırakın ve cihazınıza SIM kartını ondan sonra takın.

2) Cihazımızı iTunes’a bağlar bağlamaz aktivasyon işlemi başlıyor ve internet bağlantımızda bir sorun yoksa cihaz birkaç saniyede aktive oluyor. (iPhone is activated)

Pratikte cihazınız kullanıma hazır. Fakat hemen heyecanla kullanmaya başlamadan evvel daha sonra muhtemelen yapmaya fırsat bulamayacağınız bazı ayarlar için aşağıdaki işlemlere devam ediyoruz 🙂

3) Aktivasyon sonrası iTunes’tak aşağıdaki gibi Carrier Settings (Operatör Ayarları) yüklememizi ve kayıt yapmamızı isteyen bir ekran çıkıyor karşımıza. Bu ekranda önce “Download and Update” seçeneğine tıklayarak operatör ayarlarını yüklüyoruz.

Ardından da zorunlu olmayan kayıt işlemini, “Register Later” (Sonra Kayıt Yap) seçeneğine tıklayarak geçiyoruz. (Kayıt yapmayınca iTunes her taktığımızda tekrar tekrar soruyor. Daha sonra çıkan ekranlarda ister “Register Never” (Asla Kayıt Yapma) seçeneğine tıklayarak bu ekranın hiç çıkmamasını sağlayabilir, ya da “Continue” seçeneğine tıklayıp kaydı tamamlayabilirsiniz. )

4) Bir sonraki ekranda iTunes bize cihazımızı sıfır bir konfigürasyon ile mi başlatacağımızı, yoksa eski cihazlardaki bir yedeğimizi (backup) kullanarak mı konfigüre edeceğimizi soruyor.

Bu aşamada eski iPhone kullanıcıları hemen “Restore From Backup” (Eski yedekten dönüş) seçeneğine yöneliyorlar. Fakat ben ilk başta bunu önermiyorum. Çünkü fabrika çıkışı iPhone’ların genelde versiyonları geri kalıyor. Örneğin şu an Türkiye’de satılan iPhone 4’lerin versiyonları 4.0.2, fakat piyasadaki güncel versiyon ise 4.2.1 Bu yüzden hazır cihaz sıfır iken güncelleme işlemini yapıp ondan sonra üzerinde yükleme yapmak daha mantıklı.

Zaten eğer eski cihazınızın yedeği 4.2.1 ile alınmış ise, 4.0.2 gibi versiyonu daha eski bir cihaza dönüş yapamıyorsunuz. Aşağıdaki adımlarda eski yedeğimizi zaten döneceğimiz için bu seferlik “Set up as a new iPhone” seçeneğini işaretleyip, ardından “Continue” seçeneğine tıklıyoruz.

5) Bir sonraki ekranda da önce cihazımıza bir isim (Name) veriyoruz. Eğer birden fazla cihazınız var ise, özellikle yedek (backup) dosyalarını kolayca ayırt edebilmek için her seferinde farklı bir isim vermek daha iyi oluyor.

Ayrıca bu ekranda cihazımızı USB kablosu ile bilgisayarımıza taktığımızda iTunes’un otomatik olarak sync (eşzamanlama veya senkronizasyon) işlemini başlatmasını seçebiliyoruz. Normalde bu seçenekler seçili yani otomatik sync modunda geliyor. Ben ise otomatik senkronizasyon olayını sevmediğimden bu seçenekleri kaldırıyorum. İstediğim zaman manuel sync çok daha pratik oluyor.

6) Son olarak yeni cihazımızı güncelleyerek (Update) Apple’ın iPhone için yayınladığı en son versiyona getiriyoruz. Bu işlem indirilen update dosyasının büyüklüğüne göre 1 saati bulabiliyor. (Detaylı bilgi için : iPhone Yazılım Güncellemeleri Hakkında Sık Sorulan Sorular )

Cihazımızı da güncelledikten sonra artık rahat rahat kullanabiliyoruz. Eğer ilk defa iPhone kullanıyorsak bu linkteki yeni başlayanlar için derlediğimiz yazılarımız çok faydalı oluyor. Örneğin App Store’dan uygulama indirmek için gerekli Kredi Kartsız Apple ID, iPhone’ Şarkı Yükleme, vs. gibi faydalı yazıların linkleri Acemiler sayfasında bulabilirsiniz. Dolayısıyla bundan sonra anlatılanlar ilk defa iPhone kullananlar için değil.

Eski Cihazın (iPhone 3G veya 3GS) Yedeklenmesi

Yukarıda anlattığımız gibi yeni iPhone’umuzu hazırladıktan sonra artık eski telefonumuzu yedekleme işlemine geçebiliriz.

1) İlk olarak eski cihazımızı (iPhone 3G veya 3GS) USB kablosu ile iTunes’a bağlayıp, bu yazıda daha evvel detaylı olarak açıkladığımız yedekleme (Backup) işlemini yapıyoruz. Bu işlem sayesinde uygulamalar, müzikler, sonradan cihazımıza attığımız videolar, filmer  ve zil sesleri haricindeki bir çok önemli bilgi yedeklenmiş oluyor. (Lütfen tam olarak nelerin yedeklendiğini görmek için bu linkteki yazının sonundaki listeye göz atın.)

Normalde yukarıdaki yedek yöntemi ile cihazımızdaki Rehberi (Contacts), cihazımızla çektiğimiz resim ve videoları zaten yedekleyebiliyoruz. Fakat ben bunları ayrıca yedeklemek istiyorum derseniz aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz. Fakat dediğim gibi, bir cihazdan diğerine geçişte aşağıdakileri ayrıca yedeklememiz gerekmiyor.

 • Rehberinizi (Contacts) ayrıca yedeklemek için My Contacts Backup (Kişiler Yedek) veya Turkcell Yedek uygulamalarını kullanabilirsiniz.
 • Cihazınızla çektiğiniz resimleri ve videoları bu linkte anlattığımız yöntemle ayrıca yedekleyebilirsiniz.

2) Klasik yedeğimizi aldıktan sonra da, iPhone’umuzdaki uygulamaları bilgisayarımıza indiriyoruz. Bunun için de aynı backup işlemindeki gibi, cihazımız iTunes’a bağlıyken önce sağ klikle üzerine tıklıyoruz. Ardından da açılan menüden “Transfer Purchases” seçeneğine tıklıyoruz. Bu sayede iPhone’umuzdaki tüm uygulamalar, iTunes’a transfer edilmiş oluyor.

Aslında “Transfer Purchases” işlemi, adından da anlaşılacağı gibi App Store’dan veya iTunes Store’dan aldığımız (ücretli veya ücretsiz) herşeyi bilgisayarımıza atıyor. Fakat daha evvel bu yazımızda belirttiğimiz gibi Türkiye’deki kullanıcılar iTunes Store’dan müzik, film veya zil sesi satın alamıyor. Eğer satın alabiliyor olsaydık, bu işlem ile iTunes Store’dan satın aldığımız medya dosyaları da bilgisayarımıza transfer edebiliyor olacaktık.

Dolayısıyla bilgisayarımızdan iPhone’umuza attığımız müzikleri, bu veya başka bir yöntemle geri bilgisayarımıza transfer edemiyoruz.

Yeni Cihaza (iPhone 4) Eski Bilgilerin Transfer Edilmesi

Artık eski cihazımızdaki bilgilerin büyük bir kısmını bilgisayarımıza aktardığımıza göre, daha evvel zaten bilgisayarımızda olan bilgiler ile birlikte yeni cihazımıza aktarabiliriz.

1) Bunun için öncelikle yazının en başında hazırladığımız yeni cihazımızı (iPhone 4) USB kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz ve iTunes’ta sol tarafta listelenen yeni cihazımızın üstüne sağ klik ile tıklıyoruz. Sonra da menüden “Restore from Backup” seçeneğine tıklıyoruz.

Ardında da daha evvel eski cihazımızla aldığımız yedek (backup) dosyasını seçerek, “Restore” işlemini başlatıyoruz. Merak etmeyin bu işlem klasik restore gibi tüm cihazı sıfırlamıyor, sadece yedeklenen dosyaları yeni cihaza dönüyor.

2) Yedeğimiz döndükten sonra da, daha evvel “Transfer Purchases” yöntemi ile bilgisayarımıza transfer ettiğimizi uygulamalarımızı, bu sefer senkronizasyon yöntemi ile aşağıdaki ekran görüntüsündeki gib tekrar yeni cihazımıza transfer ediyoruz.

Bilgisayarımızdaki şarkıları da aynı eski cihazımıza yüklediğimiz gibi, Bilgisayardan iPhone’a Nasıl Şarkı Yüklenir? başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi aktarıyoruz. Zil sesleri, videolar gibi yine bilgisayarımızdaki diğer dosyaları da, hep benzer senkronizasyon yöntemi ile yeni cihazımıza aktarıyoruz.

Not: Eski cihazınızı satacaksanız da, satmadan evvel “Restore” edip içindeki bilgileri silmeyi unutmayın.

236 Comments

 1. ismail aluç

  25/09/2010 at 16:10

  harika

 2. Anonim

  25/09/2010 at 16:20

  mustafa bey teşekkür ederim. dün almaya gittim ama telsim hattım 2o günlük oldugundan 10 gün daha beklemeliymişim. 3gs imi turkcel ile almıştım. bunun kampanyasını iptal edip iphone4 alabilirmiyim acaba? bunu araştıran birileri varmıdır?

  • Bülent ERCAN

   25/09/2010 at 16:30

   kontratsız peşin ya da (turkcell world card’a 10 taksit) ile alabilirsiniz.vodafone u bilmiyorum ama ben dün turkcell den world card a 10 taksitle iphone 4 satın aldım. Hazır kartlı olduğum için ve piyasada mikro sim kartlar hazır kartlılar için sunulmadığı içim eski sim card ımı kestim ve şu anda kullanıyorum.

 3. Bülent ERCAN

  25/09/2010 at 16:29

  kontratsız peşin ya da (turkcell world card’a 10 taksit) ile alabilirsiniz.vodafone u bilmiyorum ama ben dün turkcell den world card a 10 taksitle iphone 4 satın aldım. Hazır kartlı olduğum için ve piyasada mikro sim kartlar hazır kartlılar için sunulmadığı içim eski sim card ımı kestim ve şu anda kullanıyorum.

 4. sercan

  25/09/2010 at 17:00

  teşekkürler çok faydalı bir yazı
  bir kaç ay önce 3.1.3ten 4.0a geçerken ilk defa karşılaştığım bi şekilde 1 saatte yakın backup almıştı ve bunun içine iPoddaki şeyler de dahildi sorunsuz şekilde herşey 4.0a geçmişti. ama klasik backup almada iPodun içindekiler yok bildiğim kadaryla siz de zaten “müzikler fimler hariç” demişsiniz
  müziklerin filmlerin dahil olduğu backup nasıl alınıyor yeni cihaza geçerken mümkün değil mi?

  • Mustafa Tan

   25/09/2010 at 17:08

   Maalesef backup alınmıyor. Müzikleri backup almaya gerek var mı?

   Zaten iPhone’umuza bilgisayarımızdan transfer ediyoruz. Eski cihazınıza transfer ettiğiniz gibi yine bilgisayarınızdan transfer edebilirsiniz.

  • Emre SUMENGEN

   25/09/2010 at 21:52

   Backuptan geri dönüşte zaten önce ayarların restore işlemini yapıyor, sonra da eski cihazınızın ayarları ile sync ediyor.

   Yani, benim bildiğim kadarıyla zaten bir “full-backup” prosedürü yok. İşlem Backup->Restore->Sync şeklinde gidiyor.

   • Faruk Cem

    27/09/2010 at 09:57

    BACKUP ‘DAN GERI DONUS SIFRESI HAKKINDA …!

    Emre Bey, Mustafa Bey ve tum arkadaslara merhaba.

    ITunes, backup’dan geri donmek istedigimde backup’i koruyan sifreyi soruyor. Emin olmamakla beraber kuvvetle ihtimal sifre koymadim, koymus olsam dahi bu sifreyi hatirlamiyorum. (Apple ID sifresini kastetmiyorum) 3G olan telefonumu Turkcellden sozlesmeli olarak satin aldim. Jailbreak olmadigi halde sifreyi bana hatirlatabilecek soru, yada e-mail adresine gonderme gibi secenekler de sunmadigindan; bu sifrenin kirilabilmesi icin jailbreakle calisabilecek bazi programlar yuklemem gerektigini yonunde yazilar var forumlarda. “Remember this password in my keychain”‘i de isaretlemedigim icin sifreyi buradan da goremiyorum. Iphone 4’e gecerken uygulamalarda yuklu olan datalarimi da sadece sifreyi kirma surecinde jailbreak olmasi gerekse de transfer etmek istiyorum (Cocugumun gelisim bilgileri, chat programlarindaki gecmisler, oyun skorlari vb). Sirf bu yuzden hala 4’u satin almadim.

    Herkesden eger bu konu hakkinda destek olabilirlerse, tecrube ve onerilerini paylasmalarini rica ediyorum.

 5. ozgur

  25/09/2010 at 17:36

  Çok güzel bir yazı olmuş Mustafa Bey :), bir sorum olacak;
  Eski versiyondan alınan back-up’ı yeni versiyona yükleyebilir miyiz?

  • Mustafa Tan

   25/09/2010 at 18:10

   Evet ama tam tersi olmuyor. Yani yeni versiyon backup’ı eski versiyona dönülmüyor.

 6. Hasan

  25/09/2010 at 17:42

  Merhabalar Mustafa Bey,
  IPhone4 ü aldık fakat Apple’ ın yayınladığı kılıflar hakkında bilgi veren yok. Bu konuda herhangi bir bilginiz var mı???

  • mustafa

   25/09/2010 at 21:02

   hasan kardes ingiltereden yaziyom iphone 4 case program yaz itunestan sonra programi indir bedava yani ondan sonra telefuna yukle ve bu programdan bi kilif seciyorsun apple da senin tum adreslerini goruyor ve en az 2 haftada gonderiyor bedava bu gelecek ayin sonuna kadar veriyor.

   • Anonim

    26/09/2010 at 14:48

    Çok uğraştım ama olmadı… Anladığım kadarıyla Türkiye için böyle bir uygulama yok…

 7. Ahmet

  25/09/2010 at 18:25

  Iphone4 kullanima ait sureler nedir biliyor musunuz. Sanki iphone4 te hizla pil tuketiyor gibi geldi ya da ben cok kurcaladim:)

 8. Emre D

  25/09/2010 at 20:30

  Harika Mustafa bey, yine döktürmüsünüz 🙂

  Ben iPhone 3G back-up yapmistim, ama iPhone 4 alinca geri back-up ustune atmadim.
  Istedimki tertemiz bir iPhone la baslayim, cunku 3G icinde mutlaka jailbreakden gelen pislikler vardir. 3G back-up yaptigimdan birseyde kaybetmedim (app, rehber, sarkilar…)
  iPhone 4 alinca yaliniz uygulamalari geri yukledim ve air contacts ile rehberi. Sonrada sarkilari herzamanki gibi. Böylelikle tertemiz bir iPhonela baslangic yaptim.
  Bu yontem Back-up geri atmaktan daha iyi deyilmi?

  • Mustafa Tan

   25/09/2010 at 20:42

   Aynen öyle 🙂 Ben de bu şekilde yaptım. Fakat her kullanıcının bu şekilde yapması zor. Özellikle rehberin ayrıca yedeklenmesi çoğu kullanıcı için zor.

 9. Mustafa Can

  25/09/2010 at 21:06

  Merhabalar ben iphone 4ümü amerikadan getirtmiştim dün microsim kartı aldım türkcellden fakat carrier settings’i iptal etmiştim acaba tekrar nasıl çıkartabilirim?

 10. Volkan

  25/09/2010 at 21:07

  Herşeyi sıfırdan yapmak çok daha eylenceli.
  Yalnız uygulamalarim gitti diye ühüühü yapanları da gördüm.

 11. Emre SUMENGEN

  25/09/2010 at 21:49

  Uygulamalar iTunes’dan geliyor geri, eğer Transfer Purchases demeyi unutmadıysanız. Ama uygulamalardaki özelleştirmeleriniz (oyunlardaki yeriniz, skorlarımız gibi) ancak backup ile geri alınabiliyor. (Yada Jailbreak’lı cihazlarda Chronus ile yedek alıp saklayabilirsiniz. Ben böyle yapmıştım 🙂

 12. Suat

  26/09/2010 at 12:17

  Teşekkürler analtım için. Ben daha Iphone 4 edinemedim. Kontratsız satış için 3-4 gün beklemem gerektiği söylendi. Bize de ağzımınızın suyunu akıtarak beklemek kalıyor. Umarım en kısa sürede edinirim. Eğer cihazı alabilirsem 3. iphonumda ilk defa aktivasyonu kendim yapma şansım olacak 🙂 Önceki 2 telefonumu da ikinci el almıştım. Telefonunu yeni alan arkadaşlar ilk izlenimlerini yazarlarsa sevinirim.

 13. Emre Türk

  26/09/2010 at 15:06

  Merhaba. Bugün Vodafonedan kontratsız iphone 4 aldım fakat microsim kart hiçbir yerde bulunmuyor. Buyüzden cihazı çalıştıramadım. Kesip kullanan arkadaşlar, bu işlemi nasıl gerçekleştirdi ve keserek kullanımı tavsiye eder misiniz? Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

  • Kadir

   26/09/2010 at 15:33

   sim karttaki cipin etrafindan kes tak calisiyor.ben oyle yaptim su anda 2 aydir kullaniyorum.Ama sim kartin eski ise makine gormuyor 3 yildan eski sim kartin varsa once yeni sim alman lazim.

  • Anonim

   26/09/2010 at 20:51

   İstanbul Capacity deki Tcell de Kesme makinessi var onlar hallediyor.

 14. goday

  26/09/2010 at 15:21

  3Gs kullanırken parayla almış olduğum uygulamaları yeni telefonda nasıl çalıştırabilirim? Uygulamalar cydia üzerinden alınmış uygulamalar…

 15. Berkan

  26/09/2010 at 15:28

  mustafa bey öncelikle en hızlı şekilde bilgilendirme yaptığınız için her konuda bi kez daha teşekkürler. benim sorunum sağ tuş yapınca backup çıkmıyor nasıl backup alabilicem. teşekkürler

  • Mustafa Tan

   26/09/2010 at 15:30

   Sadece backup seçeneği mi çıkmıyor ? yoksa menü tamamen mi çıkmıyor ?

   • Berkan

    26/09/2010 at 16:10

    sadece backup çıkmıyor. eject,sync,transfer purchases,restore from backup,reset warnings seçenekleri var sadece xp kullanıyorum itunes son versiyon

 16. Hasan

  26/09/2010 at 15:43

  Mustafa Kardeşim
  kılıf konusunda önerdiğin programı malesef türkiyeden indiremiyoruz. Farklı bir bilgiye ulaştığında yayınlarsan sevinirim. Yinede çok teşekkürler.

  Emre Türk arkadaşım ben simkartımı kestirerek kullandım ve hiçbir sorun yaşamadan şuanda kullanıyorum. Zımbaya benzer çok basit bir düzenek sayesinde kartı kesiyorlar…

 17. Muzaffer Demir

  26/09/2010 at 15:50

  Selam,

  Mustafa Bey, 3gs cihazim var. Bunu verip, iphone 4 almak istiyorum. Cihazı satmadan önce back-up yapıp sonra iphone4 e transfer edebilir miyiz? Bu islemi yaparken 3gs yanımda olmayacak.

  • Mustafa Tan

   26/09/2010 at 15:54

   Evet yapabilirsiniz. Cihazınızı satmadan backup almayı ve transfer purchases yapmayı unutmayın.

 18. memmed fereci

  26/09/2010 at 16:13

  salam sagolunki teknolojunun yenilikleri ile bizi tanish edirsiz sizi kutlarim ve basharilar dilerim.
  bana bir ucuzlu ceb telefonu gonderin sizi reklam yaparam e-mail yoldashim chokdur

 19. salih aydemir

  26/09/2010 at 19:10

  sahi ya iphone3g mi satarken bilgilerimin silinmesini nasıl sağlıycam? mesela itunes hesabım ve şifremi silebiliyor muyum?

 20. salih aydemir

  26/09/2010 at 19:20

  sagol mustafa bey…

 21. Anonim

  26/09/2010 at 20:55

  Microsim alacak olanlardan Tcell Mobil imza kullananlar 128 K kart almak zorundalar, 64 K ile imza olayı çalışmıyor.Tabii bulunabilirse. Malesef Turkcell dersine iyi çalışmamış aylar önceden satacağını duyurduğu cihaza lazım olan microsim nedense her bayide yok olanlarda sadece 64 k .

  • Anonim

   27/09/2010 at 15:49

   Valla ben simkartından çok çektim taa kaç ay önce amerikadan iphone 4 getirttim ama hala kullanamıyorum kaç tane sim kartı kestim en son 64lük kestim gene olmadı micro sim aldım gene olmadı ne yapacağım bilmiyorum eğer bir fikri olan varsa söylerse çok minnettar olurum

   • Anonim

    28/09/2010 at 14:52

    ist. capacity de turkcell bayiinde kesme aleti var.bende o şekilde kullanıyorum

 22. Ferhat

  26/09/2010 at 23:45

  iPhone 4 ile ilgili problemler söylendi kılıflar kullanılması gibi cihazı deneme şansınız oldumu

 23. Fatih S

  27/09/2010 at 08:51

  bedava kılıflar için “iphone case” programını us veya uk gibi ülkelerin storelerinden indirebiliyorsunuz. ama o zamanda bir işe yarayacağını zannetmiyorum. çünkü apple apple ID’ın kayıtlı olduğu adrese gönderiyor sanırım. us store de Türkiye adresi verip Türkiyeye gönderebilen varsa paylaşabilirmi acaba? ve de satın aldıktan sonra 1 ay süreniz var . gerçi burada 40-50 TL ye çok güzel orjinal deri kılıflar var . ben 2 aydır kullanıyorum. uğraşmayada değmez açıkcası…

  • mustafa

   27/09/2010 at 19:14

   var bu ay sonuna kadar bedava dagitiyor apple bu aydan sonra vermiyor bedava.uk storeden indirdik

 24. Murat

  27/09/2010 at 09:45

  Mustafa bey iphone 4 pilin kullanim omru hakkinda sizin deneyiminiz nedir bizimle paylasirmisiniz? Ben benim telefonumda bir problem oldugunu dusunuyorum cunku ornegin bu sabah saat 07.00 da pil 100% iken fisden cektim. saat su anda 09.45 ve doluluk orani %66. ustelik bir iki islem disinda asiri bir kullanimimda olmadi..sizce bu normalmi? diger arkadaslarda pil konusunu burda paylasirsa sevinirim.

 25. Anonim

  27/09/2010 at 10:27

  Eski 3G telefonumu satarken fabrika ayarlarında sil demedim backup almadım.Normal şekılde el ile sildim fakat alıcı almaktan vazgeçti,geri dönüşüm ımkanı var mıdır.Teşekkur ederim.

 26. nedim

  27/09/2010 at 11:18

  slm mustafa bey küçük bir sorum olacak iphone 4 de alttaki ikiside hoparlörmü.acil yardım

  • Mustafa Tan

   27/09/2010 at 11:23

   Eski iPhone’larda da olduğu gibi halen biri hoparlör, diğeri de mikrofon.

 27. nedim

  27/09/2010 at 11:32

  çok teşekkürler mustafa bey

 28. mimart

  27/09/2010 at 13:41

  slm Mustafa bey,

  en üst resimde iphone 4 kutusunun altında gri turkcell yazılı bir kutu var.
  acabe ne kutusu ben turkcellden aldığımda öle birşey verilmedi.

  önemli birsey ise gidip alalım.

  • Mustafa Tan

   27/09/2010 at 13:55

   İçinden Türkçe kullanma kılavuzu, garanti belgesi gibi dokümanlar çıkıyor hatırladığım kadarı ile.

   • Onur (Ger0nimo)

    27/09/2010 at 16:07

    Mustafa Bey,

    Kutudan çıkan garanti belgesi yeterli midir. Yoksa o belgeyi onaylatmamız gerekli midir?

    Teşekkürler

    • Mustafa Tan

     27/09/2010 at 16:20

     Faturayi sakladiginiz surece gerek yok.

 29. Korhan Gürsel

  27/09/2010 at 15:13

  Selamlar,

  Ben Application’ları iPhone 4’e sync ederken 3GS’teki folder’ları unutarak bütün application’ları tek tek, folder gruplandırması olmadan aktardı, daha sonra ben elle tekrar folder’ları oluşturdum. Bunu kendisinin yapması için bir yöntem var mıdır acaba ?..

  Teşekkürler..

 30. Zebedee

  27/09/2010 at 16:26

  Mustafa bey,
  Sizde bir geliştirici olduğunuz için bizden daha iyi yorum getirebilirsiniz…
  Sorunum şu;
  http://itunes.apple.com/tr/app/discover/id292416855?mt=8
  Discover programini 1 yıldan uzun süredir kullanıyorum. iPhone’u WIFI üzerinden Ftp server gibi gösterip her türlü dosya transferi yapabiliyordu.
  iOS 4.0 a geçildiğinden beri bu program açılmıyor.
  Silmek istiyorum, ancak içinde kayıtllı dosyalarda vardı 200-300 MB kadar..
  .
  .
  Sizce bu programi sildiğimde, sadece program dosyaları silinip diğer upload ettiğim dosyalar çöp olarak içeri de mi kalır, yoksa upload edilen dosyalar da silinir mi?

 31. hakino

  27/09/2010 at 22:22

  Merhaba Mustafa Bey,
  Ben izmirden hakan benim elimde iPhone 3G var Ben ona İOS 4.1 yükledim ama cihaz çok kötü oldu. iTunes’da restore diye bir yazı var ona tıklayınca iPhone’um 2.0 sürümüne mi döner Yanıtlarsanız sevinirim 🙂

  • Mustafa Tan

   27/09/2010 at 22:26

   Hayır dönmez. Cihaz 4.1 olarak formatlanmış olur.

   iPhone 3G’ler maalesef iOS4.x versiyonlarında performans sorunu yaşıyor. iOS 4.0’da çok daha kötüydü. iOS 4.1’de gördüğünüz iyileşmiş hali 🙂

 32. hakino

  27/09/2010 at 22:43

  Teşekkürler Mustafa Bey Gerçekten Bu site için çok uğraşıyorunuz bizim bilgilendiriyorsunuz 🙂 peki ilk 2.0’a döndürme şansı varmı ? Varsa nasıl ? Şimdiden teşekkürler 🙂

 33. Kemal ozsahin

  28/09/2010 at 01:08

  Mustafa Bey,

  Trkcell den iphone 4 aldim ama biraz isinma problemi mi var yoksa bana mi oyle geldi cunku video cekince makine sicacik oluyor bide apps kullanirken hemen isiniyor…

  Tesekkurler

 34. Murat

  28/09/2010 at 10:30

  Mustafa bey merhaba. Cok yogun oldugunuzu tahmin ediyorum muhtemelen 27 tarihli pil omru ile ilgili mesajimi gormediniz. bu arada telefonu 3 kez sarj ederken yanimda sarj aleti olmadigi icin televizyonun usb kablosundan sarj etmistim..bu pile hasar vermis olabilirmi sizce?

  • Zebedee

   28/09/2010 at 10:46

   TV’nizin yada bilgisayarınızın USB çıkışından şarj etmeniz pile bir zarar vermez, ancak gelen voltaj daha düşük olduğu için şarj süresi daha uzar… Priz’den 1 saatte şarj ediyorsanız bilgisayar vb aletlerden 3-4 saatte şarj edersiniz..

 35. Onur (Ger0nimo)

  28/09/2010 at 14:39

  Mustafa Bey,

  Konu başlığı olarak biraz alakasız bir yere yazıyorum kusuruma bakmayın.

  Plantronics Voyager 520 Bluetooth kulaklık kullanmaktayım.

  Yalnız 2-3 haftadır telefonum(hem 3G hem de iphone 4 ) kulaklığı görmüyor, başka kulaklığımda olmadığı için kulaklıkta mı arıza var yoksa telefonlarda mı var tam çözemedim.

  Benim yaşadığım sorunu başka yaşayan ya da yardım edebilecek biri var ise çok sevinirim.

  saygılar,
  onur

 36. Oğuz Kavak

  28/09/2010 at 15:17

  Merhaba Mustafa Bey,

  Yazınız için çok teşekkürler. Her zamanki gibi çok yardımcı oldu.

  Benim aklıma takılan bir durum var ancak. Ben şimdi iphone 4 aldığımda 2 tane iphone’um olacak ve iphone 4 için itunes’dan senkronize işlemi yaptığımda paralı satın aldığım uygulamalar ikinci telefonuma ücretsiz mi yüklenmiş olacak? Apple ID ile sağlanmış bir sınırı var mı bu durumun?

  Birde mesela kardeşime de almayı düşünüyorum veya önceki iphone’umu verdim diyelim. O kendi bilgisayarında itunes kursa benim apple ID’m ile bağlansa ve benim önceden indirdiğim ücretli tüm uygulamaları ücretsiz telefonuna atabilecek mi?

  Teşekkürler

 37. Onur (Ger0nimo)

  28/09/2010 at 16:21

  Mustafa Bey yardımcı olur musunuz lütfen?

  Konu başlığı olarak biraz alakasız bir yere yazıyorum kusuruma bakmayın.
  Plantronics Voyager 520 Bluetooth kulaklık kullanmaktayım.
  Yalnız 2-3 haftadır telefonum(hem 3G hem de iphone 4 ) kulaklığı görmüyor, başka kulaklığımda olmadığı için kulaklıkta mı arıza var yoksa telefonlarda mı var tam çözemedim.
  Benim yaşadığım sorunu başka yaşayan ya da yardım edebilecek biri var ise çok sevinirim.
  saygılar,
  onur

  • HüseyinGündüz

   28/09/2010 at 20:44

   onur kardeşim Mustafa bey bu sorunu nasıl çözecek ki ?
   ya bir telefon bulacaksın civardan kulaklıgı test edeceeen, ya da kulaklık bulup telefonunu…. bunun cevabı sende…

   saygılar…..

 38. Oğuz Kavak

  28/09/2010 at 17:31

  Teşekkür ederim Mustafa Bey.

 39. damlaa

  28/09/2010 at 21:10

  Merhaba ben de birşey öğrenmek istiyorum. benim vodafone hattım yok. yeni bir hat alıp hemen i phone 4 alabilir miyim acaba ??

  • mustafa

   28/09/2010 at 21:23

   merhaba damla hanim nildigim kadariyla turkiyede kontratsiz iphone 4 satilmiyor o yuzden kontratli satiliyor cunku hat alsaniz bile bisey degismez.cunku kontratsiz satilmiyor suan.

   • Emre

    29/09/2010 at 00:18

    Suan vodafoneda kontratsız telefon satılmıyor ancak telefonda yok zaten ılk partiyi kontratlı satıslar ıcın getrmısler ikinci partiler 15 ekimde gelecekmiş o zaman vodafonada kontratsız satacak

 40. damlaa

  28/09/2010 at 21:31

  vodafone da nasıl acaba ?? çok merak ediyorm. avea hattımı vodafone taşısam ya da yeni bi vodafone alsam ??

 41. Fatih S

  28/09/2010 at 21:35

  Türkiyede kontratsız iphone tabiki satılıyor. peşin nakit veya kredi kartı ile veya kredi kartına taksitle. benmi yanlış biliyorum. yanlışsam düzeltin arkadaşlar….

 42. Fatih S

  28/09/2010 at 21:35

  Türkiyede kontratsız iphone tabiki satılıyor. peşin nakit veya kredi kartı ile veya kredi kartına taksitle. benmi yanlış biliyorum. yanlışsam düzeltin arkadaşlar….

 43. Anonim

  29/09/2010 at 00:41

  merhaba,orada da bahsetmissiniz,o carrier settings seçeneği bende gelmiyor.hattım avea. bu güncellemenin çıkmasını nasıl sağlarım ? güncellemeleri denetle yapıyorum güncelleme yok diyor çünkü .

  • Mustafa Tan

   29/09/2010 at 00:45

   Selamlar,

   Hattınız Avea ise çıkmaz Carrier Settings seçeneği. Sadece Apple’ın anlaşmalı olduğu operatör hatlarında çıkar. Türkiye’de de sadece Turkcell ve Vodafone’un anlaşması var.

 44. Anonim

  29/09/2010 at 01:31

  teşekkür ederim .aveayı bırakma zamanı geldi gibi .
  hatta yarın gidip turkcell faturalıya geçmeyi düşünüyorum .timlerde microsim faturalı ile veriliyormuş,merak ediyorum microsim olan bir tim bulabilecek miyim .

  iyi geceler.

  • Mustafa Tan

   29/09/2010 at 07:37

   Bu arada hatırlatmakta fayda görüyorum. Avea’nın Apple ile anlaşması yok ama bahsi geçen ayarları manuel olarak da yapabilirsiniz kendiniz.

 45. serdar demir

  29/09/2010 at 03:04

  mrb mustafa bey
  daha önce size bişey danışmıştım ama yogonlugunuzdan olsa gerek dönüş yapamamıştınız.umarım bu sefer yardımcı olursunuz:)
  3gs cihazımı sizin bilgilendirdiğiz gibi backup almayı ve transfer purchases yapmaya çaıştım. backup işlemini 1,5 saatte tamamladım.transfer purchases yapmaya çalıstıgımda ise,işleme başladıktan hemen sonra tamamlamadan geri atıyor.ekranda da uygulamalardan o an hangisini alıyorsa o ismi gösterio.bende gördüğüm uygulama isminden sorunun o uygulamadan kaynaklandığını düsünerekten o uygulamayı silip devam etmeye çalıstım.ama tekrar baska bir uygulamanın ismini verip geri atıyor.
  sorunun ne oldugunu anlayamadım.
  transfer purchases işlemini nasıl ve ne şekilde tamamlayacagıma dair bilgilendirir yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ilginize simdiden tesekkürler…

 46. Fatih S

  29/09/2010 at 08:31

  Mustafa bey iyi günler
  Yedek alırken sadece rehberi yedekleyebileceğim bir seçenek varmı acaba.
  teşekkür ederim…

 47. Zebedee

  29/09/2010 at 09:14

  Mustafa bey, hatırlıyor musunuz bilmiyorum, iOS 4 ilk çıktığında 1976 tarihinin haziran ayında sadece 1 haziran seçilebiliyor diye bir sorun bildirmiştim size. Ayni sorunu Apple’a da göndermiştim. (Developer üyeliğim var ama Mac sahibi olmadığım için bişii yapamıyorum 🙁 neyse…) Bugün cevap geldi, Bug onaylanmış ve iOS 4.2 b2 (8C5101c) de çözümlendi diye 😀
  Benimde bir katkım olduğu için sevindim, yazmak istedim 😀

  • Mustafa Tan

   29/09/2010 at 09:37

   Süper 🙂

   Ben de bildirmiştim ama sanırım ilk siz bildrdiniz diye sizinkini işleme almışlar. Sevindim ilgilendiklerine, garip bir bug idi çünkü 🙂

 48. Fatih S

  29/09/2010 at 10:18

  teşekkür ederiim Mustafa bey,
  ben aslında iTunes üzerinden restore yapmadan önce alınan Backup’ı kastetmiştim.
  İlginize teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   29/09/2010 at 10:20

   Maalesef. Klasik backup herşeyi yedekler.

 49. Kemal ozsahin

  29/09/2010 at 10:22

  Mustafa bey,

  2 sorum olucakti…1. neden iphone 4 isinma problemi yasatio birde youtube a girmek ivin napmak lazim

  tesekkurler

 50. bariserden

  29/09/2010 at 10:30

  Mustafa Bey merhabalar;
  iPhone 4 bumper case programı ile ilgili bir bilginiz var mıdır? Henüz apple Store da Türkiye kullanıcıları adına bir program yok. Bedava bumper alamayacak miyiz acaba?

 51. Uras

  29/09/2010 at 11:06

  Mustafa bey iyi gunler
  Eski 3gs telefonumdaki bilgileri kazimaya calisirken daha once sinirlamalari actigimi ve bir sifre koydugumu fark ettim. ancak sifremi simdi hatirlamiyorum ve ayarlari sifirlamak icin sifremi soruyor? ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz. tesekkurler

 52. Hasan

  29/09/2010 at 14:16

  Merhabalar Mustafa Bey,
  eksi iphone umun bilgileri ile iphone4 ü restore from back up yaptım. Tüm programlarım ve bilgilerimi sorunsuz şeklide yeni cihaza aktardım. Fakat Photos seçeneğine girdiğim zaman küçük ikonlar halinde tüm fotoğraflarımı görebiliyorum fakat hiç birini açamıyorum veya yeni çektiğim fotoğrafları küçük ikonlar halida dahi göremiyorum. Diğer fotoğraf programları ile denedğim zaman çektiğim fotoğrafları görebiliyorum. Sorunu nasıl çözebilirim. Gerekirse tüm fotoğrafları silebilirim. ardımlarınız için teşekkürler…

  • fevzi eriş

   17/10/2010 at 08:26

   mustafa bey selamlar ben de yeni ıphone4 kullanıcısıyım senelerdir nokia kullanıyordum ıphone 4 den sonra nokiianın farklı olduğunu gördüm dsha ileri gitmek istemiyorum ukalalığa kaçar sanırım koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derlermiş benim ben biraz hızlı girdim ı phone 4 e mpeg 4 filmleri nasıl atabiliriz ı phone 4 e şimdiden teşekkürler

 53. nedim

  29/09/2010 at 15:34

  slm mustafa bey iphoneturkey.biz ituneste olsa çok güzel olurdu bundan sonra artık iphone 4 lerimizle ziyaret ederdik bence böyle bir uygulama çok güzel olur

  • oktay

   02/11/2010 at 16:31

   iphoneturkey.biz olarak iphonemuzdan safariye giriş yaparsak bu sitemizin iphone a uyarlanmış halde kullanabliyoruz. bu arada bende bugün iphone 4 e kavuştum hızı seven bir motorcu olarak iphone 4 uçuyor diyebilirim. 🙂

 54. Onur Can

  29/09/2010 at 15:58

  Mustafa bey ben yeni bir bilgisayar aldim ve bundan sonra iphone ve ipadimi ona sync edicem ancak yeni bilgisayara bu cihazlarin backuplarini gonderemiyorum boyle bir sey mumkun mu

  • Ertanas

   29/09/2010 at 19:34

   iphonunuzdaki bilgileri zaten yeni aldığınız pcye aktarabilirsiniz.

  • pantera

   30/09/2010 at 22:06

   eski bilgisayarın duruyorsa itunes’un yedeğini alabiliyorsun. sonra yeni bilgisayara yüklersen belki işe yarar

 55. serdar demir

  30/09/2010 at 01:31

  LÜTFEN YARDIM!!!!!!
  mrb mustafa bey
  daha önce size bişey danışmıştım ama yogonlugunuzdan olsa gerek dönüş yapamamıştınız.umarım bu sefer yardımcı olursunuz:)
  3gs cihazımı sizin bilgilendirdiğiz gibi backup almayı ve transfer purchases yapmaya çaıştım. backup işlemini 1,5 saatte tamamladım.transfer purchases yapmaya çalıstıgımda ise,işleme başladıktan hemen sonra tamamlamadan geri atıyor.ekranda da uygulamalardan o an hangisini alıyorsa o ismi gösterio.bende gördüğüm uygulama isminden sorunun o uygulamadan kaynaklandığını düsünerekten o uygulamayı silip devam etmeye çalıstım.ama tekrar baska bir uygulamanın ismini verip geri atıyor.
  sorunun ne oldugunu anlayamadım.
  transfer purchases işlemini nasıl ve ne şekilde tamamlayacagıma dair bilgilendirir yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ilginize simdiden tesekkürler…

  • E.S

   01/10/2010 at 22:05

   itunes – store ve buradan Authorize yap serdar düzelecektir.

 56. yavuz

  30/09/2010 at 13:40

  anlatımınız için çok teşekkür ederim. iphone kullanmayan birisi olarak bile o kadar iyi anladım ki…

 57. Deniz

  30/09/2010 at 21:21

  merhaba;
  daha önce iphonemi kesilmiş avea micro simi ile kullanıyordum.arkadaki bakır rengi çip kısmı tamamen kartta idi .

  hiç bir yerde turkcell micro sim bulamayınca (faturalı olarak bile ! ) mecburen turkcell sim kartımı da kestirme yoluna gittim .

  gene sim kart kesme aleti ile kesildi,eve gelip kartı takmaya çalışınca kartın arkasındaki bakır rengi çip kısmının da bir kısmının kesildiğini gördüm .

  telefona taktığımda ise kart yuvasına tam oturmakla beraber kart sorunsuz bir şekilde çalıştı,aynı zamanda sim kart parçalarını tamamlayıp normal bir telefona takınca da .
  ancak turkcell kartını avea sim kartının birleştirme kısmına takmaya çalıştığımda (normal bir telefona takmak istedim de ) birbirine geçiremedim .yani boyut olarak farkı var.

  şimdi bu eksik çip kısmı telefona zarar verebilir mi ? boyut olarak farklı olsa da tepsi kısmına oturdu bu da bir sorun yaratmaz değil mi ?

  • Mustafa Tan

   30/09/2010 at 21:27

   Hayır yaratmaz.

   Merak etmeyin, SIM karttaki çipin kesilen kısımları zaten kullanılmıyor.

 58. Cem

  01/10/2010 at 13:24

  Anten problemi hakkında sessiz sedasız bir işlem mi yapıldı!?

  Daha önce arkadaşınızın iPhone’ünde herhangi bir anten problemine rastlayamamıştınız. Bir arkadaşıma ait Amerika’dan gelen iPhone 4’te Wi-Fi kullanırken alet 3-4 kez “servis yok” durumuna düştü.

  Acaba anten problemi hakkında sessiz sedasız bir işlem mi yapıldı, sizin telefonunuzda ilgili noktayı bir süre kapalı tutunca çekim barları yavaş yavaş düşmeye başlıyor mu, bunu wi-fi aktif ve 3G aktifken test etme imkanınız var mı.

  Konu hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  • Mustafa Tan

   01/10/2010 at 13:32

   Selamlar,

   “Sessiz sedasız işlem” ile tam olarak neyi kasdettiniz acaba? Ben şu anda iPhone 4 kullanıyorum ve eski modellere göre daha fazla yaşadığım bir çekim problemim yok.

   Zaten şu ana kadar Türkiye’de de epey sayıda iPhone 4 satıldı. Büyük bir sıkıntı olsaydı, hemen kullanıcılar hem bizim bloga hem de forumlara bu konuyla ilgili ciddi sıkıntılarını yazardı diye düşünüyorum.

   • Cem

    01/10/2010 at 13:50

    Bende bu durumun büyük bir problem olduğunu düşünmüyorum. Fakat sizin Avrupa’dan gelen iPhone 4 incelemenizde bu problemi tespit edememiş olmanız uzunca zamandır kafamı kurcalıyordu. Bende bir iPhone 3GS kullanıcısıyım, hatta iPhone ilk çıktığından beri bütün modellerini sıra ile kullandım ve iPhone camiasını çok yakından takip ediyorum. Kısmetse şimdide sıra 4’te. Fakat bahsettiğim gibi ilk testinizde özellikle sizin herhangi bir anten problemi bulamamış olmanız beni şaşırttı. Ülkemize gelen serilerdeki şu anki son durumu sizden öğrenmek adına yazdım. Sesiz sedasız herhangi bir iyileştirme olmuş olabilir mi acaba diye. Bu sorun benim için problem teşkil eden bir şey değil aslında. Konuya değinmemin asıl sebebi 30 eylül sonrası Apple’dan yeni bir açıklama bekliyor olmamdı. Şu ana kadar ses gelmedi. Bir iki gün içerisinde düzeltme ya da yeni model açıklaması gelmez ise bende 4’ten alacağım. Ama son modellerdeki durumu sizden alabilirsem sevinirim.

    • Mustafa Tan

     01/10/2010 at 14:07

     Bence şaşıracak çok bir durum yok. Cihaz aynı cihaz fakat testin yapıldığı ülke aynı ülke değil. Daha evvel iki defa Amerika’da (San Francisco) bulundum. İnanın telefonlar çekmiyor. Full çektiği an hiç görmedim eski iPhone’larımla da. Amerika kablolu internette ne kadar iyiyse kablosuz da o kadar kötü. İnanın Türkiye olarak GSM/3G dünyası olarak Amerika’dan çok ilerideyiz 🙂

     İçiniz rahat olsun Türkiye’de iPhone 4 ile ciddi bir anten sorunu yaşamazsınız. En azından ben İstanbul’da yaşamıyorum.

    • Mustafa Tan

     01/10/2010 at 16:39

     Turkcell Blog’undaki bir yazıda anten konusuna da değinilmiş yazının sonunda:

     http://blog.turkcell.com.tr/2010/10/01/ve-huzurlarinizda-iphone4/

     • Cem

      01/10/2010 at 17:53

      İlginiz için teşekkür ederim.

 59. mimart

  01/10/2010 at 15:48

  mustafa bey merhaba,

  iphone 4’de pil sembolünün yanında pil yüzdesi gösteren yazı nereden ayarlanıyor.
  telefonu detaylıca aradım fakat bulamadım.

  • mustafa

   01/10/2010 at 22:44

   merhaba mimart bey iphone 4 genel ayarlarina gir sonra (kullanim)olan yeri ac ve pil yuzdesini gosteriri orayi acik duruma getir islem tamam ingilizceyse yine ayni general setting de sonra (usage olan bolumu ac ve karsina battery percentage diyecek acik duruma getir ve pil yuzdesi acik oldugunu gosterir ok.

 60. acar

  01/10/2010 at 16:08

  arkadaşlar iphone 4 lerine çizilmez film veya kılıf alan yokmu alan arkadaşlar burada fikirlerini yazarlarsa çok ii olaca bilgilendirme amaçlı

  • mustafa

   01/10/2010 at 22:37

   merhaba acar ben aldim ama bumper kilif deil.tabiki apple case programini indirdim bedaya gonderdiler apple bana tabi ingiltereden yasiyorum.iphone 4 ler kolay kolay cizilmez yani yumusak bir kilif al iphone 3gs gibi cizilmez elinde ciplak dahi olsa iphone 4.korkma iphone ne arkadaki cama nede ondeki cama zarar verir.diyecegim bukadar ama bumper kilif alma normal yumusak olani al ok.

 61. Emre K

  01/10/2010 at 17:48

  Arkadaslar benim pil konunda büyük sıkıntı var hic bir programı allta calıstırmadıgım halde hatta parlaklıgıda yarıdan azda kullandııgm halde pili zar zor bitiyo sürekli elimde de degil cihaz eski iphone 3g min pili daha iyi dayanıyordu sözde 14 cipiyle pili büyüttüler ama !!!!

 62. İsmail Salın

  01/10/2010 at 19:24

  ilk defa iphone 4 kullanıcam ve bilgisayara bağlıyorum ama itunes da hiç bir hareket yok içinde turkcell kartım var

  Not: yurtdışından sim free olarak aldım

  • Anonim

   01/10/2010 at 23:01

   sim free derken? ben apple storedan almıştım ama gene çalıştıramadım aynı sorun heralde

   • Emre K

    01/10/2010 at 23:59

    iphone activasyonu yapıldı mı peki aldınız yerın sim kartıyla

 63. Anonim

  01/10/2010 at 22:59

  Merhaba arkadaşlar benim simkartı sorunum var. Telefonumu bir-iki ay önce amerikadan getirtmiştim. Turkcell hattımı kestirdim ama çalışmadı. 64klik turkcell bir sim kartı kestirdim gene çalışmadı turkcell microsim aldım geçen cuma gene çalışmadı acaba ne yapmam gerek yardım ederseniz çok sevinirim…

  • Emre K

   01/10/2010 at 23:58

   unlock yaptırdınız mı telefona ve hangi süürmde suanda

   • Anonim

    02/10/2010 at 21:50

    4.0.2. Amerikadan almıştım ve içinde telefonu aktive etmek için at&t simkartı mevcut. Acaba itunesa bağlasam ve o simkartını taksam sonra da 4.1 i yüklesem ardından unlock yapsam olur mu ki?

    • Emre K

     02/10/2010 at 23:00

     4.1 ve 4.0.2 versiyonunu unlock yapamzsınız daha kırılmadı üzügünüm sadece 4.0.1 versiyonunu unlock yapabilirisiniz at&t kartını kaybetmeyniz her güncellemede activasyon için kullanacaksınız

     • Anonim

      03/10/2010 at 10:47

      Çok teşekkür ederim Emre bey. Acaba ne zaman çıkar bir fikriniz var mı?

 64. İsmail Salın

  02/10/2010 at 01:13

  telefon kontratlı değil yani istediğim sim kart ile çalıştıramazmıyım ? apple store dan aldım . unlock gerekmiyor değil mi

  • Emre K

   02/10/2010 at 13:45

   Bilidigim akdarıyla gerekiyor usa satılan her telefon AT&T sebekesine kilitli olarak satılıyor sansızısnız 630 dolara ipod touch almıs gibi oldunuz inşallah biran once kırılır ama zor diyolar

 65. acar

  02/10/2010 at 15:21

  slm iphone 4 bumper nereden alabiliriz orjinal.yardım

 66. İsmail Salın

  02/10/2010 at 19:38

  Emre K, cihazı ingiltereden aldım alırken istediğim kartla calıştırabilirim diye biliyordum ne yapmam lazım acaba

 67. İsmail Salın

  02/10/2010 at 20:53

  Arkadaşlar kusura bakmayın meşgul ettim ama sorunu da çözdüm. laptop a bağladığımda itunes tepki göstermedi neden bilmiyorum ama masaüstü bilgisayarımda herşeyi uyguladım ve şimdi iphone umu kullanabiliyorum.

  Fakat laptop da niye itunes öyle yaptı acaba?

  • Emre K

   02/10/2010 at 21:56

   itunes un versiyonundan kaynaklanabilir ingiltere den aldıysanız herhangi bir sorun yasamazsınız fakat usa da satılan iphonelar sim kilkitli itunesü sürekli güncel tutmanızı öneririm

 68. Mimart

  04/10/2010 at 02:08

  Mustafa bey tesekkur ederim (pil yuzdesi ile ilgili cevabiniz icin)

 69. cengiz

  04/10/2010 at 16:51

  lütfen yardım!!! Geçen sene 25.10.2009 tarihinde Turkcell’den kontratlı olarak 3gs 16 gb modelini satın aldım..Kontratımın bitmesine yaklaşık 6,5 ay var.. Şimdi yine Turkcell den Kontratlı olarak İphone 4 16 gb almak istiyorum nasıl bi yol izlemem gerekiyo bilgisi olanlar lütfen yardım etsin…

  • seba

   07/10/2010 at 12:53

   taahhütünüzün iptal edilmesi lazım; 24.01.2011 de biten taahhütümün karşılığını 284,00 Tl ye iptal ettirdim türkcel den:)

  • seba

   07/10/2010 at 12:53

   taahhütünüzün iptal edilmesi lazım; 24.01.2011 de biten taahhütümün karşılığını 284,00 Tl ye iptal ettirdim turkcel den:)

 70. acar

  04/10/2010 at 20:11

  iphone 4 bumper kılıf orjinal nereden alınabilir bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim

  • levent

   10/10/2010 at 15:57

   O sadece ABD de galiba..

 71. Mehmet

  04/10/2010 at 22:09

  Mrb Mustafa bey ilk tanımlamamda maillerimi tam ve eksiksiz okuyabiliyordum ancak su anda mail gelen kutusunda yazılanları goruyoum icerigi tikladigimda boş çıkıyor kimden ve kime yazıyor .

 72. yilli

  05/10/2010 at 00:35

  mustafa bey iki gun sonra iphone 4 aliyorum ama kafamdaki en buyuk sorun bilgisayarimda itunes kurulu ve bir appstore hesabim var.. simdi yeni iphone4’ü bilgisayara bagladigim zaman ne olcak.. uygulamalar otomatikman yuklenicekmi?? ben bisey yuklensin istemiyorum sifirdan kendim doldurmsk istiyorum aleti. bunun yanisira eski iphoneumu bilgisayara bagladigim zaman ne olcak cok karisti kafam..

  • Mustafa Tan

   05/10/2010 at 00:49

   Otomatik birşey yüklenmez siz istemedikçe.

   Eğer App’si hiç sync etmezseniz zaten hiç bir uygulama gitmez iTunes’tan. Sadece istediklerinizi sync etmek istiyorsanız, sadece onları seçip sync yapın.

   Yarın, aynı iTunes’la birden fazla iPhone kullanacaklar için faydalı olacak birkaç ipucu paylaşırım.

 73. ONUR

  05/10/2010 at 18:10

  Selam Arkadaşlar. ben yeni iphone kullanıcısıyım..sorum belki çok abes kaçıcak ama acemilik işte.
  Yeni iphonuma diğer cihazımdaki telefon rehberini nasıl geçirebilirim. bu arada eski cihazım iphone değil nolkia idi.
  tek tek yazmak çok uzun sürecek 🙂

 74. ONUR

  07/10/2010 at 13:13

  TEŞEKKÜRLER MUSTAFA BEY SİZDEN VE SİTEDEN ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR…
  SİZ VARKEN İPHONE DA ACEMİLİK ÇEKMEYİZ BİZ…

 75. erdem

  09/10/2010 at 02:01

  arakdaslar piyasa iphone 4 yok hiç bir yerde bulamadım nereden alabilriz bilgisi olan var mı?

  • fatih

   11/10/2010 at 10:31

   ben de bulamıyorum birçok yere numaramı bıraktım ama daha dönmediler..

  • engin

   13/10/2010 at 10:52

   kanyon turkcell bayisinden öğrendiğime göre iphone 4 ekim sonunda piyasaya tekrar gelecekmiş ancak eğer turkcell platinum üyesi iseniz onların özel stoklarından faydalanıp 3 gün içinde cihazınıza ulaşabilirsiniz, hem de kapıdan teslim 🙂 dün aldım ondan biliyorum, ayrıca platinum üyelerinden mikrosim ücreti almıyorlar ve bana mikrosim adaptörü de hediye ettiler.

 76. tamer

  09/10/2010 at 11:18

  mustafa bey bende 3gs 16 gb var sürüm 3.1.3 jb nasıl yaparım yardımcı olursanız sevinirim birde ios 4 e geçeyim mi?

 77. levent

  10/10/2010 at 15:56

  Mustafa Bey;

  Simlocklu Iphone 4 sahibiyim. Ayrıntılı arama kayıtlarını gösteren bir pro var mı? Mobilelog jbler için sanırım.Başka benzeri pro var mı? Bir de mesajda iletim raporunu alabileceğimiz bir pro var mı?

  Şimdiden teşekkürler..

 78. şeyma

  13/10/2010 at 00:12

  slm yorumlarınızı okudum ama hala kafama takılan bazı sorular var iphone4 hakkında iphonu4 almayı düşünüyorum ama okuduğum haberlerde pek tavsiye etmiyorlar sizce alırsam gerçekten pişman olur muyum yoksa gerçekten alacağıma değer mi?

  • Ömer Cem

   13/10/2010 at 09:41

   kesinlikle pişman olmazsın blackberyy kullanıyorum. Eşime yurtdışından aldık mükemmel bir alet,

   Bende ekim sonu ingiltereden alacağım. Telefon değil kesinlikle başka bir cihaz. Kullanımı kolay mail ve internet erişimi mükemmel, uygulamalar sınırsız…

   Düşünecek bir yok bence…İphone ve diğerleri demek lazım bence, hepsini aşan bir cihaz…Tabi android cayır cayır geliyor arkadan ama onlar başka konu…

  • The_Veli

   25/11/2010 at 00:30

   iPhone 4 mükemmel tüm telefonların üstünde hatta birçok bilgisayardan bile daha iyi:) 2 yıldır iPhone kullanicisim telefon demek haksızlık olur kesinlikle her kuruşu hak ediyor

 79. serdar

  16/10/2010 at 16:56

  Slm Mustafa Bey nasilsiniz bende bulunan bir uygulamayi arkadasimin iphonuna yuklemek icin kendi bilgisayrimi kullandim isyedigim uygulamayida yukledim yanliz bir sorun var oda ne derseniz arkadas kendi telofonundan App Stre den bir uygulama indirmek istediginde benim hesap bilgilerim cikiyor nasil arkadasin hesap adres bilgilerini yukleyebiliriz tesekkurler…..

  • Mustafa Tan

   16/10/2010 at 21:14

   Önce

   1) Arkadaşınızın cihazında Ayarlar -> Store menüsünden Çıkış Yap’ı işaretleyip tekrar bir App Store’u kullanmayı deneyin.

   2) Eğer yukarıdaki olmaz ise arkadaşınızın bilgisayarındaki iTunes’a kendi kullanıcı adı ve şifresi ile login olup sync yapmayı deneyin.

   İkisinden biri çözecektir sorunu.

 80. Selvihan

  16/10/2010 at 22:47

  Merhaba,

  Ben yeni iphone 4g aldım, cihazın gprs’e bağlı olup olmadığını nasıl anlayabiliriz, ekran üzerinde herhangi bir işaret yok, Gprs üzerinden çalışan bir programdan çıktığımızda otomatik olarak bağlantı kesiliyor mu, bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  • Mustafa Tan

   16/10/2010 at 23:10

   Selamlar,

   iPhone, eğer herhang bir Wi-Fi ağına bağlıysa her zaman internete Wi-Fi’dan çıkar. Yani aynı anda sadece tek bir internet hattı kullanılır, onda da Wi-Fi önceliklidir.

   Eğer Wi-Fi kapalı veya herhangi bir kablosuz ağa bağlanamıyorsanız o zaman GSM operatörünüzün internet bağlantısı (EDGE veya 3G) devreye girer.

   Eğer Ayarlar -> Genel -> Ağ menüsünden “3G’yi Etkinleştir” seçeneği aktifse ve bulunduğunuz bölgede 3G var ise cihazınız 3G üzerinden internete çıkacak, sol üst köşede operatör isminin hemen yanında da “3G” işareti çıkacaktır.

   Eğer 3G seçeneği kapalı, ya da bölgenizde 3G yoksa o zaman internete EDGE üzerinden çıkarsınız. Bu durumda da sol üst köşede “E” hargi çıkacaktır.

   Ayrıca isterseniz aşağıdaki yazıda da belirttiğimiz gibi yine aynı menüden (Ayarlar -> Genel -> Ağ) “Hücresel Veri” seçeneğini kapatıp, cihazınızın EDGE veya 3G üzerinden de internete çıkmasını engelleyebilirsiniz. Bu durumda sol üstte hiç bir şey gözükmeyecektir.

   http://www.iphoneturkey.com/2010/04/iphone-4-0-ile-test-surusu-i.html

   Operatörünüzün internet bağlantısı (EDGE veya 3G) üzerinden ne kadarlık veri trafiği oluştuğunu görmek için de Ayarlar -> Genel -> Kullanım menüsündeki “Hücresel Ağ Verisi” bölümü faydalı olacaktır.

   Bilginize

 81. Evren

  17/10/2010 at 12:45

  herkese selam,
  benim sorunum 3GS'(4.1 versiyon)ten back up alıyorum ve daha sonra yeni cihaza (cihaz ABD’den ithal olduğu için update edemiyorum)(4.0.2 versiyon) restore form backup’ı clicklediğimde bana sadece yeni telefonun back up seçeneğini gösteriyor,
  yani back up için telefon seçeneklerinde eski telefonu göstermiyor.

  Lütfen bana yardımcı olurmusunuz.

  • Mustafa Tan

   17/10/2010 at 13:07

   Selamlar,

   Yukarıdaki yazının 4. maddesinde bu sorunun nedenini şöyle açıklamıştım :

   “Zaten eğer eski cihazınızın yedeği 4.1 ile alınmış ise, 4.0.2 gibi versiyonu daha eski bir cihaza dönüş yapamıyorsunuz.”

   Özetle daha yeni bir versiyonda alınmış yedek dosyasını eski bir versiyondaki cihaza dönüş yapamazsınız. Ama tam tersi olur yani eski versiyonu yenisine dönebilirsiniz.

 82. ismail ertunca

  18/10/2010 at 16:40

  slmlar iphone 3g wardı turkcelden aldığım.bir ay öncede iphone4 aldım ayın 10nunda 4 gbyt netim yukleniyor turkcel online işlem merkezinden sürekli kontrol ediyorum ne harcıyorum diye.4 gün içinde 2900 mb internet harcamısım turkceli aradım telefonun kendini upgrade ettiğini sölediler sürekli 88 mb lık kullanımlar saptıyorlar moi die tv programı yükledim acaba omu yaptı bilemiyorum.yardımcı olursanız cok sevinirim.heywire hakkında ne söleyebilirsiniz.3 yıldır iphone kullanıyorum sizide sürekli takip ediyorum.yardımlarınız için cok teşkür ederim…

 83. binnur

  19/10/2010 at 01:46

  Ne gerek var sım kartımızı kesmeye ?

 84. binnur

  19/10/2010 at 01:52

  Ayrıca Iphone uzerınde boyun askılı ya da asacak bır kısım yok . Hoş son zamanlarda çıkan bır çok telefonda bu yok. Ben Telefonumu dışardayken boynumda tasıyan bırıyım bu konuda ıphone benım gıbıler için özel bır kılıf üretecekmı? Çarpmalara kırılmalar karsı var bence boyun askılığı takılacak olanlarda olmalı .. Hem bayanlar incik boncukta takıyor . süsü sevenlerin tercihi bu yonde olabılır

 85. Uğurcan Erkal

  19/10/2010 at 20:44

  Off ya … Ne zaman gelicek bu iPhone.. TİM’e kaç kere gittim gelicek bu hafta dediler. Birazda baskı yaptım galiba 🙂 Forumda ki yazıların çoğunu birçokkez okumuşumdur. Sabır.. 😀

 86. Efe Eryurt

  20/10/2010 at 11:23

  Mustafa Bey,

  Eski telefonumu yedekledim ancak ‘transfer purchases’ demedim..

  iPhone 4 cihazı aldığımda, eski uygulamalarım yeni cihazıma aktarılamayacak mı?

  Bildirirseniz sevinirim..

  • Mustafa Tan

   20/10/2010 at 11:47

   Transfer Purchases, eski cihazınızdaki tüm uygulamaları bir seferde iTunes’a atar.

   Fakat eski cihazınızla iTunes’ta sık sık app sync yapıyorsanız da uygulamalar iTunes’a gelir. Eğer yakın zamanda sync veya Transfer Purchases yapmadıysanız yeni cihazınıza doğal olarak itunes’tan uygulama atamazsınız.

   Bunun yerine tek tek indirmeniz gerekir eski uygulamaları. Merak etmeyin aynı Apple ID’yi kullandığınız sürece eski uygulamalayı tekrar indirseniz dahi para ödemezsiniz.

 87. çiğdem aslankeser

  21/10/2010 at 17:09

  merhaba,
  iphone 4 kullanıcısıyım appstore’dan facebook’u yükledim fakat ingilizce , facebook’un türkçe versiyonunu nasıl yükleyebilirim?
  şimdiden teşekkürler..

  • Mustafa Tan

   21/10/2010 at 19:35

   Maalesef henüz türkçesi yok Facebook uygulamasının. Zaten çıktığında ayrıca bir uygulama yüklemeyeceksiniz.

 88. Anonim

  23/10/2010 at 23:25

  Ya acaba 4.0.2 veya 4.1 için unlock çıktı mı?

 89. Şükrü Çevik

  25/10/2010 at 08:43

  İyi günler Mustafa Bey sitenizi uzun zamandır zevkle takip ediyorum.Ben bir apple fanatiği olarak iphone 3gs imi satarak iphone 4 almak istedim ama nafile piyasada iphone 4 kalmamış. Ben 6 aylık vodafone kullanıcısıyım. Tahahütlü paketlerden almak istiyorum ancak hangi vodafone sorduysam cihaz yok ve bir sürü kişi sıraya girmiş bana bir akıl verin lütfen…. Saygılar…

 90. süleyman

  25/10/2010 at 09:30

  merhabalar,
  ben yeni iphone 4 aldım,daha önce nokia e serisi kullanıyordum(E55),nokia daki bildgileri ve telefon defterini nasıl iphone 4 e aktaracağım,bir türlü öğrenemedim,ve parça parça sime nokia dan yükledim telefona aktardım(kopyala,telefona aktar ,sil yöntemiyle) ama iphone da son aktardığım parça (yaklaşık 87 kişi)görünüyor.
  yardım edermisiniz…
  teşekkürler.

 91. süleyman

  25/10/2010 at 09:31

  birde iphone ile ilgi sayarım arasında bolutooth ile bağlantı kuramadım,nokia da sorunsuz ama iphone da bir türlü bildgi sayar ve nokia ile iletişim kurulmuyor…

 92. Anonim

  26/10/2010 at 01:00

  Arkadaşım Nokia daki telefon defterin iphone la senkronize olmaz ve iphone bluetoth la dosya paylaşımı yapmıyor

 93. Özcan

  28/10/2010 at 05:19

  Mustafa Bey,

  İphone 4 ü açtığım anda “No SIM card ınstalled Insert a valid SIM with no pin lock to actıvate iphone” şeklinde bir uyarı mesajı çıkıyor ve cihaz açılmıyor sebep ve çözümünü iletirseniz sevinirim telefonsuz kaldım…

  • Mustafa Tan

   28/10/2010 at 06:56

   Pin sormayan bir SIM karti takin yaziyor mesajda.

   • Anonim

    28/10/2010 at 08:40

    Çözümü nedir peki ben SIM i ufalttım iphone 4 için yeni bir SIM card mı almam gerekecek acaba

    • baturhan

     19/11/2010 at 12:59

     merhaba,önce sim kartınızı başka bir telefona takıp ,sim kodunu kaldırmanız gerekiyor.daha sonra iphone kullanabilirsiniz.

 94. enes

  31/10/2010 at 10:32

  Mustafa bey ıyı gunler sıze 2 sorum olacak
  iphone 4 ile görurmem bittikten sonra
  telefondan şu sekılde 2 uyarı alıyorum
  1. siminiz yeni bir ses buldu
  kaydet ve vazgec adında 2 secenek cıkıyor bu nedır acaba
  2.olarakta aramam bıtıp telefonu kapattıgımda telefon numaranız ve bılgılerınızı karsı tarafa yollamak ıstermısınız bu işlem için ücret alınır tarzında uarı alıyorum bunlar nedır acaba
  ıyı gunler

 95. melek

  01/11/2010 at 13:30

  iyi günler iphone 4 aldım fakat 15 gün sonra fotoraf çekme video oynatmamaya başladı birde internet bağlantı paketim olmasına rağmen internet bağlantım yok.Vodaphone gittim resetledilerv fakat olmadı.YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ?

 96. Kadir

  08/11/2010 at 16:34

  İphone 4 ayrıntılı videosunu yakında paylaşacağım

 97. Selin

  29/11/2010 at 14:51

  Iyi gunler, iphone 4 aldim eski iphone 2 den tum bilgilerimi ve app lerimin transferini yapabildim. ancak bazi online app ler benim kaldigim noktadan diil de yeniden yuklenmis gibi bastan basladi.. bunlari eski iphone daki hallerini transfer edebilmemin bi yontemi var mi acaba?

  yardimci olabilirseniz cok sevinirim

  tesekkurler..

 98. Adem T

  19/12/2010 at 11:57

  Merhabakar Mustafa Bey,
  Yurtdışından gelen telefonlar için Carrier Settings Register ayarını yapmak herhangi bi sorun teşkil edermi.Never Register diyip bu adımı geçmelimiyiz ?

  Teşekkürler…

  • Mustafa Tan

   19/12/2010 at 12:26

   Etmez. Hattınız Turkcell veya Vodafone ise operatör ayarlarını otomatik yükleyecektir.

 99. simge

  27/12/2010 at 11:03

  Merhaba. Dün i phone 4 kullanmaya başladım ancak sim kartıma kayıtlı olan sms mesajlarım i phone’da görünmüyor. sim kartıma kayıtlı olduğu için silinmesi söz konusu değil ancak görünür olmasını nasıl sağlayabilirim bilemiyorum?

  • Mustafa Tan

   27/12/2010 at 11:10

   Maalesef böyle bir özelliği yok iPhone’un.

 100. alexander

  23/01/2011 at 03:25

  merhabalar…ben iphone 3g s kullanıyorum. ekran üzerinde pil simgesinin yanında etrafı çevrili bir kilit simgesi var yani normalde telefon kilitliyken olan simgeden farklı bir görüntü.ne anlama geldiğini bulamadım yardımcı olurmusunuz ???

 101. alexander

  23/01/2011 at 13:07

  evet oymuş:) çoook teşekkür ederim sorunu hallettim sayenizde.

 102. hakan

  24/01/2011 at 17:52

  selamlar mustafa bey

  yurtdışından alınan sim kilitsiz iphonelarda update yapabilir miyiz??

  nolur yardım edin acele.. şimdiden teşekkürler…

 103. Dogan Demir

  30/01/2011 at 02:16

  Yeni aldigim iPhone 4 devamli olarak “No SIM card installed” uyarisi veriyor ve saatlerdir ne yaptiysam SIM karti tanitamadim. Üstelik SIM kart ta yeni. Baska telefonlara takinca normal calisiyor. SIM kart PIN kodunu da devre disi biraktim ama olmadi. Nedir bu sorun acaba?

 104. erdinç

  01/02/2011 at 00:52

  selamlar
  samsung 8500 kullanıyordum ıphone4 aldım fakat 600 cıvarı telefon numaram var bunu nasıl tasıyabılırım.yardımcı olursanız sevınırım

 105. SINAN TUREDI

  01/02/2011 at 06:00

  Merhaba, Turkcell’den aldıgım Genpa çıkışlı telefonum garanti kapsamında yenilendi. Ancak eski biliglerimi restore edemiyor, görmiyorum.
  -Yeni telefonu eskisiyle aynı isimde as new phone olarak tanıttım. Ancak restore from backup içindeki ada tıkladıgımda eski verliler gelmiyor.
  -Telefon karım baska bir telefonda aktifti, işlemlerin sonunda sim kartı çıkardım.
  -PC internete bağlı idi.
  Eski telefon backup’ı ile yeni telefon isimleri aynı olunca ne yapmak gereklidir? Özellikle tel rehberi için önemli. PC içinde bir yerlerde bulup rename yapsam olmaz mı?

  Saygılarımla,

  Sinan TÜREDİ

 106. gamze

  01/02/2011 at 16:19

  merhabalar benim de bi sorunum var yardımcı olursanız çok sevineceğim.. bende iphone4 aldm ama msj yazamıyorm çünkü msj kısmı klavyeli ve tuşlar çok küçük bunu değiştiremezmiyim dokunmatik klavye kullanamıyorm normal telefonlardaki gibi olsn istiyorm msj tuşları klavye olmasn istiyorm yardımcı olursanız çok memnun olurm. şimdden teşekkürler

  • Kahraman

   10/08/2011 at 00:11

   Bu telefonlar la ilgili olarak bende boyle bi program satin aldim apple store dan fakat pek kullanisli olmuyor gamzecim sana tavsiyem bu sekilde kullanmaya alismandir ayni zaman da telefonun cok fazla donmasina sebep oluyorr umarim yardim ci olabilmisimdir

 107. mehmet

  02/02/2011 at 22:14

  Merhaba, ikinci el bir iphone 3G alacağım, fakat cihazın fatura ve garanti belgesi kayıp.
  Bununla ilgili yaşayacağım problemler varmıdır,nedir?

  ikinci sorum; İlk defa apple ürünü kullanacağım, ikinci el iphone aldığımda yaşayabileceğim problemlerle ilgili öngörüleriniz nedir?
  (itunes, imeı, kayıt, garanti, vs vs)

  şimdiden teşekkürler.
  acemiliğimi bağışlayın

  • Mustafa Tan

   02/02/2011 at 23:23

   Selamlar,

   Cihazınız Türkiye’den alınmışsa fatura veya garanti belgesi olmaması çok mühim değil. Çünkü cihazı servise yani GenPa’ya götürdüğünüzde IMEI numarasından kontrol ediyorlar garanti olayını. Ben daha geçen gün götürdüm, hiç belge sormadılar. Fakat cihaz iPhone 3G olduğuna göre muhtemelen 2 yıllık garanti süresi dolmuştur, ya da dolmak üzeredir.

   Eğer cihaz yurt dışından, daha doğrusu Amerika gibi iPhone’ların SIM kilitli satıldığı bir ülkeden alınmışsa o zaman unlock problemi çıkar. Ayrıca cihaz IMEI kaydı yapılmıştır diye düşünüyorum ikinci el ise. Çünkü IMEI kaydı yapılmayan cihazlar, SIM kart (Turkcell, Vodafone veya Avea) takıldıktan maksimum 1 ay sonra görüşmeye kapatılıyor. Bu konularda detaylı bilgi için:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/11/iphone-almadan-once-bilinmesi-gerekenler.html

 108. Anonim

  09/03/2011 at 00:51

  mustafa bey mmerhaba
  iphone 3 üm var 3.1.3 sürüm 4.2 yapmak istiyorum itunesten update dediğimiz zaman backing up diyor ve bir iki saniye sonra duruyor ne yapmamız gerek?

 109. Anonim

  09/03/2011 at 15:48

  ADMIINNN YARDIIMMM…..

  IPHONE 3G VAR 3.1.3 SURUM 4.2 YE GECMEK ISTIYORUM CIHAZI BILGISAYARA BAGLADIM ITUNESTEN UPDATE YAPTIM 10-15 DK KADAR BIR YUKLEME YAPTI SONRA “BACKING UP SAMET”DIYE BIR UFAK PENCERE ACILDI BIR IKI SANIYE SONRA TAKILIP …KALIYORNE YAPMAM LAZIMM LUTFENN CEVAPPP

 110. Anonim

  09/03/2011 at 16:14

  faceden msj yazmışınız ama msj okunmadan silindi nasıl oluyor bu?

 111. RAHİM SUNA

  19/03/2011 at 00:56

  Mustafa Bey,
  Yazılarınız için çok eşekkür ederim.Çok faydalı oluyor.Çoğu özellikleri sizin yazınızla öğrendim.Ama benim bir konuda acil yardıma ihtiyacım var.1 hafta önce İphoe4 32 GB aldım.Ama eski cihazımla senkronize ettikten sonra facetime uygulamasının cihazımda olmadığını gördüm.Bunun üzerine bilgisayarımda ayrı bir kullanıcı açarak cihazımı sizin tarif ettiğiniz gibi yeni bir cihazmış gibi restore ettim ama facetime uygulamasını cihazımda yine göremiyorum.
  Acil yardımcı olursanız sevinirim.
  Tşk.

  • Mustafa Tan

   19/03/2011 at 10:47

   Restore etmeyi deneyin cihazınızı bu tip durumlarda.

 112. zafer bayraktar

  14/06/2011 at 08:38

  merhaba mustafa bey

  yaklaşık 1,5 yıldır iphone 3gs 32 gb kullanıyorum.içinde birçok paralı uygulamada var.fakat bu ay yeni bir iphone4 almayı düşünüyorum.3gs de bulunan programları yeni cihazımada kurabilirmiyim?

  • Mustafa Tan

   14/06/2011 at 08:49

   Selamlar,

   Aynı Apple ID’yi kullandığınız sürece daha evvel satın aldığınız uygulamaları ücretsiz olarak diğer cihazlara kurabilirsiniz. Zaten yukarıdaki yazıda da tüm uygulamalarınızı kolayca yeni cihazınıza nasıl aktaracağınız adım adım anlatılmıştır.

   • zafer bayraktar

    14/06/2011 at 09:38

    teşekkür ederim mustafa bey.
    diğer cihazımda da aynı uygulamalar,oyunlar v.s. kalacak mı?

   • Anonim

    12/10/2011 at 21:34

    Kolay gelsin mustafa bey restore ettikten sonra atiyorum angry birds te ki leveller siliniyomu yoksa ayni sekilde geri yukleniyomu

   • Zeki

    12/10/2011 at 21:35

    Kolay gelsin mustafa bey restore ettikten sonra atiyorum angry birds te ki leveller siliniyomu yoksa aynı sekilde geri yukleniyomu

    • Mustafa Tan

     12/10/2011 at 21:52

     Yedek aldıysanız ve yedekten dönüş yapıyorsanız evet 🙂

   • Zeki

    12/10/2011 at 21:37

    Kolay gelsin mustafa bey restore ettikten sonra atiyorum angry bırds te ki leveller siliniyomu yoksa ayni sekilde geri yukleniyomu

 113. hatice

  16/06/2011 at 13:22

  benm iphone tel.var babam dan aldım.ama devamlı ekrana ^bu aksesuar bu iphone için en iyi duruma getirilmemş^ yazısı geliyor.ne yapmam lazım bide ağ bağlantılarını kapattığım halde devamlı kontürüm gidiyooo..yardımcı olurmusunuz.

 114. irfan

  22/06/2011 at 23:05

  Merhaba, bilgilendirme için teşekkürler.
  daha önce aldığım back up sırasında şifre sormamıştı, fakat Restore sonrası geri yükleme yapmak istediğimde şifre soruyor. Belirli bir şifre var mı acaba?

 115. Roy

  15/07/2011 at 20:46

  merhaba ben iphone kullanıcısı değilim ama kullanmayı düşünüyorum. Size iki sorum olacaktı.
  1)İş bilgisayarımda office programlarını (word,excel,outlook) kullanıyorum. Iphona aktardığım bir excel dosyasına edit yapıp dosyayı değiştirip ve iphona değişmiş şeklini kaydedip sonra da o dosyayı iş bilgisayarıma atabilirmiyim.
  2)İş bilgisayarımdaki outlookum ile iphone birebir senkronize olabilir mi. Kişiler, takvim birebir senkronize olabilyor mu?
  şimdiden teşekkürler

 116. hakan

  12/08/2011 at 22:01

  iyi günler vodafondan iphone 4 aldım yazdığınız gibi itunes’i yükleyip pc’ye taktım ancak yazdığınız gibi aktive edildi gibisinden birşey çıkmadı acaba kendiliğinden aktive olmuş olabilirmi bundan bir sorun çıkarırmı yoksa?

  • Mustafa Tan

   12/08/2011 at 22:22

   İşleme devam ediyorsa endişe etmenize gerek yok.

   • hakan

    12/08/2011 at 23:41

    evet biraz önce itunesden bir app ve müzik attım birkaç saatimi alsada sonunda yaptım :))

 117. ahmet

  24/08/2011 at 22:16

  mustafa bey merhaba,
  telefonumun ekranı kırıldı (üzerinden araba geçti)
  yaptırdım daha sonra kartı takıp pc ye bağladım ama
  sim kartı görmüyor. sim kart orjinal vodafone
  bu durumun çaresi var mı yoksa telefonda mı sorun var
  sizce. teşekkürler

  • Mustafa Tan

   24/08/2011 at 22:25

   Muhtemelen telefonda bir sorun vardır. Sanki SIM kartın takılı olduğu yuva zarar görmüş gibi.

  • ahmet

   24/08/2011 at 22:53

   teşekkürler. bende öyle düşündüm ama ilk kırıldığında pc ye bağladım telefonun içine girebildim fotoğrafları kopyaladım. bugün ekran değiştikten sonra bağladım ilk olarak güncelleme yapmamı istedi güncelleme yaptım sonra kartı görmedi.

  • ahmet

   25/08/2011 at 10:24

   mustafa bey ilk ekran görüntüsü usb kablosu ok işareti ve itunes yazısı, ekrandaki i işaretine dokununca IMEI unknown ICCID unknown yazısı çıkıyor. kaydırma tuşunu hareket ettirince emergency call yazan tuş takımlı diğer ekran geliyor. PCye bağlanınca kart yok kartı takın yazıyor restore kısmı çıkmıyor hard resetle restore kısmını buldum ama restore işlemini yapmaya başlıyor ama hata veriyor. İlk pc’ye bağladığımda bi upgrade işlemi yaptı itunes 40 dakika kadar sürdü. Dediğim gibi telefon vodafonedan kayıtlı imei numarası kutusunda yazıyor. Bu durum düzelmezse bu telefonda en azından jailbreak işlemi yapılabilir mi? Teşekkürler.

 118. Cenk

  02/10/2011 at 02:36

  Mustafa bey son itunes sürümünde restore from back up gözükmüyor iphone 4 üm son güncellemede ve ben diğer 3gs imdeki back up almak istiyorum fakat birtürlü beceremiyorum

 119. Ertan

  17/10/2011 at 09:34

  Merhaba,

  Ben su an kullandıgım iphone 4 ün icindeki herseyi yeni bir iphone 4 e yuklemek istiyorum.

  eski iphone 4 icin back up yaptım.

  Yeni i phone 4ü itunesa bağlayıp aktiv ettikyen sonra once new iphone seceneğinimi secmem gerekir , yoksa dun back up yaptıgım eski iphonedan mı restore etmeliyim ?

  sevgiler

  • Mustafa Tan

   17/10/2011 at 10:14

   Setup new iPhone derseniz yeni cihazınızda tüm ayarları tekrar kendinizin yapması gerekir. Eski backup’tan restore ederseniz hiç uğraşmazsınız.

 120. Betül

  28/10/2011 at 00:17

  Merhaba, iphone 3gs im var ancak wifi ı kullnamıyorum. Evdeki kablosuz ağımıza bağlanmıyor şifreyi doğru girdiğim halde. Ve 0.facebook.com adresinden bağlanamıyorum acaba bu problemleri nasıl çözebilirim ?

 121. çağlar

  28/10/2011 at 19:48

  Merhaba
  Iphone 4 yeni kullanmaya başladım fakat ekranda bulunan ayarlar, mesaj vb. uygulamalar kayboldu onlara nasıl ulaşacagımı bulamıyorum yardımlarınızı bekliyorum

 122. Seyhan

  03/11/2011 at 01:03

  Merhaba,

  iki sorunum var.

  birinci sorunum cihazım(iphone 4) kapanmıyor.. evet , normal bi şekilde uyut/uyandır butonuna basılı tutuyorum kapat sekmesi geliyor kapat diyorum kapanıyor ama hemen ardından kendini tekrar açıyor… ( sadece pc ye bağlı iken kapanıyor, sanırım olması gerekenin tam tersi bi şekilde) power tuşuna ve yuvarlak menü tuşuna da basılı tuttum aynı şekilde kapanmıyor telefon kendini tekrar açıyor…restore ettim cihazı hala aynı..

  ikinci sorunum da şu, Bulgaristan da aldım cihazı (hala orda öğrenim görmekteyim) ama simlock var sanırım ve modem firmware 04.11.08 olduğu için de unlock yapamıyorum bir türlü.. genpa’da unlock yaptırabileceğim söylendi Turkcell Tim tarafından..ne derece doğrudur bilmiyorum. unlock nasıl yapabilirim şu haldeyken?

  Teşekkürler şimdiden..

 123. Mevlüt

  17/11/2011 at 13:06

  Mustafa bey yurdisindan iPhone 4 aldım ve gevey sim ile kullanıyorum. Yukardaki işlemler sonrası bir sorun cikar mı?

 124. serdar

  30/11/2011 at 18:08

  slm iphone 4 aldım gevey li kullanıyordum meraktan güncellme yaptım şimdi hattı görmüyor eski sürüm le re döne bilirmiyim tekrardan iphone yi kullama çarem varmı

 125. ali sinan

  08/12/2011 at 02:00

  yurt dışı iphone 4 aldım ve teli ilk actıgımda yapılandırma ayarları istiyor(dil sec,ülke sec) ve en sonundada sım kart istiyor..acaba ben şimdilik teli müzik ve kamerasını kullancak sekilde nasıl acabilirim. tşk

  • Mustafa Tan

   08/12/2011 at 07:59

   Maalesef açamazsınız.

 126. ali sinan

  09/12/2011 at 01:11

  şimdi elimdeki iphone 4 8gb ve içinde iso 5 oldugunu sölediler yani avea ve turkcel kanpanyasındaki yeni cıkan iphone mus..yeni cıkan iphoe 4 mu var ?bide kullana bilmem için pasaport ve gevey lazımmıs..kafama takılan ise telin içinde iso 5 var ve geveyi farklı oluormus piyasadaki geveyler işe yaramıormus !!!böle bişey duydunuz mu yada ne kadar dorudur..bu arada gerçek insanların yazdıklarına dönüp yardımcı oldugunuz için tşk ederim mustafa..

 127. ali sinan

  09/12/2011 at 22:44

  yardımların için cok tşk ederim..

 128. ali sinan

  05/01/2012 at 00:56

  mustafa kolay gelsin bişey danışcatım yardımcı olursan sevinirim..ben iphone kacak getirttim ve burda actırttım ama daha yeni geveyler gelmedigi için kullanamıorum.. jailbreak yaptırdım tele ama müzikler itunesten indirip kullanamıorum..nasıl müzik yükleriz…

 129. Derya

  07/01/2012 at 17:47

  Merhaba update’e kadar herşey OK ama etmek istediğimde “could not be updated because the firmware file is not compatible” diye bir hata veriyor. Ne yapmam gerekiyor bilen var mıdır acaba?

 130. selin

  08/01/2012 at 03:01

  Kazakistandan gelen 3gs 32 gb. anten sorunu vardı sanırım çekmeme sorunu vardı burda yapıldı.tekrar aynı sorunu gösterdi .Güncelleme ile düzelebilir dediler.
  bu cihaz pasaporta işlendi.bir sorun yoktu teli itunes a bağladığımda güncelleme var dedi başladım sonrasında tel açılmıyor sonrasında bana sim kartı takın diye uyarı veriyor:
  yani kilitli olmaması lazım çünkü pasaportta kayıtlı ne yapabilirim bir yazılım var mı ?

 131. Can

  12/01/2012 at 10:51

  Selamlar:

  Ben Iphone 4S kullanıcısıyım. Daha önce kullandığımın bilgisayrımı değiştirmem nedeniyle yeni bilgisayarda ıtunes yükledim.Ancak eşzamanlama yapmama rağmen müziklerimi yeni bilgisayardaki i tunesa aktaramıyorum. Bunun bir yolu var mıdır acaba? Ayrıca aygıtın adını değiştirmem mümkün müdür?

 132. abdullah

  14/02/2012 at 16:34

  emegine ve eline saglik cok guzel anlatmissin tekrardan tesekkurler

 133. Tezcan

  22/04/2012 at 18:09

  İphone 4s menü tuşuna bastığımda menü hemen açılmıyor.1 sn gecikme ile açılıyor.Bu normalmi.
  Cevap için teşekkürler

 134. gamze

  04/08/2012 at 19:44

  merhabalar bir sey soracaktim cok acil cevaplarsaniz sevinirim. iphone 3 kullaniorum yeni surum yukleyeyim derken hersey silindi. yedeklemistim ayrica bilgisayarimin d kisminada kopyaladim. anlatildigi gibi geri yukle yaptim ama olmadi galiba bi yerlerde yanlislik yaptim. d deki dosyayi yuklesem nasil yuklerim en onemlisi rehberim gitti:(((( lutfen yardımcı olun.

 135. emir

  08/08/2012 at 14:21

  merhaba ben hiç bukadar uğraşmadan eski iphonumdaki kullanıcı adımı ve kullanıcı şifremi girerek önceden indirdiğim uygulamaları yeni iphone’mada indirdim paralılarda dahil bir defa satın alma işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman yeni iphone alıncada o uygulamaya tekrar indirmek mümkün sanırım sizin dediğiniz şekilde yaparsak bize avantajı nedir admin ?

  • Mustafa Tan

   08/08/2012 at 14:23

   Peki ya diğer veriler ? Örneğin rehberiniz, eski cihazınzda çekmiş olduğunuz fotoğraflar, ya da eski cihazınızdaki oyunlarınızda geçtiğiniz bölümler, vs. bunları nasıl aktardınız bahsettiğiniz yöntemde ?