iPhone ve iPad’de iBooks ile PDF KullanımıBildiğiniz gibi iPhone veya iPad’lerde PDF okumak için standart bir uygulama bulunmuyor. Fakat Mail veya Safari uygulamalarını kullanırken denk geldiğimiz PDF dosyalarını, cihazlarımızda görüntüleyebiliyoruz. Fakat çoğu kullanıcının ihtiyacı, toplu halde PDF dosyalarını cihazlarına yükleyebilmek ve bu dosyalara tek bir noktadan kolayca ulaşabilmek.

Ben şahsen PDF dosyalarıma, ekranı daha geniş ve okuması daha rahat olduğu için iPhone’dan ziyade, iPad’de gözatmayı daha çok tercih ediyorum. iPad’imi ilk aldığımda bu iş için daha evvel tanıttığımız GoodReader isimli uygulamayı tercih ediyordum. Fakat sonradan Apple, sadece kitap okumamız için çıkardığı iBooks uygulamasına PDF özelliğini de ekleyince, GoodReader’a ücretsiz bir alternatif çıkmış oldu. Hem de Apple, ilk başta sadece iPad’de çalışan iBooks uygulamasını universal yaparak, iPhone’da da çalışır hale getirdi. Ayrıca iBooks’a kaydedilen PDF dokümanları, iPhone ve iPad yedeklerinin (backup) bir parçası haline geldi. Yani cihazımızın yedeğini aldığında, PDF dosyalarımız da yedeklenir oldu.

Ben de bu aralar çok soru geldiği için, kısaca PDF’lerimizi iBooks uygulamasına nasıl yükleyebileceğimizi paylaşayım istedim. Cihazımızdaki iBooks uygulamasına PDF yüklemek için aslında birkaç yöntem mevcut, bense aşağıda bu yöntemlerin ikisine kısaca değinmeye çalıştım. Ayrıca iPhone ve iPad’e PDF yükleme yöntemleri aynı olduğu için tüm modeller için ayrı ayrı bir anlatım yapmadım. Dolayısıyla aşağıda anlatılan tüm yöntemler hem iPod Touch, hem iPhone, hem de iPad’ler için geçerlidir.

1) Öncelikle cihazımıza bu linki kullanarak Apple tarafından App Store’da ücretsiz olarak dağıtılan iBooks uygulamasını indiriyoruz. Tabii bunun için iPhone’umuzun en az iOS 4.0 versiyonunda olması gerekiyor.

2) iBooks’a PDF dosyası yüklemenin/kaydetmenin bence en kolay yolu Mail veya Safari uygulamalarını kullanmak. Örneğin bize bir e-mail mesajında ek (attachment) olarak gelen pdf dosyasını, cihazımızda açarak kolayca iBooks uygulamasına ekleyebiliyoruz.

Bunun için de önce bir mesaj içerisindeki gelen PDF dosyasına, ardından açılan ekrandaki sağ üst köşedeki “Şurada Aç: iBooks” seçeneğine tıklıyoruz. Bun işlemi yapar yapmaz da iBooks uygulaması açılıyor ve ilgili PDF dosyası iBooks uygulamasının PDF bölümüne eklenmiş oluyor. Benzer yöntemi Safari’yi kullanarak web sitelerinde denk geldiğimiz PDF dosyaları için de kullanabiliyoruz.

iBooks uygulamasında da, bu eklediğimiz PDF dosyalarına tıklayarak dokümanlarımızı istediğimiz gibi okuyabiliyoruz. iBooks uygulaması elektronik kitap okurken sağladığı bir çok yeteneği PDF dosyalarına da sunuyor. Örneğin PDF dokümanlarını yatay pozisyonda da okuyabiliyor ya da dokümanın sayfaları arasında hızlıca geçiş yapabiliyoruz.

Ekran görüntüsü iPhone’dan alınmıştır.

3) Yukarıdaki yöntemden farklı olarak, cihazımızdaki iBooks uygulamasına istersek iTunes‘u kullanarak da PDF yükleyebiliyoruz. Bunun için de iTunes’a 9.2 versiyonu ile gelen Books bölümünü kullanıyoruz. Aslında aşağıda anlatacaklarımızın, cihazımıza müzik veya video transfer ederken yaptıklarımızdan pek bir farkı bulunmuyor.

Bu yüzden ilk olarak bilgisayarımızdaki PDF dosyalarını, iTunes’taki LIBRARY altına kopyalıyoruz. Kopyalama işlemini ister sürükle bırak yöntemi, istersek de iTunes’ta sol üst köşedeki “File -> Add To Library” menüsünü kullanarak yapabiliyoruz.

PDF dosyalarını LIBRARY’e ekledikten sonra da cihazımızı (iPhone, iPad veya iPod Touch) USB kablosuyla bilgisayarımıza bağlıyoruz.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Sonra sırasıyla:
a) Önce sol taraftaki DEVICES bölümü altından cihazımızı seçiyoruz.

b) Ardından ekranın sağ üst tarafındaki Books sekmesine tıklıyoruz.

c) Sonra da açılan ekrandaki “Sync Books” seçeneğini işaretliyoruz. Bu ekranda “All Books” seçeneğini işaretlersek tüm kitaplarımız (elektronik kitaplar veya PDF’ler), “Selected books” seçeneğini işaretlediğimizde de sadece aşağıdan bizim seçtiklerimiz cihazımıza transfer ediliyor.

d) Son olarak da ekranın sağ alt köşesindeki “Sync” seçeneğine tıkladığımızda seçtiğimiz tüm PDF dosyaları cihazımızdaki iBooks uygulamasına senkronizasyon (eşzamanlama) yöntemi ile transfer ediliyor.

Orijinal boyutunua büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın. (Ekran görüntüsü iPad’den alınmıştır)

Görüldüğü gibi ister internet üzerinden, istersek de iTunes üzerinden offline olarak cihazımızdaki iBooks uygulamasına PDF transfer etmek ve okumak mümkün. Ayrıca bu PDF dosyalarımızın standart cihaz yedeklerine (backup) dahil olması da çok faydalı bir özellik.

PDF konusunda benim aktaracaklarım bu kadar 🙂 Umarım faydalı olur. Sizin soracaklarınız ya da daha bu konuda farklı çözümleriniz var ise lütfen yazıya yorum girerek paylaşmaktan çekinmeyin.

Apple Books


Fiyat:ÜCRETSİZ

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
Apple Books
App Store oyları: (241 oy)
Desteklenen Diller: Spanish, English, , CS, Danish, Dutch, English, , French, German, EL, HE, HI, Hungarian, , Italian, JA, KO, , NB, Polish, , , Russian, ZH, , Spanish, , , ZH, Turkish, UK, VI
Çıkış Tarihi: 25.05.2010
Boyut: 16.64 MB
Desteklenen Cihazlar: iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, Watch4-Watch4, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular, iPadProThirdGen-iPadProThirdGen, iPadProThirdGenCellular-iPadProThirdGenCellular, iPadProFifthGen-iPadProFifthGen, iPadProFifthGenCellular-iPadProFifthGenCellular, iPhone13Pro-iPhone13Pro, iPhone13ProMax-iPhone13ProMax, iPhone13Mini-iPhone13Mini, iPhone13-iPhone13, iPadMiniSixthGen-iPadMiniSixthGen, iPadMiniSixthGenCellular-iPadMiniSixthGenCellular, iPadNinthGen-iPadNinthGen, iPadNinthGenCellular-iPadNinthGenCellular, iPhoneSEThirdGen-iPhoneSEThirdGen, iPadAirFifthGen-iPadAirFifthGen, iPadAirFifthGenCellular-iPadAirFifthGenCellular, iPhone14-iPhone14, iPhone14Plus-iPhone14Plus, iPhone14Pro-iPhone14Pro, iPhone14ProMax-iPhone14ProMax, iPadTenthGen-iPadTenthGen, iPadTenthGenCellular-iPadTenthGenCellular, iPadPro11FourthGen-iPadPro11FourthGen, iPadPro11FourthGenCellular-iPadPro11FourthGenCellular, iPadProSixthGen-iPadProSixthGen, iPadProSixthGenCellular-iPadProSixthGenCellular

54 Comments

 1. pnrtrn

  15/08/2010 at 17:47

  iyi günler.iphone 3g cihazım jailbreaklı.4.0 ‘ı yüklersek yüklediğimiz programlar kaybolurmu?beni aydınlatırsanız sevinirim.Cihazı itunese bağladığımda upgrade etmemi ve 4.0 ‘ı yüklememi söylüyor fakat ben cesaret edemiyorum.

 2. Metin

  15/08/2010 at 18:02

  4.0’a yukseltme yok cihazinizi 4.0.2’ye yukseltebilirsiniz eger cihaziniz 3gs ise 4.0.2 ios surumunde jailbreak ve unlock yok.
  Yedek konusuna gelince appstore uygulamalari cihaziniza update yapilinca yuklenir ancak her yeni ios yuklemede sifir kurulum yapmanizi tavsiye ederim.
  Cydia’dan yuklenen uygulamalari ise appbackup programi cydiadan backup diye arayip kurun jb yaptiktan sonra o programi yeniden kurup onceden yuklediginiz cydia uygulamalarini kolayca kurun

  • Onur

   06/02/2011 at 19:19

   Ya Mustafa hocam bir sorunumuz var iphone ile ilgili ve çözemedik.Ben iphone 4 kullanıcısıyım.Turkcell den aldım.Geçen bilgisayara format attığımız için bilg.daki resimleri iphone uma aktardım.fakat geri bilgisayara aktaramıyorum.Lütfen yardımcı olursanız sevinirim…Acil….

 3. Ediz

  15/08/2010 at 20:42

  Merhaba,
  Jb siz Turkcell 3gs cydia’dan app yuklenebilirmi?

  • Mustafa Tan

   15/08/2010 at 20:55

   Hayır yüklenemez.

   • Onur

    06/02/2011 at 19:14

    Ya Mustafa hocam bir sorunumuz var iphone ile ilgili ve çözemedik.Ben iphone 4 kullanıcısıyım.Turkcell den aldım.Geçen bilgisayara format attığımız için bilg.daki resimleri iphone uma aktardım.fakat geri bilgisayara aktaramıyorum.Lütfen yardımcı olursanız sevinirim…Acil…..

   • Anonim

    02/11/2011 at 23:19

    yapılmaz o

 4. hakan

  16/08/2010 at 09:55

  merhabalar amerikadan 4g almayı düşünüyorum daha önce 3g yada 3gs kullanmadım teknoloji ılede aram çok ıı değildir sim kart sorunu var dıye bısey duydum + türkçelestirmek mumkunmudur türkıyede problemsız kullanabılırmıyım şimdiden tesekkur eder ıyı çalışmalar dılerım

 5. Zebedee

  16/08/2010 at 11:27

  Bende bir süredir PDF’ler icin iBooks’u kullaniyordum. Anlatiminiz icin tesekkürler.
  Herkese sormak istedigim birsey var.
  http://www.fizy.com‘u biliyorsunuzdur. iPhone için bunun gibi çalışma mantığı olan site yada App varmi??
  ?
  Bu arada Mustafa bey, iPad’da Numbers uygulamasini tanitmadiniz henüz.. Excel’e rakip olabilir mi merak ediyoruz….

  • Kemal

   19/08/2010 at 19:54

   Bir ara grooveshark ın uygulaması vardı ama bir kaç gün önce apple bu uygulamayı kaldırdı(kendi işlerine zarar verdiği için:d) ama jb li telefonlara hala kurabiliyorusunuz. deneme sürümünden sonra aylık 3 dolar istiyor ama.

   bir diğeri de soundcloud die bir program grooveshark kadar başarılı olmasa da fena değildir. Uygulamanın kendisi 1 dolar başka bir aylık abonmanlık istemiyor. Almadan önce sitesine üye olup denemenizi tavsiye ederim çünkü asıl amacı sanatçıların parça paylaşması idi, o yüzden genelde aradığınız parça yerine remixlerini bulmanız çok muhtemel ama gene de parçaların orjinal versiyonlarını yükleyen hayır severler yok değil;)

 6. turgut

  17/08/2010 at 15:23

  selamlar Mustafa Bey,
  3gs kullanıyorum ama zil sesleri yani hoperlor sesi yetersiz. Acaba ses seviyesini nasıl arttırabilirim. yada benim yasadıgım sorun telefondaki bir problem midir?
  tesekkürler
  Turgut

 7. Nedim Acar

  18/08/2010 at 02:59

  İphone 4 te kullanabileciğim yaptığım görüşmeleri kayıt edebilen bir program varmı acaba ?
  İlginiz için şimdiden çok teşekkürler

 8. Efe

  18/08/2010 at 15:50

  sayın mustafa bey,size kısa bir sorum olacak.
  habertürk gazete uygulamasından haberiniz var mı? varsa ne düşünüyorsunuz?

 9. koray

  13/10/2010 at 17:37

  meraba hocam bende ipod touch 4 ve ipad var bunları nasıl jailbreak yaparım ikiside son sürüm nasıl yapıcaım.

 10. JohnMaxRyu

  20/11/2010 at 11:09

  bende itunes programinin v.10 ‘u var. ancak kutuphane sekmesi altinda kitap diye bir bolum yok ne yazik ki. bunun icin ne yapmam gerekiyor acaba. sonucta heryerden kablosuz baglanti bulmak cok zor.

 11. Kaan

  10/12/2010 at 05:24

  mustafa bey öncellikle bu güzel site için teşekkür ederim

  ben bir pdf yi iphone uma(3GS 4.1) yüklemek istedim. 88mb büyüklüğünde 260 sayfalık resimlerden oluşan bi pdf. usb disk, pdfreaderlite, stanza ve iBook a yükledim hiç birinde pdf imi okuyamadım. dosyayı görüyorum açıyorum hepsinde, hepsindede bembeyaz 260 tane sayfa çıkıyor 🙂 daha önce böyle bi durumla karşılaştınızmı ne tavsiye edersiniz. benim için önemli bi konu

 12. Elif

  21/12/2010 at 16:54

  Mustafa Bey merhaba, öncelikle vaktinizi aldığım için kusura bakmayın ama internet üzerinden araştırdım bulamadım, size sormaya karar verdim;

  Ipad ibooks’ta daha önce PDF dosya yükleyebiliyorduk fakat şu an bunu yapamıyoruz. kitap olarak yükleniyor ama PDF yüklenmiyor. Bunun sebebi ne olabilir veya çözümü ne olabilir? Müsait olduğunuz bir zamanda yanıtlarsanız çok sevinirim çünkü ben yetkili teknik servisler ile de görüştüm yardımcı olamadılar. Teşekkür ederim şimdiden.

 13. Özgür

  05/02/2011 at 20:26

  Eline sağlık teşekkür ederim anlatım için. 1 saattir 5-6 tane farklı uygulama indirdim hiç biri pdf dosyalarımı açmadı. Anlatımınız ile hallettim.

 14. pelin

  21/02/2011 at 11:06

  merhabalar ben ıpod touch kullanıcısıyım. ıpod toucha kaydettiğim sesleri nasıl bilgisayara aktarabilirim. arartırdım ama bir çözüm bulamadım bana yardımcı olursanız sevinirim.

 15. Gokhan

  06/03/2011 at 23:37

  Arkadaslar herkese merhaba,
  Iphone4 4.2 versiyonu mevcut. Ibooks yuklemek istiyorum ama uyari aliyorum ve yukleyemiyorum.

  Bu konuda yardimlarinizi ve bilgilerinizi rica edecegim.

  • Mustafa Tan

   06/03/2011 at 23:42

   Ne uyarı mesajı alıyorsunuz ?

 16. papillon

  24/06/2011 at 15:06

  net ortamında bulabileceğim pdf formatında turkçe kıtaplar var mı? hangi sitelerde bulabilirim? tesekkurler

 17. papillon

  24/06/2011 at 16:16

  iphone umda okuyabileceğim ipub uzantılı kıtaplara nereden ulasabilirm? bir cok sıte denedim hepsinde bilgi kırlılıgı. lutfen yardım edin

 18. arzu

  12/07/2011 at 16:34

  Çok güzel anlatmışsınız, çok çok teşekkür ederim.

 19. Sesat

  08/08/2011 at 16:09

  Mrb ben pdf yerine fotoraf yukliye bilirmiyim katalog gibi

  • sasdaa

   07/07/2012 at 13:46

   Kardesım Boyle Birsey Yok :S

 20. Binnur karademir

  12/08/2011 at 16:53

  Mrb ben 2aydir iPhone 3GS kullanicisiyim.yeni yeni öğreniyorum özelliklerini size bir sorum olucak facede oyun oynayamiyorum ne yapmam gerekir ?

 21. Reyhan

  18/09/2011 at 21:31

  Verdiğiniz bilgilerle bilgisayarımdaki PDF kitapları Ipad’ime geçirebildim çok çok teşekkürler.

 22. cagdil

  03/10/2011 at 11:51

  ben i phone 4 de pdf yüklemeyi bir türlü basaramadım bu işi birisi söyle adım adım anlatsa ne kadar güzel olur.pdf okuyucum var fakat bilgisaydan bir türlü telefonuma pdf dosyadı atamıyorum sadce müzik ve video atabiliyorum.nasıl yapmalıyım nerde yanlıs yapıyorum cözemedim..

  • Mustafa Tan

   03/10/2011 at 11:55

   Zaten yukarıdaki yazı bunu anlatıyor 🙂 3. adımdan itibaren de aynı şarkı ve resim atar gibi önce PDF’leri iTunes’a atıyorsunuz ondan sonra da sync ediyorsunuz.

   iBooks uygulaması ile de görebiliyorsunuz bu PDF’leri.

 23. Murat

  05/10/2011 at 10:15

  Merhaba ben 2el bir ipad aldım icinde çok fazla resim var ve silemiyorum nasıl silebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 24. Murat

  06/10/2011 at 08:02

  Bi sorum daha olacak bazı programlar yada oyunlar açıldıktan kısa bi süre sonra 30 saniye kadar açık kalıp kendiliginden kapanıyor daha önce oynadığım bi oyunu tekrar oynıyamıyorum acaba yapmam gereken bişey varda ben mi bilmiyorum güncellemem gereken bi program falan

 25. Özgür

  09/10/2011 at 22:25

  Teşekkürler, yazınızdan faydalandım ve yaptım güzel bir anlatım olmuş.

 26. serkan

  23/10/2011 at 11:11

  iyi günler bende itunes un 10. sürümü var fakat libraryde books diye bir bölüm yok ne yapabilirim

 27. Eliza

  04/11/2011 at 01:27

  Çok teşekkürler :o)

 28. Tuğçe

  01/01/2012 at 22:57

  Merhaba yeni iPad aldım ve oyunlar i book vb gibi şeyleri indirmek istiyorum fakat tam indirecekken Reset gibi birşey yazıyor nasıl indireceğim bilmiyorum

 29. İlker

  11/01/2012 at 17:34

  Merhaba Mustafa bey,

  İbooks da pdf lerimi rahatlıkla okuyabiliyorum.. Ancak pdf dosyalarıma isim vermek istiyorum ama bunu gerçekleştiremiyorum. Bunun bir yolu varmıdır acaba?

 30. Göksel

  17/01/2012 at 18:11

  bende itunes un 10. sürümü var fakat libraryde books diye bir bölüm yok ???
  nasıl yapıcam

  • Mustafa Tan

   17/01/2012 at 18:17

   Yazıda anlattığımız şekilde pdf atmayı denediniz mi?

 31. sebnem

  02/02/2012 at 12:44

  Mustafa Bey, merhaba,

  Sitenizi takip ediyorum ve başarılı buluyorum. İnternetten indirdiğim pdf uzantılı bazı dosyaları iphone4 ibooks app.da açamıyorum. Açamadığım dosyaların üstünde output başlığı bulunuyor. İnternetten araştırdığımda output birçok pdf uzantılı dosyanın bir program aracılığıyla birleştirilmesiyle oluşuyor.Sonuç olarak ibooks un pdf uzantılı dosyaları açması gerekmiyor mu? Ya da ben mi eksik birşeyler yapıyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  Saygılarımla,

 32. özlem

  10/02/2012 at 21:24

  merhaba,
  Benim ipad2’im var ve bşr süredir ibooks’u kullanıyordum. ancak şimdi ibooks acılır acılmaz kapanıyor.kitaplarıma ve pdflere ulaşamıyorum.pdfleri bilgisayara aktarıp ibooks’u yeniden kuracaktım ama bilgisayar görmedi.ne yapabilrim?
  tesekkurler

 33. freesmiles

  13/02/2012 at 12:35

  ibooks uygulamasında pdf dosyasını açtığımızda en üstte en sağdaki işaretin manası nedir, aktif yaptığımızda kırmızı oluyor ama ekranda bişey değişmiyor??

 34. yasemin

  11/03/2012 at 02:36

  mustafa bey öncellikle bu güzel site için teşekkür ederim

  ben bir pdf yi iphone uma (4)yuklemek istedim. 260 sayfalık bi pdf. usb disk, pdfreaderlite, stanza ve iBook a yükledim hiç birinde pdf imi okuyamadım. dosyayı görüyorum açıyorum hepsinde, hepsindede bembeyaz 260 tane sayfa çıkıyor 🙂 daha önce böyle bi durumla karşılaştınızmı ne tavsiye edersiniz. benim için önemli bi konu lutfen

 35. Özge

  22/03/2012 at 17:48

  İpadime nasıl kitap indirebilirim?yardımcı olursanız çok sevinirim…

 36. Yavuz Selim

  04/04/2012 at 10:13

  benim aktardığım pdf lerdeki türkçe karakterleri okumuyor ibooks bu sorun neden kaynaklanıyordur. çözümü nedir hocam tşkler.

  • Atakan

   30/06/2012 at 22:41

   evet bende de aynı sorun var

 37. Pingback: | İphone og İpad Denmark / Apple apps

 38. MURATC

  02/06/2012 at 15:34

  MERHABA
  PDF DOSYALARINI KAYDETMEK İÇİN KULLANIYORM YALNIZ İÇERİĞİ FARKLI OLMASINA RAMEN İSİM BENZERLİĞİ OLAN DOSYALARI KAYDETMİYOR YALNIZ BEN GELEN MAİL DE DOSYANIN ÖZERİNDE ELİMİ BEKLETİP iBooks İLE AÇ YAPIP KAYDETMEYE ÇALIŞIYORUM TEŞEKKÜRLER

 39. Evren

  08/06/2012 at 07:41

  İpad’a hem ibooks hemde swanza ve pdf note gibi birkaç program daha yükledim. kitap ve pdfleri sadece ibook uygulamasında görebiliyorum. diğer uygulamalarda görebilmek için ne yapmalıyım? teşekkürler

 40. Burak

  22/06/2012 at 03:37

  hafız ya 3gs kullanıyorum acil pdf dosyalarını atmam lazım telefona ama ibooks için sürüm güncellemem gerek ikitap diye bi uygulama var ama sanırım o da pdf dosyaları açmıyor başka bi uygulama varmı pdf leri atıp okuyabileceğim sürüm olarak 4.18b117 mevcut bnde şu an

 41. Atakan

  30/06/2012 at 22:38

  ben ipade pdf biçiminde e book atarken yazılarda hata çıkıyor harflerin yerine semboller oluyor nasıl düzeltebilirim