iPhone ve iPad’de Hotmail için Exchange ActiveSync Konfigürasyonu

Microsoft bugün, @hotmail.com, @live.com ve @msn.com uzantılı mail adresleri için ActiveSync desteği sunmaya başlayınca, ben de iPhone ve iPad’de Exchange ActiveSync kullanacak şekilde Microsoft mail hesaplarının nasıl tanımlanacağını paylaşayım istedim. Aslında iPhone’a Exchange ActiveSync desteği yaklaşık 2 sene önce gelmiş biz de bu konuyla ilgili bir yazı paylaşmıştık. Fakat iPhone desteklemesine rağmen bugüne kadar Hotmail’in ActiveSync desteği olmadığı için kullanamıyorduk.

Hotmail kullanıcıları sadece, bu yazıda adım adım anlattığımız POP3 destekli konfigürasyonu kullanabiliyorlardı.

ActiveSync Nedir?
Tekrar bir hatırlamamız gerekirse ActiveSync, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir senkronizasyon servisidir. Microsoft Exchange Server üzerinden E-mail, Contacts (Rehber) ve Calendar (Takvim) senkronizasyonu sağlar. Fakat en önemli özelliği Push (Anında İlet) yöntemi ile maillerimizin gönderildiği anda mesaj kutusunda olmasını sağlamasıdır.

Bildiğiniz gibi normalde POP3 olarak tanımladığımız mail hesaplarının, en kısa olarak 15 dakikada bir kontrol edilmesini sağlayabiliyoruz. ActiveSync ise, gönderildiği anda maillerin iPhone’umuza gelmesini sağlıyor.

Aşağıdaki ekran görüntüleri iPhone’a aittir fakat iPad’deki konfigürasyon da aynıdır. Yazının sonunda da bu konuyla ilgili ipuçları ve önemli bilgiler yer almaktadır. (LÜTFEN YAZININ TAMAMINI OKUYUN !!!)

1) Cihazımızda ActiveSync destekli bir mail ayarı yapmak için öncelikle “Ayarlar” (Settings) menüsünden “Mail, Kişiler ve Takvimler” ‘e tıklıyoruz. Bu ekranda önce “Hesap Ekle” seçeneğine ardından gelen ekranda da “Microsoft Exchange” seçeneğine tıklıyoruz.

2) Ardından açılan ilk ayar ekranında ise iki alana (E-posta ve Kullanıcı) mail adresimizi giriyoruz. Ben aşağıdaki örnekte @live.com mail adresi kullandım. Siz, @hotmail.com veya @msn.com uzantılı mail adresleri de girebilirsiniz. Ayrıca açıklama alanında “Exchange” ifadesi hazır olarak geliyor ama isterseniz siz bu alanı “Hotmail” ya da başka birşeyle değiştirebilirsiniz.

İkinci ayar ekranında da Sunucu adresi olarak “m.hotmail.com” adresini giriyoruz. Her iki ekranda da Alan (domain) seçeneğini boş bırakıyoruz.

3) Eğer tüm alanları doğru bir şekilde girmişsek doğrulama ekranı aşağıdaki örnekteki gibi oluyor ve sorunsuzca mail sunucusuyla bağlantı kuruluyor.

4) Doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra da cihazımızla aktif senkronizasyon halinde tutmak istediğimiz E-Mail, Rehber veya Takvimi cihazımızla eşleştirebiliyoruz.

Ben bu noktada orijinal ayar olan sadece E-postalar ve Takvimleri aktif hale getirmenizi, Kişileri aktifleştirmemenizi öneriyorum. Özellikle hem Hotmail’deki rehberde, hem de cihazınızdaki rehberde benzer kayıtlar var ise. Bu durumda Kişileri de senkron tuttuğumuzda, cihazınızdaki rehberde bir sürü benzer kayıt gözüküyor.

Fakat Kişileri Hotmail hesabı ile senkron tutmanında yararı da yok değil. Örneğin cihazınıza bir kişi eklediğiniz anda bu kişi hotmail hesabınıza da ekleniyor. Bu sayede cihazınız sıfırlansa da, aynı şekilde mail hesabınızı tanımlayıp, ActiveSync kullanırken eklediğiniz kişilere kavuşabiliyorsunuz. Ama yine de bu konu biraz kafa karıştırıcı olabildiği için şimdilik Kişiler’i aktif hale getirmeyin derim.

Takvimleri senkronize ettiğimizde ise Takvim’e herhangi bir etkinlik ekleyip bu etkinliği de Hotmail hesabımıza bağladığımızda bu etkinlik sunucuda da saklanıyor. Ayrıca cihazımızdaki takvim programında farklı bir renkle gösteriliyor. Böylelikle eğer birden fazla Exchange hesabı kullanıyorsak, örneğin şirket programlarıyla özel programlar takvimde biribirinden ayrılmış oluyor.

5) Son olarak eğer daha evvelden yapmadıysak, ActiveSync’in esas amacı olan “Anında İlet” (Push) özelliğini aktif hale getiriyoruz. Bunun için de yine önce “Ayarlar (Settings) -> Mail, Kişiler ve Takvimler -> Yeni Verileri Al (Fetch New Data)” menüsüne tıklıyoruz. Ve bu ekrandaki “Anında İlet” (Push) seçeneğini aktif hale getiriyoruz.

Tabii bu anında ilet özelliğini böyle bir güzelliği olduğu gibi, bir kötülüğü de var 🙁 O da cihazın pilini çabuk bitirmesi. Anında İlet (Push) açık iken sürekli açık bir internet bağlantısı bulunduğundan cihaz uyku modunda iken bile mail uygulaması sürekli aktif durumda kalıyor. Bu da cihazın pilinin gün içinde daha çabuk bitmesine neden oluyor. Bu yüzden gerçekten ihtiyaç duyduğunuz zamanlar haricinde bu seçeneği kapalı tutup örneğin “Her 15 dakikada bir” seçeneğini kullanın.

Microsoft Exchange Server konfigürasyonu ile ilgili diğer önemli bir nokta da iOS4 öncesi versiyonlarda aynı anda birden fazla Exchange mail hesabının eklenemiyor olması. Örneğin cihazınızın versiyonu 3.1.2 ise, hem iş için kullandığınız Exchange Server hesabınızı, hem de Hotmail hesabınızı ekleyemezsiniz. iPad’e de henüz iOS4 versiyonu gelmediği için benzer durum söz konusudur.

Son olarak eğer mevcut Hotmail konfigürasyonunuzdan (POP3) memnun iseniz ve Exchange ActiveSync konusunda daha önceden tecrübe/bilgi sahibi değilseniz, lütfen bu konuda teknik destek almadan cihazınızın Hotmail konfigürasyonunuzu değiştirmeyin.

38 Comments

 1. Barış Üstünel

  31/08/2010 at 23:39

  Merhaba,

  ıphone’dan gönderdiğim bir mail bilgisayardan açtığım hesapta görünmüyor. Ya da bilgisayardan (yoğun olarak bilgisayarı kullanıyorum) iphone da gözükmüyor. Bunun bir çözümü var mı? BlackBerry gibi (en azından manuel halde yapabileceğimiz) kullanabilir miyim?
  teşekkürler

 2. Sercan

  31/08/2010 at 23:56

  Ben exchange’den activesync’ten anlamam ama hotmail hesabım iPhoneda yahoo ve gmail gibi çıkmıyor. mesela spam mailler gözükmüyor, gönderilen kısmında sadece iPhonedan gönderdiklerim görünüyor ve gelen bir maili iPhonedan sildiğimde daha sonra bilgisayrdan açtğmda hala silinmemiş gözüküyor. Eğer bunlar düzelecekse yapayım, tecrübe bilgi sahibi değilseniz deyince gözüm korktu:)

  • Mustafa Tan

   01/09/2010 at 00:06

   Selamlar,

   POP3 maillerde iPhone’dan sildiğiniz bir mailin gerçekten silinmesini istiyorsanız aşağıdaki ayarı yapmanız gerekiyor:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/04/iphonedaki-pop3-hesaplarndan-mesaj.html

   Hotmail’e ActiveSync ile bağlandığınızda Junk (Spam) klasörünü de görürsünüz. Tecrübe sahibi değilseniz notunu Kişiler’i de senkronize etmek isteyenler için yazmıştım aslında.

 3. Barış Üstünel

  01/09/2010 at 01:23

  Mustafa Bey merhaba,

  Benim de sorumu cevaplarsanız memnun olurum.

  Barış

 4. Muzaffer Demir

  01/09/2010 at 04:15

  Selam,

  Gayet başarılı bir şekilde gerçekleştirdim. Anında ilet özelliği benim için önemliydi.

  Sn. TAN, elinize sağlık.

  Saygılar,

 5. Anonim

  01/09/2010 at 05:02

  Bende şifre hatası veriyor hotmail şifremi kabul etmiyor lütfen yardım

  • Mustafa Tan

   01/09/2010 at 05:05

   mail adresinizi tam olarak örneğin xyz@hotmail.com şeklinde giriyorsunuz değil mi? Sadece xyz olarak girerseniz hata verir.

 6. ozgur

  01/09/2010 at 11:29

  Merhaba Mustafa bey, bugün Apple’ın düzenleyeceği etkinlik hakkında bir bilginiz var mı? Etkinliğin afişinde, muzikle ilgili birseyler olacağı sinyali veriliyordu. Türkiye saatiyle kaçta olacak ve canlı yayın yapacak mısınız :)?

  • Mustafa Tan

   01/09/2010 at 11:52

   Yapacağım gerekli bilgilendirmeyi.

 7. ozgur

  01/09/2010 at 11:45

  Şimdi haber aldım :), Apple ilk defa capcanlı yayinlayacakmis etkinliği, fakat yalnızca mac’lerden ve iphone/ipad’den.
  Kaynak: http://www.tipb.com/2010/08/31/apple-live-stream-september-1-special-music-event/

 8. Mehmet

  01/09/2010 at 13:13

  Mustafa bey bu takvim, kişi vb senkronizasyonları dışında bişey daha sormak istiyorum.

  Google maps uygulamasındaki favori yerlerimizi iphone daki maps ile senkronize etme imkanımız varmı biliyor musunuz?

 9. can

  01/09/2010 at 15:27

  gmail hesabım ile exchange özelliğini kullanabilme imkanım var mı?

 10. Muzaffer Demir

  01/09/2010 at 15:40

  Hersey yolundayken artık bende hotmail hesabımdan şifre hatası almaya başladım.

 11. Yusuf Kobal

  01/09/2010 at 15:50

  Acaba ipade kaç adet e posta hesabi yüklenebiliyor. Bende üç adet yüklü oldugu için mi hotmail hesabimi kabul etmiyor

 12. Anonim

  02/09/2010 at 12:32

  iPad’e ios4 bir an önce gelmeli.3 tane hotmail hesabım var sadece birini ekleyebildim.Geri kalanları Pop 3 olarak kullanıyorum

 13. Ozgur Acar

  09/09/2010 at 09:15

  Exchange`e gectikten sonra bazi maillerde Turkce karakter sorunu yasamaya basladim, cogu okunamaz halde geliyor (ornegin hurriyet mind ya da turk.internet`e ait bultenler). bunun bir cozumu var mi acaba?
  syg.

 14. Onur Yırtmaç

  15/11/2010 at 10:37

  Selamlar, exchange ile hotmail hesabı kullanarak mail göndermek istediğimde, hotmail adres defterine ulaşamıyorum. Bu hususta yapılabilecek bir ayar var mı? yoksa bu genel bir problem midir?

  teşekkürler.

 15. irfn.hk

  20/11/2010 at 04:17

  Benim sorunum 200 tane maili hepsini sec tusu ile secip silmek tabi ayni anda gercek mail adresindende silmek hepsini sec gibi bir secenek goren warmi ben bulamadim

 16. hakan

  05/12/2010 at 01:57

  merhaba Exchange ActiveSync yahoo mail için kullanabilirmiyiz gmail için kullanabilirmiyiz yardımcı olursanız sevinirim

 17. HASAN

  21/12/2010 at 12:51

  MERHABA MUSTAFA BEY ÇEVREMDE İPHONE KULLANAN OLMADIĞI İÇİN SİZİ RAHATSIZ ETTİĞİMDEN DOLAYI ÖZÜR DİLERİM SORUM ŞU BUGÜN(21-12-10) YAKLAŞIK 1SAAT ÖNCE FARK ETTİM Microsoft Exchange Server konfigürasyonu ile KURULU MAİLLERİME ULAŞAMIYORUM HOTMAİLE AİT OLAN BİRTANE MAİLİMİ SİLDİM TEKRAR KURDUĞUMDA PAROLA HATISI VERMEYE BAŞLADI ACABA SİZDEDE BÖYLE BİR SORUNLA KARŞILAŞTINIZMI? SAYGILARIMLA

 18. Selim

  30/12/2010 at 15:20

  Merhaba,

  Galiba bir yanlış anlaşılma var.
  exchange server’da push mail desteği vardır ve size mail geldiği telefonunuza iletilir, yani telefon gidip bakmaz. Dolayısı ile pil ömründe sıkıntı yok.

  Zaten yazıdada benim anladığım anında ilet olmadığı zamanki özelliği kullanmayın demek istiyor.

  Kaydıki sürekli olarak 3g’ye bağlı olan telefonlar için giç bu pil süresi çok kayda değer birşey olmayacaktır.

  İyi günler.

 19. B. Yücel Erdoğan

  03/02/2011 at 22:53

  windowslive.com uzantılı mail adreslerini nasıl tanıtacağız ? Ne “microsoft exchange” ne de “diğer” seçeneğiyle tanıtabildim maalesef. Yardımınızla çok mutlu olacağım.

  • B. Yücel Erdoğan

   03/02/2011 at 23:19

   Araştırdım ve buldum. Bunu bir konu olarak paylasırsanız eminim herkes faydalanacaktır.

   Mail’den “Diğer” seçeneğini seçiyoruz. Ad, adres, parola kısımlarını doldurup kaydediyoruz.

   Sonraki sayfada üstte POP seçeneğini seçiyoruz.

   Gelen posta sunucusu:
   Sunucu adı : pop3.live.com
   Kullanıcı adı : …….@windowslive.com (mail adresimizin aynısını yazıyoruz.)
   Parola : mail adresimizin parolasının aynısını yazıyoruz.

   Giden posta sunucusu:
   Sunucu adı : smtp.live.com
   Kullanıcı adı : …….@windowslive.com (yine mail adresimizin aynısını yazıyoruz.)
   Parola : yine mail adresimizin parolasının aynısını yazıyoruz.

   Sonra kaydediyoruz ve artık mail özelliğini @windowslive.com uzantılı adresimizle kullanabiliriz.

   • Mustafa Tan

    03/02/2011 at 23:22

    Kusura bakmayın ancak gördüm mesajınızı. Zaten daha evvel paylaşmıştık POP ayarlarını ve yazının başında da link mevcut :

    http://www.iphoneturkey.com/2009/03/iphonedan-hotmaile-erisim-artk-tum.html

    Yine de teşekkürler 🙂

    • Anonim

     09/07/2012 at 21:47

     Merhaba , hotmailimde kisi engellemek istiyorum , fakat iPad kullanıyorum seçeneklerde engellemeyi bulamadım ne yapmalıyım teşekkür ederim ..

 20. Yasin

  08/03/2011 at 00:08

  Çok tesekkurederim

 21. Yasin

  08/03/2011 at 00:09

  Çok tesekkurederim harika bir paylaşım olmuş

 22. Cengiz Ertem

  29/03/2011 at 17:42

  Mustafa Bey merhaba,
  Soruyu Baris ustunel sormus ama cevabini goremedim ve aynı soruyu sormak isterim;
  ıphone’dan gönderilen bir mail bilgisayardan açtığım hesapta görünmüyor. Bunun bir çözümü var mı? BlackBerry gibi (en azından manuel halde yapabileceğimiz) kullanabilir miyim?
  Selamlar,
  Cengiz Ertem

 23. Kaan Erkam

  19/04/2011 at 03:32

  İ pone outlookdaki odatiyatrosu hesabımdan mailleri silemiyorum.Siliniyor sonra tekrar ortaya çıkıyor. Ne yapmam gerek?

 24. ÜMİT SARI

  16/08/2011 at 06:23

  Merhabalar. ben iphone 3g cihazımda iki ayrı mail hesabı ile birlikte telefonumda telefon rehberimi kayıt etmekte idim. taki geçen hafta hotmail mail ayarlarında hata var diye mail adreslerimden birisini silene dek. silmemle birlikte bütün rehberim silindi. üstelik diğer email ile birlikte kayıtlı ve telefonda kayıtlı rehberim dahi gitti. internette araştırmadığım sayfa kalmadı desem yeridir. hatta iphone da sistem klasörlerinde bulunan adres bilgilerinin yer aldığı dosyayı aldım işlem yaptım. ama hata verdi. yardımcı olursanız sevinirim. anlatırken eksik yada hatalı yazdığım anlayamadığınız bir yer olursa tekrar anlatırım. teşekkürler şimdiden. iyi çalışmalar.

 25. Anonim

  03/09/2011 at 10:45

  ustafa Bey merhaba,
  Soruyu Baris ustunel sormus ama cevabini goremedim ve aynı soruyu sormak isterim;
  ıphone’dan gönderilen bir mail bilgisayardan açtığım hesapta görünmüyor. Bunun bir çözümü var mı? BlackBerry gibi (en azından manuel halde yapabileceğimiz) kullanabilir miyim?
  Selamlar,
  Cengiz Ertem

  • Mustafa Tan

   03/09/2011 at 11:14

   Bilgisayardan görünmüyor derken web arayüzünden mi göremiyorsunuz ? Gönderilmiş Öğeler klasörünü kontrol ettiniz mi?

 26. Ali Senkal

  26/09/2011 at 12:32

  Merhaba, benim bu konu ile ilgili sormak istedigim bir detay olacak. Bir tanidigimda mail adresi hotmail.de uzantili. Vermis oldugunuz ayarlar dogrultusunda adim adim ilerliyorum fakat sifremi kabul etmiyor. Ayni sekilde messenget programinida calistirMiyoruz. Sifre yada e-posta hatali uyarisi aliyoruz. Tesekkur ederim.

 27. Ali Senkal

  26/09/2011 at 12:33

  Merhaba, benim bu konu ile ilgili sormak istedigim bir detay olacak. Bir tanidigimda mail adresi hotmail.de uzantili. Vermis oldugunuz ayarlar dogrultusunda adim adim ilerliyorum fakat sifremi kabul etmiyor. Ayni sekilde messenger programinida calistirMiyoruz. Sifre yada e-posta hatali uyarisi aliyoruz. Tesekkur ederim.

 28. Mr merit

  29/09/2011 at 16:06

  Selam

  Evet denemek ve bu e-posta ile bize geri e-posta eğer bu şirket bir kredi ihtiyacım var mı: merit.company01 @ gmail.com

 29. Kingofather

  13/11/2011 at 21:00

  Selam Mustafa Bey;

  Sizden bir ricam olacak. Ben Nokia N97 kullanıcısıydım ve windowslive uzantılı mail hesabım o telefonda kayıtlıydı. daha sonra yeni aldığım iphone 4 cihazıma windowslive’imi ekledim bir sure kullandım fakat daha sonra sunucu hatası almaya basladım. aynı zamanda windows outlook’ta da bu hesabı kullanıyordum. suanda hem outlook’ta hemde iphone 4 cihazımda mailimi ekleyemiyorum. Her yolu denedim. bu problemi nasıl aşarım lutfen yardımcı olunuz. Teşekkür ederim şimdiden.

 30. mustafa

  29/11/2011 at 20:20

  Mrb Mustafa bey

  Mail hesabımdaki mailleri toptan silmek istiyorum nasıl yaparım…