Air Video ile iPhone ve iPad’de Video Keyfi

Özellikle iPad kullanıcılarının en çok ilgilendikleri uygulamaların başında video ile ilgili olanlar geliyor. iPad ve iPhone’daki video (dizi, film, vs.) izleme deneyiminin diğer cihazlara göre çok daha başarılı olması da bu talebi arttırıyor. Daha evvel Handbrake ile iPad ve iPhone için Altyazılı Video Hazırlamak başlıklı yazımızda da paylaştığımız gibi piyasada yaygın olarak kullanılan avi ve mkv uzantılı video dosyalarının önce iPhone ve iPad’de çalışacak şekilde çevrilmesi gerekiyor.

Bu çevrim işlemi de video dosyalarının büyüklüğüne göre çok uzun (bazen saatler) sürebiliyor. Fakat bir çok kullanıcı filmini veya dizisini çevrim işleri ile uğraşmadan hemen izleyebilmek istiyor. İşte bu ihtiyacı da hem iPhone hem de iPad versiyonu bulunan Air Video ismindeki uygulama karşılıyor.

Air_Video_Server_Downloads

Air Video Server hem Windows, hem de Mac platformlarını destekliyor.

Fakat Air Video’nun çalışma mantığı biraz farklı. Aslında kısaca yaptığı; bilgisayarımıza kurduğumuz Air Video Server üzerinden, hard diskimizde bulunan farklı formatlardaki (mp4, m4v, mov, avi, wmv, asf, mpg, mpeg, mkv, 3gp, dmf, divx, flv) her türlü videoyu canlı bir şekilde (streaming) iPhone veya iPad’e yayın yapmak. Bu yüzden iPad veya iPhone’daki Air Video uygulamasının çalışabilmesi için cihazımızın, Air Video Server’ın kurulu olduğu bilgisayarla aynı Wi-Fi ağında olması gerekiyor. Çünkü bilgisayarımız bir nevi video’yu canlı olarak yayınlıyor.

İsterseniz önce adım adım bilgisayarımıza Air Video Server kurulumunu yapalım: (Yazıda Windows ara yüzleri kullandım ama Mac’teki ara yüzler de çok benzer.)

1) Öncelikle http://www.inmethod.com/air-video/download.html adresinden bilgisayarımıza, işletim sistemimize (Windows veya Mac) uygun Air Video Server kurulumu yapıyoruz. Windowsa kurulum yapıyorsak mutlaka bilgisayarımızda iTunes’un da yüklü olması gerekiyor. Yoksa Bonjour ismindeki bir uygulamayı da ayrıca kurmamız gerekiyor.

2) Air Video Server’ı bilgisayarımıza kurduktan sonra bir defaya mahsus birkaç ayar yapmamız gerekiyor. İlk olarak da videoların bilgisayarımızda bulunduğu klasörleri “Shared Folder” sekmesi altından “Add Disk Folder” seçeneğini kullanarak ekliyoruz. Bu sayede bu klasörlerdeki videolar, iPhone ve iPad’imizdeki Air Video uygulaması içinden erişilebilir ve izlenebilir oluyor.

iphoneturkey_biz_air_video_server_01

3) Klasörleri ayarladıktan sonra da son olarak alt yazı ile ilgili ayarları yapıyoruz. Önce “Subtitles” sekmesinden “Default Encoding” değerini “Turkish (ISO Latin 5, ISO-8859-9)” olarak değiştiriyoruz. Bu değişikliği yapmaz isek videonun alt yazılarındaki ş,ç,ğ,ı, vs. gibi özel Türkçe karakterler düzgün gözükmüyor.

iphoneturkey_biz_air_video_server_03

Alt yazı ile ilgili dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da 2. adımda eklediğimiz klasörler içinde videoların dosya adıyla aynı fakat uzantısı farklı (örneğin .srt) alt yazı dosyalarının bulunması. Çünkü uygulamada her video için ayrıca bir alt yazı tanıtma yeri yok. Tek yapmanız gereken alt yazı dosyasının video dosya adı ile aynı şekilde bulundurulması. Örnek:

iphoneturkey_biz_mkv_test_video.mkv (Video dosyası)
iphoneturkey_biz_mkv_test_video.srt (Altyazı dosyası)

3) Son olarak Air Video Server ile ilgili faydalı olabileceğim birkaç önemli bilgiyi de paylaşmak istiyorum.

 • Air Video Server’ın yayın yapmasını istemiyorsak sol üst köşedeki “Stop Server” seçeneğini kullanıyoruz. Tekrar başlatmak için aynı yerde aktif hale gelen “Start Server” seçeneğine tıklamak gerekiyor.
 • Uygulamayı kapattığımızda gerçek anlamda kapanmıyor. Kendini arka plana atıyor ve Windows’ta sağ altta Taskbar’da ikon olarak gözüküyor. Tamamen kapatmak için sağ tık yaparak “Quit Air Video Server” seçeneğine tıklamak gerekiyor. Yukarıdaki ayarlar ekranı için ise “Server Settings” seçeneğini kullanıyoruz.

iphoneturkey_biz_air_video_server_04

 • Air Video Server normalde bilgisayarı her açtığımızda otomatik olarak çalışıyor. Her açılışta bu şekilde çalışmasını istemiyorsak “Settings” sekmesinden “Start at Login” seçeneğini deaktif etmemiz gerekiyor.
 • Son olarak Air Video Server bilgisayarımızdaki bazı portları (normalde 45631 nolu port) kullanarak yayın yapıyor. Eğer bilgisayarımızda firewall kurulu ise bu portlara erişimi engelliyor olabilir. Geçici olarak firewall’ı kapatmak ya da bu portlara erişim izni vermek sorunu çözebilir. Fakat yine de erişim problemi yaşarsanız bilgisayarınızın tarayıcısındaki adres alanına http://localhost:45631/ yazdığınızda ekranda Air Video yazısını görebildiğinizden emin olun. Bu Air Video Server’ın düzgünce çalıştığını gösterir. Detaylı bilgi için http://www.inmethod.com/air-video/troubleshooting.html

4) Bilgisayarımız video yayını yapmaya hazır olduğuna göre artık iPhone’umuza ya da iPad’imize App Store’dan Air Video uygulamasını indiriyoruz. App Store’da Air Video’ya ait ücretli ve ücretsiz (Free) olmak üzere iki farklı versiyon bulunuyor. Aralarındaki tek fark ücretsiz versiyonda bir klasör altında gösterilen video sayısında sınır olması. Dolayısıyla izledikçe eski videoları klasörlerden kaldırırak ücretsiz versiyon da iş görecektir.

Uygulamayı ilk açtığımızda ilk olarak sol üst  köşedeki “+” seçeneğini kullanarak bilgisayarımızdaki Air Video Server’ı tanıtıyoruz. Tabii bu durumda bilgisayarımızdaki sunucunun açık olması ve iPhone’umuzun veya iPad’imizin bilgisayar ile aynı Wi-Fi ağında olması gerekiyor.

iphoneturkey_biz_air_video_01 iphoneturkey_biz_air_video_02

“+” seçeneğine tıkladığımızda bir sorun yoksa yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Computers on Local Networks” başlığı altında bilgisayarımız ve paylaşıma açtığımız klasörler gözüküyor.

5) İzlemek istediğimiz videoyu seçtikten sonra da karşımıza “Play with Live Conversion” ve “Convert” olmak üzere iki temel seçenek çıkıyor. “Convert” seçeneği aynı Handbrake gibi çalışıyor ve bilgisayarımızdaki Air Video Server alt yazı ile birleştirerek (embed) iPhone’a uygun bir şekilde video üretiyor ve aynı klasöre .m4v uzantılı olarak kaydediyor. Fakat bu durumda aynı Handbrake‘te olduğu gibi uzun bir süre videonun hazırlanmasını bekliyoruz.

iphoneturkey_biz_air_video_03 iphoneturkey_biz_air_video_04

Bu yüzden Air Video’nun esas faydasını gördüğümüz “Play with Live Conversion” seçeneğine tıklıyoruz. Bu sayede videoyu hemen izlemeye başlayabiliyoruz. Air Video Server bu sırada çevirdiği kısımları hemen bize izlettiği için tüm videonun çevrilmesini beklemek zorunda kalmıyoruz.

iphoneturkey_biz_air_video_05

Her ne kadar video canlı olarak çevriliyor olsa da uygulamayı kapatıp tekrar açtığımızda kaldığımız yerden (Last Position) videoyu izleyebiliyoruz. Ayrıca uygulama hem iPhone, hem de iPad’de çalışıyor. Fakat esas faydası iPad’de ortaya çıkıyor. Çünkü iPad’deki ekranda video izlemek çok daha güzel oluyor. Özellikle mkv uzantılı yüksek çözünürlüklü videoları.

iphoneturkey_biz_air_video_06

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın. (Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır)

Ayrıca eğer Component TV kablosu var ise mkv gibi yüksek çözünürlüklü videolar HD televizyonlarda da gayet güzel bir şekilde izleniyor.

Son olarak Air Video’nun internet üzerinden yani örneğin evdeki bilgisayara dışardeyken 3G üzerinden de bağlanma özelliği var. Fakat bunun için özel ayarlar ve sağlam data paketleri gerektiğinden bu yazıda pek bahsetmedim. Uygulama ile de ilgili elimden geldiğince gerekli olabilecek tüm önemli noktaları paylaşmaya çalıştım. Eğer takıldığınız bir nokta olursa yazıya yorum girerek sormaktan çekinmeyin. Cevaplayabildiklerime mutlaka yorum yazmaya çalışırım.

itunes_app_store

Uygulamanın web sitesi : http://www.inmethod.com/air-video/index.html

51 Comments

 1. Anonim

  03/08/2010 at 14:40

  Emeginize saglık Mustafa bey

 2. Alper

  03/08/2010 at 14:55

  Mustafa Bey programı 3G de dahil olmak üzere bir süredir kullanıyorum ancak altyazi büyüklüğünü(font size) ayarlayacak bir yer bulamadım. iPadde yazılar çok kucuk kalabiliyor. Menüde boyle bir kısım var mıdır?

  • Mustafa Tan

   03/08/2010 at 15:04

   Bilgisayardaki Air Video Server’ın altyazı ayarlarındaki %100 değerini arttırmayı bir denediniz mi? Örneğin %120 gibi.

   http://www.iphoneturkey.com/wp-content/uploads/2010/08/iphoneturkey_biz_air_video_server_03.png

  • Afşın Avcı

   05/08/2010 at 12:18

   3G’de kullandığınızda ne kadar data harcıyorsunuz acaba? Ben 3G kısmını kullanmayı düşünüyorum. Ama gerek hız gerekse de data miktarı konusunda endişelerim var. Turkcell 1GB paketi kullanıyorum bu arada.

   • Mustafa Tan

    05/08/2010 at 12:21

    Bu konuda da detaylı bir yazı paylaşacağım yakında.

    • Taylan

     27/12/2011 at 22:22

     Merhaba Mustafa,

     Ben tüm dedikleriniz yaptım. ipadte air video programına girince local ağda bilgisayarı görüyor ama bir türlü bağlanamıyor. Local Hosta portunada baktım air video yazıyor.
     Sorun ne olabilir acaba bir fikriniz var mı?

     Tşk

 3. Yigit

  03/08/2010 at 16:14

  Mustafa bey, peki convert işlemi yapmadan mkv ve avi dosyalarını gösterebilen bi program yok mu? Jailbreak altında çalışan böyle bir program yok mu? Sizce ipad veya iphone 4’ün işlemcisi, mkv dosyalarını convert işlemine tabi tutmadan göstermek için yeterli değil midir? Direk mkv dosyalarını göstermemesindeki neden ne olabilir sizce?

  • Mustafa Tan

   03/08/2010 at 17:16

   Selamlar,

   İşlemci gayet güçlü fakat unutmayın iPad mobil bir cihaz. Pili 10 saat HD film izletebiliyor fakat bunun için kendi formatını kullanmak durumunda. Apple’ın her film formatı için bu optimizasyonu yapmasına imkan yok. En büyük nedenlerden biri bu.

   Direk mkv oynatan bir uygulama çıksa bile cihazın pilini çabucak bitirecektir.

 4. Ceyhun

  03/08/2010 at 18:03

  Ben bu yazının bazı bölümlerini gördüm sanki:)

  • Mustafa Tan

   03/08/2010 at 18:09

   Hangi bölümlerini nerede gördünüz? Tam olarak anlayamadim kusura bakmayin.

   • Ceyhun

    03/08/2010 at 20:05

    Yaklaşık 3 hafta önce bir mail almistin Mustafa 🙂 onun için söyledim 🙂

    • Mustafa Tan

     03/08/2010 at 20:50

     Çok pardon Ceyhun 🙂 Kusura bakma hatırlayamadım birden. Yazıyı tamamen kendi tecrübelerime göre hazırladım, kopya veya alıntı iması var zannetim birden.

     O zaman okumuştum yolladığın dokümanı, fakat sen Air Video Server’ı Mac’e ve uygulama tarafını da iPad’e göre anlatmıştın. Ben de Windows’a ve iPhone’a göre birşeyler hazırladım çoğunluğu düşünerek.

     Aslında sen de yolladıklarını blogunda paylaşırsan yazıya link vereyim güzel olur Mac ve iPad kullanıcıları için de farklı bir kaynak olur.

 5. Anonim

  03/08/2010 at 18:52

  bende daha önceden böyle bişey hatirliyorum 😀

  ama yine siz paylaşmistiniz alinti değil yani :DD merak etmeyinn

  program iyi güzelde her zaman wi-fi ağı(turkcell mobil modem) ile laptop umu ipad in yanindami tasiyacam bir film izlemek için ipad den 😀 ??? yoksa yaziyi ben yanliş mi anladim?

  bu arada twitter da ar drone 299$ satilacakmis mustafa bey turkcesini buraya taşirsaniz sevinirim 😀

  • Mustafa Tan

   03/08/2010 at 19:07

   Daha cok evde ipad’de film izlemek icin gerekli oluyor.

 6. Ertanas

  03/08/2010 at 19:59

  Yani aklıma ilk şöyle birsoru geldi neden iPad de film izlemek isteyeyimki,
  birde onca uğraşa rağmen yani genel anlamda söylüyorum gerekli bir uygulama
  değil bence.

  • Mustafa Tan

   03/08/2010 at 20:41

   Evdeki televizyon işgal altında olunca iPad’de izlemek durumunda kalıyorum 🙂

 7. Ceyhun

  03/08/2010 at 20:07

  Bir aralar bir orkestra vardı begenmeyen dinlemesin diye:) bilmem anlatabildimmi?

 8. Ali can

  03/08/2010 at 22:13

  Slm mustafa bey….Peki bilgisayar acikmi olmasi gerek

  • Mustafa Tan

   03/08/2010 at 22:27

   Tabii ki. Çünkü bilgisayarınızda kurulu olan Air Video Server uygulaması videoyu canlı olarak çevirip yayınlıyor siz iPhone’da veya iPad’de izlerken.

 9. ali can

  03/08/2010 at 22:46

  denedim mustafa bey :)) öyle olmasi gerekiyormus…. güzel birsey ama bilgisayari saatlerce acik birakmak yerine, filmleri ipad uyumlu hale getirmek (bir film 1 saat sürsede) daha cazip gibime geliyor…

 10. yusuf cemil gürsoy

  03/08/2010 at 23:52

  Merhaba, izninizle bir sorum olacak; powerpoint sunularını iphone da nasıl görünteleyeceğiz. bir program gerekiyorsa hangisi ?
  not: bu soruyu sorabileceğim daha uygun bir yer bulamadım, anlayışınız için teşekkürler

 11. Ali can

  04/08/2010 at 02:50

  Mustafa bey bu arada ipad icin haberturk gazetesinin uygulamasi cikmis .. Hos bir uygulama olmus ve ucretsiz….

 12. Emre D

  04/08/2010 at 11:18

  Cok guzel uygulama fakat bilgisayarin acik kalmasi cok kotu. Bilgisayar acik kaldiktan sonra bilgisayardan seuredirim daha iyi.

  Bu yonden onemli olan 3G uzerinden nasil izlenir, en onemlisini anlatmamisiniz Mustafa bey.

 13. Hasan Uğur ASMA

  04/08/2010 at 12:00

  mustafa bey uygulama güzel ama bunun 3g yada wi-fi ile bilgisayarla aynı ağda olmadan internet üzerinden stream olarak izleyebiliyormuyuz oluyorsa onuda anlatan bir yazı yazarsanız sevinirim.

 14. hikmet

  04/08/2010 at 21:43

  mustafa bey yine döktürmüşsünüz elinize sağlık sizin sayenizde bir çok şey öğrendim

 15. Evren

  06/08/2010 at 12:07

  3g olayı nasıl oluyor acaba zahmet olmaz ise alabilirmiyiz Mustafa bey şimdiden teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   06/08/2010 at 12:09

   Evet ayrıca paylaşacağım ilk fırsatta.

 16. erdal

  07/08/2010 at 13:16

  Evdeki bilgisayarım sürekli işgal altında olduğu için uzun süredir kullandığım bir uygulama.Çok başarılı.Altyazı seçme-gizleme,dublaj dili seçme özelliği bile var..Free kullanıcılar tüm filmleri liste halinde göremiyor,refresh yaptıkça görünmeyen filmlerde görünüyor. Daha nolsun 😀
  Ev dışında wifi-3g ile izleme denemesi yapmadım ama anladığım kadarı ile remote kısmından enable demek gerekiyor.Server pin yazacak o pin rakamını iphone da air video uygulamasında “enter server pin”e yazmak gerekecek.Herhalde bu kadar basittir diye tahmin ediyorum. 😀 Telefonum serviste olduğu için deneyemiyorum.
  Anlatım için tebrik ederim.Başarılar…

 17. WrathChaos(wR)

  09/08/2010 at 14:52

  Mustafa Bey

  Ellerinize sağlık çok güzel bir anlatım fakat benim server’ımı bulamıyor bir türlü… sürekli Loading… yazısı var ama benim server ortalıklarda yok ne yapmamı önerirsiniz ?

  • erdal

   11/08/2010 at 12:27

   Star server dediniz mi?Server running yazması gerekli.Yukarda anlatıldığı gibi Shared folder dan Add disk ile filmlerin bulunduğu klasör yada sürücüyü göstermiş olmanız lazım.Tabi aynı kablosuz ağda olduğunuzu varsayıyorum.

 18. Otnemem

  12/08/2010 at 01:30

  Wi-fi ile izlemek için önce bilgisayardaki air video programından server numaranızı alıyorsunuz. Sonra ipad veya iphone’da bu server numarasını girip oluşturduysanız şifreyi giriyorsunuz. PC deki air video programında hangi klasörleri seçtiyseniz o klasörlerdeki film dosyalarının tümüne (paralı versiyonu için) erişebiliyorsunuz. Free versiyonu için ise rastgele filmler geliyor karşınıza refresh yapa yapa istediğiniz dosyayı bulabilirsiniz ama ben olsam satın alırım. Uğraşınıza değmez.
  Son olarak ben wi-fi ile alışveriş merkezleri gibi yerlerde dizilerimi izledim. Gayet performanslı çalışıyor altyazılı filmlerde falan görüntü kalitesinden doğan problem yok. 3g ile de bir deneme yaptım ama kota korkusundan çok kısa tuttum. Bu denememde de aynı kaliteyi yakaladım ama 3g’yi kapatırsanız edge ile (tahmin edebileceğiniz gibi) izlenemiyor.

 19. daphne

  25/08/2010 at 16:34

  çok işimi görüyor mustafa bey ellerinize sağlık.

 20. erkan ilhan

  20/09/2010 at 11:01

  slm mustafa bey benim sorunum ipad aldim fakat bir türlü air videoyu kabul etmiyor safari indirmeye basladigi an safari engelliyor bana yardimci olabilirmisiniz tsk

 21. Tunay yalavac

  01/10/2010 at 02:10

  merhaba simdi kurdum .local de goruyor ancak icine girmeye calisinca `Communication Error Error occuered while communicating with server: time out `
  uyarisi veriyor..
  port tu acarken baya ugrastim .. tcp verdim protokolu acaba bundan mi kaynakli veya neden kaynakli olabilir yardimlariniz icin tesekkurler….

 22. Saltuk

  10/10/2010 at 15:53

  Merhaba Mustafa bey,
  Yazılarınızı yakınen takip ediyorum. Iphone, ipod ve yeni aldığım 64GB’lık wifi ipad’imi sayenizde çok daha keyifli ve verimli olarak kullanabiliyorum.
  Son olarak buradaki yazınızı ve talimatları takip ederek Air Video yükledim ipad’e ve keyifle yattığım yerden bilgisayarımdaki filmleri izliyorum.
  Çok teşekkür ederim değerli paylaşımlarınız için. Ellerinize sağlık.

 23. cihan

  17/10/2010 at 21:39

  Mustafa Bey,

  Bilgisayarda türkçe karakter sorunu yokken, ipad’den izlerken türkçe karakter sorunu oluyor altyazılarda (ayarlarda subtitle turkishiso latin.. olmasına rağmen.)

 24. serdar

  29/10/2010 at 02:53

  konu ile ilgili olarak yasadigim deneyimleri yazmak istedim. Mustafa Bey in soyledigi programlari edinip once wi-fi router in baglantili oldugu ancak internete kablo ile bagli destop umda islemi gerceklestirdim. Dusuncem, dolayli olsada iki bilgisayarinda ayni kablosuz agi paylastiklari idi. Ancak basarili olamadim. Daha sonra desktop umda kurulu Air videodan settings bolumunden desktop umun IP adresini ogrenip Ipad de ayni adresi yazdigimda baglanti gerceklesti. Ancak baglanti kalitesi cok kotuydu sik sik kesintiler oluyordu. Daha sonra internete kablosuz olarak baglanan laptop a ayni programlari kurdum. Bu sefer baglanti hic sorunsuz gerceklesti. Beklentilerimden cok daha iyi bir sonuc aldim.Filmleri hic sorunsuz seyredebiliyorum. Ustelik altyazi larda hic sorunsuz geliyor.Turkce karakter sorunu da yok.Goruntu kalitesi cok iyi. laptop da ayni filmi seyrederken bu kadar iyi olmuyor. Onceleri laptop calisirken uygulamanin yavaslayabilecegini veya gerceklesmeyecegini dusunuyordum ama kesinlikle boyle bir sorunla karsilasmadim. Sadece laptop la download yaparken baglanti gidiyor buda son derece anlasilabilir bir durum. .Air video yu Apple stor dan indirirseniz hic bir problem yasamazsiniz.Size tavsiyem parali versiyonu indirmeniz. Zaten free versiyonu denedikten bir sure sonra parali versiyona gececeksiniz inanin bana. Sonuc olarak Ipad le film izlemek gercekten benzersiz bir deneyim.Beni bu uygulamadan haberdar ettigi icin Mustafa Bey’e tesekkur etmek isterim.

 25. Mesut

  12/11/2010 at 15:48

  Mac kullanıyorum. Add folder dedikten sonra seçmek istediğim hiçbir videoyu seçemiyorum. Seçilemez durumda kalıyorlar… Neden acaba?

 26. Osman ESER

  09/01/2011 at 03:02

  Ben İphone ile dreambox cihazımdan yayın izlemek için gerekli ayarları yaptım ama olmadı

  Yardımcı olabilirimisin. Bu Anlattığınız şekilde izledim

  http://img194.imageshack.us/img194/294/seyyyah.jpg

  • Mustafa Tan

   09/01/2011 at 10:40

   Air Video Server’ın kurulu olduğu bilgisayar internete bir modem üzerinden çıktığından internetten direk erişilebilir durumda olamaz.

   Modemden de bir yönlendirme/ayar yapmanız gerekir. O kısmı yazıda anlatmadan bu ayar modemden modeme farklılık gösterebildiği için.

 27. M.Arslan

  11/01/2011 at 22:57

  air video güzelmiş ama mesela ben dizileri online sitelerden izliyordum indirmeden, doğrudan bilgisayarın görüntüsünü takılmadan sorunsuzca aktarabilmek için bir program mevcut mu?

 28. Umut

  19/02/2011 at 00:47

  Mustafa bey,
  İnternetten ipad’e uygun film (yani convert etmeye gerek kalmadan) indirebilecegimiz bir site var mi tavsiye edeceginiz?
  Tesekkurler,

 29. Ferhan

  14/03/2011 at 20:41

  Mustafa Bey,
  Programı notebook a kurdum uygulamayı telefonuma yükledim. Program çalışıyor iPhone dan seyredebiliyorum lakin bir kesinti oluyor sürekli durakliyor biraz bekliyor sonra yine devam ediyor. Bu takılmalar neden kaynaklanıyor olabilir ağda mı bir problem var yoksa ayarlarında bir şeyi atlıyor muyum acaba?
  Tesekkurler.

 30. Neslihan

  01/04/2011 at 18:31

  Ben birsey öğrenmek istiyorum, iPad ile internetten film izlemek için ne yapmam gerekiyor ?

 31. Ömer

  23/04/2011 at 14:56

  Yapamadım.
  Hem iphone 4’de hem ipad 2’de denedim. heyşey tamam ama her videonun yanında invalid yazıyor ve açmıyor. avi’de, mkv’de ve mp4’de. Her tür videoda aynı sıkıntı. Nasıl çözerim acaba.

 32. Emre

  03/08/2011 at 13:04

  Ben herseyi denedim yaptim ama ipadden air videoyu acinca serverimi bulamiyor, sadece loading yazisi cikiyor ve hep oyle kaliyor nasil cozucem bunu?

 33. özgür

  20/09/2011 at 11:21

  merhabalar, air videoyu bilgisayara ve iphone a kurdum ama iphone bi türlü pc server ı bulmuyor.siz anlatımınzda wi-fi olarak anlatmışsınız ama ben itunes den cihaza doğrduan bağlanıyorum.acaba napmam gerekli kablolu eşleştirmeyi sağlamak için mustafa bey_??

 34. Bahadır

  27/09/2011 at 13:19

  Merhaba Mustafa bey. bu programı aynı wifi ağı üzerindeyken kullanabiliyorum. Ama bu benim işimi görmüyor. Evdeyken zaten bilgisayardan izleyebilirim. Başka ağ üzerinden nasıl izleyebileceğim konusunda yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler..

 35. Ayse

  15/10/2011 at 02:14

  Mustafa Bey merhaba,

  Ben de arkadaşlarla aynı sorunu yaşıyorum:
  1-Serverı görmüyor iPad
  2-Başka bir program yok mu iPad’ime film yükleyip uçakta izleyebileceğim?

  Çok teşekkürler&site için ellerinize sağlık…

 36. LUTFU

  28/11/2011 at 00:01

  Mustafa Bey Merhaba,
  Yazilarinizi zevkle takip ediyor ve yararlanıyorum , çok teşekkürler , iPhone 4 cihazıma air video yükledim (satın aldım) Windows 7 serveri kurdum, iPhone san baglanirken ” URL resolver error ” diye bir yazı çıkıyor ve bağlanmıyor , nasıl çözebilirim, yardımcı olursanız sevinirim, Saygılar

 37. Orcun

  29/04/2012 at 22:35

  Resimli ve açık anlatım için teekkuredrrim.seyredemeyenler için yazıyorum lütfen guvenlikduvarini kapatın.kablosuz bağlantıda cekim problemi yoksa takılmadan seyredebiliyorsunuz.