Skype’a Multitasking Özelliği Geldi

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda bir yazı ile Skype‘ın 3G üzerinden de görüştürmeye imkan tanıdığını paylaşmıştık. Dün akşam da son güncellemesi (2.0.1) ile Skype, iOS4 ile gelen multitasking özelliğine kavuştu.

iphoneturkey_biz_skype_iOS4_01

Yani versiyonu en az 4.0 (iOS4) olan iPhone 3GS ve iPhone 4 kullanıcıları, Skype’ın en son sürümü ile, aynı anda hep konuşup, hem de başka uygulamalar kullanabiliyorlar. Kısaca Skype artık, iPhone’daki Telefon uygulaması gibi kullanılabiliyor.

Skype’ın normalde çok rağbet görmesinin en büyük sebebi, kullanıcıları arasındaki görüşmelerin ücretsiz olması. Fakat iPhone’daki Skype uygulaması bu ana kadar arka planda çalışmadığı için, görüşme yapmak isteyen her iki kullanıcının uygulamasının açık olması gerekiyordu.

iphoneturkey_biz_skype_iOS4_03 iphoneturkey_biz_skype_iOS4_02

Fakat artık Skype bir kere çalıştığında kendini arka plana (background) attığından, başka bir uygulamada ya da ana menüdeyken arkadaşlarımızdan çağrı geldiğinde, karşımızı çıkan uyarı mesajı sayesinde çağrıya anında cevap verebiliyoruz.

iphoneturkey_biz_skype_iOS4_04 iphoneturkey_biz_skype_iOS4_05

Hatta yukarıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi cihaz kilitli ekran (lock screen) modunda iken bile gelen çağrıları veya mesajları haber veriyor. Dolayısıyla Skype artık, özellikle sınırsız data paketi olan Wi-Fi kullanıcıları ya da yüksek (4GB gibi) mobil internet paketi olan 3G kullanıcıları arasında çok daha cazip olacak gibi gözüküyor.

iphoneturkey_biz_skype_iOS4_06

Bu arada 3G üzerinden yaptığım testlerde 1 dakikalık Skype görüşmesinde yaklaşık 1MB.’lık data trafiği oluştuğunu tespit ettim. Dolayısıyla her ne kadar Skype, kendi kullanıcılar arasındaki görüşmeler için herhangi abonelik veya kullanım ücreti almasa da, oluşan data trafiği nedeniyle, yüksek limitli veya sınırsız internet paketi olmayan kullanıcılar için sıkıntı olabilir.

Sanırım bu güncelleme ile Skype artık, sadece yurt dışındaki arkadaşlar ile görüşmeler için değil, yurt içindeki arkadaşlar için de sık kullanılıyor olacak 🙂

itunes_app_store

Not: Eğer Skype’ı daha evvel hiç duymadıysanız aşağıdaki linklerden bilgi alabilirsiniz. Bir de merak edenler için Skype, Push Notification (Bildirim) özelliğini kullanmıyor.

http://www.iphoneturkey.com/2009/03/skype-resmen-app-storeda.html
http://www.skype.com/intl/tr/features/allfeatures/skype-to-skype-calls/

39 Comments

 1. Çağan Aydinalp

  22/07/2010 at 08:30

  Mustafa Bey, veri trafiğini kontrol edeceğimiz bir app var mı ? Symbian larda böyle faydalı birçok app var. İphone için yok mu ?

 2. ibrahim

  22/07/2010 at 08:37

  mrb, mustafa bey, Ipad 3G ile konuşma dışında chat yapma imkanı olacakmıdır?

  • Mustafa Tan

   22/07/2010 at 08:39

   Selamlar,

   Sorunuzu tam anlayamadım kusura bakmayın. Skype özelinde mi soruyorsunuz? Yoksa direk iPad ile ilgili mi?

 3. Kaya Ali SÖNMEZ

  22/07/2010 at 08:46

  Teşekkürler, ekran görüntülerinizden aklıma gelen bir sorum olacak:

  Jailbreak yapılmadan theme değiştiremiyor muyuz?

 4. Serinkan

  22/07/2010 at 09:37

  selamlar,

  ios 4.0 + multitasking(jb) yüklü iphone 3g telefonumdaki skype’ı 2.1.0’a güncelledim. programı arkaplana attıktan sonra tekrar açtığımda tekrar login olmak için bekliyor. yani multitasking çalışmıyor. değişen birşey yok, sizin yazınızla bir çelişki var. bir de bendeki sürüm about kısmında 2.1.0 gözüküyor ama sizin incelemenizde ve itunes previewda 2.0.1 olarak.

  sitenizi sıkca ziyaret ediyorum. faydalı paylaşımlarınız için teşekkürler

  • Emre SUMENGEN

   22/07/2010 at 10:22

   Aynı şeyi yazmışım sizinle.. (Yazmaya başladığımda yoktu, ama biraz uzun sürmüş olabilir yazıyı bitirmem :P)

   En azından yanlız değilim (hoş, yabancı sitelerden ve twitter’dan “bende de öyle” diyenler olmuştu)…

   Bu arada, sizde de yeni sürümü yüklediğinizde (Skype) ilk açılırken “Bu yazılım sadece değiştirilmemiş 3.x ve 3.2 de çalışır” tarzında uyarı mesajını verdi mi? Acaba Türkiye AppStore’da güncelleme ile ilgili bir sorun mu oldu?

   (Mustafa bey Amerika store’u kullanıyor bazen bildiğim kadarıyla)

  • Mustafa Tan

   22/07/2010 at 10:30

   Selamlar,

   Ben TR Store’dan 2.0.1 versiyonunu yükledim fakat cihazım 3GS. Biliyorsunuz normalde 3G’ler multitasking’i desteklemiyor. Skype daha evvel de jailbreak’li cihazları tespit edip çalışmama davranışı gösteriyordu.

   Bence sizinki de bu yüzden çalışmıyor, cihazınız jailbreak’li 3G olmasına rağmen.

 5. Emre SUMENGEN

  22/07/2010 at 10:19

  Benim telefonumda (3GS) Skype 2.0.1’i arkaplana attığımda, orada kalmıyor, birkaç saniye içinde task-list’ten silindiğini görüyorum. Eşimin 3G’sinde de (ki kendisi Jailbreak’lı ve multitasking enable edilmiş durumda) durum aynı.

  (Komut satırına düşüp çalışan işlemlere baktığımda da durum aynı, yani sadece task-switcher ile alakalı bir durum değil)

  Ve ilginç olanı, sanırım Skype’ı update ettiğimden beri (ama emin değilim, sadece sanırım) Settings uygulaması da arkaplanda kalmıyor. Save-state çalışıyor (yani tekrar açtığımda kaldığım, uygulamadan çıktığım yerde geliyor) ama uygulama arkaplanda değil.

  İlginç değil mi?

  Ben de, eşim de 4.0’dayız. Acaba 4.0 ile 4.0.1 arasındaki bir fark olabilir mi? Sizin denediğiniz cihaz hangi sürümde?

  • Mustafa Tan

   22/07/2010 at 10:25

   Selamlar Emre Bey,

   Benim versiyonum 4.0.1. Skype’ın sizin cihazınızda arka planda kalmaması ilginç.

   Fakat Settings için anlattığınız durum normal. Çünkü tüm uygulamalar backgrounding özelliğini kullanmıyor. Örneğin Settings multitasking olarak fast-app-switching özelliğini kullanıyor. Settings’ten çıktığınız an state’ini save ederek kendini suspend moda alıyor. Yani teknik olarak arkada process bile çalıştırmamış oluyor bu sayede, pil tüketimi de minumuma iniyor.

   Bu konuda daha evvel detaylı bir yazı da paylaşmıştım:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/06/ios4-incelemesi-i.html

   • Emre SUMENGEN

    22/07/2010 at 11:45

    Bu konuda bir yanlışlık var sanırım. Çünkü Skype’ı telefondan kaldırıp reboot ettikten sonra Settings uygulaması da diğer Apple App’ları gibi arkaplanda beklemeye (normal haline) döndü.

    Zira, Apple’ın kendi yazılımlarının hepsi (Safari hariç.. O açık sayfa yoksa otomatik kapatıyor kendisini, sadece açık sayfalar varsa arkaplanda kalıyor) background’da kalmak üzere tasarlanmışlar.

    Ben (Jailbreak’lı kullandığım için) BigBoss’un RemoveRecents programını da yükledim. Böylece task-switcher standartta olduğu gibi (hem arkaplanda aktif çalışan uygulamaları, hem de kapanmış da olsa en son kullandığınız uygulamaları göstermek) değil de, sadece gerçekten arkaplanda beklemekte olan uygulamaları gösterir durumda.

    Skype’ı sistemden kaldırıp yeniden kurdum, halen arkaplana geçmemekte ısrarlı. Hatta denemek için arama yaparken (Skype Test Call) ana ekran düğmesine bastığımda bir saniyeden az da olsa status-bar tarafında Skype’ın arkada çalıştığını gösteren kırmızı uyarıyı görüyorum. Ancak hemen ardından görüşme kesiliyor ve uyarı da kayboluyor. Settings uygulaması ise normal davranışına döndü, gayet güzel arkaplanda bekliyor.

    Bu arada, ilginç bir şekilde Skype içinde About Skype ekranında version 2.1.0 olarak görünüyor, 2.0.1 olarak değil. Mustafa bey, sizde de bu şekilde mi?

    Bu işin içinde bir terslik var ama… Gerçekten ya Skype Jailbreak’ı farkedip özellikle çalışmıyor, yada yapılan JB uygulamasının bir sorunu var (ki daha önce de Youtube’un çalışmaması, resimler uygulamasının çalışmaması, MMS sorunu, Data APN sorunu gibi sorunlar yaşandığı olmuştu).

    • Mustafa Tan

     22/07/2010 at 11:58

     Emre bey haklısınız Skype uygulamanın içindeki about kısmında 2.1.0 yazmış ama App Store’da 2.0.1 gözüküyor. Aslında ikimiz de aynı versiyonu kullanıyoruz fakat ben App Store versiyonunu kasdetmiştim.

     • Emre SUMENGEN

      22/07/2010 at 13:26

      Bir ufak güncelleme yapayım bu arkaplana atma konusunda…

      Görünüşe göre sizin ilk yorumlarınızdan birinde söylediğiniz “Skype daha evvel de jailbreak’li cihazları tespit edip çalışmama davranışı gösteriyordu” doğru görünüyor.

      Yabancı sitelerde de bolca bu yönde yorum görüyorum. Zaten, arkadaşımın Jailbreak yapılmamış 3GS’inde denediğimde (aynı ofis, aynı bağlantı, sonuçta aynı uygulama ile) sorunsuz arkaplana atılabildiğini görüyorum.

      Aşağıda Mehmet bey’in yorumuna ben de katılacağım, Skype bazen (3G yada Wifi bağlı olması farketmiyor) arkaplanda iken çağrıları almamayı seçebiliyor, bazen de sorunsuzca çalışıyor.

      Ama en azından sorunun Skype ve Jailbreak arasında oldugunu anlamış olduk 🙂

 6. eran

  22/07/2010 at 10:39

  merhaba mustafa bey
  3g var fakat son güncellemeden sonra telefonum çok yavaşladı .hızlaması için açıklamarınızı okudum ve uyguladım değişen birşey olmadı .bununla ilgili internette araştırma yaptım eskisürüme geri dönüş olduğu yazıyor.bu konu hakkında yazı hazırlayıp , aydınlatırsanız sevinirim.yardımlarınız için teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   22/07/2010 at 10:43

   Selamlar,

   Maalesef geri dönüş için standart yöntemler kullanılamıyor ve genelde jailbreak yapmak gerekiyor ki o da her zaman çare olamıyabiliyor. Bu yüzden paylaşamıyorum böyle bir yazı.

  • Emre SUMENGEN

   22/07/2010 at 11:48

   3G’de alt versiyona dönüş mümkün. Ancak cihazınız restore işleminden sonra DFU Mod’da (yada Recovery Mod’da) takılı kalacaktır.

   Bu durumu gidermek için de yazılımlar, çareler var. Ama Mustafa bey’in de dediği gibi, resmi olarak desteklenen bir durum değil.

   Açıkcası, multitasking ve arkaplan resimleri gibi Apple’ın aslında desteklemediği özellikleri açmadığınızda, aşırı bir yavaşlama olmaması gerekir. Ama yine de sizi rahatsız ediyorsa, riskleri bilerek ve kabul ederek, forumlara yönelmeniz ve bir miktar okumanızı tavsiye ederim. Ancak, işin kolayına kaçmayın, okuyup yapılacakları ve karşınıza çıkabilecekleri tam olarak anlamadan işe koyulmayın diye de uyarmış olayım 🙂

   • Murat

    23/07/2010 at 02:09

    artik 3G de alt versiyona gecmek o kadar kolay degil. ios4 den itibaren apple 3glerde güncel versiyonu yükleme sarti koydu. shsh kaydetmeden ios4den 3.x dönmek imkansiz 3gsde gibi.
    ama 3.1.3 den 3.1.2 dönüsüm hala mümkün. sadece ios4 den itibaren

 7. Ahmet

  22/07/2010 at 11:13

  Merhabalar
  Bu haberi dun duydugumdan beri aklima takilan konu pil meselesi. Zira ios 4.0 a gectigimde ozellikle push mail acikken yarim gune kadar inmisti pil surem. Ancak push maili kapatinca tekrar bir gune cikardim.

  Simdi merak ettigim arka planda surekli skype calismasi ne kadar ekstra pil tuketir. Hic bunu test etme imkaniniz oldu mu?

  Aslinda tum arka planda calisan uygulamalar icin gerekli bir test ve tartisma konusu olabilir bu pil konusu.

  Tesekkurler

 8. Serinkan

  22/07/2010 at 11:44

  Emre Bey,

  “Bu yazılım sadece değiştirilmemiş 3.x ve 3.2 de çalışır” tarzında uyarıyı ben de alıyorum. ios 4.0 jb’li iphone 3g’leri tanıyor heralde. installousdan da indirdim. değişen bişey yok. belki ilerde daha faklı şekilde kırarlar da kullanabiliriz. ama programın logosu taskbarda duruyor. yani fast switch aktif, ama multitask çalışmıyor.

  • Emre SUMENGEN

   22/07/2010 at 11:51

   Fast Switching aktif derken, Skype’a login durumdayken ana ekrana döndükten sonra, switcher’dan seçtiğinizde yeniden login olmaya gerek duymadığını söylüyorsanız, bu da bir gelişme…

   Çünkü, iOS4 varsayılan olarak task-switcher’da hem aktif olarak arkaplanda çalışan uygulamaları, hem de bir nevi son kullanılanlar listesi gibi açtığınız (ve belki de kapanmış olan) tüm uygulamaları tutuyor.

   Bu arada, bu durumu beğenmeyen Jailbreak’lı kullanıcılara BigBoss’dan RemoveRecents tweak’ını tavsiye etmiş olayım. (Elbette cihazınıza yada verilerinize birşey olması durumunda mesuliyet kabul edemiyorum…)

 9. Mehmet

  22/07/2010 at 11:47

  Benim de gozlemim su sekilde: skype arkaplanda calissa bile bazen cagri aliyor bazen almiyor. Yani program tam verimli calismiyor gibi. Ayni durumu tecrube eden var mi??

  • Mustafa Tan

   22/07/2010 at 12:00

   Şu an herkes test etmeye çalışıtığı için yoğunluktan böyle sorunlar olabilir. Birkaç haftaya normale dönecektir.

 10. Emre SUMENGEN

  22/07/2010 at 11:59

  Bu arada, Engadget’ın haberine göre Skype 3G ve diğer mobil veri şebekeleri üzerinden görüşmeleri ücretlendirme fikrinden (nihayet) vazgeçmiş…

  Daha önceden 3G üzerinden yaptığım her görüşme ardından uyarı alıyordum (“Bu görüşme ücretsizdi, ama şu zamandan sonra ufak bir ücret olacak” gibi). Oysa artık çıkmıyor…

  Bu güzel bir haber.

  • Arda

   23/07/2010 at 18:22

   emre bey merhaba,

   benim size cydiayla ilgili birkac sorum olacak. ben rock kullaniyorum ama ihtiyacim olan bazi tweakler veya appler henuz rock uzerinden indirilemiyor. cydia ile ilgili sıkıntılarim oldugu icin rock kullaniyorum. (aslinda daha kullanisli) mustafa bey buradan jb mevzularinin tartisilmasini sevmedigi icin e-mail adresinizi verebilirseniz sevinirim yada benimkini yazayim: ardaluleci@hotmail.com

 11. Anonim

  22/07/2010 at 14:23

  mustafa bey merhaba
  ben skype den görüşme yaptıktan sonra telefonun sesi çok kısık bir hal alıyor ve bu durumu telefonumu kapatıp açtıktan sonra düzeltebiliyorum.her görüşmeden sonra kapatıp açmam mı gerekiyor ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz?

 12. Anonim

  22/07/2010 at 14:30

  yani uyarı sesleri vs. hespsi çok kısık bir hal alıyor?

 13. Canan

  22/07/2010 at 22:40

  Merhaba. Telefonum 3g. Oryantasyonum kilitlendi yatay yapamiyorum. Boyle yazmak cok zor lutfen yardim

 14. Canan

  22/07/2010 at 23:14

  Hicbir uygulama yatay donmuyor. 3g de oyrantaston ayari yapilabilecek bir yer bulamadim. Bilen var mi??

  • Onur Can

   23/07/2010 at 15:30

   3G’de orientation lock ozelligi yok.

   • Anonim

    23/07/2010 at 15:34

    Benim telefonumda artık var.. 🙂
    Sensörü bozuldu sanırım. Daha önce başına gelmiş birileri var mı? Tamiri yapılıyor mu, teknik serviste ne kadar sürede çözülüyor?

 15. Gökay

  23/07/2010 at 12:16

  Oncelikle skype arkaplanda gayet iyi calisiyor ama inanilmaz pili goturuyor ayrica iki uc arama ust uste oldugu zaman sesler kisiliyor acma kapama kilit sesi vb.

 16. Onur Can

  23/07/2010 at 15:29

  Mustafa bey benim sorum konuyla ilgili degil ancak merak ediyorum; apple’in sonbahar ayinda turkiye’de iTunes Store’u acmayi planladigi dedikodulari yukseliyor bunlar dogru mu?

 17. VaScO

  26/07/2010 at 14:06

  çok işime yaradı yaaaaaa…..

 18. hakan

  07/11/2010 at 23:26

  slm mustafa bey skyp ı phone yuklesek blgısayardan ı pohe la ucretsiz konusabılırmıyız.

 19. Pingback: Viber ile iPhone’da Ücretsiz Görüşme | Cep2Wap.Com