iPhone 4 İncelemesi – II

Apple’ın yeni cihazı iPhone 4’ü incelemeye başladığımız iPhone 4 İncelemesi – I başlıklı yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz 🙂

FaceTime

iPhone 4’ün en çok ilgi çeken ve merak edilen yeniliklerinden bir tanesi de FaceTime, yani yaygın kullanılan adıyla Görüntülü Görüşme. Fakat iPhone’daki Görüntülü Görüşme teknolojisi, klasik cep telefonlarında bulunan ve genelde 3G teknolojisi ile özdeşleştirilmiş olan görüntülü görüşmeden biraz farklı.

iphoneturkey_biz_iphone4_facetime_01

Çünkü FaceTime ile yapılan görüşmeler internet bağlantısı üzerinden yapılıyor. Her ne kadar FaceTime arayüzleri Telefon uygulaması ve telefon numaramız ile ilişkilendirilmiş olsa da, görüşme sırasında GSM operatörlerinin klasik görüşme altyapısı kullanılmıyor. Dolayısıyla FaceTime üzerinden yaptığımız görüşmeler konuşma olarak faturamıza yansımıyor.

Apple, şu an için FaceTime’ın sadece Wi-Fi üzerinden çalışmasına izin verdiğinden, oluşan data trafiği maliyet açısından pek sorun olmuyor. Çünkü ülkemizde çoğu kişinin kullandığı Wi-Fi internet bağlantısı ya sınırsız, ya ücretsiz, ya da limiti yüksek. Fakat Apple ileride 3G internet bağlantısı üzerinden de FaceTime görüşmelerine izin verdiğinde, bu görüşmelerin mobil data paketimizin ne kadarını götüreceğine dikkat etmemiz gerekecek 🙂

iphoneturkey_biz_iphone4_facetime_02 iphoneturkey_biz_iphone4_facetime_03

FaceTime’ın çalışma mantığı da oldukça basit. iPhone 4 kullanıcısının rehberinde yer alan bir kullanıcının da iPhone 4’ü var ise ve kullanıcılardan biri Rehberdeki veya Telefon uygulamasındaki FaceTime seçeneğini kullanarak diğer iPhone 4 kullanıcısını ararsa, Apple’ın sunucuları bu iki kişiyi telefon numarası ve cihaz numarası bazında eşleyip Wi-Fi üzerinden görüştürüyor.

iphoneturkey_biz_iphone4_facetime_06

Birden fazla iPhone 4 bulmak kolay olmadığı için sadece bir defa FaceTime ile deneme yapma imkanım oldu. Fakat açıkça belirtmeliyim ki görüşmenin kalitesi ve akıcılığı gerçekten harika. iPhone 4’ün ön tarafına FaceTime için konulan kamera gerçekten iyi kalitede çekim yapabiliyor. Zaten istersek de görüşme sırasında, alt menüde sağ tarafta bulunan seçeneğe tıklayarak cihazın arkasındaki kameraya geçiş yapabiliyoruz. FaceTime testi sırasında tecrübe ettiğim tek olumsuz yan, görüşmenin çok geç bağlanması oldu. Muhtemelen bu aralar iPhone 4’lerini yeni alan kullanıcılar sürekli deneme yaparak Apple sunucularını meşgul ediyorlar 🙂

Sonuç olarak FaceTime, gerçekten de Apple’ın daha evvel yayınladığı aşağıdaki reklamdaki gibi bir tecrübe sunuyor. Yani sırf FaceTime için bile iPhone 4 alınır. Tabii bir de öndeki kamerası sayesinde harika bir ayna görevi gördüğü için, bayanlar tarafından da çok talep görebilir 🙂

Apple iPhone 4 FaceTime Reklamı
apple_iphone4_facetime_ad_video

Kamera

iPhone 4’teki diğer önemli bir değişiklik de arkadaki kameranın 5 MegaPiksel’e çıkması. Dolayısıyla 2 MegaPiksel olan iPhone 3G’ye ve 3 MegaPiksel olan iPhone 3GS’e göre daha yüksek kalitede fotoğraflar çekebiliyor. Ayrıca ön tarafa bir kameranın daha gelmesi ve arka taraftaki kameranın yanına eklenen gece çekim ışığı (flash), iPhone 4’teki Kamera uygulamasını biraz değiştirmiş.

iphoneturkey_biz_iphone4_kamera_01

Flash seçeneğini ister otomatik modda istersek de manuel modda kullanarak artık karanlıkta da çekim yapabiliyoruz. Bu arada Flash ışığı hem fotoğraf çekiminde hem de video çekimlerinde kullanılabiliyor. Bu özellik açıkçası ilk iPhone modelinde de olmalıydı, bu yüzden başka bir yorum yapmaya gerek yok 🙂

iPhone 4’ün 5MegaPiksel’lik kamerası ile çekilen resimleri, iPhone 3GS’in kamerası ile karşılaştırınca aralarında aşırı bir kalite farkı göze çarpmıyor. Doğal olarak iPhone 4 ile çekilen resimlerin çözünürlükleri ve boyutları daha yüksek. Fakat 3GS ile aradakı kalite farkı ancak resimler büyütülüp detaylar incelendiğinde farkedilebiliyor.

iphoneturkey_biz_iphone4_foto_01_small

Orijinal boyutuna büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Fakat aynı açıdan hem iPhone 4 hem de iPhone 3GS ile yakın plan çektiğim fotoğrafları karşılaştırınca ufak bir fark ortaya çıkıyor. Yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi iPhone 4’ün kamerası ışık olayını daha iyi ayarlıyor.

iphoneturkey_biz_iphone3GS_foto_01_small

Orijinal boyutuna büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Her iki fotoğrafı da kameranın herhangi bir yerine dokunmadan (yani focus yapmadan) çekmeme rağmen iPhone 3GS ile çekilen resimler biraz daha karanlık oluyor.

iphoneturkey_biz_iphone4_foto_02_small

Orijinal boyutuna büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Benzer durum sadece yakın plan çekimlerinde değil manzara çekimlerinde de görülebiliyor. Yukarıdaki iPhone 4 ile çekilen resim aşağıdaki 3GS ile çekilene göre daha güzel gözüküyor.

iphoneturkey_biz_iphone3GS_foto_02_small

Orijinal boyutuna büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Tabii ben fotoğrafçılık konusunda uzman değilim, sadece gözüm ne görüyorsam onu paylaşıyorum 🙂

Micro SIM

iPhone 4  inceleme yazısının ikinci bölümünü tamamlamadan evvel, iPad’deki gibi iPhone 4’te de kullanılmaya Micro SIM olayına biraz daha değinmekte fayda görüyorum. Aslında “iPad Hakkında Sık Sorulan Sorular” başlıklı yazımızda bu konuyu detaylı açıklamıştım. Kısaca özetlemek gerekirse Micro SIM’ler, hali hazırda kullandığım SIM kartlardan daha küçük boyutlarda.

iphoneturkey_biz_iphone4_microsim_01

Orijinal boyutuna büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Fakat bu Micro SIM’ler genelde ayrıca satılmıyor, kullanıldığı cihazlar ile birlikte veriliyor. Fakat ülkemizde iPad’in ve iPhone 4’ün resmen satışı başlamadığı için orijinal Micro SIM kolayca bulunamıyor. Bu yüzden yurt dışından cihaz getirtilenler, bu linkte anlatıldığı gibi mevcut SIM kartını kenarlarından keserek Micro SIM ebatına getiriyor 🙂 Bir de geçenlerde Turkcell, data hatlarına özel Mikro SIM satışına başladığından, en azından iPad için SIM kartı kesmek zorunda kalınmıyor.

Bu yazının devamına bu linkten gözatabilirsiniz.

69 Comments

 1. Arda

  02/07/2010 at 00:04

  Durun tahmin edeyim, resimlerdeki mustafanin soyadi tan mi? 🙂

 2. Emre Sümengen

  02/07/2010 at 00:36

  Fotograflar cok guzel farki ortaya koymus, ellerinize saglik.

  Tesekkurler.

 3. fikretgedik

  02/07/2010 at 01:56

  Teşekkürler Mustafa Bey.

 4. AYCAN

  02/07/2010 at 08:07

  geçen gün harika bir app keşfettim inanılmaz güzel ve faydalı. Dünyanın neresinde olursanız olun ücretsiz msjlaşmak. Blackberry Messenger gibi yani. Fakat bunun bir güzelliği var . İphone a yükleniyor ama bb si olanlar da yükleyebiliyor onlarında appstore da var. TUM IPHONELULAR KULLANABİLİR MODEL SINIRI YOK. bence deger.

  bu arada yüklediginiz de ahmet sende yükle falan demenize gerek yok çünkü kimde yüklüyse otomatik olarak liste çıkıyor zaten. sizin rehberinizde ahmet varsa ve bu ahmette o app varsa anında msj atabiliyorsunuz ona.

  süper yyaaa daha ne diyim abi 🙂

  adı : WhatsApp (yeşil logolu)

  Bunu tanıtırsanız siteniz de çok yaygın olacağına inanıyorum.

  Umarım dikkate alırsınız yazımı

  iyi günler

  • mert

   29/10/2011 at 00:27

   ya arkadasım o programı biliyorum ama biraz sakat.ucretsiz diyosun wifi bulmadıı anda 0.2 lira otomatik kesiliyo mesaj gelirse sana

 5. CAN

  02/07/2010 at 08:29

  Merhaba Mustafa Bey,

  İOS4 incelemesi II ‘yi bekliyoruz.

  Benim iphone’nun orijinal duvar kagitlari silinmis.

  Ve yuklenis oldugum butun fotograflarin cozunurlugu dusmus.

  Aceba yeni bir guncelleme gelir mi dersiniz?

 6. Emir B. Turan

  02/07/2010 at 08:53

  Güzel ve bilgilendirici bir inceleme olmuş, bir sonraki bölümünü bekliyoruz. 🙂

 7. Emin

  02/07/2010 at 10:17

  Muatafa Bey Çok Güzel Eline sağlık Bazı Söylentiler var iphone 4 ile ilgili Anten cihaz ın etrafında çelik bir bant gibi yapıldığı konusunda yazılar var bu sebebten iyi çekmediği gibi anten sorunu olduğu hakkında ne gibi bilgileriniz var

 8. VaScO

  02/07/2010 at 10:23

  ekranın camının kırılması videosunu izledim facebooktan sonra mnayaklar bide sniper 50lik le deliyorlar telefonu =) videosunuda facebooka yüklemiştim.

  facetime sadece wifi üzerinden 2010 yılınca demişlerdi 2010dan sonra geliştirip 3g üzerinden olucak sanırım.

  ip 4 ten ip 4 e nasıl olsa ona gerek yok 😛 skype yada msn geliştirse iyi olacak 🙂

 9. Levent Keskin

  02/07/2010 at 11:41

  TESEKKURLER MUSTAFA BEY…

 10. sero

  02/07/2010 at 12:51

  iOS4’le ilgili çok ciddi bir sorun var. 3GS cihazımın hoparlör ses düzeyinin güncellemeden sonra kısılmış olduğunu düşünüyorum. Eskisi kadar gür çıkmıyor şarkıların sesi. Bu da bence hoparlör gibi çevresel ses cihazlarının satışını desteklemek için yapılmış olabilir düşüncesi uyandırdı bende. Hiç memnun kalmadım bu durumdan…

 11. sercan

  02/07/2010 at 12:56

  Face time olayına benim aklım ermedi karşıdaki kişide iPhone 4 olduğunu nasıl anlıyor cihaz numarasıyla nasıl eşleşiyor anlamadım. Ses gsm bağlantısından gidecek sanıyordum. Bi de şöyle bir durum çıkiyor ortaya eğer tamamen ücretsizse herkes bir kerelik verir parayı iPhone 4e tüm dünya birbiriyle bedava konuşur:) operatörlerin pek işine gelmez sanki

  • Mustafa Tan

   02/07/2010 at 13:12

   Apple’ın sunucularında var cihazınızın bilgisi. Zaten çağrılar önce Apple sunucularına gidiyor, orada kontrol ediliyor önce.

   Tamamen ücretsiz diye birşey yok aslında. Örneğin evde Wi-Fi olarak kullandığınız internet bağlantınız limitli ise ve sık sık FaceTime ile konuşursanız, ADSL paketiniz hemen bitecektir.

   Ayrıca yolda yürürken de Wi-Fi bulmak zor 🙂

   Bu arada zaten Skype aboneleri, internet üzerinden kendi aralarında ücretsiz konuşabiliyor. Apple’ın yaptığı bu işi daha kolaylaştırmak ve bir de görüntü eklemek.

 12. yağız

  02/07/2010 at 13:27

  merhaba Mustafa bey,alakasız bir yere yazdım ama size ulaşabilceğim bir email adresinizi bulamadım. Tam bir hafta önce Iphone 3GS 16GB turkcellden kontratsız kendi imkanlarımla satın aldım. dün gece çok kararsız kalmama rağmen ios4 ü yüklemeye,iphone u güncellemeye karar verdim, itunestan güncelleme sorusuna download only i seçip güncellemeyi yükledim ardından,summary bölümünden update e basıp güncellemeye başladı ve dünyayı başıma yıkan bir sonuçla “telefonunuz güncellenemiyor gibi ingilizce bir hata mesajı” aldım ardından iphone un ekranında itunes u gösteren ok işaretiyle usb kablo olan bir görüntü çıktı ve iphone’m o dakikadan sonra açamadım,laptop’a taksamda itunes görmedi iphone. ve bugün, aldığım turkcell mağazasına götürdüm.ve bana levent’teki apple iphone yetkili servisine götürülceğini söylediler.neden böyle bir sorunla karşılaşmış olabilirim? yani bütün hevesimi iphone sevdamı zedeledi bu olay çünkü kullandğım 1 hafta içinde ne aykırı bir işlem yaptım nede telefonu gereksiz applarla doldurdum. gayet masum bir şekilde itunestan güncelleme yapmak isterken telefon bu hale geldi,satın alırken verdiğimz paralarda az değil yani saçma bir durumun içine girdim anlıcağınız.Sizin bir bilginiz var mı bu problem hakkında iphone bilgisine sahip bir insan olarak?(bu arada cihazın iadesi ve yeni iphone talebinde bulundum) sizce doğru mu yaptım? şimdiden teşekkürler umarım yardımcı olursunuz.iyi çalışmalar…

  • yağız

   02/07/2010 at 14:29

   bir fikri olan yok mu ?

   • VaScO

    02/07/2010 at 21:25

    abicim recovery moda girmiş iphone, home ve power tusuna 30 saniye gibi basılı tutarsan recovery moddan cıkar telefon bi sorun yok paniğede gerek yok

 13. Ömür

  02/07/2010 at 18:10

  Mustafa bey farklı bisey soracağım sim kilitli 3gs telefonumu turkiyeye göndereceğim oradakiler kilidi actirabilirmi ,açılırsa sorun cikarmi kullanımında şimdiden saolun

  • VaScO

   02/07/2010 at 21:26

   3.1.3 versiyon ise makina jb yapılarak unlock yapılabilir sorun olmaz ama ios 4 kesinlikle yüklememek şartı ile.

   he bide şu var eski boot ise jb yapılabilir 3gs lere yani 39. hafta üretimi öncesi olması gerekıyor bazı jb programlarında ince arastırmaya girilmesi gerek.

 14. Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

  02/07/2010 at 19:45

  Sayın Tan;
  Yine Büyük bir hayal kırıklığı ama nihayet kendim artık iphone dan kurtuldum.Kendime Htc hd2 aldım ve kendime şu soruyu sordum.Neden daha evvel iphone yerine böyle bir ciha almamışım??
  Gerçekten uygulama bakımından programlar bakımında binlerce dosya ve program ve hepsi de BEDAVA.Neden bizler apple firmasının sadece bize sunulanlarıyla yetinmek zorunda kalalım ki İnanın ki Htc Hd2 geçtim iphone den iz bile kalmadı. Mesala en basit birkaç örnek vermem gerekirse;
  İphone muzik veya resim atmak;
  Muakkak bilgisayarınız olması gerekiyor ve o bilgisyarada itunes kurulu olması gerekiyor ve itunes hesabıyla eşleşmesi gerekiyor.Bunlar olmadan kesinlikle müzik atamıyorsunuz.İtunes kurulu dahi olsa iphone daki tüm müzikleri siliyor çünkü itunes ile eşlenmedi ve mutlaka iphone daki müziklerin o pc de olması gerekiyor ki siz o mevcut müziklerinizin üstüne yeni müzik ekleyebilin.
  Htc Müzik veya resim atmak;
  Cihazınızın hafıza kartını direk çıkartıyorsunuz ve bilgisayarınıza takıyorsunuz.Bilgisayrınız hafıza kartını flash bellek olarak görüyor ve sürükle bırak yönetemi ile istediğiniz müzikleri cihazınızın hafızasına atıyorsunuz ve cihaza geri taktığınızda yeni müzikleriniz ile mutlu mesut oluyorsunuz.
  Ne fark var bakın;
  iphone basit bir müzik atmak bile ne kadar zor diğer taraftan da basitlik…
  İphone zil sesi oluşturmak;
  Muakkak oluşturduğunuz zil sesi m4r formatında olmalı ve uzunluğu 30 saniyeyi geçmemeli.
  Senkronizayson ise müzik veya resim atmak ile aynı.
  Htc ise istediğiniz mp3 dosyasını uzunluğu nasıl olursa olsun cihazınıza atıyorsunuz ve ve zil sesi olarak tanımlıyorsunuz ve telefonunuz istediğiniz şekilde çalıyor.Bakın ne kadar basit.
  Ben kendim 3 seneden beri iphone 2 g ve 3 g kullanan biri olarak sadece bir iki basit şeyden sizlere bahsettim.Ben bu işlemleri gözüm kapalı yapıyordum ama bi de acemi olduğunuzu düşünün.
  Bu yüzden yazının il başında ”Neden daha evvel iphone yerine böyle bir ciha almamışım??” dediğimi şimdi daha iyi anlarsınız.
  Kanımca İphone 4 tam bir fiyasko;
  Önde kamera var ama muakkak görüştüğünüz kişi de iphone 4 kullanacak ki vede mutlaka wifi ağında olmanız gerekli ki görüntülü görüşme yapabilelim
  Bir anten koymuşlar sol elinizle tuttuğunuz da sinya güçü azalıor.Tam felaket Mustafa Bey denemiş gerçi ama istisnalar kaideyi bozmaz.
  Micro sim kart Türkiye de bile yokkk.
  Tabi iyi yönleri de var;kamerası 5 mp hemde flashlı.Gerçekten de piyasada hiç bir telefonda yok büyük yenilik.(Nokia 12 mp hemde xenon flash cihazı yaz sonunda çıkaracaklar).
  Ekranın cizilmezliği ve netliği zaten böyle gereksiz şeylerde yenilik yaparlar.

  Netice olarak cihaz şu anki standartların çok çok altında.Bu şekilde zor.
  (yazdıklarım tamamiyle kendi düşüncelerim dir.Kişinin kendi düşüncelerinin sorumluluğu kendine aittir ve sorgulanamaz.)

  • VaScO

   02/07/2010 at 21:34

   iphone da tek özellik yeter, multitouch bu dokunmatiği hiiiiiç bir telefonda bulamadım.

   kanımca da iphone alacak kişi zaten ya hava için alır, yada gercek anlamda kullanmak için,

   hava için alacak adam müzik atmaz bile, zil sesi hiç yapmaz iphone orjinal sesini kullanıyorki dikkat ceksin diye, cunku normal zil sesi yapsan adamlar çin bu der diye düşünür :)) ( şahsen böyle düşünen arkadaşım var zil sesi yapmıyor)

   gercek anlamda iphone yi kullanıcak adam için siz örnek hiç zorluk olmadan herseyı yapabilir, imtoo gibi programlarlada bu halledilebiliyor biliyorsunuz.

   htc hero vardı, sırf htc ne anlatmak için billete ne uğraştım ya !!!!!!! çin mi bu kaça aldın bla bla.

   msj yazmak iphonede farklı bi zevk bunu bılıyorsunuz, 3gs te ios 4 hızını yaşamak güzel, kendi kişisel dosyalarımı oluşturup aralarında gezmek, 300 tane uygulamam da canım sıkılmadan her oyunu oynayabilmek. bu zevk bambaşka.

   tabi siz htc aldınız onu seveceksınız, ama 2g 3g denemişsiniz keşke bi imkanla 3gsle ios 4 üde kullanabilseydiniz,

   JB yapmıyorum gercekten free uygulamalarla bile sıkılmıyorum, safari ile hızlı iletişim, ve my media ile istediğim videoyu netten iphonuma indiriebilmem bunlar zevk gercekten zevk.

   sizinde goruslerınıze saygım sonsuz, benımde goruslerım bunlardı saygılar.

   • MSemerkant

    03/07/2010 at 07:45

    iOS4 3G’de tam anlami ile EZIYET, ISKENCE:)) ilk kez bir guncellemeden pisman oldum.

    • VaScO

     03/07/2010 at 10:18

     3GS diye bilerek yazdım zaten 🙂 3gs te şarj uzadı ve resmen hızlanma oldu bende 32 gb 3gs kullanıyorum. arkadaşa 3g ios4 kurduk telefonu kıracaktı. dfu modda restore ile geri aldık

     • MSemerkant

      04/07/2010 at 22:08

      ben bir muddet yeni bir guncelleme bekliycem. hala umudumu kesmedim:)))))

    • Mehmet Enis

     12/07/2010 at 15:30

     Beni hakli cikartmaniza bayiliyorum.

   • Mehmet Enis Üstündağ.

    03/07/2010 at 15:19

    Sayin Vasco:
    Benim yukarida yazdiklarim tamamiyle kendi dusuncem.Biraz sert acikladim ama o zaman sizde bana niye kardesim 3 sene iphone kullandin o zaman diyebilirsiniz cevap veremem belki sizin dediklerinizden olabilir:))
    Ben cihaza kizmiyorum apple firmasinin kisitlamalarina sanki bir tek o cihaz cikariyormus havalarina kiziyorum.Baska kimse cep telefonu yapmiyor sadece apple yapiyor.
    Tekelcilik konusunda burunlarindan kil aldirmiyorlar.
    Sizin yazdiklarinizi okugunca ilk 2g cihazim yurt disindan geldiginde gercekten kimsede yoktu ve cok farkli bir goruntu oluyordu.
    Sonra 3g ama 2 g kadar sukseli degildi cevremde herkeste vardi ama 2g nin tadi durusu ayridir!!!
    Arkasi metal kaplama bu bile yeter bence.
    Netice olarak su anda htc hd2 kullaniyorum.
    Bir anim olduBir yerde oturuyoruz arkadasta iphone var benim htc aldigimi bilmiyor cagri geldi arkadasin gozleri acildi cunku ekrani sadece iphone kadar.O htc mi dedi direk.Sasirdim acikcasi.
    Iphone 4 gelsin bakalim.Kac para falan bi gormek lazim.
    Bu arada hd2 mesaj klavyesi iphone ile ayni.Yani zevk ayni.
    Birde hd2 yedek pil aldim (iphoneyi son zamanlarda hic arac sarjindan cikarmiyordum)
    pil bittimi tak yedegi devam….
    Guzel bir konusmaydi size tesekkur ederim

    • VaScO

     03/07/2010 at 20:02

     haklısın, bişi diyemem tabi güle güle sorunsuz kullanmak kalıyor sizede,

     iphone 4 ne kadar olur demişsiniz size fiyat 🙂 doğubanktan bi arkadaştan alıntı 🙂

     [quote]Orijinalden alıntı: mrhusnu

     Arkadaşlar dün doğubanka gittim bir işim vardı,forumdan bir kaç arkadaşda diyordu giden olursa fiyatlarını öğrensin gelmişmi diye.3 tane dükkanda vardı ve 3 tane farklı fiyat aldım.
     3000 TL
     2500 $
     3200 TL
     Cihazların kutusunu sadece bir dükkanda açmışlar,vitrinde siyah renkti aldım inceledim baya şıkdı 3gs e göre.Tabi bu benim fikrim.Diğer dükkandakilerin hepsi jelatinin açılmamış kutu olarakdı.Sıfır jelatinli olan dükkan sahibine sordum ne zaman geldi diye çıktıkdan 3 gün sonra elimizdeydi dedi ve 6 tane vardı ellerinde.Mübarekler hemen nasıl getirttilerse [sm=bigstar.gif] Tabi bende bu fiyatları duyar duymaz arkama bile bakmadan nasıl kaçtığımı anlayamadım oradan [sm=outtahere.gif]
     [/quote]

     • Anonim

      03/07/2010 at 20:47

      Uçuk fiyatlar

  • Besir

   05/07/2010 at 13:26

   kardes biri iphone biri kalas gibi tugla gibi htc!

   • Mehmet Enis

    12/07/2010 at 15:26

    kalas tugla kac senedir iphone kullaniyorsun merak ettim.
    insallah o KISIR iphone ile mutlu olursun.Tabi sinirden cihazını kirmassan.KIMI GORDUYSEM CIN MALI IPHONE KULLANIGYOR.Yazik sana boyle ayaga dusmus bir telefonu kullaniyorsun belki de sende cin mali kullaniyorsun besir efendi.

    • Anonim

     20/10/2010 at 03:43

     çin malını nasıl anlarız kardeşim

 15. vedat

  11/07/2010 at 18:40

  merhabalar bende htc hd2 kullanıyorum ,daha önce ı phone 3 g kullandım,karşılaştırmak gerekirse ı phone her yönden üstün bi cihaz ,gerek dokunmatik ekran algılamalari gerekse yatay dikey algılamarı,kısaca bana kalırsa ı phone 4 çok daha kaliteli ve üstün bir cihaz .htc hd2 ile kıyaslanmaz…

 16. Mehmet Enis

  12/07/2010 at 15:28

  Iphone 4 kullandiniz da mi kaniya kapiliyorsunuz.Kullanmadiginiz bir cihazi nasil mukayese edebilirsiniz hayret ediyorum.

  • ~Y.G.T~

   21/09/2010 at 23:36

   siz htc ile ortak falan oldunuz herhalde..? memnunsunuz anladık hayırlı ugurlu olsun.. madem iphone u beğenmiyodunuz neden 3 yıldır kullanıosnz? htc cıkalı 1 yıl oldu neredeyse.. ayrıca madem iphone dan kurtuldum diosunuz neden daha hala bu siteye girip iphone kotuluyorsunuz? sonuçta bu site iphone sahiplerinin kullandığı bir site ve iphone u sevenler bilgilerini paylaşıyor burada… işiniz kalmadıysa iphone la neden htc ile ilgili bi site bulup orada fikirlerinizi paylaşmıyorsunuz?

   • Mustafa Tan

    21/09/2010 at 23:41

    Selamlar Yiğit Bey,

    iPhone’u sevsin veya sevmesin, eleştirsin veya övsün herkesin düşünce ve fikirlerine saygılıyız 🙂

 17. dilARA

  23/07/2010 at 19:22

  şu iphone 4 alan varmı alan varsa memnunmusunuz almayı düşünüormdaaaaaaaaaa

 18. muharrem

  07/08/2010 at 17:17

  ben yeni iphone 4 u amerikadan getirip jailbreak yaptiktan sonra unlock yaptim. Isin gercegi makinanin internet hizi bilgisayarimla kapisir eskisine oranla daglar kadar fark var. Sarj icin bisey diyemem aldigimdan beri elimden dusurmuyorum o yuzden 1 bucuk gun dayaniyor su anlik:)

  • Umit

   18/08/2010 at 05:07

   merhaba muharrem ben su anda amerikadayim ve iphone 4 almayi dusunuyorumda nerden nasil aldin… benim bildigim iphone 4 de daha unlock cikmadi sen nasil yaptirdin…. ve son olarak herhangi bir sorun varmi cihazda

   • Murat

    18/08/2010 at 14:28

    unlock cikali haftalar oldu. Hatta 4.0.2 sürümü sadece unlock ve jailbreak acigini kapatmak icin cikti.

 19. can

  19/09/2010 at 11:47

  fotograf makinesi mi karsılastırıorsun, iphone mu.. cok yuzeysel olmus

 20. Deniz Tüfekçi

  24/09/2010 at 14:36

  Anlatım Çok Güzel Olmus Bir Video İncelemesi İle Çok Daha Güzel Olabilir Bence
  Önümüzdeki Aylarda Bende İphone 4 Alacagım Ve Biraz Daha Detaylı İncelemek İsterim .

 21. Murat

  25/09/2010 at 21:52

  Merhaba

  İphone4’te hafızayı flash disc gibi kullanabiliyormuyuz?

  Ben almayı düşünüyorum 3GS var şuanda ama kararsızım.

 22. gani

  27/09/2010 at 20:24

  ben nokia n 97 kullanıyordum.. iphonu her zmn kotuluyordum(3g,3gs) ama ıphone 4 mukemmel laf edılmez ve su an kıo pıyasadakı butun telefonlardan dokumatık olarak ve tasarım olarak mukemmel 😀

 23. şükrü yaman

  28/09/2010 at 01:26

  slm bende bu gün bi iphone 4 aldım türksell kontratlı ama ben 32gb istiyordum fakat kalmadığını ve bir ay kadar beklemem gereke bileceğini çünkü çok sıra olduğunu söyleyip 16gb da beni ikna ettiler ama içimde bi ukte kaldı arasında bi fark yok diyolar ama karşılaştıran varmı teşekkürler.

 24. zorlu34

  29/09/2010 at 02:12

  merhaba,evet iphone 4 turkcell veya vodafone ile taahhütlü satışa sunuldu. 16GB lık almayı planlıyorum.Şebeke sorunu yaşayan varmı , bu sorun giderilmişmi acaba kullanıcılardan mesaj bekliyorum.Teşekkürler

 25. Pingback: Tango ile Görüntülü Görüşme | iPhone Alıntılar

 26. ozan

  26/11/2010 at 06:01

  1 haftadır iphone4 kullanıyorum
  söylenen sorunlardan hıc bırısı yok
  süper ötesi telefon her ozellıgını kullanıyorum
  parayı bastırıp unlock alın telefonu
  keyfını cıkarın.

 27. oktay

  10/12/2010 at 12:28

  merhaba

  20 ekim de fransadan iphone 4 cihaz arkadaşım getirdi cihazı 2 gün kullandıktan sonra cihazı bilgisayara bağladık ve yeni bir versiyon ibaresi çoktı yükle dedikten sonra cihaz gsm sinyali almamaya başladı şuan cihazda 4.1 yüklü fakat bana yurt dışından gelen telefon her ülkenin sim kartına açıktı izmirden bir servislen görüştüm eğer cihaz sim kartlara açıksa 4.2 yükleyin cihaz açılır dediler fakat o işlemi yapmadık eğer cihaz her sim karta açıksa bu işlemi yapmamızı tavsiye edermisiniz.sizlerin bilgisini almak benim için önemli bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.cihaz ekranıda şu ibare var lütfen geçerli bir sim kart takın sim kart taktığımda bu yazı çıkıyoyr sim kart takmasam normal mönü var kartı taktığımda kablo işareti çıkıyor geçerli sim kart takın bide acil aramalar var bilgi verirseniz sevinirim

  • Murat Arslan

   13/12/2010 at 00:01

   eger simlocku yok ise 4.2 yi yükleyin tabi. cünkü zaten 4.1 icin simlocku kirilamiyor. 4.2 yi yüklesende bisey degismez

 28. burak

  12/12/2010 at 23:17

  merhaba ben doğubanktan iphone 4 almayı düşünüyorm tavsiye eder misiniz?bide İphone4 ün son sürümü kaç oluyo?

  • Mustafa Tan

   12/12/2010 at 23:20

   Selamlar,

   Bildiğiniz gibi Doğubank bir kurum değil. Birçok satıcının bulunduğu bir pasaj. Aralarında güvenebileceğiniz kişiler olabileceği gibi, sizi yanıltmak isteyecek kişiler de olabilecektir.

   Şu an iPhone’un son sürümü iOS 4.2.1 ve de tüm iPhone’lar için geçerli. iTunes üzerinden de kolayca yeni versiyon yüklenebiliyor.

   • burak

    13/12/2010 at 22:40

    tabiki doğru diyosunuz Doğubank bir kurum değil ama bazen tanıdığınız bile orda size kazık atabiliyor bende piyasada şuan iphone 4 bulunmadığı için son çare olarak Doğubank’ı görüyorum.Sanırım oraya kırdırma programı olmadığı için sim free li telefonlar geliyo inş ordan aldığıma pişman olmam.

 29. Can

  20/12/2010 at 00:39

  Bencede whatsapp uygulamasının incelemesi yapılsa güzel olur

 30. meryem

  05/02/2011 at 15:26

  merhaba…iphone 4 de hafıza kartı varmı?telafonda

  • MURAT

   21/03/2011 at 16:57

   HAYIR YOK ZATEN KENDİ HAFIZASI VAR YETİYOO..

 31. Tamer

  13/02/2011 at 00:41

  Şuan Türkiye’de nerden alabiliriz iphonu vodafoneda 2 aydır bekleniyormuş gelmiyormuş cihaz şuan Türkiye’de nerden alabiliriz yardımcı olabiilecek var mı?

 32. MURAT

  21/03/2011 at 11:59

  arkadaşlar benim ıpone 4 üm var
  iş yerimdeki kameraları izlemek istiyorum yardımcı program adı veren olursa sevinirim..

 33. Kübra

  06/04/2011 at 00:30

  merhaba ben kayseride yaşıyorum burda hiçbiyerde ıphone4 bulamıyorum Tamerin dediği gibi ben de turkcelle gittim apple izin vermiyor elimizde yok hiçbiyerde diyolar türkiyenin herhangi bi yerinde bulsam alıcam yardım edin lütfeen ya

 34. Ahmet

  24/04/2011 at 11:23

  merhaba facetime programiyla ilgili bir sorunum var. ip 4 u yaklasik bir ay once aldim katardan orda denedgimde facetime calsiyordu bir hafta sonra turkiyeye geldim ve facetime ozelligi telefondan kayboldu facetime a ayit hic bir sey bulamiyorum ip 4 un icinde. turkiyedeki turkcell hattindan kaynaklandigini dusundum suandada bakudeyim azerbaycanin hattini taktim yine birsey degismedi facetime ozelligine ait hic bisey cikmiyor. surum 4.3.2 yuklu yardiminizi bekliyorum mustafa bey.

 35. Ahmet

  01/05/2011 at 19:09

  Mustafa bey face time ile ilgili sorunuma bi cevap yazarsaniz sevinicem!!!

 36. Ahmet

  01/05/2011 at 19:09

  Mustafa bey face time ile ilgili sorunuma bi cevap yazarsaniz sevinicem

 37. Ali osman

  15/08/2011 at 01:38

  Mustafa bey
  FaceTime devamlı etkinlestiriyir diyor. Problem ne olabilir.

  • Mustafa Tan

   15/08/2011 at 11:01

   FaceTime SIM kartınızı her çıkarıp taktığınızda bir seferlik etkinleştirme için İngiltere’deki bir numaraya onay mesajı yollar. Bu sayede telefon numaranız ile FaceTime’ı biribirine bağlar.

   Hattınız uluslararası aramalara kapalıysa bu onay SMS’ini gönderemiyordur.

 38. hilmi

  03/09/2011 at 19:45

  arkadaşlar çakma ipon 4 hafızasının ne kadar olduğunu nasıl öğrenebilirim. üzerinde 64 gb. yazıyor ama ne kadar olduğunu nereden öğrenebilirim.

  • ERD

   01/11/2011 at 10:04

   39 ile 59 mb arası değişir.. üzerinde yazana bakma.. dosya yöneticisine girdiğin zaman direkt görmüş olman lazım..!! 🙂

 39. Pingback: 2012,2012 İpod,2012 İpod 2,İpod 2,İpod 2 Hakkında,İpod 2 ÖzellKişisel Blog

 40. ahmet

  24/11/2011 at 19:09

  arkadaşlar 5 gün önce iphone4 aldım. 16gb beyaz ama çözemedim bir türlü. sanırım teknoloji özürlü olduğum için:))

 41. fan

  25/12/2011 at 23:40

  Kardeşim emeklerin için teşekkürler.
  Ortada olan bir teknolojiyi sayende daha rahat kullanıyoruz..
  İşin ras gelsin 🙂

 42. Hasan

  12/02/2012 at 19:47

  Mustafa bey iphone 4 den nokia 5800 a 3g goruntulu gorusme saglanabilir mi veya boyle bir sansimiz olabilecekmi ilerki yillarda