iOS4 Güncellemesi ve Performans Sorunları

iOS4 yazılım güncellemesinden sonra iPhone 3GS sahipleri ne kadar çok memnun kaldıysa, iPhone 3G sahipleri de bir o kadar sıkıntı yaşadı. Çünkü cihazın yeteneklerini bir üst seviyeye çıkaran iOS4, hız ve hafıza olarak daha düşük donanıma sahip iPhone 3G’lerde büyük bir performans düşüşüne neden oldu.

Her ne kadar bu seviyede olmamış olsa da benzer bir durumu, iPhone 2G sahipleri geçen sene 2.X’den 3.0’a geçerken yaşamışlardı. Ben de bu yüzden, geçen sene de önerilmiş ve başarılı olmuş, bu sene de yurt dışında ve içindeki bazı kullanıcılar tarafından denenip ciddi performans artışı sağlayan bir yöntemi sizinle paylaşayım istedim.

Uzmanlar, böyle güncelleme (update) yöntemi ile yapılan major versiyon değişikliklerinde bazı cihazlarda sorun çıkabildiğini, bu yüzden sorun yaşanılan cihazlarda Restore yöntemi ile cihazın sıfırdan kurulması ama kurulum sonunda eski yedekten (backup) dönülmemesi gerektiğini belirtiyorlar. (Eski yedekten dönülünce cihaz temiz kurulmuş olmuyor)

Dolayısıyla aşağıdakilerı adım adım uygulayıp, hem iPhone’umuza temiz format atıp (restore) hem de yedekten dönmediğimiz için önemli bilgilerimizi nasıl geri getireceğimizi paylaşmaya çalışacağım. Bu yüzden iOS4’e geçtiğinizden bu yana cihazınızda ciddi sorunlar yaşıyorsanız ve siz de cihazınıza temiz bir restore işlemi yapmak istiyorsanız aşağıdakileri adım adım izleyiniz.

1)  Klasik Yedek (Backup) Alma: Her ne kadar yazının başında bu yedeği kullanmayacağımızı belirtmiş olsam da, işlemin sonunda yine bir iyileşme görmeyen kullanıcılar için bu yedeğin kenarda bulunmasında fayda var. Sonra açıkçası “Mustafa Bey bizi o kadar uğraştırdı, bir de cihazımızdaki bilgilerden de olduk…” şeklindeki serzenişlerden kulağımın çınlamasını istemem doğrusu 🙂

Bu yüzden öncelikle lütfen “iPhone’da Yedekleme ve Yedekten Geri Dönme” başlıklı yazımızda detaylı anlattığımız gibi cihazınızın manuel olarak bir yedeğini alınız ve ayrıca aynın yazının sonuda bu işlemle hangi bilgilerin yedeklendiğine bir gözatın. Çünkü aşağıdaki işlem sonunda oradaki bir çok bilgiyi kaybetmiş olacaksınız.

2) Rehberin Yedeklenmesi : Cihazımızı sıfırladığımızda ve eski yedeği dönmediğimizde en büyük kaybın rehber olduğunu göreceksiniz 🙂 Bu yüzden rehberimizi farklı şekilde yedekleyip işlem sonunda tekrar cihazımıza geri getirebilmeliyiz. Bunun için Turkcell aboneleri Turkcell Yedek uygulamasını kullanabilirler, Turkcell abonesi olmayanların da daha evvel tanıttığımız My Contacts Backup uygulaması işlerini görecektir. Ya da bu ikisini kullanma imkanı olmayanlar iTunes kullanarak bilgisayarlarındanki Outlook veya Outlook Express ile rehber senkronizasyonu yapabilirler. Özetle rehberin farklı bir şekilde yedeklenmesi gerekiyor.

3) Transfer Purchases: Her ne kadar App Store’dan satın aldığımız uygulamaları, aynı Apple ID’yi kullanarak tekrar ücretsiz olarak indirilebiliyor olsak da, iPhone’umuzdaki tüm uygulamaları iTunes’ta yedeklemek faydalı olabilir. Bu sayede cihazımızı restore ettikten sonra tüm uygulamalarımızı kolayca sync yöntemi ile geri getirebiliriz.

transfer_purchases

Bunun için de yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Transfer Purchases seçeneğini kullanıyoruz.

4) Fotoğrafların Yedeklenmesi : iPhone’numuz ile çektiğimiz resimleri ve videoları da bilgisayarımıza aktararak ayrıca yedeklememiz gerekiyor. Bunun için de daha evvel yayınladığımız “iPhone’dan Bilgisayara Resim ve Video Aktarımı” başlıklı yazımızı kullanabilirsiniz.

5) Restore : Cihazımızdaki en önemli bilgilerin yedeğini aldıktan sonra restore yani cihazınızı formatlama işlemine başlayabiliriz. Rehber, resimler ve uygulamalar haricindeki tüm bilgileri kaybedeceğiz ve mail gibi bir çok ayarı manuel olarak tekrar yapmamız gerekecek.

Restore işlemi için de her zaman yaptığımız gibi önce USB kablosu ile bilgisayarımıza bağlayıp ardından iTunes’taki “Restore” seçeneğine tıklıyoruz. Restore işleminde bir sıkıntı yaşarsanız “iPhone Yazılım Güncellemeleri Hakkında Sık Sorulan Sorular” başlıklı yazımıza mutlaka bir gözatın.

iOS4_Restore

Restore işleminin hemen sonunda karşımıza aşağıdaki gibi eski yedeklerimizden dönüş yapıp yapmak istemediğimizi soran bir ekran çıkacak. Burada da “Set up as a new iPhone” seçeneğini işaretliyoruz ve eski yedekten (backup) dönüş yapmadan sıfır bir cihaz elde ediyoruz.

set-up-as-new-iphone

Cihazı bu haliyle kullandığınızda iOS4 yüklü olmasına rağmen gayet performanslı çalıştığını görüyor olmanız lazım.

6) Rehberi Geri Getirme : Restore işleminden sonra 2. maddede bahsettiğimiz şekilde rehberi hangi yöntemle yedeklediyseniz, yine aynı yöntemle geri getirmeniz gerekiyor.

7) Uygulamaların Senkronize Edilmesi: Transfer Purchases yöntemi ile bilgisayarımıza kopyaladığımız uygulamaları, iTunes üzerinden aşağıdaki gibi sync ederek tekrar cihazınıza atabilirsiniz.

itunes_app_sync

8) Fotoğrafların iPhone’a Geri Dönülmesi : 4. maddede bilgisayarımıza transfer ettiğimiz fotoğrafları, daha evvel paylaştığımız “Bilgisayardan iPhone’a Video ve Resim Aktarımı” yazısında olduğu gibi iPhone’a geri yükleyebilirsiniz.

Eğer yukarıdakileri adım adım izlerseniz, minumum veri kaybı ile cihazınıza temiz bir kurulum yapmış olur ve de büyük ölçüde performans iyileştirmesi elde etmiş olursunuz. En azından şu ana kadar deneyenlerin böyle bir tecrübesi oldu 🙂

Yukarıdaki yöntemi deneyenler, sonuçları ve tespitlerini yazıya yorum olarak girerlerse sevinirim. Bu sayede diğer kullanıcılar da bu yorumlardan faydalanmış olur.

198 Comments

 1. Kuray

  03/07/2010 at 12:51

  Hic bir zaman Restore’dan sonra backup kullanilmasi onerilmez. En iyisi ayri ayri Yedekleri almak

  • Emre Sümengen

   03/07/2010 at 13:21

   Bu cok genel olmus sanki… Daha ziyade, major surum degisikliklerinden sonra, ozellikle de Jailbreak’li ve bolca Cydia uygulamasi kurulu cihazlarda (dolayisi ile de iTunes yedeginde normal olarak tanimlanamayan bircok veri oldugunda) yedekten geri donmek yerine yeni bir cihaz olarak tanimlamak daha uygundur yada daha az sikinti yaratir demek gerekmez mi?

   Ben kendi 3GS’imde yedekten geri dondugumde bazi sorunlar yasadim, mail alip verememe, 3G baglantisinda sikinti gibi.

   Ama esimin 3G’sinde hicbir problem yok, performans vb. sorunu da yok (wallpaper ve multitasking acik olmasina ragmen).

   Bu arada, iki cihaz da Jailbreak’li…

 2. Dogan Kaya Berktas

  03/07/2010 at 12:57

  3G ile normal update aldigimda ios4 cok cok yavas calisiyordu, jailbreak yaptiktan sonra ise gozle gorulur bir hiz artisi oldu, ozellikle multitasking de dahil olmak uzere. Gercekten cok ilginc.

 3. malikc46

  03/07/2010 at 12:58

  mustafa bey turkcellden tekrar rehber yedek alırken bri ism altında birden fazla numara kayıtlı olanları tekrardan aynı sekılde alabılıyormuyuz

 4. hakan kocabey

  03/07/2010 at 12:58

  Mustafa hocam, peki bu yöntem ile, ios4 ü 3G cihazlara yüklediğimizde bir sıkıntı ya da cihazda yavaşlama gibi problemler ceryan eder mi?..

  • Mustafa Tan

   03/07/2010 at 13:01

   Tam olarak anlayamadım sorunuzu? Bu yöntemi zatan iOS4 yüklemiş ve yavaşlama sorunu yaşayan iPhone 3G sahiplerine önerdik.

 5. VaScO

  03/07/2010 at 12:59

  bunu gecen hafta arkadaşıma yaptım, hiçbir fark olmadı. hatta bunları yaparken makina patlıcak sandım o kadar çok ısındıki anlatamam.. 3g 8GB.
  3.1.3 e döndük o yüzden…

  elinize kolunuza sağlık genede tşkler

  • nezihöner

   05/07/2010 at 02:53

   hocam şu 3.1.3e dönme işini anlatabilir misin?

 6. Anonim

  03/07/2010 at 13:11

  Merhaba Sayın Vasco nasıl geri döndünüz , 3.1.3 yükleniyor ama sonunda hata veriyor , yükleme alanından kurtarma için yüklediğim dosyalar bende çalışmadığı için yüklensede bu kısımdan çıkartamadım ve yeniden 4.0 rı yükledim

  • VaScO

   03/07/2010 at 13:21

   çıkarmak istediğiniz olay, dfu modu bunu recovery programları ile halledebilirsiniz. mustafa bey izin verirse bi link veririm burda ordan incelersiniz. izin veremez ise mail adresi verin adresi yollayayım size.

   • Anonim

    03/07/2010 at 13:25

    Sayın vasco bu yavaşlık çok can sıkıcı ayrıca birçok programda ya çalışmaz oldu yada açılışı uzun sürüyor Mustafa Bey den özür dileyerek ben mailimi size yazayım aymzd@yahoo.com , ilginize teşekkür ederim. İyi günler

    • VaScO

     03/07/2010 at 13:38

     yolladım kontrol edebilirsin postanı rica

  • Emre Sümengen

   03/07/2010 at 13:24

   3G’lerde bir sorun olmamasi gerekir, sorunsuzca resmi 3.1.3 imajini shift-restore ile yukleyebilmelisiniz. Ama eger cihaziniz 3GS ise artik 3.1.3’e (daha dogrusu 4.0’dan onceki herhangi bir surume) donemiyorsunuz, en azindan resmi yollarla.

   Bunun icin JB dunyasinin unlu isimlerinden Saurik’in bir cozumu var. “How to save SHSH blobs” gibi bir sorguyu Google’da aratirsaniz cozume ulasabilirsiniz.

   (Ama, 3GS sahibiyseniz ve simdiye kadar bundan haberiniz olmadiysa yapilabilecek birsey yok gibi. iOS 4 cikmadan onceki zamanlarda SHSH verilerinizin saklanmis olmasi gerekirdi)

   • Anonim

    03/07/2010 at 13:29

    Tekrar selam
    Cihaz 3G bahsettiğiniz şekilde shift+restore ile apple dan indirdiğim dosyaya ( 3.1.3 ) yol gösteriyorum yüklemeyi yapıyor ancak en sonunda yanılmıyorsam 1005 hatası veriyor ve bu bahsettiğiniz dfu modunda kalıyor , mecburen her seferin de 4.0 a döndüm .

    • VaScO

     03/07/2010 at 13:40

     mail yolladıgım adreste recovery moddan cıkaman için gerekli bilgiler mevcut sabırlı uğraşlar 🙂

     • Anonim

      03/07/2010 at 18:00

      Sayın VaScO

      Öncelikle bu siteden dolayı Mustafa Bey e ve size göstermiş olduğunuz ilgidendolayı teşekkür ederim sayenizde başarılı bir şekilde hallettim.

      İyi günler

      • VaScO

       03/07/2010 at 18:35

       Rica ederim, ben tşk ederim. özelliklede bizi burda buluşturan Mustafa bey’e.

   • Anonim

    08/07/2010 at 23:49

    Benim 3g tam bir rezaletti anlatıldığı gibi yaptım ve su anda mükemmel çalışıyor gayet hizlandi teşekkürler Mustafa bey

 7. Mustafa Tan

  03/07/2010 at 13:37

  Selamlar,

  Paylaşımlarınızı, teknik bilgisi çok yüksek olmayan kullanıcıların da okuyacağını düşünerekten yaparsanız çok sevinirim. Örneğin ben jailbreak gerektiren işlemleri çözüm olarak sunamıyorum hiç bir zaman. Çünkü teknik bilgi az olduğunda, jailbreak yarar getirdiği kadar zarar da verebiliyor.

  Bu yüzden paylaştığımız yazıyla igili yorum ve tecrübelerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim. Yoksa konu çok dağılıyor.

  Umarım niyetimi sizi kırmadan açıklayabilmişimdir 🙂

  • VaScO

   03/07/2010 at 13:42

   anlaşılmıştır :))

  • CAN

   03/07/2010 at 14:31

   Mustafa Hocam iyi günler,

   Kusura bakmayın hocam belki ilgisi yoktur ama beni aydınlatırsanız sevinirim…

   Cihazımı vosafone’den aldım.3gs 16 gb.Cihazımı her uygulama yüklediğimde sncy ediyorum.back up yazıyor hep yukarda ve aplle adıyla bir çok dosya oluşuyor.mesela fotoğraf yüklediğimde o klasörde bir dosya oluşuyor.bu benim istediğim bir yedek değil yada teknik olarak yaptığım yedek değil.bu işlem sırasında aceba iphone’daki hangi bilgilerim pc’ye yedeklenmiştir?
   örneğin mms ve sms’ler pc de mevcut mudur şimdi?

 8. Uğur Ceylan

  03/07/2010 at 13:43

  Dediğiniz yöntemi bende uyguladım ama performans’da bir düzelme olmadı, cihazın hızı yerlerde. Yinede emeğinize sağlık Apple bile umursamıyorken sizin ilgili olmanız çok güzel. Artık mesajlara girmek bile işkence oldu. Her yeni iPhone çıktığında Apple bunu kullanıcılarına yapmaya başladı. Bu durum bir hata’dan çok kasıtlı yapılmış ticari bir hareket sanki diye düşünüyorum. Aradan kaç gün geçti fix update bile çıkmadı.

 9. Levent Keskin

  03/07/2010 at 13:54

  Tesekkürler Mustafa Bey

 10. Serdar

  03/07/2010 at 14:01

  iPhone 3G kullanıcısıyım ve 4.0 sürümünü yüklerken sonuna geldiğimde “”there was a problem downloading the software iPhone “iPhone” .The network connection timed out.” diye hata veriyor.Nerede yanlış yapıyorum ve bu hatayı kaldırmak içinn ne yapabilirim?Yardımcı olabilirmisin.Teşekkürler.

  • Serdar

   03/07/2010 at 14:05

   Yardım edebilecek olan varsa lütfen ?

   • VaScO

    03/07/2010 at 15:15

    bağlantın zaman aşımına uğramış arkadaşım, internet bağlantın çok yavaş yada kesen bişi var bağlantını kontrol edip dene

    • Serdar

     03/07/2010 at 16:07

     mm biraz bilmiyorum da ne yapmam lazım ? bağlantıyı normal hale nasıl getırebılırım? teşekürler.

     • VaScO

      03/07/2010 at 16:14

      bunun için nasıl yardımcı olayım ki sana turkcell vınn ile mi baglanıosun daha iyi ceken biyere gec wireless ile laptopsa kablo ile baglaa fln fln

      • Serdar

       03/07/2010 at 16:19

       ttnet kablolu masaüstü bilgisayar . müsaitsen bir ara bana yardımcı olabilrmisin şimdi deil de . yardımcı olacaksan e posta adresını verırmısın .

      • Serdar

       03/07/2010 at 16:20

       ttnet kablolu masaüstü bilgisayar.şimdi değil de müsait sen bir ara bana yardımcı olabilir misin?yardımcı olacaksa e posta adresini versene.

       • VaScO

        03/07/2010 at 18:36

        ustam pek yardımcı olabileceğim bi konu deil pc ile alakalıysa benım burda yapabılecegım olay degıl zaten, itunes 9,2 yi yukledıysen modemini res atıp tekrar ındırmeyi dene

        • Serdar

         04/07/2010 at 17:10

         tamam sağol denerim.

        • Serdar

         06/07/2010 at 13:04

         hala olmadı .

       • Selim ileri

        12/07/2010 at 23:15

        İtunes ile birlikte mobile me eklentisini de yukleyin. Sorun cozulecektir

 11. yiit

  03/07/2010 at 14:08

  valla yazının başında 3GS sahipleri ne kadar memnun kaldıysa denmiş ancak ben bazı ufak tefek konularda memnun olmadım ios4 güncellemesinden.. şöyle ki; bazı zamanlarda anlık takılmalar oluyor, mesela en bariz örneğini gün içinde bir ya da iki kez kilidi açarken yaşıyorum; sağa doğu kilidi sürüyorum ancak açılmıyor, bir kaç kez yaptıktan sonra açılıyor, aynı tarz takılmalar ana ekranları sağa sola kaydırırken oluyor bazen, özellikle telefon kilitten yeni açılmışsa.. sonra mesela takvim uygulamasını çok kullanırım ve elim baya hızlı çalışır onda, yalnız 3.1.3 te çok seri bir şekilde yaptığım takvime ekleme işlemi bazen tekliyor, mesela saat tarih ayarlanan kısmı çevirirken tutukluk yapabiliyor bazen.. 21 hazirandan beri tam 5 kez restore yapıp her yüklediğimde aynı takılmaları yaşadım valla, bu ufak sorunları umarım bir sonraki güncellemede giderirler diye düşünüyorum..

  • VaScO

   03/07/2010 at 15:20

   sizin yazıyı okuduktan sonra valla şimdi denedim kafama takıldı, ama hiç takılma rastlamadım.

   bende tek sorun tus kilidini açıyorum bazen bütün ikonlar dagılmıs saçma sapan bi goruntu oluyor, home 2 kere basıp arama bolumune gelıp bişi arayıp dırıp cıktıktan sonra duzelıyor

   buda 2 kere yaptı bidahada yapmadı

  • MSemerkant

   03/07/2010 at 19:07

   takma, 3g’de surekli oluyoooooo:))))))))

  • Selçuk SERTKAYA

   05/07/2010 at 17:02

   Merhaba,

   Bende 3G var ve 4.0’yaşanan problemleri gördüğüm için yüklemedim henüz.
   Fakat senin bahsettiğin problemler ara sıra bende de oluyor.
   Bunun 4.0 ile alakalı olduğunu sanmıyorum.

 12. Necmi A.

  03/07/2010 at 14:10

  İOS 4 yüklemesini ilk yaptığımda benim 3G tam anlamıyla rayından çıktı. Hatta ana ekran bile geri döndülemez konumdaydı. Restore falan derken sonunda yeniden açabildim ve şimdi sorunsuz kullanıyorum. Ama yine de halen belirgin bir şekilde performans sorunu yaşadığımı, zaman zaman tıkanmalarla karşılaştığımı da söylemem gerekir. Farz oldu yeni bir İPhone 4 almak lazım artık…

 13. Eray

  03/07/2010 at 14:20

  Ya 3G eski donanıma sahip…. IOS 4 ise yeni donanıma göre çıkarılmış bir işletim sistemi. 3G de tabiki yavaş çalışacak, kasacak veya bazı özellikleri kullanılmayacak. Windows 7 nin aero özelliği core2 duo olmayan makinelerde çalışıyor mu mesela? Yavaş çalışıyor diye Apple bile ilgilenmiyor deyiveriyosunuz…Ne biçim bir kötü niyettir bu ya…Amerika’da takas olayı var bildiğim kadarıyla..3G yi belli bir miktarla ücret ödeyerek iphone 4e geçebiliyorsunuz. Buı yine herseyde olduğu gibi Türkiyede işin doğru işlemeyişinden kaynaklanıyor bence..

  • Serdar

   03/07/2010 at 16:21

   evet olsa çok güzel olur.

 14. Bilal

  03/07/2010 at 14:49

  Arkadaslar acikcasi Mustafa bey in dedigi yontem ile benim 3G cihazimda performans artisi oldu ve eskisi kadar kasmiyor. Ama sonucta 3.1.3 surumundeki gibi bir performansta alinamadigi bir gercek.eger oyle bir performans bekliyorsaniz hayal kirikligi olur.

 15. ozkan

  03/07/2010 at 15:27

  Redsnow jailbreak kullanırkan multitaskingi iptal ettim sorun çözüldü. Backgrounder daha kullanışlı. Bunu ancak JB bilenler uygulayabileceğinden deneyimsiz kullanıcılara bir zararı olmaz diye düşünüyorum.

 16. Cihan

  03/07/2010 at 16:19

  Eray arkadaşımız yorumunda yeni çıkan işletim sisteminin eski donanımlarda “tabiki” yavaş çalışacağı yorumunda bulunmuş. Böyle bir kural mı var? Örneğin Windows Vista çok hantal bir işletim sistemi iken 2-3 yıl sonra çıkan Windows7 Bir çok Netbookta dahi çalışabiliyor ve arayüzleri de çok daha gelişmiş. Aero desteği ise işlemciden çok Ekran kartı ile ilgili bir konu. Konumuza dönecek olursak yaklaşık 2 yıldır iPhone 3G kulanıyorum ve bu cihaza bir notebook’tan fazla para ödedik. Bu 20 aylık sürenin belki ilk 10 ayında cihazı adam akıllı kullanabildik ama özellikle 3GS çıktıktan sonra ve iPhone OS 3’den sonra performans sorunları başladı. IOS4 ile artık işkence haline geldi. Necmi A. arkadaşımız ise bu artık kullanılmaz oldu bir iPhone 4 alayım diyor. Ben ise 2000 TL civarı para verip 10 ay kullanacağım bir cihaz istemiyorum. iPhone 4 çok güzel ancak eminim 10 ay sonra iPhone 4S çıkacak, anten sorunu, proximity sensor sorunu vs. düzeltilip RAM i işlemcisi arttırılıp işletim sistemi de yeni cihaza göre yazılacak. Bizim gözde cihaz yine çöp olacak. Aynı hataya ikinci kez düşmek istemem. Eğer IOS 4 ile 3G’nin performansı iyi olsaydı iPhone4 almaktan vazgeçmezdim, aksine bu cihaz bu parayı eder, iPhone 3G im güzel ama bir tane de iPhone 4 alayım derdim. Nasılsa Apple müşterilerini kollar derdim ama bu durumda diyemiyorum.

  Son olarak elimizdeki eski cihazların, iPhone 2G bile, ne kadar güçlü donanımları olduğunu unutmayın. 1999 yılında 300Mhz işlemci 8MB ekran kartı, 16MB RAM ile 800×600 çözünürlükte Quake3 Arena oynayabildiğimizi, Diablo II oynayabildiğimizi hatırlatmak isterim. O çakma Windows 98 bile bu işletim sistemlerinden 10 kat daha iyiydi. Telefon ekranının kilidini açarken ve menülerde gezerken dahi 600 Mhz işlemcili, 128MB RAM’li ve 480×320 gibi düşük çözünürlüklü ekranda ciddi takılma ve kitlenme yaşıyorsak Apple’ın performans açısından berbat bir işletim sistemi yazdığını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Apple’ın bundan sonraki tek hedefi performans artışı olmalı, hatta iki ayrı versiyon çıkarsın bir tanesi optimize edilmiş versiyon olsun multitasking, arkaplan resmi vb. gibi bir çok özellik devre dışı bırakılsın ve isteyen bu hızlı ancak daha kısıtlı versiyonu kullansın. Şu anda cihazımı telefon etmekte dahi kullanmakta zorlandığım için görsellik zerre kadar umrumda değil. İnanın iPhone 3g’im her an çakılabilir diye çantamda yedek telefon taşıyorum.

 17. erkin

  03/07/2010 at 16:28

  yurtdışından aldığımız 32gs iphone 3.1.3 e yükselttiğimiz zanab sim kilt durumuna geçmiş ve sıkıntı yaratmıştı. iOS4 yüklediğimiz zaman böyle bir sıkıntı yaşarmıyız

 18. Emre D

  03/07/2010 at 16:41

  Cok tesekkurler aciklamaniz icin. Yakinda iPhone 4 almayi dusunuyorum, tamda gecenlerde aklima gelmisti alinca back-up geri atiyimmi diye. Suan 3G var ve jailbreakli, iPhone 4 alinca simdiki jailbreak’dan hic bir seyin yeni cihahaza gecmemesi icin en iyi yontem anlattiginiz gibi, back-up geri atmamak.
  Tabiki rehberi ve fotoraflari yedeklerim vr sonradan anlattiginiz yontemle geri yuklerim. Fakat SORUM notlar ve agenda’yi nasil yedeklerim ve iPhone 4 alinca geri atabilirim???

 19. anill

  03/07/2010 at 19:06

  ben hala ios 4 ü yüklemedim 3g li telefonuma. kime sorsam 3.1.3 e geri döndüler. şu anda yüklemeyi düşünmüyorum bu kadar uğraşılacaksa.. acaba apple bu sorunlar için yeni bir güncelleştirme yayınlayacak mı veya yayınlar mı??

 20. ismail aluç

  03/07/2010 at 20:15

  valla ıphonedaş larım ben yeni versiyonu yükledim restore yaparsam bütün bilgilerimin gideceğini bildiğim için update üzerinden güncellememi yaptım ama ne yazıkki gene bütün herşeyim ama herşeyim (1600 adet harika fotoğraf arşivim (kızımın bebeklikten 1,5 yaşına kadar olan bütün resimleri dahil ) :)+kişi listem rehberim+maillerim+mesajlarım+applicationlarım kısacası herşeyim gitti… ne kadar uğraşşamda geri getiremedim.. taa 2009 mayısta başka bir pc de işlem yapmıştım..oraya bir yedek atılmış ona ulaşıp tekrar onları attım şuan telefonum 2009 mayıstaki telefonum oldu bu kadar..bunada şükür…son olarak keşke yüklemeseydim kayda değer hiç bir şey yok 🙁 ıphone^m 3g 8gb

 21. yavuz

  03/07/2010 at 20:47

  mustafa bey iyi çalışmalar
  lütfen jailbreak hakkında daha detaylı bilgiler paylaşırmısınız nasıl yapılabileceği ve yaparken nelere dikkat etmemiz konusunda. şuanda paylaştığınız bir yazı var ama o sadece ne işe yaradığını anlatıyor. lütfen nasıl yapacağımızı açıklarmısınız?
  iyi çalışmalar

 22. Arda

  03/07/2010 at 23:48

  cihana sonuna kadar katiliyorum. jailbreak de takir takir calisan arka plan resmi ve multitaskingi legal bir sekilde 3g ye getir(e)memesi apple in kendi cirkefligi ve rezilliginden baska bir sey degildir. neymis performans alamamislar… birak allah askina sıtiv!

 23. Hasan Asma

  04/07/2010 at 02:02

  Merhaba arkadaslar bende 3g 8 gb telime ios4.0 yukledim aslinda ilk betasindan beri kullaniyorum salt jb siz performans fena degil ama jb ile multitasking,wallpaper felan kullaninca takilmalar oluyo baya bi kasiyor makine programlarin acilmalari o kadar yavasliyorkj bazen vazgeciyorum acmaktan ama gecen farkettim her actigim program arkaplanda calisiyor sanirim simdi yavaslayinca elle hepsini kapatiyorum multitasking dock tan baya farkediyor tavsiye ederim

 24. beste deniz

  04/07/2010 at 08:31

  Ben yazınızdan sonra tavsiye ettiğiniz işlemi harfiyyen talimatlarınıza uyarak yaptım. Çok teşekkür ederim size Mustafa Bey. gerçekten işe yaradı. Fonksiyonlara geçişte bekleme süreleri kısaldı. Normale döndü telefonum. Ufak bir sorun Türkcell yedek ten dönüşte önceki rehberimde olmayan yeni isim ve numaralar ve email adresleride geldi. Sanırım onlarda Turkcell email adresimde daha önceden olan numara ve ilişkili mail adresleri. Çünkü yıllar önce benim için artık önemi kalmayan insanların noları her nasılsa geri kaldı. Onlarıda sildim 3-4 dk. içinde . 3G telefonum şu an için her yolunda eskisinden daha iyi diyebilirim. Tekrar teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   04/07/2010 at 08:55

   Sevindim düzeldiğine 🙂

   • mustafa

    04/07/2010 at 15:32

    mustafa bey ordamisiniz bisey soracaktim.

   • mustafa

    04/07/2010 at 15:35

    ben dun yeni surumu yukledim ama bazi numaralarim kayboldu cunku set up new iphone dedim ve ondan sonra bazi numaralarim silindi mesajlar dahil onlarda gitti.ne yapabilirim sizce tekrar kaybetmis oldugum bazi numaralari geri getirebilirmiyim sizce nasil yapabiliriiz.cevab vermnenizi bekliyorum.

    • Mustafa Tan

     04/07/2010 at 15:36

     Tabii ki geri getirebilirsiniz. Yazıdaki 1. ve 2. maddeyi bu yüzden yazmıştım.

 25. Emre D

  04/07/2010 at 12:59

  Mustafa bey tekrar soruyorum:
  Notlar ve Agenda’yi bir yontemle yedekliyebilirmiyim, sonradan onlarida geri yukliyebilmek icin??

  (rehber ve fotoraflari ogrendik)

 26. Ahmet

  04/07/2010 at 17:28

  iPhone’da downgrade ya 3.1.3’e geri dönmek mümkün diyorlar? nasıl yapıldığı hakkında fikriniz var mı acaba?

 27. berkant

  04/07/2010 at 18:33

  mustafa bey 3gs sahipleri ios4 ten çok memnunlar demiş,diğer 3gs sahiplerini bilmiyorum ama ben o memnun kişilerden değilim ya da sadecebende olan sorunlar var..mesela internetteyken(3g bağlantısıyla) telefon çok yavaşlıyor.ben sözlük tarzı sitelere üyeyim(ekşi sözlük gibi) telefondan yorum yazarken öyle sa çmalıyor ki telefon inanılmaz.ayrıca bir şey indireceğim zaman ya da sayfa açarken bağlantı devamlı edge e geçiyor.ben apple’in piyasaya bir ürün sürüp hemen arkasından aslında yama sayılabilecek,yeni sürümü (ios4.1 gibi) yayınlamasından bıktım.sanırım yine aynısı olacak.niye tam olarak optimize edip sürmüyorlar ürünlerini piyasaya.insanların bu şirkete inanılmaz toleranslı davranmalarını da anlamıyorum.hangi şirkete bu kadar hata yapma lüksü tanınıyor.iyi yanları varmış.e olsun artık,az daha para versek 2nci el araba alırız telefona verdiğimiz parayla.

  • Mustafa Tan

   04/07/2010 at 18:40

   Selamlar Berkant Bey,

   Bu şekilde sorunlar yaşıyorsanız cihazınızı restore etmenizi öneririm. Ben de 3GS kullanıyorum, bahsettiğiniz sorunların hiç birini yaşamıyorum. Özellikle yazıda bahsettiğim gibi cihazınızı restore ederseniz, sorunların çoğunun yok olduğunu göreceksiniz.

   • mustafa

    04/07/2010 at 23:35

    mustafa bey ben iphonumu daha once defalarca yedeklemistim fakat sonra restore yaptim cunku yavasti cihaz ama sonra restore yaparken set up new iphone dedim yani restore from back up demedim ve set up new iphone derken bir kac tane numaram gitti silindi yani pc den baktim contact bolumune baktim kaybolan bir kac numaram yoktur silinmis yani.ama orda diger numaralarim duruyor kaybettigim numaralarida cok uzuluyom hepsi benim icin ozeldi.simdi demek istedigim artik bu silinen numaralarimi geri getiremezmiyim.caresi yokmu sizce….bana cevap vermistiniz fakat 1 inci vede 2 inci maddede bulamiyorum yani digerleri duruyor silinenler yok.bunu demek istiyorum.cevabinizi bekliyorum lutfen bi yardim edin.

    • Mustafa Tan

     04/07/2010 at 23:38

     Selamlar,

     2. maddede bahsettiğim gibi başka bir yöntemle rehberinizi yedeklemeniz gerekiyordu. Sanırım bu işlemi yapmadınız.

     Bu durumda geriye 1. maddede aldığınız yedeği kullanarak cihazı restore öncesi duruma getirmek. Bu işlemi de aşağıdaki linki kullanarak yapabilirsiniz:

     http://www.iphoneturkey.com/2009/12/iphoneda-yedekleme-ve-yedekten-geri-donme.html

     • mustafa

      05/07/2010 at 00:01

      yani bunu yapsam tekrar restore yapacak ve silinen bazi numaralarim geri donermi sizce mesajlarim dahil bunu ogrenebilirmiyim sizce,

     • mustafa

      05/07/2010 at 00:26

      tessekkur ederim mustafa bey hersey geri geldi saolun var olun.emeginize saglik allah yolunuzu acik etsin.

   • mustafa

    04/07/2010 at 23:47

    mail hesaplarim hepsini yeniden sifre istiyor bide yeniden kayit anlayacaginiz.gelen mesajlar silindi kayboldu arti cevapsiz aramalar bolumude kayboldu.bir kac numaramida kaybettim anlayacagini cihaz sifirdan yuklendi tabi sizin uygulaminizi goremeden yaptim bu islemi o yuzden soruyorum size artik silinenler geri gelmez demi mustafa bey.kusura bakmayin 2 yaziyida ben yazdim.

 28. Olcay

  04/07/2010 at 19:23

  İphone 3g kullaniyorum. Bu yaziyi okumadan evvel acaba diyerek backup geri yuklemesi yapmadan iphonu guncellemistim. Suana kadar ne bir takilma nede baska bir performans kaybi gormedim. Lakin: jb yaptigim vakit yerlerde surunen bir cihaz gordum. O yuzden suan jbsiz kullanmaktayim. Ve cok memnunum.

 29. Cevdet S

  04/07/2010 at 22:56

  Merhaba,

  3G cihaz sahibiyim. Yukarıdaki yöntem ile restore yaptım. ios4 ile oluşan yavaşlama sorunu çözüldü diyebilirim. Bir tek SMS’lerimi geri geitremedim. O kadarına da razıyım, zira telefonum karşı tarafta 4 defa çalmadan benim zilim çalmıyordu. Çoğu kişi cevap veremiyor diyerek telefonu kapatıyordu.

  Teşekkürler, Mustafa Bey…

  CevdetS

 30. erhanozler

  04/07/2010 at 23:14

  3GS telefonum yeni sistemle hızlandı. 3G telefonum yavaşladı ve takılmalar yaşıyordu. Nasıl yapacağım diye interneti tararken yazınız çıktı. Hemen resimleri iPhoto ya kopyaladım, telefon numaralarını hem Adress Book a hemde Turkcell Yedekleme ile kopyaladım. Müziklerim iTunes içinde duruyordu zaten. Metodunuzu uyguladım.
  Mail hesaplarım imap olduğu için olsa gerek tamamen geri geldi. Hesapları tekrar açmam bile gerekmedi. Şifreleri bile sormadı. Fotolar Film Rulosunda yoktu ama hepsi Fotoğraf Arşivi grubunda duruyordu. Müzik ve videolarımı iTunes tan yeniden yükledim. Kişilere atadığım resimler dahil gelmiş. Bütün programlar geri yüklenmiş.
  Sadece telefona gelen mesajlar, son arama kayıtları yok. Birde kişilere atadığım zil seslerini unutmuş. Hızı da eski norml hızına dönmüş. Version 4.0 kullanıyor. Takılma filan yok.
  Çok teşekkür ederim.

 31. Özgür Tekinşen

  06/07/2010 at 08:40

  Olumlu mesajlara bende bir ekleme yapayım. 3g iphone umu iOS4 ün ilk yayınlandığı gün güncelledim. Herkesin şikayeti olan kasılma ve yavaşlama sorunlarını yoğun bir şekilde yaşadım. Öyle ki textbox lara birşey girmek, not eklemek filan tam bir eziyete dönüştü. Diğer yandan şirket mailimle gmail e aynı anda bağlanabilmek benim için vazgeçilmez bir güzellik olduğundan geri dönmekte istemedim. Sonra Hard Reset olayını keşfettim. Bir nebze rahatlattı. Ama yinede eski tadı yoktu. Dün akşam bu yazının konusu olan uygulamayı yaptım. Telefonum eski hızına kavuştu. Artık tepkileri olması gerektiği gibi.

  Teşekkür ederim.

 32. serdar

  06/07/2010 at 15:54

  Selam mustafa bey,
  3gs e ios4 yüklemesi yaptım.sorun yok ama bazı değişiklikleri sizle paylaşmak istedim acaba ben yanlışmı yükledim yoksa bu yazacaklarım böylemi oldu acaba?
  1-arayıp ulaşamayan kişilerin cep tel numaraları mesaj olarak geliyor o telefon numarası mavi renkte olup dokununca arıyabiliyordum ama şimdi tel no mavi çıkmıyor ve dolayısı ile arayamıyorum
  2-mesela son aramalardan numara arayıp tekrar son aramalara dondüğümde kaldığı yerde duruyor ben onun en başa gelmesini istiyorum:) olamıyormu acaba.
  biraz acemiyimde kusura bakmayın..

 33. Tolga

  06/07/2010 at 21:29

  Merhabalar Mustafa Bey,

  Benim iPhone 3GS var. IOS 4 ü hemen ilk gün yükledim. Ancak bazı, kasılmalar olduğunu farkettim. Birde, Nike+Ipod içindeki history(geçmiş) silinmişti.

  Bugün, her zaman kullandığım, TTNet Wifi istasyonlarından, internete bağlanmak istedim ve çok garip bir şeyle karşılaştım. Her zamanki gibi, Mobil Safari den, her hangi bir web sayfası yüklemek istedimki, Bedava ADSL kullanım bilgilerini giriyim. Ancak, Safari açıldı, ve TTNet giriş sayfasını yüklemeye başladı, ancak kısa bir süre sonra, Safari kendiliğinden kapandı(Crash oldu), hemen soft reset ettim. Ama gene aynı sonuç. Bu sefer, başka bir yerdeki Starbucks TTNet Wifi de denedim fakat gene aynı sonuç. Sayfayı yüklerken bir kaç saniye içinde, Safari kendiliğinden kapanıyor. Ancak, başka bir kablosuz ağa, evdeki de dahil problemsiz bağlanıyor ve interneti kullanabiliyorum. Problem, TTNet Wifi spot larda oluyor.

  Sırf bu yüzden, sizin tarif ettiğiniz gibi, 3GS yi sıfırdan formatlayıp IOS4 ü yüklemeyi düşünüyorum. Sizce, yeniden IOS4 ü yüklemek bu problemi çözermi ? Yoksa, TTNet Wifi spotlarda mı bir problem vardı ?

  Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Saygılar,
  Tolga

  • Mustafa Tan

   06/07/2010 at 21:38

   Update sonrası tabiri caiz ise cihazı sapıtan sizin gibi bir çok kişi var. Herkesde belirtiler farklı. Önerim yukarıdaki gibi temiz restore.

 34. Sibel Kutay

  06/07/2010 at 23:43

  Onerinizi adim adim -harfiyen- uyguladim…
  Gorece bir duzelme izledim!
  Lakin akabinde ekranda kilitlenmeler…
  Cok feci bir agirlasma ve bir performans faciasi…
  Bu kabustan nasil kurtulabilecegim?
  Tesekkurler…

 35. Erdal ŞAHİN

  07/07/2010 at 11:17

  arkadaşlar ios4 çıkınca bende upgred ettim ama bende görüntü kaybı oldu. şöyleki fotografların ve resimlerin kalitesinde bayağı bir kötüleşme gördüm. Murat beyin tariflerine uyarak cihazımı yeniden sıfırdan kurdum ve resimlerimin kalitesi düzeldi ve şimdi gayet memnunum. Teşekkürler..

 36. Ümit ATEŞ

  07/07/2010 at 19:05

  Sayın VaScO bende OS 4.0’dan memnun değilim. Rica etsem 3.1.3 geri dönmek için gerekli bilgileri banada mail gönderebilirmisiniz.

 37. Ertanas

  07/07/2010 at 19:39

  Bugün ilk defa 3gs imle facebook uygulaması kullanırken cihaz takıldı,
  canım sıkıldı açıkcası bu duruma..

  • Ertanas

   07/07/2010 at 19:40

   ios4

 38. Egemen

  08/07/2010 at 12:09

  Nedense herkes 1500-2000 liraya aldığı telefondan memnun olmadıgını söylüyor. Bir zamanlar cep telefonu dunyasında YENİ ÇAĞ dönüm noktası olarak pazarlanan ve ülkemizde ise tamamen hava atmak amacıyla satılan ve alınan bu cihazın özellikleri nesi nasılı belliyse neden aldınız ki diyesin geliyor. Gecen sene yaz tatilinde Hollandalı bir bayanın bu telefon sahte, çakma böyle teleon olur mü hiç demesine hicbirsey diyememistim ama güncellemeler sayesinde şimdi icim rahat. 3G, 8GB sahibiyim ve iOS4 sayesinde inanılmaz hızlı ve daha pratik bir hale geldigini belirtmek isterim. Bu Windows örneklemeleri de çok anlamsız. Unutmayın herseyden önce elimizdeki alet bir CEP TELEFONU :))

  Yeni farkettim ki artık Camera ekranımda ZOOM özelliği var ve inanılmaz başarılı. (uygun ışık

 39. Kb8ahmet

  09/07/2010 at 10:40

  Arkadaslar bende 3gs var. ios4 yuklemesini gecenlerde yaptim. Baslarda bir sorun yoktu. Ancak son 2 gundur maillerimi okuyamiyorum. Maillere giriyorum hatta yeni gelen mailleri gorebiliyorum fakat maili actigimda bos ekran cikiyor. İcerigi gelmiyor. Bu konuda ne yapmam gerekiyor. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim

 40. fikretgedik

  09/07/2010 at 14:36

  Mustafa Bey merhaba,
  ios4 güncellemsinden sonra 3GS de fotograf albumu, ipod, internet siteleri ve facebook dahil, hiçbir sayfa iphonu yan çevirdiğim zaman görüntü dönmüyor. Daha önce sorun yoktu. Güncelleme ile mi ilgili yoksa ayarlarda bir hata mı yaptım ?

  İyi günler.

  • Mustafa Tan

   09/07/2010 at 15:23

   Selamlar Fikret Bey,

   Öncelikle cihazı orientation lock moduna almadığınızdan emin olun. Detaylı bilgi aşağıdaki linkte mevcut:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/05/iphone-4-0-ile-test-surusu-%E2%80%93-iii.html

   Eğer orientation lock devrede değilse iOS4 güncellemesinin bir yan etkisi olabilir. Cihazı restore ederek baştan kurmak sorunu giderecektir.

   • Kb8ahmet

    09/07/2010 at 22:57

    Mustafa Bey merhaba. bende 3gs var. ios4 yuklemesini gecenlerde yaptim. Baslarda bir sorun yoktu. Ancak son 2 gundur maillerimi okuyamiyorum. Maillere giriyorum hatta yeni gelen mailleri gorebiliyorum fakat maili actigimda bos ekran cikiyor. İcerigi gelmiyor. Bu konuda ne yapmam gerekiyor. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim

 41. oktayyy

  09/07/2010 at 20:14

  mustafa bey teşekkür ederim bu bilgi çok işime yaradı. artık iphonemdan soğumaya başlamıştım kötü nokialar gibi her tıklamada takılıyordu illallah gelmiştiki yazınızı gördüm. hemende yazılanları yaptım. şuanda iphonem sanki 3gs hızında :)) gerçekten çok mutlu oldum bu hıza kavuşunca tekrar teşekkür ediyorum paylaşımlarınızdan dolayı saygılar….

 42. oktayyy

  09/07/2010 at 23:42

  arkadaşlar iphone 3 g den itunes e çıkabiliyorum hatta book şarkı video indirebiliyorum ne zaman açıldı itunes ülkemizde 😀

 43. cüneyt gökçe

  10/07/2010 at 14:52

  @mustafa tan 🙂
  mustafa bey bnm sorunu şu 1 yıldır iphone 3g 16 gb kullanıyorum ve vodaphone hattım var özellkile gün içinde beni arayanların bir kısmı tlf kapalı oldugunu söylüyor ve bana 5-10 dk sonra arandınız diye vodaphoneden msj geliyo (tlf açık olmasına ragmen ben dikkat ettim genel olarak internette kullanıyorum iphonede uygulamlar açıkkken bu daha sık oluyor)bu neden olabilir iş icabı tlf çok sık kullandıgımdan epey sorun oluyo ne tavsiye edersiniz cevabınızı bekliyorum saygılar…

  • Mustafa Tan

   12/07/2010 at 10:56

   Temiz restore tavsiye ediyorum 🙂

 44. Emre Türk

  11/07/2010 at 21:59

  Merhaba. 3g 8 gb kullanıcısıyım. Güncelleştirme sonrası bir türlü internete bağlantısı kuramadım. Birkaç kez restore etmeme rağmen sorun düzelmedi. Sonrasında APN ayarlarımda iphone yazdığını farkettim. Onu internet olarak değiştirdiğimde sorunum düzeldi.

 45. selim ileri

  12/07/2010 at 00:42

  Sn. Tan,

  iphone dan itunes u çalıştırdım ama bir iki video download ettim. versiyonum 4. gerçi uzun zamandır ipod dan müzik dinlemiyordum ama kayıt ettiğim videoları izlemek için ipod a girdim. fakat ipod 3-4 sn sonra kendi kendine kapanıyor ve ana ekrana dönülüyor.
  yabancı bir forumda da aynı sorunu yaşayanları gördüm. http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=2500166&tstart=15

  tavsiyeniz var mı?

  • Mustafa Tan

   12/07/2010 at 07:55

   Var 🙂 Yazıdaki gibi cihazına temiz bir restore işlemi uygulamanız.

   • Selim ileri

    12/07/2010 at 23:25

    Restore en son cozumdu bu yuzden web de yabanci sitelerdeki forumlara bakindim. Ve cozumu buldum. Bilgisayardaki itunes a baglandigi zaman sorun cozuluyor. Yine de herkese iphone daki itunes a girmemelerini SİDDETLE tavsiye ederim.

 46. cüneyt gökçe

  12/07/2010 at 10:54

  mustafa bey halen cevap bekliyorum 🙂

 47. ertan

  12/07/2010 at 14:24

  Arkadaşlar merhaba amerikadan getirttiğim iphone çalışmıyor. Arandığım zaman çalıyor cevap veriyorum. Fakat ben arama yapamıyorum ekranda itunes yazılor ve USB resmi görünüyor

 48. samet

  12/07/2010 at 15:20

  Merhabalar,
  Türkçe vista kullanıyorum manuel back-up yaptım fakat sizin verdiğiniz yerlerde yedeklediğim rehberimi göremiyorum.Bu yüzdende ios4 güncellemesini yapamıyorum.Acaba vistada başka nerede olabilir yada sizin verdiğiniz adres Türkçede farklı bir dosya şeklinde olabilirmi?
  Teşekkürler

 49. adem

  12/07/2010 at 18:43

  selamlar mustafa bey,

  ios4 guncellemesiyle beraber artık Abcontacts vb. uygulamalar sayesinde rehberde gruplar oluşturup bu gruplara toplu sms ve mailler atabiliyoruz. Benim rehberim, exchange olarak girdiğim, gmail deki kişileri rehber olarak kullanıyorum. Sormak istediğim şey, gmail kişilerde olşturduğum grupları telefonumdaki rehberle sync etmek yani bu uygulamalardan sms atarken telefonda tek tek grupdaki kişileri secmektense gmail uzerindeyken bu işi yapıp sonrada telefonla sync etmek ve toplu sms atmak. Bu ne kadar mümkün ?
  Teşekkürler

 50. Ömür

  13/07/2010 at 03:23

  Gecenin bu vaktinde yazıyorum çünkü; (iphone 3gs) ios4 yüklendikten sonra ciddi derecede internet bağlantım arizalandi 3g ve wifi ikisindede takılmalar oluyor sürekli donmalar restore işleminide yaptım öyleki sanki dahada arttı gibi geliyor bana mustafa bey sizce sorun nedir acaba? Sınırsız internet paketim var ve ben suanda güçlükle kullanabiliyorum.Aydınlatırsanız sevinirim..N.

 51. murat gülmez

  13/07/2010 at 12:18

  selam mustafa bey öncelikle vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgiler için size teşekkür etmek istiyorum.
  ben iphone 3gs kullanıcısıyım en son 4.0 sürümünü bende cihazıma kurdum dün bişey dikkatimi çekti bir adresi aramak için akşam iphone de haritayı kullandım şarz durumum 85′i gösteriyordu 5 dakika içinde bir anda şarz 18 lere indi bunu anlayamadım daha önceki sürümlerde böyle bişeye rastlamadım bu yazılımsal bi sorunmudur?diğer arkadaşlarda benim gibi bu sorunu yaşayanlar varmı?cevabınız için şimdiden teşekürler.sevgiyle kalın…

 52. Furkan tasdelEn

  13/07/2010 at 20:26

  İphone gps i bayağı kullanmış olabilir birde interneti kullanınca doğaldır biraz önce bendede oldu Mustafa bey neden iphone U her pcden senkronize edemiyoruz acaba

 53. Emir Emirhan

  14/07/2010 at 07:48

  Bu güzel ve bilgilendirici yazı için teşekkürler.
  Klasik yedekleme değil de, burada bahsettiğiniz şekilde ilerlersek sms’lerimizi de kaybetmiş oluyoruz değil mi?

 54. murat

  17/07/2010 at 01:07

  hocam dedıgınız yada yazdıgınız gıbı dıyeyım yapıyorum ama bır turlu guncelleme olmuyor downloand edıyor ama guncelleme kısmına bır turlu gırmıyor defalarca denememe ragmen sızın yazdıgınız gıbı yaptım ama olmuyor nedenını bır turlu cozemıyorum lutfen yardım ( bu arada ıphone 16gb 3gs kullanmaktatım turkcellden alındı)

 55. hikmetkaya

  17/07/2010 at 09:38

  arkadaşlar benim sorum şu: yeni 3gs 16 gb aldım internet sitesinden genpa garantili. Bu yurtdışından gelen telefonlarda yaşanan güncelleştirme sonrası simkilidi mevzuu benim telefonda da olur mu?

 56. Murat Şanal

  19/07/2010 at 22:09

  Merhabalar,
  3G kullanıcısıyım, performans sorunu nedeniyle Restore işlemini yaptım. Buarada 4.01 olarak güncelledi. Ancak “pin kilidi olmayan geçerli bir sim kart takın” uyarısı geliyor. Sim kilidini doğru girmeme karşılık cihaz acil durum moduna giriyor.
  Lütfen acil yardım…

  • Anonim

   26/07/2010 at 13:24

   Sim kartını başka telefona takip pin korumasını kaldır ve o sekilde dene sorun kalkacaktir

  • Mehmet

   19/10/2010 at 23:13

   Merhaba,
   sizin cihazınız büyük ihtimalle yurtdışı bir cihaz ve cihazınızda simlock var.Cihazınızı Jailbreak yapmadan açamazsınız.

 57. Murat

  19/07/2010 at 22:15

  iphonunuzda im kilidi varsa, orjinal sim kartini takmalisiniz. eger yoksa, herhangi bi simkarti takip itunes ile active etmelisiniz

 58. hasan

  19/07/2010 at 23:02

  1 haftalık iphone kullanıcısıyım.yeni aldım.hiç sorunsuz yükseltmemi yaptım.ardından backup yaptım.eski telefonum 3g idi.şu anda sorunsuz 32 gb olarak 3gs imi kullanıyorum.bu ste olmasa bocalardım.teşekkürler emeğinize.

 59. Engin Serin

  20/07/2010 at 14:25

  Mustafa Bey,
  Daha önce size bahsetmiştim.3G telefonuma 4.0.1 yükledim. fotoğraflarım bozuldu,
  sizin tavsiye yönteminizi kullandım yine olmadı 🙁 dün cihazımı Restore ettim . yine olmadı 🙂 ben 3.0.1 versiyonuna nasıl geri dönerim?? yardımlarınızı bekler , şimdiden teşekkür ederim Saygılarımla

  • Murat

   20/07/2010 at 16:01

   dfu modunda 3.0.1 versiyonunu yükleyin. itunes baseband yüzünden 1015 hatasi verecektir. itunes kapatabilirsiniz.
   iphone recovery moduna gecer ve oradan cikarmak icin RecBoot programini indirin ve exit recovery mode tusuna basin.

 60. Engin Serin

  20/07/2010 at 14:29

  Mustafa Bey,
  yeni iphonemiz 4 ne zaman türkiye’ye gelecek bilginiz varmı?

  • Mustafa Tan

   20/07/2010 at 23:19

   Apple’ın daha evvel açıkladığı tarih Eylül ayı.

 61. hikmetkaya

  21/07/2010 at 06:32

  ben soruma cevap alamadım. Bir internet sitesinden genpa garantili sıfır 3gs 16 gb aldım. hangi versiyon ile geliyor telefon bilmiyorum.daha elime geçmedi. eski versiyon yüklüyse yenisini hemen kurabilir miyim. Bu yurtdışından gelen telefonlarda olan simkilidi sorunu bende olur mu ?

  • Mustafa Tan

   21/07/2010 at 06:48

   Genpa garantili ise Turkiye’den alinmadir ve unlock sorunu olmaz. Aldiginiz gibi guncelleyebilirsiniz.

 62. sercan

  21/07/2010 at 12:14

  live messengerda push çalışmayınca microsoftun günahını almışım demek ki. dün kendi kendine hiç bir ayarını değiştirmeme rağmen ebuddy’nin de bildirimleri gelmez oldu. ne yaptıysam da düzelmedi. eminim başka push kullanan programlarda da sıkıntı vardır. ios4le ilgili olduğunu düşündüm. forumlarda hep jailbreakli iPhonelar için push çözümleri var heralde jailbreaksiz ilk benim başıma geliyor. kendi kendine düzelmesini mi beklicem yoksa 4.1 çıkmasını mı?

 63. hikmetkaya

  21/07/2010 at 17:11

  benim wi-fi ile ilgili bir sorunum var. Nereye yazacağımı bilmediğimden buraya yazıyorum. Bir öğrenci yurdunda kalıyoruz ve wireless ile bağlantı yapmak için mac adresini veriyoruz yurtta bize bir ip adresi veriyor.Yani herkesin bir ip adresi var. Ben de iphone unkini verdim ancak bu ip adresini telefonda nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Statik ip kısmına girdim ancak olmadı. Ya da ben beceremedim. Muhtemelen statik ip de kullanacağım. Bu kısımdaki değerleri nasıl gireceğimi söyler misiniz lütfen?

 64. hikmet kaya

  22/07/2010 at 03:43

  arkadaslar su benim statik ip sorununa bir cozum bulsaniz cok mutesekkir olacagim. zira wifi olmaksizin telefonu kullanmak koyuyor biraz 🙂

  • Anonim

   22/07/2010 at 13:22

   Wifi ayarlarında Static tabında verilen ip adresini gireceksiniz. Subnet Mask a 255.255.255.0 girin. Router kısmınada gateway in (muhtemelen modemin) ip adresini gireceksiniz. DNS kısmına istediğiniz bir DNS veya gateway ip sini giriniz. Başka bir şeye gerek yok.

 65. adnszn

  22/07/2010 at 17:54

  Mustafa Bey,

  Yeni bir iphone 3gs kullanıcısıyım, özetle sunu ogrenmek istiyorumm ; ios4 yüklemelimiyim yada cihazın versiyonuyla hiç oynamıyım mı? Cevabınızı pil ömrü ve hız durumlarına göre verirseniz çok sevinirim. Hatta cevap verirseniz daha çok sevinirim (:

  • Mustafa Tan

   22/07/2010 at 18:36

   iOS4 en çok iPhone 3G sahiplerini üzüyor, cihazlarının modeli eski olduğu için. Ben de iPhone 3GS kullanıyorum ve yukarıda yazıda paylaştığım şekilde yapınca iOS4 çok büyük sıkıntı çıkarmıyor.

   iOS4’ün getirdiği yeni özellikler dolayısıyla tabii biraz pil ömründe azalma oluyor ama hem yeni özellikler gelsin hem de performans hiç düşmesin biraz zor 🙂

   Bir süre daha geçiktirebilirsiniz iOS4 geçişini fakat bir süre sonra mecbur kalacaksınız, uygulamaların çoğu minumum versiyon olarak 4.0 istemeye başlayınca.

 66. Mahir

  25/07/2010 at 22:40

  İyi akşamlar mustafa bey izninizle benim bir sorum olucak; Benim i-Phone’um son güncellemesinden sonra kulaklık sorunu vermeye başladı şöyleki, Orjinal kulaklığı bir anda üzerindeki ses açma-kapatma ve parça atlama vs. gibi komutlara yanıt ermemeya başladı bende yeni bir orjinal kulaklık aldım fakat yeni kulaklıkta’da sorunu çözemedim 2-3 defa restore yaptım fakat problemi yine çözemedim. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler, kolay gelsin.

 67. Egemen Dursun

  31/07/2010 at 13:52

  Acil bir sorum olucak..
  “Set up as a new iPhone” diye bir soru gelmedi bana.. RESTORE dediğimde direk işleme başladı ve yeni bir uygulama indirdi yani software güncellmesi yaptı sanırım iPhone yazılımı indirdi.. şimdi ise kafasına göre kurma işlemine devam ediyor. nereyi atladım acaba?

 68. Zafer Şafak Tokcanlı

  02/08/2010 at 15:34

  Mustafa Bey teşekkürler, 3G kullanıyorum, yazınızda anlattıklarınızı yapınca telefonun hızı neredeyse bire iki arttı.

 69. Ilkealtay

  07/08/2010 at 21:14

  Mustafa bey bir sorum olacak. Ipod touch 3. nesil 8 gb kullanicisiyim ios4 update yaptim ancak multitasking, menu arkaplani, ekran kilitleme gibi ozellikler bulunmamakta. Sebebi ne olabilir?

  • Mustafa Tan

   07/08/2010 at 23:44

   Aynı durum iPhone 3G modellerinde de var. Sanırım Apple iPod Touch’ların eski modellerine de benzer şekilde kısıtlama getirmiş, cihazın işlemcisi çok kuvvetli olmadığı için.

 70. Ilkealtay

  09/08/2010 at 23:12

  Merhaba yine ben Mustafa bey. Bu sefer başka bir sorunla geldim. Windows Live Messengerdan push alamıyorum. Yukarıda bir arkadaşımız da bahsetmiş jailbreakli cihazlarda bu sorunun yaşandığını ancak benim cihazım jailbreakli değil. Diğer applerden push alıyorum ancak messengerdan alamamak büyük bir sorun. Herhangi bir çözümü var mı acaba?

 71. zeki

  10/08/2010 at 16:17

  3g kullanıcısıyım telefonum çok yavaşlamıştı kesinlikle işe yarıyor formatlamak

 72. zeynep

  11/08/2010 at 18:11

  merhaba 3gs 16gb aldım 2 gün önce ios4 güncellemesi yapmk istiyorum download ediyor fakat güncellemiyor defalarca denedim olmuyor neden acaba ne yapmam lazım

 73. Yiğit

  19/08/2010 at 10:24

  merhaba aynı sorun bende de var
  “Set up as a new iPhone” diye bir soru gelmedi bana
  sorun nedir veya cozumu nedir bilen var mıdır?
  tşk.

 74. Murat Güler

  19/08/2010 at 19:51

  çok yavaşlamalarda bunları yapmak istemeyenler sanırım gereksiz bildirimleri, gereksiz konumlandırma servisi (GPS) kullanımını kapatırlarsa biraz performans artışı sağlayabilir. ayrıca safari’nin geçmişini ve mesajlarınızın gereksiz kısımlarını da silerseniz biraz daha artış sağlıyorsunuz.

 75. ali osman

  20/08/2010 at 18:20

  mustafa bey 3g ipone için iOS 4.0.2 yi internetten indirdim. inen klasör rar klasörü şeklinde ve içinde ipsw uzantılı bir dosya yok. firmware klasörü ve dmg uzantılı dosyalar var bu klasör ve içindeki dosyaları nasıl kullanabilirim ?
  teşekkürler iyi çalışmalar …

  • Anonim

   14/11/2010 at 16:19

   Muhtemelen dosyayı .İpsw.zip olarak indirmissiniz. Sonundaki .zip kısmını silerseniz ısınızı görür.

 76. Eren Arslan

  22/08/2010 at 19:28

  butun uygulamalarım gitti 7. maddenin altına koyduğunuz resim deki gibi cıkmadı

  • Mustafa Tan

   22/08/2010 at 19:49

   Aynı iTunes’ta 3. maddedeki gibi Transfer Purchases yapmıştınız değil mi?

 77. mazhar çatal

  26/08/2010 at 02:55

  Teşekkürler mustafa bey 3g telefonumu restore yapıp 4.0.2 yükseltmeyi 50 dakika içinde aptım ve hiç bir sorunla karşılaşmadığım gibi applıcationları ithunesdan geri yüklerken jealbraekli uygulamalarıda aynen yükledi ve telefonun performansında inanılmaz bir artış oldu tekrar teşekkürler ve hiç bir sorunla karşılaşmadım

 78. resul

  30/08/2010 at 14:07

  kardess 4.0.2 yukledim ama telefon hem agırlastı hemde mms ayarı kayboldu bu yazılım cok pıroblemlı cıktı

  • Mustafa Tan

   30/08/2010 at 14:08

   Resul bey, her yazıyı aynı yorumu yazmanıza gerek yok. Mesajınızı gördüm. Bu yazıda bahsedildiği gibi restore ederek sıfırdan kurulum deneyin.

 79. Anonim

  10/09/2010 at 21:39

  Merhaba,
  Ben iPhone 3G kullanıcısıyım ve iOS4 güncellmesini indirmek istiyorum.Fakat okuduğum yorumlarda pek kişi memnun değildi.4.0.1 ile daha iyi olduğunu söylüyorlar.Acaba 4.0.1 i yükleyeyim mi?Eğer yüklersem iPhone um sıfılanır mı ? Yardıcı olursanız sevinirim.

 80. Gamze

  13/09/2010 at 21:17

  Mustafa Bey,

  Ben güncellemeyi yaptım, itunes kendi backup yaptı cihaza. Ancak, yeniden başlatınca telefon defterim, mesajlarım, notlarım, takvim bilgilerim vb tümü gitti 🙁
  bu bilgileri nasıl geri getirebilirim, yapılan güncellemeyi geri almamın yolu yok mu acaba?

  Nolur yardımcı olun : (

  Teşekkürler..

  • Mustafa Tan

   13/09/2010 at 21:32

   iTunes yedek aldıysa endişe etmenize gerek yok. Aşağıdaki yazının Restore from Backup işleminden itibarenki işlemleri yapıp yedekten dönüş yapabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/12/iphoneda-yedekleme-ve-yedekten-geri-donme.html

   • Gamze

    13/09/2010 at 21:33

    bunu yapmam mesajlarımın, rehberimin vb geri gelmesini sağlayacak, değil mi? çok teşekkürler

    • Mustafa Tan

     13/09/2010 at 21:44

     Yazının sonunda nelerin yedeklendiği mevcut. Oradakilerin hepsi geri gelecek 🙂

 81. Gamze

  13/09/2010 at 23:09

  çok teşekkür ederim, hallettim sanırım : )

 82. hasan can

  21/09/2010 at 08:41

  3gs 32 gb fransadan getırdım vodafon bayisinden pasaportla actırdım aradanbir hafta geçti ne turkcell ne de vodafonu kullanabılıyorum bu konudaki yardımlarınızı bekliyorumşimdiden teşekkürler.

 83. Erdem

  21/09/2010 at 10:22

  Musafaha bey selamlar 3gs 16 kullanicisiyim sorunsuz genpali bir cihazım vardi fakat ios 4 ten sonra (belkide tesadüfen) gariplesti. İlk basta düşey yon kıldı açık olmamasına rağmen klavye donmuyor, mesela cihazı kapatıp actık 3g de gösteriyor fakat online birsey yapmaya kalktığınız anda arama SMS web fark etmeksizin anında düşüyor Edge ye ve kapatıp acmadıkca veya uçuş moduna alıp normal moda geçirmeyince daima Edge’de kalıyor ve son olarak bu gün görüşme esnasında kilitlendi kapatıp actım kendine geldi. Size somak istediğim bu donanımsal bı problemmi yoksa yazılımsal bı problemmidir ve ne önerirsiniz ? Bu konuda beni bilgilendirirseniz memenun olurum 🙂

 84. Hüseyin Emre

  23/09/2010 at 16:47

  iphone 3G 16 GB’ım var, internet tarayıcım, programlarım, gps’im bu son güncellemeden beri bozuk. Apple’a sövmeden ve mesajlarımı, notlarımı, rehberimi kaybetmeden birşey yapabilir miyiz? Teşekkürler..
  Yapamazsak yuh olsun bu apple’a da yapacağı telefona da

  • Osman

   30/10/2010 at 09:47

   Mustafa bey,3g 16 gb kullanıcısıyım ios4 yükledikten sonra igo my way navigasyon programı çok zor açılıyor,kilitleniyor ve gps bulamıyor.aynı şekilde cihaz çok yavaşladı.3.0 versiyonuna geri yüklemeyi nasıl yapabilirim.İyi günler

 85. Selim

  26/09/2010 at 18:18

  iphone 3G 8GB kullanıyorum. 4.1 versiyonunu yüklediğimden beri telefonda çok büyük yavaşlama var. Forumlardaki yazılara göre restore yaptım ama hiç bir değişiklik olmadı. Lütfen yardım edin. Çıldırmak üzereyim.

 86. mustafa özen

  19/10/2010 at 07:56

  merhaba iphone 4 16gb kullanıcısıyım. Aldığım zamandan beri wifi ile app uygulamalarında güncelleme yapmak istediğimde uygulamada ”bekliyor” yazıyor fakat güncelleme yapmıyor wifi bağlantım devam etmesıne rağmen ekranda o şekılde kalıyor mecbur bılgısayara baglayıp ıtunes ıle guncelleme yapmak zorunda kalıyorum. bu sorun hakkında yardımcı olabılır mısınız ?

  • mustafa özen

   19/10/2010 at 07:58

   bu arada şunu da eklemelıyım kı bırkac kere restore etmeme ragmen sorun degışmedi…

 87. kadriye azaz

  19/10/2010 at 18:14

  merhaba mustafa bey yurt dışından iphone 3g16gb getirdim.gecenlerde update etiim sim kartımı kabul etimiyor.ne yapmam lazım bilgi verirseniz cok sevinirim

 88. Engin Akıcı

  20/10/2010 at 03:25

  merhaba bende 3gs ısletımde 4 var alalı 1 hafta oldu bılgısayarıma itunesi kurdum fakat iphonumu restore etmemı soyluyor ayrıca bilgisayarım iphonu fotograf makinesi olarak goruyor ne yapmam gerekıyor acaba? yazdım cı olursanız sevinirim

 89. furkan

  01/11/2010 at 17:54

  selamlar yutdisindan iphone 4 aldim yanliz bunu turkce ye cevirebiliyoyum acaba

 90. Aytunc

  15/11/2010 at 09:34

  Selam 3g kullaniciyim 4.versiyonu yükledikten sonra tlf yavaşladı onerinizle format attım ama istediğim performansı yakalayamdim 3.0 nasıl donebilirim tsk

 91. Pingback: iPhone ve iPad için iOS4.2 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı | Cep2Wap.Com

 92. kübra

  01/01/2011 at 17:19

  mrb mustafa bey…bir aydır 2.el olarak aldığım iphone 3g kullanıyorum.dün içindeki hiç bi uygulamayı açamadım,telefonu kapatıp açmak istedim.açarken apple ambleminden sonra ekran yaklaşık 20 dk bembeyaz kaldı.açıldıktan sonra uygulamaları tekrar açmayı denedim ama olmadı.aldığım yere götürdüm sürümünden kaynaklandığını söyleyerek sürümünü 3.0’dan 4.1’e yükselttiler. orjınalinde bulunan bir çok duvar kağıdı gitmiş yerine başka şeyler gelmiş ona canım çok sıkıldı:)bide ‘AptBackup’die bi program yüklemişler onuda anlamış deilim…ben öle teknolojiye aşina biri deilim,pek anlayamıyorum…iyi olmuşmu sürümünü yükseltmeleri? iyi olmadıysa ne yapmamı önerirsiniz? bu aptbackup ne? lütfen beni bu konularda aydınlatın:)şimdiden teşekkürler…

  • Mustafa Tan

   01/01/2011 at 17:28

   Selamlar Kübra Hanım,

   AptBackup isimli uygulamayı açıkçası bilmiyorum. Cihazınız jailbreak’li olabilir mi?

   http://www.iphoneturkey.com/2008/12/krmak-ya-da-krmamak-jailbreak.html

   • kübra

    01/01/2011 at 21:00

    jailbreak’li olup olmadığını nasıl anlayabilirim:) ???

    • Mustafa Tan

     02/01/2011 at 10:56

     Cihazınızda Cydia isminde bir uygulama var mı? Varsa kesin jailbreaklidir.

     • kübra

      03/01/2011 at 16:43

      aldığım yere sordum jailbreakli değil dedi ama cihazımda cydia isimli bi uygulama var…ne yapmamı önerirsiniz mustafa bey?

      • Mustafa Tan

       03/01/2011 at 16:49

       Maalesef aldığınız yer size doğru bilgi vermiyor. Cihazınızında Cydia’nın olması jailbreakli olduğunu gösteriyor.

       Kaldırtabiliyorsanız jailbreak’i kaldırtın ya da Cydia üzerinden hiç bir uygulama yüklemeyin.

       • kübra

        03/01/2011 at 16:57

        zaten cydia uygulamasını hiç kullanmadım.o uygulamayı silince jailbreak kalkmış olurmu? yada jailbreak nasıl kaldırılıyor 🙂 ?

 93. ibrahim

  06/02/2011 at 23:50

  merhaba
  ben iphone 4 de mobilevoip kullanmak istiyorum,app storeden indirdim hesap bilgisine apple kimligimi ve parolami veriyorum olmuyor hata veriyor.siz biliyorsaniz bana sirasi ile ne yapmam gerektigini yazarmisiniz?
  tesekkurler

 94. Hakan

  19/03/2011 at 17:34

  Merhaba mustafa bey
  Benim telefonum 3 gs 16 gb sormak istedigim soru cydia jailbreak bende gozukmuyor acaba bu cydia jailbreak standart olarak hepsinde varmi ben vodefon dan aldim alirken sormadim cydia jailbreak olanimi makbul olmayanimi acaba

 95. Hakan3434

  19/03/2011 at 17:34

  Merhaba mustafa bey
  Benim telefonum 3 gs 16 gb sormak istedigim soru cydia jailbreak bende gozukmuyor acaba bu cydia jailbreak standart olarak hepsinde varmi ben vodefon dan aldim alirken sormadim cydia jailbreak olanimi makbul olmayanimi acaba

 96. Destek

  19/03/2011 at 17:35

  Merhaba mustafa bey
  Benim telefonum 3 gs 16 gb sormak istedigim soru cydia jailbreak bende gozukmuyor acaba bu cydia jailbreak standart olarak hepsinde varmi ben vodefon dan aldim alirken sormadim cydia jailbreak olanimi makbul olmayanimi acaba

 97. Pelin

  28/03/2011 at 11:03

  Merhaba
  3G kullanıcısıyım 4.versiyonu yükledikten sonra çok yavaşladı. Önerdiğiniz gibi format attım fakat bir değişiklik olmadı. Eski versiyona (3.0) nasıl dönebilirim? Yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   28/03/2011 at 11:32

   Maalesef dönemezsiniz.

 98. Buket

  14/05/2011 at 19:04

  App Store güncelleme adı altında bir konu açılmış fakat tekrardan kapatılmış. Mecburen buraya yazmaktayım. Bu son birkaç gündür APP STORE’dan 3 arkadaş şikayetçiyiz. Bende telefondan bağlandığımda password hatası vermekte fakat pc’den bağlandığımda herhangi bir sorun vermemektedir. Ve app store’da biriken uygulamalarımı güncelleyemiorum.Aynı durum diğer arkadaşlarımda da olmakla beraber bu durumdan şikayetçi olmaya başladık.Uygulama indirebilioruz fakat güncelleme yapabilioruz.ACİL YARDIM

  • Mustafa Tan

   14/05/2011 at 19:06

   Selamlar,

   Güncellemeye çalıştığınızda ne hata mesajı alıyorsunuz ?

 99. Çağla

  24/05/2011 at 01:17

  Mustafa Bey merhaba,
  Acil yardımınıza ihtiyacım var.
  Whatsapp’tan msjlaşırken tlfnumun şarjı yüzde 5 ‘ti ve bir anda kapandı ekrana itunes işareti ve ok ve usb işareti çıktı,itunes’e bağladığımda recovery modda iphone bulundu diyor ama ben tlfnumu bir türlü açamıyorum.
  Lütfen bana yardım edin,tlfnum 3gs ve turkcellden aldım,jailbreak değil,acemiyim çok anlamıyorum daha öncede bana yardımcı olmuştunuz.Şimdiden teşekkürler, nasıl düzelir ? bana e mail atar mısınız cevabınızı? işyerinden siteye giremiyorum da.

  • Mustafa Tan

   24/05/2011 at 07:59

   Selamlar,

   Cihazınız Recovery Moda girmiş. Bu durumda iTunes’a bağlayım Restore etmekten başka çareniz yok.

   Umarım arada backup alıyordunuz.

 100. Surrich

  25/05/2011 at 15:17

  Merhaba İphone 3G için update uzun zaman önce 4.2.1 de kaldı. Herhangi bir güncelleme yapacaklarmı bilginiz olup olmadığını buradan sormak istedim.

  • Mustafa Tan

   25/05/2011 at 16:02

   Hayır yapılmayacak. Apple iOS 4.3 versiyonu ile birlikte iPhone 3G’lere yeni yazılım güncelleme desteğini kaldırdı.

   Şu an sadece iPhone 3GS ve iPhone 4’ler 4.3 ve sonrası versiyonları yükleyebiliyorlar.

 101. oktay

  31/05/2011 at 15:04

  teşekkürler paylaşımınız için.
  daha öncede bi kaç kere size buradan yazmıştım sıkıntımı. siteniz içinde herhangi bir linke tıkladığımda linke bağlı internet sayfası farklı bir pencerede yada sekmede açılmak yerine bulunduğum sayfada açılıyor ve sitenizden çıkmış oluyorum. sayfadan çıkmadan başka linklerdeki konulara bakmak istiyorum acaba sorun benim pc mde mi yoksa site ayarlarındamı. aydınlatırsanız sevinirim.

 102. Ali

  03/06/2011 at 17:25

  Merhabalar Acil yardım…Ya elimde iphone 3g 8gb var…telefon açılmıyor açıldığında apple simgesi donuyor!! açma tuşu ve home tuşuna basılı tutup moda alıyorum alıyorum almasına itunes’de görüyor restore ediyorum en sona geldiğinde hata veriyor ne yapmalıyım??? forumlarda biraz gezindim 4.3..desteklemediğini söyleniyor o halde bi alt sürümü mü yüklemem lazım eğer lazımsa nasıl yüklicem kafayı yicem yardımlarınızı bekliyorum .

  • Mansur

   18/03/2012 at 15:42

   4.2.1 kurman lazım arkadaşım 3g lerin en son desteklediği surum 4.2.1

 103. Can

  09/06/2011 at 20:22

  Merhabalar Mustafa bey çok önemli bi sorunum var restore ve ios 4 güncellemesiyle ilgili

  Telefonu devamlı güncel tutmak istediğim için zırt pırt güncelleme yaptım en son 4.2.1 i yükledim ancak bundan sonraki versiyonları telefonuma yüklemeye çalıştığımda (örn:4.3.xx) telefon update yapamadı ve restore yapmak zorunda kalıyor ve beyaz ekran veya siyah ekranda telefon takılıp kalıyor…ve her defasında iREB-r4 ile telefona boot atıp DFU mod dan çıkmasını sağlıyordum

  “*”Bunun üzerine bende IOS 4.2.1 greenp0ison rc6 jailbreakini yaptım fakat bugün 4.3.3 versiyonunun olduğunu öğrendim ve ona güncellemek istedim.. Fakat gene olmadı.. Sonra bi yerde okuduğum yazıya dayanarak TELEFON MENÜSÜ->AYARLAR->SIFIRLA ve tüm telefonu sıfırladım fakat şimdide telefon “Açılış Ekranı”nda takılıp kalıyor bir türlü telefon açılmıyor ve malesef restore de yapamıyorum telefon kısacası kullanılmaz hala geldi Mustafa Bey eğer bi öneriniz varsa lütfen yazınız sanırsam telefon jailbreakli olduğu için garanti kapsamı dışında aynı zamanda şimdi telefona restore den “Custom Firmware” yüklemeyi deneyeceğim

  -“-“-“*Son olarak bir şey daha sormak istiyorum telefonum garanti dışı ve restore yapamıyorum telefonu Electro World den aldım telefonu gene tamire bi yere götürsem ne kadar bi ücret tutar gene yeni iPhone parası alırlarmı? Yoksa yeni bi iPhone ilemi değiştirirler? Eğer değişebiliyosa iphone 3GS imi iphone 4 ile değiştirebilirmiyim?

 104. aytunc

  10/07/2011 at 23:47

  merhaba,
  eski versiyona dönmek için yukarıda anlatılanlara baktım ama mevcut itunes restore butonuna bastığımda set up as a new iphone ibaresi çıkmıyor. yeni versiyona güncelleyeceği uyarısı çıkıyor. 4.0 iphonemu yorduğu için 3 versiyonuna dönmek isterken beni daha yeni versiyonu yukleyerek ıyıce ağırlaştırmasından korkuyorum. zaten cihazın performansı update edınce cok dustu

 105. segrate

  16/08/2011 at 01:51

  merhabalar

  telefonum gevey ile calısıyor ve version 4.2.1 version upgrade i kendim yapabilirmiyim yada telefonumda bir sıkıntı olur mu ? bu konuda yardımcı olursanız sewınırım …

 106. Zeki

  10/10/2011 at 01:55

  Merhabalar, çok başarılı bir yazı paylaşmışsınız teşekkür ederim. Herşey iyi güzel ama peki ya mesajları da kurtarmanın bir yolu yokmu? Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 107. Pingback: iOS 5 iPuçları – 2 | Passat Turkiye Anasayfa

 108. bbbbbb

  20/12/2011 at 00:17

  merhaba,
  benim iPhone 3G’m var sürümü 3.1.3 olduğu için bazı uygulamaları yükleyemiyorum bu yüzden de update etmek istiyorum telefonumu turkcellden almıştım ben bu iOS4 güncellemesini yüklersem telefonumun ayarları tamamen sıfırlanır mı? telefon ayarlarını tekrardan ayarlamak mı gerekir yoksa güncellediğim zaman da telefonu turkcellden ilk aldığım zamanki gibi mi olur? ya da güncellemeyi telefoncuda falan mı yaptırmam gerekir yardmcı olursanız sevinirim

  • Mustafa Tan

   20/12/2011 at 00:24

   Yazılım güncellemesi (update) yapmakla cihazınız sıfırlanmaz ya da birşey silinmez. Dediğiniz restore işlemi yaparsanız olur.

   Fakat cihazınız çok eski bir model olduğu için bir hatırlatma yapmakta fayda görüyorum. Öncelikle cihazınıza yükleyebileceğiniz en son versiyon iOS 4.2.1’dir. Apple eski modellere yeni versiyonları yükletmiyor performans sorunları olduğu için. Kaldı ki iOS 4.X bile iPhone 3G’de performans sorunlarına neden olabiliyor.

   Ayrıca iOS 5’e geçemeyeceğiniz için bir süre sonra iOS 4.2.1 bile bir sürü uygulama için eski versiyon kalacak. Bu yüzden önerim yeni bir cihaza geçmeniz 🙂

   Yine de güncelleme yapacağım derseniz aşağıdaki yazımıza bir gözatın derim:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/12/iphone-ve-ipad-yazilim-guncellemesi-oncesi-yapilmasi-gerekenler.html

 109. sırrı

  11/01/2012 at 00:53

  iphone 4 telefon güncelleme yap yeni sürümü indir die baslatıyorum yedeklemeyide bitirmiş oluyorum fakat ıkı saatte ındırdıkten sonra ag baglantısı zaman aşımına ugradı dıe hata verıyo ne yapmam lazım???

 110. Ahmet

  12/01/2012 at 17:42

  Mrb. iPhone 4 un sınırlama şifresini nasıl yenileyebiliriz?

 111. ali

  18/03/2012 at 19:41

  merhaba mustafa bey bende 3s var ve ben yedekleme yapmadan geri yükleme yapmak istedim sürekli 1015 hatası verip duruyor telefon yardmcı olursanız sevinirim

 112. salih

  12/04/2012 at 21:49

  mrb mustafa bey iphone 3 g aldım yurtdışından ve bunu wıfi sorunu vardı yani görüyor ama her defasında bağlanamadı hatası alıyorum sürümü degiştirmek istedım ve degişmedi sub-process/usr/bin/dpkg returned an error code(2) bu şekılde hata verdi tlfnum dondu acıp kapatmak istedim ve şuanda acılıp kapanıyor 6 saniye duruyor işaret yanıyor ve gerı kapanıyor bu konuda bana yardımcı olursanız cok sevinirim

 113. fuat

  26/04/2012 at 11:47

  selam ben iphone 3g kullanıyorum 3.1.3 yüklü bana yardımcı o9lacak varmı 4.1 yükseltmek istyorum rıca ediyorum yardımcı olun

 114. betül

  03/05/2012 at 22:17

  Mustafa bey ben sürekli ordan burdan yazıyorum fakat sürekli okuyorum birşeyler daha fazla aklım karışıyor. Başa sarayım ve anlatmaya başlayayım. iPhone4’üme İOS5.1 güncellemesi yaptım. Öncesinde hiç bir güncelleme yapmamıştım. Tamam kabul ediyorum cahillik yaptım. Ama lütfen bana bir geri dönüş yapın. Elim kolum bağlandı. Bir anda ekranda iTunes ve usb kablosu logosu çıktı. Telefon Japonyadan geldiği için diyordum böyle oldu sanırım. Ki tahminlerim doğru çıktı. Bir yardım edin, bir el atın bu mevzuya. En mantıklı yol hangisi sizce ? Unlock konusunda birşey yapamıyormuşsunuz ama bir yol tarif edersiniz diye umuyorum. İyi geceler. Lütfen yardım edinnn.