Apple’ın iPhone 4 Anten Sorunu ile İlgili Basın Açıklaması

Bildiğiniz gibi ilk çıktığı günden beri iPhone 4 ile ilgili, belli bir şekilde tutulması sonucu çekim problemi yaşadığı ile ilgili şikayetler mevcut. Hatta bu konu ile ilgili iPhone 4 İncelemesi başlıklı yazımızda biz de bir test paylaşmıştık. Apple’ın CEO’su Steve Jobs da dün akşam bu konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyerek konuya açıklık getirdi.

Öncelikle belirtmeliyim ki eğer ingilizceniz yeterli ise, Steve Jobs’un sunum şekilde gayet anlaşılır bir dil ile yaptığı basın toplantısının videosunu bu link üzerinden izleyin derim. Ben her ne kadar anlatılanları aşağıda özetlemeye çalışmış olsam da, direk Steve Jobs’tan konuyu dinlemekte fayda var.

Basın toplantısının en başında, Youtube’daki bir apple fanatiğinin anten sorunu ile ilgili paylaştığı video klip yer alıyor. Fanatik videonun sonunda özetle “Eğer beğenmiyorsanız almayın, alıp da beğenmediyseniz geri iade edin” diyor. Fakat şarkının sözleri ve müzik oldukça güzel 🙂

Steve Jobs sahneye ilk çıktığında “Biz mükemmel değiliz, telefonlar da mükemmel değil” şeklinde  bir ifade kullanıyor. Fakat hemen ardından da “Fakat tüm müşterilerimizin mutlu olmasını istiyoruz” diye de belirtiyor. Aslında bu ilk açıklamaları basın toplantısı boyunca ana temayı oluşturuyor.

iphone4_antenna_press_conf_01

Steve Jobs’un açıkladığına göre de 3 haftada  3 milyona yakın iPhone 4 satılmış ve iPhone 4 halen de şu ana kadar üretilen en iyi akıllı cihaz kategorisinde bir numarada.

iphone4_antenna_press_conf_02

Steve Jobs’a göre de “Antennagate” denen cihazın belli bir noktadan tutulması sonucu oluşan sinyal kaybı aslında tüm cihazlarda mevcut. Fakat daha iyi bir performans için anten dışarı çıkarıldığından ve antenin zayıf noktası bariz bir şekilde gösterildiğinden, diğer tüm akıllı cihazlarda da olan bu sorun, bazı kullanıcılar ve mdeya tarafından iPhone 4’te çok fazla ön plana çıkarılmış durumda.

iphone4_antenna_press_conf_03Apple bu nedenle diğer popüler akıllı cihazlar üzerinde de test yapmış ve hepsinde de belli şekillerde tutulduğunda sinyal problemi olduğunu görülmüş. Steve Jobs da sunumu sırasında da Blackberry Bold 9700, HTC Droid Eris ve Samsung Omnia II ile yapılan testlerin videolarını paylaşmış. Apple tüm bu test sonuçlarını ve diğer cihazlara ait videoları da http://www.apple.com/antenna/ adresinde paylaşmış durumda.

iphone4_antenna_press_conf_04

Blackberry Bold 9700 ile Yapılan Anten Testi.

Steve Jobs basın toplantısı sırasında ayrıca, cihazları test ettikleri ve yaklaşık 100 milyon dolara malettikleri ve http://www.apple.com/antenna/testing-lab.html adresinde detaylı olarak tanıttıkları test laboratuarlarından bahsediyor.

lab-stargate-chamber-20100715

Test labrotuarlarında 18 uzman bilim adamı ve mühendis çalışırken, 17 yankısız ve dış dünyadan yalıtılmış özel oda bulunuyormuş. Apple, web sitesinde ayrıca bu tesis ile ilgili bir video da yayınladı.

iphone4_antenna_press_conf_05

Steve Jobs, basın toplantısında müşterilerden gelen şikayet ve geri bildirimleri de paylaşıyor. Örneğin Amerika’daki iPhone’un yetkili satıcısı ve operatörü olan AT&T’nin iPhone 3GS ve iPhone 4 geri iade oranları karşılaştırıldığında, iPhone 4’lerin geri iade oranı (%1.7), iPhone 3GS’e göre (%6) çok daha düşük gözüküyor.

iphone4_antenna_press_conf_06

Ayrıca Apple’ın müşteri hizmetlerine gelen iPhone 4 ile ilgili şikayetlerden anten veya çekim sorunu ile ilgili oranların oranı %1’in bile altındaymış. (%0.55) Ayrıca call drop’ların (görüşmenin kesilmesi) sayısı da iPhone 3GS’ten çok az fazlaymış (Her yüz 100 görüşmeden 1’den de az)

iphone4_antenna_press_conf_07

Steve Jobs, buna rağmen az sayıda da olsa kullanıcı şikayeti olmasını biraz da iPhone 4 için piyasada yeterince kılıf (case) olmamasına bağlıyor. iPhone 3GS ilk çıktığında, kullanıcıların çoğu iPhone 3G için üretilmiş kılıfları kullanabildiğinden hiç çekim problemi pek yaşamamışlar. iPhone 4’ün yeni piyasa sürülmesi nedeniyle de, Apple’ün ürettiği Bumper ismindeki kılıflardan yeteri kadar üretilememiş.

Fakat buna rağmen Apple, tüm iPhone 4 kullanıcılarına ücretsiz olarak kılıf hediye etme karar almış. Şu ana kadar ayrıca Bumper satın alanların da ödedikleri paralar iade edilecekmiş.

iphone4_antenna_press_conf_08

Ayrıca Apple, buna rağmen halen iPhone 4’ünden memnun olmayan var ise, 1 ay içerisinde iade edilen hasarsız cihazları, sorgu sualsiz geri alacakmış.

iphone4_antenna_press_conf_09

Son olarak Steve Jobs’un paylaştığına göre beyaz iPhone 4’lerin satışı temmuz sonunda başlayacakmış. Bir de aralarında maalesef henüz Türkiye’nin yer almadığı 17 ülkede daha satışlar 30 Temmuz’da başlayacakmış.

Steve Jobs’un basın toplantısında anlattıklarını özetlemek gerekirse, kısaca şunları vurguluyor:

* Özel durumlarda veya belli noktalarda iPhone dahil tüm cihazlarda anten veya çekim sorunu olabiliyor.
* Sorun yaşayan kullanıcı oranı düşük de olsa tüm kullanıcıları önemsiyoruz ve mutlu edebilmek için sürekli çalışıyoruz.
* iPhone 4’ün anteni, iPhone 3GS’ten daha iyi çekim gücüne sahip, fakat cihazın dışında ve açıkça görülebildiği için, zayıf noktası ön plana çıkartılıyor medya tarafından. iPhone 4 için piyasada yeterli sayıda kılıf olmadığı için de, çekimin düşük olduğu yerlerde bu özel durum daha fazla yaşanabiliyor.
* Tüm iPhone 4 kullanıcılarına ücretsiz kılıf veriyoruz, buna rağmen cihazından memnun olmayan var ise sorgu sualsiz geri iade alıyoruz.

iphone4_antenna_press_conf_10

Steve Jobs’un basın toplantısında aktaracaklarımız şimdilik bunlar. Daha evvel de belirttiğim gibi Türkiye’de iPhone 4 kullanan tanıdıklarımın hiç birinden anten ile ilgili bir sorun duymadım. Hatta sık sık arayıp soruyorum, herhangi bir sinyal sorunu, görüşmenin kesilmesi gibi şeyler yaşıyor musunuz diye. Çoğu cihazını kılıfsız kullanmasına rağmen bir sorun yaşamadıklarını ifade ediyorlar. Bunu da Türkiye’deki GSM şebekelerinin Amerika’ya göre çok daha iyi olmasına bağlıyorum. Belki garip gelecek ama Türkiye’deki GSM sektörü Amerika’dan daha iyi durumda, en azından AT&T ile karşılaştırıldığında.

43 Comments

 1. VaScO

  17/07/2010 at 17:27

  sj komik adam ya 🙂
  we cant make enough bumpers demiş bide =) e nasıl yetiştircek :))

  • VaScO

   17/07/2010 at 17:30

   bu arada almanyadan iphone 4 alacak arkadaslar, app store 100 euroluk hediye kartınızı almayı sakın unutmayın. bizzat uyanık kuzenim satarken ondan hiç bahsetmiyor ve cebe atıyor 100 euroluk itunes te kullanabileceğiniz app store alısveris kartını =)

   • caglar

    18/07/2010 at 09:23

    VaScO

    ben beyaz modeline vorvertrag yaptim ama t-mobile böyle birseyden bahsetmedi acaba itunes card angebotu sadece apple storelerdenmi gecerli bana bir kaynak gösterebilirmisin tesekkürler

    • VaScO

     18/07/2010 at 15:09

     kaynak nasıl gösterebilirim ki, zaten t-mobile veriyor almanyada locklu biliosun, ama bu olay kuzenlerin bünyesindemi değilmi öğrenirim

     • caglar

      20/07/2010 at 00:35

      kuzen t-mobile dami calisiyor bari ondan alalim itunes karti verirse tabi hic degilse prosenti artar

   • emre

    19/07/2010 at 13:41

    kuzen yakında son model bir mercedes 500 çeker…eğer yoksa tabiii.
    şaka..

 2. Emin

  17/07/2010 at 18:03

  Mustafa Bey iphone 4 Türkiye de ne zaman satılaçağı konusunda bilginiz varmı.? yada bir tahmininiz

 3. sercan

  17/07/2010 at 18:09

  bence de apple çok göz önünde olduğu için ve bugüne kadar mükemmel olarak bilindiği için bu olay abartıldı medya tarafından. ama tabi şu da var antensiz telefonlar çıkalı 10 yılı geçti bugüne kadar böyle bariz şekilde full çeken telefonu neresinden tutarsan tut “servis yok” yazacak duruma geldiği görülmemiştir. üretim veya tasarım hatası olduğu ortada. Steve Jobsun “o zaman o şekilde tutmayın” demesi ve “aslında bugüne kadar bizim telefonlar hep 2 bar fazla gösteriyormuş updatele sorunu çözeceğiz” açıklaması olayı çirkinleştirdi, insanları aptal yerine koydular.

  dediğiniz gibi operatörlerle ülkelerle ilgisi olabilir ama Amerikada AT&T kullanıp da bu sorunu yaşamayanlar da var.
  acaba bundan sonra üretilecek modellerde donanımsal değişiklik yapılacak mı bunu da bilmiyoruz.
  benim korkum eğer bu problem tüm cihazlarda değil de bazılarında varsa bu sorunlu cihazları bizim gibi ülkelere çakmaları

  bu arada bazı sitelerde bedava bumper dağatılcak yazılmış ama açıklamaya göre bumper değil başka sıradan bir kılıf verilecek diye anladım ben

  • Mustafa Tan

   17/07/2010 at 18:18

   Steve Jobs, iPhone 4 sayısı kadar Bumper ürettirme imkanımız yok bu yüzden, başka kılıflar da önereceğiz diye açıkladı.

 4. Batu

  17/07/2010 at 19:32

  anlamadım ki ben bunlar üretim hatasını kabullendiler mi kabullenmediler mi? “her telefonda bu sorun var bizimki abartıldı, bize bu konuda çok az şikayet geldi, madem çok istiyosunuz tamam bedava kılıf veriyoruz” tavrı yapmışlar.
  e o zaman niye yazılım güncellemesi yayınlıolar ki normalde diğer iPhonelar da 2 çubuk fazla gösteriyomuş falan. yeni hatanın üstünü örtmek için bu kadar yıl sonra “araştırırken farkettik ki aslında eskiler de hatalıymış” demek komik değil mi?
  diğer anlamadığım şey sol alt köşeyi kapatınca sorun oluyor diyorlar. yani gsm anteniyle wifi antenini ayıran çizginin olduğu yer. aynı çizgi sol üstte de var ordan neden problem çıkmıyo?
  acaba aynı anda hem gsm hem wifi antenine değince mi sorun oluyo?
  hani kanın pozitif-negatif olmasına göre derler bazı insanlar radyoya yaklaşınca daha iyi çeker bazıları da frekansları bozar onun gibi bişey mi:)

 5. Ali

  17/07/2010 at 21:54

  Benim sorum su
  Bütün smart phone larda sinyalin düşmesine neden olan böyle bir nokta var ise niye iphone 3gs de yok? Hersekilde tuttum sinyalde bir düşme olmadı. Siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Mustafa Tan

   17/07/2010 at 22:10

   Selamlar,

   Aşağıdaki linkteki sayfada iPhone 3GS’in anteninin yeri, nasıl tutulursa sinyalin düşeceği resim ve video ile gösterilmiş durumda.

   http://www.apple.com/antenna/

   Fakat bunun için çekim gücünün iyi olmadığı bir yer bulmanız gerekiyor. Çünkü iPhone 4’te her zaman bahsedilen yere dokunulduğu zaman sinyal zayıflamıyor. Örneğin ben epey uğraşmama rağmen iPhone 4 ile test yaparken sinyali düşürememiştim. Ülkemizdeki GSM şebekeleri Amerika’ya göre daha iyi durumda bu yüzden biraz uğraşmanız gerekecek.

   http://www.apple.com/antenna/#video-iphone3gs

   • ismail

    10/11/2011 at 23:44

    benim iphon da bu sorunu yaşıyorum hatta evde tekrar ediyorum heryerde degil evimde servis yok durumuna geliyor eşimde aynı şebekede fakat samsung kullanıyor onun full gösteriyor çekimi servise vericem degişim yada iade olurmu acaba bilemiyorum

 6. onur

  17/07/2010 at 23:07

  bence basın sadece eksi yönleriyle hep gündeme getirmeye çalıştı diğer telefon firmalarıda bunun üstüne gittiler ama herşey ortada onların telefonlarıda aynı hatayı veriyo iphone 4 almak için sabırsızlanıyorum biran önce gelse….

 7. Murat

  18/07/2010 at 09:58

  Aynı testi ben de kendi Iphone 3GS’imle yaptım.
  http://www.apple.com/antenna/#video-iphone3gs linkindeki videoda çekim gücü iki bar azalırken ben de bir bar azaldı. Kaldı ki şimdiye kadar bu konuda hiçbir rahatsızlık duymadım. Iphone 4 ile de bunun Türkiye’de sorun olacağını sanmıyorum.

  • VaScO

   18/07/2010 at 15:12

   bencede tr de pek sorun olucak gibi gorunmuyor sehir merkezlerinde yaşayanalr için genelde. paristen almayı dusunuyorum. ama 3gs imden daha sıkılmadım açıkçası. bakalım biraz daha bekleyip iphone 4 ün ne açıkları cıkacak görelim diye beklıyorum 🙂

 8. Nehir

  18/07/2010 at 12:11

  Merhaba,
  iPhone 4 kullanicisiyim, telefon elime gectigi ilk gun signal bar da ki dusus ilgimi cekmisti, 10 gundur kullaniyorum ama call drop basima gelmedi…

  • VaScO

   18/07/2010 at 15:10

   call drop, 3g açıkken etkisini gösteriyor dendi genelde, 3g açıkken yada 3g kapalı iken deneyip buraya yazarmısınız?

   • Tolga

    18/07/2010 at 22:33

    evet, bende 3g açıkken azalma oluyor. 3g kapalı iken hiç azalma olmuyor.

    • huzur

     30/09/2010 at 23:39

     aynen bendede 3g acıkken azalma oluyor arkadaşlar

  • Emre FB

   18/07/2010 at 15:22

   Nehir hanim hangi ulkeden aldiniz acaba sartlari nedir paylasmanizda bir mahsur yoksa ogrenebilirmiyim acaba ?

 9. Emre FB

  18/07/2010 at 15:19

  Arkadaslar slm ben amerikadaki abime aldirmayi dusunuyorum acaba hangi operatorden alinmali fiyati ve aylik operatore verilecek tutari nedir bilen varsa cvp verebilirmi acaba. Tsk.

 10. Afyonteam

  19/07/2010 at 22:06

  Tasarımını sevmemiştim beyazida çıkmayınca 3gs daha kıymete bindi gözümde artık iphone 5 için para biriktirmeye başlamalıyım =)

 11. mustafa

  20/07/2010 at 01:32

  selam arkadaslar ingilterede yasiyorum iphone 4 alanlar hala problemn var diyorlar.anlayacaginiz turkiyede 2000 ytlden asagi satmazlar aynen ipad gibi fiyat bicerler.tam 3 ayliginizi bu cihaza vereceksiniz hayret ediyorum hemde bu fiyata.

 12. Murat

  23/07/2010 at 20:11

  selam arkadaslar, dün iphone 4 e kavustum nihayet ve belirtmeliyim ki bende kusursuz calisiyor. Anten Problemi falan yok. Hatta 3GS ile kiyasladigimda daha iyi cekiyor gibi geldi. istedigim gibi tutuyorum ve hic bi sorun yok

  • salih

   25/07/2010 at 22:34

   öncelikle hayırlı olsun. Allah kaza bela sinyal sorunu vermesin inş. Nasıl temin ettin açıklarmısın?
   tsk

   • Murat

    25/07/2010 at 23:27

    cok tesekür ederim Salih bey, ama ben Almanyada ikamet ettigimden burada bulmak biraz daha kolay ülkem insanlarina nazaran. Ben kendim Apple.fr den simlocksuz aldim.
    hersey bi yana Ekrana hayran kaldim. Eski 3GS gözümü agritiyor artik bakinca.

 13. bariserden

  02/08/2010 at 15:46

  Ben de ingiltereden iphone 4 sim free aldim. Burada operatorler gercekten berbat ulkemize gore ve 3gde dusuk seviyelerdw anten problemi oluyor. Ama turkiyede ozellikle de turkcellde olacagini sanmiyorum. 10 gun icerisinde teslim aldim telefonu.

 14. Emin

  16/08/2010 at 17:20

  Merhaba Ben iphone 4 yurt dışından yaşayan birinden aldım Özellikle Görüşme sırasında sürekli hattan düşüyor sinyal çok zayıf Ben hiç memnun değilim Şu an için hiç kimseye önermiyorum

  Bence 3GS iphone 4 ten Çoook daha iyi

 15. Gökhan

  29/09/2010 at 21:43

  Ben bu işten hiçbirşey anlamadım, vodafone dan yeni kontratlı Iphone4 aldım, nekadar uğraşsamda zinyali zayıflatamıyorum. Ek yerlerine ıslak ellede, normal ellede dokunuyorum çekim gücü aynı. Bende korkarak almıştım ama korktuğum gibi olmadı. Eski Nokia ve Samsung Omnia kullanıcısı olarak, daha önce yanlış sularda yüzdüğümün farkına yeni vardım 🙂
  Saygılar..

  • Anonim

   09/12/2010 at 18:11

   vodafondan iphone 4 alan warmı ?

 16. habib

  08/11/2010 at 06:53

  Türkiyede hala yok bu cihaz, 1 gün satıldı ve bitti, bende yerine beklemektense Nokia N8 almaya karar verdim, IPHONE 3 içinde aylarca beklemiştim, bu bekleme politikasını anlıyamadım,müşteri kaybetmek için mi heyecan yaratmak için mi?

 17. Volkan

  01/02/2011 at 14:38

  İphone 3 kullandım telefonun kafasına göre takılmasından bıkmıştım iki tane iphone 4 aldım Türkiye den aldım 32 ve 16 hanıma da aldım,ben böyle rezil bir durum görmedim böyle güzel teknoloji harikasının cekim gücü özürlü olmasından artık duvara yapıştırasım geldi:@ bu nasıl bir durum arıyorum konumsak için telefonla irtibat kurabilmek için evde ofis de dolaşmadık oda kalmadı mart kedisi gibi damlara mı çıkayım; ole memnun olanlarda atıp tutmasın yada yoğun telefon kullanmıyor.
  sonuç olarak sinyal gücü ve iletişim çok kotu memnun değilim bumper falan bu işi düzeltmez.
  Tesekkürler

 18. hayal

  01/05/2011 at 15:47

  ya ben teli mi yurtdışından geldi açtırdım ama tekrar kapandı ne yapmalıyım…

 19. Bİlge

  21/06/2011 at 20:08

  kötülüyenler için söylüyorum : Kedi Ulaşamadığı Ete Pis Der.

 20. Elif

  21/11/2011 at 19:08

  bendede iphone 4 var yurt dışından geldi daha 1 hafta olmadan telefon kendiliğinden kapandı herhangi bir hasarıda yok çiziği bile yok herşeyi denedik açılmıyor

 21. Berat

  29/12/2011 at 01:53

  Slm ben belcikadan yaziyorum bendeki iphon4de de cekim ile ilgili problemler yasiyorum telefonu acip nette gezerken sorun yok arayanlar ulasabiliyo ama ustten kitledikten sonra sanki sebeke de kitleniyo arayanlar direk mesaja dusuyo bu konu hakkinda bilgisi olan varsa lutfen yardimci olsun

 22. barış kartal

  09/01/2012 at 16:00

  slm menüde simgenin sağ üst köşesin de 1 rakamı war kapamaya çalışıorum beceremiorum bilen varsa yardımcı olsun ltfm tşklr

 23. Ayşegül

  20/02/2012 at 11:33

  Merhaba bu bahsedilen kılıfı nerenden temin ediliyor acaba? bununla ilgili bilgi var mı?

 24. Ahmet

  06/03/2012 at 12:22

  Bende iPhone 4esvar ekranın sag üst köşesinde kilit resmi var bir türlü düzeltemedim güncelleme kilitli gibi görünüyor ama kilitli değil nedenini bilen varsa yardımcı olursa sevinirim

  • Anonim

   15/04/2012 at 01:02

   menü tuşuna çift tıklayın,çıkan menüyü sağa kaydır vee kilit işaretini kaldırin:)