Turkcell Seyahat

Açıkçası çok fazla uçakla seyahat eden biri değilim. En fazla yılda bir defa, o da Apple’ın developer konferansı (WWDC) için uçağa binmek durumunda kalıyorum. Onun dışında benim favori ulaşım aracım hala otobüs 🙂 Fakat çevremde, sık sık uçakla seyahat eden bir çok arkadaşım var. Ayrıca kendisi uçmasa bile bir yakını uçan bir çok kişi oluyor.

İşte bu durumda,  yakın zamanda App Store’da yerini alan Turkcell’in Seyahat uygulaması, uçak yolculuğu yapanların ya da yolcu karşılayanların işini epey kolaylaştırıyor. Bu uygulama aslında, daha evvel Turkcell’in Blackberry kullanıcılarına sunduğu hizmetin iPhone versiyonu.

iphone_turkcell_seyahat_01 iphone_turkcell_seyahat_02

Seyahat uygulamasının ile hem yurt içindeki, hem de yurt dışındaki yüzlerce havayolundan kredi kartı ile online olarak bilet satın alabilme, ya da yerli hava yollarının biletleri ile Check-in yapılabilme gibi bir çok özelliği mevcut. Fakat ben bu yazıda daha çok, tüm iPhone kullanıcılarının ücretsiz olarak da yararlanabildiği ve bence ilginç bulduğum bazı özelliklerinden bahsedeceğim.

Sık seyahat edenlerin için bu uygulamanın en güzel yanlarından bir tanesi “Uçuş Planlama” özelliği. Gitmek istediğimiz şehir, tarih, sınıf, vs. gibi bilgiler girerek, bir çok hava yolunun bilet fiyatlarını ve uçuş saatlerini görebiliyoruz. Bu sayede bize en uygun bileti bulmamız çok kolay oluyor.

iphone_turkcell_seyahat_03 iphone_turkcell_seyahat_04

Fakat uygulamanın en eğlenceli yanlarından bir tanesi “Uçuş Haritası” ekranı. Bu ekranda İstanbul ve çevresindeki uçaklar (iniş yapan, kalkan ya da transit geçen) harita üzerinden takip edilebiliyor. Yurt dışındaki bir çok servis tarafından da verilen bu hizmetteki uçak konumları tabii bir miktar (5 dakika gibi) gecikmeli.

iphone_turkcell_seyahat_05 iphone_turkcell_seyahat_06

Bu noktada bazı okuyucularımız “Uçak Takibi ne işimize yarayacak” diye sorabilir. Fakat yolcu karşılayanlar için, aşağıdaki ekran görüntüleri bulunan “Uçuş Takip” ekranı çok faydalı oluyor. Bu sayede bilet numarasını bildiğimiz ve havalimanında karşılamamız gereken bir yolcu var ise, uçuşun durumunu (gecikme vey ertelenme var mı, uçağın hızı, vs.) ya da harita üzerindeki konumunu kolayca görebiliyoruz. Bu sayede havalimanında saatlerce beklemek zorunda kalmıyoruz 🙂 (Aslında bu tip uçuş bilgilerini gösteren paralı bir uygulamayı geçtiğimiz sene bir yazımızda tanıtmıştık.)

iphone_turkcell_seyahat_07viphone_turkcell_seyahat_08

Eğer karşılayacağımız yolcunun bilet numarasını bilmiyorsak aşağıdaki örnek ekran görüntüleri bulunan “Havalimanı Monitörü” ekranını kullanarak da seçtiğimiz havalimanına o an iniş yapmış ya da yapacak olan uçakları listeleyebiliyoruz.

iphone_turkcell_seyahat_09 iphone_turkcell_seyahat_10

Son olarak uygulamada, özellikle yurt dışına seyahat edenlerin çok ihtiyaç duyduğu Hava Durumu, Dünya Saatleri, Döviz Kuru, Mil Puan sorgulama gibi özellikler de mevcut.

iphone_turkcell_seyahat_11 iphone_turkcell_seyahat_12

Yazının başında da belirttiğim gibi her ne kadar uygulama Turkcell’in bir servisi olsa da online bilet satın alma haricinde tüm iPhone kullanıcıları Turkcell Seyahat’ten faydalanabiliyor. Kredi Kartı ile Online Bilet satın alma işlemini ise sadece Turkcell aboneleri yapabiliyor. Bir de uygulamanın ilk açılışında, ücretsiz olan bir kayıt işlemini gerçekleştirmek gerekiyor.

Uygulamanın bence en eleştiriye açık kısmı çok fazla özelliği bulunmasından dolayı arayüzlerinin biraz karışık olması. Gerçi bir uygulamayı hem basit, hem de yetenekli yapmak oldukça zor. Fakat zaten maharet de burda değil mi 🙂 Turkcell Seyahat’i, aşağıdaki linki kullanarak App Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

appstore

14 Comments

 1. emre

  16/06/2010 at 09:44

  turkcell servisleri çok güzel fakat tek sıkıntım benim durmadan yeni webşifre istiyor karışık birşey tam çözemedim.

  • Mustafa Tan

   16/06/2010 at 09:48

   Selamlar,

   iPhone’da Wi-Fi’dan giriş yapıldığında GSM operatörleri, kullanıcısının kendi abonesi olup olmadığını bilemiyorum. Bu yüzden şifre istemek durumunda kalıyorlar. EDGE veya 3G ile bağlandığınızda genelde sormaz uygulamalar.

   Fakat Wi-Fi’dan girdiğinizde şifeyi kaydedip hatırlıyor olması ve her zaman sormaması lazım. Eğer sorun yaşıyorsanız bence müşteri hizmetlerini arayıp sorununuzu bildirin.

  • Anonim

   17/06/2010 at 10:03

   aynen

 2. mrea80

  16/06/2010 at 18:36

  YA BU UYGULAMANIN AVEA İÇİN OLANI YOK MU:D avea da cıkarsa böle uygulamalar olmaz mı:D

  • Mustafa Tan

   16/06/2010 at 19:42

   Online bilet satın alma işlemi hariç diğer tüm özelliklerini Avea’lılar da kullanabiliyor zaten.

 3. Oguzhan

  17/06/2010 at 15:01

  Bence çok güzel ve başarılı bir uygulama… Uçaklar hakkında bu kadar detaylı bilginin yayınlandıgını bilmiyordum 🙂

 4. Ayberk Atasay

  17/06/2010 at 16:36

  Tam bana gore bir uygulama olmus. Tum turizmcilere oneririm.

 5. cengiz ertunç

  18/06/2010 at 09:55

  Mustafa Bey, başka bi internet sitesinde ios4 sürümü yayınlandı itunes i 9.2 versiyonuna yükselterek kurabileceğimiz ve tamamen yasal ve 21 haziranda çıkacak sürümün birebir aynısı olduğu ve şuanda kullanıldığı yazıyor…yüklememiz durumunda herhangi bi sorunla karşılaşırmıyız acaba bilginiz var mı???

  • Mustafa Tan

   18/06/2010 at 10:13

   Selamlar,

   Apple’ın yazılım geliştiriciler için yayınladığı iOS4’e ait son beta test sürümü, 21 haziranda resmen herkese dağıtalacak sürümle aynı olsa bile lütfen acele etmeyin. Eğer tamamen hazır olsaydı Apple şimdiden dağıtırdı 🙂 Biraz daha sabır.

 6. cengiz ertunç

  18/06/2010 at 10:18

  Valla dayanamadım yükledim 🙂 şimdi bakıcam inşallah bi aksilik olmaz :))

 7. cengiz ertunç

  18/06/2010 at 11:03

  multitasking özelliği ya çalışmıyo ya da yok 🙁

 8. fikretgedik

  18/06/2010 at 18:43

  Çok kullanışlı, özellikle benim için çok faydalı. Teşekkürler Mustafa Bey, teşekkürler Turkcell.

 9. Bahaeddin

  20/06/2010 at 01:04

  Son paragrafi cok begendim:)

 10. Hasan

  07/07/2010 at 13:47

  Bu programı kullanıyorum; ve gercekten cok güzel ve faydalı bir program. En güzel yönü ise online checkin de yapılabilmesi