MusicID ile Çalan Şarkıyı Kolayca Tanıyın

Her ne kadar müzik dinlemeyi (özellikle radyo) çok seven biri olsam da, şarkıların veya şarkıcıların adlarıyla aram pek iyi değildir. Bu yüzden radyoda ne zaman güzel bir şarkı dinlesem, “Acaba bu şarkını adı ne” diye merak ederim. Bu yüzden App Store’dan yüklediğim ve beni ciddi anlamda şaşırtan ve etkileyen ilk uygulamanın başında Shazam gelir. Gerçekten de Shazam’ı ilk yükleyip, o an radyoda çalan ilk şarkının herhangi bir 10 saniyesini dinlettiğimde  hemen şarkının ve şarkıcının adını göstermesi, beni gerçekten çok şaşırtmıştı.

Eski kullanıcıların çoğu Shazam’ı ve ardından yayınlanan SoundHound‘u (eski adı Midomi) bildiği için, bu yazıda geçtiğimiz ay App Store’da yayınlanan ve diğerlerine göre çok daha ucuz bir fiyata satılan MusicID‘den kısaca bahsedeceğim.

iphone_musicid_01 iphone_musicid_02

MusicID de, rakipleri gibi benzer mantıkla çalışıyor. Yani o an bulunduğumuz ortamda bulunan şarkıyı yaklaşık 10 saniye kadar uygulamaya dinletiyoruz (Identify Song) . Uygulama da parçanın 10 saniyelik kısmını internet bağlantısı üzerinden sunucusuna göndererek veritabanındaki şarkılar ile karşılaştırıyor. Eğer dinlettiğimiz parça veritabanında var ise de bize, şarkının, şarkıcının ve albümün adını gösteriyor. “My Songs” ekranında da o ana kadar bulunan tüm şarkılarımız listeleniyor.

iphone_musicid_03 iphone_musicid_04

MusicID’nin rakiplerinden en büyük farkı, fiyatının (0.99$) çok daha ucuz olması ve bence Türkçe şarkı veritabanının çok daha geniş olması. Radyoda çalan Türkçe şarkıları, 3 uygulamaya birden dinleterek yaptığım testlerde Shazam’ın ve MusicID’nin çok daha başarılı olduğunu gördüm. Yabancı şarkılarda ise hepsi gayet başarılı. Uygulamanın en kötü olduğu yanı ise özellikle Türkçe şarkı sözlerini kullanılarak yapılan aramalardaki başarısızlığı. Fakat çoğu kişi şarkı sözü ile değil de şarkının kendisini dinleterek arama yaptığı için bence çok önemli değil.

Dolayısıyla uygun fiyata şarkı tanıma uygulaması arayanlar için MusicID bence oldukça ideal. Eğer isterseniz uygulamayı, aşağıdaki linki kullanarak 0.99$’a App Store’dan satın alabilirsiniz.

appstore

Yazının başında pek değinmeyeceğim demiştim ama özellikle iPhone kullanmaya yeni başlayanlar için Shazam ve SoundHound’dan kısaca bahsetmekten fayda görüyorum.

Shazam, bu konuda App Store’da çıkan ilk uygulama. Ayrıca hem yabancı, hem de Türkçe şarkıları bulma konusunda oldukça başarılı. Fakat ilk çıktığında ücretsiz olan ve sadece US Store’da bulunan Shazam, sonradan 4.99$ gibi gayet yüksek bir fiyata Türkiye de dahil olmak üzere tüm store’larda satılmaya başlandı. Her ne kadar ücretsiz indirilebilen bir versiyonu bulunsa da, ayda sadece maksimum 5 şarkı aratmamıza izin verdiği için, ücretsiz versiyonunun meraklıların işini göreceğini pek sanmıyorum.

iphone_musicid_shazam_05 iphone_musicid_shazam_06

SoundHound,  aslında ilk olarak App Store’a Midomi ismi ile çıkmıştı, fakat sonradan ismi SoundHound oldu. SoundHound’un en büyük özelliği, kendimizin söylediği ya da mırıldandığımız şarkıları da bulabilmesi. Şarkı söyleme konusunda çok berbat olmama rağmen, mırıldandığım birkaç popüler yabancı şarkıyı kolayca bulmuştu. Fakat SoundHound, Türkçe şarkılar konusunda pek başarılı değil. SoundHound da Shazam gibi 4.99$‘a satılıyor ve App Store’da ücretsiz bir versiyonu bulunuyor.  Fakat ücretsiz versiyon sadece maksimum 5 şarkı buluyor, ondan sonra ise para verip uygulamayı upgrade etmemizi istiyor.

iphone_musicid_soundhound_07 iphone_musicid_soundhound_08

Peki siz bu konuda hangi uygulamayı daha başarılı buluyorsunuz? Düşüncelerinizi veya sorularınızı yazıya yorum girerek paylaşabilirsiniz.

15 Comments

 1. erdugen

  01/06/2010 at 23:18

  soundhound türkçelerde başarılı değil. en azında 3 5 parça denedik bulamadı…

  • Mustafa Tan

   01/06/2010 at 23:20

   Evet haklısınız. Soundhound Türkçe şarkı konusunda çok başarısız.

 2. Anonim

  02/06/2010 at 00:15

  kazancı veli yibile buldum euehue
  shazam

 3. Anonim

  02/06/2010 at 07:51

  yine harika bir çalışma yuapmışsınız Mustafa bey:)

 4. Emre D

  02/06/2010 at 12:34

  Uygulama olarak kesinlille en iyisi soundhound, en fazla ozellikler onda var. Sarki bulma konusunda yabanci sarkilarda hic fark etmiyor, ama turk sarkilarinda shazam biraz daha basarili.
  Yeni cikan MusicID bilgim yok.

 5. ercan

  02/06/2010 at 18:03

  mustafa bey iphone de ki mp3 leri nasıl zil sesi yapabilirim çok uğraştım birtürlü yapamadım bunun bi programı varmı yada basit bi yolu bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tşkler.

 6. Anonim

  02/06/2010 at 20:18

  İlk iPhone aldığımda Shazam’ı ardından da SoundHound’u yüklemiştim. SoundHound içerdiği özellikler açısından ve parçaları doğru tanımlaması açısından benim için her zaman bir numara oldu. Türkçe parçalarla aramın fazla olmamasından dolayı Türkçe arama yapmadım neredeyse. O yüzden o konuda bir yorum yapamayacağım malesef…

 7. Anonim

  02/06/2010 at 22:23

  türkçe bulamıyor ama yabancıyıda saniyesinde buluyo you tube a link acıyo sözlerinini buluyo ohoooo ben çoktan satın aldım sound hound 😉

 8. WrathChaos

  03/06/2010 at 16:22

  Ben hem shazam i hemde midomi( soundhound) yi denedim ama SoundHound u daha basarili buldum 😉 ayni zamanda yazilarin harika Mustafa abi ellerine saglik

 9. Rahmi

  04/06/2010 at 19:15

  IBB TRAFIK uygulamasi guncellenmis. Augmented reality var zupeerrr

 10. Iphone Man

  06/06/2010 at 10:13

  Shahzam’da spyware var dikkatinize!

  Hangi şarkıları aradığınızın yanı sıra telefondan önemli bilgileri karşı tafara aktarıyormuş.

 11. iphonecuk

  08/06/2010 at 14:28

  yanlış bilmiyorsam shazam 3g üzerinden bir işe yaramıyor oysa ki çok memnumdum 🙁 hem türkçe hem yabancı şarkılarda bulamadığı hiç olmamıştı… şimdi musidid’yi yükledim gayet başarılı…

 12. Pingback: | İphone og İpad Denmark / Apple apps