iPhone 4 ve iOS4

Apple her sene olduğu gibi bu sene de WWDC‘nin açılışında, iPhone 4 ismindeki yeni iPhone modelini tanıttı. Ayrıca artık çok farklı cihazlarda (iPhone, iPod Touch, iPad,) kullanıldığı ve bu yüzden kafa karıştırdığı için iPhone işletim sisteminin adını iOS olarak değiştirdi. Fakat yazılımdan önce iPhone 4 ismindeki yeni cihaza kısaca bir gözatalım.

GÜNCELLEME (13/07/2010) : Aşağıdaki yazıya gözattıktan sonra bir iPhone 4’ü bizzat test ettiğimiz iPhone 4 İnceleme yazılarımıza da mutlaka göz atın 🙂

gallery02-20100607a

Tasarım

iPhone 4’te ilk olarak göze çarpan, Apple’ın iPhone 3G ve 3GS’te benzer tuttuğu cihazın dış tasarımını tamemen değiştirmiş olması. Yeni cihazda paslanmaz çelikten bir çerçeve kullanılmış. Bu çerçevenin en büyük özelliği de iki parçadan oluşması ve anten görevini görmesi. Yani parçalardan biri GSM/3G şebekesi için kullanılırken, diğeri Wi-Fi, GPS ve Bluetooth için kullanılıyor. Muhtemelen bu sayede cihaz çok daha iyi bir çekim gücüne kavuşuyor.

apple-wwdc-2010-168-rm-eng

Fotoğraf www.engadget.com'dan alınmıştır.

Yeni cihazın tasarımı ile ilgili diğer yenilik de, cihazın ön ve arka kısmında da cam kullanılmış olması. Fakat bu sıradan bir cam değil. Helikopterlerin ya da yüksek hızlı trenlerin ön camlarında kullanılan, klasik plastikten çok daha sert ve dayanıklı özel bir cam.

gallery06-20100607

Yeni cihaz ayrıca iPhone 3GS’e göre 3mm. daha ince, fakat 2 gram daha ağır. Ayrıca eni de iPhone 3GS’e göre yaklaşık 4 mm. kadar daha dar.

specs_dimensions_20100607

Yeni cihazdaki fiziksel değişikliklerden bir tanesi de kulaklık girişinin yanına eklenen ikinci bir mikrofon. Bu ikinci mikrofon sayesinde kullanıcının sesi ile dışarıdan gelen ve gürültüye neden olan sesler ayıklanarak daha rahat bir görüşme sağlanabiliyor.

iphone4_microphones

5MP Flash’lı Kamera ve HD Kalitesinde Video Kayıt
iPhone 4 dedikodularını doğrulayan diğer yeni bir özellik de, arka kameranın yanında yer alan LED Flash (lamba). Bu sayede gece veya karanlık çekimler daha rahat yapılabiliyor.

iphone4_flash

Yeni iPhone’da arka kameraya flash eklendiği gibi, bu kameranın çözünürlülüğü de arttırılarak 5 MegaPiksel’e çıkartılmış. Bu sayede iPhone 4, hem bu örnekteki gibi yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebiliyor hem de HD kalitesinde (720p) video kaydı yapabiliyor. Detaylı bilgi için: http://www.apple.com/iphone/features/camera.html

camera-lighting-flash-20100607

Fakat hepsinden önemlisi iPhone 4’de, cihazın ön tarafında video görüşme için ayrıca bir kamera yer alıyor.

iphone4_front_camera

FaceTime
Apple, iPhone’da görüntülü görüşme için kendi teknolojisini ve uygulamasını geliştirmiş ve buna da FaceTime ismini vermiş. FaceTime ile sadece Wi-Fi üzerinden ve iPhone 4’lar arasında video görüşme yapılabiliyor. Ayrıca görüşme sırasında öndeki kamera ile cihazın arkasındaki kameralar arasında kolayca geçiş yapılabiliyor.

facetime-onetap-call-20100607Bu arada Apple’ın yeni cihazda sunduğu bu özelliğin, GSM operatörlerin 3G ile sunduğu görüntülü görüşme ile bir ilgisi veya entegrasyonu bulunmuyor. Eğer FaceTime ilginizi çektiyse, Apple’ın sitesinde yayınlanan bu videoya da bir gözatmanınızı öneririm.

Gyroscope (Jiroskop)
iPhone 4’ün yeniliklerinden bir tanesi de yer çekimi sensörü (Accelerometer) ile birlikte oyun zevkini katlayacak olan Jiroskop. Normalde denizcilik ve havacılıkta kullanılan bu cihaz sayesinde cihazı hareket ettirdiğimizde oluşan hareketler ve ivmelenmeler, uygulama geliştiriciler tarafından daha iyi bir şekilde algılanacak ve daha iyi bir oyun tecrübesi sunacak.

apple-wwdc-2010-218-rm-eng

Fotoğraf www.engadget.com'dan alınmıştır.

Retina Display
iPhone 4’deki diğer önemli bir yenilik de ekran çözünürlüğünün 960 x 640 piksele çıkması. (Eski model iPhone’larda çözünürlük 480 x 320’dir. ) Apple’ın Retina Display adını verdiği yeni teknoloji sayesinde de görüntü kalitesi 4 kat artmış. Yani iPhone 4’teki görüntüler, insan gözünün doğada cisimleri gördüğü kalitedeki gibi olmuş. (Bu konuyla ilgili Apple’ın sitesinde yayınlanan bu videoya bir gözatmanızı öneririm.)

iphone_4_vs_3gs_display

Soldaki iPhone 4, sağdaki ise iPhone 3GS - www.mobilecrunch.com

Yabancı bir web sitesinde, iPhone 4 ve 3GS’i yan yana koyup ekranın kalitesini karşılaştırmışlar. Yukarıdaki ekran görüntüsünde açıkça görüldüğü gibi iPhone 4’ün ekranı (soldaki) çok daha net. Bu linkte de iPhone 4 ve 3GS’in ana sayfalarının ekran görüntülerinin karşılaştırması mevcut.

A4 İşlemci
Apple’ın iPad’den yeni iPhone’a aktardığı teknolojilerden bir tanesi de A4 chipset’i. Bu yeni işlemci çok daha hızlı ve daha az güç tüketiyor. Bu sayede cihazın pili de çok daha fazla dayanıyor.

iphone4_a4_chipiMovie
iPhone 4 lansmanı sırasında duyurulan, Apple tarafından geliştirilmiş ve yakında App Store’dan 4.99$’a satın alabileceğimiz uygulamalardan bir tanesi de iMovie. iMovie aslında Mac kullanıcılarının çok yakından tanıdığı harika bir video düzenleme ve hazırlama uygulaması. Apple’ın, Mac platformunda çok popüler olan bu uygulamanın, çok yakında bir de iPhone versiyonunu çıkarıyor olması harika.

imovie-hero-20100607

Eminim bazı kullanıcıların aklından “iPhone’da zaten video düzenleme imkanı var, ayrıca bir uygulamaya para vermeye ne gerek var” düşüncesi geçiyordur. Fakat Mac’teki versiyonunu büyük bir beğeniyle kullanan birisi olarak, iMovie’nin, amatör film hazırlamaya imkan verecek kadar yetenekli bir uygulama olduğunu söyleyebilirim. Eminim iPhone 4 ile çekilecek HD kalitesindeki videolar için iMovie gibi bir uygulamaya ihtiyaç olur.

iBooks
iPhone 4 ile duyurulan ve yakında App Store’dan ücretsiz olarak indirebileceğimiz diğer bir uygulama da iBooks. iBooks aslında çoğumuzun iPad’den bildiği, Apple’ın elektronik kitap satın alma ve okuma uygulamasının iPhone versiyonu.

ibooks-hero-20100607

iOS (iPhone OS)
iOS4_image_20100607Apple’ın iPhone 4 lansamından duyurduğu önemli bir değişiklik de iPhone, iPod Touch ve iPad’de kullandığı işletim sisteminin adını değiştirmesi. Eskiden iPhone cihazı ile işletim sistemi iPhone olarak geçtiği için çoğu kullanıcının kafası karışıyordu. Yani eskiden iPhone 4.0 yazılım güncellemesi ifadesini kullanırken, artık iOS4 yazılım güncellemesi ifadesini kullanacağız.

Bu arada yeri gelmişken, iOS 4 (iPhone 4.0) 21 Haziranda indirilebilir olacak.

Yeni cihaz olan iPhone 4’ün Amerika, Fransa, Almanya, İngiltere ve Japonya gibi kısıtlı sayıdaki ülkede satışa başlanacağı tarih ise 24 Haziran.

JulyiPhone4Release

Temmuz ayında ise yukarıdaki listede yer alan ülkelerde iPhone 4 satışı başlayacak. Fakat gördüğünüz gibi bu ülkeler arasında Türkiye yok. Ağustos ayında ise henüz ismi açıklanmayan 24 ülkede daha satış başlayacak. En sonunda da Eylül ayında 44 ülke daha iPhone 4’e kavuşacak. Benim tahminim ise geçen sene 3GS’te olduğu gibi Ağustos ayında ülkemizde iPhone 4’ün satışının başlaması.

apple-wwdc10_751

iPhone 4’ün Amerika satış fiyatı ise aynı 3GS’te olduğu gibi 199$ (kontratlı 16GB), ülkemizdeki satış fiyatı ise tabii ki henüz belli değil. Bir de iPhone 4’te, iPad’deki gibi artık Micro SIM kullanılacak. Micro SIM hakkında detaylı bilgiyi daha evvel bu yazımızda paylaştığımız için burada ayrıca değinmeyeceğim.

iPhone 4 hakkında paylaşacaklarım şimdilik bu kadar, eğer kafanıza takılan ya da merak ettiğiniz birşeyler olursa yazıyıa yorum girerek paylaşabilirsiniz. iPhone 3GS’ten farkını daha iyi görülebilmesi için yazının sonunda bir karşılaştırma tablosu paylaştım. Ayrıca önerim http://www.apple.com/iphone/features/ adresinden iPhone 4’ü detaylı olarak incelemeniz ve bu linkteki videoyu bir izlemeniz.

iphone4_vs_iphone3GS

Kaynak: http://www.engadget.com

Aşağıda da  iPhone 4’ün diğer rakipleri ile karşılaştırıldığı bir tablo mevcut.

iphone4_vs_others

http://www.engadget.com/2010/06/07/iphone-4-vs-the-smartphone-elite-evo-4g-n8-pre-plus-and-hd2/

216 Comments

 1. Ömür

  08/06/2010 at 03:27

  Bilgilendirdiginiz için tesekurler..sadece tavsiye isteyeceğim sizden Yeni çıkacak olan iphone telefonu alacağım.Suan kullandığım 3gs’yi ise 21 Haziran’dan yani İOS 4 yazılımını yükledikten sonra Türkiye ye göndermeyi düşünüyorum.Türkiye’de sorunsuz kullanilabilinir mi? Ne tavsiye edersiniz..Yardımcı olursanız sevinirim..

 2. Ozan ÇANGO

  08/06/2010 at 03:28

  Hayran kaldım! Sabırsızlıkla bekliyoruz geleceği günü…

 3. Faruk Feriz

  08/06/2010 at 03:29

  apple muhteşem bir iş yapmış gerçekten cihaz harika bişey ki internette ingilizce türkçe dolaştığım her site cihaz hakkında “müthiş” yorumları yapmış. başka bir sitede gördüğüm ama bu yazıda olmayan bir özellik daha söyleyelim. bluetooth la resim video paylaşılabilecekmiş artık, mustafa bey yanlışım varsa düzeltin siz.

 4. Onurov

  08/06/2010 at 03:30

  10 üzerinden 9,5. Tek eksiği sanırım 3G üzerinden görüntülü konuşma yapılamaması ama bu da çok kullanılan birşey değil zaten ülkemizde.

  • Boğa

   08/06/2010 at 04:52

   Jailbreak – 3g unrestrictor 😀 …

  • ercan

   08/06/2010 at 12:08

   ben yapılıyor biliyorum.sadece facetime iphone 4 ler arasında oluyor

 5. Emre D

  08/06/2010 at 03:41

  Gercekten harika telefon, gerci telefon denilmez artik buna. iPhone 4 tam bir yeni cihaz oldu, dis gorunusu ve ozellikleri bambaska yapti. Yani 3G’den 3Gs’ye gibi kucuk bir update degil.

  iPad deki A4 chip kullanilmis olmasi harika. Kamera 5 MP ve flash olmasi cok guzel, ikinci kamera eklenmis, ekran cozunurlugu baya bi yuksetilmis ve video cekim HD kalitesinde. Birde iPhone 4 daha ince olmasi goze cok daha gelecek.

 6. Boğa

  08/06/2010 at 04:51

  Bence o kadar aşırı yenilikler olmamış… Bilmiyorum belki 3gs’imi yeni aldığım için olabilir (:D) ama yinede fark görüntü kalitesi (ki insan gözü çok da farketmiyor) kamera (flash eklenmiş) ve jiroskop’tan fazlası değil… Diğer tüm özellikler iOS ile beraber gelecek ve dolayısıyla 3gs de kullanılabilecek. Bunun dışında tasarımı açıkçası çok hoşuma gitmedi ince kenar yuvarlak 3gs daha güzel gözüktü… Benim tek korkum hızın ve pil ömrünün ikiye katlanması durumunda olacaktı, pil ömrü neredeyse hiç değişmemiş işlemci de detay verilmese de iphone 4 ün aşırı yüksek çözünürlüki flash gibi olayları destekleyene kadar ölür gider :D…
  Allahtan 3g-3gs arası gibi bir fark olmamış yoksa gerçekten elimdekini değiştirmek zorunda kalırdım… :DD

  • dizapoen

   08/06/2010 at 14:24

   Kesinlikle katılıyorum. Yeni olan şeyler var var ama devrim olacak bişey yok.. Senede bir kere yapıp, onda da bunu yapmaları pek garip doğrusu.. iPhone 3GS’e devam..

 7. mehmet ziya

  08/06/2010 at 06:05

  trabzondan günaydın arkadaşlar. yeni cihazınız cihazımız hayırlı olsun vatana mllete :)) bende bir 3gs kullanıcısı olarak pek imrenerek okudum yeni cihazın özelliklerini. yenilikler iyi güzel lakin neden 3g üzerinden görüntülü görüşme yok! biz türklerin deyimi ile ‘bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’. ikincisi tüm cihazlarda kamera yada foto play tuşu aynen fotograf makinelerindeki gibi cihazın ana ekranında değil sağ el işaret parmağının en güzel dokunacağı şekilde yanlarda yada üstte olur. yani 500km hızla giden araba satıyorsun bize ama direksiyonunu motorun altına koyuyorsun :)) neyse içim gidiyor ama sanırım alamayacağım bu cihazı. alacak arkadaşlarım güle güle kullansın biz yeni işletim sistemimizi bekleyeduralımm tekrar günaydınlarrr

 8. Serdar Tahir Kabaoglu

  08/06/2010 at 06:07

  http://www.apple.com/iphone/design/ adresindeki videoyu izleyin. Apple video callu kendi icat etmis gibi anlatiyor. Ustelik facetime mevcut standartlara uymuyor. Jobs un sunumunda peer to peer connection icin gereken ne varsa alt alta yazmislar. Sonunda da open yaziyor. Apple in opendan anladigi bu olsa gerek – kafasina gore takilmak. Adobe yi elestirme haklari bu vesileyle resmen bitmistir.

 9. emre

  08/06/2010 at 07:18

  Benim anlamadigim konu iphone 3gs 8gb demisler acaba 3gs in 8 gb lik modelinimi uretecekler?
  Sunumun izin tesekkuerler.

 10. Burak Baygin

  08/06/2010 at 08:01

  Bütün iphone modelerini kullandım hepsindende çok memnun kalmıştım su anda da 3GS kulaniyorum. Umarım 4G de bir an once satışa sunulur.

 11. Enes SAVASCI

  08/06/2010 at 08:01

  ben çok beğendim Türkiye’ye gelir gelmez alırım inşaallah, arkasının da dayanıklı cam olması çok iyi olmuş artık kılıf kullanmadan tüm güzelliği ile kullanabiliriz cihazı…

 12. CENGİZ

  08/06/2010 at 08:29

  Benim bildiğim bir devrim yapılınca üzerinden uzun zaman geçer sonra diğer gelir.
  Örnek;Sanayi devrimi, Teknoloji devrimi.Ama Apple Devriminde suyunu çıkardı her sene yapıyor.:)))))
  Tasarım, Özellik, Yenilik, Muhteşem Tek kelimeyle.
  Ayrıca şunu da belirteyim ki Ben 3g 8 gb aldıktan sonra 3gs çıkınca cok hayıflanmıştım ama almamıştım.Şimdi İphone 4’ün çıkmasını bekleyeceğim.Yakışır Dimi.

 13. Fatih S

  08/06/2010 at 08:33

  3GS alacakken bekleyeyim demiştim. yenisini beklediğime değmiş doğrusu.
  birde şu micro sim konusunda çözümü olan varmı arkadaşlar?

 14. Serkan ÇELİK

  08/06/2010 at 09:07

  Telefonun yeni tasarımı eskisine göre hada güzel. ayrıca çelik kasaya antenleri yerleştiyse eminim çekim kalitesinide fazlasıyla etkileyecektir. sözün özü Apple yine yapmış yapacağını. Tebrik ediyorum :))
  anlam veremdiğim tek olay 3g üzerinden görüntülü iletişimin olmaması. Mustafa bey bu konuda apple yetkilileri ne diyor, bir bilginiz varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

 15. Mustafa Kahraman

  08/06/2010 at 09:20

  Mustafa Bey; öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Konuyla pek alakası olmayan bir konuda yardıma ihtiyacım var: yeni iphone’da kullanılan tema sizin keni iphone’unuzda da var bildiğim kadarıyla. 3 gs mizi yeni iphone’a benzetebilmek adına bu tema değişikliğini nasıl yapacağımızı anlatabilir misiniz? (blog’ta bulamadım o yüzden buraya yazdım arkadaşlar, affola )

 16. erdugen

  08/06/2010 at 09:46

  sunumunuz için teşekkürler ..

 17. Selçuk ÇİNİ

  08/06/2010 at 10:00

  Mustafa bey yine güzel bir anlatım için tşkler. 3Gs daha alalı 15 gün oldu tabi haliyle kıskandım iphone 4ü. Artık ülkemize geldiğinde daha detaylı inceleyeceğiz.

  • Selçuk ÇİNİ

   08/06/2010 at 10:02

   FLAŞ FLAŞ FLAŞ
   Çin seri üretime başlamış iphone 4 için :))))

 18. dijital cep servis

  08/06/2010 at 10:01

  çihaz harika gözüküyor fakat birşey dikkatimi çekti.micro sim kulanıyor yani daha bizim ülkemizde sim kartlar stanmdart ebatta yani alt yapının günçelenmesi gerekebilir.muhtemelende simloklu satışa çıkaçak almak icin bence acele etmeyin derim.

 19. Volkan Sa

  08/06/2010 at 10:18

  Bu cihaz harika olmus. Çözunurlugun iyilestirilmesi ,cekimin guclendirilmesi ve gorusme esnasinda yuk ses en begendigim iyilestirmeler.

 20. Ishak

  08/06/2010 at 10:53

  Steve jobs yine yapmis yapacagini. 3GS alali 1 sene dahi olmadi ama iPhone 4 kesin alacagim. benim sorum Mustafa bey yeni elime ulasan ipad 3G imle ilgili. Bu arada 3G ipad de muhtesem calisiyor. Ancak simkartiniza ufak bir operasyon gerekiyor ki cok basit bir operasyon. Siz ipad wifi kullaniyorsunuz sanirim. Wifi baglantimda problemler yasiyorum. Uzun sure sleep mode ta kalinca tekrar actiginizda internet connection kopmus oluyor yada cihaz connectioni forget ediyor. Sizdede ayni problem var mi yoksa sadece bu 3g ler de mi yasaniyor. Diger bir sorum ise iOS 4 ‘un iPad e gelip gelmeyecegi. Cunku bu sorun heralde software update ile duzelir diye umuyorum. Simdiden ilginize tesekkurler. Iyi gunler.

  • Mustafa Tan

   08/06/2010 at 11:14

   Selamlar,

   Bahsettiğiniz Wi-Fi sorunlarını ben dahil tüm iPad kullanıcıları yaşıyor. İlk update ile düzeleceğini düşünüyorum.

   iPad’e iOS 4 gelecek. Daha önce sonbahar gelecek gibi bir açıklama vardı ama ben uyumluluk olabilmesi için iPhone ve iPad’e aynı anda geleceğini düşünüyorum.

 21. deli kadir

  08/06/2010 at 11:10

  kasa olarak bilinen iphonenin dışına çıkmışlar sıradan telefonlarda artık kasa olarak aynı klasik kasaları kullanmamaları bence çok yanlış şuanda elimdeki 3gs dahada kıymete bindi zaten yazılımını kuruncada sorun kalmıyor alsana aynı telefon yakında yeni kasaya benzer skinlerde çıkar tatmin olmayanlar alsın kullansın 🙂

 22. Ediz

  08/06/2010 at 11:15

  Turkcell kontratli bir 3gs telefon sahibi usa dan iphone 4 getirip mevcut sim kart degisikligi ile jb siz kullanabilirmi acaba? Bilgilendirmeleriniz icin tesekkurler.

  • Mustafa Tan

   08/06/2010 at 11:24

   Selamlar,

   Bu konuda Amerika’dan alınan her model iPhone için geçerli bazı kısıtlar ve zorluklar var. Aşağıdaki linkte bu konu ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/09/yurtdisindan-iphone-almali-mi.html

   • Ediz

    08/06/2010 at 11:34

    Tesekkur ederim, mevcut kontratin bitimini ve TR de satisa cikmasini beklemek en akilli cozum gorunuyor, hem gunler kimbilir daha ne yenilikler getirecektir :))

 23. Kadir

  08/06/2010 at 11:19

  Kesinlikle alinmasi gerekiyor.TR de cikmasini 4 gozle bekliyorum.
  Yanliz islemci bilgisi var ama RAM hakkinda bilgi yok , 3GS le ayni kapasitede mi , yoksa dahami hizli ?

 24. Nehir

  08/06/2010 at 11:23

  Merhaba Mustafa Bey,
  Benim uc sorum olucak,

  1. US ‘de kontratsiz iPhone 4 satisi olucakmi 24 haziran da?

  2. Eger satis olur ise alabilirsek pasaportum ile imei kaydi yaptirip cihazi jailbreak yapmadan kullanabilirmiyim Turkiye de?

  3. World Wide Developer Conference da suanki iphone developer larina acik olmayan sadece orda yayinlanan sample code lari nereden satin alabiliriz…

  not: turkcem icin kusura bakmayin…

 25. orçun kesen

  08/06/2010 at 11:33

  SELAMLAR ;

  Önümüzdeki ayın ortasında amerikda olcağım.Cihazı kontratsız satıyorlar mı çok merak ediyorum.Fiyat olarak avrupada 700 ila 800 € arasında değişen rakamlar oluyor genelde ama amerikada kontratsız 800-900 $ arası cihaza sahip olmak mümkün mü yada 1.000 $ dolara bu konuda yukarda Nehir in yazdıklarına ek olarak bilgi verebilirseniz çok memnun oluruz.Ayrıca sunum için de teşekkür ederiz.Cihazla ilgili öğrenmemiz gereken ne varsa öğrendik.

  Saygılar

 26. ercan

  08/06/2010 at 12:18

  Mustafa bey, sunumda jiroskop ile neler yapılabileceği hakkında bilgi verildimi? Bana göre hem 3GS ten hemde diğer telefonlardan farklı olarak en çok bu özellik göze çarpacaktır.

  • Mustafa Tan

   08/06/2010 at 15:34

   Pek fazla yoktu ama Wii tarzı oyunlar yapılabilecek artık.

 27. Murat Buca

  08/06/2010 at 12:54

  Mustafa bey benim iki sorum olucak birincisi A4 işlemci kaç Ghz diğeri hd çekim yapan cihazda neden hdmi girişi yok?Son olarak cihazı yakından gördüyseniz dış görünü kalitesi 3g ile kıyaslandığında dahamı gösterişli ?

  • Mustafa Tan

   08/06/2010 at 15:35

   A4 işlemci 1Ghz. HDMI girişi olsa gerçekten güzel olurmuş 🙂

   Cihazı sadece basın mensupları yakından görebildi ama ben daha havalı olduğunu düşünüyorum 🙂

 28. CENGİZ

  08/06/2010 at 13:07

  Mustafa bey; milliyette iphone 4 3g üzerinden görüntülü konuşma yapabiliyor diye yazmış.Tam araştırmamışlar herhalde . Gerçi yorumunda yazdım yanlış diye ama dikkate alırlar mı bilmem..

  • Mustafa Tan

   08/06/2010 at 15:36

   Böyle hatalar olabiliyor. Aslında biraz algı olayı. Şu ana kadar görüntülü konuşma hep 3G ile ilişkilendirildiği için.

 29. atahan

  08/06/2010 at 13:16

  benim icin hayal kirikligi oldu. diger yorumlara saygim sonsuz ancak birkac konuyu belirtmek istiyorum…. bir kere kamera ve 720p video guzel ancak flash olayi yetersiz kalmis… display cozunurlugunun artmasi albeniyi artirmaktan oteye gitmez cunku 3 gs zaten yeterliydi… yazilimsal olarak telefona itunes veya wifi dan bagimsiz buyuk dosya paylasimi gelmedigi icin o kadar yuksek cozunurlukte hangi hd videoyu veya desteklenmeyen avi mkv xvid dosyalarini izlememizi bekliyorlar anlamiyorum. kaldi ki bugun 5 te biri fiyatina alinabilen diger marka telefonlardaki on kameralarda bile operator integrasyonu mevcut. belki ulkemizde 3g uzerinden video call ozelligini kullanan cok kisi yok ama neden 3rd parti yazilimlarini (ornegin fring skype msn) kullanmayalim da illa apple face time a mahkum olalim ustelik bunu kullanabilmek icin karsimizdakinin de iphone4 kullanmasi gereksin. icine bir radyo bile koymayi dusunmeyen ya da operator baskilarindan data kullanimini tesvik etmek isteyen applein sozde son bombasinda gps yerine agps olmasi da yine uzdu beni. bluetooth un yine bildigimiz anlamda desteklenmemesi pil omrunun sadece konusma suresinde bir iki saat uzamis olmasi da cabasi… ben 3gs kullanicisi olarak 4 un hicbir albenisi olmadigini dusunuyorum. belki 5 serisi daha donanimli olabilir. nokia n8 yakinda piyasaya ciktiginda iyi bir pazarlamayla iphonu silip supurur diye dusunmekteyim.

  • Kadir

   08/06/2010 at 15:56

   Tahminim Her yeni cikan iphone modelinde oldugu gibi cihaz piyasaya cikip fiziki inceleme ve kullanma sansi bulduktan sonra bu fikrinizin degisecegidir.
   zira bu yorumlar cihazin resimlerine bakilarak yapiliyor.Bence yorum icin erken.

 30. Dasaudi

  08/06/2010 at 13:29

  ne diyeyim 199 dolara 4 alıyorsun.. burda ise 3 g yi 1500 tl ye olsa ne olur olmasa ne gelirse yine rakam farkı olmayacaktır.

  • ercan

   08/06/2010 at 17:10

   öyle demeyelim. orada 200 dolara alıyorsunuz ama 24 ay boyunca yaklaşık 50-100 dolar arası konuşma tahaddütünde bulunuyorsunuz. burada da durum farklı değil 300 400 tl yada hiç para vermeden 70 ila 250 tl arasında tahaddüt ederek telefona sahip olabiliyorsunuz. fiyatlar o dediğiniz gibi uçuk olmuyor.

 31. Ufuk

  08/06/2010 at 13:32

  Bence Apple yine super is cikarmis. Urunun dizayni super. Sirti tombul yapisi nihayet degismis, estetik kazanmis, daha incelesmis velhasili harika olmus.3g ile goruntulu iletisim app.store da yayinlanacak bir uygulama ile kolayca mumkun olur. (cihazin onunde kamera var. Sorun yazilimsal). Ekran hassasiyeti gozun algilayabilecegi max seviyeye cekilmis. Jiroskop sayesinde mukemmel oyunlar yapacaklardir. Ben cok begendim. Bu gunun teknolojisi ile daha iyisi yapilamazdi.bravo apple. Tebrikler Steve.

  • VaScO

   08/06/2010 at 15:39

   daha iyisi yapılamazmıydı emin misin? 5 megapiksel mi son nokta sence ? 🙂 güldürmeyin samsung 12 megapiksel koydu, flasın hası var. nerde son nokta? en önemlisi gene ben msnde kamera açamıycaksam ve her telefona goruntulu konusma yapamıycaksam ne yararı var bana goruntulu konusmanın. fiyatta fahiş olacak tabiki.

   yeni 3 gs alanlar üzülmesin. 2 sene garantı kapsamında makınanızı kullanın 2 sene sonunda zaten bu makınada ucuzlayacak, 4ü aldıgınızda 5 çıkacak =) 4üde 2 sene garantı kapsamında kullanın bu sefer 6 cıkar böyle gider bu =)))

 32. Volkan

  08/06/2010 at 14:29

  Siyah olanı daha şık duruyor.

 33. Volkan

  08/06/2010 at 14:32

  Ayrıca kasasında dikkatimi çeken diğer bir unsur ise. Nokia N96 nın inceltilmiş hali gibi göründü gözüme. uzun yıllar Nokia N96 kullanmış bir kullacı olarak bu cihaza baktığımda ilk dikkatimi çeken o oldu.

 34. Asimov

  08/06/2010 at 16:13

  WWDC’de iPhone ile ilgili olan sunumu başka bir siteden canlı olarak izledim. Bende 3GS olduğu için (Telefonumdan çok memnunum) iOS 4 ile ilgili konular daha çok dikkatimi çekti. Multitasking, klasör yapısı ve iBooks beni heyecanlandırıyor. 21 Haziran’ı sabırsızlıkla bekliyorum. iBooks üzerinden Türkiye hesabıyla kitap alabilecek miyiz, bilen var mı?
  Gelelim iPhone 4’e…
  Çok büyük beklentim yoktu ve buna rağmen ben bile hayal kırıklığına uğradım. 300-400TL’lik telefonlarda olan 3G üzerinden görüntülü görüşme bu versiyonda da çıkmadı. Buna rağmen görüntülü görüşme anlatılırken insanlar sanki çok yeni birşey geliştirilmiş gibi alkışladılar. Tasarım değişmiş güzel ama fonksiyonalite açısından çok ilerleme yok gibi geldi. Ekran çözünürlüğü zaten yeterliydi, 3G’den görüntülü görüşme halen yok, 5 yıl öncesinin telefonlarında olan LED flash da yenilik sayılmaz bence. Fotoğraf kalitesi 3GS’te düşük ışıkta başarısız umarım yenisinde daha iyidir. Gyroscope biraz potansiyel vaadediyor ama küçük ekranlı bir cihazı ne kadar Wii gibi kullanabiliriz onu zaman gösterecek. Bence en önemli yenilik yaklaşık %40’lık pil ömrü artışı.
  Yanlış anlaşılmasın, bence güzel bir cihaz ama bana 3GS’imi değiştirtecek yenilikler getirmiyor.
  Yukarıdaki yorumlara saygı duyuyorum ama bu sefer devrim falan yaptığı yok. Bu tembellikle geriye düşmeye başlarlar.

  • VaScO

   08/06/2010 at 18:12

   aynen katılıyorum çok güzel özetlemişsin. pil olayına gelince bu makinalardan zaten nokia 5210 performansı beklemek olmaz. genede pili yeterli bence

 35. levent

  08/06/2010 at 16:43

  3GS mi degistirmeyi bu asmada bana dusundurtmedi.

  tesekkurler mustafa bey.

 36. MetinK

  08/06/2010 at 17:00

  Yeni bir Apple ‘kazığı’ daha 🙂 2g-3G-3GS ve en sonunda 4… Hepsini toplasan ne olur? Babalar flashlı kamerayı icat etmiş gibi lanse ediyorlar 🙂 Biz de yiyoruz 🙂

 37. Mustafa Tan

  08/06/2010 at 17:02

  Turkcell yeni iPhone konusunda açıklama yapmış ve Micro SIM’den de bahsetmiş:

  http://ff.im/lFZGz

 38. abbys

  08/06/2010 at 17:06

  Teşekkürler inceleme için. Yeni cihazı elime alıp incelediğim gün hoşnut kalırsam o cihazı,hoşnut kalmazsam 3gs 8gb almayı düşünüyorum. 3g cihazımdan da memnunum ama biraz yava

 39. Arda

  08/06/2010 at 17:23

  ben sunu da merak ediyorum. 3g si olup ta 3gs e gecen arakadaslar o zaman nasil bir yenilik gormuslerdi de simdi 3gs le 4 arasinda hicbir fark yok 3gs e devam diyebiliyorlar? bu nasil bir zihniyet? 3gs deki ahim sahim degisiklik (daha hizli falan onu geciyorum) free olarak app store dan indirilebilen video cekme ozelligi miydi sizin icin?

  • Faruk Cem

   08/06/2010 at 17:52

   3g kullanirken 3gs almak icin telase gosterenler asil simdi daha ciddi, gorunur ve hissedilir farkliliklar varken neden bu kadar yavaslar. iPhone’larinin ekonomik omurlerinin doldurmasini mi bekliyorlar. Arkadaslar adil olun. 3 g elde mevcutken 3gs aliniyorsa 4 hayli hayli alinmasi gereken bir cihaz.

 40. yusuf

  08/06/2010 at 17:44

  Benim en merak ettiğim şeylerden birisi yeni iphone 4 ün ses çıkış kalitesi. Benim hiç hoşuma gitmiyor iphone da ki ses çıkışı, bu konuda bir yenilik varmı acaba Mustafa Bey ?

 41. Faruk Cem

  08/06/2010 at 17:44

  Bu telefonu Turkcell yada diger operatorlerden kampanyali almak istedigimizde yeni duzenlenen yasaya gore kampanyada satilan urunun fiyati ayri olarak bildirilecek. Yani Turkcell, ya urune fazla fiyat koyacak ya da kampanya paketlerinde negatif oynamalar yapacak. Ya da her ikisini de yapamayacagi icin en uygun donemde satin alacagiz. (Biliyorsunuz ki kampanyadan vazgecmek durumunda kaldiginizda Turkcell’in sartlarina riayet ediyorduk. Simdi kastiramayacaklar.) Hele ki henuz 3G’den 3GS’e gecis yapmamis olanlar icin dadina doyulmayacak 🙂 Hosgel iPhone 4.

 42. atahan

  08/06/2010 at 19:25

  ben ios4.0 i daha tatminkar olur diye bekliyordum. ornegin arkadasinizda 2 yil onceki modellerden nokia telefon var ve siz bu telefondaki bir resmi kendi telefonunuza aktarmak istiyorsunuz… bluetooth ??? calismiyor… illa apple dan apple a olacak…. simdi ayni seyi face time la yapacaklar iki iphone 4 arasinda kullanilabilecek bir video call uygulamasini nerde kimle konusacaksin. kac arkadasinzda 3g veya 3 gs var da yeni cikan modeldeki on kamerayi hangi iphone4 sahibi arkadasinizla hangi wifi alaninda kullanacaksiniz. adamlar yeni icatmis gibi lanse ediyorlar… arkadas sen o on kamerayi kac sene sonra koyuyorsan o multitasking olayini kac yil sonra getiriyorsan biraz da insafli olacaksin… itunes tan kac tane sarki satin aldiniz sorarim… ibooks telif haklarindan dolayi turkiyeye acik olur mu saniyorsuniz?? ya bu smart phone ise ben niye hala pc ye mac e mahkumum dosya yuklemek icin… adamlar n8 e usb-on-the go ozelligi koyuyo stiv abimiz de yok etrafindaki celik kasa anten gorevi goruyor diyor… bana ne anlatiyorsun anteni nereye yerlestirdigini… aldik bi kere 3gs pisman oldum. nokia n79 um on basardi buna…. elbette internet surf olayi ve her yeni olayin appstore dusmesi cazibeli kiliyor olsa da bu telefonu, yine de multimedyanin krali olmasi gereken bu alet rakiplerinin gerisinde kalmak ister gibi…her yil yeni bi model cikarip gecen yil telefonlarini almis olanlara da teselli verir gibi yazilimsal guncellemeyle “yeni”
  ozellikleri ortaya cikarmalari adami sinir ediyor. ( ornek yazilimsal bluetooth ve video cekme ve son olarak multitasking) 3gs i olanlar sozum ona iphone4 yerine buna sevinecek iphone4 e az uzuleceklerdi ama bence bu sefer yanildilar. ha niye sinir oluyorsun diyeceksiniz… bu yutturmacalara sinir oluyorum… ilk firsatta da n8 alacagim….

 43. Ottoman

  08/06/2010 at 20:02

  Bence kamera çözünürlüğü dışında ahım şahım abartılacak hiç bir özelliği yok hem 3G-3GS nin kasası olan oval kasadan vaz geçip Nokia 5800 modeli gibi bi alışılmış kasa tipi kullanmaları kötü olmuş oval kasa Apple İphona özgü göze çarpan şık estetik bir kasa tipiydi bu bu oval kasaya sahip piyasada 2. bir telefon bulunmuyordu ama bu düz kasa ile herkesin benimsediği düz kasa mantığını benimsemişler İphonenin ebatlarını düşünürsek cepde taşırken hiç hoş bi görüntü vermeyecek oval kasa ise insan vücudu gibi oval olduğu için farkedilmiyordu yani her yönü ile bence KASA kullanılan malzeme açısından değil tasarım açısından büyük bir dezavantaj ve göreceksiniz bu İphone 4 den sonra gelecek olan diğer İphonelrde tekrar oval kasaya dönüş yapılacaktır. İphone 3GS leri olanlar bence elindekini muhafaza etsin bi ton para veripde İPHONE 4 almasın 5Megapixsel kameraya hiç ihtiyaç yok İphone 3GS 3.2 megapixellik kamerası piyasadaki bir çok 5 Megapixsell çözünürlüğe sahip telefonlardan kat ve kat iyi çekiyor bizzat kendim bir çok karşılaştırma yaptım fotoğrafların kalitseni gören herkes de aynı şeyleri söyledi bence İPHONE 4 Beklentileri karşılamadı biz 2011 yılında çıkacak olan İPHONE HD ve ya İPHONE 5 in çıkmasını bekleyelim…

 44. Arda

  08/06/2010 at 20:59

  @atahan “adamlar n8 e usb-on-the go ozelligi koyuyo stiv abimiz de yok etrafindaki celik kasa anten gorevi goruyor diyor…” koptum supersin 🙂

 45. Ufuk

  08/06/2010 at 21:01

  Hala 3g uzerinden video gorusme yok diyen arkadaslar elinizdeki bu cihaza donanim izin verdigi surece (ön yüzünde camera var) yazilimla her sey yapilabilir. İOS 4.01 veya bir sonrasinda bu ozellik mutlaka eklenecektir. Ama hicbir zaman 3g uzerindengorusmenin kalitesi face time daki gibi olmayacaktir. Bu kadar kaliteli ve ayni zamanda gelismeye acik bir cihaz bu kadar elestiri aliyor anlamiyorum.arkadaslar iphone 4.0 1ghz islemci ile calisiyor. Diger bilesenleri ile birlikte bunu 9 mm lik kalinliga sigdirmak Bile basli basina bir basaridir. Ben yeni modeli oldukca basarili buldum Yuksek bir satis grafigi yakalayacaktir.

 46. Eren

  08/06/2010 at 21:15

  3GS yeni çıkan smarphone lara göre biraz daha eski kalmasına rağmen hala onlarla yarışıyordu. Ancak yeni iphone şimdikilerden de iyi bu şekilde onu tahmin bile edemiyorum. Süper olmuş yazılımsal eksikleri büyük bir çoğunlukla giderdiler. Google Nexus One almayı düşünüyordum bir daha ki ay. Ama sanırım biraz daha erteleyeceğim ve Iphone 4 alacağım çok süper olmuş.

 47. ömer

  08/06/2010 at 21:22

  mükemmel bir telefo neden usa da 200$ türkiyrde 1500 tl acaba keşkem tr dede aynı para olsa hakikatten ı phone mükemmel ötesi bir telefon ne htc bilek beri eline su bile dökemez

 48. Mustafa Kahraman

  08/06/2010 at 21:37

  Mustafa Bey yeni işletim sistemi upgrade ini nasıl yapacağımızı da anlatan bir yazı da yayinlayabilir misiniz? Bir de upgrade yaptığımız takdirde herhangi bir veri kaybımız olacak mı? ( özellikle notlar, fotoğraflar ve ajanda’da )

 49. Teknolog

  08/06/2010 at 22:14

  ilk çıktığından beri iphone 2g kullanıyorum(evet hala), kendime apple hayranıyım diyebilirim ama halen Sayın Stiv beni yeni model almaya ikna edemedi:)
  ben daha çok macbook air gibi dünyanın en sexi pardon ince bilgisayarı gibi bir şey bekliyordum.

  !bi kere tasarımdan eksi verdim, arkadaşlar haklı sıradan bir tasarım olmuş, ince kibrit kutusu şekilli

  !ayrıca kamera olayını geçelim, sadece led flash ve öne kamera koymakla olmaz bu iş; şu senin antenlere yaptığın gibi farklı bir şeylere ihtiyaç var, facetime pek de yenilik sayılmaz. 3g üzerinden görüntülü konuşma yok diye üzülenlere anlam veremiyorum eminim şu an ivideocall isimli app geliştiriliyordur ve ios4 çıktıktan kısa süre sonra bilmem kaç dolara appstora düşer…

  !hdmi diye bir standart var Stiv hatırladın mı?

  !iphone 4 neden 3g ile 10 saati göremiyor Stiv, koca ekranlı ipad o kadar saat dayanıyorda bu neden yapamıyor, yoksa biraz geçsin iphone 4g yada 4gs e mi koyarız diyorsun?

  !Ne zaman bluetooth ile istediğimizi paylaşabileceğiz, Evet malesef hala iphone kullanmayan arkadaşlarım var Stiv? Bluetoothdan virüs mü geliyor dedin? Hani buna virüs bulaşmıyordu Stiv?

  !agps mi kaldı gps dururken Stiv?

  Evet Stiv biliyorum geçtiğimiz 1-2 senedir hastaydın ama bunlar bahane değil, umarım paraya olan müptelalığını yenersin ve biraz kullanıcıların ne istediğine kulak verirsin.

  Genede seni çok seviyoruz, iphone, ipad ve mac bir harika ama bırak artık bu pazarlama stratejilerini, şu cihazlara hakkını verip kırpmasan özelliklerini bu iş süper olacak Stiv. Hadi yap bir güzellik, iphone HD ye koy bari şu özellikleri bende gönül rahatlığı ile apple a vereyim 🙂

  • Teknolog

   08/06/2010 at 22:17

   bende gönül rahatlığı ile apple a vereyim: paramı

 50. hakan

  08/06/2010 at 22:56

  merhaba.cok guzel bır yazı olmus emegıne saglık. amerıkada suan arkadası var ıphone 4 cıktıgında aldırsam ımeı yaptırdıktan sonra turkıyede kullanabılırmıyım acaba.cvp beklıyorum cok tesekkurler

 51. hakan

  08/06/2010 at 23:20

  valla kasa olayi guzel olmus bide internette bazi kisa videolarida oynatsaydi dahada iyi olacakmis ben iki uc ay once 3gs 16 gb aldim simdi pismanin biri satin alsa uygun fiyata hemen satacam.arkadaslar alan olursa satmayi dusunuyorum bilginize turkcellden aldim cok temiz invisible shiled kapli cizik yok

  • sinan dogan

   09/06/2010 at 16:19

   ne kadar istersiniz telefonunuza, satın almak isterim?

 52. Anonim

  09/06/2010 at 00:20

  yav bende mi bi gariplik var benim niye ağzım açık kalmadı diye düşünürken bir kaç tane benim gibi düşünen kişilerin yorumlarına rastladım ve rahatladım.şu özellikler insanda devrim mevrim vb şeyler uyandırıyor ya valla şaşırdım doğrusu.

  işin garibi, şu an bu telefona övgüler yağdırsak ve alsak,1 sene sonra birine satabilmek için uğraşacağız.

  2007 den bu yana 2g,3g ve 3gs yi yurtdışından da olsa makul fiyatlarla elde ettim ancak bunu almayacağım ve 3gs yi kullanmaya devam edeceğim.

 53. ercan

  09/06/2010 at 01:01

  iphone hakkında yapılan haksız eleştirilerden sıkıldım fakat yinede üşenmeden savunmasını yapacağım;

  iphone bluetooth ile dosya paylaşımını ibluenova ile yapabilirsiniz (CYDIA)

  facetime wireless kısıtlaması en fazla 1 ay sürecektir ondan sonra gerekli yazılımlar ile çok kolay görüntülü görüşme yapılacaktır. ( Şahsen bu görüntülü görüşme ne işe yarar anlamış değilim)

  multitasking nokiada var iphone de yok(tu) ama ondan daha iyi bir özellik push notification var.

  iphone bilgisayar gereksinimi en az olan telefon. telefon üzerinden dosya indirme, zip yapma, zip açma, program yükleme, oyun yükleme, müzik yükleme, kopyala-yapıştır-kes, dosya editleme gibi bir çok özelliği ben yapabiliyorum.

  Appstore ve Cydia’daki yazılımlar iphone kullanmak için yeterli bir sebeptir.

  Bu özelliğide söylemeden geçmek istemiyorum htc hd2 deki 3g interneti wireless ile diğer bilgisayar ve telefonlara paylaşma özelliği iphonede MYWI yazılımı ile de yapılabiliyor. Ama htc bu özellikten bahsederken iphone bundan bahsetme gereği duymamış. (3G yi wireless yayınına çeviren cihaz turkcell’de 300 tl ye satılmaktadır.)

  iphone 4 de jiroskop özelliğini keşfetmek benim için 3gs den 4’e geçiş için yeterli sebep

 54. Memduh

  09/06/2010 at 01:05

  Yaaaa arkadaslar alan alir satan satar size ne…param varsa 2g , 3g, 3gs, 4,5,6 alirim. Bilip bilmeden insanlara ithamda bulunmayin. Bu olay sadece sahip olma meselesidir. Bu tarz urunleri kimse IHTIYAC icin almaz. Tamamen MARKETING olayidir. Amerika’ daki deyisle COOL olmak icin alinir.

 55. volkan

  09/06/2010 at 04:06

  iphone ilk çıktığında yerden yere vuruldu ama bir çizik bile yok 🙂 son yüzyılın en iyi buluşlarından birisi için yorum yaparken birazdaha dikkatli olun satın alıpta enaz zararla saattığınız tek telefondur hala ilk çıkan 2. el iphone ların bile çokfazla fiyatı düşmedi. Dikkat birazdaha dikkat 🙂

 56. Emre D

  09/06/2010 at 05:02

  Zaten iPhone 4 kotuliyenler 3GS yeni alanlar. Tabiki dahada iyi olabilirdi, ama burda iPhone 4 yok surasi iyi deyil, yok su olmaliydi felan diyip cocuk kandirdigini sanmasinlar. Bu yeni cihaz gercekten mukemmel!! Inaniyorumki o yeni 3GS alanlar icten ahhhh benimde su iPhone 4 den olsaydi keske diyecekler. Hele birde ellerinde tutunca iyiceme sonecekler 🙂

  • Anonim

   10/06/2010 at 21:49

   Belki bu daha sonraki seneler için çıkacak yeni nesil iphone için geçerli olabilir…

 57. hakan gunel

  09/06/2010 at 09:51

  mustafa bey siz ne diyorsunuz bu telefom hakkinda sizce iyimi alalimmi ciktigi zaman siz daha profesyonelsiniz:)

 58. Gökhan

  09/06/2010 at 09:53

  Önceki arkadaşın dediği gibi iphone ihtiyaç değil zevk işi çevremde bir çok kiş jb veya birçok özelliğini bilmediği halde çikar çikmaz hava için alacak benim gibi tekneloji meraklılarıda mali durumuna göre haereket edecek

 59. Orhan

  09/06/2010 at 10:02

  bir apple fanatiği olarak şunu söylemek istiyorum:

  -apple’ ın bu modeli ile yine cep telefonu ve palm piyasasını sarsacağını inanıyorum (ki her zaman olan şey zaten:) ) fakat benim hoşuma gitmeyen husus ön kamera olayı 3G ile de kullanılabilir olsaydı keşke, sırf wifi üzerinden iphone 4 den iphone 4 de olması kısıtlayıcı olmuş, umarım Ercan arkadaşımın dediği doğru çıkar ve yazılım güncelleme ile bu kısıtlama çözülür (mü), yoksa bu durum yazılımsal dan öte donanımsal bir sorunmudur (bana göre sorun)? konuya daha hakim biri açıklık kavuşturursa sevinirim.

 60. Gökhan

  09/06/2010 at 10:02

  Birde apple cihazi geliştirmemis diyenler diğer markalarada baksinlar n96 im vardi n97 cikti omniam vardi omnia2 çikti komik fark vardi aralarinda ve omnia nin 5mp sinden 3g nin 2mp si çok daha kaliteli pil teatinde apple hepsine fark atti chip siteainden testleri gorebilirsiniz ve en önemlisi mail ve net te bukadar rahat kullangim cihaz olmadi dokunmatiği saymiyorum bile

 61. Anonim

  09/06/2010 at 10:40

  ya bu cihazı nasıl kötülerler anlamıyorum…
  apple devrim yapmış abi devrim.
  5x digital zuum koymuş abi daha ne olsun. cihaz mükemmeellll.!!!
  3 megapikseli de 5 mega pixele çıkarmışlar inanamıyorum.
  jiroskop bilem var. ne işe yaradığını bilmiyorum ama apple koyduysa kesin devrimdir.
  hemen nokia 3310 unumu satıp en kısa zamanda iphone 4 alacağımm.:)))

 62. Eren

  09/06/2010 at 13:59

  Mustafa Bey sizce Türkiye’de satış fiyatları 3GS’e yakın olur mu? Tahminleriniz neler?

  • Mustafa Tan

   09/06/2010 at 17:18

   Bence aynı olur. 3GS’in fiyatı biraz düşer.

 63. Fatih S

  09/06/2010 at 14:42

  Turkcell ile Vodafone iPhone 4’ü çok yakında satışa
  sunacaklarını açıkladılar. Bu “çok yakında” ifadesinde hangi zamanı kastediyorlar ? bu kadar iddalı konuştuklarına göre iphone 4’e Temmuz ‘da kavuşabilecezmi acaba?

  • Orhan

   09/06/2010 at 15:26

   genelde ağustos sonunu buluyor, ilk modellerde de öyle olmuştu çünkü, sanıyorumki ağustos sonu gibi gelir

  • Mustafa Tan

   09/06/2010 at 17:18

   Selamlar,

   Yukarıdaki yazıda da belirttiğim gibi Temmuz’da olamaz, çünkü Steve Jobs Temmuzda dağıtılacak ülkeleri açıkladı. Bence de geçen seneki gibi Ağustos olacak derim.

 64. hakan gunel

  09/06/2010 at 17:06

  1000 tl istiyorum ben 1600 tl ye turkcell den aldim

 65. Kadir

  09/06/2010 at 18:13

  Mustafa Bey ,
  Ben bir IPAD ve Iphone kullanicisi olarak su anki ipad hizini yavas buluyorum sanki 3GS daha hizli calisiyor.
  Bu yeni iphone’a ipaddaki cipseti kullanmislar.

 66. sercan

  09/06/2010 at 21:26

  benim aklıma başka enteresan bişey takıldı. 3GS’teki 16 ve 32 gb modelleri satıp stokları bitirmeleri gerekmez mi? 8gb 3GS yoktu bildiğim kadarıyla bu saatten sonra üretilmesi de saçma olur. Yazık günah ellerinde kalan 3Gler bile vardır napcaklar acaba, fakir fukaraya dağıtsalar keşke:)

 67. Arda

  09/06/2010 at 23:28

  @sercan niye kalsin ellerinde sokerler aleti hardware i alirlar kasayi salla cope zaten 3 dolar bi maliyeti var. maliyeti satis fiyatinin 5 te 1 i olan bi aletten zarar etmezler.

 68. sinan

  10/06/2010 at 04:18

  merhaba ben iphone 4 almayı dusunuyırum yurt dısından merak ettıgım bır sey var yurt dısından getırıp kırdırılıyo pekı iphone kırdırılınca app store kullanabılıyoruz mu ? bilmiyorumda yardımcı olursanız sevınırım.

  • Mustafa Tan

   10/06/2010 at 04:26

   App Store her zaman kullanılabilir.

 69. Omer

  10/06/2010 at 09:47

  Bence bekleyin arkadaslar seneye nasil olsa iphone4 un bir ust modeli cikar onu alirsiniz. İphone4 u 3g kullananlar alsin. Onlarin telefon eskidi artik:))

 70. Carsi

  10/06/2010 at 15:13

  Star tv iPhone da

 71. mehmet ziya

  10/06/2010 at 19:02

  yaw neden eleştirilerimizi karalama kampanyası yürütüyormuşuz gibi bir tepki ile karşılıyorsunuz! 3gs kullanıyorum ve 2 ayda ödeyeceğim 2250 tl yide hiç umursamıyorum.çünkü hakediyor. demek istediğim 2250 tl değilde 3350 tl vereyim ama daha önce saydıgım özelikler olsa! söylemek istediğim şeyler bu derece mi zor anlaşılır şeyler! son bir senedir laptopumla nerdeyse vedalaştım çünkü 3gs im var! ios4 ü duruma göre alabilirim ama içimde yine bir ukte kalacak çünkü seneye acaba diyorum tv out lusu çıkarmı! neyse anlayan anlamıştır. alacak olanlara şimdiden hayırlı olsun. kısıtlamalara hayır şifrelere hayır yasaklara tümden hayır sloganım budur. byee

 72. Ufuk

  10/06/2010 at 20:02

  12 mega piksel telefon varmis burada neden 5 mp mis diyen arkadaslar. Bugun 150 tl ye bir fotograf makinesi gordum 12 mega pikseldi. Mega piksel yuksek demek iyi fotograf anlamina gelmez. Daha cok resmin boyutu ile ilgilidir. Bunu bilen bilir. Apple ,in cihazlari yaptigini en iyi sekilde yapar. 5mp ile 12 mp den daha iyi fotograf ceker..

 73. Anonim

  10/06/2010 at 21:15

  söz meclisten dışarı, bu apple fanboylarında şöyle bir mantık var.

  eğer herhangi bir ayfonda bir olumsuzluk sayılabilecek bir eksiklik varsa o unsur önemsenmez, daha doğrusu önemsenmemeye çalışılır.. önemli olmadığı varsayıldığı için de telefona toz kondurulmaz.

  ancaaak bir sonraki telefonda o olumsuz unsur giderilmiş ise methiyeler düzülmeye başlanır.:))) vay efendim artık şunu da yapabilcez de falan filan:))

  apple in ar-ge çalışmalarını takdir ediyorum. çok kullanışlı bir telefon yapmış. ki bende 3 senedir kullanıyorum. ancak böyle giderse, her yeni iphone çıkardığında alsam, her sene apple a 2000 TL küsür para aktaracağım yani. sırf bir önceki telefonda olmayan bir kaç ek özellik için.

  tamam teknoloji dünyası çok çabuk gelişiyor kabul ama daha fazla satış yapabilmek için işin içine pazarlama çakallıkları girmemeli.

 74. yiit

  10/06/2010 at 22:55

  sayın mustafa bey, merak ettiğim bir şey var; 21 haziran’da sistemi ios4’a yükselttiğimizde, mevcut uygulamalarımızın hepsi birden uyum sağlayabilecek midir? yoksa bir süre sorun yaşar mıyız? özellikle multitasking konusunda..

 75. Ufuk

  11/06/2010 at 21:15

  Her sene telefon almak gercekten masrafli ve gereksiz ama kimse bizi buna zorlamiyor. Ornegin ben hala 3g modelini kullaniyorum. Ara bir model oldugu belli olan 3gs modelini almadim. Adamlar yilda 1 tane telefon cikartiyorlar ve birde isletim sistemininde onemli degisikler iceren surumunu ucretsiz olarak Yayinliyorlar. Bu guncellemeler eski telefonlardada iyi bir sekilde calisiyor. Daha ne olsun elimizdeki telefonlarin eskimesinimi beklesinler. Tabiki pazarlama kurnazliklari var buda son derece dogal, Biz tuketici olarak kendimize gore hareket edecegiz. Cihazin hakkini veren degisiklikler yapildiginda alacagiz. Basariyida taktir etmek gerekiyor. iphone serisi dunyada 50 milyondan fazla satmis olan bir basari hikayesidir. Peki elestirenlere soruyorum ne buluyorlar insanlar bu? Herkez hava,civa icinmi aliyor.

 76. serkan

  12/06/2010 at 03:29

  çok kötü oldu 3gs çıkalı bir sene olmadı adamlar 4ü çıkardılar şerefsizler 4ü çıkaracaksın biraz zaman geçsin verdiğin para boşuna gidiyor sonra.bir çok kişi kazıklandı bence o kadar para verdiniz hemen satmayın derim yeni alacaklar varsa 4ü alsın 3gs alanlar beklesin derim arkadaşlar adamları bari iyice zengin etmeyelim satmayın iphonu bir arkadaş yazmış 1600tl ye aldım diye 1000tl ye satıyor yazık valla verdiğin o para nereye gitti paramızın kıymetini bilmiyoruz biraz toplum olarak bilinçlenelim

 77. ilker

  12/06/2010 at 14:16

  ben bir arkadasıma amerikadan iphone 4 aldırmayı düşünüyorum temmuzda elimde olur burada kullanabilirmiyim ya da nasıl sorunlarla karsılasırım yardımcı olursanız sevinirim by.

 78. Serdar Kahraman

  12/06/2010 at 18:20

  Musatafa Bey tam anlamadım da bu iPhone 4’te resim, müzik alışverişi için kullanılan bluetooth var mı?

 79. mehmet sarıtaş

  13/06/2010 at 16:00

  Ben telefonuma (iphone 3g 8gb) ios 4.0 yükledim ama öyle anlatıldığı kadar çok özellik 3g için sanırım yok.
  Dikkatimi çeken sadece kamerada yakınlaştırma eklenmiş,ana sayfada uygulamalar için ortak klasör yapabiliyoruz,sms de karakter sayısı var,game center var,
  telefona background yapılamıyor…

 80. ahmet bacak

  15/06/2010 at 17:18

  merhaba arkadaşlar,
  Turkcell’den eylül 2009’da 1820 TL ye almış olduğum İPhone 3G S 32 GB telefonumu satmayı düşünüyorum, bilgilerinize..

 81. Anonim

  15/06/2010 at 22:38

  Ahmet bey fiyatini yazmamissiniz
  su an 3gs nin 2.el piyasasi ne kadar?

 82. mrea80

  17/06/2010 at 22:19

  ya şöle bişe de var aslında bu apple’ın ürünleri aslında ne nokianın ne windowsun ne şuyun ne buyun yapamadığı bir cok sey yapıyor ama adamlar onlar normal özellikler diye bahsetmiyorlar. ben iphone u hep dışarıdan arkadaşlardan falan görürdüm ama asıl kendim alıp kullanmaya başlayınca anladım ..Nokialar leş kasıyor ediyor..Ben daha bugüne kadar iphoneun (3GS) ne kastığını ne de donduğuna şahit oldum. Zamanında nokianın pahalı pahalı sattığı Symbian işletim sistemli tellere millet şahane derdi halbuki hiç iphone un yanından geçemezler..Çok iddialı olacak ama iphone un dokunmatiği ve ekran kalitesi bile başlı başına bir sebep…3GS ten vazgeçemem ama elden cıkarabilirsem de alacağım telefon yine iphone4 olur. Kesinlikle apple ın ürünlerine haksızlık etmeyelim arkadaşlar..Yüksek fiyatlar evet ama top performance da iphone da var…Bu telefona sahip olan herkes güle gle kullansın..başka da birşey diyemiceğim…

 83. Anonim

  18/06/2010 at 14:29

  Mustafa bey…

  Ben iphone 3G 8GB kullaniyorum çok memnum peki yeni iphone almak şartmıdır? Neden apple surekli telefonu uzatiyorlar? Sarcma oluyor keske 1 iphone model olsaydi tamamlamis Olurdu. Ben ozelkleri icin kullanilmyorum dis gorus ve sekileri cok seviyorum.

 84. cengiz ertunç

  18/06/2010 at 15:22

  3gs 16 gb telefonuma bugün itibariyle ios 4 ü yüklemiş bulunuyorum multitasking arka plan değiştirme ve dosyalama harici çok fazla bi değişiklik yok arkadaşlar haberiniz olsun 🙂

 85. hakan gunel

  18/06/2010 at 21:08

  selam mustafa bey
  belki konuyla alakasi yok ama
  ben az once ingilizanahtari.com da rastladim
  iphone a mywi diye bir uygulama yukleyince iphone u modem yaparak
  ipad ile internete girilebiliyormus acaba bu konuda bir bilginiz varmi?
  eger boyle bisey varsa cok cok rahatliyacaz

  • oguzhan

   21/06/2010 at 16:10

   evet güzel bir uygulama, ben de kullanıyorum..

 86. Anonim

  19/06/2010 at 17:03

  mustafa bey sana bırşey sorcam hangi model kullanıyosunuz? yeni iphone 4 almayı düşünüyor musunuz? lüften cevap verırsınız sevıncem…

  • Mustafa Tan

   19/06/2010 at 17:48

   3GS kullanıyorum. iPhone 4’ü de alacağız mecburen 🙂

 87. hakan gunel

  20/06/2010 at 18:43

  mustafa bey cevap vermediniz mywi uygulamasiyla ilgili

 88. Anonim

  20/06/2010 at 20:34

  Yarin iphone 4.0 gucelleme geliyor

 89. Anonim

  21/06/2010 at 09:09

  Mustafa bey iphone 4.0 gucelleme neden gelmedi acaba?

  • Mustafa Tan

   21/06/2010 at 10:29

   Selamlar,

   Amerika’da sabah mesaisi başlaması lazım güncellemelerin yayına alınması için. Aradaki zaman farkından dolayı da Türkiye saati ile akşamı bulur.

 90. vasco

  21/06/2010 at 09:56

  adam ne bilsin ya gelecek iste bekleyin amerika saati ile yayinlanacak

 91. Mirze

  21/06/2010 at 10:45

  Mustafa Bey Merhaba …
  Şuanda İphone 3g 3.1.3 Jailbreak li kullanıyorum. Bugün ki 4.0 güncellemesini yaptıgımda herhangi bir problem yaşarmıyım veya iphone jailbreak yaparak kullananlar için ekstradan yapılması gereken bir şey varmı…

 92. caglar

  24/06/2010 at 02:06

  ben uzun yillardir iphone 2g kullanicisiyim cihazin versyonlarini yükselterek simdiye kadar cikan 3g/3gs versyonlarinin hicbir eksikligini hissetmedim ama bu son cikan modele acikcasi hayran kaldim, almanyada yasiyorum ve devam eden kontratima cikis verip dün iphone 4 (beyaz 16 gb) icin ön anlasma yaptim fiyat olarak 3gs le ayni kaldi ama 3gs asiri derecede düstü telefoncudaki arkadas suan 200 000 kisinin ön anlasma yaptigini söyledi yanliz tek sorun suan sadece siyah renginin bulunuyor olmasi ve yarin dagitilacak ben 3-4 hafta beklemek zorundayim sebebini sordugumda satis görevlisi bana amerikada asiri derecede beyaza taleb oldugunu ve applenin siyah modeli elinde kalmasin diye böyle bir yola bas vurdugunu söyledi iphone 4 elime gecte gececek olsa beyaz renk icin deger diye düsünüyorum kontrat sartlari ise söyle iphone 4 16 gb 199€ pesin isteniyor aylikda 39,99€ 24 ay devam ediyor paketin icinde aylik sinirsiz internet 120dk. her yöne bedava konusma 40 sms ,5 mms bulunuyor daha degisik paketlerde mevcut ama bu sartlar benim icin uygun sitenizi ilk acildigi günde beri takib ediyorum bir cok arkadasimada tavsiye ettim calismalarinizin devamini diliyorum mustafa bey hersey icin tesekkürler.

  birgün herkes iphone kullanacak

 93. Leyla Kücük

  26/06/2010 at 00:36

  Mustafa Bey Merhaba,
  Ben bugün kendi ellerimle kendimi yaktim 🙂 Normalde Almanya da yasiyorum gectigimiz yil iphone 3gs aldim fakat orada sifresini kirdirttim baska hatlari da kullanabilmek icin. Fakat su an Tr deyim. Ve ben bugün kendi kendime kalkip IOS 4 yükledim, acik olan tlf numu kitledim su an kullandigim trkcell hatti calismaz hale geldi bu demektir ki Almanyaya geri döndügümde bu tlf nu kullanamayacagim. Acaba yeniden software 3 ü yüklesek burada acilir mi yoksa yükledikten sonra tkrr sifre kirilmasi gerekiyor mu?

  Lütfen bana yardim edin Simdiden tsk ederim Basarilar

  • Mustafa Tan

   27/06/2010 at 17:05

   Maalesef unlock ve jailbreak konularında yardımcı olamıyoruz. Google’da, iPhone 3GS iOS4 unlock şeklinde arama yaptırırsanız belki yardımı dokunacak yazılar bulabilirsiniz.

   • Leyla Kücük

    28/06/2010 at 09:22

    Cok tsk ederim vakit ayirdiginiz icin 🙂 Basarilar

 94. cagla celikten

  26/06/2010 at 07:39

  merhaba arkadasla ben çağlar.suanda tatilim için amerikaya geldim ve ipond4 burda satışta.isteyen olursa burdan alıp gonderebilirim adresine ama para isini nasıl yapıcaz bilmiyorum tabi.ama tabı turkiyede onu actırmanıs gerekiyor.yanı telefon unlockd olarak geliyor.800$ a gonderbilirim

 95. M. emre D.

  26/06/2010 at 19:15

  Mustafa bey merhaba,
  Ben iphone 2g kulanıyorum iphone 4 için sabrettim.
  iphone 4 te sorunlar çıkmış ;
  -ekranda oluşan sarı lekeler
  -düşük sinyal
  APPLE bir marifetmiş gibi anteni dışı koymuş.Temas olduğu anda sinyal düşüyor
  ve kayboluyor.

  WWDC 10 ‘da iphone 4 ü yanlış tuttuğu için internet sayfası yüklenmemişti.

  birkaç kişi şikayette bulunmuş ve Steve Jobs ”bir sorun yok sadece yanlış tutuyorsunuz” diye bir açıklamada bulunmuş.Apple da bumper die bir tampon yapmış , hep bununla dolaşmak zorundamıyız ?? bizi bilgilendirirseniz mutlu olurum (iphone 4 türkiyeye ne zaman ve ne kadar olur ? )
  şimdiden TESEKÜRLER…..

 96. Leyla Kücük

  27/06/2010 at 17:01

  cvp veren yok muu 🙁

 97. M. emre D.

  27/06/2010 at 18:17

  iphone 4 teki anten sorunu 4.0.1 veya 4.1 çözülürmü ???

  Teşekürler…….

  • Mustafa Tan

   27/06/2010 at 18:46

   Mutlaka çözülecektir.

 98. Ali

  28/06/2010 at 23:44

  adam multi-tasking diyor. devrim diyor. yahu elimde taş devrinden kalma 6680 var onda bile multitasking var. sonracıma o facetime acayip derecede gereksiz bişey. şimdi ben onu kullanabilmek için rehberde kim iphone 4’lü kim değil diye mi düşüneceğim? kaldı ki 4g ile tamamen gereksiz duruma düşecek bir uygulama. hd vidyo kaydı var ama bir de hdmi çıkışı olsa süper olurmuş. 12mpx ile 5mpx kamera arasında gerekirse 3mpx olsun ama kaliteli olsun derim. fakat n8 örnek resimlerde kalite hiç de azımsanmayacak kadar iyiydi. iphone 4 de öyle keza ama 12mpx burada tercihim olur. üstelik artık en az çift led kullanılırken tek flaş kullanılmış ki n8’de zenon flaş vr bu daha iyi flaş sonuçları demek. fakat vidyo kaydında iphone 4 daha iyi. ekran tartışılmayacak kadar günümüzdeki telefonlardan iyi. keza yumuşak geçiş efekleri de çok güzel. ama bunlrın çoğu göz boyama gibi..

  telefonun fabrika çıkışında bir çok eksikler var. bir çoğu iphone fanları al işte appstore’da bu uygulama var indir çözülür gibi yorumlar yapıyorlar da sanki hiç symbian, android, win mobile uygulamaları yokmuş gibi konuşuyorlar.

  sonuç olarak ben iphone 4 ve nokia n8 arasında kaldım şimdilk. ekran ve tasarımda iphone ama genel özelliklerde n8 ağır basıyor.

  • hasan

   08/07/2010 at 13:21

   iohone derim cok fark var…..kullandikca vazgecilmezin olur

 99. cem

  29/06/2010 at 00:17

  slm itunes 9.2 yükledim fakat zil sesi yapmak için zil işareti yok nasıl yardıncı olursunuz

 100. norm.

  16/07/2010 at 18:27

  appLe’ı kötüLeyeni Allah Carpar Allaaaah ! (8

  isteyen istediği kadar apple hayranLarını eLeştirsin. yeryüzüne appLe gibi bi marka geLmemiştir ve geLmeyecektir 😀

  appstore’da kendii kaybediyorum resmen.

  herşey war yaa. yemek tarfinden rüya tabirine kadaaar.

  abLam artık DaLGa geçiyo TuvaLet ihtiyacınıda karşıLıyomu bari diye 😀

  aynı zamanDaaa diğerLerinin ne kadar iyi oLduğu umumDa DeğiL !

  appLe daha iyisini yapan kaDar en iyisi Bu !

  teşekkürLer appLe (;

 101. tekin

  21/07/2010 at 13:41

  iphone 4’un sinyal sorunu cozulecek mi? cozulecekse nasıl olacak bu? Yani elinde sinyal sorunu olan iphone 4 olanlanlar ne yapacak? tam siparis veriyordum bu haberleri gorunce vazgectim. Yardımcı olursanız sevinirim

 102. tekin

  21/07/2010 at 14:05

  tesekkur ederim, almaya karar verdim :)))

 103. ezgi

  30/07/2010 at 13:14

  tekiinn nerden alıosun bende almak istiyorum ama bulamıyorum güvenilir bi yer

 104. MuRat

  30/07/2010 at 16:46

  Tekin bende senin gibi supheliydim. Ama antenle hic sorunum yok cok sükür. Yani rahatlikla almani tavsiye ederim. Ama 32 gb versiyonu al. Kamera hd kayidi yaptigindan videolarin boutlari baya büyük oluyor.

 105. atılay

  01/08/2010 at 00:29

  tahmini fiyatı ne kadar olur kontratsızzz

 106. Murat

  01/08/2010 at 00:44

  iphone 4ün satisa sunulan ülkelerdeki kontratsiz fiyat listesi alttaki linkte…

  http://www.iphone-ticker.de/2010/07/31/import-kauf-ubersichtliche-grafik-zu-den-gerate-preisen-im-ausland/

 107. gizem

  01/08/2010 at 18:34

  ıphone 4 almak istiorum ama akine mühendisi arkadaşım gelenlerinde sorun olduğunu söledi nerden alabilirim?

 108. TAYLAN

  09/08/2010 at 07:22

  SELAMLAR HERKESE,ben australiadayım dun sıpariş verdım iphone 4 16 gb ıcın 3 hafta ıcınde gelıcek kafama takılan soru murat arkadasımız yazmıs 32 gb daha ıyı kamera hd kayıdı yaptıgından vıdeoların boyutu daha buyuk olur dıye,teknolojı hakkında fazla bır bılgım yok ama cok fazla muzık ındıren yada oyun ındıren bırısı degılım hafızayı cok kullanmayacagımı dusundugumden 16 gb aldım hem bıraz daha ucuzdu.bu fark gercekten cok onemlı bır unsurmu? ogle ıse benı erkenden bılgılendırırsenız degıstırebılırım.

  • Mustafa Tan

   09/08/2010 at 07:28

   Bence 16GB yeter, cihaziniz dolarsa dosyalari bilgisayariniza aktarirsiniz.

   • BURAK

    30/05/2011 at 19:21

    mustafa bey ben bu tel almayı düşünüyomda 16gb olanı mı yoksa 32gb olanı mı alayım..sizce ???????????

    • Mustafa Tan

     30/05/2011 at 20:54

     Tüm modeller aynı sadece disk kapasiteleri farklı. Çok video izliyorsanız 32GB daha iyi olabilir.

     • ÇOBAN

      28/08/2011 at 22:25

      sımdı ipone 4 u bılgısayara baglantı yaptım itunes te gunceleme tarıhı vermıstı bende gucellemesı ıcın butona tıkladım telefon kapandı acıldı suan hıc calısmıyor bana acıl yardım edersenız cok sevınırım

      • Mustafa Tan

       28/08/2011 at 22:27

       Selamlar,

       Sizden ricam yukarıdaki yazı ile ilgili olmayan diğer konulardaki sorularınızı yeni açtığımız fakat şu an beta test aşamasında olan http://sorucevap.iphoneturkey.com adresinden sormanız.

       Bu sayede hem test aşamasındaki bu yeni platformun eksiklerini görmüş oluruz, hem de sizlerin soruları umarım daha iyi cevap bulur.

       Zaten kısa bir süre sonra http://sorucevap.iphoneturkey.com ‘in genel duyurusunu yapacağım.

       Teşekkürler.

      • ÇOBAN

       28/08/2011 at 22:28

       bana acıl yardım edın teleefonum kapandı ipone 4 32 gb suan ekranda sadece acıl armalar var bırde itınes resmı ıle usb resmı var ne yapmam gereklı lutfen yardım sos

       • Mustafa Tan

        28/08/2011 at 22:33

        Selamlar,

        Cihazınızı yurt dışından mı almıştınız, daha doğrusu yurt dışında satılaın SIM kilitli cihazlardan mı? Öyleyse unlock işlemi yapmadan kullanamazsınız. Detaylı bilgi için:

        http://www.iphoneturkey.com/2010/11/iphone-almadan-once-bilinmesi-gerekenler.html

        • Anonim

         27/11/2011 at 12:55

         bnde işstiypum ama 4 16mı 32mi peki

        • kazım

         28/11/2011 at 09:45

         aklınız varsa apple kullanmayın ben telefoncuyum yıllardır bu işi yapıyorum herzaman ve herzaman samsungun dokunmatiği işletim sistemi hepsinden daha iyidir galaxy S2 sizlere tercihimdir. apple daki şikayetleri burda göstermiyolar ama emin olun millet özentilikten alıyo

 109. selen

  13/08/2010 at 22:33

  haftaya amerikaya gidiyorum ordan 4g 16 gb almayı istiyorum ama türkiyede kırdırabilir miyim? yoksa 3 gs mi alıyım? At t hattıyla olanlar tr de kırılabilir mi? 3 gs ler At t hattıyla daha ucuz oluyor.

  • Murat

   14/08/2010 at 01:59

   en yeni 4.0.2 sürüm haricinde kirabilirsin. 3gs yada iphone 4 fark etmiyor.

 110. ahmet

  14/08/2010 at 09:50

  amerikadan kontratsız i phone 4 16 gb getirtmek istiyorum. türkiyede çalışır mı? bilen arkadaşlar yardım ederse sevinirim. kontratsız olduğu için unlock gibi ekstra işleme gerek var mı? yoksa direk çalışır mı?

  • Mustafa Tan

   14/08/2010 at 10:36

   Amerika’dan getirtilen tüm iPhone’lar kontratsız dahi olsa SIM kilitlidir. Yani unlock yaptırmanız gerekir.

   http://www.iphoneturkey.com/2009/09/yurtdisindan-iphone-almali-mi.html

  • Mustafa Tan

   14/08/2010 at 10:38

   Hayır çalışmaz. unlock gerektirir.

   • nazan

    20/08/2010 at 05:21

    selam yeni i phone 4 siparisi verdim ama icindeki surumu bilmiyorum 4.0.2 mi ama yeni olunca sanirim oda en yeni surum olur yani bu demekki ben onu turkieyede kirdirip kullanamayacakmiyim?

    • Mustafa Tan

     20/08/2010 at 06:27

     Eğer siparişinizi Amerika’dan verdiyseniz o zaman iPhone 4’ünüz SIM lock’lı olacaktır yani unlock işlemi gerektirecektir. Her yeni sürümün unlock yazılımı veya yöntemi farklı olabilir. Her sürümde araştırıp bulmanız gerekecek.

     • umut

      28/10/2011 at 12:40

      pardon diyelimki amerikadan getirttik unlock işlemi için fiyatlar ne kadar biliyormusunuz

 111. Anonim

  21/08/2010 at 14:03

  ya bende ingiltereden bir adam ile görüştüm bana 400dolar +30dolar kargo masrafı istedi sizce güvenmelimiyim

 112. ! smqe !

  23/08/2010 at 12:39

  unlock nedir? ben amerikadan sıparıs verıcektım ama sız boyle diyince vazgectim . ya da unlock nerden yapılır?

 113. Kemal Ozsahin

  29/08/2010 at 19:08

  merhaba

  4 eylulde cikicak diye bir soylenti var dogru mu

  • Mustafa Tan

   30/08/2010 at 00:09

   Pek sanmam. Geçtiğimiz yıllarda lansman tarihi en az 2 hafta önceden duyuruluyordu. 4 eylüle ise birşey kalmadı.

 114. Max Unver

  31/08/2010 at 07:50

  I PHONE 4 UNLOCK ISTEDIGINIZ KADAR GONDERIYIM 1000 DOLARA MAKINE 3 GUNDE ELINIZDE ? TURKIYEDEN YOGUN TALEP VAR ,MANYAK MI NEDIR BU INSANlAR ANALAMADIM GITTI BU KADAR KAFA YENIRMI BIR TELEFON ICIN ADAMIN BIRI DIYORKI 6 AYDIR BU TELEFON ICIN YEMIYIP ICMIYORUM ULA GIT KARNINI DOYUR AC KALMA TELEFON ICIN DEGMEZ DEDIM YOK DEDI BU TELEFON ICIN AC KALMAYA DEGERMIS .ALLAH ALLAH……………………DIYORUM

 115. Lvo

  01/09/2010 at 17:00

  ArkadasLar Ben Bugun iphone 4 16gb Sparis Ettim Yarin Elimde Olucak bu Telefon Burada Turkiye Parasiyla yakLasik 2000 tlye Geliyor Tavsiye edermisiniz ve bu tlfon hakkinda fazla bi bilgi sahibii degilirim bilgilendirirseniz cok sevinirm Lutfen Bilgisi OlanLar CvpLasin Simdiden TskLer..

  • erdem

   03/09/2010 at 03:16

   telefonu aldın mı ?
   bahsedilen sorunlar hakkında bilgi verirsen sevinirim?

 116. Esra

  02/09/2010 at 22:27

  bu 4 g nin sim kart yeri kucukmus o problemi nasil cozdunuz

  • Mustafa Tan

   02/09/2010 at 22:30

   Şimdilik keserek 🙂

 117. Esra

  02/09/2010 at 22:36

  bir kac sey sorabilirmiyim.butun yorumlari okudum ama hala bisi anlamadimoncelikle su sim kart olayi micro sim yokmus 4 g icin.bana da kardesim amerikdan getirecek bir kendine bir bana kendi 4 g sini isletecek pasaportuna.ben benmkini nasil yapicam?faturasiyla telekominikasyon mudurlugune gidip pasaportuma isletebilirmiyim ? amerika seyahatim yok pasaportta.fark eder mi bu?su unlonk update meselesini hic sormuyorum zaten 🙂 hele sunlari bi coeyim kafamda

 118. ulas

  06/09/2010 at 11:45

  Bende iphone almayı düşünüyordum ancak nokia n8 ile karşılaştırınca kararımı değiştirdim…Eğer aradığınız telefonunuzu daha fazla hayatınıza katmaksa kesinlikle n8 i bekleyin derim

 119. özgür

  14/09/2010 at 09:25

  MUSTAFA BEY size email yoluyla ulaşmak istedim fakat ulaşamadım size bazı sorularım olucak,ülkemizdeki maliyetler sebbiyle malesef iphone 4.0.2 sürümünü almamız biraz zor fakat bunu amerikandan alabilirim fakat şuanda unlocked olanı oradada yok bunu ülkemizde kullanabilmem için ne yapmam gerekmektedir teknik olarak ve nerede yaptırabilirim…

  • Murat Arslan

   14/09/2010 at 13:21

   iphone 4.0.2 sürümü bedavadir

 120. özgür

  14/09/2010 at 14:30

  4.0.2 ŞUAN TÜRKİYEDE BULUNMAMAKTA AYRICADA 4.0 TÜRKİYE FİYATI 2600 TL CİVARI MURAT BEY.

 121. Anonim

  16/09/2010 at 11:59

  haftaya telefon çıkıyo teknosa da 2700 tl:(

 122. Army

  19/09/2010 at 00:42

  Ben şuanda kullanmaktayım 4ü.. ’96 dan beri sadece nokia modellerini kullanan ben için resmen bir devrim oldu.. telefonu bir arkadaşıma Hong Kong tan aldırdım 3 hafta önce. Bi arkadaşım için de ekstradan sipariş vermiştim. Bize alırken kendine de almış dayanamayıp:) şuanda 3ümüzde ilk iphone deneyimimizi yaşamaktayız ve kurcalayıp altını üstüne getirmekten helak olduk.. İlk defa kullanan biri olarak basitçe deneyimlerimi yazayım.. İnanılmaz hızlı bikere.. App lar arası geçiş, app ların açılışı kapanışı da aynen çok hızlı.. Hem az ışıklı hem de aydınlık ortamlarda fotoğraf ve video kaydı kalitesi çok başarılı. Sanırım bundan sonra kullacağım tek telefon olacak.. Sorusu olan varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım..

  • Anonim

   25/09/2010 at 11:20

   çekim sorunu var mı?

 123. Anonim

  27/09/2010 at 00:36

  ALLAH CEKTIRMESİN BAAA

 124. ali

  27/09/2010 at 23:01

  iyi akşamlar yarın iphone 4 alıcam ama yorumlarda sürekli çekim gücü az falan gibi yorumlar okudum.sizce doğrumu?çok kararsız kalmış durumdayım.lütfen en kısa sürede yardımcı olurmusunuz?

  • Mustafa Tan

   27/09/2010 at 23:06

   Açıkçası Türkiye’de böyle bariz bir sorun yok ama yine de cihazı almaya gittiğiniz yerde iade eden var mı diye bir sorun 🙂

   • TOLGAHAN

    30/05/2011 at 11:20

    merhaba mustafa bey size sorulan sıkça sorulardan bende soracagım ben bi arkadasıma ı phone4 siparisi verdim 2 ay sonra gelecek .geldıkten sonra ne yapacagım hakkında bır bılgım yok ne yapmalıyım pek teknoljiyi takip edemıyorum.bana yardımcı olursanız bildiginiz bilgileri benımle paylasırsanız sevınırım .mail adresime saolasın.

 125. Neslihan

  26/11/2010 at 11:09

  Niye hala kontratsiz -IPhone 4 bulmak zor Turkiye’de ?Bulan varsa nereden aliniyor bana da soyler misiniz?

 126. Pingback: iphone4 ve ios4 | iPhoneBlog.biz

 127. Anonim

  10/12/2010 at 21:23

  slm bende iphone 4 getirttim arabistandan pasaportla açtırttım ama şimdi sim kartı takın geçersiz sim kart diyor sebep ne olabilir hat kitlenmişmidir yoksa benim sim kartım mikro değil ondanmı yardım ederseniz sevinirim….

 128. Berrin

  17/12/2010 at 16:46

  Ya ben artık ne yapacağımı şaşırdım 😮 Edirne’de yaşıyorum ve uzun zamandır iphone 4 arıyorum. Turkcell vodofone na soruyorum ama hep gelmedi , gelmedi lütfen yardımcı olun nasıl ulaşabilirim. Yılbaşı geldi neredeyse !

  • max Unver

   04/01/2011 at 04:36

   Merhaba Berrin ben Amerikada yasiyorum gecen ay turkiyeye 2 i phone 4 getirdim ve aninda sattim istiyorsan sanada gonderebilirim.

 129. BURAK

  30/05/2011 at 19:23

  am aben video müzik oyun felan tel atan biriyim görüntü kalitesinde bi problem olur mu????

 130. hakan

  08/07/2011 at 11:58

  mrb iphone 4 den kaydettimiz ses kaydını bilgisayara nasıl aktarabiliriz mail olarak en fazla 8 dklık bi kısmını aktarabiliyorum yaklaşık 1,5 saatlik bi kaydım var ve aktarma yapamıyorum…konuyla ilgili yazınızı bulamadım….yardımcı olursanız sevinirim….

  • Mustafa Tan

   08/07/2011 at 12:09

   Haklısınız.

   Daha evvel hiç bahsetmemişiz. iTunes ile aktarılabiliyor. Akşam bu konuyla ilgili bir yazı hazırlayayım 🙂

   • hakan

    08/07/2011 at 14:19

    teşekkür ederim en kısa zamanda yazınızı bekliyorum mailimede gönderirseniz çok sevinirim…..

    • hakan

     11/07/2011 at 10:35

     mrb mustafa bey ses kaydının aktarımı ile ilgili bi yazı hazırlayacağınızı söylemiştiniz…merakla bekliyrum:)

 131. ahsen

  10/07/2011 at 17:39

  internetten çok ucuza bi ıphone 4 buldum almakta kararsızım sizce ne yapmalıım?

 132. hakan

  11/07/2011 at 15:11

  mustafa bey:
  ses kaydı aktarımı ile ilgili yazınızı bekliyorum…..

  • Mustafa Tan

   11/07/2011 at 15:23

   Merak etmeyin aklımdasınız 🙂

 133. Adem

  13/10/2011 at 19:07

  Selam

 134. Adem

  13/10/2011 at 19:08

  TÜRKİYE

 135. Adem

  13/10/2011 at 19:10

  BURSA

 136. ezgi

  18/10/2011 at 20:57

  beyazında kirlenme gibi bi risk var mı?

 137. Emel

  18/11/2011 at 13:00

  Merhaba arkadaşlar,
  Ben Hong Kong a gelmiş teknolojiden uzak bir insanım ama buraya gelmişken uygun fiyata bir telefon almak istiyorum çünkü kullandığım telefon ayıptır söylemesi internete bile bağlanmıyor, o kadar eski ki. Buraları göedükten sonra diyebilirim ki; artık utanıyorum telefonumu çıkarmaya zira bu insanlar teknoloji konusunda o kadar gelişmişler ki bana kıyasla ne haldeler tahmin edersiniz yolda metroda koşarken otururken yürürken yerken… her an online lar.
  Sizden ricam bana bir öneride bulunmanız nerden nasıl bir telefon alayım iphone mu Htc mi alayım.
  Çok da anlamıyorum o nedenle gereksiz yere çok paralar vermek istemiyorum ama burası Türkiye’ye göre çok çok uygun.
  Bir de burada aldığım bir telefonun Türkiye’ye döndüğümde çalışmaması söz konusu olursa orada halledilebiyor mu çünkü geri gelmeyeceğim bir daha gibi duruyor.
  Yardımlarınızı dört gözle bekliyorum lütfen lütfen…

 138. Ozan

  25/11/2011 at 18:28

  Var Bende iki tane ikinci el beyaz 16gb 1400 iki aylık telefon siyah 32gb 8 aylık 1600

  • kazım

   28/11/2011 at 09:48

   aklınız varsa apple kullanmayın ben telefoncuyum yıllardır bu işi yapıyorum herzaman ve herzaman samsungun dokunmatiği işletim sistemi hepsinden daha iyidir galaxy S2 sizlere tercihimdir. apple daki şikayetleri burda göstermiyolar ama emin olun millet özentilikten alıyo. boş iş bunlar applemış ıpadmiş bırakın samsungtan şaşmayın nokıada değil bakın samsung diyorum appledaki şikayetlerden roman yazmayı planlıyorum sırf bunları rezil etmek için . sizin kullandığınız apple ıphone 2-3-4 ler heeey özenti gençlik size söylüyorum s…. gidin buralardan

 139. mura

  28/11/2011 at 09:49

  hepiniz o.ç.

 140. burcu

  28/11/2011 at 09:49

  kazıma katılıyorum 🙂

 141. selçuk

  28/11/2011 at 09:50

  haklısın kazım kardeşim hepsi özenti bunların ya

 142. Pingback: | İphone og İpad Denmark / Apple apps

 143. ibocan

  06/05/2012 at 09:52

  İİ GÜNLER KOREDEN GELME İPHONE 4 ALMIŞTIM TELEFONCUDAN PCMDE İ TUNESE BAGLAARAK 5.1 SÜRÜMÜ YÜKLEDİM ACAMAYORUM İNUNESDE (((iphone 4 the sim card inserted in this iphone does not appear to be supported hatası)) VERİYOR telefondada ülke ve dil secimi falan var daha fazla ilerlemiyo yardmcı olurmusunuz ücreti önemli degil ……