iTunes iPuçları – IV

Uzun zamandır yeni bir yazı yazmadığımız iTunes iPuçları serisine faydalı olacağını düşündüğüm birkaç bilgi ile devam ediyoruz:

Senkronizasyondaki Yedek İşleminin İptali
Cihazını (iPhone veya iPad) sık sık iTunes ile sync (eşzamanlama) edenlerin en çok şikayet ettikleri konulardan bir tanesi backup (yedekleme) işleminin uzun sürmesi. Bildiğiniz gibi iTunes, eğer büyük değişiklikler var ise her senkronizasyon işlemi öncesi yedekleme yapıyor. Bu işlem de bir ayar değişikliği ile kolayca kapatılamıyor. Her ne kadar iTunes ile Alınan iPhone Yedeğinin Süresini Kısaltmak başlıklı yazımızda backup işleminin süresinin kısaltmanın yollarını paylaşmış olsak da, bazı kullanıcıların esas beklentisi backup işlemini senkronizasyon sırasında hiç yapmamak.

iphone_itunes_backup_cancel

Bunun da yöntemi, her senkronizasyon işlemi sırasında yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, “Backing up …” ifadesi çıktığında sağ taraftaki “X” işaretine tıklamak.  Bu durumda yedekleme iptal oluyor ama senkronizasyon devam ediyor. Burda önemli olan “X” işaretine “Backing up” yazısı çıktığında tıklamak.

Ben şahsen bu yöntemi pek önermiyorum ve kullanmıyorum. Çünkü bu yazıda anlattığımız gibi manuel yedek almayı çoğu kez unutuyoruz. Bir de senkronizasyon işlemi öncesi otomatik olarak yedekleme işlemini sürekli iptal edecek olursak, bir gün lazım olduğunda güncel bir yedek dosyası bulamayabiliriz 🙂

iTunes’taki iPad ve iPhone Uygulamaları
iTunes’un 9.1 versiyonu ile birlikte iPad uygulamaları da iTunes’ta listelenir oldu. Yani iPad sahibi olmasa bile tüm iTunes kullanıcıları, iTunes’taki App Store’da iPad’e özel veya uygulamaları da görmeye başladı. Aslında artık iTunes’taki uygulamalar 3 çeşit olabiliyor:

 • Hem iPad, hem de iPhone’a özel optimize edilmiş uygulamalar. (Universal Apps)
 • iPad’e özel geliştirilmiş ve de sadece iPad’de çalışan uygulamalar.
 • iPad’e özel bir geliştirilme yapılmamış, fakat iPad’de de küçük ekran haliyle çalışan iPhone uygulamaları. (Yukarıdaki iki kategoriye girmeyen tüm iPhone uygulamaları bu kategoride yer almaktadır)

Universal Apps
iPhone için geliştirilmiş uygulamaların bir çoğu yavaş yavaş, iPad’in yeteneklerinden de tam olarak faydalanabilmeleri için iPad’e de uyarlanıyor. Yani tek bir uygulama, iPhone’da indirildiğinde farklı bir ara yüzle, iPad’e yüklendiğinde ise bambaşka bir ara yüzle karşımıza çıkabiliyor. İşte bu şekilde hem iPhone’a, hem iPad’e özel geliştirilmiş tek bir uygulama olarak yüklenen uygulamalara “Universal Apps” ismi veriliyor ve iTunes’ta yanında “+” işaretiyle gösteriliyor.

itunes_universal_apps

Bu tip uygulamaları iTunes’ta arattığımızda da (search) hem “iPhone Apps” hem de “iPad Apps” başlığı altında listeleniyor. Fakat yukarıdaki “Dailymotion” uygulaması örneğinde olduğu gibi, iki farklı yerde listelenmesine rağmen aynı uygulamalar oluyor.

Ayrıca universal uygulamaların detay ekranında girdiğimizde, aşağıdaki IMDB uygulaması örneğinde olduğu gibi, hem iPhone hem de iPad uygulamasına ait ekran görüntüleri iki ayrı seçenek olarak gösteriliyor.

itunes_universal_apps_screenshots

Universal uygulamaların hem iPhone’u, hem de iPad’i olanlar için iki büyük faydası bulunuyor. Birincisi, iki cihaz için iki ayrı uygulama indirmeye gerek olmaması. İkincisi de, bir cihaz (Örneğin iPhone) için satın alınan universal uygulamanın, ayrıca para ödemeden diğer cihazda da kullanılabilmesi.

iPad’e Özel Geliştirilmiş Uygulamalar
Özellikle iPhone versiyonlarından ciddi gelir elde etmiş bazı paralı uygulamaların geliştiricileri, uygulamalarının iPad versiyonlarını App Store’a ayrıca sürüyorlar. Bu sayede, bu uygulamaların iPhone versiyonlarını satın almış olanlara, iPad versiyonlarını tekrar satabiliyorlar.

itunes_ipad_iphone_apps_01

Yukarıdaki ekran görüntüsündeki Angry Birds ve Angry Birds HD uygulamalarında olduğu gibi, aynı oyun farklı isim ve fiyatta iPhone ve iPad için yayınlanıyor. iPad versiyonlarının isimlerinin sonuna da genelde, “HD” veya “for iPad” ifadesi ekleniyor.

33 Comments

 1. Mine Kavak

  12/05/2010 at 10:14

  Günaydın ,

  iletişim bilgisini bulamadığım için buraya yazmak zorunda kaldım.

  Oğlum ” free ” olan ne kadar oyun varsa indir demiş ve şu anda telefonumda indirilmeyi bekleyen dört tane oyun var. Online olmadığım için şu anda inmiyor ama habire password soruyor. İndirmekten vazgeçmenin bir yolu var mı ?

  Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  • Q

   26/06/2011 at 16:38

   Q

  • didem

   10/08/2011 at 00:49

   merhaba ,
   Iphone 4 ümü amerikadan aldıgım ılk gun bır hata yaptım ve yaklasık 10 aydır duzeltemıyorum , encrypt iphone backup işaretleyip şifreyi unuttum ve şimdi iphonu pcye takmaya korkuyorum, ne yapmalıyım ?

 2. Cenk

  13/05/2010 at 00:45

  Çook merak ettiğimi bi konu var, yanıt verirseniz çok memnun olurum.
  Şimdi daha önce n80 kullanıyordum. Nokia ‘nın pc slutie yazılımıyla PC ‘den sms gönderebiliyorduk telefonla uğraşmadan. iPhone ‘da iTunes ile böyle bir şey mümkün mü? Veya bu işi yapan bir uygulama var mı?

 3. Arda

  13/05/2010 at 00:54

  @cenk

  bildigim kadariyla yok.

 4. Yigit

  13/05/2010 at 11:55

  Merhaba;
  Konu ile ilgili güncel entry bulamadım, o yüzden burdan sormak isterim, cevaplarsanız cok sevinirim.
  Fring uygulamasını biliyorsunuzdur, son günlerde bu programla VOIP görüşmenin 3G üzerinden yapılabileceğini bir çok blogta okudum ama ben bunu kendi iphone’umda pratiğe dökemedim, siz bu olayı denediniz mi?
  Yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler

 5. Ahmet Kutay

  18/05/2010 at 19:38

  İyi günler
  iPhone Turkey Biz’i çok önemsiyorum ve sağladıklarının çok değerli olduğuna inanıyorum.
  Bu nokta bir iPhone 3G kullanıcısı olarak yeni satın aldığım iPhone 3GS’e ‘tümüyle’ göç etmek istiyorum.
  Yani eski telefonumda hiçbir kalıntı bırakmadan fabrika ayarlarına dönmüş gibi yeni 3GS imde ise ayne 3G’de bıraktığım yerden devam etmek için hangi yolu izlemeliyim?
  Tavsiye, öneri, link… hepsi çok değerli olacak…

  • Mustafa Tan

   18/05/2010 at 20:08

   Çok teşekkürler. Emin olun biz de sizi çok önemsiyoruz 🙂

   3G’den 3GS’e geçmek için aşağıdaki adımlar izleyebilirsiniz:

   1) Öncelikle 3G’deki cihazınızın bir yedeğini (Backup) alın. iPhone’da yedek alma ile ilgili aşağıdaki link size yardımcı olacaktır.

   http://www.iphoneturkey.com/2009/12/iphoneda-yedekleme-ve-yedekten-geri-donme.html

   2) Ardından cihazınızdaki uygulamaların, iTunes’ta da bulunduğundan emin olmak için “Transfer Purchases” işelmini yapın. Detaylı bilgi için:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/07/itunes-ipuclar-ii.html

   3) Ardından 3G’de aldığınız yedeği 3GS’e dönün. (Restore) Bu konuda yine yukarıdaki yazı yardımcı olacaktır. Detaylı bilgi için:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/12/iphoneda-yedekleme-ve-yedekten-geri-donme.html

   4) Yedeği döndükten sonra iTunes’taki uygulamaları cihazınıza atmak için senkronizasyon işlemi yapın.

   5) Son olarak eğer 3G’yi elinizde çıkaracaksanız, satmadan evvel içindeki verileri silmeyi unutmayın:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/08/iphoneunuzu-satarken-icindeki-verileri-silmeyi-unutmayin.html

   Yukarıdakileri yaptıktan sonra da sonuçu paylaşırsanız, diğer iPhone kullanıcıları için güzel bir referans olur.

   Kolay Gelsin.

   • Ahmet Kutay

    23/05/2010 at 11:40

    Öncelikle samimi ilginize ve doyurucu bağlantılarla güçlendirilmiş ADIM ADIM yönerge gibi verdiğiniz yanıta teşekkür etmek istiyorum. Sayenizde bu ‘göç’ işlemini kazasız belasız atlatabilmeyi başardım. Bu yönergeyi adım adım izledim ve hiçbir sorun yaşamaksızın yaklaşık 5 saat içinde tüm herşeyiyle yolu katetmiş oldum. Ancak öncesinde tüm adımları ve verdiğiniz linkleri dikkatle inceleyip okudum. Tek merak ettiğim konu eski 3G iPhone’a silme uygulamasından önce bir itunes’dan telefonu ‘deactivate’ etmeli miydim? ona biraz takıldım. Eski iPhone’u bir yakınım kullanacak. Silme işleminden sonra kendisine bir iTunes account açıp Kredi Kartı da ilişkilendirip çalıştırmaya başladı bile… hatta iPhone firmware’inde güncelleme istememiş bile…
    ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

    Şimdi iPhone 3GS için, verimli kullanmak adına, ürün incelemesi babında ya da ipuçları bağlamında öneri, eleştri ve yönlendirmelerinizi saygı ile rica edebilir miyim…

    Tekrar Teşekkürlerimle

 6. ozum

  19/10/2010 at 20:00

  Merhabalar

  Yazdıklarınızı okudum ama anladıgım kadarı ıle aradıgım seyı bulamadım. gozumden kacmadı ıse:) baska bır apple ıd ıle bılgısayarımızdakı ıtunes a ındırdıgımız app store oyunlarını ıpone umuza nasıl aktarmamız gerektıgı. bu konuda acıklamanız var ıse sımdıden ozur dılerım:) yok ıse de aydınlatabılırsenız sevınırım:)

  ve bılgılerınız gercekten cok ısıme yarıyor.yenı bır ıpone kullanıcısı olarak herkese tavsıye edebılırım sayfanızı:)

  ozum

 7. volkan ediz

  27/10/2010 at 18:22

  mrhablar…bende ikinci el bir iphone 3g aldım sitenizden itunes ile ilgili ip uçlarını ve diğer başka yzılaru okudum çok faydsı oldu teşekkür ederim bunlar için ama daha yeni olduğum için çözmeye çlışıyorum. itunes i laptop ıma kurdum her şy norml giderken telefonu bağladığım zaman şöyle bir uyarı verdi

  (i tunes cannot read the contents of the iphone ”sedat’s iphone” go to the summary tab in iphone preferences and click restore to restore this iphone to factory settings.)

  tlefonu aldığım arkadaşın adı sedat tı. şimdi bu sorunu nasıl çözebilirim. telefonun içindeki bilgiler veya uygulamalar silinirmi. yardımınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler…

 8. tuba guleryuz

  18/11/2010 at 02:17

  Itunes dan Iphone ma muzık transfer ederken yanlıslıkla ınclude voıce memos kısmı tıklı oldugundan voıce memos a kayıtlı olanları da Ipad a yuklemış oldu ve bu kayıtlı seslerı silmek istiyorum ama nasıl yapılacagını bılmıyorum bılen varsa yardımcı olabılır mı butun lıstemı sılıp tekrar yenısını eklememe ragmen sorundan kurtulamadım 🙁

 9. Mehmet

  11/12/2010 at 19:25

  Selam,
  Ben sitenize bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine katıldım.
  Yaklaşık 7 aydır Iphone kullanıyorum.
  Bu konuda amatör sayılabilirim.
  Benim sorunum daha önce kullanmama rağmen pc imden Itunese bir türü bağlanamıyorum.
  I tunesi dosya ekle kaldırdan sildim yeniden yükledim ama yinede Iphonumu pc me bağladığımda pc im ıphonmu görüyor ama bir türlü Itubes açılmıyor.
  Bu konuda ne yapabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler..

 10. Sercan

  03/01/2011 at 02:05

  merhaba Mustafa bey,
  yeni bilgisyarımla iPhoneumu tam istediğim gibi tanıştıramadım şöyle ki:)
  ayarlarda “prevent automatic sync” seçili durumda, hesabımı authorize ettim ve bağladım iPhoneu transfer purchases dedim içindeki app’ler bilgisaara geçti, sonra back up yaptım onda da sorun yok
  ama son olarak “manually manage music” seçeneğini işaretlemek istediğimde ” bu iphone başka bir itunes libraryle senkronize silmek istiyor musun” diyo.
  heralde müzikleri videoları silecek devam etmiyorum ben de. nedir çözümü:)

 11. Derya

  28/01/2011 at 09:22

  Mustafa Bey,

  Iphone4 aldığımdan bu yana tüm verdiğiniz bilgilerden faydalandım. Bunun için size çok teşekkür ederim. Şimdi benim de bir sorunum oldu. Umarım çözüm olursunuz. Şimdiden ilginiz için teşekkürler. Sorunum şu; Safari uygulamasında ekran grileşiyor ve hareket etmiyor. Şöyle ki örneğin bir web sayfası aradığımda arama yapıyor sayfayıda getiriyor ancak ekran grileşiyor ve site adresine gidemiyorum. Bu yüzden Safariyi kaldırıp yeniden yükleyebilirmiyim ya da sorun ne?

  • Mustafa Tan

   28/01/2011 at 09:57

   Selamlar,

   Lütfen sırasıyla aşağıdakileri bir yapın ve sonra tekrar deneyin Safari’yi. Bakalım sonuç değişecek mi?

   1) Ayarlar’dan Safari menüsüne girin ve ekranın en altında yer alan Önbelleği (Cache) Sil seçeneğine tıklayın.

   2) Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra da cihazınızı bir kapatıp açın.

   Sonucu da paylaşırsanız sevinirim.

 12. merve

  26/04/2011 at 17:43

  ya mustafa abi ne olur ayardım et ya.Ben ituneste telefonumda fotoları bilgisayara katarmak için apply dedim bütün fotograflar yok oldu.Ne yapacam simdi o fotolar nereye gitti.Nasıl egri getiririm lüttfen yardım et

 13. fatih ural

  29/04/2011 at 11:36

  Sayın Mustafa bey Iphone 4’üm var en son 4.3.2 sürümünü yükledim. Bilgisayarımdaki sorun nedeniyle zar zor yeni sürümü yükleyebildim. Ancak şimdi telefonumu itunes ile bağladığımda ‘itunes couldn’t back up the iphone ……’s iphone.Because the back up was corrupt or not compatible with the iphone. Delete the backup for this iphone and try again ‘
  diye uyarı veriyor bu konuda ne yapmam gerektiği konusunda yardımlarınızı istiyorum. Şimdiden teşekkürler…

 14. ümit

  21/05/2011 at 22:22

  mustafa bey
  ipod sürüm 4.2.1 (8C148) kullanıyorum. home tuşuna çift tıkladığımda arka planda çalışan uygulamalar ekranın altında açılıyor ve burdan bu uygulamaları kapatabiliyordum. ancak yukarıdaki sürüme uptade ettikten sonra bu özellik çalışmamaya başladı. sorun nedir yada bir ayarı var mıdır?
  şimdiden teşekkürler

 15. Aytg Ultrk

  01/06/2011 at 03:33

  İyi çalışmalar… kredi kartımla girdiğim itunes hesabımdaki kredi kartını iptal edemiyorum. itunesa sanal kartım ile giriş yapmıştım sanal kartımdaki para bitince free uygulamaları indiremez oldum. şimdi kartsız üyeliğe geçmek istiyorum onuda yapamıyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz 🙁

 16. HoNouR

  04/08/2011 at 15:19

  Merhaba. App’ınız sayesinde sizinle tanışmış oldum ve çok ta sevindim. Genel olarak ipuçlarınızı vs inceledim ve çok beğendim. Yardımseverliğiniz de cabası.
  Benim size bir sorum olacak; itunes’ta yaklaşık toplam 400 mb’lık boyutu olan uygulamalar, aşağıdaki telefon kapasitesini gösteren çubukta 3.7 gb’lık yer kaplıyor olarak görünüyor. Bunun nedeni ne olabilir? Ne yapmak lazım?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Mustafa Tan

   04/08/2011 at 15:40

   Selamlar,

   Uygulamaların da kendi dataları oluşuyor siz kullandıkça. Bu dataları da diske yazıyorlar.

   • HoNouR

    04/08/2011 at 15:48

    Peki hangi uygulamanın ne kadar data oluşturduğunu nasıl ya da nereden öğrenebiliriz? En azından o uygulamanın datalarını ya da kendisini silerim de yer açılır bari cihazda 🙂

    • Mustafa Tan

     04/08/2011 at 16:02

     Hangi uygulamanın ne kadar alan kullandığı bilgisi iOS 5 ile gelecek. Bu yüzden sizin şu an detaylı görmeniz mümkün değil 🙁

     Çok kullanmadığınız uygulamalardan başlayarak deneme yanılma yöntemi ile silmeniz gerekecek 🙁

     • HoNouR

      04/08/2011 at 16:03

      Çok teşekkür ederim Mustafa Bey 🙂

 17. Taner

  24/09/2011 at 08:54

  Mustfa bey banada yardımcı olursanız memnun olurum. Wi-fi bağlantısında sorun yaşamaya başladım. Listeye gelen ağlardan birini seçiyorum, parola istiyor. Parola girmek için dokunduğum anda katıl butonu pasif oluyor. Yanımda başka bir arkadaş denedi ondada aynısı oldu. Önce bunun bağlanmak istediğim modemin güvenliği ile ilgili birşey olabilir diye düşündüm. Ancak başka bir yerde yine wireless listesi geldi, hangisini seçsem parola girmek istediğimde hepsinde katıl pasif oluyor. Şimdiden teşekkürler.

 18. haci

  07/11/2011 at 21:58

  benim itunes den başka bir iphone 4 e yükleme yaptım. benim iphone 4 e ne yüklersem diğer iphone 4 de’de yükleniyor. şifremi değiştirdim ama yine yüklemeye devam ediyor. benim yüklediğim programların diğer iphone 4 e yüklenmemesi için ne yapabilirim