iOS4 ile Test Sürüşü – III

NOT: Aşağıdaki yazı iOS4 resmen yayınlanmadan evvel beta test sürümleri baz alınarak hazırlanmıştır.

Apple yaklaşık 2 haftada bir, uygulama geliştiriciler için iOS4’e ait yeni bir test sürümü çıkartarak, ufak tefek yenilikler ekliyor ve mevcut hataları gideriyor. Ben de daha evvel tanıttığımız özelliklere ek olarak, bu sabah yayınlanan 4.0 Beta 3 sürümünde gelen bazı yeni özellikleri ve daha evvel değinmediğimiz birkaç özelliği paylaşayım istedim.

Beta 3’teki temel değişikliklerin başını, Multitasking özelliği çekiyor. Örneğin 4.0’ın ilk test sürümünde (Beta 1) arka plandaki uygulamaları kapatmak için her bir uygulamayı sırayla tek tek basılı tutup ondan sonra kapatabiliyorken, artık daha hızlı bir şekilde kapatabiliyoruz.

iphone_40_beta_28a iphone_40_beta_28

Yenilik olarak da Multitasking menüsüne, 3 adet iPod düğmesi eklenmiş. Bu sayede parça değiştirme ya da durdurma işlemi kolayca yapılabiliyor. Ayrıca bu seçeneklerin en soluna, iPad‘de cihazın kenarında fiziksel bir düğme olarak bulunan “Orientation Lock” seçeneği eklenmiş. Bu seçeneği aktif hale getirdiğimizde,  cihazın yatay konuma getirdiğimizde ekranının dönmesini engelleyebiliyoruz.

iphone_40_beta_29

Bildiğiniz gibi bir çok uygulama, cihazın pozisyonuna göre ekranı döndürüyor. Fakat örneğin yatakta iPhone’un kullanılması gibi durumlarda, cihazın yatay duruma getirilmesine rağmen ekranın dönmesi istenmeyebiliyor. Bu seçeneği aktif hale getirdiğimiz durumlarda da, cihazın sağ üst köşesinde ekranın dönmelere karşı kilitli olduğu gösteriliyor.

File Sharing (Dosya Paylaşımı)
Bu sabahki sürümde ortaya çıkan, hepimizin uzun zamandır beklediği diğer bir yenilik de,  iTunes üzerinden USB kablosu ile iPhone’daki bazı uygulamalara dosya transfer etmek. Bildiğiniz gibi App Store’da, iPhone’a pdf, doc, vs. gibi dosyaları transfer etmek ya da saklamak için kullanılan bir çok uygulama bulunuyor. Fakat bu uygulamalara genelde sadece Wi-Fi’daki lokal ağ bağlantısından ya da internet üzerinden dosya yükleyebiliyoruz.

iTunes_iPhone_4_0_File_Sharing

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Fakat 4.0 ile artık, iTunes ile Dosya Paylaşım (File Sharing) özelliği bulunan uygulamalar aracılığı ile iPhone’a dosya transfer edebileceğiz gibi gözüküyor. Apple aslında bu özelliği, bu yazıda da paylaştığımız gibi iPad‘de hali hazırda sunuyor. Çalışma mantığı da gayet basit. Cihazımızı USB kablosu ile bilgisayarımıza bağladığımızda, “Apps” sekmesinin en altında, cihazımızdaki yüklü olan uygulamalardan, “Dosya Paylaşımı” (File Sharing) özelliği olanlar sıralanıyor. Bu listeden istediğimiz uygulamayı, ve de bilgisayarımızdan istediğimiz dosyayı seçip cihazımıza transfer edebiliyoruz. Fakat 4.0 test sürümünde bu ekran aktif iken, henüz dosya transferi yapılamıyor. Muhtemelen bir sonraki test sürümünde, bu dosya transferi de aktif hale gelecektir.

Game Center
4.0 ile gelen diğer önemli bir yenilik de, iPhone’daki oyunları ve oyuncuları  biribirine bağlayacak olan Game Center (Oyun Merkezi) uygulaması. Apple bu işe el atıncaya kadar OpenFeint gibi firmalar, geliştirdikleri servisler ile, tek kişilik oyunlarda bile kullanıcılar arasında rekabet, yarışma ve puan sıralaması imkanları sunuyordu. Fakat her uygulama farklı bir servis kullandığı için, merkezi bir yapıya da ihtiyaç duyuluyordu. Apple buradaki potansiyeli görmüş olacak ki, Game Center ile bu işi de merkezileştirecek. (Not : Game Center’ın geliştirilmesi henüz tamamlanmadığı için sonbaharda iOS4’teki yerini alacakmış.)

iphone_40_beta_30 iphone_40_beta_31

Apple ID’miz ile login olduğumuz Game Center’a, test aşamasında sadece arkadaş ekleyebiliyor, ya da arkadaşlık davetlerini kabul edebiliyoruz. 4.0 resmen çıktıktan ve de biz Game Center’a entegre olmuş oyunları oynamaya başladıktan sonra, bu uygulamada puanlarımız da yer alacak. Game Center’in bence en büyük yararı, her yeni bir oyun için ayrı kayıt yapma derdini ortadan kaldıracak olması.

Bluetooth Klavye (Keyboard)
4.0 ile gelen yeniliklerden önemli yeni bir tanesi de, iPhone’a artık Bluetooth Klavye bağlayabiliyor olmamız. Hatta cihazımızdaki klavye dizilimi (Software Keyboard Layout) ile bluetooth klavye’deki tuşlarını dizilimini farklı olacak şekilde ayarlayabiliyoruz. Eminim iPhone’u bilgisayar gibi kullanmaya çalışan bir çok kullanıcı için bu özellik faydalı olacaktır.

IMG_0903 iphone_40_beta_32

GÜNCELLEME (21/06/2010): Apple, iPhone 4.0 (iOS4) yazılım güncellemesini resmen yayınladı. Bu linkten gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki inceleme iOS4’ün beta test sürümü ile yapılmıştır. Dolayısıyla bu linkte resmen duyurulan orijinal sürümden farklılıklar içerebilir.

61 Comments

 1. Burcu

  06/05/2010 at 00:37

  öncelikle paylaştığınız bilgiler için çok çok teşekkurler benim sormak istediğim belki daha öncede paylaşmış olabilirsnz ama göremedm kusura bakmayınibu yeni sürümle internet bağlantısını kapatilme olanağımız varmı çunku malum bazı internet paket aşımları farkında olunmadığı zaman ciddi anlamda faturanıza yansıyor.
  şimdiden teşekkurler

 2. sercan

  06/05/2010 at 00:45

  Orientation Lock süper olmuş. 7 Haziranda yeni iPhone tanıtılmıyla birlikte 4.0’ı da yükleyebiliriz inşallah diye umuyorum:)

 3. Serkan

  06/05/2010 at 00:55

  Yeni iphonemi dediniz dur bi bununla daha yeni aldik bu 3gs yi yenisimi cikiyor.

  • Mustafa Tan

   06/05/2010 at 00:59

   Her sene yeni bir model çıkıyor zaten. Haziran ayında tanıtılır, yaz sonunda da Türkiye’ye gelir genelde.

 4. Anonim

  06/05/2010 at 02:03

  mrhaba.. bu 4.0 sürümü nasıl yükleyebilirim.. iphone 3g 8gb

  • Tayfun S.

   06/05/2010 at 09:06

   4.0 sürümü daha Test Aşamasında…
   Bu sürümü yükleyebilmeniz için Apple’a kayıtlı “GELİŞTİRİCİ” olmanız gerekiyor.

   Normal kullanıcılar bir ay daha sabredecekler 😉

 5. Emin gunaydin

  06/05/2010 at 09:49

  Gelistirici olmaya gerek yok arkadaslar. UDID kaydi diye bi olay var. Karistirin biraz interneti. Onu yaptirip, beta 3 dosyalarini cekiyorsunuz netten. Mac kullanan bi arkadasinizdan rica edip yukletiyorsunuz. Bu kadar basit. Ben kullaniyorum beta 3 u.

 6. İzzet

  06/05/2010 at 10:07

  Bilgiler icin tesekkurler.ilk yazinizda kamera ya zoom eklendiginden bahsetmistiniz.ayrica sunu sormak istedim : 3g lerde video ozelligi eklenece mi?extra app lerle 3g lerde video cekebiliyoruz ancak yeni surumle birlikte 3gs de oldugu gibi kendi kamera uygulamasi ile video cekebilecekmiyiz?simdiden tesekkurler…

  • Mustafa Tan

   06/05/2010 at 11:48

   Şu an için bu konuda bir gelişme yok.

 7. YSRUSLU

  06/05/2010 at 10:27

  Benim bu multi tasking te kafama takılan birsey var. Simdi arka planda açık kalan ugulamalarin şarjı daha hızlı tüketmesi muhtemel sizin beta surumunuzde sarjla ilgili izlenimleriniz nelerdir. Bir soru daha eklemek istiyorum şimdi mesela kamera uygulamasını actık diyelim çıkmak Icin menü tuşuna bastigimizda o uygulama artık arka planda çalısmaya devam mı edicek, kapatmak Icin tekrar ilk resimdeki yaptığınız gibi açık olan uygulamalara ulasmamizmi lazım?

 8. ONUR

  06/05/2010 at 10:32

  Yazınız için teşekkürler. Umarım yeni iphone biran önce çıkar çünkü 4,0 çok harika gibi gözüküyor.

 9. Nuri Aydın

  06/05/2010 at 11:27

  Merhaba
  Mustafa bey size iki sorum var.
  1- iphone veya ipad ile pc deki office programlarını her eşleşmede eşleştiren bir program varmıdır?
  2-4.0 sürümü aynı zamanda ipad içinde geçerli olacakmıdır?

  Şimdiden teşekkürler..

  • Mustafa Tan

   06/05/2010 at 11:47

   Selamlar,

   1) Maalesef iTunes sync sırasında uygulamaların verileri (dolayısıyla dosyaları da) sync olamıyor.

   2) 4.0 sürümü iPad için de geçerli olacak ama iPhone’dan sonra. iPhone için haziran, iPad için de sonbahar gibi tarihler verilmişti ilk açıklamalarda.

   • Nuri Aydın

    06/05/2010 at 11:55

    Çok teşekkürler.

    çok olmazsam :)) bir sorum daha var. iphone ve ipad de kullanmak üzere word excel gibi programlar varmı. Daha doğrusu vardırda hangisini daha kolay ve basitçe kullanabilirz??

    • Mustafa Tan

     06/05/2010 at 12:15

     Var sayılır 🙂 Apple’ın Microsoft paketine muadil uygulamalar var iPad için geliştirdiği. Fakat şu an sadece US Store Apple ID’si ile satın alınabiliyor. İlk fırsatta inceleme yazısı paylaşacağım.

     • Nuri Aydın

      06/05/2010 at 12:21

      teşekkürler.
      US Store hesabım var . paylaşabilirseniz almaya çalışayım..
      kredini kartını kabul ettiremedik ama bir yolunu bulcaz artık..

 10. hasan aksoy

  06/05/2010 at 12:36

  selam İpadi itunes a her bağlandığımda back up yapıyor Bunu önlemek sadece sync yapmak istiyorum mümkün mü Mustafa Bey

 11. Yigit

  06/05/2010 at 13:41

  Merhaba;
  Daha önce belki söz edilmiştir, OS 4.0 ne zaman yayınlanacak
  Bu arada bir sorum daha var, İphone pili daha önce değiştirdiniz mi?
  Maliyeti ve yeri neresidir?
  Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   06/05/2010 at 14:34

   4.0 haziran ayında resmen yayınlanacak. Şu ana kadar kullandığım hiç bir iPhone’un pilini değiştirmek zorunda kalmadım.

   • kemal gül

    06/05/2010 at 15:49

    mustafa bey, iphone 4.0 sistemini test etmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

 12. Tayfun S.

  06/05/2010 at 15:57

  Konuyla alakasız kusura bakmayin ama birşey sormak istiyorum.
  Kontratli paketim oldugu icin her ay 1GB internet kullanim hakkim var..
  iPhone’da Bluetooth’tan internet paylaşımını açarak, Notebook’tan internete baglaniyorum.

  Bu bağlantı ayrıca ücretlendirilir mi?

  • Mustafa Tan

   06/05/2010 at 16:06

   Hayır ücretlendirmez.

 13. comet

  06/05/2010 at 16:50

  Mustafa Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler
  Artık arkadaşlarımıza iphone ile ilgili merak ettikleri konularda doğrudan sitenizi öneriyoruz, mutlaka bir cevap buluyorlar çünkü.
  Benim yeni sürümden beklentim, sadece belirledğimiz numaraları istediğimiz zaman dilimlerinde engelleyen, mesaj ve aramalar için ayrı ayrı kullanılabilecek blacklist benzeri bir geliştirme yapılması yönünde. Bunun için jailbreak yapmak istemeyen bir çok kullanıcı vardır mutlaka.

  • Mustafa Tan

   06/05/2010 at 16:52

   Teşekkürler 🙂

   Bahsettiğiniz blacklist tarzı uygulamaları gerçekten çok fazla isteyen var. Fakat Apple uygulama geliştiricilere cihazın telefon özelliğini açmıyor. Bu yüzden bu tip uygulamalar hiç göremiyoruz.

 14. emre

  06/05/2010 at 17:39

  selamlar, bir sorum olacak..
  jailbreak’li 3.1.2 sürüm kullanıyorum..telefonu bu şekilde aldım, o yüzden çok bilgim bu update konusunda..4.0 resmi olarak çıktığında, direkt indirebilecek miyim? yada indirip bir daha mı jailbreak yapıcam? 4.0 için jailbreak çıkmasını mı beklicem? cydia ile çektiğim uygulamalara birşey olacak mı? saçma sorular olabilir ama sanırım cevabının kısa olduğunu düşünüyorum.. açık ve net yazarsanız sevinirim, teşekkürler, sevgiler..

  • Mustafa Tan

   06/05/2010 at 18:59

   Selamlar,

   Eğer cihazınız Amerika’dan alındı ise yani SIM lock’lı ise 4.0’a geçiş yaptığınız an, cihazınız kitlenecek ve telefon özelliğini kullanamayacaksınız. Bunun için unlock yaptırmanız gerekecek. Fakat 3.1.3 versiyonu bile halen unlock yapılamıyor. Detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2009/09/yurtdisindan-iphone-almali-mi.html

   Eğer Türkiye’den alındıysa ya da SIM kilitli değil ise 4.0’a rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz fakat yeni bir versiyona geçiş (update veya restore) yaptığınız anda cihazınızın jailbreak özelliği ve bu sayede (Cydia) yüklenen uygulamalar ortadan kalkar. Detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2008/12/krmak-ya-da-krmamak-jailbreak.html

   • Anonim

    06/05/2010 at 19:25

    çok teşekkür ederim, son olarak şunu sorucam: cihazım TR’den alındı, SİM kilidi tam olarak nedir bilmiyorum ama telefonu aldım ve direkt kullandım.. eğer sim kilidi varsa nasıl anlayabilirim?

    4.0 geçince herşey gidicek, buraya kadar tamam.. 4.0’ı jailbreak yapmak için 4.0 jailbreak çıkmasını mı beklicem? ( “Fakat 3.1.3 versiyonu bile halen unlock yapılamıyor” bu cümlenize istinaden yazıyorum ama sanırım unlock farklı birşey)

    çok teşekkür ettim..

    • Mustafa Tan

     06/05/2010 at 19:30

     Cihazınız Türkiye’den alındı ise (ikinci el aldı iseniz, ilk sahibi de Türkiye’den aldı değil mi?) SIM kilidini dert etmenize gerek yok ama merak ediyorsanız : http://www.iphoneturkey.com/2009/09/yurtdisindan-iphone-almali-mi.html

     4.0’ı jailbreak yapabilmek için gerekli yazılımımları bekleyeceksiniz evet ama genelde hemen çıkıyor 🙂

     Unlock da SIM kilidi ile ilgili kavram, onun da açıklaması yukarıda bahsettiğim linkte mevcut.

     • Anonim

      06/05/2010 at 21:45

      şimdi anlaşıldı herşey, telefonum TR’den alındı ve sim kilidsiz..
      4.0 yüklersem, jailbreak ile birlikte gelen herşeyi kaybedicem ve tekrar jailbreak yapıp herşeyi yeniden yüklicem..

      yada 3.1.2 jailbreakli kullanmaya devam edicem..

      telefonu yenialdım ve 1 ay sonra 4.0 gelecek 🙁
      tam jailbreakli uygulamara alışacakken herşey boşa gidecek.. çünkü 4.0 özellikleri okuduğum kadarıyla yabana atılır cinsten değil.. neyse 🙂 teşekkür ettim..

 15. Anonim

  07/05/2010 at 00:51

  mustafa bey, insallah son birsey sormak istiyorum..jailbreak’den 4.0 donunce cydia uygulamari gider dediniz ya, su takildi kafama..ben telefonu acemiligime geldi, extra 50lira verip bir dolu prog yukletip aldim, jailbreakli olacagini solemediler, ben sandim ki uygulama yulkicekler sadece.. bu yuklemeler ve jailbreak sonucunda bir dunya program oldu cihazda.. mesela, IM+ diye normalde 9 dolar olan bir program var suanda.. yine parali olan fifa 2010 yuklu..tomtom yuklu.. ama internetten baktim, ayni zamanda free olan bir yigin program da yuklenmis.. ben 4.0’a gecince o gun yuklenen hersey gidecek mi? yada normalde parali olanlar gidecek de free olanlar kalacak mi? kisaca neleri kaybedicem ben? iyi geceler’ tesekkurler..

  • Wizofwor

   08/05/2010 at 13:56

   Hepsi gidecektir büyük ihtimalle.

 16. Arda

  07/05/2010 at 10:44

  mustafa bey ipadinizi birakin da biraz mesajlariniza bakin baya birikmis 🙂

 17. Emre D

  07/05/2010 at 12:31

  Merhaba ononymous,

  Goruyorum baya bir soru sormusunuz Mehmet beye, cevaplarinin cogunuda almisiniz herzamanki gibi. Ben son sorunun cevabini veriyim.

  Programlar app store’dan alindiysa bedava veya ucretli farketmez, ozaman 4.0 gecince silnse bile hepsini bedava geri yukliyebilirsiniz. Normalda yeni surume gecince yani 4.0 programlar zaten silinmemesi lazim, yaliniz jailbreak uygulamalari silinir.

  Ucretli Jailbreak uygulamlarini geri yukliyebilirmiyim sorusu?
  Evet, Cydia dan ucretli alinan uygulamalarida bedavaya geri yukliyebilirsiniz. Fakat ayni hesapdan alinmasi lazim.

  Birsey daha var, jailbreak yapildiktan sonra kirilmis programlarda yuklenebilir, yani yasak yoldan app store programlari bedavaya yuklemek. Korkarim senin 50 liraya kirilmis programlar yuklenmistir (yani bedavaya), tabi 4.0 gecince bunlarda silinir.

  Herseyden once, 4.0 gecince yeni jailbreak cikmasini beklemelisin. Suan 3.1.3 icin Spirit adli jailbreak var, 4.0 icin bu buyuk ihtimal kullanilmaz daha.

  • emre

   07/05/2010 at 12:48

   adaşım valla saolasın, bir PC vardı zaten bir de bu çıktı başımıza.. şimdi daha netleşti herşey.. ben 50 lira verdim ve telefonu JB yapıp, içine yüklediler bir dünya şey.. haliyle hesap ID bilmediğim için demek tüm cydia uygulamarıyla birlikte o gün yüklenen herşey de gidecek.. normal 4.0 geçince kalması lazım bazı şeylerin ama JB’li telefonlarda sürüm yükseltmek için önce format sonra restore yapmak gerekiyormuş, bu fromda okumuştum.. itunes ile app store uygulamarını backup yapıcam.. zaten sanırım Itunes otomotik olarak kendi programlarını backupluyor, yabancı yani cydia’ları almıyormuş.. 40+JB’den sonra o backupu yüklicem.. şimdi o zaman cydia uygulamarını bavkup alan bir cydia uygulaması var mı, onu araştırayım.. 4.0 için JB hemen çıkar diyorlar, hatta betası için çıkmış bile sanırım.. off ya güzel şeyler ama harbiden bazen yoruyor adamı 🙂 teşekkür ederim cevaplar için..

 18. Selim

  07/05/2010 at 13:02

  Mustafa Bey İyi Günler . Ben bilgisayarıma format atacam. iTunes bilgilerinin kaybolmaması için neler yapabilirim? Yada format atınca yapmam gerek bişrşey varmı iPhone’un silinmemesi için.. Teşekkür ederim

 19. Giray

  07/05/2010 at 18:35

  Selim mustafa beyin daha once yazdigi itunes ta backup almak diye makale var. Search yapip bulabilirsin.
  Normalde iphone os 4 ile arkaplanda uygulamalar calisirken piliniz daha cabuk biticek mesala arka planda download yapiyorsaniz ama suan uygulamalar multitasking i desteklemiyor. Calisiyor gibi gozukmesine ragmen switch yaptiginiz zaman bastan aciyor programi

 20. emre

  10/05/2010 at 13:54

  şimdi ilginç bir şey sorucsam size, mustafa abi sizden yanıt bekliyorum özellikle..
  İtuns ile backup aldığımda cydia uygulamarını yedeklenmeyeceğini ve yeni sürüme geçince cydia ve uygulamalarının silineceğini söylemiştiniz..
  itunes ile dün backup aldım ve herşeyi aldı gösteriyor.. yani itunes ekranında telefonumun bir kopyasını görüyorum, sayfa sayfa ve herşey var.. backup sırasında da bir hata vermedi..sade İBB trafik ve deniz otobüsü uygulamasını almadı.. şimdi nasıl oldu bu durum ? tüm uygulamalrım %100 backuplandı mı şimdi? %100 emin olabilir miyim? teşekkürler..

 21. Yigit

  12/05/2010 at 11:01

  Merhaba;
  Size bir sorum olacak;
  apple.com’da Multitasking icin bir sınırlandırma yazmıyor, sitenizde gördüğüm kadarıyla 3G’de çalışmayacak, bu konuda bir bilginiz var mıdır?
  2.sorum daha önce dikkat etmemiştim, gene apple.com’da VOıp görüşme yapılabileceği belirtilmiş, ben zaten halihazırda Skype kullanıyorum, sizce aynı mantık mı olacak?
  Size verilen Beta sürümlerinde bu özellikleri gördünüz mü?
  Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   12/05/2010 at 11:08

   Selamlar,

   1) http://www.apple.com/iphone/preview-iphone-os/ adresinin en altında “iPhone OS 4 Compatibility” başlığı altında aşağıdaki gibi belirtiliyor 4.0’ın bazı özelliklerinin tüm iPhone cihazlarında çalışmayacağı.

   “iPhone OS 4 will work with iPhone 3G, iPhone 3GS, and the second- and third-generation iPod touch this summer, and with iPad in the fall. Not all features are compatible with all devices. For example, multitasking is available only with iPhone 3GS and the third-generation iPod touch (32GB and 64GB models from late 2009).”

   2) Yine aynı adreste bahsi geçen artık 4.0 ile VOIP uygulamalarının arka planda çalışabilecek olması. Şu an Skype kullanırken bir yandan Safari’de gezinemiyorsunuz.

   “Your VoIP apps can now be even better. Users can now receive VoIP calls and have conversations while using another app. Your users can even receive calls when their phones are locked in their pocket.”

 22. metin

  12/05/2010 at 14:27

  pil konusunda soru sorulmuştu onun cevabınıda ben vereyim ortalama 3 saate yakın konuşma ve 5-6 saat wifi kullanımı sonunda şarjım %20 altına düşüyor 3g ios beta 3 sürümünde şarj olayı baya iyileştirilmiş

  mustafa bey incelemeleriniz çok güzel teşekkürler
  iphone içinde keşke şu “Orientation Lock” seçeneği olsa çok rahat ederiz düşüncem 4.0 final sürümünde olacağı yönünde.

 23. mrea80

  31/05/2010 at 22:52

  Ya bir sorum olacak ortalıkta herkes os 4.0, os4.0 dio ama kimse bu işletim sistemini ne zaman indirebilcemizi slemiyor? Bir bilgisi olan var mı ne zaman cıkacak os 4? tmm haziran ayı içinde ama tamn tarih var mı acaba

 24. Alp Aydınlıoğlu

  22/06/2010 at 01:22

  “Orientation Lock” 3G de bu var mı? Güncellemeyi yükledi ama böyle bir şey olup olmadığının farkına varamadım 🙂

 25. osman mandalin

  25/06/2010 at 21:15

  ios 4 te tema değiştirilebiliyor mu jb siz??

 26. İsmail

  27/06/2010 at 00:02

  Hocam iyi akşamlar iphone 3g telefonum var yaşadığım sorun şu itunes 9.2 yi update ettim ve 4.0 versiyonu telefona yükledim bir hevesle herşey güzel hoş biraz ağırlaşması dışında fakat neden 3.1.3 sürümünde sync ettiğim uygulamalar 4.0 a geçince sync etmiyor sync kutucuğunu işaretliyemiyorum bile ancak ve ancak eskiden yüklediğim app leri restore edip register penceresi çıktığında auto sync app dediğimde alıyor ve sonradan indirdiğim hiçbir app yi kabul etmiyor yüklemiyor. bunun sebebi nedir ? teşekkür ederim

 27. ilkin şimşek

  27/06/2010 at 13:19

  merhaba
  3g telefonuma 4.0 yükledim ama ,arka plan ve erişilebilirlik çıkmıyor .yardımcı olurmusunuz.

 28. marda ...

  27/06/2010 at 15:09

  öncelikle paylaşımlarınızdan dolayı tesekkür ederim … bu 4.0 versiyonyu 3g 8gb ye yükleyebilirmiyim hemen cevap verirseniz çok memnun olurum mustafa bey iyi çalışmalar

 29. marda ...

  27/06/2010 at 18:00

  4.0 ı yükleyemiyorum hata veriyor neden ?

 30. marda ...

  27/06/2010 at 18:22

  nod 32 antivirüsü kapadım antivirüs programı açık oldugu için hata veriyor olabilirmi ? yada nedn yükleyemiyorum

 31. marda ...

  27/06/2010 at 20:28

  4.0 sürümü yüklerken yarıda kesiyor yüklemeyi yardımcı olurmusunuz ?

 32. elif

  29/06/2010 at 10:46

  Sanırım sizinde belirttiğiniz gibi bazı özellikler 3G de çalışmıyor,fakat 3G de çalışabilcek özellikleride bulamadım.Örneğin dosya paylaşımı,itunes de apps e girdiğimde böyle bir özellik çıkmıyor???orientattion ı 3G ler yapabiliyormu??Ve de punt değiştirmeyi 3G ler yapabiliyor mu??

 33. faruk

  03/07/2010 at 12:25

  benımde bir sorum olacaktı çok araştırdım tam 7 kez update ettim 4,0 sürümünü ve hep en son hata verdi nod 32 gibi programlar olduğu için dedıler veya itunes in son sürümünü kulanmıyorsun diye yazılar okudum ama bunların hepsini yapmama rağmen bir türlü yükleme yapamadım .ayrıca bir sorum daha olacaktı konuyla alakasız belki ama cvp larsanız sevinirim itunes de videoları iphonede silmeme rağmen sync yapmama reğmen halla iphonede görünüyor silemıyorrum şimdiden tşk

 34. galip

  16/07/2010 at 22:47

  Orientation Lock özelliği sadece 3gs demi oluor 3g de yok bu mustafacm

 35. Pingback: iPhone ve iPad için iOS4.2 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı | Cep2Wap.Com