iPad Keynote İncelemesiiPad almayı planlayanların en çok merak ettiklerinin başında, Word, Excel, PowerPoint gibi Microsoft Office uygulamalarına ait yetenekleri geliyor. Microsoft’un, Mac’e özel geliştirilmiş Office paketi bulunmasına rağmen, iPhone ve iPad’de çalışan bir paketi bulunmuyor. Fakat Apple’ın kendi Mac platformları için geliştirdiği, ve de Microsoft Office’in muadili olan iWork isminde bir paketi bulunuyor. Bugün bu paket içerisinde yer alan Keynote (PowerPoint’in muadili) isimli uygulamanın, iPad versiyonunu tanıtmaya çalışacağım.

Öncelikle berlirtmeliyim ki iPad’deki Keynote‘un özellikleri, Mac versiyonundaki kadar çok değil. Apple her zaman yaptığı gibi Keynote’u da iPad’e taşırken basitleştirmiş ve sadeleştirmiş. Bence çok iyi de yapmış çünkü uygulamanın kullanımı oldukça kolaylaşmış.

ipad_keynote_01

Uygulamayı ilk açtığımızda karşımıza, önceden hazırlanmış ve Keynote’un her bir temel özelliğinin anlatıldığı “Get Started” isminde ingilizce bir sunum çıkıyor. (Türkiye’de resmen satış başladığında Türkçe versiyonu da çıkacaktır diye tahmin ediyorum.) Ben şahsen bu örnek sunumdan çok yararlandım ve Keynote’un bir çok güzel özelliğini kolayca öğrendim.

ipad_keynote_02

Keynote ile yeni bir sunuma başlamak oldukça kolay oluyor, çünkü uygulama ile birlikte gelen hazır bir çok tema (bir nevi şablon veya template) bulunuyor. Bu temalar sayesinde sunum formatı ile pek uğraşmak zorunda kalmıyoruz.

ipad_keynote_02a

Sunumda kullandığımız metinleri veya başlıkları da istediğimiz gibi düzenleyebiliyor ya da formatlayabiliyoruz. Keynote bu anlamda bize kullanımı kolay ve bol seçenekler sunuyor. Herhangi bir objeyi (metin, resim veya şekil) düzenlemek için sağ üst köşedeki “i” seçeneğini kullanıyoruz. Bu seçenek seçtiğimiz objeye göre farklı özellikler sunuyor.

ipad_keynote_03

Keynote, sunumlarımıza bol çeşitli şekil, grafik, tablo, resim, vs. gibi farklı objeler ekleme imkanı sunuyor. Her ne kadar iPad’deki Keynote çok basit gibi gözükse de, menülerinde aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi çok sayıda obje mevcut.

ipad_keynote_04a

Keynote’ta sunumlarımıza çeşitli grafikler ekleyebildiğimiz gibi, bu grafiklerin verilerini de aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi kolayca düzenleyebiliyoruz.

ipad_keynote_07

Keynote’da sunumlarımıza, albümüzden fotoğraf ve resim ekleyebildiğimiz gibi video da ekleyebiliyoruz. Bu noktada hemen aklımıza “iPad video kaydı yapmıyor ve fotoğraf çekmiyor. Sunuma ekleyecek videoları nereden bulacağız?” sorusu gelebilir. Bu yazıdaki yöntemle iPhone’a aktardığımız gibi, iPad’e de bilgisayarımızdan video ve resim aktarımı yapabiliyoruz.

ipad_keynote_11

Keynote’un en çok animasyon yeteneklerini seviyorum 🙂 Sayfalar içindeki objelere, çok kolay bir şekilde animasyon efektleri ekleyebiliyoruz. Örneğin Steve Jobs’un sunumlarında çok kullandığı, objelerin yukarıdan düşerek ve birkaç defa sekerek ekranda durması efekti (Drop) çok kolay bir şekilde ayarlanabiliyor.

ipad_keynote_05

Tabii geçiş efektleri sadece objelere değil, sayfalara da (slide) eklenebiliyor. Keynote çok sayıda efekt sunuyor ve ekranın sol tarafındaki sayfaları seçerek kolayca ekleyebiliyoruz.

Keynote’ta sunumlarımızı hazırladıktan sonra da Keynote veya PDF formatında, iPad dışındaki ortamlara Mail, iWork.com veya iTunes aracılığı ile gönderebiliyoruz. Mail ile sunum dosyasını mesaja ek (attachment) olarak yollanırken, iWork.com üzerinden de siteye yüklenen dosyanın linki mail’le yollanıyor.

iTunes üzerinden ise, “File Sharing” yöntemi ile sunum dosyalarını bilgisayarımıza (Save to..) kopyalayabiliyoruz.

itunes_file_sharing_keynote

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

iTunes ile aynı zamanda yine “File Sharing” menüsünü kullanarak bilgisayarımızdan Keynote’a dosya transferi (Ad…) yapabiliyoruz. Hem de sadece Keynote formatındaki sunum dosyaları değil, PowerPoint dosyaları da Keynote’a aktarılabiliyor. Tabii sadece iTunes üzerinden değil, mail olarak gelen sunum dosyaları da Keynote içerisinde açılabiliyor.

ipad_keynote_13

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Bu noktada PowerPoint dosyalarının iPad Keynote’ta kullanımı ile bazı önemli noktaları paylaşmakta fayda görüyorum:

 • Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi her PowerPoint dosyası aynen Keynote’a aktarılamıyor. Örneğin sunumda kullanılan bazı fontlar iPad’deki Keynote’da yoksa, aktarım sırasında kaldırılıyor. Fakat Keynote, aktarım sırasında karşılaştığı tüm sorunları bize maddeler halinde listeliyor.
 • iPad’deki Keynote’taki powerpoint dosyasında değişiklik yapıldığında, bu değişiklikler aynen powerpoint dosyasına kaydedilemiyor. Ancak yukarıda bahsettiğimiz “Export” işlemi ile keynote veya pdf dosyası olarak tekrar bilgisayar aktarılabiliyor.
ipad_keynote_10

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Test amacıyla bilgisayarımda bulunan birçok powerpoint dosyasını iPad’deki Keynote’a aktardım ve hepsinin çevrimi sırasında mutlaka ufak tefek birkaç sorun oldu. Fakat bunların çoğu gözardı edilebilecek sorunlardı. Dolayısıyla eğer elinizde bir powerpoint sunumu ve iPad var ise, Keynote uygulaması ile gayet rahat sunum yapabilir ya da sunum üzerinde çalışabilirsiniz.

Son olarak paylaşmakta fayda gördüğüm bir özellik de, Keynote’un sunumları, TV-Out kablosu veya VGA adaptörü ile televizyona, monitöre veya projeksiyon cihazına yansıtmaya imkan vermesi. Hatta sunum modunda parmağımızı ekranda basılı tuttuğumuzda ekranda kırmızı bir lazer noktası beliriyor, bu sayede ekranda nereyi işaret ettiğimizi izleyicilere kolaylıkla gösterebiliyoruz.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayınız.

Örneğin ben daha evvel iPhone’daki videoları LCD televizyona yansıtmak için aldığım Component AV kablosu ile, yukarıdaki gibi, Keynote’taki sunumları televizyona yansıtabildim. Eğer sizin elinizde Composite AV kablosu var ise onu da kullanabilirsiniz.

apple_composite_component_av_cable

Fakat eğer sunumları sadece VGA girişleri olan bilgisayar monitörlerine veya projeksiyon cihazlarına yansıtmak isterseniz, o zaman da aşağıdaki gibi bir Dock Connector to VGA adaptörüne ihtiyacınız var. Fakat iPad’i televizyona veya projeksiyona bağlamak ile ilgili daha detaylı bilgiye ihtiyacınız var ise o zaman bu linkteki yazımıza bir gözatın.

ipad_dock_connector_to_vga_adapter

Aşağıdaki linki kullanarak App Store’dan indirebilirsiniz.

Keynote


Fiyat:ÜCRETSİZ

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
Keynote
App Store oyları: (1253 oy)
Desteklenen Diller: Spanish, English, , CS, Danish, Dutch, English, , French, German, EL, HE, HI, Hungarian, , Italian, JA, KO, , NB, Polish, , , Russian, ZH, , Spanish, , , ZH, Turkish, UK, VI
Çıkış Tarihi: 26.05.2010
Boyut: 489.65 MB
Desteklenen Cihazlar: iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, Watch4-Watch4, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular, iPadProThirdGen-iPadProThirdGen, iPadProThirdGenCellular-iPadProThirdGenCellular, iPadProFifthGen-iPadProFifthGen, iPadProFifthGenCellular-iPadProFifthGenCellular, iPhone13Pro-iPhone13Pro, iPhone13ProMax-iPhone13ProMax, iPhone13Mini-iPhone13Mini, iPhone13-iPhone13, iPadMiniSixthGen-iPadMiniSixthGen, iPadMiniSixthGenCellular-iPadMiniSixthGenCellular, iPadNinthGen-iPadNinthGen, iPadNinthGenCellular-iPadNinthGenCellular, iPhoneSEThirdGen-iPhoneSEThirdGen, iPadAirFifthGen-iPadAirFifthGen, iPadAirFifthGenCellular-iPadAirFifthGenCellular, iPhone14-iPhone14, iPhone14Plus-iPhone14Plus, iPhone14Pro-iPhone14Pro, iPhone14ProMax-iPhone14ProMax, iPadTenthGen-iPadTenthGen, iPadTenthGenCellular-iPadTenthGenCellular, iPadPro11FourthGen-iPadPro11FourthGen, iPadPro11FourthGenCellular-iPadPro11FourthGenCellular, iPadProSixthGen-iPadProSixthGen, iPadProSixthGenCellular-iPadProSixthGenCellular

26 Comments

 1. Serkan

  16/05/2010 at 20:23

  selam mustafa bey
  eline saglik cok guzel olmus.
  peki biz bunu goodreader uygulamasi gibi itunes uzerinden alamiyormuyuz.

  • Mustafa Tan

   16/05/2010 at 20:26

   Teşekkürler 🙂

   Maalesef alamıyoruz çünkü yazının sonunda dabelirttiğim gibi Keynote uygulaması henüz Türkiye Store’da yer almıyor. GoodReader ise Türkiye Store’da da satıldığı için iTunes üzerinden kolayca satın almıştık.

 2. Zebedee

  17/05/2010 at 10:35

  Mustafa Bey, Tesekkürler,
  Sizden en kısa zamanda birde NUMBERS uygulamasinin tanitimini bekliyoruz 😉

 3. Nuri Aydın

  17/05/2010 at 16:01

  MERHABA MUSTAFA BEY

  YAYIN İÇİN SAĞOLUN. BİZ WORD VE EXCEL MUADILINI BULMAK ISTIYORUZ ÖNCELİKLE. BU HANGİ PROGRAMDA VAR..

  • Mustafa Tan

   17/05/2010 at 16:03

   Biraz sabır 🙂 Onları da tanıtacağım.

 4. Sinan Sekercioglu

  17/05/2010 at 17:42

  internetten gift card satan kisiler var.bunlar araciligiyla aldiginiz gift cardlar sayesinde US ID alabilirsiniz.Ben boyle aldim ve cok memnunum.

 5. Anonim

  20/05/2010 at 01:47

  merhabalar yeni ipad kullanıcısıyım 64gb ancak keynote u yükleyemiyorum türk store da keynote remote çıkıyor iwork te mevcut değil yüklemek için ücretinide vereceğim ama olmuyor olamıyor yardım lütfen…

  • Mustafa Tan

   20/05/2010 at 11:48

   Selamlar,

   Yazıda da belirttiğim gibi Keynote uygulaması henüz Türkiye Store’da bulunmuyor. Ancak US Store’dan alabilirsiniz fakat onun içinde Amerikan bankalarından alınmış bir kredi kartı gerekir.

   Ya da Amerika’dan bir arkadaşınız size gift card alacak, onu redeem edip satın alacaksınız.

   • Anonim

    21/05/2010 at 00:14

    teşekkürler mustafa tan

 6. sami

  04/10/2010 at 16:55

  Musataf bey öncelikle ellerinize sağlık çok güzel ve bilgilendirici bir inceleme olmuş. Bu zamnda gerçekten İpad hakkında böyle güzel türkçe incelemeler bulmak zor.

  Benim size bir sorum olacak. Daha önce projektöre bağladınız mı bu cihazı? Ve naıl bir randıman aldınız?
  Ben üniversitede öğretim görevlisiyim. Ve kocaman laptop taşımaktan bıktım. Bu zamnda bazı laptolar sorunsuz projektöre bağlanırken bazılarından görüntü almamız mümkün olmuyor.
  Elimde şu anda bir ipad var anca bu vga connetor aparatını almam için,İpad’in projektörlerle tam uyumlu olduğundan emin olmak istiyorum.

  Cevabınız için şimdiden teşekkür eder ve böyle güzel incelemelerinizin ve başarılarınızın devamını dilerim…

 7. hidayet kaplan

  15/10/2010 at 21:22

  selam arkadaslar ya ipad da navi ve msn oluyormu bunu bilmek istiyorum sadece birde web gorusmesi oluyormu msn uzerinden eger bilgi aktarirsaniz sevinirim

 8. Ekrem Ekicigil

  24/12/2010 at 20:58

  composite cable ile component cable arasında ki fark nedir?

  • Ekrem Ekicigil

   24/12/2010 at 21:01

   hmm biri rgb bağlantı, diğeriyse bizim bildiğimiz scart girişinin 3’lü şekli sanırsam.

 9. NURULLAH

  10/01/2011 at 16:14

  MERHABA MUSTAFA BEY BENİM SORUM BEN KEYNOYE’A NASIL MÜZİK EKLEYEBİLECEĞİM OLUCAK. VİDEO OLUYO AMA SUNUMLARIN BAZI YERLERİNDE MÜZİK YADA SESLER GEREKİYO BUNU NASIL YAPICAZ.

  • Mustafa Tan

   10/01/2011 at 23:00

   Keynote’un help dosyasından okuduğum kadarı ile iPad’den eklenemiyor. Ancak bilgisayarınızda ses dosyası yüklenmiş bir sunum dosyasını iPad’ import ederseniz, kopyala yapıştır yöntemi ile bu ses dosyasını yeni sunum dosyasına aktarabiliyorsunuz.

   Detaylı bilgi için:

   http://help.apple.com/iwork/1.3/safari/#tan72234bb6

 10. NURULLAH

  10/01/2011 at 22:49

  MUSTAFA BEY BİR SORUM DAHA OLUCAK BEN İPAD İWORK UYGULAMALARINI TURKİYE IDsi İLE ALAMIYOMUYUZ? TURKİYE İTUNES STORE DA VAR ALABİLİRİZ SANIRIM

 11. FIKRET

  22/01/2011 at 14:18

  Merhabalar yenı cıkıcak olan ıpad den almak ıstıyorum ama normal bır leptop gıbı kullana bilirmiyim offıc ozellıkleri msn den görüntülü görüşme özelligi kısacası leptop kulanan bırısı olarak o ozellıklerı ıpad de kullana bılırmıyım…

 12. Pingback: RoyalTek RPJ-2000: iPhone ve iPad için Cep Projektörü | Cep2Wap.Com

 13. Pingback: iPhone ve iPad’i Televizyona veya Projeksiyona Bağlamak « Appdown »

 14. Barış

  06/03/2011 at 04:38

  Selamlar, gerçekten güzel iş yapıyorsunuz. Apple bayilerinde bile böyle bir sabır ve özveriyle bilgi verildiğini görmedim şimdiye kadar. Tek bir sorum bile kalmadı.
  iPad 2 alacağım ve onu kullanırken yolumu kaybettiğimde bakacağım ilk yer burası olacak 🙂
  Devamını merakla bekliyorum, elinize sağlık. kolay gelsin…

 15. Hakan

  16/03/2011 at 21:12

  Merhaba,

  Yardımlarınız için teşekkürler. Amerika’dan İpad2 getirtiyorum. Ben üniversite’de daha çok sunum için kullanacağım. Ancak Apple sitesinde İpad2 VGA kablosu için keynotela uyum sağlamadığından söz ediyor. Bu konuda bir bilginiz var mı? Eğer doğruysa sunum hevesimiz kursağımızda kalacak.

  Saygılarımla…

  • Mustafa Tan

   16/03/2011 at 21:26

   Bu bilgi tam olarak apple’in hangi sayfasinda geciyor? Link verebilir misiniz?

 16. serhat

  26/07/2011 at 17:43

  merhaba,
  ipad2 kullanıcısım ve keynote sunumuma başlangıcından itibaren müzik eklemek istiyorum. bir türlü nasil yapılacağını bulamadım. yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

  her türlü bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

 17. Tuğba

  24/01/2012 at 13:17

  Mac de keynote kullandım pdf’e çevirdiğimde efectleri görmüyor pc de de görecek şekilde effectli sunum haline nasıl getirebilirim.

 18. Pingback: iPhone ve iPad Arasındaki Temel Farklar | Sosyal İtici