Handbrake ile iPad ve iPhone için Altyazılı Video Hazırlamak

Daha evvel birkaç defa iPhone’a uygun altyazılı video hazırlayan uygulamalar tanıtmıştık. Fakat aradan geçen zaman zarfında bu uygulamalar ya eski kaldı, ya da özellikleri yetersiz. Ben şahsen iPhone’da video izlemeyi çok tercih etmediğimden bu tip uygulamaları pek sık kullanmıyordum, fakat iPad aldıktan sonra video çevrim (Video Converter) uygulamaları tekrar lazım oldu 🙂

iphone_handbrake_subtitle_02

Genelde MacBook kullandığım için de, Mac OS X’te çalışan ücretsiz bir video çevrim uygulaması olan HandBrake‘i tercih ettim. Handbrake‘in benzer arayüzlere sahip hem Mac OS X, hem Windows, hem de Linux versiyonu olduğu için de, sizinle paylaşayım istedim.

handbrake_download

Handbrake’in diğer güzel bir özelliği de, videolara birden fazla altyazı eklememize imkan vermesi ve gerektiğinde altyazıları kapatabilmemiz. Hepsinden önemlisi de divx, avi, mkv, vs. gibi bir çok farklı formatı hem iPhone’a, hem de iPad’e uyumlu videolar haline dönüştürebilmesi.

Uygulamanın kullanımı da oldukça kolay. Her ne kadar arayüzünde bir çok seçenek bulunsa da, iPad veya iPhone uyumlu video çevrimi yapmak için aşağıdaki adımları izlemek yeterli. (Aşağıdaki anlatım Windows ara yüzüne göredir, fakat Mac’teki ara yüz de çok benzerdir.)

1) Uygulamayı açar açmaz ilk olarak sol üst köşedeki Source -> Video File seçeneğine tıklayarak çevirmek istediğimiz videoyu (avi, mkv, vs.) seçiyoruz.

windows_handbrake_convert_01
2) Videomuzu seçtikten sonra da ekranın alt bölümündeki Subtitles (Altyazılar) sekmesine tıklıyoruz ve videoya altyazı eklemek için de “Import SRT” seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencereden de videomuza ait alt yazıyı seçiyoruz.

windows_handbrake_convert_02

Eğer Türkçe bir altyazı eklediysek “Srt Language”  kısmında “Turkish” değerini, “Char Code” kısmında ise de “ISO-8859-9” değerini seçiyoruz. (Eğer “Char Code” (Karakter Seti) değerini düzgün seçmez isek, “ı, ğ, ş” gibi Türkçemize özel harfler düzgün gözükmüyor.) Son olarak da “Add” seçeneğine tıklayarak ayarlarını yaptığımız alt yazıyı listeye ekliyoruz. (“Remove” seçeneği ile de eklediğimiz alt yazıları kaldırabiliyoruz.)

windows_handbrake_convert_03

Eğer birden fazla altyazı eklemek istersek de yukarıdak işlemleri tekrarlıyoruz.

3) Alt yazılarımızı düzenledikten sonra da, videomuzu hangi cihaza (iPhone veya iPad) göre çevireceksek (convert), sağ taraftaki “Preset” menüsünden seçiyoruz. Eğer iPad’e uyumlu bir video hazırlayacaksak “Normal” seçeneğini,  iPhone’a göre hazırlayacaksak “iPhone & iPod Touch” seçeneğini seçiyoruz.

windows_handbrake_convert_04

4) Tüm ayarlarımızı yaptıktan sonra da yine sol üst köşedeki “Start” seçeneğine tıklayarak çevrim işlemini başlatıyoruz. Videonun uzunluğuna, büyüklüğüne ve bilgisayarınızın işlem gücüne göre bu çevrim işleminin uzunluğu değişebiliyor. Fakat genelde videonun izlenme süresi ne kadarsa, çevrim de o kadar sürüyor. Bu arada unutmadan hatırlatalım, bu tip programlar çalışırken çok fazla işlem gücü tüketirler, bu yüzden video çevrim işini bilgisayarınızı başka bir işlem için kullanmayacağınız zamanlarda başlatmanızı öneririm.

windows_handbrake_convert_05

iPhone veya iPad’e uyumlu olacak şekilde çevirdiğimiz dosya Destination olarak gösterilen klasöre kaydediliyor.

5) Video’umuzu iPhone veya iPad’e uyumlu hale getirdikten sonra da iTunes üzerinden cihazımıza atma işlemine geçiyoruz. Bunun için ilk olarak iTunes’ta sol üst menüden “Add File To Library” seçeneğine tıklıyoruz.

handbrake_itunes_add_file_to_libraryEğer videomuzu düzgünce iTunes’un desteklediği formata çevirmiş isek, video aşağıdaki gibi Movies altına ekleniyor.

handbrake_itunes_video_in_library

6) Son olarak da artık videomuzu iPhone veya iPad’imize transfer edebiliriz. Bunun için de aynı müzik transferi gibi USB kablosu ile cihazımızı bilgisayarımıza bağlıyoruz ve “Movies” sekmesinden transfer etmek istediğimiz video’yu işaretleyip sağ alttaki “Apply” (ya da Sync) seçeneğine tıklıyoruz.

itunes_sync_videos

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Senkronizasyon işlemi tamamlandıktan sonra da iPhone’umuzda iPod uygulamasından, iPad’imizde ise Videos uygulamasından videolarımızı izleyebiliyoruz. Eklediğimiz alt yazıları aktif hale getirmek için de, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi video oynarken ekrana bir kere dokunup, kırmızı okla işaretli olan seçeneği kullanıyoruz.

iphone_handbrake_subtitle_01

Bu linkteki ekran görüntüsünde olduğu gibi iPad’de de aynı şekilde altyazıları aktif hale getiriyoruz. İyi seyirler 🙂

Handbrake uygulamasının, kullandığınız işletim sistemine uygun versiyonunu da http://handbrake.fr/downloads.php adresinden indirebilirsiniz.

Yazıyı bitirmeden önce özellikle Windows kullanıcıların sorun yaşayabileceğini düşündüğüm birkaç noktaya değinmek istiyorum. Uygulamayı ilk defa kurup çalıştırdığımızda, çevrilen tüm dosyaların hangi klasöre kaydedileceğini Ayarlar (Options) menüsünden ayarlanmamız isteniyor.

handbrake_options_menu_general_output_folder

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Bunun için de yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, ilk kurulumdan sonra sadece bir kere olmak üzere, Tools -> Options -> General ekranından, videoların kaydedileceği klasörü seçiyoruz ve sağl alttak “Close” seçeneğine tıklayarak bu menüyü kapatıyoruz. Bu ayarı bir kere yaptıktan sonraki tüm çevirdiğimiz videolar bu klasöre kaydediliyor.

Bir de Handbrake uygulaması, Windows’ta çalışabilmek için Microsoft .NET kütüphanesine ihtiyaç duyuyur. Eğer uygulamayı bilgisayarınıza kurup çalıştırdıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir hata ( .NET runtime library not installed ) alırsanız, o zaman bu linkteki 22.4MB’lık dotnetfx.exe ismindeki dosyayı bilgisayarınıza kurmalısınız.

net_runtime_library_missing

Eğer başka sorunlar yaşarsanız da yazıya yorum olarak girerseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Not: iPhone veya iPad’i video, film ve dizi izlemek için sık sık kullanıyorsanız o zaman Air Video uygulamasını tanıttığımız bu linkteki yazımıza da mutlaka gözatın.

92 Comments

 1. MetinK

  08/05/2010 at 10:21

  Birçok defa kullandığım bir program. Makineyi çok fazla zorluyor, her defasında da bilgisayarı yerden yere vurasım geliyor. İşte o zaman Windows Mobile kullanan telefonlardaki konfora insanın içi cız ediyor 🙂 iPhone veya iPad’de altyazılı film izlemek bu kadar zahmetli olmamalı diye düşünüyorum.

  • Mustafa Tan

   08/05/2010 at 10:28

   Evet haklısınız maalesef çevrim performansı çok iyi değil, fakat ücretsiz olması, altyazıları videoya embed etmemesi nedeniyle idare ediyor. Ben genelde bilgisayarımın başında oturmayacağım zamanlar başlatıyorum uygulamayı 🙂

 2. adem

  08/05/2010 at 12:15

  yavv Mustafa bey sizi tebrik ediyorum valla helal olsun
  mükemmel başarılısınız.
  bu sitede neden reklam yok ?

  • Mustafa Tan

   08/05/2010 at 12:27

   Teşekkürler 🙂

   Çünkü Türkiye’de dijital reklam halen sanıldığı kadar ciddi bir gelir getirmiyor. Ancak kullanıcıyı rahatsız edici bir şekilde her yeri reklamla doldurursak birşeye benzer ama onu da asla yapmıyız.

   Bu yüzden sponsorluk modeli daha uygun oluyor : http://www.iphoneturkey.com/sponsorluk

   • Zebedee

    08/05/2010 at 17:09

    Reklam olayi benimde dikkatimi cekmisti.
    Bu kadar basarili bir sitede birşeyler olmali demiştim.
    Tahminimce Turkcell’e yakin bir pozisyonda calisiyorsunuz,
    belki size reklam verebilirler yada sponsor olabilirler 😛

    Neyse, Bu arada birkaç şey daha söylemek istiyorum,
    1- Mac’te calisirken de bu kadar zorluyor mu makinayi??
    2- Bende yazilimciyim, eskiden de sevmezdim Microsoft’u ama bulundugumuz ülkeyi ve Apple’in bu ülkede bu kadar pasif olmasini göz önünde bulundurdugumuzda Windows’a mahkumduk diyebilirim. iPhone kullanmaya basladigimdan beri nefret boyutundayim artik 😀 Bilgisayarimi degistirecegimde MAC almayi düsünüyorum. Bu kadar uzun cümleden sonra en sonunda soru: PC de yapabiliyorum ama MAC’te yapamiyorum dediginiz birşey varmi? 😀

    • Mustafa Tan

     08/05/2010 at 17:20

     🙂

     1) Mac’te de CPU kullanımı artıyor.

     2) Benim açımdan yok 🙂

    • MetinK

     08/05/2010 at 17:43

     Mac her zaman 1 adım öndedir, güvenebilirsin.

 3. sercan

  09/05/2010 at 01:06

  total converter kullanıyorum ben divxte iyi ama dvdden çevirirken bayağı uzun sürüyor haliyle.
  benim sormak istediğim iPad tanıtım videosunda gördüğümüz chapter seçme olayı herhalde sadece iTunes Storedan film satın alınca oluyodur?
  converter programlarla menülü dvd yapma veya dil seçeneği ekleme imkanımız yok değil mi?

  • supo

   13/12/2010 at 01:59

   handbrake de ipad ıcın dosya olusturuorum fakat altyazı fontu cok kucuk vede ıpad de dızılerı dosya yada chapter olarak tek bır dısyanın ıcıne atamıyormuuyuz acaba

 4. Özgür Efe K.

  09/05/2010 at 02:36

  Bu paylaşımınız ve program hakkında verdiginiz bilgiler icin tesekkurler…
  uzun süredir aradığım bir programdı.baska çesit programlar vardı ama cok komplikeydiler.Bu cok kaliteli ve pratik…

 5. zeratull

  09/05/2010 at 17:34

  windows 7 64bit işletim sisteminde açılır açılmaz hata verip program kapanıyor .net framwork dosyası ile de problem çözülmüyor yardımcı olursanız sevinirim

 6. Tatu Gokhan

  09/05/2010 at 18:35

  Air video diye bir app araciligiyla ayni network uzerindeki bilgisayarimizda .mkv dahil tum formatlari iPad’den izleyebiliyorum. Klasorde bulunan altyaziyi da gorebiliyoruz. Cok keyifli. Zaman bulup detayli yazacak kadar kurcalayamadim ama altyazi gommekten daha hizli ve sasirtici. 1080p filmleri bile iPad’den seyredebiliyorum tavsiye ederim…
  Sevgiler…

  • Mustafa Tan

   09/05/2010 at 19:52

   Evet haklısınız. Air Video ile ilgili de bir ara tanıtım yazısı yazacağım. Tabii Air Video sadece ev gibi hem bilgisayarımızın hem de iPad/iPhone’umuzun aynı ağda olduğu durumlarda faydalı.

   Bilgisayarımızın yanımızda olmadığı durumlar için yine de Handbrake lazım 🙂

   • Tatu Gokhan

    09/05/2010 at 22:13

    Air Video tanitim yazinizi bekliyorum.
    Sevgiler…

 7. Baladam

  09/05/2010 at 19:47

  Cok guzel bir aciklama olmus ellerinize saglik

 8. adjuvan

  09/05/2010 at 22:57

  mustafa bey merhaba:
  bende görüntüyle ilgili bir şey sorcam. ı phone de filmleri tam ekran olarak izleyebilmek için en uygun boyut hangisi acaba? telefona attığım filmleri 640*480 formatında atmama rağmen bazı fılmler tam ekran ama bazıları hatta çoğunlukla yarım ekran olarak gorunuyor bunun bir çözümü varmıdır?

 9. önder

  10/05/2010 at 09:52

  MACA FEE ANTİVİRUS PROGRAMINDAN DOLAYI B.SAYARIM ÇÖKTÜĞÜNDEN FORMAT ATTIRDIM,BU SEBEPLE İTUNES YENİDEN YÜKLEİDİM.İPHON İLE EŞLEŞTİRME YAPARKEN TAKVİMİ 1 GÜN İLERİ ATTI,YANİ TAKVİM 1 GÜN İLERİSİNİ GÖSTERİYOR.NASIL DÜZELTME YAPABİLİRİM?

 10. cumhur

  10/05/2010 at 17:21

  merhaba,
  herşeyi denildiği gibi yapmama rağmen altyazıyı ekleyip convert e başladığın da başlaması ile bitmesi bir oluyor.Yani convert yapmıyor.Ancak altyazıyı eklemediğimde normal filmi convert ediyor.Lütfen yardım edebilir veya fikir verebilirmisiniz?

  • emrah

   26/08/2011 at 09:51

   Altyazı dosyasının adında rakamlar bulunduğu için olabilir. Ben de aynı sorunu yaşadım ve bu rakamları silince çevrim işlemini başlatabildim.

 11. Arslan

  10/05/2010 at 18:23

  Mustafa Bey,
  Uygulamayi su an yukluyorum fakat sormak istedigim iPad ve(ya) iPhone secildiginde ornek 700MB’lik bir filmi kac mb yapiyor?
  Tesekkurler.

  • Mustafa Tan

   10/05/2010 at 19:15

   Selamlar,

   Genelde %30-%40 oranında küçülüyor dosya boyutu.

 12. Akil

  10/05/2010 at 21:37

  Sevgili mustafa tan biliyorum burasi yeri degil ama affina siginiyorum. Benim sorum appstore ile ilgili. 3g ile bagliyken o an icin wifi yok dolayisiyla. indirecegin uygulama 20 mb yi geciyorsa indirmeye izin vermiyor. Ama acaba bu uygulamayi indirmis sayiliyormuyuz. Özellikle geçici bir süre için fiyatinda indirim yapilmis yada bedava uygulamalar icin

 13. Arda

  10/05/2010 at 21:53

  mustafa bey konuyla ilgili degil ama en guncel konu bu oldugu icin buraya yaziyorum. bugun hediye ipod nano almak icin apple store a gitmistim. tam isim bitti cikiyodum gozume bir sey carpti; ipad 🙂 biraz aldim kurcaladm alet cidden hos duruyor ay sonunda baslayacaklarmis satmaya. fiyat sordum 1690 tl dediler, bende ehmmm iphone ne kadardi ki dedim 16 gb 1700 kusur bisey dedi. nanoya baktm gulumseyip ciktim, Turkiye neden boyle? ki ben gecen sene 3g mi yaklask bu fiyata almistim.

  • Mustafa Tan

   10/05/2010 at 22:02

   Selamlar,

   Bir yanlışınız olmasın. Türkiye’de iPad satışı henüz başlamadı ve ay sonunda da başlamayacak. Hatta Temmuz ayında satışın başlayacağı ülkeler arasında bile Türkiye yok.

 14. Arda

  11/05/2010 at 00:19

  gozlerimle gordum dokundum ny times a girdim fotograflari kurcaladim saga yatirdim sola yatirdim. 1 yili askin suredir iphone kullaniyorum dolayisiyla aradaki farki anlamamam soz konusu degil. ve orasi apple premium reseller di ankaradayim bu mekan da cepa da merak eden gitsin baksin. fiyati da 1690 tl ama daha satilmiyor.

  • Mustafa Tan

   11/05/2010 at 06:26

   Selamlar Arda Bey,

   Yanlıştan kasıt Apple bayisinin önümüzdeki ay iPad satacağıdır. Muhtemelen bireysel insiyatif ile böyle birşey yapıyordur ve cihazı Amerika’dan kendisi getirtiyordur.

 15. sercan

  11/05/2010 at 00:48

  Ankaradaki Apple’da iPad sergilendiği haberi doğru. Mustafa Bey’in söylediği gibi satışın ay sonu başlayacağını sanmıyorum. Fiyata ise diyecek bişey bulamıyorum ama şaşırmamak lazım bilkom’dan da bu beklenirdi zaten. Bugün Amerikadan bir tanıdık vasıtlasıyla getirtecek olsanız cebinizden çıkacak para 750 TL. İstanbul Bilişim, gittigidiyor ve doğubank’ta şu anki ortalama satış rakamı da 1200-1400 arası.

 16. Arda

  11/05/2010 at 08:23

  onu bilemem ama bana soylenen buydu. bu ay sonunda satisa baslanacagini soylediler. ben de cok sasirdim zaten Türkiye ye ne ara geldi bu diye.

 17. Fatih

  11/05/2010 at 13:54

  bir apple premium reseller resmi olarak Türkiye’de satışı olmayan bir ürünü nasıl satabilir ki? O zaman Apple store’lara…. nasıl güveneceğiz?

 18. mehmet

  12/05/2010 at 11:51

  Merhaba Mustafa bey,

  iphone kaydedilen videolarda bir süre sınırı varmı? 40 dk. video kaydedebiliyor muyuz?

  • Mustafa Tan

   12/05/2010 at 12:05

   Bildiğim kadarı ile yok. 40 dakika çok rahat kaydediliyor.

 19. mehmet

  12/05/2010 at 13:10

  Teşekkür ederim Mustafa Bey cevabınız için.

 20. selda

  13/05/2010 at 18:41

  slm,ben bilgisayarımdan Iphone na video gönderemiyorum.sarı bir üçgenin içinde ünlem çıkıyor ve ” for a list of items that could not be copied” filan faln dioo neden ben yükleyemedim movies???? lütfen yardımcı olurmusunuz:)

 21. ERSAN

  14/05/2010 at 11:09

  BEN WINDOWS 7 DE KURDUM CEVIRDI GAYET NORMAL.. AMA IPHONE A ATTIĞIMDA O SOLDAKİ DİL SEÇME İŞARETI ÇIKMIYOR VE DOGAL OLARAK ALTYAZISIZ OLUYOR..

 22. vural

  14/05/2010 at 13:34

  Alt yazı boyutunun “nasıl” büyütüleceğini bir türlü bulamadım! Ben mi göremedim yoksa gerçekten yok mu? Bu arada “çok” teşekkür ederim bu rehber için, harika oldu.

 23. Ayca

  14/05/2010 at 17:13

  oncelikle elinize saglik, sorularim soyle;
  bu altyazi dosyalari embedded mi oluyor? divx de ki gibi ayrica bir altyazi dosyasi mi olusuyor. ipad icin en iyi boyut, framerate oranlari nedir? HD film oynatilabiliyor mu?

  • Anonim

   14/05/2010 at 17:23

   Tesekkürler,

   Aslinda yazida tüm sorularinizin cevabi var ama ben yine de cevaplamaya calisacagim:

   1) video dosyasinin icine atiliyor ama alt yazi kapatilip acilabiliyor. Yani embedded ama görüntülenmesi zorunlu degil.

   2) HD oynatiyor, zaten bu iPad’in en büyük özelligi. Mkv uzantili hd’leri birebir cevirip izleyebilirsiniz.

   • Ayca

    20/05/2010 at 11:26

    tesekkurler,
    acaba donusturme isleminde en az kayip icin framerate ve bit rate oranlarini biliyormusunuz?

 24. kubilay

  27/05/2010 at 13:18

  Başka arkadaşta aynı sorunu aktarmış tekrar edeyim;
  İPhone ekranında altyazı seçme opsiyonu belirmiyor. Tabii altyazı da olmuyor.
  Acaba model veya version ile ilgili olabilirmi bu sorun.

  • Mustafa Tan

   27/05/2010 at 13:38

   Cihazınızın modeli ve versiyonu nedir ?

 25. Kubilay C.

  30/05/2010 at 16:49

  iphone 2g kullanıyorum versiyon 3.0

  fakat alt yazı görünmüyor. alt yazıyı aktif etme butonuda görübmüyor ekranda

  bu sorunu halledemedim

  yardımlarınızı rica ediyorum arkadaşlar

 26. sinem

  17/06/2010 at 17:36

  Merhaba,
  Video dönüştürme işlemini başlattım sorun yok ancak merak ettiğim konu şu indirdiğim dosya mkv, handbrake ise mp4 e çeviriyor. Kalite kaybı farkediliyor mu?
  mkv olarak mi işlemi yapsak?

 27. vural

  26/07/2010 at 18:33

  Öncelikle tanıtım için teşekkür ederim. Bir sorum olacak Alt yazının boyutu nasıl büyütülüyor? Küçücük kalıyor, programda bulamadım büyütme yolunu!

 28. ismail cem

  29/07/2010 at 17:31

  merhaba mustafa bey ben ismailcem kaya istanbul dan yaziyorum ben de 3g iphone war amerikadan getirdim benim sorum size 2 gundur bir unlem isareti var iphone da anlamadim yardimci olursanniz sevinirim saygilar

 29. Anonim

  23/08/2010 at 14:42

  şu ipadda videos ta hiç türkçe veya türkçe alt yazılı film indiremiyormuyuz ve ipad de türkçe kitap yokmu

 30. ali

  23/08/2010 at 14:42

  şu ipadda videos ta hiç türkçe veya türkçe alt yazılı film indiremiyormuyuz ve ipad de türkçe kitap yokmu

 31. Anonim

  21/09/2010 at 10:36

  Bazı videoları encode etmek istediğimizde “start” butonuna basınca ms-dos penceresi açılıp kapanıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

  • Emre Turgut

   22/09/2010 at 23:23

   Bende de aynı sorun var, altyazı ile alakalı bir sorun sanırım çünkü altyazı eklemeden çevirmeye çalışınca sorun ortadan kalkıyor. Cevabı bilen varsa yazsın lütfen

  • Onur

   03/11/2010 at 01:22

   dos penceresi açılıp kapanıyor ve bir süre sonra da tamamen hata verecek. şu an hata kodunu hatırlamıyorum ama çok illet bir şey. çözümü çok farklı şekillerde anlatılmasına rağmen bir türlü çözülemiyor. programı silip tekrar yükleyince de olmuyor. bizzat aynı sorunu yaşadım. sonra bir arkadaşım virüsten olabileceğini söyledi. daha önce bir kaç virüs koruma ile taratmıştım ama bir çözüm elde edememiştim ancak en son avira antivir yükledim ve sorgulama yapınca 2-3 virüs buldu. onları sildim. çalışıyor şu an. denemenizde fayda var diye düşünüyorum.

 32. dragonya

  22/09/2010 at 03:10

  Türkçe altyazılar için ISO-8889-9 karakter kodu ile sorun yok, ancak ikinci altyazıyı Rusça olarak atadığımda UTF-8 karakter kodu ile altyazıları çözemiyor. Rus forumlarında UTF-8 denmiş.Unicode *srt dosya oluşturup denedim, onu hiç göstermedi. Iphone mu destek vermiyor Rusça altyazıya yoksa farklı bir kod mu kullanmak gerekiyor. Altta No-5’de UTF-8 denmiş.

  http://www.iguides.ru/forum/showthread.php?p=48354

 33. Cem Mete

  15/10/2010 at 00:21

  Altyazının boyutunu nasıl ayarlıcaz ilk yaptıgım fılmde buyuktu fakat baska bı tanede denedım kucuk oldular yardımcı olursanız cok sevinirim tesekkurler sımdıden 🙂

 34. orhan yetim

  21/10/2010 at 15:20

  syncing’…’s iphone’step 1
  baking up
  step 2
  böle step 4
  yazıo ve finishing synic dio
  ama müzikleri fotoları atıyo am movies hiç bişi olmuo yani atmıo napmalıyım delircem artık hiç bi video atamadım aldıgımdan beri

 35. orhan yetim

  21/10/2010 at 22:59

  evet aynı böle oluo ama videolar iphone a yüklenmio

 36. emre

  28/10/2010 at 01:28

  merhaba mustafa tan

  harika işler yapıyorsun hand brake ile ilgili bir sorum olacak 720p mkv dosyayı handbrake ile encode etmeye çalıştım encode başlama aşamasındayken atıyor başka bir filmi gayet başarılı şekilde encode ettim mkv olduğu için hndbrk de mp4 yerine mkv seçtim ama yinede dışarı attı neden olabilir şimdiden sağol

 37. ata

  28/10/2010 at 18:22

  merhaba mustafa bey

  ben tüm işlemleri yapmama rağmen video yükel dediğimde ipad movies de görünmüyor yardımcı olursanız sevinirim

  library moviesde görünütor faka ipad moviesde görünmüyor

 38. Onur

  03/11/2010 at 01:18

  merhabalar,

  benim alt yazılar hakkında bir sorum olacaktı. denildiği gibi önce filmi seçiyoruz sonra filmin ilgili alt yazısını ekliyoruz. kodlarını da seçip add diyoruz ve film çevriliyor. filmi ipod’a attığımız zaman subtitle ikonu çıkıyor, türkçe’yi seçtiğimiz halde alt yazı gelmiyor. alt yazıları normal olarka kontrol ettim, media player, vlc gibi şeylerde çalıştırdım filmin orjinal haliyle altyazılar çalışıyor. ama convert yapınca nedense görmüyor. acaba sorun nedir?

  yardımcı olursanız sevinirim.

  kolay gelsin.

 39. burhan tanışman

  10/11/2010 at 15:59

  Mustafa bey,
  filmleri ipadde aktarıyorum fakat türkçe alt yazıyı bir türlü beceremedim benim filmlerim divx değil bildiğimiz dvd filmi ve dvd nin içinde türkçe srt dosyası yok add diyorum bitmap den turkish(bitmao) seciyorum. forced only. burned in. default. seçiyorum.. bir çare

 40. Anonim

  01/12/2010 at 19:05

  ala cevabı olmayan soru benimde tek derdim; altyazı font nasıl büyütebiliriz. Çok küçük kalıyor filmi seyredersk okumak imkansız gibi.

 41. Sencan

  13/01/2011 at 11:28

  Merahaba Mustafa Bey burdaki yardım çabalarınızı kutluyorum ve teşekkürederim.
  Anonime Katılıyorum Alt yazı fontlarını nasıl büyütebiliriz.Yada bunu yapa bilen başka bir program varmı mac için.

 42. ahmet

  16/02/2011 at 16:29

  meraba mustafa bey bi iphone 4 almayı düşünüyorum bi yerden sordum almayı düşünüyorum fakat söyle bi sorun varki güvenemedim ingiltereden geldigini sölediler bilgisayardan imeilini girdiler kayıt var fakat hala içimde korku var almamda sakınca varmı simdiden teşekkürler

  • Mustafa Tan

   16/02/2011 at 16:42

   Selamlar,

   Tam olarak korkunuz nedir ? IMEI kaydının gerçekten yapılıp yapılmadığı konusunda mı ?

   Eğer öyleyse http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden kendiniz de yapabilirsiniz sorgusunu.

   Önce cihazın Ayarlar -> Genel -> Hakkında menüsünde yazan IMEI numarası ile SIM kart yuvasındaki IMEI numarasının aynı olduğunu kontrol edin. Ardından da yukarıda paylaştığım adresten bizzat kendiniz sorgulayın.

 43. Mahmut Cankıymaz

  17/02/2011 at 00:43

  yaptım ama altyazı seçeneğini göremedm ekrana tıkladığımda neden ?

 44. merve

  07/03/2011 at 22:59

  mustafa bey mrb benim sorum :
  amerikadan ıpad 2 getirticem yanlız burda dili türkçe olarak kullanmak mümkün mü bide garanti kapsamı nasıl oluyor?
  TEŞEKKÜRLER

  • Mustafa Tan

   07/03/2011 at 23:04

   Selamlar,

   iPad’e zaten 4.2 versiyonu ile Türkçe dil seçeneği gelmişti. Dil ayarını değiştirip Türkçe olarak kullanabileceksiniz.

   Amerika’dan alınan cihazlar 1 yıl uluslararasi garanti kapsamında. Fakat ülkemizde de bu garanti geçerli mi tam emin değilim.

  • merve

   07/03/2011 at 23:13

   tamam ben ben araştırayım tekrar geçerli olup olmayacağını cevaap için teşekkürler

 45. merve

  16/03/2011 at 00:35

  mustafa bey merhabalr
  ıpad 2 de usb girişi mevcutmu?eğer var ise 3g olmadan vınn ile internet erişimi yapılabilirmi?
  teşekkürler

 46. Arda

  14/04/2011 at 23:35

  Mustafa Bey aylar sonra bu yazıya ihtiyaç duydum ve çok da işime yaradı. Size tekrar teşekkür ediyorum. Bu arada 2 saat 13 dakikalık bir filmi (.avi) alt yazı da ekleyip 25 dk civarında çevirdi, söylediğiniz gibi uzun sürmedi yani.

 47. Sercan

  03/05/2011 at 14:33

  Merhaba Mustafa bey
  MacBooka handbrake kurmuştum fakat altyazılı bir videoyla deneme yapmamıştım açıkcası. şimdi iPadi alınca bugün lazım oldu altyazılı bir dizi atmak istedim. Bayağı bir yoruyormuş biglisayarı hakkaten. neyse o konuda yapcak bişey yok herhalde. Benim esas problemim şu oldu altyazı iPadde çok küçük çıktı, yani ekranın altında görüntünün bittiği yerdeki siyah boşluğa sığacak kadar ufak. görüntü olan kısma gelmiyor yazı
  bunun bi ayarı var mı acaba ben mi göremedim? veya mac için başka önereceğiniz böyle bir program?

 48. Pingback: Iphone ve Ipod Touch da video convert eziyetine son… | pckop@th

 49. Pingback: Iphone ve Ipod Touch da video convert eziyetine son… « pckop@th

 50. Kaan

  28/06/2011 at 23:07

  Ben Handbrake for Mac &4 bit indirdim. Char code olayını bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

 51. arda

  07/08/2011 at 23:16

  mustafa bey merhaba,handbrake ıle alt yazıyıda ımport etmeme ragmen fılmlerı ıpade attıktan sonra altyazılar acılmıyor,appstore ıphone uygulamanız ıcınde tebrık ederım cok guzel ve kullanıslı basarılarınızın devamını dılerım

 52. Tünay

  04/09/2011 at 16:08

  Merhabalar;
  Import SRT’ye tıkladıktn sonra bir dosya açılıyor orada seçecegim hiçbişey yok?? ayrıca Subtitles’da Default kısmını seçmeme ragmen Srt Language, Char code gibi ayarları seçemiyorum.. yardımcı olabilirmisinz? Import SRT’yi tıkladıktn sonra ne yapmalıyım?
  Teşekkürler..

  • Mustafa Tan

   04/09/2011 at 16:11

   Selamlar,

   Import SRT’ye tıkladıktan sonra açılan menüden videonuzun varsa altyazı dosyasını seçmeniz gerekiyor. Eğer altyazı dosyası yoksa zaten bu 2 numaralı adımı geçin.

   • Tünay

    04/09/2011 at 16:17

    Herhangi bir dosya yok 🙁 sizin altyazı dosyalı film indirdiğiniz kaynağı öğrenebilirmiyim? ama reklam olursa vermemekte haklısınız..

   • Anonim

    13/11/2011 at 09:44

    Merhaba.dediklerinizi uyguladim.filmi seyredebiliyorumnama ses yokk?!

   • Hakan adanur

    13/11/2011 at 09:45

    Merhaba.dediklerinizi uyguladim.filmi seyredebiliyorumnama ses yokk?!

 53. çağlar

  24/09/2011 at 15:27

  iPod classic için olmuyor

 54. Mert

  14/11/2011 at 10:28

  Mustafa tan kardesim, dddiklerinizi uyguladim ve oldu.altyaziyida yaptim.filmi iphone attim ama ses cikmiyor.iphone la ilgili bir problem yok,cunku diger vidyolarda ses cikiyor.yardimci olablirmisin?eksik yaptigim birseymi var?

 55. Bedirhan

  14/11/2011 at 10:30

  dddiklerinizi uyguladim ve oldu.altyaziyida yaptim.filmi iphone attim ama ses cikmiyor.iphone la ilgili bir problem yok,cunku diger vidyolarda ses cikiyor.yardimci olablirmisin?eksik yaptigim birseymi var?

 56. sam

  16/11/2011 at 10:51

  aynen uyguladım ama alt yazı çalışmıyor ekrana çıkıyor dil seçimi türkçeyi seçiyorum ama alt yazısız gösterime devam ediyor nerde yanlış yapmış olabilirim ?

 57. damla

  03/12/2011 at 17:56

  dediklerinizi aynen yaptım kesinlikle çalışıyor fakat 6. adımda ıtunes daki listeden istemediğimiz bi filmi nasıl silebiliriz

 58. vuslat

  15/12/2011 at 16:49

  Arkadaşım çok teşekkürler çok işime yarıdı gerçekten çok mutluyum çok saol 😀

 59. Pingback: iPhone ve iPad’i Sıfırlama ve Geri Yükleme | Serdarcelik.net

 60. Anonim

  02/02/2012 at 15:54

  Süper paylaşım

 61. Pingback: iPhone ve iPad Arasındaki Temel Farklar | Sosyal İtici

 62. Cenk

  19/03/2012 at 09:29

  Merhaba, MAC ile mp4 formatında video convert edip aynı zamanda altyazı gömebileceğim bir program biliyor musunuz ? HandBrake hard subtitle yapamıyor deneyimlediğim kadarıyla.

 63. oosmanoglu

  19/03/2012 at 14:11

  Mustafa Bey,
  Yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum.
  Handbrake programını iPhone’4S’ dan film izlemek için sıklıkla kullanıyorum. Apple digital AV adaptörü temin ederek TV bağlantısı yapmayı ve HD (1280×720) televizyonda izleme gibi bir düşüncem var.Preset ayarlarından hangi seçenek en uygunu olacaktır.Aslında en iyi çözüm ise videoyu convert etmeden, tv ye aktarmak için en doğru seçenek nedir. mirroring özelliği ile her görüntüyü aktarabileceğimi düşünüyorum.ancak başka bir yazınızda bahsettiğiniz AcePlayer ile mkv dosyalarında sıkıntı yaşıyorum.alt yazı desteği olan öneriniz varsa bilgilendirmenizi rica ederim. çalışmalarınızda başarılar dilerim.