FIFA Dünya Kupası 2010 Oyunu App Store’da

FIFA Dünya Kupası 2010’a bu satırları yazdığım an itibariyle 39 gün kaldı. Tüm dünyanın gözü 11 Haziran – 11 Temmuz tarihleri arasında Güney Afrika’da olacak. Her ne kadar Türkiye olarak Dünya Kupası’na katılamayacak olsak da Türkiye bir futbol ülkesi, ve ne olursa olsun dünyanın her hangi bir tarafındaki büyük çaplı bir futbol organizasyonu mutlaka ülkemizde de büyük bir merakla takip edilecektir.

Electronic Arts (EA) da bu heyecanı, Dünya Kupası 1998’den günümüze kadar çeşitli oyun platformlarından oyun severlerin beğenisine sunuyor ve bu sene EA ilk kez bir Dünya Kupası oyununu iPhone platformu için de geliştirmiş bulunmakta. 30 Nisan’da APP Store’a düşen bu oyunu büyük bir heyecanla yükledim ve ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

FIFA_MAIN

Öncelikle belirtmeliyim ki, oyun bir kaç dili desteklenmesine rağmen Türkçe dil desteği yok, fakat her ne kadar Türkiye olarak Dünya Kupası’na katılamasak da, oyun içerisinde A Milli Takımımız tam kadro yer alıyor.

Oyun açılırken her FIFA serisinde olduğu gibi beyaz zemin üzerinde EA Sports logosuyla karşılaşıyorsunuz ve kulağınız Andrew Anthony’nin “EA Sports, It’s in the Game”  sloganını duymak istiyor ama duyamıyorsunuz. (O sesi duymaya o kadar fazla alışmışım ki, duyamayınca oyunu EA’in yaptığından bile şüphelendim bir anda 🙂 )

Tutorial_FIFA

Oyunda bir defaya mahsus olmak üzere “Tutuorial (oyun içi yardım) açık olmasını ister misiniz ?” sorusuna bence “Yes-Evet” cevabı vererek geçin. Çünkü oyun esnasında yararlı bilgiler veriyor. Daha sonra Ayarlar bölümünden kapatabilirsiniz.

Bunun ardından EA’in bir çok mobil oyununda olduğu gibi “Sesler açık mı olsun kapalı mı olsun?” sorusuna cevabınızı verdikten sonra (mutlaka Evet deyin) oyun ana ekranına ulaşıyorsunuz.

Ana ekranda karşınıza çıkan seçenekler;

 • Kick Off (takım seçerek oyuna hızlıca başlamanızı sağlar – bir nevi Friendly Match – Dostluk Maçı yapmanızı sağlar)
 • FIFA World Cup (kupayı kaldırmanın yolu buradan geçer)
 • Penalty Shoot Out (En iyi penaltıları atan kazanır.)
 • Captain Your Country (takımı yönetmek yerine, takımın bir futbolcusu olur ve o oyuncuyu geliştirerek takıma daha fazla katkıda bulunmasını sağlarsınız.)
 • Multiplayer (Wi-Fi veya Blutooth üzerinden çok oyunculu maç yapmanızı sağlar.)
 • Training (Penaltı, korner, serbest vuruş antrenmanları yaparak yeteneklerinizi geliştirebilmenizi sağlar.)

Kaleyi baktı, vurdu ve Goooooollll!

Kendi takımınızı ve rakibinizi belirledikten sonra Dostluk maçları (Friendly Match) yapabilirsiniz. Kendi takımım olarak Türkiye’yi ve rakibim olarak da Fransa’yı seçtim. Oyunda en iyi takım 5 yıldızla gösteriliyor. Türkiye’ye ise önceki FIFA serileriyle karşılaştırıldığında hiç olmadığı kadar iyi bir değer biçilmiş ve 5 üzerinden 4,5 yıldız vermişler. Takım seçerken öncelikle takımın dünyanın hangi bölgesinde (Avrupa, Amerika, Asya vb.) yer aldığını ve ardından o bölgenin takımını seçmeniz gerekiyor. Türkiye “Avrupa” bölgesinde yer alıyor.

FIFA_MATCH

Takımınızı seçtikten sonra takımların defans, orta saha, forvet güçlerini karşılaştırabilmeniz açısından oldukça yararlı bir ekran karşınıza geliyor. Yine aynı ekrandan maçınızı Dünya Kupası’nın hangi resmi stadında yapacağınızı da seçebiliyorsunuz.

FIFA_START

“Team Management – Takım Yönetimi” alanından taktik, ilk 11, saha dizilişinizi belirleyebilirsiniz. “Assign Roles – Görev ata” alanından duran topları kimin kullanacağı, takım kaptanının kim olacağını seçebilirsiniz.

FIFA_TEAM_MANAGEMENT

Tüm bunları yaptıktan sonra ekranın sağ alt köşesinde bulunan  “sarı ok”a tıklayarak oyuna başlayabilirsiniz.

Oyun yüklenirken maç esnasında faydalı olabilecek bir ipucu veriliyor. Sinematik bir girişle birlikte Clive Tyldsley’nin spikerliği eşliğinde maça başlıyorsunuz. Oyun ilk açılırken “Tutorial (oyun içi yardım)” özelliğini açtığım için santradan hemen önce oyunda kullanılacak tuşları hatırlatan bir ekran çıkıyor. Bu ekranı kapattıktan sonra maça başlıyorsunuz.

TUTORIAL_IN_MATCH_FIFA

Ekranın sol alt köşesinde yer alan yuvarlak buton oyunculara yön vermenizi, koşmasını veya depar atmasını sağlıyor. Parmağınızı yuvarlak butonun ortasına basılı tutarak yön vermeniz durumunda oyuncunuzun koşmasını sağlayabilir, biraz daha ucuna basılı tutarak yön vermeniz durumunda depar atmasını sağlayabilirsiniz.

CONTROL_FIFA

Top sizdeyken ekranın sağ alt tarafında çıkan “Pass” butonuna basarak pas verebilir, “Shoot” butonuyla da şut çekebilirsiniz. Bu butonlara ne kadar fazla basılı tutarsanız o kadar hızlı pas veya sert şut çekebilirsiniz. Bu tuşlara ek olarak bazı durumlarda “Skill” adında bir buton çıkıyor ve butona basarak özel çalımlarla rakibinizi geçebiliyorsunuz. Oyuncunuzun özelliklerine göre bu çalımlar çok değişik şekillerde olabiliyor.

FIFA oynayanların en çok kullandığı özelliklerden biri olan “koşu yoluna pas atma” özelliği için özel bir tuş bulunmuyor. Sizden ileride boş alana kaçmakta olan bir oyuncu varsa oyuncunuzun önünde “parlayan sarı bir işaret” çıkıyor. Bu işaret varken pas butonuna basarsanız, boş alana kaçan oyuncunun koşu yoluna bir pas atmış oluyorsunuz.

Top rakipteyken ekranın sağ alt tarafında çıkan “Tackle” butonuyla rakipten topu yumuşak bir şekilde alabilir, “Slide” butonuyla da rakibinize kayarak müdahele edebilirsiniz. Rakibe en yakın oyuncunuzu seçerek daha hızlı bir şekilde müdahale edebilmek için de yine “Tackle” butonunu kullanmanız gerekli (bu özelliğe çok fazla ihtiyaç duymuyorsunuz çünkü rakibe en yakın olan oyuncunuz otomatik olarak seçili oluyor).

FIFA_SLIDE

Maç esnasında Clive Tyldsley’nin yorumları tatmin edici seviyede fakat FIFA 10 ile karşılaştırıldığında neredeyse aynı cümleler kullanılıyor.

Oyunun zorluk seviyesine göre atacağınız gol sayısı değişiyor. Amatör, Profesyonel, dünya klası seviyelerinden bir tanesini seçebilirsiniz. Amatör seviyesi gerçekten çok kolay fakat dünya klası seviyesinde rakip kaleye yaklaşmanız bile çok güç.

FIFA_REPLAY

Attığınız her golü farklı açılardan izleyebilmenizi, hızlı veya yavaş oynatabilmenizi sağlayan bir ekran karşınıza geliyor. Çok fazla kullanılacak bir ekran olmasa da hoş bir özellik. Her devre sonunda o devreye ait ayrıntılı istatistikler alabiliyorsunuz. Topla oynama yüzdeleri, önemli pozisyonlar, korner, pas, şut başarı yüzdeleri gibi onlarca istatistiğe ulaşabiliyorsunuz.

Kupayı Kaldır!

Bu oyunu oynayıp da kupayı kaldırmamak olmaz! Bunun için Ana Ekran’da yer alan Dünya Kupası özelliğini seçmeniz gerekiyor. Seçim yaptıktan sonra Dünya Kupası heyecanını eleme maçlarından itibaren veya direkt olarak gruplardan itibaren yaşayabilmenizi sağlayan 2 alternatif çıkıyor. Tavsiyem; işi fazla uzatmadan direkt olarak gruplardan başlamanız.

FIFA_KUPA

Yukarıda açıkladığım “Team Management – Takım Yönetimi” ekranında istediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra maçlara başlayabilirsiniz. Her maçın ardından puan durumu, istatistikler ve fikstüre bakarak gelecek maçlarla ilgili kararlarınızı belirleyebilirsiniz. Dünya Kupası modunda yukarıda belirttiğim oyun özellikleri dışında ekstra bir şey gözüme çarpmadı.

Penaltılar Benden Sorulur!

Ana Ekrandan ulaşabileceğiniz bir diğer oyun modu ise Penaltılar. Şunu belirtmeliyim ki penaltı atışlarının nasıl yapıldığını 9. penaltıdan sonra öğrenebildim. Oyuncunuz topun başına geldiğinde ekranın ortasında Jabulani’yi (Dünya Kupası’nın resmi topu) göreceksiniz. Bu topu, kalenin neresine doğru şut çekmek isterseniz o noktaya sürükle bırak yöntemiyle taşıyarak penaltıyı kullanabilirsiniz. Bu işlemi ne kadar hızlı yaparsanız, çektiğiniz şut o kadar sert olacaktır. Bilmiyorum anlatabildim mi ama bu işin nasıl yapılacağını yazıyla anlatmak o kadar kolay değil inanın 🙂

FIFA_PENALTI

Rakibiniz penaltı kullanırken ise ekranın ortasında çıkan “kaleci eldivenlerini” kalenin ne tarafına atlamak istiyorsanız o tarafa sürüklüyorsunuz ve kaleciniz o tarafa atlıyor. Kurtarmak, atmaya göre biraz daha kolay 🙂

Gemisini Kurtaran Kaptan!

FIFA 10’da yer alan Be A Pro (Profesyonel Ol) moduna çok benziyor. Takımınızda sadece 1 oyuncuyu kontrol edebiliyorsunuz. Oyuncunuza bir isim verdikten sonra, oyuncunuzu defans, orta saha veya forvet alanlarından bir tanesine yerleştiriyorsunuz ve oyuncunuzun saç, ağırlık, kilo, boy gibi özelliklerini belirledikten sonra oyuna başlıyorsunuz.

FIFA_KAPTAN

Ekranın sol tarafında yer alan gazeteden kendinizle ilgili basında çıkan haberleri takip edebiliyorsunuz.

FIFA_CAPTAIN_3

Maça başladığınızda kamera topu takip etmiyor, maç boyunca size odaklanıyor. Maç esnasında boşluklara kaçarak pozisyon alıp, takım arkadaşlarınızdan pas isteyebiliyorsunuz. Oyuncunuz bir defans oyuncusu ise maçtan size çok fazla iş düşmüyor. Bu oyun modunda seçilecek en iyi alan orta saha. Oyuncunuz orta saha oyuncusu ise daha fazla alıp verebiliyor, oyundan biraz daha fazla zevk alabiliyorsunuz.

FIFA_KAPTAN_2

Maç yaptıkça deneyiminiz artıyor ve basında sizle ilgili çıkan haberler tabiri caizse daha fazla gaza getirebiliyor 🙂 Bu moddan sıkılırsanız, “Retire – Emekli ol” butonuna basarak kariyerinize son verebiliyorsunuz.

Futbol Arkadaşlar Oynandığı Zaman Güzeldir!

Eğer böyle düşünüyorsanız oyunu Wi-Fi ve Blutooth üzerinden arkadaşlarınızla birlikte oynayabiliyorsunuz. Wi-Fi’dan oyanabilmek için her 2 oyuncunun da aynı Wi-Fi üzerinden bağlanıyor olması gerekiyor.

FIFA_MULTIPLAYER

Çok oyunculu modda yeni bir maç başlatabilir, penaltı atma konusunda kapışabilir veya takımının kaptanı ol modunda aynı takımda yer alabilirsiniz. Açıkçası bu özelliği deneyebileceğim bir ortam ne yazık ki olmadı.

Antrenman Yapmadan Olmaz!

Oyunda duran topları daha iyi bir şekilde kullanabilmek ve tuşlara alışabilmek için antrenman yapabilirsiniz. Burada yaptığınız antrenmanlar oyunda deneyim puanınızın artmasına vb. şeyleri sağlamıyor.

FIFA_TRAIN

Müzikler!

FIFA serileri oyunda yer alan müzikleriyle de adından çok söz ettirmiştir. Blur’un Song 2 adlı parçası çaldığında bir çok insanın aklına FIFA 98 gelir. Oyunda duyduğunuz müzikler ilk anda tanıdık gelmese de bir kaç hafta veya ay sonunda radyolarda duymaya başladığınız, bir anlamda EA’in keşfettiği müzikler olmuştur. Dünya Kupası’nda ise ne yazık ki bu tip keşifleri yapacak olan kişiler oyuncuların kendisi! Oyunda sadece bir müzik var, o da jenerik müziği gibi bir şey ve hatırladığım kadarıyla FIFA 99’da da vardı sanırım.

FIFA_MUSIC

Oyunun Ana Ekranında sağ üst köşede yer alan “dişli çarklara” bastığınızda “ayarlar” menüsünden “My Music – Müziklerim” butonuna tıklayarak iPhone’unuzda yer alan müziklerden istediklerinizi seçerek oyunda çalmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu özellik benim çok hoşuma gitti.

Sonuç;

Oyunun başarılı olup olmadığını fiyat – performans ilişkisine bakarak belirlemek doğru olacaktır. Çünkü oyun App Store’da 6,99 dolara satılıyor. Burada sorulacak soru; “Bu fiyata değer mi ?” Bence değer. Oynanabilirlik, grafikler, ses ve oyun modları açısından bu parayı hak eden, Dünya Kupası boyunca zevkle oynanabilecek bir oyun olmuş. Dünya Kupası bittikten sonra oynar mısınız bilemem ama FIFA 11 lanse edilene kadar FIFA 10’la birlikte oynayabileceğiniz güzel bir futbol oyunu. Aşağıdaki linki kullanarak uygulamayı App Store’dan indirebilirsiniz.

appstore

12 Comments

 1. Mustafa Tan

  02/05/2010 at 19:37

  Eline sağlık Sertaç 🙂 Yine detaylı bir oyun tanıtımı paylaşmışsın bizimle…

 2. ilkker

  02/05/2010 at 19:56

  elinize saglik. su multiplayer olayini neden ayni wifi den oynanacak sekilde yaparlar anlamam ya. zaten ayni ortamda olsam acar playstationda pess oynarim 🙂 bir de cevremizde iphone sahibi cok az insan var. olana da gel bi kapisalim mi diyecegiz.

 3. Anonim

  02/05/2010 at 20:20

  paralımı acaba

 4. Sertaç Pıçakçı

  02/05/2010 at 21:17

  @ Anonymus Evet, oyun App Store üzerinden 6,99 USD’ye satılıyor.
  @ Ilkker , sana katılmamak elde değil 🙂

 5. Anonim

  02/05/2010 at 21:46

  pes2010 aynısı bi yapsalar ne super olur ya

 6. yasin

  03/05/2010 at 19:17

  sen git makinaya 2 milyar bayıl sonra böyle grafiklerle fifa oyna 🙂

 7. Wallpapersme

  03/05/2010 at 21:38

  Görüntü olarak en iyi futbol oyunlarından birisi olmuş.

 8. ibo

  18/07/2010 at 21:20

  zaten var

 9. Anonim

  18/08/2010 at 22:13

  desgy

 10. ahmet

  02/12/2010 at 21:57

  app store süper apple süper!!!!!!!!!!!!!

 11. ahmet

  02/12/2010 at 21:57

  TEŞEKÜRLER APPLE :D:D:D

 12. necati

  02/12/2010 at 21:58

  Kırıkkaledeki eryapı ltd şti inşaatı süper