Charadium ile Önce Çiz Sonra Tahmin Et!

Öncelikle “sessiz sinema” oynadığınızı düşünün, daha sonra da gece geç saatlerde uydu kanallarında sıklıkla rastladığımız; beyaz bir tahta üzerine şekillerin çizilerek, canlı yayınlara bağlananların çizilen nesneyi tahmin etmeye çalıştığı yarışma programları düşünün. Tam da bu 2 oyunun kesiştiği yerde karşımıza Charadium çıkıyor 🙂 Charadium ingilizce bilen ya da ingilizcesini geliştirmek isteyenler için eğlenceli ve sosyal bir çizim oyunu.

Charadium’da 2 amacınız var;

 1. Sıra size geldiğinde size verilen kelimeyi “çizerek” internet üzerindeki rakiplerinize en iyi şekilde anlatabilmek.
 2. Çizme sırası rakiplerinize geldiğinde en hızlı doğru tahmini yapan oyuncu olmak.

Charadium’u oynayabilmek için öncelikle Plus+ hesabınızın olması gerekiyor. Plus+ hesabınız olmadan oyuna giriş yapamıyorsunuz. Hesabım yok diye üzülmeyin, uygulama üzerinen kendinize kolayca yeni bir hesap yaratabiliyorsunuz.

Plus_+_Screen Plus_+_Screen_Login

Oyuna giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ana ekranda 3 farklı oyun türüyle karşılaşıyorsunuz.

 1. Full Game” oyun modunu seçtiğinizde 15 turdan oluşan ve ortalama 20-25 dakika süren bir oyuna başlıyorsunuz.
 2. Quick Game” oyun modunu seçtiğinizde o anda devam etmekte olan her hangi bir oyuna dahil olabiliyorsunuz. O anda oyunun 5. turu oynanıyorsa, oyuna 5. turdan itibaren dahil oluyorsunuz ve 15. tura kadar rakiplerinizle mücadele ediyorsunuz.
 3. Play with Friends” oyun modunda Plus+ benzeri sosyal oyun platformlarının asıl amacı olan “bildiğiniz, tanıdığınız arkadaşlarınızla” oynamanıza imkan veriyor. Odada sadece sizin davet ettiğiniz Plus+ arkadaşlarınızla oynayabilmenizi sağlıyor.

Oyun_Modlari

Oyunda puan kazanabilmeniz için rakibinizin çizdiklerini hızlı ve doğru bir şekilde tahmin etmeniz kadar, size sıra geldiğinde iyi bir şekilde yapabiliyor olmanız çok önemli. Çünkü çizim sırası size geldiğinde; o anda oyunda bulunan her hangi bir oyuncu çizdiğinizi doğru bir şekilde tahmin edemiyorsa puanınızdan 4 puan düşüyor.

Rakibinizin çizdiği kelimenin kaç harf olduğunu görebiliyorsunuz. Çizimi ne kadar hızlı tahmin ederseniz o kadar fazla puan kazanıyorsunuz. ilk 10-15 saniye içerisinde bilmeniz durumunda en az 7 puan kazanıyorsunuz. Tahmin edilecek kelimenin uzunluğuna göre kazandığınız puan değişebiliyor.

Cizim_04Skor_01

İlk 20-25 saniye  boyunca doğru tahminin gelmemesi durumda kelimenin 1 harfi otomatik olarak gözüküyor.

Her tur sonunda oyuncuların anlık puan durumu bilgisi veriliyor. Puan tablosunda her hangi bir oyuncunun üzerine tıkladığınızda o oyuncuyu Plus+ hesabınızda arkadaşınız olarak ekleyebilme, güzel çizimler yapıyorsa ödüllendirebilme ve oyunda kelimeleri çizmek yerine harflerle yazarak anlatmaya çalışırsa cezalandırabiliyorsunuz. Bu şekilde kullanıcılar kendi kendilerini kontrol edebiliyorlar.

Cizim_022Cizim_011

Bazen öyle kelimeleri çizerek anlatmanız isteniyor ki, o kelimeyi harflerle anlatmaktan başka bir çareniz kalmıyor. Bu duruma diğer kullanıcılar da hak verdiğinde kimse sizi cezalandırmıyor. Benden anlatmam istenen kelime “protocol” idi. Biraz çizmeye çalıştım fakat kimsenin doğru tahmin edemeyeceğini anlayınca harflerle yazmak zorunda kaldım 🙂 ve hiç bir kullanıcıdan da ceza almadım. Onlar da hak vermiş olsa gerek…:)

Oyun sonunda skorunuzu Facebook, Twitter üzerinden, e-mail ile ve Charadium.com üzerinden paylaşabiliyorsunuz.

iphone_charadium_web_site

Oyunun bir diğer güzel yanı ise, oyunda siz dahil herkesin ne çizdiğini Charadium.com sitesinden görebiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken oyun sonunda size verilen “oda kodunu” Charadium.com ‘da sağ üst köşede yer alan “Room Code” bölümüne girmeniz.

Sonuç olarak Charadium sizlere eğlenceli vakit geçirtebilecek, çizim yeteneğinizi geliştirecek ve İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirebileceğiniz güzel bir oyun. App Store’da uygulamanın ücretsiz ve ücretli (2.99$) versiyonları bulunuyor. Ücretsiz versiyonunda reklam alanları varken, ücretli versiyonunda bu reklam alanları kalkıyor. Aşağıdaki linkten ücretsiz versiyonu indirebilirsiniz. Unutmadan belirtmem gerekir ki Charadium’u oynarken sürekli olarak internete bağlı kalmak zorundasınız! İyi eğlenceler, iyi çizimler 🙂

appstore

10 Comments

 1. Mustafa Tan

  01/05/2010 at 12:17

  Eline sağlık Sertaç, senden sık sık oyun tanıtımı bekliyoruz artık 🙂

  Bir de bu oyunun iPad versiyonu varmış. Fiyatı pahalı geldiği için indirip deneyemedim ama büyük ekranda çizim çok daha iyi oluyordur:

  http://itunes.apple.com/tr/app/charadium-for-ipad/id363907386?mt=8

 2. Onurov

  01/05/2010 at 13:54

  iSketch da aynı tipte ve daha popüler bi uygulama. 😉

  • Emre SUMENGEN

   01/05/2010 at 14:49

   iSketch offline olarak skeclerinizi iphone uzerinde yaratmanizi sagliyor. Oysa Charadium’u aslinda Tabu’ya benzetmek daha dogru gibi geliyor?

 3. Anonim

  02/05/2010 at 01:08

  isketch tarzi bir oyun

 4. yiit

  03/05/2010 at 16:59

  oyunun free versiyonunu yükledim ve gerçekten çok hoş bir oyun öncelikle teşekkürler.. yalnız ilk başta 2 kez çizim yaptıktan sonra bir daha hiç bana sıra gelmedi, bütün oyun o şekilde bitti, ardından bir başka odada başladım onda da uzun süre sonra bana geldi çizim sırası yine.. neye göre belirleniyor bu sıra anlayamadım..

  • Sertaç Pıçakçı

   04/05/2010 at 08:04

   Merhaba Yiit,

   Sana sıra geldiğinde kelimeyi anlatmayı denemeyip, “skip this word – bu kelimeyi geç” dersen sıra bir daha zor gelebiliyor. Benim de başıma bir kere geldi böyle bir durum ama genelde odaya en önce gelenden en sonra gelene doğru sıra gidiyor.

   • yiit

    04/05/2010 at 13:17

    teşekkürler cevabınız için, soruyu sorduğumdan bu yana oyunu o kadar çok sevdim ki, ücretli versiyonunu satın aldım 🙂 gerçekten harika, ancak şu sıra olayı can sıkıcı.. öyle kelimeler geliyor ki skip lememiz mecbur oluyor, ancak böyle olunca da dediğiniz gibi sıra zor geliyor, onu da işte neye göre ayarlıyorlar bilemedim.. puan kaybını göze alarak skip demeyip, en zorlarını bile çizemesek, bu durum yine yaşanıyor mu, yoksa sıra geliyor mu daha çabuk? bari öyle yapalım.. çizmek de tahmin etmek kadar zevkli çünkü.. 🙂 süper bir oyun!!

    • Sertaç Pıçakçı

     04/05/2010 at 13:32

     Rica ederim,
     Çok zor kelimeler geldiğinde skip demeyin, biraz çizmeye çalışın, doğru tahmin eden birileri çıkmazsa “yazı” ile kelimeyi yazmaya çalışın. Bazı oyuncular bu hareketinizden dolayı sizleri cezalandırabilirler (çünkü oyunun doğasına aykırı bir davranışta bulunuyorsunuz) fakat kelime gerçekten çizilmesi zor bir kelimeyse odadaki diğer oyuncular da size hak vererek sizi cezalandırmayacaktır. Önemli olan iyi niyetinizi gösterebilmek 🙂 İyi eğlenceler.

 5. ICDeddPeople

  16/10/2010 at 14:36

  selamlar.. ios4’ten beri charadium’a yapılmayan güncellemeden sonra oyun tamamen gözden çıkarıldı ve pro versiyonu bile appstore’dan kalktı.. ama şimdi yerine we doodle geldi.. we doodle ücretsiz bir uygulama ancak çok reklamlı ve charadium gibi ücretli reklamsız bir versiyonu yok.. bununla birlikte oyunun içindeki store bölümünde 4,99 karşılığı yükseltilebilen ad-free versiyonu var.. yalnız ben bu tarz uygulama içi satın alımda hiç bulunmadım,tr hesabımızla bunu satın alıp oyunu reklamsız oynamaya başlayabiliyor muyuz? bir de herhangi bir restore durumunda oyun silinp tekrar yüklenirse (back-up’tan değil, store’dan) bu ad-free olayı halen geçerli oluyor mu? plu+ hesabımıza mı işlemiş oluyor yoksa tekrar tekrar satın almak mı gerekiyor, bu kötü olurdu çünkü.. sorumla ilgilenebilirseniz sevinirim.. 🙂

 6. kutay

  01/01/2011 at 15:38

  türkçe version var mı