Sketch Nation Shooter ile Kendin Çiz Kendin Oyna

30’lu yaşların üzerinde olanlar, Atari’li, Commodore 64’lü, Amiga’lı günleri hatırlayacaklardır. O zamanlar, yukarıdan aşağıya doğru gelen hedeflerin vurulduğu uçak oyunları çok meşhurdu. Bu oyunların ilk başında uçaklar tek mermi atar, bonus topladıkça 2’li, 4’lü, 6’lı, … mermiler atmaya başlarlardı.

İşte dün App Store’da yerini alan ve benim uzun bir süredir beklediğim Sketch Nation Shooter isimli oyun da, tam da yukarıda bahsettiğim türden bir oyun.

iphone_sketch_nation_shooter_01 iphone_sketch_nation_shooter_02

Fakat bu uygulamanın diğerlerinden en büyük farkı, oyun içindeki objelerin elle çizilerek hazırlanmış olması ve aşağıdaki örnekte olduğu gibi uygulamanın kendi çizimlerimizi kullanarak da yeni oyunlar yaratmamıza izin vermesi. Dolayısıyla Sketch Nation Shooter, bu özelliği ile bir ilk.

iphone_sketch_nation_shooter_03

Uygulamayı ilk çalıştırdığımızda karşımız çıkan Ana Menüde (Main Menu), istersek “Play” seçeneğine tıklayarak hazır oyunları oynayabiliyor, istersek de “Create” seçeneğine tıklayıp  kendi oyunumuzu kendimiz yapabiliyoruz.

iphone_sketch_nation_shooter_04 iphone_sketch_nation_shooter_05

Kendi oyunumuzu hazırlamak (Create Game) istediğimizde de karşımıza “Simple Mode” (Basit Mod) ve “Advanced Mode” (Gelişmiş Mod) olmak üzere iki seçenek çıkıyor. Basit Mod’u seçersek kendimize hızlıca bir gemi çizip, resmini çekip, oynamaya hemen başlayabiliyoruz.

iphone_sketch_nation_shooter_06 iphone_sketch_nation_shooter_07

Fakat Gelişmiş Mod’da düşman gemilerini de tek tek hazırlayıp, güçlerini, silahlarını, yapay zekalarını, vs. hazırlamamız gerekiyor. Ayrıca her bir seviye’deki (Level) yolun nasıl olacağı belirlememiz ve engelleri çizmemiz gerekiyor. Tabii tüm bu çizdiklerimizi tek tek fotoğraflamamız da gerekiyor.

iphone_sketch_nation_shooter_08 iphone_sketch_nation_shooter_09

Hatta her bir seviyede düşman gemilerinin nerde konuşlanacağını ve bize hangi yönden saldıracaklarını, çıkacak bonusları da vs. hep hazırlamamız gerekiyor. Ayrıca her hazırladığımız bölümü, “Test” seçeneği ile anında deneyebiliyoruz.

iphone_sketch_nation_shooter_10 iphone_sketch_nation_shooter_11

Oyunumuzu hazırladıktan sonra istersek “Share” seçeneği ile diğer Sketch Nation sunucularına yollayıp diğer kullanıcıların paylaşımına açabiliyoruz. Tabii “Download” seçeneği ile de diğer oyuncuların paylaştıklarını ücretsiz indirip oynayabiliyoruz. Fakat üm bu işleri için Facebook hesabımızla giriş yapmamız gerekiyor. Yoksa sadece kendi hazırladıklarımızla ya da oyunla birlikte gelen hazır oyunları oynayabiliyoruz.

Ben bu yazıyı hazırlarken iphoneturkey.biz isminde, aceleye geldiği için biraz özensizce hazırlanmış bir oyunu sunucuya yolladım 🙂 Şekillerin fotoğraflarını gece düşük bir ışıkla çektiğim için de çok güzel olmadı. Normalde gün ışığında ya da iyi bir aydınlatmanın olduğu ortamda çekmem gerekiyordu. Eğer sizin paylaştıklarınız reddedilerse (reject) sebebine bu linkten bakabilirsiniz.

Ben uygulamayı güzel anlatamamış olabilirim 🙂  fakat siz aşağıdaki videoyu izleyerek çok daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer youtube yasağından dolayı videoyu görüntüleyemiyorsanız o zaman bu linkteki videoya gözatabilirsiniz.

Görüldüğü gibi iPhone ile yapabilecekler, uygulama geliştiricilerin hayal güçleri ile sınırlı. Her geçen gün, başka bir ilginç uygulama daha göreceğimize şüphe yok 🙂

Sketch Nation Shooter‘ı aşağıdaki linki kullanarak 0.99$’a App Store’dan indirebilirsiniz. Eğer oyunla ilgili kafanıza takılan birşeyler olursa da yazıya yorum girerek sormaktan çekinmeyin.

appstore

3 Comments

 1. Mehmet

  08/04/2010 at 00:04

  River raid idi galiba ucakli oyunun ismi.
  Bu oyunu ilk kez ilkokul yillarinda atari salonunda gormustum:).

 2. pdfdergi

  08/04/2010 at 08:55

  Bu gerçekten eğlenceli. Oyundaki objelerin kendimize ait olması çok güzel. Bununla bir çok sürpriz yapılabilir. Teşekkürler…

 3. Berke Koska

  18/06/2010 at 18:28

  Ben Oyunu Aldım Gerçekten Süper Bir Oyun ama Basit Modda Arkaplan ( Gidiceğimiz YEri Ekliyemiyor muyuz??)