iOS4 ile Test Sürüşü – I

Bildiğiniz gibi Apple, geçtiğimiz günlerde iPhone’un 4.0 (iOS4) versiyonunu tanıttı ve uygulama geliştiricilere belli bir süre test etmeleri için açtı. Bu sayede cihazları test için kayıtlı olan kullanıcılar, iPhone 4.0 Beta’yı kurup tüm özellikleri olmasa da bir çok özelliğini test etmek imkanına kavuştu.

iphone_40_beta_01 iphone_40_beta_02

Ben de cihazıma 4.0 Beta’yı kurdum ve bir süredir kurcalıyorum. Şu an test versiyonu olduğu için ufak tefek sorunları olsa da, Apple 4.0 ile gayet başarılı ve tatminkar  bir iş yapmış gözüküyor. Bu yüzden bol ekran görüntüsü ve az laf ile, sorunsuz çalışan bazı yeni özellikleri paylaşayım istedim.

4.0’da en sevdiğim özelliklerden başında email ile ilgili yenilikler geliyor. Birden fazla e-posta hesabımızı ait mesajları, tek bir ekrandan (Tüm Gelen Kutuları) takip edebilme özelliği çok iyi olmuş.

iphone_40_beta_03 iphone_40_beta_04

Ayrıca aynı konu hakkında atılan mesajların da tek bir mesaj içinde gruplanması da çok aradığım bir özellikdi. Bu tip mesajlar da sağ tarafındaki “>>” işaretleriyle gösteriliyor ve içeride kaç tane mesaj varsa sol tarafında belirtiliyor.

Apple’ın Folders (Klasörler) olarak duyurduğu yeni özellik de oldukça kullanışlı olmuş. Her hangi bir uygulama ikonunu ilk önce parmağımızla bir süre basılı tuttuktan sonra, bir diğerinin üzerine sürüklediğimizde klasör şeklinde hemen bir uygulama grubu oluşuyor. Klasörlerin içindeki oyunların silinmesi ve taşınması da masaüstündeki yöntemle aynı. Bu özelliğin çok yararlı olduğunu ve masa üstünü çok güzel derleyip toparladığını söyleyebilirim.

iphone_40_beta_05 iphone_40_beta_06

Diğer yeni bir özellik de “Home” tuşuna hızlıca iki defa bastığımızda alttan çıkan, arkaplanda çalışan uygulamalara hızlıca erişim sağlayan menü. “Multitasking” diye tabir edilen bu yöntemde aslında şu an uygulamalar gerçekten arka planda çalışmıyor, uygulama geliştiricileri uygulamaları bu yeni özelliğe göre yazdıktan sonra gerçekten arkaplanda çalışma olacak. Örneğin bir radyo uygulamasından bu yöntemle çıkıp başka bir uygulamaya geçtiğimizde, arka planda radyo müziği çalmaya devam edecek. (Not: Multitasking, cihazın donanım kapasitesi yeterli olmadığı için iPhone 3G’lerde çalışmamaktadır.)

4.0 ile gelen diğer bir güzel özellik de artık EDGE/3G bağlantısını aynı Wi-Fi’da olduğu gibi kapatabilmemiz. Özellikle mobil internet paketi sahibi olmayan kullanıcıların çok beğeneceğini düşündüğüm bu seçenek sayesinde de, cihazımızın mobil operatörümüzü üzerinden sağladığımız internet bağlantısını, apn ayarı değiştirmeye gerek kalmadan kolayca kapatabiliyoruz.

iphone_40_beta_07 iphone_40_beta_08

4.0’da Safari’deki Google arama (search) işlemi ile ilgili de bir yenilik var. Artık arama yaparken yazdığımız kelime ile ilgili otomatik olarak öneriler listeleniyor. Şahsen bu uzun zamandır eksikliğini hissettiğim bir özellikti.

Apple’ın uzun zaman önce yapması gereken ana ekranın duvar kağıdını (wallpaper) değiştirebilme özelliği de 4.0 ile gelen güzel yeniliklerden. Herhangi bir resmi istersek sadece ana ekranın duvar kağıdı ya da kilit ekranının da duvar kağıdı yapabiliyoruz. (Not: Maalesef duvar kağıdını (wallpaper)  değiştirme özelliği iPhone 3G’de çalışmamaktadır. )

iphone_40_beta_09 iphone_40_beta_10

4.0 ile gelen diğer bir yenilik de fotoğraf çekerken bazen ihtiyaç duyulan dijital zoom özelliği. Kamera uygulaması artık 5 kata kadar görüntüyü dijital olarak yakınlaştırıyor. Tabii zoom optik olmadığı için görüntü biraz bozuluyor. Zoom’u aktif hale getirmek için de Kamera modundayken ekrana bir kere tıklamak gerekiyor.

Lokasyon ile ilgili en önemli yeniliklerin başında da, artık herhangi bir uygulamanın bizim lokasyon bilgimize eriştiğinde, bunun sağ üst taraftaki barda bir ok işaretiyle gösteriliyor olması. Bu da, lokasyon bazlı bir uygulamanın arka planda çalıştığında, kullanıcının farkında olması için önemli bir özellik.

iphone_40_beta_11 iphone_40_beta_12

Ayrıca artık lokasyon servisinin kullanım izni, aynı bildirimlerde olduğu gibi uygulama bazında verilebiliyor.

Bir resmi email olarak yollamak istediğimizde de artık karşımıza, resmin daha düşük boyutlu göndermemize imkan sağlayan bir menü çıkıyor. Bu sayede resmin kalitesinden ödün vererek daha az veri trafiği oluşacak şekilde gönderim yapabiliyoruz.

iphone_40_beta_13 iphone_40_beta_14

Mesaj ayarlarında “Karakter Sayısı” seçeneğini aktif hale getirdiğimizde, SMS yazarken kaç karakter kaldığı artık sağ tarafta gözüküyor.

Bu yazının devamına iPhone 4.0 ile Test Sürüşü – II adresinden ulaşabilirsiniz.

GÜNCELLEME (21/06/2010): Apple, iPhone 4.0 (iOS4) yazılım güncellemesini resmen yayınladı. Bu linkten gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki inceleme iOS4’ün beta test sürümü ile yapılmıştır. Dolayısıyla bu linkte resmen duyurulan orijinal sürümden farklılıklar içerebilir.

125 Comments

 1. Serkan

  10/04/2010 at 15:03

  Selamlar,
  bu 4.0 versiyonu yurtdışından gelen (kayıt altındadır) İphonler içinde geçerlimidir ben daha 3.1.2(7D11) sürümünü kullanıyorum çünkü bundan önceki sürümleri bilmeden yükledim yaklaşık 1 ay kullanamadım, öneriniz nedir ? Tşk ler.

  • Mustafa Tan

   10/04/2010 at 15:14

   Selamlar,

   Bu tip beta sürümlerini yükleyebilmeniz için, bir iPhone uygulama geliştiricisinin, cihazınızı UDID bilgisini kullanarak kaydettirmesi gerekiyor. Ancak o zaman 4.0 beta cihazınızda çalışıyor.

   Sanırım sizin bahsettiğiniz unlock olayı. Eğer cihazınız SIM lock’lı ise (Örneğin Amerika’dan alındı ise) 4.0’ı beta’yı yüklediğiniz de tekrar kitlenecektir. Bu yeni versiyon yüklediğiniz her durumda geçerlidir.

   Dolayısıyla cihazınızı yurt dışından aldıysanız ve SIM lock’lı ise, 4.0 Beta’yı hiç yüklemeyin.

 2. Serkan

  10/04/2010 at 15:17

  Evet söz etmiş olduğum unlock olayıydı. Verdiğiniz bilgiler için çok tşk ler. İyi Çalışmalar.

 3. apple

  10/04/2010 at 15:32

  4.0 betayı nereden yükleyebiliriz? bilginiz var illaki uygulama geliştiricisi mi olmak gerekiyor?

  • Mustafa Tan

   10/04/2010 at 15:48

   Uygulama geliştiricileri indirebiliyor, internette de bulabilirsiniz fakat yükledikten cihazınızın aktif olabilmesi için cihazınızın UDID numarasını bir geliştiricinin kayıt etmiş olması gerekir.

   Her yazılım geliştiricinin yılda maksimum 100 test cihaz kayıt hakkı olduğu için herkesi kayıt etmeleri mümkün değil.

 4. mertt

  10/04/2010 at 15:35

  ben iphoneyi turkcellden aldım ben 4.0 betayı yükleyebilir miyim ? nasıl ?? yardımcı olursanız sevinirim:) şimdiden teşekkürler;)

  • Mustafa Tan

   10/04/2010 at 15:49

   Hayır yükleyemezsiniz. Lütfen acele etmeyin, beta versiyonunun sorunları da var. Haziran ayında düzgün bir versiyon çıkacak zaten.

   Beta sadece yazılım geliştiricilere açık.

   • mertt

    10/04/2010 at 15:57

    teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için 🙂 o zaman haziran ayını iple çekiyoruz 🙂 iphone 3g de kullanabileceğiz dimi bu versiyonu ??

    • Mustafa Tan

     10/04/2010 at 16:05

     iPhone 3G’de Multitasking gibi bazı özellikler çalışmayacak cihazın kapasitesi yetersiz kaldığı için.

     • mertt

      10/04/2010 at 16:16

      oldu kadarıyla artık ne yapalım 😀 teşekkürler tekrar:) tüm paylaşımlarınız için 😉

 5. Fatih Arslan

  10/04/2010 at 16:48

  S,C gibi harflere uzun basıldığında otomatik olarak Ş,Ç dönüştürme oluyormuş Türkçe klavye seçeneğinde, bunu deneme imkanınız var mı ?

  • Mustafa Tan

   10/04/2010 at 16:56

   Evet oldu. Merak etmeyin hepsini paylasacagim 🙂

 6. Emre D

  10/04/2010 at 16:55

  Yokarda yazilanlardan baska yenilikler:

  – e-mail icindeki tarihleri tuslayarak direk o tarih agendada aciliyor ve randevunu yazabiliyorsun.

  – iPhone kendi aramasindan (spotlight) direk google veya wikipedia’dan ariyabiliyorsun.

  – iPod uygulamasinda liste (playlists) yapabiliyorsun.

  – app store’dan baskasina uygulama hediye verebiliyorsun.

  -otomatik yazi duzeltici aciksa ve cumleyi yanlis duzeltti ise eger, ozaman backspace tusluyarak kapatabiliyorsun.

  – mail, mesajlar, rehber, agenda ve notlar’da yazi buyuklugunu degistirebiliyorsun.

  – Apple bluetooth klavye artik iPhone ile kullanabiliyorsun.

 7. ercan

  10/04/2010 at 17:20

  Mustafa bey ellerinize sağlık. Siz yükleme yaptığınıza göre developer olarak kayıtlısınız. Udid kaydı yapabiliyormusunuz? 🙂

 8. Emre D

  10/04/2010 at 17:27

  Birkactane yenilik daha:

  – Fotoraflarin albumlerini yatay (landscape) olarak’da bakabiliyorsun.

  – Fotoraflari cevirebiliyorsun (Rotate photos)

  – video cekiminde istedigin yeri dokunarak netlestirebiliyorsun (focus video). Bu ozellik fotoraf cekiminde vardi zaten.

  – Sms/mms icindede arama ozelligi var artik.

  – iPod icinde albumlerin gorunusu degismis, biraz iTunes’daki gibi olmus.

 9. MetinK

  10/04/2010 at 17:46

  Sevgili Mustafa Tan… iPod ile ilgili neler var? Yazar mısın 🙂

  • Mustafa Tan

   10/04/2010 at 17:56

   Sanırım iPad yazmak istediniz. Biraz sabır 🙂

   • MetinK

    10/04/2010 at 22:37

    Yok 🙂 iPod dedim. Anladığım kadarı ile iPod’da beklediğim EQ kontrolü yok 🙂

 10. Yakup ALTINÖZ

  10/04/2010 at 18:14

  Değerli
  Mustafa TAN.
  Faydalı bilgilendirmeleriniz için
  teşekkürler.
  Sevgiyle kalın.

 11. ali can

  10/04/2010 at 18:29

  mustafa bey su bahsettigim program downloads web browser i internetten dosya indirme acmayi kolaylastiran programlari da paylasirsaniz sevinirim.. ayrica herkesin baska bir derdi oldugu icin daha cok calismaniz lazim mustafa bey cookk:)))

 12. ozgur açik

  10/04/2010 at 18:39

  meraba mustafa bey.
  ben de iphone almak istiyorum ancak su anki özellikleri beni pek tatmin etmediğinden(ve bu özelliklerle parayı haketmediğinden) bir sonraki modeli bekliyorum.
  yeni model ne zaman piyasaya çıkacak ve ne tür yenilikler olabilir.
  mesela kamera 5 megapixel olacak mı,fm radyo özelliği olacak mı(internete girmeden),hd özelliği olacak mı,pil ömrü daha uzun olacak mı,mp3 ler melodi olarak kullanılabilecek mi,çıkarılabilir pili olacak mı,tipinde herangi bir değişiklik olacak mı?
  tesekkur ederim…

  • MetinK

   10/04/2010 at 22:46

   Siz en iyisi bir Nokia veya Samsung alın, kafanız rahat etsin 🙂

 13. muhammed

  10/04/2010 at 18:45

  Yazılanlara bakınca dağ fare doğurmuş.
  Telefon olarak hiç bir gelişme düşünülmememiş . Hala en ilkel telefonlar seviyesinde kalmaya devam.:(

  • Emre Sumengen

   10/04/2010 at 19:00

   En ilkel telefonlar seviyesi dediginiz nedir, yada ne gelistirme tahmin ediyordunuz ki yazilim guncellemesi ile?

   Bir anda kahve yapmaya baslamasini mi? 🙂

   • MetinK

    10/04/2010 at 22:44

    Apple’ın mühendislerinin ilk etapta kullanıcılar ile biraz farklı frekansta düşündüklerini, uzun yıllara dayanan tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim. 1990’lardan beri Mac kullanırım “Bir bildikleri vardır” derim hep ama kullanıcıların, haklı olarak bazı şeyleri iPhone’da bulamayınca ettiği sitemlere de hak veriyorum. Mesela arama listesinde gelen-giden-cevapsız çağrılardan istediğinizi silemiyorsunuz.. Niye? Mantıklı bir cevap bulabilen oldu mu? Varsa lütfen paylaşsın.

 14. sercan

  10/04/2010 at 18:50

  Farklı bi açıdan yaklaşıcam, yeniliklere kapalı bir insan da değilimidir halbuki:)
  ben iPhone’un basitliğini seviyorum. Sanki herşey kullanıcı dostu olarak en ideal şekilde ayarlanmış gibi. iPhone’u ilk elime aldığımında ayarlar menüsüne inanamamıştım. Demiştim ki “demek ki nokia gibi saçma sapan herşeyi soran detaylı ayarlara hiç gerek yokmuş meğer”. Mesajlarda kaç karakter kaldığının görünmemesi, MMS gönderilmemesi, rehberin görünümünün veya yazı boyutlarının deiştirilmemesi gibi en basit şeylerin iPhone’da yapılamaması hiç sorun değildi benim için. Fakat şimdi bakıyorum da Apple bunların eksiklik olduğunu kabul etmiş olacak ki yavaş yavaş ekliyor, bir nevi ‘geri vites’ yapma durumu, benim için hayalkırıklığı oldu…

 15. Mehmet Ziya KAHVECİ

  10/04/2010 at 18:50

  konu dışı ama bir soruda ben sormak istiyorum, download ettiğimiz şeyler nereye kaudediliyor?

  • Mustafa Tan

   10/04/2010 at 19:02

   iPhone’da resim harici birsey download edemezsiniz Safari ile. Resimler de fotograf albumune kaydedilir.

   Uygulamalarin download ettikleri de kendi alanlarinda saklanir ve ancak indiren uygulamalar ile gorulebilir.

 16. Mehmet

  10/04/2010 at 20:14

  Mustafa bey oncelikle elinize saglik.
  Ajandanin ust kosesinde o gunku randevunuzu simgeleyen bir sayi var bu 4.0 ile gelen bi ozellik degilmi. Su an boyle bir ozelligi varmi ajanda nin?

 17. emre

  10/04/2010 at 20:44

  Çok güzel paylaşım ellerinize sağlık.

 18. Ertan

  10/04/2010 at 20:49

  Katkılarından dolayı teşekkür ederim.

 19. ozgur açik

  10/04/2010 at 21:24

  mustafa bey
  haziran ayında aynı zamanda yeni bir model çıkacak mı ve siz neler bekliyorsunuz?

  • Mustafa Tan

   10/04/2010 at 21:30

   Her sene çıkıyor, bu sene de çıkacaktır diye düşünüyorum.

 20. onur

  10/04/2010 at 23:50

  Mustafa bey elinize emeğinize sağlık acaba sms te iletim rapooru 4.0sürümünde varmı?

 21. ŞEMSETTİN DEMİRAT

  10/04/2010 at 23:53

  İnanin com güzel

 22. Daron Mete

  11/04/2010 at 09:07

  OS 4,0 ile Test sürüşü yazınızın gerçekten çok başarılı elinize sağlık (sms counter beklediğim bir özellikti) .Bu yazılım ile acaba facebook videoları direkt olarak açılabilecek mi? bu iphone yazılımına mı yoksa facebook un yazılımı ile mi çözülecek bir durum bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 10:33

   Selamlar,

   Bu yazılım ile de Flash desteği gelmediği için halen Facebook videoları açılmıyor. Buna Facebook’un çare bulması gerekiyor ki bence yakında çözecek Facebook bu sorunu kendi uygulamasıyla.

 23. Batuhan S:

  11/04/2010 at 10:52

  Çok Bilgilendirici bir yazı olmuş iphone 3g ‘yi satıp üzerine para verim . 3gs Almayı Düşünüyorum Umarım Yenisi Çıkmaz =)

  ipad Çıktı belliki bir süre daha 3gs En son olcak =)

  Teşekkürler =)

 24. ihsan

  11/04/2010 at 11:18

  merhaba mustafa bey
  youtube çalışmıyor çalışacakmı

 25. Emre D

  11/04/2010 at 13:31

  -iletim raporu almak isteyenler:
  mesaj yazmaya baslarken once ! ile baslayin sonra mesaji yazin ve mesaj yollandiktan sonra iletim raporu gelir. Yani bu bende isliyor, denemeye deger bence.

  -iPhone 3GS almayi dusunenler bence biraz daha beklese daha mantikli, cunku 2 ay sonra nerdeyse kesin olarak yeni iPhone cikacak.

 26. Denizhan

  11/04/2010 at 14:09

  Emre D arkadasim,
  dedigini yaptim fakat rapor gelmedi, bu bilgi resmi bilgi mi, herhangi bir yazilimdan da behsetmedigin icim iphone surumu ile ilgili olabilir mi?

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 14:57

   Emre Bey,

   Muhtemelen yurt dışında yaşıyor ve abonesi olduğu GSM operatörünün böyle bir desteği var. Türkiye’de ise benzer yöntem ile iletim raporu alınamaz.

 27. Denizhan

  11/04/2010 at 14:13

  Merhaba Mustafa bey,
  test surusu yazinizdan once ilk izlenimleri yazdiginiz yazinizda sormustum. Telefon ile ilgili ayarlar konusunda gelen ve giden aramalarda tek tek duzenleme sansimizin olup olmadigini da test etme sansiniz oldu mu?

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 14:57

   Sizin için iyice kontrol ettim, maalesef böyle bir yenilik gözükmüyor 🙁

 28. Turgut

  11/04/2010 at 14:15

  Yeni iphone haziranda ciksa bile bizim elimize turkcell araciligi ile ne zaman gecer acaba
  yenisinde flash olacak mi 4.0 dan daha guzel ozellikler olur

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 14:56

   Selamlar,

   Yeni cihaz genelde haziranda tanıtılıyor ve temmuzda Amerika’da satışa çıkıyor. Türkiye’de satışı ise eylül başını buluyor.

   Flash desteğinin geleceğini ise pek sanmıyorum.

 29. Ali can

  11/04/2010 at 14:31

  Konuyla alakasi yok ama galatasaray tv yayinda ama calismiyor .. Yapimci firmaya nasil yaptirim uygulayabilecegiz.. Nereye sikayet edebiliriz.. Boyle sahtekarlik olmaz

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 14:54

   Selamlar,

   Uygulama App Store’da ücretsiz gözüküyor, siz paralı mı indirmiştiniz ?

   Yeni çıkan uygulamalarda bu tip sorunlar olabilir. Eminim düzelteceklerdir.

 30. hakkı emre

  11/04/2010 at 14:51

  meraba…bişe sorucam şimdi amerikadan ı phone gettricez diyelim şimdi orda söylendiği kadarıyla prizler 110 v akıtyomuş.türkiyryr geldiğinde 220 v olucağı için söylüyorum terlfonun zarar görmesi kesin.böyle bi durum söz konusu mu teşekkür ederim…

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 14:58

   Selamlar,

   Amerikadaki şehir şebekesi 110v ama artık üretilen şarj aletleri hem 110 hem de 220 voltu destekliyor. Bir tek uçları farklı olduğu için Türkiye’den ucuza satılan çevirici uçlardan almanız gerekiyor.

 31. ali can

  11/04/2010 at 15:12

  hayir mustafa bey ücretiz indirdim ama ginede böyle olmamasi lazim amaclari sanirim indirilme sayisini artirip birseyler elde etmek…

 32. Emre D

  11/04/2010 at 17:44

  Selam denizhan ve mustafa bey,

  evet ben yurt disinda kaliyorum ve burdaki operator bunu destekliyor, ! Bosluk mesaj yollarsan iletim raporu geliyor bende.
  Bu operator ile ilgili, ondan deniyebilirsiniz diye yazmistim.

 33. Beycan

  11/04/2010 at 18:28

  Merhaba Mustafa Bey,

  iPhone 4.0, original iPhone ve 1st Ipod touch ikilisine hicbir sekilde yüklenmeyecek mi? Yoksa kısıtlı olarak da olsa bir güncelleme yapılabilir mı? Bilginiz varsa yazabilir misiniz?

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 18:42

   Maalesef yüklenmeyecek. Zaten Apple bunun sinyalini geçen sene vermişti.

 34. Murat M.

  11/04/2010 at 18:28

  Mustafa bey hazırladıklarınız için teşekkür ederim. Bir sorum olacak bende 3G var ve yüzdesel(%) olarak pil durumunu görmek istiyorum 4.0 versiyon ile 3G’lere bu özellik gelecek mi?

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 18:43

   Sanmıyorum çünkü bu özellik 3GS’lerde var. Eğer yazılımsal birşey olsaydı 3.0 güncellemesi ile 3G’li cihazlara da sunarlardı.

 35. Turgut

  11/04/2010 at 19:07

  Mustafa bey selamlar
  flash uygulamasi olmayinca internette gezinmek pek keyifli olmuyor
  dusunsenize ipad de alsaniz tam bir bilgisayar gibi kullanimiyacaksiniz
  flashsiz cok yavan kaliyor iphone ipad
  butun yazilariniz ve ilginiz icin cok tesekkurler

 36. murat

  11/04/2010 at 19:19

  Mustafa bey, block list yapma imkani olacakmi bu yeni surumde?

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 19:22

   Şu an için öyle bir özellik gözükmüyor.

 37. Dod

  11/04/2010 at 19:21

  Betayi BEN de kurdum ancak gece full sarjla biraktigim telefon sabah tukenmis oluyor. Sanirim arkada kalan programlar pili emiyor.

  Bunu baska yasayip da asmayi basaran oldu mu?

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 19:23

   Bu yüzden adı test sürümü ve tavsiye edilmiyor 🙂

 38. Ali B

  11/04/2010 at 22:04

  Mustafa bey,

  Benim iPhone 3G’de pil % gosteriyor, 3.1.3 yuklu ve jailbreak yok. 4.0’da neden gostermesin ozaman?

  Cok garipki iPhone 3GS de var benim, bunda gostermiyor %, bende anlamadim neden.

  Sizin bir bildiginiz varmi acaba??

 39. unal

  12/04/2010 at 01:14

  selamlar bir sorum olacakti normal telefondaki uygulama sayfalarina gezerken arka pilan resmi yukleyemiyorum youtube de bir cok orneklerini gordum saatlerce ugrastim telefonu inceledim bir sonuca varmamadim bana bu konuda yardimci olabilcekmisiniz… simdiden tesekkurler

 40. Emre D

  12/04/2010 at 01:46

  Merhaba Unal kardes,

  dedigin daha henuz olmuyor, yaliniz iPhone jailbreak yaparsan arka pilana resim yukluyebilirsin. Buda winterboard ile oluyor.

  Fakat yazin 4.0 cikinca cok basit iphone ayarlardan yukluyebileceksin.

 41. aysu

  12/04/2010 at 02:02

  SMS iletim raporunun gelmesi ile ilgili bir bilgi paylaşmak istiyorum .

  Numarayı yazdıktan sonra mesaj kısmına
  *N# ibaresi konulursa iletim raporu
  gelecektir.(Vodafone için *0#) Ancak bu
  şebekenin desteklediği bir hizmettir cihaz
  özelliği değildir.
  Gönder’e tıklıyoruz ve SMS’i gönderiyoruz

  şeklinde yapılınca iletim raporu alınabilmektedir.

  • koray

   12/04/2010 at 02:18

   turkcellde yok öle birşey

 42. Serdar K.

  12/04/2010 at 03:28

  Merhaba ben İphone 3GS kullanıcısıyım ve Macbook Pro Mac OS X 10.6.2 Snow Leopard işletim sistemim var.

  Şuan imodzone.net/ sitesinden 4.0 beta sürümünü indiriyorum. Nasıl kurabilirim bu sürümü ayfona. Apple in sitesine kayıtlıyım bu arada. Developer da.

 43. ömer sadıkoğlu

  12/04/2010 at 15:06

  mustafa bey cok tesekkurler cok yardımcı oldunuz…

 44. Emre

  12/04/2010 at 18:50

  Aysu hanımın söylediği iletim raporu olayı vodafone için olmuyor.
  Yazı için teşekkürler Mustafa Bey devamını bekliyoruz.

 45. Umut

  13/04/2010 at 10:45

  Merhaba mustafa bey ben gecen gün iphone 3gs cihazıma 3.1.3 firmware i yükledim .ama sarzimin daha az gittini farkettim..eskiden gece %100 srji varken sabah en fazla %96 oluyordu şimdi %7 birden düşüyor.onun dısında İnternet’e girdiim de de daha fazla gidiyor yine.. Ne yapabilirim ? Firmwareden mı kaynaklanıyor..?

 46. Yeniyim

  13/04/2010 at 21:02

  Selam arkadaşlar

  Yeri degil ama bi sorum olacak.

  benim iphone 3gs ve yurtdısı A.B.D
  ben 3.1.3 surum yukselttim ve acil arama ekranı var.Acaba iphone bozuldu mu?

 47. Yeniyim

  13/04/2010 at 21:28

  Bazı forumlarda A.B.D’den alındıysa at&t sim kartı ile active olur diyorlar

  Dogru mudur ?

  • Mustafa Tan

   13/04/2010 at 21:37

   Evet ama aktivasyon yeterli değil. Türkiye’deki bir operatörden alınmış SIM kartı taktığınız anda çalışmayacak telefon özelliği.

 48. Yeniyim

  13/04/2010 at 21:43

  Son sorum olacak

  Eğer activasyon yaparsam telefon dısı herşey calısacak mı?[kamera,photo,wi-fi vb].Ve ilk defa boyle durum yaşadım.Olmaz diye korkum var.Elimde patlar diye.

  Bu blogu takip edicem.Herşey varmiş iphone hakkında.

  Teşekkürler… sorularımı yanıtladınız icin

  • Mustafa Tan

   13/04/2010 at 21:53

   Selamlar,

   Güncel versiyonlarda denemedim. Lakin elinizde patlayacak bir durum yok zaten cihazınız kitlenmiş durumda 🙂 AT&T sim card ile bir deneyin bakalım ne olacak. Cihazınız bozulmaz merak etmeyin.

 49. Yeniyim

  13/04/2010 at 22:04

  Teşekkürler…

  İyi akşamlar dilerim

  Sizin tavsiye edeceginiz bi AT&T sim card satan mağza var mı ??

  • Mustafa Tan

   13/04/2010 at 22:24

   Türkiye’de Amerika’daki bir operatörün sim kartı satılmaz. Amerika’dan cihaz getirmiş birilerine sormanız gerekir.

   Fakat dediğim gibi aktivasyon yeterli olmayacaktır muhtemelen.

 50. atakan

  14/04/2010 at 10:01

  mustafa bey ipad hakkında size iki sorum olacak ;

  1. si ipad da e-kitap ları türkçe okuyabliyormuyuz?
  2. si bende iphone 3g s var , iphonelerde e-kitap okumak ( türkçe ) nezaman olacak , yeni sürüm 4.0 la mümkün olacakmı ?

  şimdiden teşekkürler

  • Mustafa Tan

   14/04/2010 at 11:31

   Selamlar,

   1-) Bizim yayıncılarımız da türkçe elektronik kitap hazırlarsa tabii ki okuyabiliyoruz. Teknik bir sıkıntı yok kısaca.
   2-) iPhone’da şu an destekliyor, türkçe elektronik kitap bulursanız okuyabilirsiniz. iPhone için Stanza isimli uygulamayı tavsiye ederim.

   • Tarık Gandur

    14/04/2010 at 13:00

    yarın idefixe.com da türkçe elektronik kitap satışı başlıyor… bilginize…

 51. Damla

  15/04/2010 at 11:07

  Benim bir sorum olacak, anladımğım kadarıyla 4.0 1.nesil iPod Touch ları desteklemeyecek. Ben 1.nesil sahibiyim de, acaba 4.0 piyasaya çıktıktan sonra bu cihazlar kullanılmaz hale mi gelecek? Yani eğer her uygulama 4.0’ın sunduğu yeni özellikleri kullanacak güncellemeler yaparsa bir süre sonra uygulamaların indiremez veya kullanamaz hale gelinmesi demek bu 1.nesiller için. Multitasking vb özellikleri geçtim, en azından yeni uygulamaları indirebilme veya güncellemeleri yapabilme imkanından da mahrum kalmak bayağı acı verici eğer dediğim gibi olacaksa. O zaman 1.nesiller çöpe gider, veya hiç güncelleme yapmadan hep aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsin sadece.

 52. bora mert aksu

  22/06/2010 at 17:23

  MErhaba ben iphone 3g kullanıyorum ve 4.0 olarak apdate ettim fakat videos uygulaması çalışmıyor neden?

  • metin

   29/06/2010 at 17:29

   bendede çalışmıyor?

   • iphone 4 kullanıcışı

    31/12/2010 at 08:46

    ayrlarına girip iştedigin bölümünü kapatıp iştedigin bölümü aç diyerinede sen ilet

 53. bora mert aksu

  22/06/2010 at 17:24

  ve ayrıca bütün bilgilerim silindi resimlerim müziklerim vesayre

  • errol

   10/07/2010 at 01:14

   yuklemezsen önce devicenin altında senin cihazının ismi yazar örnek erol’s iphone ona sağ muse tıklayıp back up ( yedek alma ) işlemi yapmadığın için silindi.

 54. orhan

  22/06/2010 at 20:58

  merhaba bu gün karşılaştığım sorunu sizlere sormak istiyorum. iphone mun versiyon yükseltmesini yaptım bugün fakat çok uzun sürdü yaklaşık 4 saat kadar herşey bitti derken iphone özelliklerini geriye yüklerken bir hata mesajı çıktı ve fotoğraflarım ve daha bir çok bilgim kayboldu. yardımcı olursanız sevinirim.
  hata mesajı : An error ocurred while restoring thisiPhone (-402620393)
  böyle bir hata veriyor sürekli iPhonu açıp kapattım iTunes açtım kapattım ne yaptıysam olmadı. kaldığı yerden devam edicek fakat her seferinde bu hata mesajını veriyor. lütfen yardımınızı bekliyorum…

  • Bny

   24/06/2010 at 18:29

   aynı sorun bende de oldu nasıl düzeltebiliriz telefonu kullanamıyorum şuanda

   • errol

    10/07/2010 at 01:15

    itunesin ilk açıldığında kendi ihazınıza tıklayın restoreye tıklayıp fabrika ayarlarına dönün sıfırmış gibi tekrar açın

 55. Hakan

  23/06/2010 at 20:16

  Merhaba bir sorum olacak, 3gs cihazıma ios4 yükledim fakat aktif olmasına rağmen edge’den internete giremiyorum. Hücresel veri ağında apn: internet yazıyordu önceki sürümlerde, ios4’te yazmadığını farkettim ve yazıp tekrar denedim yine girmedi.. Safari mesala internete bağlı olmadığı için sayfayı açamıyor hatası veriyor.. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.. Bu arada hücresel veri ağını sıfırlayınca internet yazısını siliyor..

  • Mustafa Tan

   23/06/2010 at 20:38

   Cihazınızı nerden almıştınız ?

   • Hakan

    23/06/2010 at 20:47

    Turkcell’in cihazı

    • Hakan

     24/06/2010 at 19:51

     Temiz restore yapınca düzeldi, 3.1.3 jb’li sürümün yedeğinden geçiş yapmıştım. Sbsettings’de edge, edge data vb kapalı idi hep, sanırım bir şekilde o kapattığı dosyalar kapalı kaldı ki bağlantı sağlanamadı. Şuan sorun yok, saolun.

     • serdar

      20/08/2010 at 00:09

      genel ayarlar sıfırla ağ ayarlarını sıfırla yapınca düzeliyor.. versiyon 4.0.2 de aynı problemi yaşadım.

 56. Rahim Suna

  24/06/2010 at 03:09

  IPHONUM İÇİN IOS4 UPDATE ET DEDİĞİMDE 378 MB’LIK UPDATE DOSYASINI İNDİRME İŞLEMİNİ BİTİRMEYE 1 SANİYE KALA HEP İNTERNET BAĞLANTISI YOK DAHA SONRA TEKRAR DENEYİN UYARISI İLE BİR TÜRLÜ UPDATE İŞLEMİNİ YAPAMADIM.YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?
  TŞK.

  • Mustafa Tan

   24/06/2010 at 06:10

   Yazının sonunda belirttiğim ve benzer sorunu yaşayan bir çok kullanıcı gibi önce bilgisayarınızdaki antivirus programını kapatın, ondan sonra tekrar deneyin.

 57. Fevzi Yavuz

  28/06/2010 at 07:55

  Bende Turkcell den Iphone^3 G almıştım 4.0 sürümünüyükledim ancak camera ivideo ve cameraya bağlı özellikler çalışmıyor neden?

 58. Fevzi Yavuz

  28/06/2010 at 07:58

  Bende Turkcell den Iphone 3 G almıştım 4.0 sürümünüyükledim ancak camera ivideo ve cameraya bağlı özellikler çalışmıyor neden?
  Bu sürümü yüklediğime pişmanım başka seçenek var mı?

 59. Mehmet Baysal

  28/06/2010 at 14:36

  Yurtdışı iphonumu 4.0 yaptım fakat bende internete erişemiyorum. 3.1.3 ün aksine APN e internet yazamıyoruz. Sadece VPN ayarları yapılabiliyor. Fakat nasıl yapulacağını bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler…

 60. Uğur GÖKÇEK

  30/06/2010 at 10:05

  Selamlar;

  Bende 3G s var.turkcell’den almıstım.4.0 surumu yukledıkten sonra 2 sorun dıkkatımı cektı 1. sarj omrumun cok kısa olması.2. sorun ıse pil işaretinin yanında ufak kılıt işaretı var ve etrafında ok var.ne yaptıysam bunu gıderemedım ve hıcbır sekılde ne anlama geldıgını bulamadım.yardımlarınızı beklıyorum.

 61. Uğur GÖKÇEK

  30/06/2010 at 10:38

  Mustafa Bey Selam;

  Gonderdıgınız linke baktıgımda ıpod için eklenmıs 3 duğme yazısında gozuken kilit ve etrafında ok işareti benim ıphonumun ust kısmında cıkıyor.onu nasıl gidere bilirim

 62. Uğur GÖKÇEK

  30/06/2010 at 10:40

  Orientation Lock seçeneğini nasıl iptal edebiliriz?

 63. Uğur GÖKÇEK

  30/06/2010 at 11:44

  Teşekkürler Mustafa Bey;

  İyi Çalışmalar.

 64. Anonim

  01/07/2010 at 20:32

  merhaba bende biçok kişi 3 g olan telofonuma 4.0 ı yükledim fakat qik video çalışmıyor bi çözümü varmı
  teşekkür ederim

 65. doctor

  01/07/2010 at 20:33

  merhaba bende biçok kişi gibi 3 g olan telofonuma 4.0 ı yükledim fakat qik video çalışmıyor bi çözümü varmı
  teşekkür ederim

 66. denizci

  10/07/2010 at 03:28

  selam ıphoneme 4.0 versiyonunu yükledim tüm ugulamalarım silindi daha sonra itunesden tekrar uygulamam indirdim fakat indirdiğim uygulamaları bir türlü telefonuma aktaramadım. aynı denemeyi müzik ve resimlerde denedim sorunsuz bir şekilde telefonuma aktardım. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

 67. Nejat Ertas

  15/07/2010 at 12:28

  Merhaba Mustafa bey,

  Iphone 3gs telefonumu iki gun once yurt disindan aldim ve orda vodaphone la kulanabilmem icin kilidini actirdim. Daha sonra eski iphonumla aldigim backup dosyalarini yuleyebilmek icin 4.0 a update ettim. Ve tabiki su an vodaphon kartimla telim calismiyo. 4.0 icin kilit acilimi henuz yapilamiyor dediler. acaba eski versiyona donmek ve kilidi oyle actirmak mumkunmu ?

  Tesekkurler

  • Murat

   15/07/2010 at 19:45

   3.1.3 veya 3.1.2 sürümünüün shsh dosyalari kayitli miydi? eger degilse geri dönmek imkansiz. Zaten 4.0 icin unlock ve jailbreak suan hazir gibi. on bilgilere göre suan betasi aciklanan ios 4.0.1 in final versionu ciktikdan sonra aciklanacak.

 68. sky

  15/07/2010 at 17:36

  4.0 indirdikten sonra backing up yaparken aynı noktada kiliteniyor ve yükleme hiç ilerlemiyor, neden?

 69. murat

  16/07/2010 at 22:33

  merhaba mustafa bey bu güncellemeyi yaptm iphone 3g’de fakat bütün rehberim boşboş hepsi silindi nasıl olur bu ya 280 kişi gitti napıcam yapılcak bişey var mı ?

 70. emre yavuz

  29/07/2010 at 18:09

  mustafa abi merhaba bende 3g var 4.0.1 surumune yukselttm ama arkaplan ve sarj gostergesı olmuyo galıba bızım 3g lerde , 4.0 yuklesem daha ıyı mı olur onda çalısır mı bu ozellıkler ??

  • Mustafa Tan

   29/07/2010 at 18:27

   Hayir calismaz. 3G’lerde tüm özellikler yok iOS4 ile gelen.

 71. şervan vefa

  05/08/2010 at 02:57

  merhaba..iphone mu yeni aldım…itunesle bağlantı yaptığım gibi güncelleştirme yaptı…herşey hoş güzel fakat duvar kağıtlarım gitti yerlerine basit saçma sapan resimler geldi…eskilerini nasıl geri yükleyebilirim? yardımcı olursanız sevinirim

  • şervan vefa

   05/08/2010 at 02:59

   iphonenum 3gs 4.0.1 yardımlarınızı bekliyorum

   • sezer yasin

    05/10/2010 at 00:02

    ı ponunu bu numarayı arayarak yapabilirsi 05326170209

 72. Pingback: iPhone ve iPad için iOS4.2 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı | Cep2Wap.Com

 73. Erkan

  21/12/2010 at 21:51

  iphone 3g yükledim uygulamaları basarı ile . ama sarz yuzde kac kayboldu nerden geri gelecek bulamadım. aynı sekılde sol ustte operatör ısmı yazardı o da kaybooldu nasıl geri gelecek bilen var mı .?

 74. mahmut yücel

  13/07/2011 at 13:00

  Mustafa bey merhaba,
  bugün iphone 4 ümde, görme engelliler için kullanılan sesli menü okuma özelliğini açtım, açmaz olaydım, hala uğraşıyorum eski haline gelebilmek için, şifremi doğru düzgün giremiyorum çünki sayıları ve rakamları bile okuduğundan bir türlü sonuca ulaşamıyorum, backup yaptım şimdi restore backup yapıyorum sonucu ne olacak bilmiyorum, keşke direk restore yapsaydım, atlamışım, siz ne dersiniz?
  teşekkürler

  • mahmut yücel

   13/07/2011 at 13:27

   turkcell yardımcı oldu, ekrana 3 kez tıkladık ve düzeldi 🙂 teşekkürler turkcell..

   • mahmut yücel

    13/07/2011 at 13:37

    3 kez 3 parmakla yaptık..