iPad Hakkında Sık Sorulan Sorular

iPad’in ülkemizde resmen satışı başlamasına rağmen, bir çok kullanıcı Amerika’dan iPad getirtmeye çalışıyor. Ya da benim gibi yakın zamanda getirtmiş olup, çözebildiği kadarı ile kullanmaya çalışıyor. Ben de edindiğim tecrübeler ışığında, iPad ve iPad 2 hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını bir yazı altında topluyayım istedim.

Soru cevaplara geçmeden evvel belirtmeliyim ki iPad’in şu anki versiyonu, Türkiye’deki kullanıcılar açısından iPhone’un ilk versiyonu gibi.

* iPad 2 Hakkında Detaylı bilgiye ihtiyacım var. Nereden bulabilirim?

Aşağıdaki yazılarımza gözatacak olursanız iPad 2 hakkındaki tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz:

* iPad 2 Hakkında Bilinmesi Gerekenler
* iPad 2 İncelemesi – I
* iPad 2 İncelemesi – II
* iPad 2 İncelemesi – III

* Yurt dışından iPad alsam Türkiye’de sorunsuzca kullanabilir miyim?
Evet ama önce mutlaka “Yurt Dışından iPad Almak” başlıklı yazımıza mutlaka gözatın.

* iPad’ime bilgisayarımdan şarkı ve resim atmak istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım?
iPad’e şarkı ve resim gibi dosya transfer işlemleri iPhone ile çok benzer, dolayısıyla daha evvel iPhone için anlattığımız yöntemler kullanılarak iPad’e de resim yüklenebilir. Örneğin aşağıdaki yazılar bu işlemler size yardımcı olacaktır.

http://www.iphoneturkey.com/2009/09/bilgisayardan-iphonea-nasil-sarki-yuklenir.html
http://www.iphoneturkey.com/2009/10/bilgisayardan-iphonea-resim-ve-video-aktarimi.html

* iPad 3G’nin IMEI kaydını yaptırmak için uygun bir pasaport buldum, şimdi herhangi bir SIM kart takıp kullanabilir miyim?

Maalesef Hayır. Çünkü iPad’in 3G versiyonu, şu an cep telefonlarında kullandığımız 15 x 25 mm ebadındaki SIM kartları kullanmıyor. Onun yerine mevcut kartlardan %52 daha küçük olan 12 x 15 mm ebadındaki Micro SIM’lerden (3FF SIM diye de geçer) kullanıyor.

mikrosim

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

GÜNCELLEME (23/06/2010): Turkcell yurt dışından iPad getirten kullanıcılar için data hattı olarak kullanılabilecek MikroSIM kart satışına başlamış. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Fakat standart SIM’ler ile Micro SIM’lerde kullanılan chip aynı olduğu için, standart SIM’ler düzgünce kesilmek şartıyla Micro SIM’e dönüştürülebiliyor 🙂 Tabii bu işlem hassasiyet gerektirdiği için ilk denemede bir SIM kardın heba edilmesi olası. Fakat ben ülkemizdeki operatörler de dahil olmak üzere, tüm dünyada ayrıca Micro SIM satışlarının yakında başlayacağını düşünüyorum.

micro_sim_ve_standard_sim

Bir de ayrıca iPad’deki Micro SIM yuvası iPhone’daki gibi cihazın üst kısmında değil, yan kısmında. Fakat aynı iPhone’daki gibi kutusundan çıkan özel iğnesi ile yuvası yerinden çıkartılabiliyor.

ipad_micro_sim_tray

iPad'de SIM yuvası cihazın yan tarafında bulunuyor.

* iPad 3G’ye SIM kartı takılabiliyorsa, o zaman telefon görüşmesi yapmak da mümkün oluyor mu?
Hayır. iPad 3G’de Telefon ya da SMS uygulaması/özelliği bulunmuyor. Dolayısıyla SIM kartın bağlı olduğu hattın sadece data hattı olması yeterli. Fakat aynı iPhone’da olduğu gibi iPad’de de Skype gibi VOIP uygulamaları çalışıyor.

* iPad’in bazı bilgisayarlardaki USB portları ile şarj olmadığı bilgisi doğru mudur?
Kısmen doğru. Özellikle eski bilgisayarların USB’leri ile şarj yapmaya çalıştığımızda iPad’in pili dolmuyor ve bu durumda ekranın sağ üst köşesinde “Not Charging” (Şarj Etmiyor) mesajı çıkıyor. Bunun nedeni de iPad’in iPhone’a göre daha fazla güç tüketmesi ve de eski USB portların yeterince güç sağlayamaması.

HT4060_04-ipad-not_charging-001-ena

http://support.apple.com/kb/HT4060

* iPad’in, iPhone’a göre çok daha yavaş şarj olduğu bilgisi doğru mudur ?
iPad, iPhone’a göre daha yavaş şarj oluyor ama çok fazla değil.  Fakat esas yavaşlık, iPad’in kutusundan çıkan kablo ve adaptör ile değil de, iPhone adaptörü ile kullanıldığında oluyor. Her ne kadar aynı gözükseler de, iPad’in adaptörü iPhone’un adaptöründen farklı ve çok daha fazla güç (10W) üretiyor. Ayrıca USB adaptörü ile prizden yapılan şarj, laptop veya bilgisayarlardaki USB portlarından yapılan şarjlardan daha hızlı tamamlanıyor. Detaylı bilgi için : http://support.apple.com/kb/HT4060

*iPad’in pili gerçekten hiç şarj etmeden 10 saat gidiyor mu?
10 saat ifadesi hiç kesintisiz HD kalitesinde film izlediğimizde geçerli. Hiç o kadar film izleyip test etme imkanım olmadı 🙂 Fakat şunu söyleyebilirim şarjı gerçekten iyi gidiyor. Ben genelde 2 günde bir şarj yapıyorum ve cihazı oyun oynamak ve film izlemek gibi şeylerle aktif olarak kullanıyorum.

* iPad’in Türkçe dil desteği ve Türkçe klavye desteği var mı?
iOS 4.2 yazılımı ile iPad’e Türkçe Desteği geldi. Detaylı bilgi için tıklayınız.

* iPad’de, iPhone için aldığımız Apple ID’yi kullanabiliyor muyuz?
Evet artık kullanabiliyoruz. Eğer daha evvel Apple ID almadıysanız bu yazımızı kullanarak alabilirsiniz.

* iPhone için daha evvel satın aldığımız ücretli uygulamaları, iPad’e de yüklerken ayrıca para ödüyor muyuz?
Hayır ödemiyoruz. Tabii satın aldığımız uygulamaların iPad için özel başka versiyonları çıkmadıysa. Bazı firmalar iPad için ayrıca bir uygulama çıkartabiliyor iPhone’daki versiyonla benzer özelliklere sahip.

* iPad, mkv, divx, vs. yaygın olarak kullanılan video formatlarını destekliyor mu?
Maalesef iPhone gibi, iPad de desteklemiyor. Fakat bu linkte paylaştığımız yazıyı kullanarak iPad’e uyumlu hale getirilebiliyorlar.

* iPad’de de iPhone’daki gibi Flash desteği yok diyorlar. Peki yakın zamanda Flash desteği gelecek mi?
iPad’in de Flash desteği yok ve hiç bir zaman gelmeyecek. Dün Apple’ın CEO’su Steve Jobs bu konuda resmi bir açıklama yaptı. http://www.computerworld.com.tr/iphone-ve-ipadde-flash-yok-cunku-detay_4645-referer_rss.html adresinden bu açıklamanın Türkçe özetine ulaşabilirsiniz. Bu linkte de açıklamanın orijinali mevcut.

* iPad’in 3G modelini satın aldım. Internete girebilmek için APN ayarını nasıl yapacağım?
Eğer data hatlı Micro SIM kartınızı iPad’inize taktıysanız ve hattınız kullanıma açıksa, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Settings -> Cellular Data -> APN Settings menüsünden ayarlarınızı yapabilirsiniz.

iPad_3G_APN_Settings

Örneğin Turkcell abonesi iseniz APN değeri olarak internet yazıp, diğer değerleri boş bırakarak ayarlarınızı yapabilirsiniz.

iPad_3G_APN_Settings_turkcell_internet

Benim ilk etapta aklıma gelen ve en çok sorulan sorulardan derlediklerim şimdilik bunlar. Sizlerin aklınıza gelen başka sorular var ise yazıya yorum olarak girmekten çekinmeyin. Sorularınızla bu yazıyı güncellemeye çalışacağım.

292 Comments

 1. Mert

  29/04/2010 at 22:53

  Mustafa Bey teşekkürler. İpad için sabırsızlanıyoruz sayenizde. Multi vınn hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz? Çalışma prensibi tam olarak nedir bilgi verirseniz sevinirim. Sanırım wifi cihazlara takmadan 3g bağlantı sağlıyor. İpad için güzel bir çözüm gerçekten. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu?

  Teşekkürler..

  • Mustafa Tan

   29/04/2010 at 23:01

   Selamlar Mert Bey,

   MultiVINN hakkında ayrıca detaylı bir yazı planlıyorum. Bu yüzden burada çok detaya girmedim. MultiVINN’ın diğer VINN modemlerden farkı kablosuz olması ve 3G bağlantıyı Wi-Fi bağlantısına çevirmesi. Yani evdeki kablosuz ADSL modemin mobil olanı gibi düşünebilirsiniz. Tabi en büyük farkı bunun içinde bir SIM kartın bulunması ve internete ADSL üzerinden değil 3G üzerinden çıkması.

   Ben şimdilik oldukça memnunum. MultiVINN’ı sadece iPad’imle değil laptopum (MacBook) ile kullandığım için çok faydalı oluyor.

   • Mert

    29/04/2010 at 23:11

    Her zamanki gibi çok hızlısınız. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Detaylı yazınızı merakla bekliyorum. Ama bu konuda merak ettiğim son bir şey var. Arkadaşım yeni evine taşınınca vınn modem aldı. Bence hızı (bölgeniz e de bağlı ama) gayet tatmin edici. Ancak bazen siteleri açabilmeniz için 2-3 kere tıklamak gerekiyo. İphone umu bilgisayara bağladığımda hiç böyle bir sorun yaşamamıştım. Yani 3G den değilde VINN dan kaynaklı gibi geldi bana. Sanki bazen anlık kopmalar yaşanıyomuş gibi oluyor. Dolayısıyla download da yapılamıyor. MultiVINN da da böyle bir sorun var mı? Kusura bakmayın biraz uzun oldu belki yazınızı beklemek lazımdı ama en azından problemimi ileteyim istedim. Çünkü ciddi anlamda vınn a geçmeyi düşünen biriyim.

    Tekrar teşekkürler..

    • Mustafa Tan

     29/04/2010 at 23:19

     Selamlar,

     Bahsettiğiniz şekilde bir sorun hiç yaşamadım ama dediğiniz gibi cihaz kaynaklı olabilir. Bu arada cihazı satın alalı daha 10 gün oldu. Bir sorunu var mı yok mu diye görmek için biraz daha beklemem lazım 🙂

     Ondan sonra tüm olumlu olumsuz yanlarını paylaşacağım zaten. Şimdilik tek olumsuz yani pilinin sürekli kullanımda 3-4 saat ancak dayanması. Pilinin iPad kadar gitmesini bekliyor insan 🙂 Gerçi hem USB hem de adaptörlü şarj kablosu var ama gene de pili daha uzun gitseymiş çok iyi olacakmış.

  • Gokhan

   15/05/2010 at 17:18

   Micro sim cardin nereye takilacagini da belirtirseniz tam super olacak. Yukaridaki bilgiler gercekten faydali oldu. Tesekkurler.

   • Mustafa Tan

    15/05/2010 at 17:46

    Yazıyı bir ekran görüntüsü ekleyerek güncelledim 🙂 iPad’de SIM yuvası cihazın yan tarafında.

    • Gokhan

     15/05/2010 at 19:08

     Abi, gercekten supersin ve cok hizlisin. Tesekkurler.

 2. Ahmer Yerli

  29/04/2010 at 23:04

  Mustafa Bey,
  iPhone’dan tethering yapamadığımızı söylemişsiniz. Bunun mümkün olduğunu söyleyip düzeltmek istedim.

  • Mustafa Tan

   29/04/2010 at 23:09

   Selamlar Ahmet Bey,

   Bahsedilen yöntem için cihazın jailbreak yapılması gerekiyor. Jailbreak yaptıktan sonra zaten tüm limitler kalkıyor, tabii yanında gelen riskler ile birlikte.

   Jailbreak hakkında detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2008/12/krmak-ya-da-krmamak-jailbreak.html

   • Ahmet Yerli

    29/04/2010 at 23:34

    Teşekkürler, jailbreak’le olsa bile 3G’li modeli almak yerine bu tip tethering ile çözmenin çok pratik ve ucuz olacağını düşünüyorum.

 3. HASAN

  30/04/2010 at 00:12

  Merhaba arkadaşlar Bende sizlergibi Mustafa beyin multivınn ile ilgili tecrubesini paylasmasını beklemekteyim yinede Mustafa beye azda olsa yardımcı olmak amacı ile multivınn kullanıcısı olarak bilgilerimi paylaşmak istedim

  Multivınnı ile 3g kapsama alanında baglantı hızı test ettiğimde Download: 3756 kbps Upload: 3254 kbps yani göle görülür bir şekilde internete rahatlıkla video ve sayfaları rahatlikla hizlı bir sekilde kullana biliyoruz bu test kapsama alanlarına göre daha fazla bıraz düsük olma olasıgı olmakta Wi-Fi ye gelince fazla bir uzun mesafede cekmiyor gerci resmi bir kaynakta nekadar Wi-Fi mesafesi oldugunuda görmüş degilim ama yinede elimdeki Multivınn ile denedigimde kapalı alanlarda 5 ila 8 metre acik alanlarda 20 ila 30 metre arasında cekim gücü olmakta gerçi kablo sorunu olmadıgından bu sorunolmaktan cıkıyor güzel bir yanıda 3g yi buldugunda 2g ye düşmüyor.

 4. hasan

  30/04/2010 at 00:33

  mini sim kart haline getirmek için çift sım kart yapıcı bir sim kart kesme pensesi var.özel bir kalıbı var ucunda.biz eskiden tek sim kartları çift sim kartlı telefon yapmak için kullanırdık.halen var bunlardan .bilginize.

 5. Anonim

  30/04/2010 at 10:40

  ipad ile ilgili bilgileri başka bir sitede yayımlamanız mümkün mü?

 6. Anonim

  30/04/2010 at 10:59

  selamlar peki benim bir sorum olacak diyelimki ipad aldık icine world exel powerpoint gibi dosyaları yukleyip aynı laptoptaki gibi istedigimiz zaman istedigimiz yere acabilecegimiz bir program varmı acaba tesekkurler

 7. Emre D

  30/04/2010 at 12:39

  iPad’de iPhone’da oldugu gibi wifi problemi varmi acaba?

  iPad’de 3G kullanabilmek icin, jailbreak ile iPhone’u modem olarak kullaniliyor (tethering), bence en iyi (en hasapli) yontem budur.

 8. Tuna

  30/04/2010 at 14:46

  Ben tüm açıklamalarınızı yakından takip ediyorum Mustafa bey;tabii iPhone sayesinde 🙂
  Verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı ve yön verici: tekrar teşekkürler
  iPad almak; Türkiye girişinden sonra mantıklı geldi bana,o nedenle sabırla bekliyorum…
  ben size bir soru sormak istiyorum: iPhonda Skyp uygulaması nasıl faturalandırılıyor? Skyp görüşmeleri ek bir fatura getirecek mı iphone için….teşekkürler

 9. Dilay

  30/04/2010 at 16:44

  Benim sorum iPad’in ana kullanım alanlarından biri olan eKitaplarla ilgili. iPad’in kendine ait kütüphanesi var ve buradan ücretli veya ücretsiz kitap alıp okunabiliyor. Acaba diğer kütüphanelerden/ekitap satıcılarından alınan kitaplar iPad’de okunabilecek mi merak ediyorum. (Bildiğim kadarıyla Amazon’dan alınıp okunamıyor) Bu merakım aslında idefix’in ekitap projesine geçmesi ve Kindle/Amazon gibi eKitaplarını platform bağımlı yapmayacağını duyurması. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bilginiz var mı?

  • Mustafa Tan

   30/04/2010 at 22:35

   Selamlar,

   Apple’ın iBooks uygulaması cihaz ile birlikte gelmiyor Youtube, Harita, vs. uygulaması gibi. Sonradan App Store’dan ücretsiz olarak biz yüklüyoruz. Apple’ın anlaştığı yayınevlerinin kitapları da iBooks üzerinden satın alınabiliyor veya ücretsiz olarak indirilebiliyor.

   Şu an App Store’da Amazon’un Kindle uygulaması var. Oradan da kitap satın alınabiliyor. Apple da bu uygulamalara yasak getirmiş değil henüz. Bu da şu an için İdefix’in kendine bir uygulama geliştirip, anlaştığı yayın evlerinin kitaplarını satabilir demek. Fakat herkes eBook’larını DRM’li satıyor, dolayısıyla ayrıca bir uygulama geliştirmelerine gerek var.

   Dolayısıyla iBooks uygulamasından İdefix’in kitapları satın alınamaz. Fakat ileride ne gibi gelişmeler olur şimdiden kestirmek zor.

 10. dizapoen

  30/04/2010 at 17:17

  Slmlar. Yakında iPad 3g sahibi olacağım ama bazı endişelerim var. Cihaz elime geçtiğinde imei kaydı yapmak için kullanabileceğim bir micro-simkart’ım yok. ve turkcell bunu ne zaman çıkartır o da belirsiz.. 15 mayıs civarı elime geçeceğini düşünüyorum ipad 3g’nin. kayıt ettirmek için de 1 ay sürem olduğuna göre ne yapmam gerek? bu cihazla şu dönem de 3g kullanmam türkiye’de pek mümkün gözükmüyor galiba? daha da kötüsü 1 ay geçtikten sonra ne olacak kayıt ettirmek için ne yapmalı o süreden sonra? tamamen kaçak mal kullanıyor konumuna mı düşeceğim?

  • Mustafa Tan

   30/04/2010 at 17:30

   Selamlar,

   Endise etmenize gerek yok zira kaydi yapilan SIM kart degil, IMEI’si bulunan iPad’iniz.

   Sizden esas istenen de pasaport. Herhangi bir Turkcell numaranizi kullanarak kayit yaptirabilirsiniz.

 11. dizapoen

  30/04/2010 at 17:35

  sadece meraktan soruyorum, aptalca olabilir kusura bakmayın ama ipad in imei nosu nerde yazıyor. dışında yazan bişey mi bu? cevabınız için teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   30/04/2010 at 20:57

   Selamlar,

   3G’li iPad henüz benim de elime geçmedi ama iPhone ile benzer olacaktır diye düşünüyorum IMEI numarasının yazdığı yerler. Mutlaka kutusunda bulunacaktır. Bir de SIM kartın takıldığı tepsinin (tray) kenarında yazacaktır. Son olarak Ayarlar -> Genel -> Hakkında menüsünde de yazar.

 12. yigit

  30/04/2010 at 22:23

  Mustafa Bey, iBook uygulaması normal pdf dosyalarını gösteriyor mu? iBook uygulamasının dosya formatı nedir. Yani hangi uzantılı dosyaları gösterebiliyor. Eğer pdf ve başka yazı formatlarını gösterebiliyorsa aynı grafik arayüzü pdf dosyalarında da görebiliyor muyuz?(Sayfa çevirme efektini kastediyorum)

  • Mustafa Tan

   30/04/2010 at 22:38

   Selamlar Yiğit Bey,

   iBooks uygulaması normal pdf dosyalarını göstermiyor. iBooks’taki kitapların özel bir formatı var ve Apple tarafından hazırlanıyor birlikte çalıştığı yayın evleri tarafından.

   Dolayısıyla kendi hazırladığınız pdf’leri veya dosyaları iBooks ile okuyamazsınız. Bunun için geçenlerde tanıttığımız GoodReader uygulamasını öneririm. iBooks gibi efektlere sahip olmasa da oldukça başarılı bir uygulama:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/04/goodreader-ile-ipadde-rahatca-pdf-okuyun.html

 13. mehmet

  01/05/2010 at 09:54

  Merhaba yazı baya yararlı olmuş fakat flash olayı bana itici geldi flash desteği olmaması büyük eksiklik… 🙁

 14. Murat M.

  01/05/2010 at 23:44

  Mustafa bey selamlar,

  Ipad ile ilgili bir kaç sorum olacak, ipad altta yazdıklarımı çalıştırabiliyor mu?

  1- office programları(özellikle excel ve word) bunlar açıp, düzenleyebiliyor mu?
  2- winrar programı var mı? dosyayı açabiliyor veya biz sıkıştırabilir miyiz?
  3- msn var mıdır? iphonedaki gibi ebuddy türü program var mıdır?
  4- skype var mıdır?

  Teşekkürler…

  • Mustafa Tan

   02/05/2010 at 00:21

   Selamlar Murat Bey,

   iPad üzerinde iPhone İşletim Sistemi var (şu an iPhone 3.2 üzerindeki işletim sistemin versiyonu) Dolayısıyla iPhone’un yapabildiği bir çok şeyi yapabiliyor ve de çalışma mantığı benzer. Aslında iPhone’daki tüm uygulamaların iPad’da çalışıyor olduğunu söylemem bile bir çok sorunuza cevap olacaktır diye düşünüyorum ama yine de tek tek cevap vermeye çalışacağım.

   1) Aynı iPhone’daki gibi App Store’daki uygulamaların yetenekleri ölçüsünde Excel ve Word dosyaları açılabiliyor ve de düzenlenebiliyor. Fakat özellikle düzenleme konusunda iPad’in ekranına özel, yetenekli bir Microsoft Office uygulaması henüz göremedim. Fakat Apple’ın Office karşılık gelen ve Mac’lerde çalışan iWork isminde bir paketi var ve bu paketten 3 uygulamanın; Numbers (Excel’in karşılığı), Keynote (Powerpoint’in karşılığı) ve de Pages (Word’ün karşılığı) iPad versiyonları ayrıca satılıyor App Store’da.

   Bir de geçenlerde tanıttığımız GoodReader isimli uygulamaya bakmanızı öneririm: http://www.iphoneturkey.com/2010/04/goodreader-ile-ipadde-rahatca-pdf-okuyun.html

   2) iPad ile hazır gelen böyle bir yazılım yok, fakat iPhone için App Store’da var ise iPad’de de çalışacaktır. Açıkçası hiç ihtiyacım olmadı şu ana kadar.

   3) iPhone’daki tüm uygulamalar iPad’de çalıştığı için eBuddy de çalışıyor.

   4) Skype’in iPhone versiyonu olduğu için bu soruya da evet diyebiliriz.

   Aslında aşağıdaki iki inceleme yazısına gözatacak olursanız, bir çok sorunuz otomatik olarak cevaplanacaktır:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/04/ipad-almak-ya-da-almamak-i.html
   http://www.iphoneturkey.com/2010/04/ipad-almak-ya-da-almamak-ii.html

 15. Murat M.

  02/05/2010 at 10:17

  Cevabınız için teşekkür ederim Mustafa bey, iyi çalışmalar…

 16. Mustafa Güner

  04/05/2010 at 03:46

  Mustafa bey merhabalar,
  Ipad de MS Silverlight’da yazılmış sayfaları çalıştırabiliyor musunuz?
  http://www.silverlight.net/showcase/
  silverlight örnekleri mevcut…

  Teşekkürler…

 17. Anonim

  04/05/2010 at 14:59

  Sizi tebrik ederim.Gerçekten çok yararlı bilgiler veriyorsunuz.Heryerde çemkirme yazıları okumaktan bıkmıştım.Size ve sitede emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.Başarılar…

 18. Tatu Gokhan

  10/05/2010 at 23:27

  Mustafa Bey merhaba,
  ABC’nin uygulamasindaki videolara Turkiye’den erisemiyoruz. DNS vs ayarlari ile ulasmak mumkun mudur?
  Sevgiler…

  • Mustafa Tan

   10/05/2010 at 23:40

   Hayır mümkün değil 🙁 IP bazlı kontrol var. DNS ile bir ilgisi yok kontrolün.

 19. berna

  15/05/2010 at 15:44

  i.günler.ben ıphonden tunes kredi kartı nosu vermeden tunes yüklemeye calsıyorm edginiz işlemlerin de hepsini yaptım ama bende bir türlü none yazısı cıkmadı.lütfen yardımcı olurmusunz

 20. güner

  18/05/2010 at 23:13

  slm bende de amerıkadan aldıgım ve almaz olaydım dedıgım bır ı pod um var fakat cıhazın sarjı bıttıgı zaman kapanıyor ve ekranda sarj aletının pc ye gıren kısmı ve ust tarafında da dıck uzerınde nota ısaretı cıkıyor, bununla ılgılı black raın programından acıyordum ve sarjı tekrar bıttıgınde aynı ıslemı tekrarlıyorum,bunula ılgılı kalıcı yapılacak bır sey varmı, yardımlarınız ıcın tsk sımdıden

 21. nurullah

  19/05/2010 at 16:40

  merhaba MUSTAFA bey bende ipad almak istiyorum ama aklıma takılan bir kaç soru var
  1. multitasking özelligi varmi yoksada gelicekmi
  2. ipad’e windows yuklenebiliyormu youtubeda gördüm boyle bişey
  3. windowsun desteklediği flash özelligi yüklenebiliyor mu. desteklemesi için ne yapmalıyız (jailberak mi öneriyomusunuz)
  şimdiden cok tesekkur ederim

 22. nurullah

  19/05/2010 at 23:33

  bukadar hızlı döndügünüz için cok teşekkür ederim mustafa bey

 23. Mustafa Tan

  20/05/2010 at 20:02

  Artık Türkiye Store’dan aldığımız Apple ID ile iPad üzerinden App Store’a giriş yapabiliyoruz.

 24. dizapoen

  21/05/2010 at 13:12

  Doğru konuda mıyım bilmiyorum ama yurt dışından iPad 64 gb wifi+3g aldım. Daha 2 gün oldu ama benim bunu kayıt ettirebileceğim bir pasaport şu an için bulamadım. 3 ay sonra yurt dışına gideceğim, fransa’ya. döndüğümde acaba kendi pasaportumla kayıt ettirebilir miyim 4 ay sonra ipadi? şu an için ipad de 3g kullanmam şart değil çünkü. yoksa ipad yurt içine girdikten 1 ay sonra mı kayıt ettirmem gerekiyor? onu anlamadım.

  • Mustafa Tan

   21/05/2010 at 13:26

   Süre iPad ile ilgili degil, pasaport ile ilgili. Pasaport’un son bir ay icerisinde Türkiye’ye giris yapmis olmasi gerekiyor.

   • dizapoen

    21/05/2010 at 13:32

    ha yani 1 yıl sonra bile kayıt ettirsem olur öyle mi uygun bir pasaportla? bu arada buraya yazılan sorumsu yorumlar 🙂 size mesaj olarak cebinize mi geliyor, çok hızlısınız …

    • Mustafa Tan

     21/05/2010 at 14:38

     Evet olur.

     🙂 Yorum yazdığınızda e-mail geliyor.

 25. Berke

  21/05/2010 at 13:37

  Amcam bana “sana istediğin telefonu alıcam” dedi.Bende İphone istedim.Daha sonra sitenizde gezerken birsürü yazı okudum.Şimdi biraz kararsız kaldım.İpad mi almalı iphone mu?öncelikle ipad de arama yapılamıyor değilmi? İphone da ise bu oluyor ben ipadi telefon gibi kullanmak istiyorum bu mümkünmü?

  • Mustafa Tan

   21/05/2010 at 14:39

   Selamlar,

   iPhone ve iPad aslında biribirinden çok farklı. iPad telefon olarak kullanılmaz çünkü telefon modülü yok. Olsaydı bile kocaman cihazı telefon olarak kullanmak çok pratik olmazdı 🙂

   • Berke

    21/05/2010 at 17:44

    teşekkürler

 26. Ömer KAYA

  23/05/2010 at 19:54

  Merhaba bazı sitelerde itunes turkey store’a kaydolurken ipadin seri numarası kullanılamadığı söyleniyor. Bu doğru mu?

 27. Ömer KAYA

  25/05/2010 at 17:30

  Peki ipad’i kutudan çıkartınca ilk olarak ne yapmak gerekiyor? Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   25/05/2010 at 17:36

   Ayni iPhone’da oldugu gibi once aktive etmeniz gerekiyor.

   Bilgisayariniza iTunes indirip kurun, sonra usb kablosu ile cihazi bilgisayariniza baglayin.

   Ondan sonrasini iTunes adim adim yonlendirecektir.

 28. barıs erol

  25/05/2010 at 18:33

  arkdaslar bırsey soracagım sızlere ben lıbyadayım ve almadar hattını kullanıyroum ınternette gırmek ıstıyroum 10 dınara 45 saat uyelık aldım ıphonu ustunde gprs ıle baglı oldgunu gosterıyor fakat safarıye gırdıgımde hucresel verı agı etkınlestırılemedı dıyor . bana yardım edersmısnz?

 29. Semih T.

  28/05/2010 at 03:11

  Merhaba Mustafa bey,

  Bir yakınım ABD den ipad 64 gb wifi getiricek aleti ilk orda o açıp gelene kadar kullanıcak TR ye geldiğinde her hangi bir uyum sorunu gibi bir şey yaşar mıyım ?

  • Mustafa Tan

   28/05/2010 at 06:40

   Hayır hiç bir sıkıntı olmaz.

 30. Elshad

  02/06/2010 at 12:46

  Merhaba Sayın Mustafa Bey!

  Sizi Azerbaycandan rahatsız eden Azeri kardeşinizim.

  Ben inşaAllan ABD-den iPad 3G-lisini getirtiyorum. Acaba bunun 3G-sini kullana bilirmiyim? Kullanamazsam, unlock olma durumu var mı? Vodafone 3G-li simkartı iPad-e taktığımda çalışmasa bile sorun oluyor mu? Sadece WiFi olarak kullana bilir miyim?

 31. Elshad

  02/06/2010 at 12:49

  Ayrica word yahut pdf-li kitaplari okuya biliyor muyuz? Yahut PC-den wifi olarak word dosyalari aktara biliyor muyuz?

 32. Nurullah

  04/06/2010 at 23:33

  merhaba mustafa bey i pad’i amerikadan aldığımızda türkçe dil desteği i pad’in türkiyeye girişi ile birlikte dil seçenekleri bölümüne eklenecek mi?

 33. sinemis

  05/06/2010 at 22:23

  Mustafa Bey
  Titizlikle yeni aldigim datahatli simcardi kesip, ipade yerlestirmeme ragmen simcard bulunamadi diye bir uyari cikiyor. Acaba henuz imei kaydi yaptirmadigim icin midir?

 34. belma

  07/06/2010 at 17:13

  selam ‘

  ben amerika’dayim ve ipad almayi dusunuyorum ama 3g modeli degil sadece WIFI modelini almayi dusunuyorum .. dolayisityla benim burdan herhangi bir islem (resmi olarak pasaport vs.. gibi) yapmam gerekmiyor TR’ye gelince bir multi vinn cihazi alicam ve heryerde internete baglanabilicem ..benim icin onemli olan internete sorunsuzca baglanabilmek …bi multivinn cihazi sureli mi ? ayni cihazi burda (amerika) kullanabiliyor muyum? galiba gerek yok 🙂 ayni cihazi tr’de degilde burda alabiliyor muyum? (daha ucuz olabilir dusuncesi 🙂
  tesekkur ederim

 35. margo

  07/06/2010 at 18:17

  IPAD’imin seri numarasını kullanarak cihazın orjinalliğini kontrol edebilir miyim, ya da bunu yapmak için illaha Bilkom’u mu aramak gerek? Bir de seri numarasını başkasının bilmesi bana bir dert yaratabilir mi? Mesela garanti bitimi gibi birşey olur mu?

 36. la882

  11/06/2010 at 15:58

  iphone operatör ismini yazan yerin yanında E harfi (vodafone E )şeklinde var ve silemiyorum sanırım buda benim kontörlerimi tüketiyor galiba gprs bağlantısı gibi birşey yapıyor ne yapmam lazım

 37. NURULLAH

  12/06/2010 at 18:15

  mustafa bey ben amerikadan iphone4 alırsam ne kadara alırım net fitat olarak (800 dolara cıkıyomus sanırım alırken dogrumu) oradan alırsam turkiyede nasıl kullanırım.

 38. NURULLAH

  12/06/2010 at 19:47

  merhaba mustafa bey i pad’i amerikadan aldığımızda türkçe dil desteği i pad’in türkiyeye girişi ile birlikte dil seçenekleri bölümüne eklenecek mi?

  • Mustafa Tan

   12/06/2010 at 19:52

   Selamlar,

   Geçtiğimiz yıllarda aynı iPhone’da olduğu gibi, iPad Türkiye’de resmen satışa başlamadan bir süre önceki ilk yazılım güncellemesiyle Türkçe dil desteğine kavuşur.

 39. Oguzhan

  12/06/2010 at 21:29

  iphone 4g amerika dan alıp burada hemen kullanabilirmiyiz?

 40. fikretgedik

  13/06/2010 at 23:33

  Mustafa Bey,
  Toshiba Laptop ( oldukça eski, 5 yıllık ) ve iPad kullanıyorum. USB bağlantısı ile NOT CHARGING çıkmasına rağmen şarj oluyor. Sanırım, fazla program kullanılmıyorsa ya da başka bir nedenle şarj oluyor :))

 41. NURULLAH

  23/06/2010 at 22:39

  Mustafa bey çok acil yardımınıza ihtiyacım var ipjone bölümüne yazdım ama cevap gelmedi. phonenum 3G ve dün yeni sürümü yukelerken backupta takıldı kaldı bende birsuru bisey sildim ise yaramadı restore ettim onu yaparken sürümüze yüklemiş ancak bütün alplerin silinmiş 3 gün oncesine dondurdum yine gelmedi appler ve bu seferde klasir oluşturma özelliği gitti 80 dolarlık program vardı nolur onları ve içindekiler geri almam gerekiyo çok önemli veriler vardı icinde onlara ulaşmalıyım lütfen yardim edermisiniz

  • Mustafa Tan

   23/06/2010 at 22:48

   Selamlar Nurullah Bey,

   Daha evvelki yazılarımızda belirttiğimiz gibi Uygulamalar, Müzikler ve videolar gibi büyük boyutlu dosyalar klasik yedek dosyası içerisinde yer almaz. Bu uygulamalar iTunes ile sync edilerek yedeklenir.

   Eğer uygulamalarınızı düzenli olarak yedekliyorsanız zaten iTunes’ta mevcuttur, yine sync yaparak iPhone’a geri transfer edebilirsiniz. Eğer daha evvel hiç sync yapmadıysanız o zaman uygulamaları App Store’dan tekrar indirmekten başka çareniz yok. Daha evvel satın aldığımız uygulamalar, aynı Apple ID kullanıldığı sürece ücretsiz indirilebildiğinden ekstra para ödemeyeceksiniz.

   Yedekleme işleminde hangi dosyaların bulunduğunu ise aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/12/iphoneda-yedekleme-ve-yedekten-geri-donme.html

 42. onur

  23/06/2010 at 23:00

  merhabalar mustafabey benim bi sorunum var yardımcı olr sanız sevinirim
  telefonu 4.0 yapmak icin bilgisayara bagladım sanırım yükledi ama bacup yabarken sürekli bağlantı kopuyor yaklasık 3 saattir ugrasıyorum nolur yardım edin iphone sürekli yüklemeye calısıyo fakat devamlı usb kablosunu takıp cıkarıyomusum gibi sesler geliyo

 43. NURULLAH

  24/06/2010 at 00:22

  mustafa bey ben programları tekar indirdim ama paralı sanırım cünkü ucretli olarak gorunuyo mesela ifiles app bende vardı ama indirmek için tıkladım yine 0.99 dolar dedi indirdim ama paralımı indi acaba
  ve bende izlenceler cıkmadı klasor özelligim vardı backuptan sonra gitti ne yapmalıyım
  yardımlarınız için cok tesekkur edrim hakkınız odenmez

 44. halim

  24/06/2010 at 00:33

  ben appstordan phone security diye bi parmak izi güvenlik programı indirdim programa parmağımı tanıttım daha sonra tekrar girdim ve kilidi açmak istedim ama açılmadı bi türlü ve telim kilitli kaldı benim şebekemi görmüo hiç bi sim kartta görmüo başka firmanın kartını takınca sorun yok ama benim şebekeyi takınca kimse bana ulaşamıo ben herkesi arıyabiliom ama kimse beni arayamıyo ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olursanız çok sevinirim

 45. tayfun

  24/06/2010 at 11:58

  Ipad artık Türkiye’den alınan accaunt ile de hesap açmayı destekliyor.

 46. NURULLAH

  26/06/2010 at 00:29

  mustafa bey ben programları tekar indirdim ama paralı sanırım cünkü ucretli olarak gorunuyo mesela ifiles app bende vardı ama indirmek için tıkladım yine 0.99 dolar dedi indirdim ama paralımı indi acaba
  ve bende izlenceler cıkmadı klasor özelligim vardı backuptan sonra gitti ne yapmalıyım
  yardımlarınız için cok tesekkur edrim hakkınız odenmez

  • Mustafa Tan

   26/06/2010 at 01:17

   Merak etmeyin aynı apple id’yi kullandığınız sürece ücretsizdir daha evvel satın aldığınız uygulamalar.

 47. nilgün özkan

  28/06/2010 at 19:11

  bnm i phone (version 3.1.3) la ilgili bir sorunum var. kamerasından problem yasıyorum. kamerayı actıktan sonra acıldıgını gosteren bır kapak resim kitleniyo.ve öylece takılı kaldı 2 aydır.düzlemiyor.fotografta cekmıyor bu yuzden.ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz ? tesekur ederim 🙂

 48. Sertac

  12/07/2010 at 14:55

  Merhaba Mustafa Bey.

  iphone4 sadece micro simler ile çalışıcak, yani benim 10 sene önce aldıgım türkcel sim kartım buna olmayacak. Peki ben elimdeki büyük sim kartını türkcell bayisine’ mi gidip küçüğü ile değiştiricem. Yoksa kendim kenarlarını mı kesicem ?

  İlginiz için teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   12/07/2010 at 15:03

   Hemen kullanacaksanız kesmeniz gerekiyor fakat iPhone 4’ün Türkiye’ye resmen gelmesine yakın Turkcell iPhone 4 için de micro sim çıkartacaktır. O zaman bayiye gittiğinizde değiştireceklerdir.

 49. Argun

  13/07/2010 at 00:39

  Turkcel micro simcard cikarmis.Ben bugun IST galleria TIM den aldim.Sadece 1adet yollamislar.Bilgilerinize….

 50. nilgün özkan

  16/07/2010 at 03:27

  bnm i phone (version 3.1.3) la ilgili bir sorunum var. kamerasından problem yasıyorum. kamerayı actıktan sonra acıldıgını gosteren bır kapak resim kitleniyo.ve öylece takılı kaldı 2 aydır.düzlemiyor.fotografta cekmıyor bu yuzden.ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olurmusunuz ? tesekur ederim.

 51. nilgün özkan

  16/07/2010 at 03:27

  benim i phone (version 3.1.3) la ilgili bir sorunum var. kamerasından problem yasıyorum. kamerayı actıktan sonra acıldıgını gosteren bır kapak resim kitleniyo.ve öylece takılı kaldı 2 aydır.düzlemiyor.fotografta cekmıyor bu yuzden.ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olurmusunuz ? tesekur ederim.

 52. ibrahim

  20/07/2010 at 08:11

  ipadi migros dan yeni aldım i tunese bağladım açıldı sorun yok ancak iphone gibi müzik veya resim atmak için ne yapmam gerekiyor başlangıçta mobil me kayıt yapmamı istiyor oda yıllık para alıyor buraya kayıt olmadan müzik ve resim yüklenemiyor mu ?

 53. Ebru

  23/07/2010 at 21:39

  Ofis programi yukleyebiliyor muyuz.

  • Anonim

   05/11/2010 at 22:35

   evet oluyor ama denemedim, sadece bilgim var

 54. sibel

  28/07/2010 at 16:13

  Cok açıklayıcı guzel bir yazı. Ben gecen haftasonu sipariş uzerine ipad getirdim amerika apple storedan. Ancak 3g yerine sadece wifi 64gb getirmişim. Elimde kalır mı diye korkuyordum. Bu yazıyı okuyunca memnun oldum. İlgilenen varsa ve beni 05353083262 den ararsa sevinirim.

  • Ece

   16/08/2010 at 12:26

   Amerikadan bir ipad geldi.ama dil bolumunde turkce yok nasil yukleyebilirim

   • Mustafa Tan

    16/08/2010 at 12:48

    iPad’in Türkçe dil desteği henüz bulunmamaktadır Türkiye’de resmen satışı olmadığı için. Fakat yakında çıkar.

 55. Emre Ugurlu

  13/08/2010 at 16:59

  Mustafa Bey,

  Aşağıya kopyaladığım soruya neden maalesef cevabını verdiğinizi öğrenebilir miyiz lütfen? Yani mobil halde iken, iphone’un tethering özelliği ile Wi-fi yaysak ve iPad’dan de buna bağlansak?

  * iPad 3G modelini Amerika’dan almak çok iş çıkartacak gibi görünüyor. Sadece Wi-Fi’lı modelini alsam, ev veya iş haricinde internete bağlanmak için iPhone’umu modem olarak (tethering) kullanamaz mıyım?

  Maalesef kullanamazsınız. Fakat şunu unutmamak lazım, iPad iPhone gibi sürekli mobil olarak kullanılacak bir cihaz değil. Çoğu kez bir yerde oturulurken kullanılıyor ki artık çoğu yerde ücretsiz Wi-Fi bağlantısı mevcut. Bir tek otobüs/servis yolculuklarında 3G bağlantısı çok lazım oluyor.

  • Mustafa Tan

   13/08/2010 at 19:30

   Maalesef diyorum çünkü iPhone’u modem (tethering) olarak kullanamıyoruz. Tabii jailbreak yapılmadığını farzediyorum.

 56. oguzhan

  21/08/2010 at 01:30

  amerıkadan cocuklar ıcın ipad geldı ama cok sukur ıtunes yazısını gecemedım.:) yardımızı rıca edebılırmıyım

  • Murat

   21/08/2010 at 01:55

   bilgisayardaki itunes ile baglayin sonra acilir

 57. Deniz

  22/08/2010 at 18:38

  Bişey soracağım IPad i usb den takınca müzik atma olanağı var mı????

 58. gokcen soylu

  23/08/2010 at 02:56

  ben ipadi yeni aldim hic bir sorunum yokken bir anda kapandi kapanisi duzgun oldu ama bir daha acamadim sarji bitmistir diye sarja taktim pil isareti cikmadi bilgisayara taktim gostermedi ne oldugunu anlamadim

  • Murat

   23/08/2010 at 04:06

   yeni ise hemen garantiye götürün.

 59. NURULLAH

  23/08/2010 at 23:24

  Mustafa bey ben ipad alicam ama Şubat’ta yenisi tanitilicak diyolar yine nisandada cikicakmis varmı böyle bisey. ve 4.0 ios nezaman gelicek
  şimdiden çok teşekkürler

  • Mustafa Tan

   23/08/2010 at 23:47

   Selamlar,

   Her sene Apple yeni bir model çıkarıyor. Bu hesapla hiç bir zaman alamazsınız iPad 🙂 Daha nisana çok var. Elinizdekini satar yenisini alırsınız çok rahat 🙂

   iPad’e iOS4 sanırım eylül gibi gelecek. Sonbahar diye açıklamışlardı daha önce.

 60. Anonim

  24/08/2010 at 00:11

  ipad imi ve iphone umu update ederken her ikisi de kitlendi restore olmuyorlar. sorun ne olabilir?

 61. help me..

  27/08/2010 at 04:42

  slm yurtdısından alınan ıpad wifi+3g yi tr ye sokarken gumrukte de pasaporta ıslettırmem gerekıyo mu ? bu konuda hıc bısey bılmıyorum yardımcı olursanız sevınırım?

 62. Murat

  30/08/2010 at 12:55

  Sayin Mustafa bey,sizden birsey ogrenmek istiyordum benim ipad”de photolarda event ve place butonlari yok bunun sebebi ogrenebilrmiyim ve bunlari nasil koyabilirim

  • Mustafa Tan

   30/08/2010 at 13:02

   Bahsettiginiz ozellikler sadece iOS4’te var. iPad icin henuz iOS4 versiyonu yayinlanmadi.

 63. Murat

  30/08/2010 at 13:08

  Ben heryerde goruyorum hatta ipad’in kendi tanitim filminde bile var

 64. Ayla

  30/08/2010 at 16:43

  Merhaba mustafa bey
  Benim ipad imdan facebook a girdim fakat arkadaslarimla sohbet edemiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim..

  • Mustafa Tan

   30/08/2010 at 16:47

   App Store’dan facebook uygulamasını indirip chat yapmayı deniyorsunu değil mi? Facebook’un iPhone uygulaması iPad’de de çalışıyor. Aşağıdaki linkteki uygulamayı iPad’inize yükleyin ve ana menüdeki Chat seçeneğini kullanın.

   http://itunes.apple.com/tr/app/facebook/id284882215?mt=8

 65. Alper

  08/09/2010 at 14:11

  Slm. Ben Almanya’ya gidecem yakın bi zamanda.Hazır gitmişken bi iPad almayı düşünüyorum. Bi kaç sorum olacak.
  1.Bu ipadde mesela bir us üyelikle başka bi türkiye üyelik yani iki tane üyelik çabilir miyim?
  2. Benim bide iphone türkiye üyeliğim var. İpad’de hem iphone üyeliğini, hemde yeni açacağım ipad üyeliğini kullanabilr miyim?
  3.Mesela ilerde açılack tr app storedeki türkçe kitapları us üyeliktende edinebilir miyim?
  4. Us üyelik türk credi kartları kabul ediyo mu?
  Şimdiden çok sağol.

  • Mustafa Tan

   08/09/2010 at 17:27

   1) Evet. Aynı iPhone’da olduğu gibi iPad’de de birden fazla Apple ID kullanabilirsiniz.

   2) Bu sorunun cevabını zaten birinci maddede vermiştik aslında. Evet kullanabilirsiniz. Fakat neden iPad için ayrıca bir Türkiye hesabı açıyorsunuz ? Apple ID cihaz bağımsızdır.

   3) iPad’de zaten TR App Store açık. Sadece paralı kitaplar yer almıyor ve henü türkçe kitaplar yer almıyor. Eğer yayıncılar Book Store’a koydukları türkçe kitapların US Store’da da gözükmesini isterlerse US Apple ID ile tabii ki satın alabilirsiniz. Bu tamamen yayıncılar ile ilgili bir konu.

   4) Hayır kabul etmiyor.

 66. alper

  08/09/2010 at 18:16

  Çok teşekkür ederim beni bilgilendirdiğin için. Bunları bilmem iyi oldu. Bu siteyi iyiki açmışsınız bir sürü insan için bilgi kaynağı oluyor. Süper iş çıkarıyorsunuz.

 67. omer

  11/09/2010 at 03:02

  tesekkurler aciklamariniz icin mustafa bey .. benim sorum ipadi u.s.a apple store dan siparis ettik elimize shippingle direk geliyor mu hicbir sekikde gumrukle falan ugrasmaya gerek kalmiyor mu..

  • Mustafa Tan

   11/09/2010 at 11:30

   Tabii ki yurt dışından kargo, posta, vs. ile alınan ve parasal değer olarak belli bir miktarı geçen her şey gümrüğe takılabiliyor. Sanırım şu an bu miktar 100 Euro. Muhtemelen iPad’iniz gümrüğe takılacak ve astarı yüzünden pahalıya gelecektir. Keşke önce birilerine danışsaydınız.

 68. NURULLAH

  15/09/2010 at 15:15

  merhaba mustafa bey.. tr app storeda olmayan cloud browse programını us appstoredan indirdim. cloud browse sadece usa ve canadada calısır diye bi yazi cıkıyo.. ben bunu türkiyede nasıl kullnabilirim

 69. Anonim

  17/09/2010 at 10:35

  merhaba.ben kanadadan kendıme ıphone 4 aldım.turkcell sım ı mıcrosım boyutunda kestım tam oturdu ancak telefon sım kartı algılamıyor neden olabılır

  • sezer

   17/09/2010 at 10:38

   arkadasın sım kartın sarı yerının sım çerçevesıne değmemesını soyledı degınce algılamıyormus bu dogru mu

 70. Seda

  22/09/2010 at 12:00

  Merhaba ıphone u modem olarak kullanamıyoruz yazmışsınız ıpad demi modem olarak kullanamıyoruz ?

 71. leyla

  26/09/2010 at 19:28

  merhaba

  i pad de office programi bulunmamakta bu sorun nasil cozebilirim yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden cok tesekkurler kolay gelsin

  • Ogux

   28/09/2010 at 14:47

   itunes den iwork u satin alabilirsiniz. pages, number ve keytones 30$ ayri ayri da satin alabilirsiniz.

 72. Ogux

  28/09/2010 at 14:45

  Merhaba.. cok guzel bir site tebrikler..

  sorum su olacak,

  pages ile yazilan calismalari nasil gonderebilirim, ya da mailimden indirdigim bir docx dokumanini pages de actigim zaman ipad de nereye kaydediyor? daha sonra onu mail ile cagirip mail gonderebilir miyim?? tesekkurler

 73. leyla

  29/09/2010 at 03:39

  cok tesekkurler ederim kolay gelsin iyi calismalar

 74. olkan

  29/09/2010 at 12:53

  mobil dünyanın insanlara sunduğu olanaklar elbetteki keyif verici. Ama yazıları ve soruları okuduğumda işin daha çok oyun, eğlence v.b durumları değerlendirilmiş. Ama mobil dünyaya en çok ve ciddi anlamda iş dünyasında ihtiyaç vardır. Örneğin müşteriye giderken, excell, word, power point, outlook programları çok önemlidir. ipad bu anlamda yeterli midir ? Bir de bu açıdan değerlendirilmeli bence. Çünkü dizüstü bilgisayarlar artık pc lerin yerini EV ortamında alıyor, mobil olarak ağır ve sürekli bir GÜÇ kaynağı sıkıntısı yaşanıyor. Sonuç olarak, ipad ler bahsettim MS Office programları açısından siz(ler)ce yeterli midir ?
  olkan

 75. aslı karabas

  03/10/2010 at 17:17

  merhaba ;

  bana da arkadaşım amerikadan ipad wifi getirdi; fakat benim ipad konusunda hiç bilgim yok:(
  sanırım itunes’a girip ipadı aktive etmem gerkiyormuş; fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirm:)

  • Mustafa Tan

   03/10/2010 at 17:30

   Aşağıdaki linkte iPhone için adım adım yapılacaklar var. iPad de çok benzeri. Aşağıdaki gibi iPad’i iTunes’a bağlayın hemen aktivasyon olacaktır.

   http://www.iphoneturkey.com/2010/09/adim-adim-yeni-iphonea-gecis.html

   • aslı karabas

    03/10/2010 at 17:56

    öncelikle çok teşekkür ediyorum, peki itunesu yüklerken location kısmı türkiye kalsın mı?
    yoksa amerika yapmam gerekiyor mu?
    dediğim gibi birazcık acemiyim:)

    • Mustafa Tan

     03/10/2010 at 18:07

     Turkiye secebilirsiniz.

 76. mehmet hashamzaoglu

  04/10/2010 at 20:26

  benimde sorunum 3g s cihazıma 4.1v yükledim cihaz açıldı ama geçersiz sim dedi daha sonra restore ettim ve tamamen çöktü sadece acil çağrıya geçti ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz
  teşekkürler

 77. elif

  06/10/2010 at 15:07

  Şu an için ipad almak istiyorum. Büyük şehirde yaşamadığım için, Migroslarda hala satışı var mı bilmiyorum. Pupada yok anladığım kadarıyla. İnternetten mümkün müdür? Güvenle alabileceğim ve garantisi olacak bir satış kanalaı önerebilir misniz? Teşekkürler.. ELif

 78. uffff

  08/10/2010 at 23:30

  ben ıpadıme pcden resım yukledım fakat sımdı sılemıorum nasıl sılebılırım ayrıca paylastıgınız bılgıler ıcın cok tesekur ederım cok yardımcı olduu

 79. NURULLAH

  09/10/2010 at 12:58

  15/09/2010 at 15:15
  merhaba mustafa bey.. tr app storeda olmayan cloud browse programını us appstoredan indirdim. cloud browse sadece usa ve canadada calısır diye bi yazi cıkıyo.. ben bunu türkiyede nasıl kullnabilirim

 80. melih

  13/10/2010 at 21:31

  Merhaba mustafa bey tum yorumlarinizi okudum cok aciklayici bilgi veriyorsunuz tsk ederim size yalniz benim en cok merak ettigim soru iki kez sorulmus ama ikisinede cevap yazmamissiniz sebebini bilmiyorum ben tekrar sormak ihtiyaci duydum Ipad microsoft office programlarini destekliyor mu world³ du exel³e bilgisayarda oldugu gibi rahatlikla kullanabiliyor muyuz ???????

  • Mustafa Tan

   13/10/2010 at 21:41

   Selamlar,

   iPad ve iPhone App Store’da yer alan tüm uygulamaları destekliyor. Microsoft Offiice uygulamaları (Word, Excel, Powerpoint) App Store’da yer almadığı için dediğiniz anlamda desteklenmiyor.

   Fakat üçüncü parti uygulamalar kısmen de olsa bu açığı kapatmaya çalışıyor. Fakat Apple’ın Office muadili uygulamaları da var. Örneğin Word’ün karşılığı olan Keynote’a bir gözatabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/05/ipad-keynote-incelemesi.html

 81. melih

  13/10/2010 at 22:55

  tsk ederim bir kac sorum daha olacak bu onerdiginiz programlar sadece mac ve ipad de mi calisir bende 7 var ona kursam ordan yapsam sonra i pade yuklesem olur mu cunku ben bunu ticari amacla kullanacagim cekmis oldugum resimlerin uzerine fiyat adet sayisi yazmam lazim bunlar mumkunmudur bu programin icin tsk ederim

 82. kökçe

  14/10/2010 at 22:13

  iyi akşamlar ben usa dan iphone 3gsmodeli mb716ll aldım simkilıdini kırmak için ne gibi işlem yapabilirim teşekürler

 83. ismail

  21/10/2010 at 15:38

  iyi günler mustafa bey. geçen hafta amerikadan iphone 4 aldım. version 4.0.1 jailbreak de yaptım. telefonumu kullanabiliyorum. ama internete giremiyorum. forumlara baktığımda GENEL / AĞ / HÜCRESEL VERİ AĞI / APN kısmına internet yazın diyor. ama iphone 4 yurt dışı cihazı olduğundan hücresel veri ağı bölümü tıklanmıyor. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 84. Bulent

  25/10/2010 at 18:16

  Merhaba Mustafa Bey
  birkac gun once bir tane ipad aldik…16GB / 3G….turkcell abonesiyim ve ayrica iphone kullanicisiyim….iphone mda zaten 1 mb lik internet paketim var…
  turkcelle gorustuk ve eş kart cikarttik (64 luk)..hic problem yok…
  ama ipad e karti taktiktan sonra problemler basladi…
  bana telefon edenler ” aradiginiz kisi sizi kabul etmemektedir” yada bunun gibi bir mesajla karsilastiklarini soyledi… zaten telefonuma da beni arayanlarin mesajlari dusmeye basladi…
  Turkcell i aradik… bize telefonla , ipad in yanyana oldugu icin bazen boyle olabilecegini soylediler :)…ayri yerlere koyduk ama sorun devam etti…ben de data kartini cikarttim cebimde geziyorum…cok lazim oldugu zaman takip isimi hallediyorum sonra yine cikartiyorum…ama zahmetli oluyor…
  sanirim tukcell bu isi daha cozememis….sizce bi cozumu var mi…ne yapabiliriz..
  tesekkurler iyi calismalar

  • Mustafa Tan

   25/10/2010 at 18:33

   Selamlar,

   Maalesef eşkart bu şekilde kullanıma uygun bir çözüm değil. İki cihaz da aynı anda açıkken bu tip sorunlar hep olacaktır.

   Eşkart da her iki SIM kartın biribirinin kopyası. Dolayısıyla iki cihaz da açık olduğunda şebeke, telefon ve SMS çağrılarını sadece iPhone’a, internet bağlantısını da iPad’e yönlendirmesi gerektiğini bilemez.

   Sonuç olarak Turkcell’in yapabileceği birşey yok. Eşkartları eskiden araç kiti olan kullanıcılar kullanıyorlardı araç telefonlarında.

 85. ilker

  28/10/2010 at 09:35

  Mustafa bey merhaba,
  öncelikle tekrar tekrar tüm paylaşımlarınız için teşekkür etmek istiyorum, sayenize mobil hayatlarımızı daha iyi kontrol edebilir olduk… yada oldum 🙂
  benim bir sorum olucak; “iphone 3gs” sahibiyim ve geçen ay amerikadan da bir “ipad wi-fi 32gb” edindim olabildiğince bilinçli kullanmaya çalışıyorum. fakat aynı ev içerisinde iphone um ve arkadaşımın iphone 4 ü evimdeki wi-fi interneti 3birim çekerken ve gayet hızlı surf ederken ipad im bu wi-fi üzerinden sadece 1 birim çekiyor ve app store da iken sürekli internet bağlantı sorunu veriyor. acaba ekstra bir ipad ağ ayarı falanmı yapmak gerek , daha evvelki soru cevapları olabildiğince okudum ama buna benzer bir soru cevap bulamadım. umarım yardımcı olursunuz. şimdiden teşekkürler.
  not: buarada orjina ipad case kullanıyorum onuda çıakrtarak denedim ama herhangi bir değişikik olmadı.

  • Mustafa Tan

   30/10/2010 at 10:41

   Başka Wi-Fi ağları ile denediniz mi? Onlarda da aynı sorun var mı?

   Bir de en güncel yazılımımı kullanıyorsunuz. Öyle değilse bir update edin. Olmadı bir de restore deneyin.

   Yine sorun devam ederse donanımsal bir sorun var demektir.

   • Anonim

    30/10/2010 at 22:15

    kullandigim surum 3.2.2.(7B500) diger wifi ler dede denemedim bi deniyim 🙂
    umarim restore ile hallolur
    tesekkurler

   • ilker

    05/11/2010 at 09:03

    ipad ime restore yaptım ve yaklaşık 1 haftadır bulduğum tüm wi-fi larda test ettim sorun yok gibi görünüyor teşekkürler Mustafa Tan aynı sorundan muzdarip başka arkadaşlar varsa aynı yolu seyredebilirler bence.

 86. cemhan yavuzerler

  31/10/2010 at 11:49

  Mustafa bey merhaba,
  I pad 16GB 3G+wifi kullanıcsıyım, 2 gündür bazı app. lar açıkken (özellikle oyunlar) kendi kendine kapanıyor. Mevcut app. silip tekrar bilgisayarımda syn. etmeyi deneyeceğim. Sizin önereceğiniz bir çözüm varmı?. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

 87. emre

  31/10/2010 at 21:35

  Merhabalar Mustafa Bey ben ipad 64gb wi-fi sahibiyim tavsiyenize uyup multi vınn aldım yalnız ipad bağlanmış görünüyor ama internete giremiyor neden olabilir acaba?

  • Mustafa Tan

   31/10/2010 at 21:49

   Selamlar,

   MultiVINN’ın ayarlarını yaptınız değil mi? Yani bilgisayarınızla bağlandığınızla internete girebiliyor musunuz MultiVINN üzerinden ?

 88. Burak

  02/11/2010 at 19:21

  Merhaba;
  yukarıda bir arkadaşla aynı sorunu paylaşıyorum fakat cevap yazmamışsınız.bende başka sitelerde çözüm bulamadığım için size tekrardan aynı soruyu sorucam 🙂

  ben amerikadan 64gb 3g wifi li ipad aldım 2 ay önce.sonra birkaç gün sonra ipad tamamen kapandı ne sarj oluyor ne de bilgisayara bağlanıyor.acaba sorun kayıt ettirmememde mi yoksa donanımsal bir sorun mu şimdiden teşekkürler 🙂

 89. MELTEM

  03/11/2010 at 12:37

  ipod kullanıyorum ve ekranda ıtunes programı görünüyor fakat ekrana giriş yapılamıyor nasıl yükleneceği konusunda yardımcı olusanız seviniriö.

 90. kubra

  17/11/2010 at 00:42

  ben suan japonyadayim ve iphone 4 aldim bunu turliyey getirdigimde actirabilirim bunu simkart yeri kucuk turliyedeki simkart yerleri buyuk acaba bu amerikada cikan iphone larin simkart yerleri nasil acaba cvp verirseniz sevinirim

  • Mustafa Tan

   17/11/2010 at 10:12

   Tüm dünyadaki iPhone 4’ler için artık Micro SIM kartlar gerekiyor ve bu kartlardan Türkiye’de de satılıyor artık.

 91. ercan

  18/11/2010 at 12:32

  selam sizin direktiflerinizle ıphone 3g hakkında bayağı bilgi edindim teşekkür ederim
  şu an yazı fontu ile ilgili bi problemim var en küçük fontu seçtiğim halde rehber de bulunan liste hala büyük font ta bunu ayarlamak için bir yol varsa yardımcı olursan memnun olurum saygılar

 92. Merve

  20/11/2010 at 20:30

  Merhaba
  Benim iki sorum olucakti banada tam bir hafta once cin den wifi+3g li ipad geldi ben turkcellden microsim kart aldim fakat orda kayit yaptirmamla ilgili bisey solemediler ben burdaki yazilardan ogrendim. Acaba ipadim kac gun icinde kapanir bir bilginiz varmi.ayrica bana sms ozelligide oldugu solenmisti..
  Ikinci sorumda facebooka ipad im ile nasil resim yukleyebilirim? Daha once iphone da kullanmadigim icin bir bilgim yok yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler.

  • Mustafa Tan

   20/11/2010 at 21:48

   Selamlar,

   1) SIM kartını taktığınızdan itibaren eğer kayıt yaptırmazsanız 2-3 hafta içinde cihazınızın 3G özelliği çalışmaz olacaktır. Fakat Wi-Fi özelliği ile halen internete bağlanabilirsiniz.

   2) iPad’de SMS özelliği bulunmamaktadır. Maalesef sizi yanlış bilgilendirmişler.

   3) iPhone uygulamalarının çoğu iPad’de de çalışmaktadır. Dolayısıyla Facebook’un iPhone uygulamasını iPad’inize yükleyerek resim yükleyebilirsiniz. Uygulamanın linkini aşağıda paylaştım:

   http://itunes.apple.com/tr/app/facebook/id284882215?mt=8

 93. mine

  21/11/2010 at 14:48

  selam
  iphonumu 4.1. update etmek istiyorum update ettiğim zaman bilgilerim gidicek mi onu öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 94. erdem

  01/12/2010 at 08:45

  Merhaba
  yeni bir IPAD aldım, yazılımı eski, 0s 4.2 ye yükseltmek için itunes dan programı indirdiğimde -3259 hata kodu veriyor. Yardımızını rica ediyorum ..

  teşekkürler

 95. Gökhan

  01/12/2010 at 11:27

  Merhabalar,
  Bu faydalı site için öncelikle çok teşekkürler.
  Bir sorum olacak (umarım doğru yere yazıyorumdur); şirkette kullandığım laptop internete network ağından bağlı.
  Ben laptop üzerinden ıphone 4 ile internete bağlanabilir miyim?
  Şimdiden tyeşekkürler.

 96. Pingback: iphone4 ve ios4 | iPhoneBlog.biz

 97. Levi

  11/12/2010 at 13:17

  Merhaba ben i padi 4.2.1 e upgrade ettim ancak yukarıda bulunan ekran dönmesini engelleyen kilit artık ses kilidi haline geldi tekrar ekran kilidi haline nasıl getirebilirim teşekkürler

 98. yusuf

  19/12/2010 at 19:25

  merabalar mustafa bey ben telefonuma reset attım ve şimdi bidaha acılmıyo sadece ekranda elma şekli gözüküyo ne yapmam lazım…

 99. Akalsba

  20/12/2010 at 22:33

  iPadi aktif olarak maillerimi kontrol etmek icin kullanıyorum. Okunmamış mİller arasinda hızlı geçişi nasıl yapabilirim, bir kısa yol tuşu var mı, ornegin bb de U tuşu bu ıse yarıyor
  Tskler

 100. Ertug

  03/01/2011 at 23:16

  iPad de pin kodunu nasıl değiştirebilirim?
  Teşekkürler

 101. Neset

  06/01/2011 at 17:54

  Merhaba,
  Öncelikle yayınladığınız bilgiler için teşekkürler. Kısa bir sorum var; elimde yurtdışından gelen sim kilitli bir iPad var (v3.2.2), bu versiyon için unlock mümkün mü?

  • Mustafa Tan

   06/01/2011 at 18:07

   Selamlar,

   Bildiğim kadarı ile iPad’ler SIM kilitli satılmıyor. İçine bir SIM kart takıp, iTunes’a bağlayarak aktive etmeyi denediniz mi?

   • Neset

    08/01/2011 at 14:50

    Merhaba,
    Cevabınız için teşekkür ederim, cihazı iTunes’a bağladığımda aktivasyonla ilgili bir şey göremedim, sanırım aktive edildiği için görünmüyor.

    Cihazı ilk açtığımda pin kodunu girmemden sonra sağ üst köşede network arıyor (anten çizgileri beliriyor) daha sonra “No service” yazısı çıkıyor.

 102. aybala

  14/01/2011 at 21:29

  merhabalar. ben 13 yaşındayım ve ipad hakkında pek bir bilgim yok. öncelikle çok güzel bir siteniz var. ve bu site sayesinde apple’ın ürünleri hakkında bilgi edindim. çok teşekkürler. ben yarıyıl tatilinde almanya’ya gidip 34 gb lık bir Ipad wifi 3g alacağım. fakat bu ürün hakkında pek fazla şey bilmiyorum. benim sorulaım;

  1) yukarıda bir yazı görmüştüm ” ipad microsoft office i içeriyor mu ) diye. sizde office e benzer bir uygulaması var yazmışsınız. o uygulama nasıl bir şey?

  2)ben ipad 3g yi türkiyeye getirince ona uygun hat mı alacağım. hiçbir bilgim yok. lütfen yarımcı olun 🙂

  • Mustafa Tan

   14/01/2011 at 21:59

   1) Apple’ın Microsoft’un Office paketine karşılık gelen iWork isimli bir paketi var. Bu paketten ise 3 uygulama iPad’de yer alıyor. Bunlardan iki tanesinin incelemesini paylaşmıştık daha evvel:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/05/ipad-keynote-incelemesi.html

   http://www.iphoneturkey.com/2010/12/ipad-pages-incelemesi.html

   2) Eğer yurt dışından iPad’in 3G versiyonunı alırsanız, yukarıda anlattıldığı gibi pasaportla IMEI kaydı yaptırmanız ve bir data hattı (tabi bir de SIM kart) almanız gerekir. Yoksa sadece Wi-Fi özelliğini kullanabilirsiniz.

   • Anonim

    11/10/2011 at 17:42

    Selamlar , sizlere bir sorum olacaktı, ben yeni bir IPad2 aldım ve daha önceden bilgisyarımda kullandığım 3g bağlantımın sim kartını ( mikro sim ) ipad e takıp internete bağlanmak istiyorum. böyle bir olasılık varmıdır ? ayrıca herhangi bir aktivasyo olayı söz konusumu yoksa kartımı küçülttürüp ipad e takarak direk internet erişimi sağlayabilirmiyim ? Teşekkürler

  • aybala

   15/01/2011 at 18:05

   Çok teşekkürler. peki IMEI kaydı yaptırırken vergi alırlar mı benden. ayrıca IMEI kaydı dediğiniz şeyi nerden ve nasıl yaptırabilirim?

  • aybala

   15/01/2011 at 18:16

   çok teşekkürler. 🙂

 103. 1999

  19/01/2011 at 14:33

  merhaba
  WİNDOWS 7 KULLANIYORUM ACABA IPAD İ KULLANABİLİR MİYİM?
  IPAD LE AŞAĞIDAKİ UYGULAMAYI NASIL YAPABİLİRİM?BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
  PDF VE TİFF ŞEKLİNDE TARANMIŞ BİR GEOMETRİ KİTABININ IPAD E NASIL YÜKLENDİĞİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM.

  TARANMIŞ BİR GEOMETRİ KİTABINDAN RESİM SEÇİP , ONU BAŞKA BİR SAYFAYA KOPYALAYIP E MAİL OLARAK GÖNDERMEK VE YAZICIDAN ÇIKTISINI ALMAK.
  AYRICA BEN IPAD İN KALEMİNİ ALARAK GEOMETRİ SORUSUNUN ÜZERİNE YAZI YAZABİLMEK İÇİN HANGİ YAZILIMI YÜKLEMELİYİM?
  WORDDA KULLANDIĞIM MATEMATİKSEL İFADELERİ IPAD DE NASIL KULLANABİLİRİM?
  NETTE DERGİ GAZETE OKURKEN EKRAN RESMİNİ KAYDETME ÖZELLİĞİ VAR MI?
  FOXİT READERIN KALEM ÖZELLİĞİ SAYESİNDE BELGEYE YAZI YAZMA SİLME İŞLEMİ VAR.
  TARANMIŞ PDF BELGELERİNDE NASIL KULLANABİLİRİM?

  IPAD DE SNAGİT , CAMTASİA SMART NOTEBOOK GİBİ VİDEO HAZIRLAMA PROGRAMLARI KULLANABİLİR Mİ?
  TEŞEKKÜR EDERİM.

 104. Umut

  23/01/2011 at 01:16

  Selam,

  İpad kullanımı ile ilgili iki sorum olacak:
  1-apps’ler için oluşturduğum klasorlere şifre koyabilir miyim ?
  2-açtığım uygulamalardan home tuşuna basıp çıkıyorum, ama böyle kapanmıyor, değil mı ?arka planda çalısmaya devam ediyor…bu durumda home tuşuna iki kez basıp ekranin altinda gorunen “arka planda çalışanları” görüyorum, burdan kapatıyorum..ama bunun daha kolay bir yolu var mı?

  Tesekkurler..

  • Mustafa Tan

   23/01/2011 at 09:42

   Selamlar,

   1) Maalesef hayır
   2) Her uygulama arka planda çalışmıyor. Multitasking listesinde gözükmesi arka planda çalıştığını göstermez. Aslında en son kullandığınız uygulamaları da gösterir. Bazı uygulamalar sadece kaldığı yerden devam etme imkanı sunuyor.

   Multitasking konusunda detaylı bilgi için:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/06/ios4-incelemesi-i.html

 105. aybala

  23/01/2011 at 19:18

  merhaba. size yine soru soracağım .

  1) ipad i almanyadan buraya getirirken çantamın içine koyacağım. fakat uçağa binerken taramadan geçiyoruz. bu tarama esnasında ipad Xray lere maaruz kalarak bozulur mu?

  bu sorularımdan dolayı umarım sizi rahatsız etmiyorumdur 🙂

  • Mustafa Tan

   23/01/2011 at 19:51

   Selamlar,

   Eğer bozulsaydı inanın dünya bozuk elektronik eşya çöplüğüne dönerdi xray cihazları yüzünden. İçiniz rahat olsun iPad de dahil hiç biri bozulmaz.

   Bu arada çoğu ülkede iPad’i XRay’den geçirme zorunluluğu bulunmuyor.

  • aybala

   25/01/2011 at 21:31

   yeniden teşekkürler 🙂

 106. kadir

  23/01/2011 at 23:04

  merhaba butun yazilarinizi okudum cok aciklayici cevaplar sunmussunuz tesekkur ederim fakat beim sorunum ipad’imi pc de goremiyorum itunus aciyor fakat ipadim goremiyorum yardimci olurmusunuz simdiden tesekkurler

 107. muharrem köse

  29/01/2011 at 13:11

  merhaba arkadaslar benım sorunum sudur.bende 3gs var ve bu cıhazıma ipadlarde yuklenebılen jeppesen app yuklemeye calısıyorum ama urun sadece ipad için.ben bu programı iphone için yukleyemezmıyım.bır yolu varmıdır.app benım ıcın cok onemlı havacılıkla ılgılı br yontemı varmıdır.cıhazım jb bır yolunu bılen bana yazarsa sevınrım.iyi gunler

  • Mustafa Tan

   29/01/2011 at 13:32

   Selamlar,

   Benim bildiğim mümkün değil. Fakat tabi jailbreak dünyasında herşey olabilir. Fakat yine de uygulama iPad’e göre tasarlandığından iPhone’da bir şekilde çalışsa bile hiç kullanışlı olmayacaktır.

 108. ayhan

  09/02/2011 at 12:18

  Amerika veya İngiltere den alınacak İPAD 3G ler için Türkiye de kullanımda bir sorun var mı?Turkcell micro sim kart ile çalışır mı?
  not:Geçen hafta kardeşim Amerika da best buy dan korkup almamış.Satış elemanı başka ülkelerde çalışmaz 3g özelliği demiş.

 109. Ziya

  17/02/2011 at 11:46

  Merhaba. Öncelikle bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim. Soruma gelince maalesef henüz net bir cevap bulamadım, iphone 3gs kullanıyorum ve ipad 16gb wifi almak istiyorum. Evde olmadığım süreçte iphone nun 3g internetini ipadde kullanabiliyormuyum? İnternette iphone a jailbreak yaparsam yükleyebileceğim bir programdan bahsedildiğini gördüm ve bu şekilde yapılabiliyormuş ama ben telefonuma jailbreak yapmak istemiyorum. Başka bir alternatif varmı?

 110. Damla

  21/02/2011 at 22:56

  Merhabalar
  Ben ilk defa bi apple urunu olarak ipad aldim. Ancak itunes u bile kullanamiyorum. Oyunlar ve applicationslar icin hesap actim ancak mutlaka kredi karti istiyor. Free uygulamalari yuklemek icinde mi kredi karti zorunlu
  Tesekkur ederi

 111. Yusuf

  22/02/2011 at 22:23

  iPAD WİFİ DE GPS – HARİTA VAR MI ?

 112. caglarcaglar

  26/02/2011 at 20:58

  ıpad ımde internette dolaşırken sol kısmındaki işaretlerden birine basıp ana ekrana ekle seceneğine elim değdi. ve bunu silemiyorumm!!:S ı tunes ten de silinmedi köşesinde çarpı seçeneği yok ve delete tuşuda işlemedi..neyapabilirim ??şimdiden tşkler

  • Mustafa Tan

   26/02/2011 at 21:12

   Selamlar,

   Silmek istediğiniz ikon üzerinde parmağınızı uzun süre basılı tuttuğunuzda köşesinde çarpı işareti çıkmıyor mu?

   • caglarcaglar

    27/02/2011 at 15:03

    onu bilmiyodum yaptım 🙂 oldu. çok tşklerr:))

 113. bilal

  01/03/2011 at 06:03

  mrb avrupadan iphone getirttim ama avea hattımı tanımıyor ne yapmalıyım telefonun giriş kaydını yaptırdım teşekkürler

 114. Erkut Akalın

  02/03/2011 at 00:36

  Mustafa bey öncelikle tebrik ediyorum harika bir blog diyebilirim.Ben 3,4 gün önce A.B.D. den ipad Wİ-Fİ 3G ALDIM.Bunu pasaporta falan işletmelimiyim .Ben açıp itunesi kurdum.güncelledim.Sol üstte servis yok yazıyor bu ne anlama geliyor bilmiyorum.Bazı forumlarda güncellemeyin ABD den alınanları diyor.İMEİ kaydı falan gerekiyormu bunlarda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler

  • Mustafa Tan

   02/03/2011 at 00:45

   Teşekkürler Erkut Bey,

   Aslında tüm sorularınızın cevabı yukarıda madde madde var.

   Servis yok demesinin sebebi pasaportunuz ile IMEI kaydı yaptırmamış olmanızdır büyük ihtimalle. (Yukarıdaki ilgili maddeye lütfen gözatın)

   Forumlarda yazan iPad ile ilgili değil hep iPhone ile ilgili (bu konu da yukarıda var 🙂 ) iPad’ler SIM lock’lı satılmıyor içiniz rahat olsun. Eğer 3G özelliğini kullanmak istiyorsanız IMEI kaydı şart.

   • Erkut Akalın

    05/03/2011 at 01:08

    işimi hallettim cevabınıza teşekkür ederim

 115. Anonim

  02/03/2011 at 14:41

  Merhaba,

  ipad ile herhangi bir design programı kullanılıyor mu,
  desen cizmek mümkün mü, bir de desen cizmek icin ayrıca satılan bir kalemi var mı?

  Tesekkürler…

 116. çağlar

  03/03/2011 at 16:17

  ıpad 2 ler microsoft office proğramlarını açıyor mu.Açmazsa bunun bir çözümü war mı

 117. büşra

  09/03/2011 at 18:44

  Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. benim şuan toshiba bir pc’m var. ancak fanı çok ısındığı ve pil ömrü bittiği için artık yeni bir pc almak istiyorum.onun dışında performans açısından hiçbir sıkıntım yok bilgisayarımdan çokta memnunum. macbook almaya karar vermiştim ki ipad le birlikte aklım karıştı. acaba macbook almak yerine ipad alsam benim işimi görür mü? pc de yaptığım şey microsoft office word ve powerpoint programlarını kullanmak genelde. bu dosyalar ipad de açılabiliyor mu? yoksa farklı bir programmı kullanılıyor bilmiyorum. buarada macbook la ipad karşılaştırmak absürt gibi dursada sürekli seminer veren pc yi yanımda taşımak zorunda kalan biri için hafiflik açısında böyle bir karşılaştırma yapmamı mazur görün. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 118. Aysegul

  10/03/2011 at 11:37

  Merhabalar öncelikle verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim benim sorum i pad imı yeni aldığım için hiçbir bilgim yok daha önce Apple in hiçbir ürününü kullanmadım … Facedeki videoları ve canlı tv izliyemiyorum bunun için hangi programı yüklemem lazım bilginiz varmı

 119. ALper

  10/03/2011 at 17:09

  Acaba Ipad ile telefon gibi konusuluyor mu ? Paylaşım için tsk..

 120. Anonim

  10/03/2011 at 23:35

  merhabalar mustafa bey
  IPAD2 de dahili navigasyon sistemi varmidir? tum guzelliklerinin yanisira araçta navigasyon cihazi olarakta kullanmak istiyorum (telefon hatti uzerinden baglananlari kastetmiyorum bizzat navigasyon cihazi gibi uydudan konum alacak)

  • Mustafa Tan

   10/03/2011 at 23:38

   iPad’de dahili bir navigasyon uygulaması yok ancak App Store’dan yükleyip kurabilirsiniz.

   Fakat iPad’de dahili GPS modülü de yok. Ancak baz istasyonlarından konum bulabilir o da navigasyon yazılımları ile sağlıklı çalışmaz.

 121. ALper

  11/03/2011 at 16:33

  Türkiyeye nezaman gelicek IpAD 2 !!

 122. BAYRAM BAŞKURT

  12/03/2011 at 20:36

  ıpad kullanıcısıyım ıpad tıme mıcro sımkart takılmakta data ıcın vodafone mıcro sımkart aldım taktım bır hafta cok guzel bır sekılde ınternete gırdım fakat sımdı ıpad sımkartı gormemektedır acaba bır programındanmı kaynaklanıyor yardım olsanız sevınırım tskler saygılarımla…

 123. deniz

  07/04/2011 at 14:40

  Merhabalar.Ben ipad 2 almak istiyorum fakat bi konuda sıkıntım var bana lazım olan exel programı bunun içinde open ofis diye metod programları varmış ama bana başka yerden exel formatında dosya gelirse nasıl açılcak bunun hakkında bilgi verirseniz sevinirim Teşekkürederim şimdiden..

 124. görkem yılmaz

  23/04/2011 at 20:19

  mustafa Bey merhabalar, yakında yurt dışından wifi li ipad2 almayı planlıyorum. aynı zamanda iphone3gs sahibiyim. ipad i aldıktan sonra, bilgisayarımdaki mevcut itunes a bağlayınca, iphone 3gs imdeki tüm uygulamalarım senkronizasyon ile otomatik olarak ipad ime aktarılmış mı olacak? yoksa ipad2 yi önce tanıtmam mı gerekiyor, ya da ne yapmam gerekiyor. yardımlarınız için şimdiden çok çok teşekkürler.. hizmetiniz paha biçilmez, saygılarımla

 125. Murathan Akgül

  15/05/2011 at 21:06

  IPAD de uygulama 20 KB ustunde olduğu için wi-fi baglantısı istiyor.Yüklenecek uygulama bekliyor diyor, ben yükleme yapmadan silme şansım varmı..Silmek istediğim dosyanın üstüne basılı tuttum ama kösesinde X işareti çıkmıyor..
  Değerli yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

  • Mustafa Tan

   15/05/2011 at 21:19

   iPad’inizde hangi versiyon yüklü?

 126. Daniel

  23/05/2011 at 21:34

  Merhaba, size ipad2 hakkında bir kaç sorum olacak.
  1.ben roman yazmak için iyi bir araç olduğunu düşünüyorum fakat microsoft’ta yazacağım yazıyı ipad’a atıp yazabilir miyim? bir de ipad’in microsoft programı var mı?
  2. sizce ipad2 wifi’yi mi ipad2 wifi-3g yi mi almalıyım? aradaki tek fark 3g mi? şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

  • Mustafa Tan

   23/05/2011 at 21:43

   Selamlar,

   1) Evet yazabilirsiniz. Ornegin Pages kullanabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/2010/12/ipad-pages-incelemesi.html

   2) Evet 3G’de fazladan SIM kart üzerinden internete cikma özelligi var.

   • Daniel

    23/05/2011 at 21:57

    teşekkürler 😀

    • Derman Can

     28/05/2011 at 15:20

     arkadaslar oncelıkle herkese selam. ipadime yukledıgım ses kayıt programının adı audionote programı ben bu programla onemlı bır kac ses kayıt ettım bu kaydettıgım ses kayıtlarını pc ye yollayamıyorum bunu nasıl ipad den pc ye yollayabılırım itunes de gormuyor bluetoth falan yok emaıl olarak da yollamıyor cok acıl yardıma ıhtıyacım var. sımdıden bılgılerınız ıcın tesekkur ederım.

 127. Derman Can

  28/05/2011 at 14:58

  arkadaslar oncelıkle herkese selam. ipadime yukledıgım ses kayıt programının adı audionote programı ben bu programla onemlı bır kac ses kayıt ettım bu kaydettıgım ses kayıtlarını pc ye yollayamıyorum bunu nasıl ipad den pc ye yollayabılırım itunes de gormuyor bluetoth falan yok emaıl olarak da yollamıyor cok acıl yardıma ıhtıyacım var. sımdıden bılgılerınız ıcın tesekkur ederım

 128. Mehmet

  29/05/2011 at 23:37

  Mustafa bey merhaba. zorlu ugraslar sonucunda amerika apple store’dan kuzenimin yardimiyla 64GB wifi+3G iPad getirmeyi basardik:)). uzerinde iOS 4.3.2 yuklu. Ancak iTunes (Win XP) iOS 4.3.3’e update etmeye basladiginda 3194 error’u ile islemi baslar baslamaz durduruyor. iTunes v10.2.2.12. Nedeni hakkinda bilginiz varsa yardiminizi rica edecegim. iPhone 3G ve 4 var ve boyle bir sorunla, daha dogrusu iTunes ile ilgili bir sorunla simdiye kadar hic karsilasmadim. Bir de iTunes’u kullandigim notebooku’um ve dolayisi ile USB’leri eski. sarj’da problemli oldugunu biliyorum; sorunun kaynagi eski version usb olabilir mi?
  tesekkur ederim

 129. ahmet

  08/06/2011 at 19:10

  ben bu yaz vınn alcam bu ipad2 nin özel bi kablasu varmı vınn takabilceğim

 130. halil yaman

  17/06/2011 at 17:41

  selamlar yurtdışından aldığımız ipadin faturasını bulamıyoruz bu durumda ne yapabiliriz herhalde kayıt imkansız teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   17/06/2011 at 17:49

   Selamlar,

   Faturayi ne icin kullanacaksiniz ?

 131. Emrah

  20/06/2011 at 14:51

  Merhaba Mustafa Bey,bizim sorumuz;ipad 2 kullanıcısıyız ancak facebokdaki oyunları ve bazı videoları oynayamıyoruz bunun nedeni adobe flash player yüklenmediğindenmidir yoksa bir program mı yüklenmesi gerekiyor bizi bilgilendirmenizi rica ediyoruz

  • Mustafa Tan

   20/06/2011 at 15:11

   Evet iPad Flash Player’ı desteklemediğinden oynatmıyor.

  • Emrah

   20/06/2011 at 16:40

   destekleyebilirmi acaba zamanla

 132. Onur

  03/07/2011 at 18:49

  İpad2 de adobe photoshop cs5 ile adobe illistrator cs5 çalışır mı?

 133. cansu

  24/08/2011 at 23:55

  Ben ipad 2 wifi 3g alacağım fakat 3gyi nasıl kullanacağım ?

  • Mustafa Tan

   25/08/2011 at 00:17

   Selamlar,

   Vodafone, Turkcell veya Avea’dan alacağınız Micro SIM’li data hattı kullanarak 3G üzerinden internete çıkabilirsiniz.

 134. Tekin Ofdağ

  30/08/2011 at 14:05

  Mustafa bey iyi günler,
  Çok teşekkür ederim bugün Igo primo Turkey den haberdar ettiniz bizi.

  Bir sorum olacak:
  İpadimden 3G bağlanarak programı indiremedim, 20 MB dan büyük olduğu için iTunes ile PC ye indir ondan sonra ipade aktar diyor. Benim laptopum yanımda olmadığı için yapamadım.
  Eşimin laptopu ve ipadi yanında. Onun laptopuna indirdim oradan ipadine aktardım gayet güzel çalıştı.

  Aynı laptoptan aynı programı kendi ipadime aktarmaya çalıştım.
  Benim ipadi o latopa bağlayıp itunesu açınca kendi ipadimi görüyorum ancak apps den kendi programlarımı göremiyorum eşimin programlarını görüyorum. Sync et desem tamam o programı yüklyecek ama benim diğer tüm programlarımı silecek.

  Bu durumda o programı kendi ipadime nasıl yükleyebilirim?

  Teşekkürler, iyi bayramlar.

  • Mustafa Tan

   30/08/2011 at 14:10

   Selamlar,

   Her zaman kullandığınız iTunes’a yükleyip öyle sync edebilirsiniz. Ya da bir Wi-Fi bulup iPad’e direkt yükleyebilirsiniz. Onun haricinde başka bir iTunes kullanırsanız tabii ki o iTunes’taki bilgiler geçecektir cihazınıza.

   Bir de sizden ricam yukarıdaki yazı ile ilgili olmayan diğer konulardaki sorularınızı yeni açtığımız fakat şu an beta test aşamasında olan http://sorucevap.iphoneturkey.com adresinden sormanız.

   Bu sayede hem test aşamasındaki bu yeni platformun eksiklerini görmüş oluruz, hem de sizlerin soruları umarım daha iyi cevap bulur.
   Zaten kısa bir süre sonra http://sorucevap.iphoneturkey.com ‘in genel duyurusunu yapacağım.

   Teşekkürler.

 135. Alkım

  12/09/2011 at 02:36

  Merhaba şunu sormak istiyorum amerikadan gelen ipadin türkçe dil ve klavye seçeneği var mı 2. si buraya göre bir priz çıkıyormu kutudan teşekkürler

  • Mustafa Tan

   12/09/2011 at 08:18

   Elbette. Dünyada üretilen tüm iPad’lerde Türkçe dil seçeneği var. Hatta hemen hemen tüm dünya dilleri var. Tek yapmanız gereken Ayarlardan (Settings) istediğiniz dili seçmek.

 136. lale yağmur

  15/09/2011 at 20:24

  meraba herkese ipad ıma koyduğum şifreyi unuttum ard arda girince de kitlendi 60 dk beklemem gerekiyor ne yapmam gerek şifreyi hatırlamıyorum lütfen yardımcı olun

  • Mustafa Tan

   15/09/2011 at 21:45

   Cihazınızı en son sync ettiğiniz iTunes’u kullanarak aşağıdaki yazımızda paylaştığımız gibi “Restore from Backup” işlemini yaparsanız şifrenizden kurtulursunuz. Yoksa restore etmenizden yani içindeki bilgileri sıfırlayarak yeni cihaz gibi kurmaktan başka çareniz yok:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/12/iphoneda-yedekleme-ve-yedekten-geri-donme.html

   Yukarıdaki bilgiyi de Apple ingilizce destek sitesinden aynen aktardım:
   “If you cannot remember the passcode, you will need to restore your device using the computer with which you last synced it. This allows you to reset your passcode and resync the data from the device (or restore from a backup). If you restore on a different computer that was never synced with the device, you will be able to unlock the device for use and remove the passcode, but your data will not be present.”

   http://support.apple.com/kb/ht1212

 137. seda

  22/09/2011 at 13:37

  Merhaba. yedek harici diskim var. Amacım diskin içinde tüm dosyalarımı ıpad2 den görmek. peki ıpad2 de usb girişi yada bu işlemi yapabileceğim başka bir bağlantı kablosu vs var mı? Eğer varsa ıpad alıcam ama yoksa bi işime yaramayacak. Bir de turkcell vıın internet kullanıyorum. onu da bağlayabilecek miyim?

  • Mustafa Tan

   22/09/2011 at 21:41

   Hayır yok. iPad klasik bir bilgisayar gibi değil, bu yüzden hard disk bağlayamazsınız. Klasik USB bağlantısı bulunmadığı için bilgisayarlara USB ile bağlanan VINN’ları da bağlayamazsınız.

 138. shohret

  01/10/2011 at 18:17

  selamlar! ipad2 ye windows 7 yukleniyor diyorlar bu doğrumu?

 139. Melek

  03/10/2011 at 20:01

  MerhAba ben ibook tan kitap yükledim yalnız benim kitaplarım İngilizce.bununturkce yapma yolu var mı.cevap verirseniz çok sevinirim…

 140. Beliz

  10/10/2011 at 23:17

  Merhaba ben iPad 2 aldım fakat iTunes programına üye olamıyorum çünkü card numarası istiyo numarasiz nasıl üye olabilirim birde telefon olarak kullanmanın hiç çaresi yok mü .?

 141. anomin456

  14/10/2011 at 21:47

  ipad 2 yi en uygun nerde bulabiliriz???

 142. anomin456

  14/10/2011 at 21:49

  bir de ipad alınca içinde ne veriliyor??????

 143. juneight41

  25/10/2011 at 17:52

  iphone 3gs kullandım. kontratlı internet paketim vardı ve interneti paylaştırarak notebook’uma bağlayıp notebokktan internete girebiliyorduk. bunu ipad 2 ile de yapmak mümkün mü?

 144. gizem

  26/10/2011 at 17:01

  merhaba..ben ipad 2 64 gb wifi + 3g almak niyetindeyim.yalnız alacağım yerde bana 16 gb olanın yeterli olacağını çünkü i-cloud veri depolama sisteminin mevcut olduğunu söyledi..ben ne kadar boyutunda bi hesap açabiliyorum i-cloud ile?? bir de bildiğim kadarıyla office programlarını açabiliyorum fakat dosya oluşturamıyorum bunları oluşturmak office sürümü satın almam gerekiyormuş hangi sürümü kullanmalıyım ipad de?

 145. seval

  27/10/2011 at 14:30

  merhabalar.bizde şuan itibarıyle bir ıpad sahibiyiz fakat veri aktarımı sağlayamıyoruz.e mail adresime resim gönderemedim yardımcı olursanız sevinir.iyi çalışmalar

 146. bülent

  31/10/2011 at 16:41

  selam, 32gb wii+3g li ipad alacağım ancak bir sorum olacak; mevcut telefonumda kullandığım sim’in bir kopyasını ipad de kullanarak internet kullanımından faydalanabilir miyim? zaten telefon hattıma aldığım aylık 4gb lık paketim var bir de ipad için ayrıca almak istemiyorum. ikiz kart ile bu sorunu çözebilir miyim?

 147. chatay

  31/10/2011 at 19:24

  ya bir sorum var Amerikadan ipod touch getirtcem de o türkiyede ve dier ülkelerde çalısırmı çünkü hani app store dan bişey indirdimmi şifre gerekiyoya o ayarları türkiyede felan yaptırabilirmiyim lütfen cevap yazın msn:looney.tones@hotmail.com

  • Mustafa Tan

   31/10/2011 at 19:38

   Evet yaptırabilirsiniz. Apple ID almanın cihaz ile pek bir ilgisi yok. Örneğin aşağıdaki yazıyı kullanarak bilgisayarınızdaki iTunes ile de Apple ID alabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2008/10/kredi-kartsz-apple-id-oluturma.html

   • chatay

    22/11/2011 at 19:29

    ya bide şey bu ipod amerikadan geldimi turkiyede Turkcell den internet nasıl koyduruyoz sim kartız ya o nasıl oluyo

 148. burhan

  04/11/2011 at 18:32

  aponedeki mail adresi nasıl degiştire bilirim

 149. bahar

  09/11/2011 at 16:29

  merhaba benim iphone 3gs im var. bugün telefonuma güncelleme yaptım ama şuan kuramıyorum. ekranda itunes ve iphone usb kablosu görünüyor. ama telefon pc ye bağlı ne yapmam gerekiyor?

 150. seyfullah

  10/11/2011 at 21:20

  mustafa abi.gecmis bayraminiz mubarek olsun …herkese cevap veriyorsunuz masaAllah…
  abi benim aylardir arastirdigim iki sey var. (ipad 2 kullanicisiyim )1-yuzlerce kitap yukledim ve istifade ediyorum. ama prc uzantili bir dosyayi nasil acacagim veya hangi programi yuklemem gerkir? 2- binlerce resim var (lugatlari sikaynirdan taradim ve her birerini harflerine gore dosyalayip ayni zamanda o dosyanin icinde bulunan resimleride isimlendirdim)bunlari ipad a aktardigimda sirali bir sekilde rakam veriyor .halbuki ben bu resimlerin hepsini bilgisayarimda isimlendirdigim gibi buluyorum!
  bana nasil yardim edebilirsiniz?
  coooooook teekkur ederim.

 151. Hasan

  15/11/2011 at 16:40

  Merhabalar, ben Almanya’dan iPad 2 getirttim. Derslerimin kitaplarını falan PDF olarak icine attım, sorunum ise şu; bu PDF dosyalarım icinde testlerim ders kitaplarım falan iPad kalemiyle cozulup üzerinde işlem yapılabilir mı ve nasıl yapabilirim ? Durumum çok acil. Lütfen yardım edin..

 152. yelda turan

  22/11/2011 at 15:00

  merhaba,
  ipad2 kullanıyorum.
  safaride açtığım sayfalar takıldı hiçbir şey yapamıyorum ne kapanıyor ne işlem yapılabiliyor. nasıl kapatıcam safariyi?

  • Erşan

   29/11/2011 at 15:39

   Home tuşuna yaklaşık 2-3 dakika basılı tut. Bende ipad2 var bu şekilde kurtuldum.

 153. Anonim

  25/11/2011 at 21:48

  şarj olurken ipad kullamak pili ömrünü etkiler mi?

  • Erşan

   29/11/2011 at 15:36

   Genel olarak Büyük bir etki yapmaz ama kullanırken pil harcayacağı için daha geç şarj olacağı bir gerçek! dolayısıyla pil hücreleri bi yandan dolarken bi yandan boşalır buda ortalama bir pil ömrünü en fazla 2,5 – 3 ay kısaltır devamlı bu şekilde kullanılırsa. Bence kullan pille zaten lityum pil olduğu için istediğin zaman şarj edersin!

 154. Ali

  28/11/2011 at 20:56

  İPad kullanıcisi olarak İMessage’ı kullanmak istiyorum ancak İnternet’e bağlı oldugum halde yollamaya çalıştığım hiç bir mesaj gitmiyo ne yapmalıyım

  • Erşan

   29/11/2011 at 15:33

   Air msn massenger hd diye bi prg var itunestan indir free…

 155. Erşan

  29/11/2011 at 15:32

  Arkadaşlar benim merak ettiğim 2 konu var ve bence son derece hassas!!!
  1. İpad2 3g telefon olarak kullanabiliniyor ancak program itunes story de yok… Ne zaman itunesta satışa veya free app. olarak görürürz bir bilgisi olan varmı? iphoneislam.com adresinden indriliyormuş ama biraz karışık gibi geldi bana …!! çünki samsung htc gibi markalar telefon uygulamasını sunmuşlar!!!

  2. Sorum A5 işlemciye sahip olan ipad2 de neden Siri uygulaması yok! Buna benzer uygulama varmı ? voice action diye var itunes ta ama nasıl bir prg olduğunu bilmiyorum kullanan var mı???

 156. chatay

  04/12/2011 at 00:01

  ipod touch amerikadan geldimi turkiyede Turkcell den internet nasıl koyduruyoz sim kartı yok ya o nasıl oluyo

 157. ismail

  13/12/2011 at 18:38

  merhaba ben iphone 4 kulanıcısıyım facebook’ta yorumların altındaki apple simgesi görünmüyor yardımcı olurmusunuz lütfen

 158. kll

  17/12/2011 at 17:26

  ben 3gs kullanıyorum . attığım mesajlar tekrar gözüküyor . o ayarlardan mesajlar çeltiğini kaldırdım fakat yine gözüküyor napabilirim .

 159. bora

  28/12/2011 at 00:07

  merhaba ben ipad 2 alıcam burada bır telefoncu bana sıfır acılmamıs pakette ama 3g kaydı olmayan ipad 2 3g yi 800 tl ye verecekmıs boyle bır fıyat olabılır mı benı bılgılendırırsenız cık sevınırımm

 160. Sevgi

  08/01/2012 at 21:04

  Merhaba, ben de ipad 2 kullanicisiyim. Son sürümü yükledikten sonra ( ios 5.0.1) ipadin uyari sesleri gelmez oldu. Yani ayarlar kisminda sesler acik gorundugu halde klavyeden olsun, tus kilidinden veya oyunlardan ses gelmiyor. Ama sarkilari dinlemede herhangi bir sikinti yasamiyorum. Herhangi bir bilgisi olan varsa bana yardimci olur musunuz? Simdiden tesekkurler

 161. Erdal

  16/01/2012 at 13:44

  iPad 2 ‘yi Siyah mı yoksa Beyaz mı almalıyım ? farkları nedir ?

  • Anonim

   05/02/2012 at 01:30

   farki rengi….

 162. can

  16/01/2012 at 19:05

  arkadaşlar ben ipad 2 aldım. bana ıd almam gerektiğini söylediler onu da aldım. app store dan oyun vb. bir şey indirirken hata veriyor ne yapmam gerek ?

 163. Ercan

  16/01/2012 at 20:03

  iPad 1’im var.oyun oynarken birden oyundan çıkıyor ve bazanda oyunları acmıyor ne yapmalıyım .mail adresime bilgi verirseniz sevinirim.

 164. Chef

  19/01/2012 at 16:51

  Merhabalar,

  Benim kritik 3-4 sorum var aslinda:

  1)sirket e-maillerimi ipad 2 ile goruntuleyebiliyor muyum?

  2) normal maillerimi ise mail icon u ile okuyorum ancak ilk sefer girdigimdde yazdigim kullanici adi ve sifreyi kaydediyor..tekrar girmeme gerek kalmiyor…ben ise bunun tam tersini yapmaya calisiyorm…yani her mail iconuna tikladigimda mail kullanici adini ve sifreyi sorsun istiyorum..bunun ayarini nasil yapabilirim?

  3) safaride ayni anda 9 sayfa acabilme ozeliginden bahsediliyor ancak henuz bunu becerebilmis degilim…sayfalari yeni sekmente acabiliyorum ancak ekranda ayni anda 9 sayfayi kucultulmus olarak goremiyorum…her seferinde tek tek site ismi yazmaktan biktim.

  4) safaride sekmelerin tekinde muzik calarken diger bir sekmede maillerime bakmaya, gazete okumaya veya arastirma yapmaya calisiyorum ancak diger sekmeye tikladigim anda muzik kesiliyor ….ayni anda bir sekmede muzik acikken dger sekmeleri nasil kullanabilecegimi aciklar misiniz?

  Vakit ayirmaniz dilegiyle…Smdiden tesekkurler

  • Yiğit

   18/02/2012 at 09:09

   Merhaba emaiL kısmının cvb yanıLmıyorsamher çıkışınızda ayarlar kısmına girip email e tıklayp hesap sil yapmanız gerek bunu yaparsanız yanlız gelen emailleri anında göremezsiniz her seferinde girmeniz gerek

  • Yiğit

   18/02/2012 at 09:10

   Safari kısmındada yazmana gerek her seferinde sayfaları kaydırarak diğer girdiğin yerleri görebilirsin ama aynı anda görme şansın yok diye biliyorum

 165. chatay

  21/01/2012 at 16:54

  ya bu ipod touch 4g 5.0.1 e cydia yı nasıl yükliycez yada nerde yükletebilirim yardımcı olursanız 🙂

 166. İlkay

  26/01/2012 at 19:47

  Mekana ben ipad2 almayı düşünüyorum yalnız bı sorum var. Msn üzerinden cam açma özelliği var mı? İphonumda yok böyle bı özellik. Tesekkurler

 167. ela

  29/01/2012 at 22:09

  ya iPad dan facebooka girdim paylaşım nasıl yapılıyor

 168. Halenur

  02/02/2012 at 21:31

  İ pad den girdiğim mail adresinden çıkamıyorum yardımcı olurmusunuz acill.

 169. Ece

  06/02/2012 at 19:46

  ipad 2’de app store’dan ücretsiz office programı(excel, world, powerpoint..) indirebiliyor mu acaba?Yardım ederseniz çok sevinirim.

 170. Ece

  12/02/2012 at 16:40

  ipad 3 çıkacağı söylentileri doğru mu? peki çıkacaksa ne zaman?

 171. mesut

  16/02/2012 at 01:34

  viberi iphone_nasıl ıdıre bılırım ?

 172. mehmet kaya

  20/02/2012 at 02:21

  iyi günler ben Ipod touch modelinin normal telefonlar gibi sim kart takılıp konuşulabildiğini duydum bu dogru mu? Ipod touch için özel bir cihaz geliştirilmiş o alet sayesinde Ipod touch normal bi telefon gibi sesli görüşme yapıp ve msj yazabiliyoruz şu an linkini veremiyorum gittigidiyor.com sitesinde gördüm

 173. Anonim

  21/02/2012 at 23:47

  Merhaba iPad 2 kullanicisiyim ama youtube veya başka bı video izlerken sorun yasıyorum ses geliyo ama görüntü yok yardımcı olursanız sevinirim….???

 174. andac

  24/02/2012 at 13:28

  Ben nisan ayında ipad almayı düşünüyorum.
  Yanlız bazı tereddütlerim var yani benim bir masa üstü bilgisayarım var ama bana fazla gereksiz geliyor masa üstü daha ufak taşınır eğlence amaçlı ipad düşünüyorum
  biraz araştırdım ipadda adobe flas v.b şeyler yokmuş diyorlar yani mesela ben ipad alırsam örnek facebooktan okey oynıya bilicekmiyim ? veya twitter facebook gibi internet sitelerine gire bilmek için illah modemi olan bi yerden bağlanarakmı giricem kendime özel bi internet yaptırma şansım yokmu wın gibi
  ipade ne tür oyunlar oynıya bilirim şuan internet üstünde bir çok oyun var büyük çapta örnek warrock v.b gibi internet üzeri oynan oyunları ipadda oynıya bilme şansım var veya kendisinin kaç tane oyunu var içinde
  gazete okuya bilicekmiyim gazte okurken müzik dinliye bilcekmiyim veyada dahada önemlisi telefon olarak kullanılıyormu facebookta bilgisayarımda yazıştığım gibi online olarak ordada yazışa bilicekmiyim ?

  benim internette yaptığım işler filim dizi klip işte forum sitelerinde gezerim twitter facebook gibi sitelerde geziyorum ipadda bunları rahatlıkla yapa bilicekmiyim ?
  USB GİRİŞİ varmı direk olarak yoksada bi kablo v.b bişi ile olurmu birde marka olarak apple yimi tercih edersiniz ipad 3 nezaman çıkar nisana kadar çıkarmı ? ben program vb şeylerle pek uğraşmam hatta ilgim dahi olmaz yani bi program v.b bişi yapmam sadece dediğim gibi müzik oyun twitter facebook dizi filim televizyon gibi şeyler için almam uygunmudur veya ipaddan kitap okurken ayrıyetten müzikte dinliye bilirmiyim ? 2 uygulama açılmıyor diye bişi duymuştum. ipadı masaüstü veya laptoptan farkı olarak nasıl önere bilirsiniz ipadin bana pcnin sağladığı neyi sağlayamaZ?
  yani sizce almam yararımamı ne gibi uygulamalar işimi görür anlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekküre derim.[/COLOR][/B]

  Birde alırsam ne tür almam gerekli 3 g nin wifi ile olan farkı nedir yani 2 si tamo larak ne anlama gelir 🙂
  Son olarak beyazmı siyahmı almamı önerirsiniz yani bi çok kişi beyaz kullanırsan video filan izlerken hoş olmuyor diyor

  alına bilicek en iyi ipadı yazarmısınız tahmini fiyatınıda yazarsanız çok sevinirim teşekkürler

 175. Fatih

  05/03/2012 at 01:03

  Merhabalar ipad2 kullanicisiyim bir sorunum var sayfada müzik dinlerken başka bı sayfaya geçtiğimde müzik duruyo aynende hem müzik dinliyip aynanda da başka bı işlem yapamazmiyim yardımcı olursanız sevinirim

 176. busra

  06/03/2012 at 16:06

  merhaba ipadimi bi türlü güncelleyemiyorum yedekleniyor die bişey çıkıyor ve orada takılı kalıyor ne yapmam gerekir

 177. Ece

  15/03/2012 at 22:00

  İpad 2 yi yeni aldım ama iPhone 4 ile FaceTime görüşme yapamıyoruz ayrıca kişilerime kimseyi ekleyemiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

 178. Enes

  15/03/2012 at 22:30

  Merhaba arkadaslar ben istiyorum ki iPad de kisileri kayıt edeyim bunu nasil yapabilirim acaba yani normalde kayıt ediyor fakat bu kayıt edilenleri nereden görebilirim…

 179. Amazon

  16/03/2012 at 19:15

  Merhaba benim merak ettiğimbi konu var .. Ben ipadimin içine yüklediğim resimleri ve bilgileri eşzamanlandığında silinmesini istemiyorum.. Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz ? İpadimden bilgisayara nasıl bilgi aktarabilirim ? Şimdiden tşkkler ..

 180. zey

  26/03/2012 at 15:40

  merhabalar ipad 2 kullanıyorum ve bir sorum olacak
  aldığım zaman kullandığım pcmi değiştireceğim, ve tanıttıgım yükledim herşey buradaki itunes mı kopyalanıyor yoksa benim id numaram üzerinden mi?
  yani yedekleme işlemini yeni pcde de herşey tamam bir şekilde yapacak mı? yedekleme işlemini başka bir şekilde daha yapıp yeni pc de sorun yaşamamam için yapmam gerekenler var mı?
  bunun dışında başka birinin pcsine taksam ipad’ı kopyalama yada silme işlemi yapabilir miyim? yoksa ipod daki gibi hiç bir işlem yapmaz mı illa kendi tanıttıgım pcyi mi kullanmalıyım??

 181. emel

  26/03/2012 at 17:14

  ıpone 4 s aldım resimleri bilgisayara attıktan sonra çevirmek istiyorum görüntülerini hata veriyor nasıl düzeltebilirim