Alice iPad Diyarlarında

Alis Harikalar Diyarında isimli hikayeyi bilmeyen yoktur sanırım. Bugün bu kitabın iPad versiyonunu görünce, iPad’in elektronik kitap sektörüne çok farklı bir hava getireceğine ciddi cidi inanmaya başladım. Açıkçası ilk başlarda iPad’in, kitap okumaktan çok bir eğlence aracı olarak kullanılacağını düşünüyordum. Fakat Alice For iPad isimli uygulamanın ücretsiz versiyonuna göz atma imkanını bulunca, düşüncelerim epey değişti.

alice_splashimage

Uygulamayı ilk açtığımızda iBooks içerisindeki bir elektronik kitaplardan çok bir farkı yokmuş gibi gözüküyor. Fakat ilerleyen sayfalarda bazı resimlerin animasyonlu olduğu göze çarpıyor. Kitabın havasını çok bozmayan bu ufak tefek animasyonlar, hikayenin etkisini ciddi bir şekilde arttırıyorlar.

ipad_alice_01

Kitaptaki animasyonlar, iPad’in yer çekimi sensörleri (acceloremeter) düşünerek hazırlanmış. Cihaz çevrildikçe de, kitaptaki bazı objeler aşağıdaki youtube videosunda gösterildiği gibi hareket ediyor.

Tabii ki bu uygulamadaki animasyonlar ve interaktiflik, geçtiğimiz aylarda iPad için bir demo hazırlayan VIV Mag dergisi kadar etkileyici değil. Bu örnekler de gösteriyor ki iPad, kitap, gazete ve dergi okuma alışkanlıklarını kökten değiştirecek 🙂

Uygulamanın Web Sitesi: http://www.atomicantelope.com/alice/

1 Comment

  1. Ediz

    18/04/2010 at 21:56

    Merhaba,
    Sayenizde ogrendigimiz sekilde Usa ID ile sadece free app indirebiliyoruz,acaba ucretli app indirebilmek icin yurt disi tanimli kredi karti kullanmak imkani olabilirmi, veya alternatif oneriniz varmidir?