iTunes ile Uygulamaları Arkadaşlarınıza Hediye Edin

iphone_give_a_giftÜlkemizdeki iTunes Store (müzik, film, zil sesleri, vs.) henüz tam olarak aktif olmadığı için bir çok kullanıcı iTunes’tan hediye (gift) gönderilebildiğini doğal olarak pek bilmiyor. Fakat yurt dışında bu hediye özelliği bol bol kullanılıyor. Apple’ın dün iTunes’a eklediği bir özellikle de artık uygulamalar da hediye edilebiliyor. İşin güzel yanı ise bu özellikten Türkiye Store’dan Apple ID almış kullanıcılar da yararlanabiliyor. Bu sayede bir uygulamanın parasını kendimiz ödeyerek, arkadaşlarımızın ücretsiz indirmesini sağlayabiliyoruz.

Bunun için önce, bilgisayarımızdaki iTunes’u kullanarak ücretli bir uygulama seçiyoruz ve aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi menüden “Gift This App” (Bu uygulamayı hediye et) seçeneğine tıklıyoruz.

iphone_gift_app_01

Bir sonraki ekranda da ilk olarak hediye (gift) gönderme yöntemini seçiyoruz. Hediyeyi “Send gift via email” (e-mail ile gönder) ya da “Print gift myself” (hediyeyi yazdır) seçeneklerden birini kullanarak gönderebiliyoruz. Hediyeyi yazdırarak da göndersek sadece bir kere kullanılabiliyor, ayrıca yazılı olarak gönderildiğinde hediyeyi alanın promosyon kodunu (redeem code) manuel olarak girmesi gerekiyor. Bu yüzden e-mail ile gönderim çok daha mantıklı oluyor.

iphone_gift_app_02

Email ile gönderimde yukarıdaki gibi boş alanları doldurmamız gerekiyor. Sender’s Name = Gönderenin Adı, Recipient’s Name = Alıcının Adı, Recipient’s Email = Alıcının Adresi, Verify Email = Adresin Tekrarı, Personal Message = Özel Mesaj. İlgili alanları doldurtuktan sonra da ekranın sol altındaki “Continue” seçeneğine tıklıyoruz.

Not: Eğer yukarıdaki ekranda alıcının hesabı (Apple ID) bizimle aynı ülkede bulunmuyorsa hediyeyi gönderemiyoruz. Bu durumda aşağıdaki gibi bir hata mesajı alıyoruz. Yani kısaca bu hediyeler, gönderenin bağlı bulunduğu ülke store’unda kullanılabiliyor.

iphone_gift_app_09

Bir de hazır yeri gelmişken belirtmekte fayda var, alıcı bir şekilde versiyon veya cihaz sorunları nedeniyle uygulamayı yükleyemese dahi hediyenin geri iadesi olmuyor. Yani hediyeyi gönderen parasını geri almak için hediyeyi iptal edemiyor.

Bir sonraki ekranda da aşağıdaki gibi hediyeni maliyeti, alıcısı, mesajı, vs. gibi detaylar çıkıyor. Hediye göndermenin ekstra bir maliyeti bulunmuyor, normalde bir uygulamayı indirirken kaç para ödüyorsak, hediye ederken de aynı maliyet oluşuyor. Daha evvel satın aldığımız bir uygulamayı hediye etsek dahi, tekrar parasını ödüyoruz.

iphone_gift_app_03

Bilgileri kontrol ettikten sonra da sağ alt köşedeki “Buy Gift” (Hediyeyi Satınal) seçeneğine tıklayarak işlemi gerçekleştiriyoruz. Eğer satınalma sorunsuz gerçekleşirse aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor. Bu sefer de “Done” seçeneğine tıklayıp hediye gönderme işlemini tamamlamış oluyoruz.

iphone_gift_app_04

Bir üstte başarılı ile gerçekleşirse diye özellikle belirttim çünkü bazı kullanıcılar sebebini bilemediğim şekilde gönderme işleminin sonunda aşağıdaki gibi bir hatayla ( Your payment method was declined ) karşılaşabiliyor.

gift_billing_problem-1

Not: Ben de bir defa başarıyla hediye gönderdikten sonra hep aşağıdaki yukarıdaki hatayı almaya başladım. Bazı arkadaşlarım da bu hatayla karşılaşırken, bazılarında hiç sorun olmadı. Sanırım bu servisin yeni olmasından kaynaklanan bir sorun mevcut.

Bir arkadaşımız bize email yoluyla uygulama hediye ettiğinde de, gelen mesajdaki “REDEEM NOW” seçeneğine tıklayarak uygulamayı ücretsiz olarak indirebiliyoruz. Seçeneğe tıkladığımız anda iTunes açılıyor ve uygulama yüklenmeye başlıyor.

iphone_gift_app_07

Fakat Türkiye Store’dan Apple ID alanlar, bu hediye mesajını direk iPhone’larından açıp cihazlarına yükleyemiyorlar. Çünkü  bu yazıda detaylı anlattığımız nedenlerden dolayı “iTunes Store, bu ülkede desteklenmiyor” mesajı ile karşılaşıyorlar. Bu yüzden hediye mesajlarında gelen “REDEEM” seçeneğine, iTunes yüklü bilgisayarlarımızda tıklamamız gerekiyor.

Siz de bu konuyla ilgili tecrübelerinizi veya sorunlarını yazıya yorum girerek paylaşırsanız seviniriz.

10 Comments

 1. Oguzhan Topsakal

  23/03/2010 at 18:09

  Mustafa bey, gene guzel bir yazi yazmissiniz, tesekkurler.

  Bu ozellige bir sure once dikkat cekmistim. Sonunda App Store’a eklendigine sevindim:

  http://www.computerworld.com/comments/node/9113199#comment-238820

  Linkte verilen yorumumda bahsettigim gibi bir baska sekilde de kullanilabilir. Sirket calisanlarina is hayatinda kullanilmak uzere satin alip ‘Gift This App’ ozelligini kullanarak calisanlarina gonderebilir.

 2. Burak

  23/03/2010 at 19:07

  teskere değil tezkere

 3. okan

  24/03/2010 at 13:48

  yuh yani burak mustafa bey ne güzel şeyler paylaşmış bize yardımcı oluyor..bu kadar bilginin içinden sadece bunu mu gördün teskere TEZKERE allah allaaah

 4. necat donmez

  27/03/2010 at 00:09

  mustafa bey paylastıgınız guzel seyler ıcın tesekkurler bırde youtube acılmaz oldu yakın zamana kadar acılıyordu,acaba sırketler arası bır anlasma bozuklugu veya benım ayarlarla ılgılı bır sorun olabılr(ama arkadaslarımda acamıyor) sımdıden tesekkurler

 5. ÖNDER

  09/05/2010 at 18:00

  MACA FEE ANTİVİRUS PROGRAMINDAN DOLAYI B.SAYARIM ÇÖKTÜĞÜNDEN FORMAT ATTIRDIM,BU SEBEPLE İTUNES YENİDEN YÜKLEİDİM.İPHON İLE EŞLEŞTİRME YAPARKEN TAKVİMİ 1 GÜN İLERİ ATTI,YANİ TAKVİM 1 GÜN İLERİSİNİ GÖSTERİYOR.NASIL DÜZELTME YAPABİLİRİM?

 6. Selam

  26/09/2011 at 18:06

  İphonumda igo uygulamasini indirmistim ama ipadimde appstoreyi actigim zaman igo installedyaziyor ve ipadime bu durumdan dolayi yeniden install edemiyorum nasil cozebilirim????

  • Mustafa Tan

   26/09/2011 at 19:18

   INSTALLED yazıyorsa zaten yüklenmiştir. Bence bir kontrol edin.

 7. Haydar

  26/09/2011 at 19:39

  İgo acikken 3gden kontor yiyormu yoksa gpsdenmi calisiyor acaba