iTunes ile Alınan iPhone Yedeğinin Süresini Kısaltmak

Biliyorsunuz iPhone’un sık sık yedeğini almak (backup), cihazımızın başına bir iş geldiğinde, önemli verilerimizi kurtarmak için çok önemli. Cihazını iTunes ile sık sık sync (eşzamanlama) edenlerin zaten yedekleme sorunu yok. Çünkü iTunes, her senkronizasyon işlemi öncesi zaten otomatik yedek alıyor.

Fakat cihazımızı ilk aldığımızda çok hızlı gerçekleşen bu yedekleme işlemi, bir süre sonra çok uzun sürmeye başlıyor. Bu ada sık sık senkronizasyon yapan kullanıcılar için can sıkıcı olabiliyor. Aslında iTunes, “iPhone’da Yedek Alma ve Yedekten Geri Dönme”  başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi, uygulamalar ve şarkılarımız gibi büyük dosyaları yedeklemiyor. Fakat iPhone’da çektiğimiz fotoğraflarımız ve videolarımız, hiç değişiklik olmasa bile her seferinde yedekleniyor.

iphone_itunes_backup_improve_01

Önemli İpucu : Eğer sık sık değişiklik yapıyor ve her seferinde yedekleme yapmak istemiyorsanız backup işlemi başladığı anda sağ tarafatki “x” işaretine tıklayarak yedekleme işlemini iptal edip senkronizasyon işlemine devam edebilirsiniz.

Bu da doğal olarak çok fazla fotoğraf ve video çeken kullanıcıların cihazlarındaki yedekleme süresini arttıyor. Dolayısıyla Film Rulosu (Camera Roll) altındaki fotoğraf ve video sayısını azaltmak, yedekleme işlemini hızlandırıyor.

Film Rulosu altında gereksiz dosya sayısı çok az ise ve Film Rulosu altında yüzlerce fotoğrafımız var ise tabii ki birkaç tane fotoğraf silmek fayda etmiyor. Bu yüzden tek tek fotoğraf ve video silmek yerine, “iPhone’dan Bilgisayara Resim ve Video Aktarımı” başlıklı yazımızda anlattığımız gibi, tüm resimlerimizi ve videolarımızı bilgisayarımıza aktarmak çok daha mantıklı oluyor.

iphonedan_foto_aktarma_04_silmeBu aktarma işlemi sırasında da “Kopyalamanın ardından aygıttan resimleri sil” seçeneğini işaretlediğimizde, aktardığımız dosyalar da iPhone’umuzdan silinmiş oluyor. Böylelikle hem fotoğraf ve videolarımız bilgisayarımızda saklanmış oluyor, hem de yedekleme süresini kısaltmış oluyoruz.

Peki ya çektiğimiz fotoğrafların veya videoların illa ki cihazımızda da durmasını, ve yedekleme süresinin de kısalmasını istiyorsak 🙂 Bu durumda da yine daha evvel paylaştığımız, bir önceki işlemin tam tersi olan “Bilgisayar’dan iPhone’a Resim ve Video Aktarımı”  başlıklı yazıdaki yöntemi izliyoruz.

itunes_picture_upload_06_cutYani kısaca özetlemek gerekirse, iPhone’da çektiğimiz tüm resim ve videoları önce bilgisayarımıza, sonra da aralarından seçtiklerimizi tekrar bilgisayarımızdan iPhone’umuza yolluyoruz. Fakat bilgisayarımızdan yolladıklarımız, Fotoğraflar (Photos) uygulaması içindeki “Film Rulosu” altında değil de, farklı albümler olarak kaydedildiğinden, artık yedekleme işlemine dahil edilmiyorlar.

Bu sayede hem fotoğraflarımıza iPhone’dan ulaşabiliyoruz, hem de bilgisayarımızda birer kopyaları bulunmuş oluyor. Tabii hepsinden önemlisi artık Film Rulos’u altında yer almadıkları için yedekleme işlemi daha kısa sürüyor.

Kaynak : http://support.apple.com/kb/HT3603

32 Comments

 1. Anonim

  14/03/2010 at 13:36

  Bilgisayardan iPhone’a yüklediğimiz resimler ayrıca Fotoğraf arşivinde toplu olarak gösteriliyor bunu nasıl değiştirebiliriz?

  Mesela yazınızda;

  Deneme ve Efe dosyaları ayrıca Fotoğraf Arşivinde toplanmış..

  • Mustafa Tan

   14/03/2010 at 14:33

   Selamlar,

   Birden fazla klasör yarattığınızda otomatik olarak oluşuyor, tüm fotoğrafları tek bir yerden de görebilmemiz için.

   Sadece tek bir klasör kullanırsanız o zaman çıkmıyor.

 2. Kutay

  14/03/2010 at 17:13

  Merhabalar

  iPhone’a PC’den resimlerimi senkronize ettiğimde oluşan klasörün thumbnail’ini (Örneğin sizin verdiğiniz örnekte deneme klasörünün yanındaki plaj resmi) iPhone neye göre seçiyor? Bunu nasıl değiştirebilirim?

  Teşekkürler

 3. Anonim

  14/03/2010 at 19:18

  Mustafa bey merhaba
  ben bri soru sorcam
  mesela sizin gps ile ilgili bi yazinizi okumustum o konu ile ilgili bir soru sormak istedigim zaman o basligi arayip o konunun altina mi yazmam lazim? Oyle yaparsam eger siz o soruyu farkedecek misiniz:))
  konu kirliligine sebep olmamak icin soruyorum
  iyi aksamlar

  • Mustafa Tan

   14/03/2010 at 19:36

   Evet farkedeceğim merak etmeyin. Hangi yazıya yorum yazarsanız, o yazıyı yazana mail gider.

   Dolayısıyla yorumlarınızı konuyla ilgili yazılara yazmak daha mantıklı. Böylelikle o konuyla ilgilenen diğer kullanıcılar da faydalanmış olur.

 4. Fatih

  15/03/2010 at 13:35

  Süper tip. Teşekkürler.

 5. Mehmet

  15/03/2010 at 14:08

  Mustafa bey merhaba
  Ben GPS uygulaması ile ilgili bir sorun yaşıyorum. O konuya yazacaktım sorumu ama galiba belli bir tarihten önceki yazılara yorum yapamıyoruz. Yorum yazma alanı yoktu yani.

  Neyse. Ben 3G den 3G S e terfi ettim. 3.1.2 versiyon yüklü.
  3G de iken hemen hemen her yerde harita uygulamasında yer tespit etme problemi yaşamıyordum.

  3G S te evde ve işyerinde, yani kapalı alanlarda harita uygulamasında çoğu zaman ‘yeriniz belirlenemedi’ uyarısı veriyor.

  Ben biraz uzak kaldım son zamanlarda siteden, bunun neden kaynaklandığı veya problemi benden başka yaşayan olup olmadığı hakkında bilginiz varmı acaba?

  Şimdiden teşekkürler. Kolay gelsin.

 6. Ahmet Kutay

  15/03/2010 at 17:53

  Cok ‘kazma’ gelebilir ozur diliyerek sordum:
  Camera Roll disinda nasil folder yaratilabiliyor ?

  Ozur dilerim

 7. Burcu Deniz

  15/03/2010 at 18:04

  merhaba. yanlışlıkla bir albüm oluşturdum ve onu silemiyorum.yardımcı olabilir misiniz?

 8. yasir uslu

  17/03/2010 at 19:35

  benim fotoğraf arşivimde nedense bütün albüm resimlerini ve videolarını bir araya getirmiş şekilde gözüküyor. örnek olarak “italya 2009” adında bir albümüm mevcut ise aynı resimleri “fotoğraf arşivi” adı altında tekrar görüyorum neden olablir?

  • Mustafa Tan

   17/03/2010 at 19:40

   Selamlar,
   Birden fazla klasör yarattığınızda otomatik olarak oluşuyor, tüm fotoğrafları tek bir yerden de görebilmemiz için.
   Sadece tek bir klasör kullanırsanız o zaman çıkmıyor.

 9. yasir uslu

  17/03/2010 at 19:44

  yani sizin ekran görüntünüzde çıkamamış. bende çıkmasını istemiyorum ne yapabilirim çıkamamısı için. tek bir klasör derken mesela bende bir italya albümü bir aile birde arkadaşlar adı altında albüm var diyelim aynı resimlerin fotoğraf arşivinde gözükmesini nasıl engelelyebilirim.

 10. yasir uslu

  17/03/2010 at 20:39

  evet anladım sizinkinide dikkat ettim sizde de aynı şekilde gözüküyor aslında mantıksız ama apple ın aklına gelen birşey vardır gende çok teşekkür ederim mustafa bey iyi akşamlar.

 11. Volkan

  19/03/2010 at 23:34

  Bilgisayara takıp, senkronize olurken, back up islemine başladığı anda, üst orta kısımdan, çarpı işaretine basarsanız, back up iptal edilip, hemen dosyalarınızı senkronize ediyor. Evden aceleyle çıkarken dosya atmak için sıklıkla kullandığım yöntemdir 🙂

 12. eroltem

  11/05/2010 at 10:52

  teşekkürler.anlatım mükemmel

 13. Serhat Bayrak

  20/05/2010 at 22:41

  Selamlar,

  İphoneumdan yanlışlıkla nsevdiğim bir resmi sildim. Geri alabilme ihtimalim varmı acaba?

 14. Alemdar54

  07/11/2010 at 18:52

  Mustafa bey bazi fotolari itunes kopyalio bazilarini kopyalamiyor ozellikle yuksek cozunurlukte olan foto ve videolari. nasil asariz bu sorunu?

 15. Gül

  21/11/2010 at 15:01

  Merhaba,

  iphone 4 back up sorununu çözemiyorum. imac kullanıcısıyım. itunes’ un back up’ını dvd’ ye aldım fakat iphonun back up’ını almak istediğim zaman “itunes could not back up the iphone’gul’ because the back up could not be saved on the computer” yazısı geliyor. iphone senkronize yapmak istedim fakat 6 saat sonra işlemi durdurdum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   21/11/2010 at 15:36

   Selamlar,

   Birkaç sorum olacak sorununuza daha çabuk çözüm bulabilmek için:

   1) Hangi Mac OS Sürümünü kullanıyorsunuz?

   2) Hangi iTunes sürümünü (versiyonunu) kullanıyorsunuz?

   3) iTunes’un yedeğinin alındığı diskte ne kadar yer var? Bir de cihazınızda çok fazla sayıda fotoğraf ve video var mı?

   • Gül

    21/11/2010 at 22:08

    1) Mac Os 10.6.5

    2) iTunes 10.1

    3) Cihazım16 GB bunun 2,4GB Audio-0,18GB Photo-0,29GB Apps bulunmakta. iphonumda bulunan tüm müzik ve fotograflar bilgisayarımda kayıtlı durumda. itunes back up’ını dvd ye aldım 4,7 GB lik DVD de 2,94 GB kullanmıs. Senkronizasyon işleminin 2. etabını atlayamıyor fakat yeni apps yuklediğim zaman anında senkronize ediyor. Hersey bilgisayarımda yüklü bulunurken senkronize etmem çok önemli mi?

    Bir yazınızda ilk olarak transfer purchases yapmamızı önermişsiniz onuda itunes back up işleminden sonra yapmak istedim, cihazımın üstüne gelip sağ clickledikten sonra transferi seçtiğim zaman hiçbir sey yapmıyor.

    mac os kullanmaya kısa süre önce başladım ve iphone4 yeni kullanıcısıyım, umarım sorularınıza net cevap verebilmişimdir. Teşekkürler.

   • Anonim

    23/11/2010 at 21:22

    Mustafa Bey,

    iphone updateni itunes yükledi fakat iphone yükleme yapamadı. Sebep olarak tekrar daha önce size yamış olduğum back up’ ın bilgisayara kayıtlı olmadığını söylüyor. Bu problemi nasıl çözeceğim 🙁 teşekkürler

    • Gul

     23/11/2010 at 21:26

     Mustafa Bey,

     iphone updateni itunes yükledi fakat iphone yükleme yapamadı. Sebep olarak tekrar daha önce size yamış olduğum back up’ ın bilgisayara kayıtlı olmadığını söylüyor. Bu problemi nasıl çözeceğim teşekkürler

 16. Hakan

  15/03/2011 at 18:04

  Merhaba, Turkcell’den alınma iphone4 kullanıyorum. Bir süredir bak up alamıyorum. Yaklaşık 45-50 dk uğraşıyor sonra back up alınamadı diyor. Hard diskimde yeterli boş alan olduğunu teyit ettim, itunes yeni versiyon yükledim ama halen alamıyorum. Son operating sistem güncellemesini yaparken de back up yapamadı.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  Hakan Gülşar
  Not : Belirtmem gerekir mi bilmiyorum. windows XP kullanıyorum.

  • Mustafa Tan

   15/03/2011 at 18:13

   Aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan ve Edit -> Preferences -> Devices menüsünde yer alan eski yedeğinizi bir silip tekrar dener misiniz?

   http://iphoneturkey.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2009/12/iphone_backup_02.png

   • Hakan

    16/03/2011 at 11:26

    oradaki benim telefonuma ait tüm back upları sildim (eşiminki duruyor) ancak gene olmadı, bu arada bir tane de unknown dice 000000 serial nolu back up dosyası var onu da silikten sonra devices penceresini kapatmaya kalktığımda kilitleniyor. Programı kapatıp tekrar açtığımda o back up’ın durduğunu görüyorum.
    Reset sync history yapmak istemedim çünkü merge kısmını pek anlamadım.
    Diagnostic test yaptım, bağlantı ve senkronizasyon testlerinden başarı ile geçti.

    • Hakan

     16/03/2011 at 13:00

     Bu arada eşimin back up ını da sildim sadece o unknuwn silinemiyor, silinmiş gibi görünse de pencereyi kaparken itunes kitleniyor ve kapatıp açtığımda orada duruyor. Dayanamadım reset sync history yaptım ama hala silinemiyor. Bu arada 4.3’e de geçemiyorum, back up kısmında başarısız oldu mesajı alınıyor. Anti virus olarak Nod 32 kullanıyorum. Onu neredeyse tüm fonksiyonlarını diable edip denedim gene aynı sonuç. Bu da olmazsa i tunes’u silip tekrar yüklemeyi düşünüyorum. Ancak media library’yi yedekleyip tekrar yerine taşısam aynen devam edermi?

   • Hakan

    18/03/2011 at 12:01

    Mustafa bey merhaba,
    Dediğinizi yaptım ama gene aynı mesaj geliyor ve back up alınamıyor.
    teşekkürler

 17. todor

  22/05/2011 at 17:11

  iphone4 modelini aldım, 1gb a yakın app var, fotoğraf müzik video falan yok. backup alayım dedim 2 saattir bekliyorum doğru düzgün bir ilerleme yok. normal mi? back up alınması şart mı? sadece backupsız sync yapsak yeterli mi?