Harita Uygulaması ile Adres Bulma

iPhone’da en çok sevdiğim uygulamaların başında Harita uygulaması geliyor. Bir adres bulmam, bir adrese ulaşmam ya da bir adresi başkaları ile paylaşmam gerektiğinde, Harita uygulaması tek başına yeterli oluyor. Bu yazıda da bir çoğumuzun zaten bildiği, fakat özellikle iPhone kullanmaya yeni başlayanlara faydalı olacağını düşündüğüm bazı ipuçlarını paylaşmak istiyorum.

Aslında çok önceleri bu linkte Harita uygulamasını ve GPS’i genel hatlarıyla tanıtmıştık. Fakat aradan çok zaman ve versiyon geçtiği için bazı farklı bilgileri ayrıca paylaşayım istedik.

Biliyorsunuz Harita uygulamasında, konumumuzu ya da çevremizde bildiğimiz bir noktayı, İğne (Pin) ekleyerek aşağıdaki ekran görüntülerindeki gibi işaretleyebiliyoruz. Ardından da bu iğnenin detay ekranını geçerek, bu noktanın konumunu ve adresini MMS veya e-mail ile arkadaşlarımızla paylaşabiliyoruz.

iphone_harita_adres_01 iphone_harita_adres_02

Peki ya elimizde, haritadaki konumunu bilmediğimiz yazılı bir adres var ise ve bizim de bu adrese ulaşmamız gerekiyorsa ne yapıyoruz? Bu adresleri de Harita uygulamasında arattırarak, tam konumlarını kolayca bulabiliyoruz. Bunun için elimizdeki adresi, her bir mahalleyi, caddeyi, sokağı, kapı numarasını virgüller veya boşluklar ile ayırarak üst taraftaki arama alanına giriyoruz.

iphone_harita_adres_03 iphone_harita_adres_04a

Eğer tek bir adres var ise hemen kırmızı bir iğne ile haritada gösteriliyor, yok eğer benzer şekilde birden fazla adres çıkarsa karşımıza bir liste çıkıyor. (Diğer illerde denemedim ama İstanbuldaki adreslerin çoğunluğu, aratıldığı zaman bulunuyor.) Bulduğumuz noktanın ok işareti “>” şeklindeki  seçeneğine tıklayarak da bilgi ekranına geçiş yapıyoruz.

iphone_harita_adres_05 iphone_harita_adres_06

Bilgi ekranında da yukarıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi genelde “Buraya Yol Tarifi” seçeneği kullanılıyor 🙂 Harita uygulamasındaki yol tarifi özelliği hakkında bu yazımızda detaylı bilgi paylaştığımız için burada detaya girmiyorum, fakat çok faydalı bir özellik olduğunu ayrıca belirtmeliyim 🙂

Harita uygulaması tabii ki iGo My Way gibi paralı ve bol özellikli navigasyon uygulamalarının yerini tutmuyor ama ufak bir eforla onların sağladığı bir çok faydayı kolayca sağlayabiliyor.

14 Comments

 1. hakan uysal

  01/04/2010 at 00:04

  Ben zaten kullanıyorum. Birde sesli olsa şahane olacak.
  Paylaşım için teşekkürler.

 2. Oktay

  01/04/2010 at 00:06

  4.0 ne zaman gelecek biliyormusunuz artık yeni ozellikler istiyor insan

 3. Behçet

  01/04/2010 at 12:25

  Sayın hocam iş icabı gezdiğim alanların yakın zamandaki uydu görüntüleri bana gerekmekte ancak malesef halen harita uygulamasındaki uydu görüntüleri ve hatta bazı harita çizimlerinin güncel olmadığı neredeyse 2-3 sene önceki görüntü veya çizimler olduğu malumunuz, bu görüntüleri ve çizimleri güncelleyebiliyor muyuz ? Veya başka bir öneriniz varmı ?
  Saygılarımla

 4. WizOfWar

  07/04/2010 at 00:08

  Daha güncel haritalar için keyhole isimli programı kullanabilirsiniz. (bilgisayarda)

 5. Behçet

  07/04/2010 at 01:46

  tşk ederim ilginiz için ama anladığım kadarıyla bahsettiğiniz program bilgisayar için sadece geçerli ama iphoneda ve mobil olarak gerekiyor bana.

  yardımcı olabilecek hiç bir arkadaş yok mu acaba?

 6. ercan

  29/08/2010 at 01:13

  yeni üyelerdenim harita programı güncellenebilirmi birde ringtonis şifre istiyo yardımcı olursanız memnun olurum

 7. muratusturumcali

  22/01/2011 at 19:36

  Selam
  Ben iphone 32GB kullanıcısıyım. Yurtdışında olduğum için Harita özelliğini çok sık kullanmaktayım. Ancak son 2 haftadan bu yana harita hem çok geç konum algılıyor ve neredeyse 500 mt hatalı gösteriyor. Pusula da konumu bulamaz oldu. Yani neredeyse harita ya hiç güvenemez oldum.. Benzer sorunu yaşayan arkdaşlar var mı? Çözüm konusunda yardımcı olabilecek arkadaş var mı acaba

 8. Uğur

  01/09/2011 at 15:53

  Selam abicim ben i phone 3 gs aldim konumlamam cok hata payi ile gosteriyor ve bunlarda gps ozelligi varmi varsa nasil açabilirim yardimci olursan sevinirim abi

  • Mustafa Tan

   01/09/2011 at 15:59

   Evet var fakat açmak için özel bir ayar yapmaniza gerek yok. Açık alandayken cihazınız GPS uydularini görecek ve konumunuz GPS sisteminden alinacaktir. Fakat kapali alanda baz istasyonlar kullanilarak yaklasik bir konumu hesabi yapilir.

 9. Cem

  22/12/2011 at 20:31

  Merhaba mustafa bey işyerimin ismi yazıldığında harita programında yol tarifinin verilmesi için ne yapmam gerekiyor.

  • Mustafa Tan

   22/12/2011 at 20:33

   Yazıda zaten bunu anlatmaya çalışmıştık? Sanırım sorunuzu tam anlayamadım. Harita uygulamasında işyerinizi aratınca çıkıyor mu sonuç olarak ?

 10. Cem

  22/12/2011 at 20:38

  Sanırım bende yazıda kaçırdım biyerleri ben iş yerimi iğneledim, ve arkadaşlarıma mesaj attım peki bunu tanımadığım kişiler nasıl görebilecek? Örneğin ilk defa gideceğim bir mekanın ismini yazdığimde birçok mekan isim olarak karşima cikiyor ve yol tarifi veriyor bunu nasil sağlıya biliyoruz?

 11. Cem

  22/12/2011 at 20:46

  Teşekkür ederim yardımlarınız için