iPhone’daki Verileri Exchange Server ile Uzaktan Silme

Telefonunu şirket mail adresi ile entegre etmiş kullanıcıların en büyük korkusu, cihazlarını çaldırdıklarında veya kaybettiklerinde içindeki önemli bilgilere başkalarının da erişebilme ihtimalidir. Bu tip kullanıcılar her ne kadar cihazlarına parola koyuyor olsalar da, cihazları elden gittiğinde yine de içindeki bilgileri uzaktan silebilmeyi isterler.

iPhone’da bu şekilde cihazı uzaktan silmeye yarayan hazır bir özellik yok. Fakat Apple’ın paralı (yıllık 99$) sunduğu MobileMe hizmetini kullananlar, böyle bir hizmetten yararlanabiliyor. Fakat bu yazıda esas, mail hizmeti olarak Microsoft Exchange Server kullananların, cihazlarını uzaktan nasıl silebileceklerinden bahsetmek istiyorum.

iphone_uzaktan_silme_01

Şirketinde web erişimi (OWAOutlook Web Access) bulunan Microsoft Exchange Server 2003 SP2 veya 2007 kullanıcıları, iPhone’larındaki Exchange Server mail hesaplarını kullanarak cihazlarını uzaktan silebiliyorlar, tabii sistem yöneticileri bu hakkı ellerinden almadıysa. (Aksi durumda sistem yönetisinden rica etmek gerekiyor)

Bu silme işlemini nasıl yapabileceğimize de adım adım bir bakalım.

1) Diyelim ki cihazımız çalındı veya kayboldu. İlk olarak hemen, iPhone’umuzda kullandığımız Exchange Server mail kullanıcı adı ve şifremiz ile, bilgisayarımızdan mail sunucusunun web adresine (OWA) giriş yapıyoruz. Ardından da sağ üst köşedeki Ayarlar (Settings) seçeneğine tıklıyoruz.

iphone_uzaktan_silme_02

2) Ardından da sol alt menüdeki Taşınabilir Aygıtlar (Mobile Devices) seçeneğine tıklıyoruz.

iphone_uzaktan_silme_03

Taşınabilir Aygıtlar ekranında da karşımıza bu mail hesabımız ile daha evvel senkronize ettiğimiz cihazların listesi çıkıyor. Uzaktan silmek istediğimiz cihazı da bu listeden seçiyoruz. Eğer birden fazla iPhone’umuz var ise doğru cihazı bulmak için de cihazın seri numarasını veya son eşitleme tarihini kullanıyoruz. (Not : iPhone’daki Ayarlar -> Genel -> Hakkında sayfasından Seri Numarası’na bakılabiliyor)

3) Cihazımızı seçtikten sonra da “Aygıttaki Tüm Veriyi Sil…” seçeneğine tıklıyoruz. Ardından karşımıza son kez bir uyarı ve onay ekranı çıkıyor. Bu ekranda da onay verdikten sonra mail sunucusu iPhone’umuza silme komutunu gönderebilmek için bağlantıya geçmesini bekliyor.

iphone_uzaktan_silme_04Eğer iPhone’umuzda Anında İlet (Push) seçeneği aktif ise silme işlemi cihazımızda anında, yoksa ilk bağlantıya geçtiği anda başlıyor. Sonra da silme işlemi tamamlandığını bildiren mailin gelmesini bekliyoruz 🙂

iphone_uzaktan_silme_05

4) Cihazımızdaki tüm veriler silindiğinde ise mail adresimize işlemin tamamlandığını söyleyen aşağıdaki gibi bir mesaj geliyor.

iphone_uzaktan_silme_065) Silme işleminin gerçekleştiğini gördükten sonra da yine aynı “Taşınabilir Cihazlar” ekranından cihazımızı kaldırıyoruz.  (Bu kaldırma işlemini yapmazsanız ve cihazınız bir şekilde size geri dönerse, silme işlemi tekrarlanır)

iphone_uzaktan_silme_07

Görüldüğü gibi web arayüzü olan (OWA) Exchange mail sunucuları, mobil cihazları uzaktan silmeye imkan veriyor. Siz bu yazı üzerine lütfen deneme yapmaya kalkmayın, çünkü ben kendimi feda edip deneme yaptım 🙂 Gerçekten de düzgünce çalışıyor ve cihazdaki tüm verileri (kişisel bilgiler, ayarlar, uygulamalar, şarkılar, vs.) gerçekten siliyor. “Merak ettim, illa da yapacağım” diyorsanız lütfen önce cihazınızı yedek (backup) almayı unutmayın.

Bu arada yabancı kaynaklarda silme işleminin uzun (1 saat) sürdüğü yazıyor ama benim denememde silme işlemi hemen sonlandı. Ayrıca bu uzaktan silme özelliğini her mail sunucusu desteklemiyor. Sadece genelde kurumsal şirketlerin çalışanlarına sağladığı Exchange Server gibi mail sunucuları destekliyor.

Kaynaklar :
http://www.apple.com/iphone/business/integration/

http://theappleblog.com/2010/02/04/how-to-remotely-wipe-an-iphone-using-exchange/

Microsoft Exchange Server hakkında da:
http://www.microsoft.com/turkiye/exchange/evaluation/overview/default.mspx
http://www.iphoneturkey.com/2008/07/exchange-activesync-zellii.html

15 Comments

 1. Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

  12/02/2010 at 01:25

  Sayın Mustafa Tan Bey;
  Faydalı bir anlatım oldu.Teşekkürler fakat sormak istediğim husus microsoft exchange server nedir,neden kullanılınır ve ne işe yarar,ayrıyetten silme işlemi cihazın tüm programları mı yoksa kişisel verileri mi silmektedir(telefon rehberi,notlar,takvim ,uygulamalar gibi hangisi kapsamaktadır)
  Şimdiden teşekkürler.
  Saygılarımla
  Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

 2. Adem sucu

  12/02/2010 at 03:10

  Çok iyi bir konuya deyinmişsiniz.Ellerinize sağlik
  İyi çalişmalar

 3. Engin Mustafa Sayın

  12/02/2010 at 09:27

  Mustafa Bey bilgi için çok teşekkürler.
  Exchange server üzerinde İPhone cihazında yaşanan bu durum, Mail for Exchange yüklü symbian cihazlarda, active sync üzerinden mail push eden PDA cihazlarında ve ayrıca Blackberry cihazlarında da geçerli bir özellik. Bilginize

  • Emre SUMENGEN

   12/02/2010 at 10:13

   Engin bey,
   Tüm bu cihazlarda da remote-wipe edildiğinde uygulamalar vb. de silinerek bir nevi factory-default durumu yaratılıyor mu?

 4. Emre SUMENGEN

  12/02/2010 at 10:12

  Çok güzel bir anlatım olmuş, ayrıca bu fedakarlığı takdir etmemek mümkün değil 🙂

  Zira, Exchange hesabımı mutlu mesut kullanıyor olmama, bu özellikten de haberim olmasına rağmen, bir türlü cesaret edememiştim denemeye. Eh, internet üzerinde bulabileceğimiz makaleler de genellikle “marketing” amaçlı olduğundan, çok inandırıcı olamıyorlar, en azından sizin gibi güvendiğimiz birinin bilgileri faydalı oldu.

  Bu arada, uygulamalar vb. de gidiyor olması ilginç (ve aslında güzel) olmuş. Daha önce Windows Mobile ile denemiştim Exchange entegrasyonunu, ve bu ilişki silindiğinde cihazdan sadece Exchange’den gelen bilgiler (kişiler, takvim, mailler, notlar vb.) siliniyordu. Hoş, orada da remote-wipe denemeye cesaret edememiştim 🙂

  Teşekkürler.

 5. Engin Mustafa Sayın

  12/02/2010 at 13:38

  Merhaba Emre Bey,

  Nokia N73 cihazında MailForExchange yazılımı ile birlikte yaptığımız denemede cihaz factory default durumuna döndü. PDA içinse cihazda master reset durumu oluştu.

 6. Alper

  15/02/2010 at 21:41

  Konuyla ilgili degil ama bir soru sormak istiyorum burda sordugum icin ozur dilerim…
  Yeni bilg aldim windows 7 kurulu ve bilgisayara itunes kuramiyorum neden olabilir?? İtunes kuramadigim icin internetede baglanamiyorum…

 7. Engin Mustafa Sayın

  16/02/2010 at 09:24

  Merhaba Alper Bey,

  Windows 7 kurulu bilgisyarımda şu anda sorunsuz olarak İTunes 9.0.3 sürümünü kullanabiliyorum. Aldığınız hatayı aktarabilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

 8. alper

  16/02/2010 at 15:19

  sonunda kurdum 🙂 ben iTunes 8 versiyonunu kurmaya çalışıyordum sanırım ondan kuramadım. bugün işyerimde iTunes 9 versiyonunu indirdim ve kuruldu..
  ilginize teşekkür ederim iTunes sürümünüzü yazmasaydınız sanırım sorun ne diye çıldırmaya devam edicektim 🙂

 9. WizOfWar

  18/02/2010 at 07:35

  Selamlar Mustafa bey;

  Exchance server’i onceden sorunsuz bir sekilde kullanıyordum. Ocak ayında telefona yeni bir Exchange hesabı ekledim. Hesap eklendikten sonra telefon tuş kilidinden çıkarken parola sormaya başladı. Sleep mod’a geçtikten sonraki 15. dakika’dan sonra parola sormaya başlıyor. Telefon ayarlarından parolayı kapatma seçeneği kayboldu, süresinde arttirilamiyor.

  İnternette sorunun exchage’den kaynaklandığını buldum, ama echange’in admin arayüzünü bilmediğim için IT’yi sorunun çözümü konusunda yonlendiremiyorum. Onlar da kendi basına pek bu sorunla uğraşmak taraflisi değil. Çünkü şirket genelinde kullanılan Blackberry lerden böyle bir şikayet gelmemiş. Konu hakkında bilginiz var mı?

 10. Hasan

  10/03/2010 at 17:56

  Herkese Merhaba,
  Öncelikle böyle bir internet sitesi yaptığınız için teşekkür ederim.
  İphone’umu yeni aldım ve bir soru sormak istiyorum.
  Birisi bizi aradığı zaman tuş kilidindeyse konuşma bittikten sonra hemen tuş kilidi tekrar devreye giriyor. Fakat daha sonra tuş kilidini açtıktan sonra arama listesi karşıma çıkıyor. Birisi beni aradığı zaman hep böyle oluyor. Bunu kaldırmanın bir yolu var mı acaba?
  Teşekkür ederim.

 11. Microsoft Exchange Server

  14/05/2010 at 14:02

  Microsoft Exchange Server 2010 ile ilgili birçok kişinin olması gerekli dediği özelliklerden birisi Personal Archieve mailboxlarının ayrı bir mailbox database üzerinde tutulmasıydı.Çünkü eğer bu yapıyı bir arşivleme çözümü olarak kullanmak istiyorsanız ne yazık ki tüm arşiv mailboxlarını başka bir storage ve database üzerinde tutabilme şansımız yoktu.

  Beycon web yazılım bünyesinde son zamanlarda o kadar çok exchange server çözümü üretiyoruz ki bu 2010 yeniliği exchange server üzerine uzmanlaşmış firmamıza büyük kolaylıklar sağladı.

 12. OIS

  14/12/2010 at 14:51

  Burda kullancının insiyatifine bırakılmış durumda, peki exchange server üzerinden bu işlemi gerçekleştirebiliyormuyuz?Eğer yanıt evet ise detay verirmisiniz.teşekkürle.