iPhone Uygulamalarını Artık Web Tarayıcımızda da İnceleyebiliyoruz

Bildiğiniz gibi bugüne kadar bilgisayarımızda iTunes yüklü değil ise, herhangi bir iPhone uygulamasını resmen inceleme imkanımız olmuyordu. Bir uygulamanın iTunes Store linkine tıkladığımızda, eğer bilgisayarımızda yüklü ise iTunes açılıyor ve içinde gösteriliyordu.

iTunes’un yüklü olmadığı bilgisayarlarda ise bu uygulamalara kolayca gözatamıyor, başka siteleri kullanmak zorunda kalıyorduk. Bu ihtiyacı gören Apple, uzun süre önce yapması gerekeni bugün gerçekleştirip, herhangi bir iPhone uygulamasının sayfasını web tarayacılarında da (Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome, vs.) göstermeye başladı.

Örneğin Facebook uygulamasına ait bu linke (http://itunes.apple.com/tr/app/facebook/id284882215?mt=8) tıkladığımızda, artık uygulamanın tanıtım sayfası hem iTunes’ta, hem de web tarayıcımızda açılıyor.

itunes_preview_01

Ayrıca web tarayıcımızdaki uygulamalara ait tüm bilgiler (açıklama, ekran görüntüleri, yorumlar, vs.),  iTunes’ta olduğu gibi aynen gösteriliyor. Bazı okuyucularımızın aklından “Bunun bana ne faydası var, ben de zaten iTunes yüklü” diye bir düşünce geçebilir. Bana göre faydaları ise:

* Sık sık, uygulamaları yüklemek için değil de, sadece ekran görüntülerine veya yorumlara bakmak için iTunes açmak zorunda kalıyordum. Halbuki web sayfalarının açılışı, iTunes’un açılışından çok daha hızlı oluyor ve çok daha az kaynak tüketiyor.
* Bilgisayarında iTunes yüklü olmayan arkadaşlara, bazen ilginç uygulamaların linklerini gönderme ihtiyacı duyuyordum. Fakat bilgisayarlarında iTunes yüklü olmadığı için bu tip uygulamaları inceleyemiyorlardı. Artık inceleyebilecekler 🙂

Bu arada iTunes’ta bir uygulamanın linkini de, uygulamanın adının üzerine sağ klik yaptığımızda çıkan menüde “Copy Link” seçeneğine tıklayarak kopyalayabiliyoruz.

itunes_preview_02a

Dolayısıyla App Store’daki uygulamalara ait linklerin web tarayıcılarımızda da çalışması ve bu uygulamaları kolayca inceleyebilmemiz bence gayet güzel bir gelişme oldu 🙂 Peki ya sizce ?

6 Comments

 1. Süleyman Çalık

  04/02/2010 at 21:24

  Gerçekten güzel bir gelişme. Sırf iPhone uygulamalarını incelemek için iTunes kurmuştum.

 2. Oguzhc

  04/02/2010 at 23:12

  Gercekten iyi olmuş , evet evdeki bilgisayarda itunes yüklü ama işyerinde yada cafe de programları inceleyerek eleme yapıp, aksam evde yükleme yapabilirim…

 3. Murat OZORAL

  04/02/2010 at 23:33

  Bu çok iyi oldu, uzun zaman önce yapmalılardı

 4. Fatih

  05/02/2010 at 01:28

  nice 🙂

 5. Serdar

  05/02/2010 at 10:50

  Ben iTunes app store a online gidilecek bir adres göremedim? Link nedir?

 6. dijital cep servis

  05/02/2010 at 11:43

  Artık zamanla eksikleri amak zorundalar bence gec bile kaldılar haksızmıyım ?…