Garanti e-Trader

Daha evvel de paylaştığımız gibi, ülkemizde en çok finans sektörü iPhone uygulamalarına yatırım yapıyor. Bugün de Garanti Bankası, e-Trader isimli uygulaması ile App Store’a ciddi bir giriş yaptı. Garanti e-Trader uygulamasının daha evvel çıkan finans uygulamalarından en büyük farkı da, banka olarak ilk defa hisse ve VOB alış-satış işlemi yapma imkanı sunması.

iphone_garanti_e-trader_01 iphone_garanti_e-trader_02

Uygulamanın finans özelliği dışında bir de, Garanti Cep Şubesine (http://wap.garanti.com.tr) uygulama içerisinden erişim imkanı vermesi. Hisse alım satım işlemlerinde de zaten internet bankacılığı hesabıyla giriş yapmak gerektiğinden Cep Şubesine de bir kısa yol düşünülmüş.

Uygulamanın diğer bir güzel yanı da konumuza en yakın Garanti Şube ve ATM’lerini haritada göstermesi. Uygulamada ayrıca benim şu ana kadar hiç kullanmadığım, cep telefonu numarasına para gönderme ile ilgili bir bölüm mevcut. iPhone’da uygulama içerisinden SMS atmaya izin olmadığı için, uygulama sadece SMS mesaj metnini hazırlamamıza yardımcı oluyor.

iphone_garanti_e-trader_03 iphone_garanti_e-trader_04

Uygulamanın esas amacı olan finans piyasasına ait özellikleri de, diğer finans uygulamalarında da olduğu gibi oldukça fazla. IMKB, Vadeli İşlem Borsası (VOB), Eurobond, vs. gibi bir çok farklı finans piyasasına ait veriler kolayca takip edilebiliyor.

iphone_garanti_e-trader_05 iphone_garanti_e-trader_06a

Uygulamanın diğer bir güzel yanı da, gayri menküllerimizin değişimlerini bize anında bildirim (push notification) altyapısını kullanarak bildirebilmesi. Bunu da, ekranın sağ üst köşesindeki hatırlatıcı seçeneğini kullanarak yapabiliyoruz. Örneğin bir hissenin, girdiğimiz bir değerinin üstüne çıkması veya altına inmesi durumunda mesaj gelmesini sağlayabiliyoruz.

iphone_garanti_e-trader_07 iphone_garanti_e-trader_09

Diğer bir çok finans uygulamasında da olduğu gibi, detay ekranlarında iken  iPhone’umuzu yan çevirdiğimizde, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi tam ekran grafikler karşımıza çıkıyor.

iphone_garanti_e-trader_08

Garanti internet bankacılığına (ya da Cep Şube) erişimi ve yatırım hesabı olan iPhone kullanıcıları da yazının başında belirttiğim gibi alım satım yapabiliyorlar. Bu da zaten uygulamanın en önemli özelliği.

iphone_garanti_e-trader_10 iphone_garanti_e-trader_11

Garanti Bankası kullanıcılarına, ayrıca bir yere üye olmaya gerek kalmadan alım satıp yapmaya imkan vermesi açısından oldukça faydalı bir uygulama. Tabii ben finans işlerinin çok uzmanı değilim, fakat okuyucularımız arasında bu konuda uzmanların olduğunu biliyorum. Esas onlar bu uygulama hakkında düşüncelerini paylaşırsa çok daha faydalı olacaktır.

Uygulamayı aşağıdaki linki kullanarak App Store’dan ücretsiz olarak indirebilir ve kullanabilirsiniz.

appstore

27 Comments

 1. Anonim

  21/02/2010 at 18:14

  Uygulama gerçekten çok başarılı olmuş. Bir Garanti Bankası müşterisi olarak ihtiyaçlarımı karşılayacağını düşünüyorum. Sadece uyarı mahiyetinde 2 küçük yorumum var:
  1) Uygulama içerisindeki bankacılık işlemlerinin web tabanlı olmamasını yeğlerdim. Ama biliyorum ki bu ciddi bir süreç. İleride bununda ekleneceğini ümit ediyorum.
  2) Birde hatırlatma girerken alış için mi satış için mi hatırlatma girildiğini seçmek isterdim…

  Tekrar geliştiren ekibin ellerine sağlık (:

 2. Ertan

  21/02/2010 at 18:17

  paylaşım için teşekkürler.

 3. döviz mağduru

  21/02/2010 at 18:20

  DÖVİZ ÇEVİRİCİ RESMİ VAR. AÇIKLAMASIDA VAR. AMA KENDİSİ YOK. OLMAYAN BİR ÖZELLİK Mİ YOKSA GÖREMEDİĞİMİZ BİR YERDE Mİ? KESTANE KEBAP ACELE CEVAP… GARANTİ DUY SESİMİZİ…

 4. Cem Tutar

  21/02/2010 at 21:30

  Selamlar

  İzleme sayfalarından PARİTELER sayfasının sağ üst köşesinden doviz çeviriciye ulaşabilirsiniz.

  Cem Tutar- Matriks

 5. serkans

  21/02/2010 at 21:56

  gayet başarılı bi çalışma

 6. Trend Master

  21/02/2010 at 23:42

  Türkiye de gördüğüm en güzel uygulamlardan biri olmuş, inceledikçe içinden çok güzel fonksiyonlar çıkıyor. İlk iş seans açılınca emir girmek olacak.

 7. pnrtrn

  22/02/2010 at 10:06

  Paylaşanın eline sağlık.Çok güzel bir uygulama

 8. Yener

  22/02/2010 at 11:02

  Detaylı bilgilendirme için Teşekkürler Mustafa bey. Acaba, uygulamanın güvenliği konusunda da bir şeyler söyleyebilir misiniz?

  • Mustafa Tan

   22/02/2010 at 11:16

   Selamlar,

   Valla açıkçası aşırı güvenli, bu yüzden uygulamaya her girişte tekrar şifre soruyor. Yani session hiç saklanmıyor. Zaten bu ekranlar web tabanlı yani cihaz üzerinde hiç bir bilgi tutulmuyor.

  • Emin Gürbüz

   22/02/2010 at 11:16

   Merhaba,

   Endüstri standardı olan 128 Bitlik şifreleme ile SSL katmanında işlem yapılıyor.

   • Yener

    22/02/2010 at 12:02

    Teşekkür ederim Mustafa ve Emin bey.

 9. Fatih Taha

  22/02/2010 at 16:04

  Ya iyi de şirket internet bankacılığına giremiyor. Sadece şahsi hesaplar icin olması üzücü.

 10. Emin Gürbüz

  22/02/2010 at 16:31

  Fatih Bey,

  Uygulama “internet bankacılığı” konseptinden çok, mobil yatırım yönetimi konseptinde tasarlandı. Adı da bu sebeple “trader” olarak tanımlandı. Garanti Bankası, bu uygulamayı aslında yatırım hizmetleri için çıkardı. Bankacılık hizmetlerini de umarız projelendireceklerdir.

 11. fatih durmuş

  22/02/2010 at 18:31

  mustafa bey acil yardıma ihtiyacım var. mediacoder benzeri bir program varmı elinizde acaba. internetten pek cok program indirip kurdum ama ya cok yavas cevırıyor yada altyazı desteği olmuyor.lütfen acil destek yoksa kafayı yicem 🙂

  • Blauzahn

   23/02/2010 at 02:38

   Ben cevap vereyim 🙂 format factory diye bir program kullanıyorum. Iphone için tüm filmleri altyazılı ve altyazısız olarak bununla çeviriyorum. Gerçekten başarılı. Genelde kurtlar vadisini çevirip tvde ailecek izlediğimizden altyazılı film bir iki kere hazırlayabildim 🙂

 12. Blauzahn

  23/02/2010 at 02:42

  Bu arada sankonun yazılımı benim iphone un kablosuz ağ bağlantısına zarar vermişti. Bir kaç kişiye daha rastladım internette bu problemi yaşayan. İnşallah bu programda böyle birşey yoktur. Deneyemiyorum çünkü cihazım anlattığım sorundan dolayı serviste şu anda.

  • Emin Gürbüz

   23/02/2010 at 11:57

   Sayın Blauzahn,

   Bir iPhone uygulamasının cihazınızın fiziksel hasar almasına sebep olması ihtimalini düşünmek pek mümkün değildir. 3. parti iPhone yazılımcıları, cihazların iletişim katmanlarına erişim hakkına sahip değildir, yani yazdıkları uygulamanın hangi iletişim kanalını (3G, Edge veya Wi-Fi) kullanacağını dahi dikte edemezler, an itibarıyla.

   Örneğin, eğer uygulamanız yalnızca Wi-Fi üzerinden çalışıyorsa, uygulama içerisinden buna uygun rutin çağırılır ve kullanıcının Wi-Fi bağlantısı yoksa, uygulama çalışmaz. Ama uygulamanın Wi-Fi bağlantısını açması gibi bir imkanı dahi yoktur.

   Bunların dışında, App Store’da son kullanıcının kullanımına açılan her uygulama, App Store’daki mühendisler tarafından bir “Review” sürecinden geçirilir. Burada, uygulamanın çok kapsamlı görsel ve teknik incelemeleri ve testleri yapılır. Ancak bu incelemeden geçer not alırsa, App Store’da son kullanıcıya erişebilir.

   Dolayısıyla, Sanko Trader veya bir başka uygulamanın cihazınızın Wi-Fi gibi fiziksel bir yeteneğini bozması gibi bir senaryo, gerçekçi olamaz.

   İhtimalleri saymak gerekirse, eğer JailBreak edilmiş bir cihaz kullanıyorsanız, bu durumda kullandığınız başkaca uygulamaların erişimleri nedeniyle bir takım uyumsuzluklar söz konusu olabilir. JailBreak edilmiş cihazlar için özel yazılmış uygulamalar, cihazın fiziksel yeteneklerini manipüle edebilir veya beklenmeyen sonuçlara yol açabilir.

   Bunun dışında, App Store’dan indirilen uygulamalara %100 güvenerek kullanabilirsiniz.

   İyi günler dilerim.

   • Blauzahn

    24/02/2010 at 13:01

    Açıklmanız için teşekkür ederim. Ama bu sorunla karşılaşan 3 kişi tanıyorum ve aynı programdan dolayı sorun yaşadılar. Benimle birlikte bu 4 ediyor. İkimizin wifi sorunu restore işleminden sonra düzelmedi, 3.1.3 versiyonunda da aynı şekilde devam edince servise verdik ve değişim kararı çıkarıldı cihazlara. Kesinlikle donanımsal bir arızaya sahiptik. Fakat açıkladığınız durumları kesinlikle biliyorum, 3. parti yazılımlar donanım katmanı erişimine kesinlikle sahip değillerdir. Donanımlar ile iletişimi sağlayan classları kullanmaktadırlar. Ben wifi arızasının olduğunu söylerken programın donanıma zarar verdiğini söylemek istememiştim. Yazılımların yayınlanmadan önce testlerden geçtiğinide biliyorum fakat her iphone bir değil, farklı versiyonlar bulunmakta ve farklı donanımlar kullanıldığını düşünüyorum. Bu konuda detaylı anlatmak isterdim fakat genel itibariyle programın donanımı nasıl kullandığı ile ilgili şüphelerim var..

 13. fatih DURMUŞ

  23/02/2010 at 12:08

  blauzahn yardım için çok teşekkur ederim.bende de o program var ama biraz yavas cevırıyor 🙂 neyse buna da şukretmek gerek dimi 🙂

  • Blauzahn

   24/02/2010 at 13:05

   rica ederim. aslında yavaş gelmedi bana hızına göre kalitesi gerçekten çok iyi, celeron m 1,4 notebookta bile iyi iş çıkarıyor, daha iyi bir makinada kesinlikle daha iyi işler çıkarıyor 🙂

 14. cem vural

  29/04/2010 at 11:02

  tamamıyla bir forex programı gibimi acaba? yani pariteleri anında alıp satıp istediğimiz anda durdurabildiğimiz bir çalışmamıdır? piplerle ilgili olarak oranlar nedir kullanan varsa yazmasını rica ediyorum…teşekürler

 15. Emin Gürbüz

  29/04/2010 at 23:24

  Merhaba Cem Bey,

  Garanti e-Trader ürününde Parite işlemleri bulunmamaktadır. Yapabildiğiniz işlemler; İMKB Hisse senetleri, VOB enstrümanları ve Varant işlemleridir.

  Aynı zamanda İMKB, VOB ve yurtdışı parite verilerine anlık olarak ulaşabilir, dilerseniz İMKB ve VOB için derinlik verilerini de izleyebilirsiniz.

  Kolay gelsin,

  Emin Gurbuz
  Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş.

 16. Nuri Boyacılar

  16/06/2010 at 18:05

  Sayın Emin bey,

  Yeni bir iphone kullanıcısı olarak e-trader danda faydalanmak istiyorum özellikle cep şubesi özelliğinden ancak sürekli olarak şifrematik i yanımda taşıyamayacağım için başka nasıl bir çözüm önerirsiniz. yada diğer cep telefonlardaki gibi şifrematık uygulamasını iphone a nasıl yükleyebilirim tşkler.

 17. Anonim

  19/08/2010 at 00:38

  Her şey çok güzel ama windows mobil versiyonu da olsaydı daha iyi olurdu

 18. Bora Yalçın

  26/08/2010 at 11:39

  peki cep şubesinde eft, havale gibi işlemlerde işlem ücreti kesiliyor mu? yoksa uygulama sanki explorer’dan girer gibi davranıp işlem ücreti kesiyor mu?

 19. barış özdemirli

  16/09/2010 at 10:24

  umarım en kısa zamanda HTC HD2 kullanıcılarıda düşünülür ve windows tabanlı cep telefonları için garanti bankası bir çözüm bulur.sadece apple kullananların faydalanıyor olması dar bir bakış acısıdır.

 20. serhat

  29/11/2010 at 21:15

  nihayet internet bankacılığında kullandığınız telefon başlıklı bir anket gördüm en kısa zamanda bu iphone kısıtlamasının terkedilmesini umuyorum. trader destekleyebildikten sonra her markaya yönelmeli garanti bankası…