Dots Online ile Kare Yapmaca

Şimdiki nesilin oynadığını pek sanmıyorum ama benim çocukluğumda kareli matematik defterlerimizin sayfalarıyla epey bir oyun oynardık 🙂 Bunlardan bir tanesi de iki kişinin karşılıklığı oynadığı, noktalar arasına çizgi çekerek kare yapmaya çalıştığımız çok zevkli bir oyundu. O zaman bu oyuna ne isim verdiğimizi hatırlamıyorum ama, iPhone’da bu oyunu online olarak oynayabileceğimiz “Dots Online” isminde ücretsiz bir uygulama mevcut.

iphone_dots_online_01 iphone_dots_online_02

Dots Online’ın aslında App Store’da 4.99$’a satılan bir de ücretli versiyonu da mevcut. Ücretsiz versiyon ise reklamlar ile bezenmiş 🙂 Oyunun her aşamasında karşımıza reklamlar çıkıyor, özellikle oyun geçişlerinde. Bu yüzden reklamları geçebilmek için sık sık (No, Thanks, Skip, vs.) seçeneklerine tıklamamız gerekiyor.

Oyunu ilk açtığımızda bizi, oyundaki tüm oyuncuların sohbet (chat) ettiği “Lobby” ekranı karşılıyor. Tabii bu oyunu dünyanın dört bir yanından insanlar oynadığı için sohbet dili sadece türkçe değil 🙂 Hemen bir rakiple karşılaşmak için üst taraftaki “Play Dots” seçeneğine tıklıyoruz. Sunucu bize bir rakip ayarladıktan sonra bu seçenek bu sefer üzerinde “Tap to Enter Game” yazacak şekilde rengi yeşile dönüyor. Tekrar tıkladığımızda ise rakibimizle karşılaşıyoruz.

iphone_dots_online_03 iphone_dots_online_04

Fakat ben hemen oyuna başlamadan evvel alttaki “Lobby” seçeneğinin hemen yanında yer alan ekranda kullanıcı adınızı değiştirmenizi öneriyorum. Çünkü oyun ilk başta bize “Player XXX” şeklinde bir kullanıcı ismi atıyor. Fakat bu ekranda kullanıcı adımızı ve avatarımızı (profil resmi) değiştirebiliyoruz. Tabii her bu değiştirme işlemleri bize, en başta verilen PlayMesh puanlarına mal oluyor. Yani istediğimiz gibi sürekli kullanıcı adı ve avatar değişikliği yapamıyoruz.

Her ne kadar uygulamanın genel menüleri çok detaylı ve karışık olsa da, kareleri oluşturduğumuz esas oyun kısmı gayet basit ve kullanışlı. Oyunda çizgi çizmek için, sıra bize geldiğinde sırasıyla iki noktaya tıklıyoruz, ardından noktalar arası çizgiler otomatik olarak çiziliyor. Ayrıca istersek oyun sırasında rakibimizle sohbet edebiliyoruz.

iphone_dots_online_05 iphone_dots_online_06

Ayrıca oyun sırasında resmi üzerine tıklayarak rakip hakkında detaylı bilgi alabiliyoruz. En önemlisi bu ekranda “Add as Friend” seçeneğini rakibimizi arkadaş olarak ekleyebiliyoruz.

iphone_dots_online_07 iphone_dots_online_08

Oyunu klasik versiyonunda da olduğu gibi en fazla kare yapan oyuncu kazanıyor. Kazandığımızda zaferimizi istersen Facebook’ta veya Twitter’da paylaşabiliyoruz 🙂

Normalde oyuna sabit bir puanla başlıyoruz. Her oyun kazandığımızda puanımız artıyor, fakat yenildiğimizde de düşüyor. Sanırım kazanılan puanların miktarı da, rakipler arasındaki puan durumuna göre hesaplanıyor. Bir de oyunda XP (eXPerience) diye geçen, genelde RPG tarzı oyunlarında kullanılan tecrübe puanı da mevcut. Her oyundan sonra bir de XP puanı kazanıyoruz.

iphone_dots_online_09 iphone_dots_online_10

Oyunun aslında daha bir çok detayı var fakat hepsini burada tek tek açıklamamız imkansız. Eğer takıldığınız veya merak ettiğiniz noktalar olursa yardımcı olmaya çalışırız. Meraklıları için Dots Online bence oldukça başarılı, fakat ücretsiz versiyonundaki reklam gösterimleri çok fazla, özellikle oyunlar arası geçişlerde çok can sıkıcı olabiliyor bu reklamlar.

iphone_dots_online_11

Dots Online’ın ücretsiz versiyonunu aşağıdaki linki kullanarak App Store’dan indirebilirsiniz. Bu arada oyunun internet bağlantısı gerektiğini belirtmeme gerek yok sanırım 🙂 Yaptığım testlerde ise her uygulamayı açıp bir el oynamada, yaklaşık 100KB’lık veri trafiği oluştuğunu gördüm. Normalde daha düşük olması lazım ama sanırım özellikle resimlerin olduğu reklamlar yüzünden biraz daha yüksek çıkıyor.

appstore

5 Comments

 1. Fatih

  28/02/2010 at 12:58

  Evet bu oyunu çok oynardık eskiden. Yine oynayalım. Paylaşım için teşekkürler.

 2. Metin+

  28/02/2010 at 19:30

  Güzel oyun ama dediğiniz gibi aşırı reklam var.. Teşekkürler paylaşım için

 3. Selim Yagiz

  28/02/2010 at 19:40

  güzel oyuna benziyor suan indiriyorum

  ayrica bizlere bu tür oyunlari, programlari tanittiginiz icin tesekkür ederim

 4. Mehmet Avcu

  28/02/2010 at 20:11

  Çocukluğumuzun oyunu bu gerçekten. Paylaşım için teşekkürler Mustafa Bey.

 5. Metin+

  01/03/2010 at 09:57

  Blackhole89 ile oynama şansım oldu, adam çok iyi oynuyor ya 🙂 tabiki o kazandı:D