txtAgif ile MMS’lerinizi Hareketlendirin

3.0 versiyonu öncesinde iPhone sahibi olanlar, iPhone ile ilgili eleştirilerin başında MMS desteğinin olmaması geldiğini hatırlayacaklardır. Çok az SMS ve nadiren MMS kullanan biri olarak, açıkçası MMS’in hala önemli bir ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Fakat yine de, dün denk geldiğim ve bir kaç arkadaşıma gösterdiğim zaman beğenilen txtAgif isimli uygulamayı paylaşayım istedim.

txtAgif aslında, içinde bol bol hareketli resim (Animated Gif) barındıran bir iPhone uygulaması. Daha evvel duymamış olanlar için hareketli resimler, video gibi davranan ama ses içermeyen *.gif uzantılı dosyalardır. Hareketli resimlerin videolara göre en büyük avantajı, hemen hemen her ortamda oynatılabilmesidir.

txtagiff_vbB3ZuKb9TM txtagiff_ea2SF0gt0TA txtagiff_Jn-CKTg9eY txtagiff_gV-geR67aLk

txtaGif uygulaması da, yukarıdaki örneklerde olduğu gibi, kullanıcıların http://www.txtagif.com/upload.php adresini kullanarak gönderdiği binlerce hareketli görüntüden oluşuyor.

iphone_txtagiff_01 iphone_txtagiff_02

Top MMS” menüsü en çok gönderilen (messaged) resimlerden, “Featured” kısmı da ise en çok incelenen (views) resimlerden oluşuyor. “Search” menüsünden de dosya ismine göre resim araması yapabiliyoruz. (Mevcut dosya isimlerinin çoğu ingilizce olduğu için türkçe kelimeler ile aram pek mantıklı olmuyor.)

iphone_txtagiff_03 iphone_txtagiff_04

Arkadaşlarımıza mesaj atarken kullanacağımız hareketli resmi bulduktan sonra üzerine tıklayınca da, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi detay ekranı çıkıyor. Bu ekranda da istersek dosyayı e-mail, istersek de MMS  olarak gönderebiliyoruz. E-mail seçeneğine tıkladığımızda uygulama kapanmadan, resim mesaja eklenmiş bir şekilde e-mail gönderme ekranı çıkıyor karşımıza.

iphone_txtagiff_05 iphone_txtagiff_06

MMS göndermek için de “Text this GIF” seçeneğine tıklıyoruz. Maalesef Apple, uygulama içerisinden SMS/MMS uygulamasını açmaya izin vermediği için, txtAgif uygulaması kapanarak direk Mesaj uygulaması açılıyor, tabii seçtiğimiz resim eklenmemiş olarak. Fakat txtAgif, seçtiğimiz resim dosyasını hafızaya kopyaladığı için, mesaj kısmında parmağımızı basılı tutarak “Yapıştır” seçeneğini çıkartıp, resmimizi mesaja ekleyebiliyoruz.

Başta da belirttiğim gibi ben pek mesaj olayını kullanmıyorum. Fakat eğer okuyucularımız arasında bol bol mesaj atanlar var ise, mesajlarını renklendirebilmek için txtAgif uygulaması ilgilerini çekebilir.Aşağıdaki linki kullanarak txtAgif uygulamasını ücretsiz olarak App Store’dan indirebilirler.

appstore

Not : Bir SMS mesajında, yazı haricinde resim, video gibi dosyalar bulunursa, bu mesaj MMS olarak gönderilir. MMS mesajları da genelde 2 SMS olarak ücretlendirilir.