Sleep Cycle ile Dinç UyanınGeçtiğimiz yaz, Sleep Cycle uygulamasını ilk duyduğumda “Yok artık” demiş, uyku ile ilgili bir sorunum olmadığı için de uygulamayı hiç test etmeden gözardı etmiştim. Geçtiğimiz günlerde de, uyku ile ilgili yeni çıkan başka bir uygulamanın incelemesini okurken, aklıma birden Sleep Cycle geldi ve acaba güncellemişler mi diye bir kontrol ettim. Uygulamaya grafikler eklendiğini ve US Store’daki yorumların oldukça olumlu olduğunu görünce de, indirip kullanmaya başladım.

Sleep Cycle uygulaması kısaca, cihazın yer çekimi sensörlerini (accelerometer) kullanarak yataktaki dönüş harketlerimizi kaydediyor ve buna göre de uykunun hangi safhasında (hafif, derin, vs.) olduğumuzu raporluyor. Sabah uyandırma işlemini de, uykumuzun en hafif evresinde yapmaya çalışıyor. Uygulama hakkındaki düşüncelerimi paylaşmadan evvel de, öncelikle adım adım uygulamanın nasıl çalıştığını ve ekranların ne işe yaradığını kısaca anlatmaya çalışayım.

Sleep Cycle’ı ilk açtığımızda karşımıza uygulamanın nasıl çalıştığını anlatan bir yardım (Instructions)  ekranı çıkıyor. Bu ekranda gece yatmadan evvel telefonumuzu nereye yerleştirmemiz gerektiğini gösteriyor. Cihazımızdaki uygulama tüm gece açık kalacağı ve hareketlerimiz kaydedeceği için en uygun yer yatağın köşesi  oluyor. (Tabii telefonun düşmemesi için de nevresimin altına koymakta fayda var.) Burada en önemli husus telefonun çok uzakta olmaması ve de yastık altı, yatak altı gibi cihazın çok ısınmasına neden olacak yerlere konmaması.

iphone_sleep_cycle_01 iphone_sleep_cycle_02

Cihazımızı doğru yere koyduğumuzdan emin olmak için de “Test” ekranından faydalanıyoruz. Bu ekranda “Start” seçeneğine basıp öncelikle cihazımızı yerine yerleştiriyoruz. Sonra önce yatakta sırt üstü pozisyonda yatıyoruz. Ardında da yavaşça sanki gece uykumuzda yüzüstü dönmüş gibi dönüyoruz, ardından da tekrar sırt üstü pozisyona geçiyoruz. Eğer bu dönüşlerde uygulama öterse biliyoruz ki cihazımız için doğru yeri bulmuşuz.

Ayarlar (Settings) ekranında da sabah bizi uyandıracak melodiyi seçebiliyoruz. Ayrıca uygulama iki defa kullanımdan sonra uyku düzenimize göre ayar yaptığından, yatağımızı, yastığımızı, vs. değiştirmemiz durumunda “Reset calibration” seçeneğine tıklayıp kalbirasyonu sıfırlamamızı istiyor.

iphone_sleep_cycle_03 iphone_sleep_cycle_04

Alarm” ekranında da gece yatmadan evvel de sabah en geç kalkmamız gereken saati seçip “Start” seçeneğine tıklıyoruz. Ardından cihazımızı kitlemeden, yüzüstü bir şekilde daha evvel belirlediğimiz köşeye yerleştirip uykuya dalıyoruz. Tabi “Start” seçeneğine basmadan evvel de, cihazı Uçak Moduna (Airplane Mode) almak çok iyi oluyor. Bu sayede hem pili daha az gidiyor, hem de cihaz vücudumuza yakın olduğu için manyetik alandan etkilenmemiş oluyoruz.

Sabaha doğru alarmda verdiğimiz saatin son 30 dakikasına girildiğinde de, uygulama bizim hangi uyku evresinde olduğumuza bakıyor. Eğer bu son 30 dakika içerisindeki herhangi bir anda hafif uyku evresinde olduğumuzu anlar ise, hemen alarmı çaldırıyor, yoksa tam verdiğimiz saatte bizi uyandırıyor.

iphone_sleep_cycle_05 iphone_sleep_cycle_06

Uyandıktan sonra da “Home” düğmesine basıp uygulamayı kapatıyoruz. Tekrar açtığımızda da “Statistics” ekranında o gecenin uyku raporunu (kaçta yattık, kalktık, toplam kaç saat uyduk, vs.) görüyoruz. Sanırım ne kadar hareketsiz uyursak uygulama bizi derin uyku (deep sleep) modunda, ne kadar çok haraket edersek de hafif uyku (light sleep) ya da uyanık (awake) kabul ediyor. Dolayısıyla grafiğimiz iniş ve çıkışlardan oluşuyorsa, uykumuzda bol bol dönüyoruz demektir 🙂

Bu uygulamayı kullanıcılar en çok sabah hafif uyku modunda uyanmak için kullanıyorlar. Ben açıkçası hep geç yattığımdan, şua ana kadarki denemelerimin çoğunluğunda tam kurduğum saatte uyandırıldım. Fakat uyandıran melodi çok güzeldi. Sadece bir kere  hafif uyku modunda uyandırıldım, fakat onda da alarmı kurduğum saatten 20 dakika önce çalınca pek avantajlı olmadı 🙂 Fakat daha iyi uyandığımı söyleyebilirim.

Sleep Cycle ücretli bir uygulama. Fakat yine de sabah dinç uyandırılmak için olmasa da, sırf gece ne kadar dönerek uyuduğunuzu görmek için uygulamayı bir kere denemenizi öneririm.

Sleep Cycle - Sleep Tracker


Fiyat:ÜCRETSİZ

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
Sleep Cycle - Sleep Tracker
App Store oyları: (5784 oy)
Desteklenen Diller: English, French, German, Italian, JA, KO, , Russian, ZH, Spanish, , ZH, Turkish
Çıkış Tarihi: 23.07.2009
Boyut: 256.93 MB
Desteklenen Cihazlar: iPad611-iPad611, iPhoneXR-iPhoneXR, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPad72-iPad72, iPhoneXS-iPhoneXS, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPad73-iPad73, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhoneX-iPhoneX, iPad834-iPad834, Watch4-Watch4, iPad612-iPad612, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini5-iPadMini5, iPadPro97-iPadPro97, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadAir-iPadAir, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPhone5s-iPhone5s, iPadMini3-iPadMini3, iPad812-iPad812, iPad71-iPad71, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadPro-iPadPro, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone6-iPhone6, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPadAir4-iPadAir4, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadProCellular-iPadProCellular, iPad74-iPad74, iPhone11-iPhone11, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPad856-iPad856, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPhone6s-iPhone6s, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPadAir2-iPadAir2, iPad76-iPad76, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPad878-iPad878, iPhone7-iPhone7, iPhone8-iPhone8, iPad75-iPad75

Bir de uygulamanın uygulamanın ingilizce açıklamalarında yer alan, kullanımı ile ilgili aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi rica ederim:

* Sleep Cycle resmi bir medikal/sağlık uygulaması değildir. Elde edilen sonuçlar kesinlikle tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.
* Uygulamayı kullanmadan evvel Uçak Moduna geçilmesi önerilmektedir. Bu sayede cihazın tüm kablosuz ağı devre dışı kaldığı için hem manyetik alan etkisi çok çok azalmakta, hem de pil tüketimi çok düşmektedir.
* Uygulama uzun süre açık kalacağı pili az iken kullanılmamaktadır. Aksi takdirde uygulamanın ortasında pili bitebilir ve alarm çalmadığı için işe geç kalabilirsiniz 🙂 Özellikle uçak modunun kullanılmadığı durumlarda, cihazı şarjda bırakmakta fayda var, yoksa pil çabuk bitecektir.
* Cihaz kesinlikle hava almayacak şekilde yastık veya yatak altına konmamalıdır. Özellikle şarjda iken ısınacağından, bir de üstünün hava almayacak şekilde kapatılması daha da ısınmasına neden olacaktır.
* Uygulama, Tempur diye tabir edilen özel ortopedik yataklarda doğru sonuç elde edemiyormuş.

11 Comments

 1. Omer

  20/01/2010 at 03:41

  Cok guzel anlatim yapmissiniz ama zaten tum gun bitisik ikiz gibi yasadigimiz telefonumuzdan dolayi yeterince sar degeri yuksek akimlara maruz kaliyoruz. Bu yuzden sagligi tehdit eden bir uygulama olarak gormemek elde degil. Ama illa ki deneyecegim diyorsaniz bir formul olarak aklima ucak modunu acmak geldi. Onerim ise lutfen uyku sirasinda telefonlarinizi odanizin en uzak kosesine koyun..

 2. Sahip

  20/01/2010 at 09:21

  Ellerinize sağlık mustafa bey. Fakat bu programın değerlendirmesini sizden önce şuradan http://pekide.blogspot.com/2010/01/cagn-oyuncagna-yaksr-bir-uygulama-sleep.html okumuştum ve kullanmaya başlamıştım. Gerçekten yararlı bir uykulama. Şahsen ben artık sabahları çok dinç kalkıyorum. Örneğin bugün 7 gibi süper dinç kalktım ama tekrar yattım 😛

 3. Utku

  20/01/2010 at 11:32

  Tesekkyrler anlatımınız için Mustafa bey. Top patlasa uyanmayan ben programı deneyeceğim bakalım hakkaten uyandirabiliyor mu :))

 4. Ahmet ESER

  20/01/2010 at 14:27

  Mustafa Bey teşekkürler. Açıkçası uyku esnasında ne kadar doğru bir uyku uyuduğumu merak eder dururdum. Bu gece deneyeceğim. Bakalım neler çıkacak. Anlatım ve emeğiniz için teşekkür ederim. Sevgiler

 5. Kaan Diker

  21/01/2010 at 00:53

  Programi indirdim ve deniyorum sabah sonuclari yazicam =D

 6. Kerem Günüç

  22/01/2010 at 11:31

  Pragramı dün akşam kullnadım. Gerçekten süper bir program. Ben gözlerimi açtım aynı anda saatte çalmaya başladı.

 7. cheshim

  22/01/2010 at 23:15

  Beklenti içerisinde uyuyunca sabah kendi kendinize uyanıyorsunuz. Bu yüzden daha tutarlı bir tespit için en az 1 hafta kullanıp öyle değerlendirmek lazım.
  Lakin ilk gözüme çarpan eksiklikleri belirtmek isterim:
  – Alarmda titreşim yok
  – Ses biraz düşük
  – Alarm erteleme yok

  Tüm bunlara rağmen bana işe yarayacağı izlenimi verdi. Denemeler devam ediyor.

 8. Batuhan Ş.

  26/01/2010 at 21:41

  Gerçekten Süper Bir Paylaşım Mustafa Bey …

  En kısa Zamanda bu uygulamayı deniyeceğim .. Çok Hoşuma gitti .
  Özellikle Öğrenciler için çok yararlı bir uygulama . Malum Sabah 6.30 da kalktığımda Zombi gibi oluyorum ayılmam çok zor oluyor. Bu Uygulama sayesinde Umarım uyku problemimde çözülecek ve tanıtımınız sayesinde belkide derslerim düzelecek 🙂

  Teşekkürler 🙂 …

 9. Eser

  27/01/2010 at 07:48

  Merhaba Mustafa Bey,
  2-3 gündür kullanıyorum programı. 1 kere alarm saatinde 1 kerede 10 dk önce uyandırdı beni buraya kadar bir sorun yok.
  Uyandıktan sonra Home tuşuna basıp programı kapattığımızda ve daha sonra tekrar açtığımızda istatistik sayfası gelmiyor. Ne önerirsiniz.
  Teşekkürler

 10. Emre

  23/03/2011 at 21:17

  Yazıyı geçen yaz okumuştum, fiyatı düşermi diye bekledim ama düşmedi 😀 biraz önce aldım. iTunes üzerinden ilk alışverişim. Umarım güzel bişe çıkar, burdan sonuçları yazarım. Diğer arkadaşlar gibi boş geçmem ; )
  NOT: Ben aldım yarın kesin free uygulamalar arasına girer : ))

 11. mesut

  04/06/2011 at 01:21

  Tek problem farklı günlere otomatik zaman cetveli yapamıyoruz.