Cogs ile Üç Boyutlu Yapboz Keyfi

iPhone’da oynamayı sevdiğim diğer bir oyun türü de yapbozlar (puzzle) Özellikle de iPhone’un görsel yeteneklerini kullanan bulmacalara/yapbozlara bayılıyorum. Geçtiğimiz haftlarda tanıtım videosunu izlediğim, birkaç gün önce App Store’da yerini alan Cogs oyunu da bunlardan bir tanesi. Cogs’un en büyük özelliği, hem iki boyutlu (2D), hem de üç boyutlu (3D) puzzle’lar varındırıyor olması.

Cogs’un Inventor ve Challange olmak üzere iki adet modu bulunuyor. Challange Mode’da bulmacaları belli bir sürede veya belli sayıda hareket ile tamamlamak gerekiyorken, Inventor Mode’da daha serbest bir şekilde oynayabiliyoruz.

iphone_cogs_01

Fakat Inventor Mode’da her bir bölümü ne kadar kısa sürede ve az hamlede bitirirsek aldığımız ödül o kadar yüksek oluyor. Oyunu ilk satın aldığımızda (0.99$) içinden 10 bulmaca çıkıyor. Bazı bulmacalar 2 boyutlu iken bazıları da üç boyutlu oluyor. 3 boyutlu bulmacalarda şekillerin diğer taraflarına geçebilmek için iki parmağımızı kullanıyoruz.

iphone_cogs_02

Her bir bölümde çarklardan, borulardan, vs. oluşan değişik bulmacalar bulunuyor. Bazı bölümlerde de çarklar, borular hep birlikte kullanılıyor.

iphone_cogs_04

Oyundaki bulmacalar çok zor değil, biraz uğraştıktan sonra mutlaka çözülüyor fakat kısa sürede çözmek epey zorluyor. Fakat oyundaki görseller ve ses efektleri gayet güzel olduğu için oynanması oldukça zevkli oluyor.

iphone_cogs_05

Her 10 yeni bölüm ayrıca satıldığı için uygulamanın başlangıç fiyatını (0.99$) düşük tutmuşlar. Yoksa bu tip oyunlar App Store’a ilk çıktıklarında bu kadar ucuz olmaz. Bu tip oyunları seviyorsanız Cogs’u bir deneyin derim. Aşağıdaki linki kullanarak uygulamayı indirebilirsiniz. Ya da bu linki kullanarak tanıtım videosuna gözatabilirsiniz.

appstore

Bu arada App Store’da Toy Mechanic isminde benzer bir uygulama da mevcut. Siz de sevdiğiniz benzer uygulamaları, yazıya yorum olarak yazıp bizimle paylaşırsanız sevinirim.

2 Comments

  1. Batuhan Ş.

    03/02/2010 at 14:40

    İşte Tam istediğim App 😀 Çok Teşekkrüler

  2. yapboz

    21/11/2010 at 18:44

    güzelmiş, teşekkürler..