Apple iPad İncelemesi – II

Biliyorsunuz dün, Apple’ın yeni ürünü olan iPad’i incelemeye başlamış ve bu incelemenin ilk bölümünü yayınlamıştık. Lakin dünden bu yana birçok kişi iPad hakkında birçok negatif düşünce ortaya koydu. Ben açıkçası iPad’i tam olarak incelemeden, dünkü etkinliğinin tamamını izlemeden ve de cihazı bizzat tecrübe etmeden bu kadar olumsuz olmamak gerektiğini düşünüyorum. Biliyorsunuz iPhone ilk çıktığında da benzer eleştirilere uğramıştı. Fakat daha sonra tüm dünyanın elinden ve dilinden düşüremediği bir cihaz haline geldi.

Dünkü sunumunda Steve Jobs, iPad’le neyi amaçladıklarını açıkça belirtti. iPad, ne bir iPhone, ne de bir laptop olarak tasarlanmış. Aksine bu iki cihazın arasında, kullanıcının çok iyi web, email, fotoğraf, video, müzik, oyun ve kitap deneyimi yaşaması hedeflenmiş.

ipad_key_features

Bunların dışında iPad’den beklentisi olanların, aslında hayal kırıklığına uğraması gayet doğal. Fakat yukarıda yazılanları çok iyi yaptığı da bir gerçek. Örneğin web sayflarında gezerken ya da fotoğraf uygulamasında takılırken, aynı iPhone’da olduğu gibi çok akıcı bir multi-touch (çoklu dokunuş) tecrübesi sunduğu görülüyor.

multi_touch_20100127

Benzer şekilde, iPad’a özel geliştirilmiş oyunların, geniş ekranda ve yüksek çözünürlükte oynanamak da çok zevkli görünüyor. Tabii bu yorumları izlediğimiz videolara bakarak yapıyorum. Özellikle araba yarışlarının, yer çekimi sensörleri sayesinde iPad’de çok keyifli olacağını düşünüyorum. Çünkü iPad’i direksiyon gibi kullanmak, iPhone’a göre çok daha gerçekçi olacaktır.

performance_20100127

Bu arada App Store’da hali hazırda bulunan iPhone için geliştirilmiş 140.000 uygulamanın da hiç bir değişiklik yapmaya gerek kalmadan iPad’de de çalışacağını belirtmekte fayda var. Mevcut iPhone uygulamaları, iPad’de ister orijinal boyutunda, istenirse de fazla kalite kaybına uğramadan tam ekran da oynatılabiliyor.

hero_20100127

Fakat iPad’de benim en çok ilgimi çeken, içindeki her bir uygulama 9.99$’a ayrıca satılacak iWork paketi oldu. iWork, kabaca Microsoft Office’in Mac versiyonu. Mac’lerdeki iWork’teki 3 uygulama, iPad için yeniden tasarlanmış ve videolardan gördüğüm kadarı ile çok başarılı olmuş.

iwork_custom

Bu uygulamalardan ilki Windows’ta Powerpoint diye bildiğimiz, sunum hazırlamaya yarayan Keynote uygulamaı. Keynote ile iPad’deki fotoğrafları ve klavyeyi kullanarak profesyonel sunumlar hazırlamak mümkün. Pages ise basit fakat yetenekli bir metin editörü. Basit dediğime bakmayın, yukarıdaki zürafanın bulunduğu ekran görüntüsünde olduğu gibi resimlerin etrafını yazıyla otomatik doldurma gibi özellikleri de mevcut. Son olarak Numbers da, Windows’tan Excel diye tanıdığımız uygulama. Numbers ile de istatistiksel grafikler, raporlar, vs. hazırlamak mümkün.

Fakat beni iPad’in en çok video yetenekleri ilgilendirdiği için ayrıca satılan aşağıdaki aksesuar da çok güzel gözüküyor 🙂

accessories_20100127

Yukarıdaki aksesuar iPad’e hem koruyucu bir kılıf, hem de masa üstünde video izleyebilmek ya da kolayca yazı yazabilmek için destek oluyor.

(Not: iPad’in Amerika satış tarihi belli oldu. Detaylı bilgi için tıklayınız.)

iPad her ne kadar birçok özelliği ile iPhone’un büyük bir versiyonu gibi gözükse de, bence kullanmaya başladığımızda farklı ihtiyaçlarımıza cevap vereceği kesin. Fakat biz yine de iPad’e olan ilginizi merak ediyoruz. Bu yüzden aşağıdaki ankete katılırsanız seviniriz.

67 Comments

 1. nazım

  29/01/2010 at 00:17

  Mustafa bey size aynen katılıyorum dünkü yorumumdada aynı şekilde yazmıştım. ( ıphone eleştirisi hk.) insanlar yeniliğe ilk basta karsı çıkarlar fakat zamanla ayak uydurup o yolda devam ederler bu ürün ileri vadede bilgisayar mandelitesini tamamen değiştirecektir, yeni bir tür için başlangıç olacaktır. yazılarınız için ayrıca teşekkürler.

  • Anonim

   22/02/2011 at 13:06

   İ Pad kullanıyorum. Kesinlikle herkese öneriyorum

 2. Eyup

  29/01/2010 at 00:58

  İphone varsa ne gerek varki her yerde tasimayazsin ki ipad iphone cok fark yok ki

 3. Ertu

  29/01/2010 at 00:58

  bence ipad sıkı iphone kullanıcılarını tatmin edecek bir cihaz değil.browsingle başlayıp ebooks la biten amaçların çoğunu zaten iphone ile gerçekleştiriyoruz.bu tablet pc denen grup özellikle kime hitap ediyor açıkcası-tamamen cahillikten-çözebilmiş de değilim.bir netbooktan veya laptoptan daha tercih edilebilir olmasının sebebi nedir bilmiyorum.herhalde çok mobil ve uzun süreli seyahat eden bir insan olsaydım,yurtta falan kalan öğrenci olsaydım bu aletten isteyebilirdim.ama o zaman da öğrenci de para ne gezer;alamazdım kesin 🙂
  ayrıca tanıtım videosunda 2 metrelik kalem gibi bacakları olan eleman bacak bacak üstüne atıp ipadi dizine koyunca benim ofisimdeki masadan daha ergonomik bir açı yakalamış.ya bizim gibi pigmeler,hobbitler n’apacak?nasıl yakalayacağız o açıyı.masaya koyup “boynu bükük” şekilde kullanabileceğiz sadece.
  bakalım zaman ne gösterecek…

 4. Giray

  29/01/2010 at 01:17

  Ipad tabikide bir pazarlama devi Apple tarafindan piyasaya suruldugu icin istemesekte bu urunu sevicegiz. Bu urunu baska bir firma cikarmis olsaydi fiyati 200$ olsaydi kimse yuzune bile bakmazdi. Ama apple yapinca insanlar merak ediyor, aliyor, alisiyor ve pazar payi yuksek oldugu icinde 3. Parti uygulamalar piyasaya suruluyor. Bunu bildigi icinde apple ne cihaza webcam ekliyor, ne flash destegi nede multi tasking. Cunku urun kusursuz olursa daha iyisini yapmak zor olur. Satis rakamlari basarili olur, seneyede ipad 4g yi cikartirlar multitasking ve webcamli, millet amerikayi yeniden kesfetmis gibi sevinir ve ayri bir 700$ daha oder. Bunu Apple dan baska kimse daha iyi basaramaz. Slogandaki Apple in tecrubesi, yaraticiligi vs di bu bence.

 5. srdr

  29/01/2010 at 02:40

  “Örneğin web sayflarında gezerken ya da fotoğraf uygulamasında takılırken, aynı iPhone’da olduğu gibi çok akıcı bir multi-touch (çoklu dokunuş) tecrübesi sunduğu görülüyor.”

  Sorun da işte tam burada. Bu şeyleri iPhone ile de yapabiliyorduk zaten. Bu cihazdan yeni şeyler bekliyorduk ancak yeni hiçbirşey (büyük bir ekran dışında) getirmediği gibi zaten elimizde olan örneğin GPS’i veya kamerayı elimizden alıyor bu cihaz. Çoğu kişi tarafından da yorumlandığı gibi sonraki versiyonlarda bu özellikleri ekleyerek yeniden satmak adına.

 6. srdr

  29/01/2010 at 02:51

  Ayrıca iPhone eleştirileriyle iPad eleştirilerini aynı kefeye koymayın lütfen. İlgili eleştirilere (ki övgülerin yanında cüzi miktardalar) hala web ortamında ulaşılabilir. O zaman konuşulanlarla şimdi konuşulanları karşılaştırmak için bir göz atın isterseniz.

 7. Gökçen Karan

  29/01/2010 at 03:27

  iPad o kadar çok satacak ve iş toplantılarında o kadar çok kişide görüyor olacağız ki bu insanlar Windows’u bırakıp farkına varmadan Mac’e geçiyor olacaklar bir yandan. Çünkü Steve yine çok akıllı. Pages veya Keynote üzerinde prezantasyon hazırlayan eski bir windows kullanıcısı bir daha powerpoint kullanmak istemeyecektir. Evet belki numbers için aynı şeyi söyleyemem ama bu ikisi bile kullanıcının iPad’den evdeki windows’una döndüğünde bile at-eşek meselesini yapmasını sağlayabilir diye düşünüyorum.

  Yani iPad aslında gerçekten ara bir cihaz. Apple’ın kullanım kolaylığını karşısında bir rakibi olmadan kullanıcılara çok ucuza deneyimletmek için. Bir Apple alıyorsunuz ve kullanmaya başlıyorsunuz ama bunun farkında bile olmayacaksınız. 🙂

  Ben çok başarılı buluyorum ve çok rağbet göreceğini düşünüyorum. Eksikleri muhakakk var ama iPhone 1.0’da da durum böyleydi şimdi 3G S çıktı ne yaptık hepimiz gidip tekrar aldık 4.0 çıkınca da aynı şey yaşanacak.

  iPhone üzerine yazılım üreten bir şirket olarak konuşmam gerekir ise yazılım ve çözüm üretimi konusunda iPad üzerine çalışmalara başladık bile. Yani yazılım üretimi ve daha çok çözüm üretimi konusunda da iPad’ın epey iş çıkartacağını düşünüyorum.

  • srdr

   29/01/2010 at 14:52

   Yazılım geliştirme amaçlı olarak edindiğim Mac bilgisayarım yazılım geliştirmekte olmadığım her an kenarda kalmakta çünkü Mac’i her açtığımda bir at-eşek karşılaştırması yapıyorum dediğiniz gibi. Sonra eşekle işim olmaz diye tekrar Windows’a dönüyorum. Yani demem o ki sizin Mac’ten memnun olmanız herkesin memnun olacağı anlamına gelmiyor malesef.

   Aşağıdaki bir arkadaşa da yorum olarak yazdığım gibi iPhone 1.0 ile iPhone 3GS hem donanım hem yazılım olarak birbirinden çok farklı iki cihaz. Aynı isim önekini kullanıyor olmaları ikisini aynı cihaz yapmaz. Aynı şekilde düşünürsek HTC’nin tüm cihazları veya Nokia’nın tüm cihazları da aynı cihaz mıdır? İlk yapılan Nokia ile bugünkü Nokia’ları karşılaştırdığımızda çok geliştirmişler “bu cihazı” diyebilir miyiz?

   • Murat OZORAL

    31/01/2010 at 21:22

    Keynote – Powerpoint karşılaştırmasında Gökçen Karan’a katılıyorum. Genel olarak da OS X kullanmaya başlayan kullanıcı Windows’u beğenmeyeceği fikrine katılırken srdr’ye de hak veriyorum. OS X tüm kullanıcıları öyle hemen kendi saflarına çekemiyor olabilir biraz zaman tanımak lazım ve elinin altında windowsun olduğundan her bir şey yapamadığını hissettiğin anda senelerdir alışık olduğun işletim sistemine geçiyorsundur. Oysa o yapamadığını aslında os x’de çok daha kolay yapabilirsin. (bu avukatlık işleri için artık apple’dan para isticem, olmuyor böyle)

 8. Emre

  29/01/2010 at 04:57

  iPhone bir numara telefon
  iPad numara bile vermem bu haliyle.

  Hadi bakalim yeni iPhone 4 nasil olur, birakin artik su iPad’i.

 9. Mustafa Tan

  29/01/2010 at 08:38

  Selamlar,

  Aşağıda ilginizi çekeceğini düşündüm iki link (ingilizce) paylaştım. Birincisi, 2001 yılında Apple iPod’u ilk duyurduğunda forumlardaki ilk tepkiler:

  http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=500

  İkincisi de Facebook iPhone uygulamasının eski geliştiricisi Joe Hewitt’in iPad hakkında düşünceleri. Bu arada Hewitt Apple’ın katı App Store onay sürecinden bıktığı için Facebook uygulamasını yazmayı bırakmıştı:

  http://joehewitt.com/post/ipad/

  asd

 10. orhan sidar

  29/01/2010 at 09:05

  aslina bakarsan bazi konularda yeterli bir urun,kindle benzeri urunler 400 usd sadece kitap okuyor,psp 250 usd sadece oyun belki bi kac uygulama,tablet zaten ucuk kacik fiyatlar,bence burdaki 2 eksik kamera ve flash,java destegi yazilim apple tarafindan istendigi an halledilecek bir sorun.eminimki urun cikarken buna uygun kamerada satisa cikacaktir fiyatida 59 ile 79 usd olur.499 usd pahali degil kizima alsam benim iphonedan uzak dursa onun icin bile deger aslinda

 11. Giray

  29/01/2010 at 09:08

  Ben Iphone un basarisinin Apple in basarisi olduguna inanmiyorm. Ve Apple iphone ile hak etmedigi basarigi Ipad ile surdurmek istiyor.
  Apple ilk iphone u piyasaya surdugunde SDK bile yoktu, smartphone kategorisinde piyasaya surulen stupidphone du. Apple in tek bize getirdigi yenilik multitouch ve buna ek olarak cok kullanisli, klavyeye gerek kalmayan, tamamen ekrandan kontrol edilrbilen bi GUI’di. Apple ozmn goremedi SDK yi. Yercekimi sensoru ise photo ve ipod ve safari icin sadece yatay ve dikey kullanilmak icin cihaza adapte edilmisti. Adini unuttum cydia dan once Iphone OS 1 dw baska bir app launcher vardi. Bence App Store fikrini o gelistirdi. Sonra Apple baktiki ulan bilmeden ne makine yapmisiz hemen SDK yazalim, bi appstore yapalim millet hem urununu kolay satar bizde sirtindan para kazaniriz. Ve o kirik versiyonlardaki app launcher da labrinth vardi. Bence Apple ozmn anladi yercekimi sensoru ile neler yapabilcegini. Deneyimsizce ac bi sekilde OS 2 yi yayinladi, yeniligi SDK idi. Iste ozmn pazarin tatli oldugunu anladi derken milleti dinleyip push, copy paste, A2dp gibi miletin istediklerine kullak vermeye basladi. Ilk augementy reality Android de vardi onuda derken uyanik olup yeni Api leri oldugunca hizli adapte edip, appstore daki pazarida gorunce donanim gereksimleri tikanmasin diye pazara upgrade edilmis, pusula eklenmis, kamerasi yukseltilmis ve appstore pazari icinde donanimi hizlandirirmis 3gS i piyasaya surduki daha hizli daha yeni oyunlar uygulamalr ciksin millet cihazi alsin. Sonra uygulsma satmak kolay.
  Sizce apple ilk iphone u piyasaya surdugunde bu duruma gelecegini tahmin ediyormuydu?
  Kesinlikle hayir.
  Hacker larin fikri, apple in ufkunu genisletti ama bence apple in bu nankorlugu Ipad de tutmicak. Niye kamera koymassinki, niye multitasking yapmazsin? Elomde bilgisayar kullaniyorsam kusura bakma hem chat yapmak isterim, hemde isime devam etmek isterim. Zirt pirt app switch yapacak halim yok. Cepte tamam cok cok gerekli degil, ama ipad gibi 10 inch lik bi makinede olmazsa olmaz. Daha ne diyim bi xard okiyicisi veya usb de koyamadi. Insanlar bahsetmiyor bile o derece somuruyor apple. Iphone dan cok memnunum ama bence bu apple in haketmedigi bi basari, mac os yi severek kullanirim, apple in hakki ve helali ama ipad bardagi tasirdi bence. Yapabilcegi cok sey olan bi firmanin yapmak isine gelmiyor, tuketici nede olsa alicak diye zorla satan bi firma ya donustu. Eskiden ilk yenilikleri, hep 1 adim onde olan apple, bugun gununumuzun teknolojisini yakalasin diye insamlari fitik eden bi firma oldu.

  • Gökhan

   07/02/2010 at 13:00

   Apple yine bir adım önde. Şu cihaz şu an dünyanın en revaşta olan mulititouch teknolojisini bi tablet ekranına taşıyor ve bunu dünyada yapabilen hiçkimse yok.
   IPad için de diğer tüm bilgisayar firmalarının tablet PC’ler için çalıştığından daha çok çalışmış. Tablete özel bir arayüz tablete özel uygulamalar geliştirmiş. Diğerleri gibi masaüstü sistemi masaüstü uygulamaları direk taşımamış.
   Yapılabilecek en büyük gelişimleri yapmış. Multitocuh kamera filan teknoloji değil masraf değil, asıl Apple’ın yaptıkları teknoloji.
   Bi IWork uygulamasının arayüzünü tamamen değiştirmek ne demek biliyor musunuz? O Arge masrafıyla HP 5 tane slate çıkarır.
   Bu cihaz IPhone’dan daha büyük bir devrim.
   Iphone ile ilgili söylediklerinize de sadece gülebilirim…

   • Gökhan

    07/02/2010 at 13:01

    düzeltme: USB kamera teknoloji değil, masraf değil, Apple’ın yaptıkları teknoloji

 12. ismail

  29/01/2010 at 09:33

  mustafa bey bu alet aynı zamanda telefon görevinide yapıyor mu acaba

  • Mustafa Tan

   29/01/2010 at 10:39

   Hayır. 3G modelini sadece data kullanılıyor. SMS de yok.

 13. Arda

  29/01/2010 at 09:34

  Giray iPad hakkinda soylediklerine katiliyorum ama ilk soylediklerin cidden kulaga cok sacma geliyor. Bilmeden ne makine yapmisiz gibi bir sey olabilir mi? Aaa bu yercekimi sensoru de neymis kardes biz onu oyle saga kacsin sola kacsin diye koyduk bak sen neler yapiyor. Aaa yeni uygulamalar eklenebiliyor alete nasil yani lan? Kimse bu kadar aptal olamaz, boyle bir sey olmasi icin adamin tas devrinden bir anda buraya gelip iphone u piyasaya surmesi gerekirdi. Hem su da var, sonucta dunya pazarina aciliyorsun ve bu senin iok telefonun hani ilk gozagrin gibi, neyle nasil acildigini bilemeyecek misin? Apple in sikintisi surda, apple her seyi biliyor yani 90 larda iphone u biliyordu, iphone u cikardiginda ucan iphone yapmayi biliyordu, simdi kim bilir neler biliyor. Yaptigi sey ise su; bunlari insanlara gidim gidim veriyor, ne icin? Daha cok somurmek icin. Ha somurmek dedim de benim de iphone um var ve hic pisman degilim. Bu kadar hafife almamak lazim adamlar iyi. Ve keainlikle apple fan i oldugum gibi bi dusunceye kapilmayin, ipad cidden bi nane degil “0” benim gozumde.

 14. Serhan Altug

  29/01/2010 at 10:53

  Farklı kullanıcıları parmak izinden tanıyıp, ev halkına göre kişiselleşiyorsa tadından yenmez. Bir de bu cihazın kamerası var mı? Özellikle önde bulunması gereken ve 3G ile görüntülü yada skype benzeri programlarla görüşmeyi sağlayacak kamerası olması lazım.

  • Mustafa Tan

   29/01/2010 at 11:35

   Selamlar,

   Cihazın ne önünde ne de arkasında kamera yok.

 15. ergin

  29/01/2010 at 11:27

  Yazının başında paylaşmış olduğunuz fikirlerinize katılıyorum. Ürünü incelemeden eleştirmek , çok doğru bir yol olmadığı görüşündeyim. İlk iphone almayı düşündüğümde arkadaşlarım bana kesinlikle başarısız bir cihaz olduğunu ve yanlış tercih olduğunu söylemişlerdi. Bu arkadaşlarım şimdi ise resmen iphone fanatikleri ve tabi bende..
  Uygun bir fiyata gelirse kesinlikle alırım diyorum..
  mutlu kalın..

  • srdr

   29/01/2010 at 14:43

   Arkadaşlarınız o zaman da haksız değilmiş şimdi de değiller. O zaman hakkında yorum yaptıkları iPhone’un donanım/yazılım özellikleriyle bugünkü iPhone’u karşılaştıramazsınız. Cihazı değiştirerek aslında en başta çıkarabilecekleri cihaza getirdiler, arada da iki model daha sattılar.

   iPad için de aynı şey söz konusu. Mevcut cihaz çok eksik bir cihaz ancak bu eksikleri de cihazın sonraki versiyonlarında kapatacaklar ve birçok kişide göreceğiz. Ancak insanlarda göreceğimiz o cihaz, bu cihaz olmayacak.

   • ergin

    29/01/2010 at 23:03

    Yazdıklarına katılıyorum. Apple’ın 2G satın alanları nasıl ters köşe yaptığını ve bir sonraki sene gururla ! 3G sunumu yaptığını hatırlıyorum. Apple “Raf Teknolojisi” politikası ile satış ve kâr ediyor. Yazdıkların konusunda hemfikiriz.

    Yorumumda belirtmek istediğim nokta aslında olumlu veya olumsuz eleştiler yapmak için erken olduğu..

    mutlu kalın..

    • Gökhan

     07/02/2010 at 12:55

     E iyi de Iphone 3G’nin 2G’den 3G çipi dışında bi farkı yoktu ki??
     3G’deki özelliklerin %80’ini 2G sahipleri zaten kullanabildi.

 16. MetinK

  29/01/2010 at 11:55

  Yeni bir bilgisayar almayı düşünen birisi sizce iPad’i tercih eder mi? Telefon diyemiyoruz çünkü ebat olarak zaten avuç içi bir tasarım değil. Diz üstü de değil. Zaten telefon özelliği yok. E ne peki? Bilgisayar desen değil.. O yok bu yok vs… Klasik Apple stratejisi. (Apple bilgisayarlar bu yoruma dahil değildir) Çok güzel karne hediyesi olur. Başka da birşey olmaz.

  • Gökhan

   07/02/2010 at 13:02

   Bilgisayarı olan kişilere keyifle okuma eğlence oyun deneyimi sunuyor cihaz. Bilgisayarın yerine geçecek cihaz değil. Sunumun fotograflarına bakarsanız Steve Jobs’un cihazı nasıl tanıttığını görürsünüz.

 17. Ufuk

  29/01/2010 at 13:13

  Bence İpad Apple ın diger ürünlerinde oldugu gibi her turlu eksisine ragmen yuksek satis grafigi yakaliyacaktir. 10 inc kaliteli digital bir fotograf cercevesi nin ne kadar oldugunu dusunursek İpad in tum ozellekleri ile birlikte en alt modeli 1000 dolara ulkemizde satilirsa buyuk talep gorur. Eksiklere gelince acele etmeyip beklemek lazim. Malesef Apple yukarida arkadaslarin belirttigi gibi her seyi gıdım gıdım veriyor tabi bunun temelinde ticari hesaplar var. Her zaman once alan zararli cikiyor. Ama ben herhalde yine dayanamayip en ilk alanlardan olacagim gibi cunku 10 inc ekranda iphone uygulamalari ve bu genis ekranin avantajlari kullanilarak sonradan yazilacak uygulamalar beni cok meraklandiriyor. Anlamayanlar icin soyluyom İphone un ve sonrasindaki İpad in en buyuk cezbedici sirri makinelerin kendisinden cok Apple Store daki uygulamalarda gizli.

 18. Enes SAVASCI

  29/01/2010 at 13:16

  Bence çok süper bir makina tam aradığım şey zaten iphoe ve macbook pro’m var bu çok işime yarayacak…

  • CENGİZ

   29/01/2010 at 18:06

   Ben açıkçası İ pad hakkında çok olumlu düşüncelere sahiptim.Ama bir çok yorumu görünce düşüncelerim değişmeye başladı.Şöyleki İ phone ile yapılabilen bir çok şeyin i pad ile yapılabilmesi bence de biraz düşünülecek bir durum. İ phone nin büyütülmüş hali gibi, Yani i phone u olanların bu cihaza ihtiyaç duymaması doğal bir sonuç. İ pad zamanla sevilecek bir şey gibi duruyor:mustafa bey de bunu belirtmişti zaten:

 19. Abdurrahman

  29/01/2010 at 14:22

  Arkadaşlar,
  Apple bunu her zaman yapıyor.Kamera ve GPS bir sonraki modele saklanıyordur.Aynı 2G’den sonra çıkan GPS’li 3G ve 3Gs gibi…

 20. Onur Can

  29/01/2010 at 18:41

  iPad’in flash desteği var gibi görünüyor.
  http://www.9to5mac.com/apple-flash-ipad-3954934055
  linkine tıklayın iPhone’u olanlar
  http://www.nytimes.com/2010/01/10/travel/10places.html
  sitesine iPhone Safari’den girsinler, flash desteği gerektiğini yazan bir link ortaya çıkıyor ancak iPad ile bu siteye rahatça girilebiliyor. http://www.apple.com/ipad deki gösteri videosunda rahatça girilebiliyor.

  • MetinK

   30/01/2010 at 10:36

   Alakası yok. iPhone’un Safari’si de açıyor o sayfayı. Apple, bilgisayar ailesi haricindeki cihazlarına flash desteği vermiyor. Vermeyecek gibi de görünüyor.

 21. Giray

  29/01/2010 at 19:12

  Arda peki ozmn soyle aciklarsam hak verirmisin. Iphone ilk piyadaya ciktiginda apple sdk yayinlamayi dusunmuyordu, bunu soyleyende apple in kendisi. Sdk si olmagan sadece icinde kendi on yuklu programlar ile gelen iphone icin yercekimi sensoru sadece programlari yatay ve dikey yapmak icin cihaza eklenmisti. Apple o sensorun oyunlar icin kullanilabilcegini tahmin etmiyordu. Onun pazarlamak istedigi urun gelismis web browser i olan, video ozellikli bir ipod idi. (ipod touch) ve 2. Urun ipod touch telefon fonksiyonu = iphone.
  Apple kirilmis cuhazlar sayesinde app store fikrine ve sdk nin ne kdr onemli oldugunu gordu. Basta planda yoktu.
  Sonra app store daki para tatli gelince, kullanici isteklerine kulak vermege basladi Iphone os 3.0.
  Apple in pazarlama taktigi iphone dan once boyle degildi. Hep urunleri teknolojinin 1 adim onunde olurdu firewire, dvi, ichat, airport, magsafe vs.. Bunlar hep apple tarafinfan ilk piyadaya sururmus arabirimlerdir. Ama iphonedan sonra bugun hala blueray, hdmi gibi standaetlar hep gor ardi ediliyor.
  Intel e dondugunden beri tum macbook larda yercekimi sensoru var, Ne ise yaramak icin makineye konuldu? kac kisi biliyor bunu?

 22. Savas Tekin

  29/01/2010 at 20:34

  Asıl soru minumum 499$ para ödeyerek nelere sahip olacağım?
  Gelişmiş dokunmatik bir ekran ve güzel animasyonlar. Daha ötesi değil.

  Bir başka soru. Bu görsel ve dokunsal şölene rağmen IPad ile aynı boyutlarda, lakin daha güçlü işlemci, RAM, ekran kartı, depolama vs. alanına sahip bir netbook almam mı karlı yoksa her programına minumum ,99$ ödeyeceğim bir IPad’mi?

  Bir netbook’un tüm donanım kabiliyetleri ücretsiz hizmetinizdedir ve Internet’ten kolayca temin edebileceğiniz ücretli veya ücretsiz programlarla donanımınızın limitlerini sonuna kadar kullanabilirsiniz. Çünkü parasını ödemişsinizdir 🙂

  Halbuki bir IPad satın aldığınızda donanımınızın ki henüz üzerinde webcam, bluetooth, USB gibi güncel teknolojiler barındırmadığını görüyorum bütün kabiliyetleri Apple firmasının keyfiyetinde olacaktır.

  Internetim var ama torrentlerden film indiremiyorum. Web cam ile arkadaşımla iki lafın belini kıramıyoruz. USB ya da bluetooth ile iletişim kuramıyoruz. E sadece gazete okuyup, albümlere mi bakacağım? Veririm 50 kuruş alır gazeteyi okurum uçakta 🙂 (Zaten IPad alsanızda uçakta gazete okuyamazsınız ya neyse)

  Ha bunu herşeye rağmen alırsam ne olur? Ne havalı bir alete sahip bakışlarına maruz kalaraktan havam olur başka da bir artısı olmaz bana 🙂

  • Gökhan

   07/02/2010 at 13:04

   499 dolara Ipad almanız daha mantıklı. Çünkü netbook ta film izlemek, webte gezmek, oyun oynamak, kitap okumak işkencedir.
   Ipad’de ise keyif.
   isterseniz 100 milyon uygulama olsun internette, hiçbirisi netbook ortamına özel değildir. Ayrıca pilleri az süre gider, ayrıca ısınırlar, ayrıca hiçbirisi Ipad gibi 1.5 cm değildir hiçbirisinin pili stand byda 1 ay gitmez.

   Ipad alan hiçkimse oturup bilgisayarı başında webte sorf yapmayacak, ebook okumayacaktır.Bütün bunları Ipadden yapacaktır.

 23. önder

  30/01/2010 at 08:41

  Ürünün flash desteği,usb girişi,kamerası,sürükle bırak ,bir kaç programı aynı anda çalıştırma,bir kaç sayfa internet sayfası açma gibi özellikleri yok,yani iphonenun dev hali.Başkalarına hava atmak dışında bu ürünü almak için bir neden bulamıyorum.

  • Gökhan

   07/02/2010 at 13:06

   Kimse hava atmak için böyle bi ürün almaz.
   İnsanların %99’unun taşınabilir bilgisayarla yaptıkları şeyler webte gezmek, bişiler okumak, oyun oynamak, film seyretmek.
   Ipad tüm diğer şeyleri gömüp bunlara odaklanmış.
   Yani netbook almak için bi sebep yok artık, Ipad almak daha mantıklı.

   • Nino

    29/11/2010 at 02:29

    Gökhan bey netbook almaktan neden daha mantıklı olsun iPad? Netbooklarda bluetooth, usb, kamera desteği var… Mesela bende Hp Mini Netbook var İpad’ten çok daha fazla özelliğe sahip… Tek özelliği iPhone’den büyük olması mıdır? iPhone’umda olduğuna göre iPad’e ihtiyaç yok demektir… :o)))

    • Nino

     29/11/2010 at 02:34

     Samsung’da bir tablet çıkarmış bu arada.. 2 kamerası var (ön ve arka), telefon özelliği var, 3G var… bluetooth var… (alır mıyım diye sorarsanız onuda almam.. Samsung’a marka olarak güvenmiyorum bir kere elimde patladı çünkü) Ancak Apple’da demesin ben kaliteliyim kardeşim. Herkes ben ne üretirsem ona razı olmak zorunda derse işi yaş olur… :o)))) Çünkü mantığı olan insanlar iPad’e şu aşamada prim vermeyeceklerdir. Sadece fantazi olsun diye alanlar çıkacaktır. Maalesef ülkemizde fiyakayı seven çok insan var… :o)

     • Nino

      29/11/2010 at 02:38

      Bende mesela iPhone’umdan çok memnumum. Ancak benim 3GS modelini almamın hemen üzerinden 4G çıktı.. Şimdi ben gidip 4G mi almalıyım. işin ilginç yanı bazı 4G uyarlı programlar yada sistem 3GS ile hemen hemen aynı.. Sanki 4G’nin en büyük özelliği köşeli bir formata kavuşmuş olması ve çift kameraya sahip olması gibi olmuşki bu da çok büyük özellikler değil…

      • Nino

       29/11/2010 at 02:41

       Aynı arkadaşlar teknolojide çağı yakalamak gibi bir lüksünüzün olabilmesi için parayı teknolojiye bağlamanız lazım. Herşeyi almaya kalktığınız takdirde eviniz teknoloji deposuna döner. Yeni model çıkmış almam lazım zihniyetiyle hareket etseniz ve bunu uygulayabilseniz bile ev hurda yığınına döner 1. 2.side müsriflikten başka birşeyde değildir… Alın kendinize en güzelinden bir desktop apple istiyosanız apple alın.. Geliştiribileceğiniz ölçüde onu geliştirmeniz sizi daha çok tatmin eder… 😀

       • Nino

        29/11/2010 at 02:44

        Yeni çıkmış bir markanın yeni modelini alsanız kaç gün sizi oyalayacak? en fazla 4 – 5 ay.. Sonra sıkılıp başka bir modele takılacaksınız. Bu böyledir. Sonu yoktur. Ve insanlar doyumsuz varlıklardır. Bu doyumsuzluğu gören şirketlerde sömürmek için illaki pastayı mı dersiniz, pazarı mı dersiniz elbetteki görmek zorunda.. Onlarında bir ailesi var ve para kazanmaın yolunu görmüş olmaları hata mı? Onlarınki hata değil, hata tüketim manyaklığını marifet sanan tüketicilerde… :)))))

        • Nino

         29/11/2010 at 02:46

         arz talep meselesi… tüketim manyaklığını gören şirket sahipleri ona göre piyasaya mal sunacak elbet. Bu hep böyleydi.. Sistem hala aynı şekilde işliyor… bunda bir hata yok. Ama talepler saçmaladığı için durum buralara kadar geldi.. Yani aslında icatlarda, üretimde bir sorun yok. Sorun tüketicilerin kafasında.. :)))))

        • Nino

         29/11/2010 at 02:49

         üreticiler, doyumsuz tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Onlar hata yapmıyor. Tüketicilerin freninin patlaması onların işine yarıyor. Ama işte bu suç değil. Onlarda çalışıyorlar. Emeklerinin karşılığıda biraz fazla para olarak geri dönüyor hepsi bu. Teknolojiye manyaklık derecesinde ihtiyacı olan insanlara hizmet veriyorlar… :))))

 24. Arda

  30/01/2010 at 10:46

  @Giray Ben dedigin gibi oldugunu bilmiyordum eger oyleyse haklisin. Apple in neyi nasil yaptigi zaten asikar. Bir donem ipoda yogunlasip macleri unutmuslardi simdi de iphone ipad vesaireyle ugrasiyorlar. Yeni seyler gelmiyo apple dan ama her ne kadar sdk ilk basta dusunulmemis olsa da boyle bir cihaz yapmak bi basaridir bence. Sonucta baska bir cihaz kirilip da ona da yapilamaz miydi? iPhone da altyapi vardi, bi bakima alet kendi kendini sattirdi diyebiliriz.

 25. Ali Cihan Çıplak

  30/01/2010 at 17:18

  Benim cihazdan en önemli beklentim iyi bir e-book reader olabilmesi konusundaydı ancak aşağıda belirttiğim linkten de detaylı olarak anlaşılacağı üzere Apple ucuza mal etmek için düşük kaliteli bir görüntüleme teknolojisi kullanmış. Yani parlaklığı ve okunabilriliği çok iyi olan OLED ekran ya da Pixel Qi teknolojisi kullanmıyor bunun yerine bildiğimiz LCD var. Bu haliyle e-book reader olmak için kötü bir aday. Diğer özellikleri de süpriz sayılmaz ancak belki iyi bir fiyatla piyasa tutunabilir.

  http://spectrum.ieee.org/tech-talk/computing/hardware/the-ipad-is-not-a-kindle-killer-blame-the-display

 26. Ali Cihan Çıplak

  30/01/2010 at 17:34

  Bir de yorumuma eklemek istediğim şu konu var: iPad tasarımı ve inceliği ile ve üzerindeki apple tasarımı özel işlemci ve uzun pil ömrü ile başarılı bir cihaz. Haksız eleştiriler yapmamak lazım. USB’si neden yok sorusunun cevabı zaten cihazın konsepti ve kullanım mantığı gereği cevaplanmış oluyor. iPad size bir notebook sunmayı vaad etmiyor. Mobil bir ajanda, oyun konsolu ve internet tableti sunuyor. Eleştrililerde bu hususa dikkat edelim. Ayrıca işlemci tasarımını yapan mühendisin alanında dünyanın en iyilerinden biri olduğunu hatırlarmakta yarar görüyorum. Bu konuda detyalar için: http://spectrum.ieee.org/tech-talk/semiconductors/design/inside-the-ipada-chip-from-a-design-veteran

  Ayrıca hava atmak birilerinin bir cihaz alması kişilerin sorunudur ürünü bağlamaz.

 27. Anonim

  30/01/2010 at 18:25

  Mustafa taksit taksit yorum yapıyorum ancak aklıma geldikçe fikirlerimi okurlarınla paylaşmak istiyorum. Umarım yorumları onaylarken anlayışla karşılarsın 🙂

  Öncelikle bir önceki mesajımı aceleyle yazarak bir çok yazım hatası yaptım yazı hala anlaşılıyor sanırım. Kaldığımız yerden devam edersek söylemek istediğim konu cihazın elbetteki artıları eksileri var eleştirecek ya da övecek çok fazla nokta bulabiliriz. Mustafa kendi yazısında zaten hem artılara hem de eksilere değinmiş. Satın alma niyeti olanlar ne amaçla kullanacağını belirleyip bu özelliklerine yoğunlaşmalılar. İşlerini görmeyecek bir cihaza boşuna para vermesinler tabi ancak gereksiz karalamalar da haksızlık oluyor bence. Cihazın zaten olmayan ya da vaadetmediği bir özelliğine “neden yok bu beş para etmez bu alet” gibi yorumlar anlamsız oluyor.

  Önemli eksikliklere kısaca değinirsek; Örneğin 3G’li modeli almak isteyenler cihazın Micro Sim kullandığına dikkat etmeli. Ülkemizde henüz micro sim ile hizmet sunan GSM operatörü yok bildiğim kadarıyla yok. Cihazı alacağınız zaman operatörünüzden bu konuda bilgi alın. GPS özelliklerinden yararlanmak isteyenler cihazın GPS özelliklerinin yeterince hassas olmadığına dikkat etmeli mesela. Ayrıca kamerası olmadığını bilerek alın. İyi özelliklerine ise zaten Steve amca değindi ben konuyu tekrar etmeyeyim 🙂

  Kısacası hava atmak için değil kullanmak için alın. Sadece bunu değil tüm cihazları o niyetle alın derim 🙂

 28. Giray

  30/01/2010 at 22:58

  Ali cihan, sen cihazda oled ekrana deginmissin ama oled ekran lcd den daha fazla parlaklik sunar, bu parlaklikta oyun film gibi akici goruntulerde goruntuyu daha kaliteli gosterir, bence kitap okumak gibi surekli bir noktaya fokuslandigin zaman, oled in parlikligi lcd den daha fazla gozunu yorar. Elektronik kitap cihazlarda font un kalitesi ( apple bu konuda 1 numara) ekranin parliklik ve konstrati ( ipad bence gayet yeterli) ve ekranin yansima yapmamasi goruntu acisi gibi konular onwmlidir ve ipad in ekranida gayet makul bence.
  Neticede 9.7 inchlik full hd olmayan bir oled ile led aydinlatma arasinda cok maliyet farki olduhunu sanmiyorum, apple in ozellikle bunu tercih ettigini dusunuyorum.

  Bu arada ipad deki a4 apple etiketli ARM tabanli islemcide bence apple in gelecekte ARM a donucegine ufak bi sinyal. Hatta ipad ve iphone un ustunde bukadar durmasi gelecekti ARM mimariliri Mac OS lerinin temelleri olabilir diye dusunuyorm

 29. Ali Cihan Çıplak

  30/01/2010 at 23:50

  iPad ekranındaki olası OLED i tartışıyor olmamız bizi biraz konu dışına çıkarıyor ancak madem değindik anlatalım. OLED çok daha hızlı tepki verir. Çok daha parlaktır ve en önemlisi çok daha geniş bir görüş açısı sunar. Peki kitap okurken ne işe yarar. Bilmiyorum kaçınız karanlık bir odada kitap okursunuz, aksi durumda dışarda açık havada bir LCD ekranda kitap okuması çok çok zordur. Oysa OLED ekran olsa güneş ışığında dahi rahatlıkla kitap okunur. Gözü yorma mevzusuna gelince, iphone ve iPad üzerindeki ışık sensörü ile ortam ışığına göre parlaklık ayarlanarak her zaman yaklaşık aynı parlaklıkta ekranı görmeniz sağlanır. Gelelim OLED ekranın asıl bomba özelliğine. LCD ekranlarda arka plan ışıklandırılır ve bu şekilde pixeller renklendirilir. Siyah renk içinde arka plan ışığı vardır ve hem bu renk gerçek siyah değildir hem de bu işe yaramayan pixeller için enerji harcanır. OLED ekranda bu pixellere hiçbir zaman enerji verilmez. Böylece gerçek siyah renk elde edilir. (Bunun tek dez avantajı beyaz renkteki enerji tüketiminin normalden fazla olmasıdır. Koyu renklerde LCD den çok daha az enerji tüketeceği garantidir. Açık renklerde ise OLED tipine de bağlı olarak LCD ye yakın bir tüketimdedir.) OLED in dış mekandaki renk ve görüntü kalitesi ile geniş görüş açısı kesinlikle e-book reader cihazlarda vazgeçilmez bir özelliktir.

  Dezavantajları yok mudur? Vardır. Daha kısa ömürlü ekranlardır. Fiziksel dayanıklılık konusunda biraz daha düşük performansları vardır. (Darbe vb. için değil ancak elektriksel değişimlerde pixellerin deforme olma ihtimali daha yüksektir.) Ayrıca suya maruz kalmaları da çok hızlı bozulmalarına neden olabilir.

  Sonuçta tartışmaya açık bir konu bu. Dezavantajları da gözönüne alırsak, genel amaçlı bir ipad için OLED gereksiz kalırken özellikle dışarı kullanımı için mutlak kılıyor. Amacınıza bağlı yani. Benim beklentim açık hava kullanımı olunca OLED ekran olmasını isterdim ama dediğim gibi Apple in cihaza yüklediği misyon ile Benim beklentilerim uyuşmayabilir.

 30. Giray

  31/01/2010 at 08:16

  Ali Cihan,
  Ewt oled in disari mekanlardaki kullanim alaninda galiba biraz haklisin,
  oled normalde parlaklik olarak led lcd den veya digerlerinden cok daha kuvetli parlaklik oranina sahip.
  Ama bu demek degilki LCD nin parlakligi yeterli degil, sahsen ben iphone kullaniyorum ve gunes isiginda telefonumu cebimden cikardigim zaman belki ilk 10 saniye ekrani goremeiyorum, sonra isik sensorleri parlakligi tekrarlar ayarladiktan sonra gormede bi sorun yasamiyorum.. inaniyorumki bu ipad de dahada iyidir.

  simdi oledin siyah degeri, lcd nin siyah degeri vs.. gibi konulara
  Gercek anlamda oledin siyahi lcd nin siyahindan daha siyahtir gibi oled de pikseller kendini aydinlatirken lcd lerde pikseller arkadan aydinlatmalidir.
  kisa degisle oled de dogal renkler kullanirken, cunku renk isigi kendinde barindiriyor, lcd de ise rengi renk yapan sonradan isiktir. dogal olarak oled tabikide daha ustun renkler konsunda ve siyah renginde, Mavi haric!
  Oled mavi renklere su an duyarli halde, tuketim omru lcd ye kiyaslandigi zaman cok daha dusuk, ozellikle mavide, oled in en buyuk avantajindan biri , seffafligi azaltan cam a ihtiyac duymamasidir, oled plastik yuzeydede olabilir, buklebilrde olabilr vs vs..
  Simdi oled hakkindaki aciklamalar bunlar,
  peki bide kullanici olarak dusunursen,
  ipad in ekrani dokunmatik ekran, dokunmatik ekran oldugu icin ince plastik gibi yumusak bi zemin koyamazsin, insanlar cama dokunmaya alismis durumda.
  oledin suya karsi cok dezavantajlari var, lcd ile kiyasladiyin zaman pixeller cok cabuk olebiliyor, cihaz sahibi sert bir cisme dokunmak istiyor (blackberry stormda basilabilir bir dokunmatik ekran var parmaklari cak cabuk yoruyor), basmak mantikli degil, dokunmak istiyorsun, dokundugun sirada, elin terli olabilir, elini soguk bir kola kutusunda alip ekrana dokunma olasiligin cok yuksek, bunu korumak icin ustune cam madde ile kaplarsak, camin %100 de sagdam olmadigini dusunursek, lcd ile ayni siniftasin. cunku ceveresel faktorler dusunuldugu icin cam koymak zorundalar. bide oled elektrik akimindan daha cabuk etkileniy, buda oledin ayri bi dezavantaji. ozmn 1 daha lcd yi sectik. ee oled in omru lcd den daha kisa, bidaha lcd yi sectik, bide lcd nin uretimi oledden daha hizli(9.7 inc icin daha ortalama ayni fiyat). bidaha lcd yi sectik.
  simdi bide sonra kullanici gozunden bakalim, basta senin gozun oled e alismadigi surece lcd ye kotu diyemezsin!
  bu suna benziyor 90 larda filmlerdeki animasyonlar wooow derken bugun seyrettigimiz zaman guluyoruz ama ozmnlar guzellerdi. cunku goz daha iyisine alisik olmadigi icin lcd deki siyahi siyah olarak kabul eder, gorutun acisi ipad in parlaklik orani teknik olarak verirmedi ama goruntu acisi 178 derece, oledde veya baska bir cihazda olabilcek maksimum aci da 178 derece zaten. oledin yansima siyahtan beyaza gecis orani lcd ye gore cok cok cok ustundur, ama kitap okurken boyle birseya ihtiyacin kesinlikle yok zaten.
  senin bahsetigini aksine bugun cogu e-kitaplar oled veya benzeri teknolojiler degil siyah beyaz ekranlar kullaniyor, amazon kindle veya sony reader.
  neyse konu cok dagildi kusura bakma, bugun apple ayni ekrani led lcd degilde oled olarak piyasaya surseydi sen ona inanirdin, basta gozun cok zor farki algilar.
  2. oled ekran daha cabuk ariza cikaran bi cihazdir ve ureticiler her zaman az arizayi tercih ederler cunku onarmak uretmekten daha pahalidir.
  simdi sonuc olarak Apple led aydinlatmali lcd sectide oled secmedi diyorsan, samsung kullan derim 🙂

 31. Giray

  31/01/2010 at 08:44

  Neyse Ipad hakkinda son gunlerde forumlarda okudugum kadari ile, camera ile ilgi cozulemeyen olaylar var, ama kimse yok demiyor varda demiyor, ve umarim vardir.
  fanteziye gectim (apple ekranin icinde duran kamera ile ilgili patentler basvurmustu umarim oyle bisey vardir.) ozm helal olsun apple derim.
  Bnm icin en onemli kanulardan biride uyumluktur, sd kart okuyucu veya usb yok dedim ama apple ekstra adaptor cikariyor deniyor, bence onemli degil oderken birazdaha fazla odemegi tercih ederim, yanimda surekli zirtpirt adopter tasicagima)
  Apple sdk yapmicam dedi yapti, app store da pornaya vs ye izin vermicem dedi verdi turkudugunu yalamaga basladi, bence kisitli multi tasking de olucak.
  ozmn derimki ipad gercekten ipad 🙂
  malesef apple yapinca beklentierimiz oluyor, baska firma yapsa alternatifimiz olur.
  Ama gercekten apple in somurucu politakasindan hic memnun degilim muzucelerden bahsediyoruz, bu saydiklarim olana kadar 500 dolardan apple 2000 dolar cepten goturur

 32. Ali Cihan Çıplak

  31/01/2010 at 13:32

  Bence bekleyelim ve görelim bakalım Apple, iPhone 3GS den sonra (artık 4G mi olur ne olur) çıkacak olan cihazda hangi teknolojiyi kullanacak. Eğer OLED kullanırsa ipad için cimrilik yapmış deriz. Yok yine LCD kullanırsa daha avantajlı olanı LCD ekranmış deriz 🙂

  Bu arada kapasitif dokunmatik ekranlarda zaten normal LCD ekranın üstünde bir kaplama oluyor. Aynı kaplama OLED’de de olacaktır zaten.

 33. Batuhan Ş.

  03/02/2010 at 14:42

  Duyduğuma Göre ipad oyun oynatmıyormuş Flash desteği yokmu

  Kaynak : HaberTürk

  • Mustafa Tan

   03/02/2010 at 15:39

   Selamlar,

   iPad oynatıyor ama iPhone’daki gibi App Store oyunlarını. Flash desteği yok.

 34. Yigit

  05/02/2010 at 20:54

  Arkadaslar Camera Connection Kit dedikleri nedir? Bir ucu USB. Bu uctan web camera baglanmiyor mu? Ya da baska bir cihaz… Yoksa sadece fotograf makinelerindeki resimleri ipad te gostermeye mi yariyor?

 35. Emre.Ö

  13/03/2010 at 19:49

  walla bnece güzel bir cihaz ama eksik yanları kesinlikle var buda demek oluyorki biraz daha bekleyip almak gerekiyor benim asıl anlamadığım şey insanların bir kamera beklentisi yada telefon görüşmesi gibi beklentileri belki kamera dörüntülü konuşma için önde olabilir mesela msn kullanımı sada skype gibi ama insanlar boyle bi aleti eline alıp sokakta orda burda fotğraf çekmesi komik olurdu bence bole bir aletin kameraya ihtiyacı yok bunla telefon gibi konuşmakta komik olur kimsede yolda çantasından çıkarıp boyle birşeyle telefon görüşmesi yapmaz bence 🙂 cihazın asıl amacı web kullanımı vs multimedya şeyler ve bence oldukça başarılı görünüyor saygılarımla . . .

 36. Burcu ALTEKİN

  13/06/2010 at 03:21

  Arkadaşlar bir konuda yardım rica edeceğim bir i ad almayı düşünüyorum ancak arkadaşım ABD den getirecek bu bana nasıl bir sıkıntı yaratır ve e book olarak kullanabilecek miyim nasıl kullanırım eğer kullanılıyor ise ek bir ücretle bir progam mı yükleteceğim .Cevaplarsnız sevinirim .

 37. murat

  20/06/2010 at 15:54

  32 gb wi-fi modelini aldım.oldukça memnunum guzel cıhaz

 38. serdar

  29/10/2010 at 04:21

  Selamlar,
  Ipad imi 3 gun once aldim. Dogal olarak almadan once bulabildigim tum yorumlari okudum, her ne kadar yayinlanan videolarda buyuleyici bir cihaz gibi gorunsede hic alisik olmadigim ve acikcasi guvenmedigim bir isletim sistemine sahip olmasi beni cok dusunduruyordu.Flash destegi yok,office uygulamalari yok, o yok, bu yok..Ancaak sadece 3 gunluk deneyimime dayanarak soyleyebirimki bu cihaz kesinlikle pc teknolojisinin gelecegini belirlemis. Bu satten sonra zorulu uygulamalar haricinde(CAD,Office) laptop umu kullanmak bile cok zor benim icin. Eger Multimedia agirlikli bir pc kullaniciysaniz hic dusunmeden alin, benzersiz bir deneyim. Romanyada yasadigim ve dunyanin 3. en hizli internet baglantisini kullanabildigim icin(ustelik Turkiyenin 1/3 fiyatina) internet kullanmak cok zevkli. Sayfa gecisleri sorunsuz,coklu sayfa uygulamasi kullanimi oldukca kolaylastiriyor.Multitouch teknolojisi mukemmele yakin calisiyor ki daha ilk deneyimleri ilerde cok daha iyi olacagina inaniyorum. Birde hafiza sorununu fazla kafaniza takmayin gerekli programlari edindikten sonra bilgisayariniza rahatca baglanip tum dosayalariniza ulasabiliyorsunuz.Film izlemek icinde ayni sekilde bilgisayarinizi kullanabilirsiniz. Inanin bana laptop da izlediginizden cok daha kaliteli bir goruntu bulacaksiniz.Tek ihtiyaciniz kablosuz bir aga veya 3g baglantiya sahip olmak.(Ara not : almayi dusunurseniz mutlaka 3g destegi olan versiyonu almaya calisin. Biliyorum fiyat farki var ancak cihazin, diger bilgisayarlara gore en buyuk ayricaliklarindan birisi 3g destegi.Yukarda belirttigim gibi gerekirse hafizadan kisin ancak 3g olani almaya calisin) Kullanabildiginiz oyunlarda cok kaliteli ve keyifli.
  Resimlerinize bakmak icin olan uygulamalar tanitim videolarinda gosterildigi gibi kusursuz calisiyor ve benzersiz. Bir de multitouch destegi ile kelimenin tam anlami ile keyifli bir oyuna donusuyor. Inanin bana eski resimlerinize bile yeni cekilmisler gibi bakacaksiniz. Ayrica muzikli slayt sunumu ile resim cercevesi olarak kullanmayi mutlaka deneyin cok guzel.
  e-Reader olarak bana cok tatmin edici geldi.Ancak sunuda belirtmeliyimki gercek bir e-reader kullanma firsatim olmadi. Bunun da en buyuk sebebi Ipad de ayni uygulamanin olmasiydi. Ilk olarak bir kac dergi denedim ve ve cok hosuma gitti. Multitouch kullanmak, (ozellikle internetteki gibi herhangi bir link e yanlislikla basmamaya calismadan) gercek bir dergi okumanin cok otesinde.Kitap okurkende hic rahatsiz olmadim ancak bazi yorumlarda aydinlatmanin ozel durumundan dolayi e-reader larda okumanin daha rahat oldugu soyleniyor. E-reader kullanan arkadaslar mutlaka deneyimlerine dayanarak bunu tesbit etmislerdir ancak bu sebepden dolayi ayrica bir e-reader almayi dusunmuyorum
  ARA NOT: Ipad ciktiktan sonra E-reader larin %25 dusen satis rakamlarida bir cok kisinin de ayni sekilde dusundugunu gosteriyor.Ancak bu konuya gercekten onem veren ve deneyimli arkadaslarin e-reader israrlarinida yabana atmamamak gerekiyor.

  Saniyorumki Ipad yeni bir PC teknolojisi baslatti ve gorunuse gore diger tum firmalar arkasindan gidecek.Buda bize cok daha guzel ve gelismis cihazlari tanima ve kullanma firsati verecek

  Size tavsiyem alabilecek durumdaysaniz ve ihtiyaciniz varsa ALIN.. olmayan uygulamalar konusunda da hic dusunmeyin ornegin Flash destegi mi yok? bundan sonra bu artik Flash in sorunu kesinlikle yakin bie zamanda kendini Ipad ve benzeri cihazlara entegre edecek bir yol bulacaktir

  Yazim dusundugumden biraz uzun oldu ancak farkettimki daha yazmak istedigim cok sey var bu yuzden burada sonlandiriyorum.
  Sinirli bilgim ve deneyimimle yazdigim degerlendirme umarim size fayda saglar..

 39. Anonim

  08/12/2010 at 21:00

  yukarıdakı siyah ipad aksesuarının bi ismi yok mu justafa bey..ben bundan almak ıstıyorum nerden bulabılırım??

  • Mustafa Tan

   08/12/2010 at 21:05

   Apple’ın kendi ürünü olan orijinal iPad kılıfı. Türkiye’de bulamazsınız. Ben bir arkadaşımıa yurt dışından aldırmıştım.

 40. Tugay

  18/02/2011 at 23:23

  Bir şey sormak istiyorum aped aldım ama itunesde hiç bir şarkı yok acaba ben mı yanlış yapıyorum aramaya lady gaga yazında hicbirsey olmuyo alakasız seyler çıkıyor lütfen yardım edermisini

 41. Tugay

  18/02/2011 at 23:31

  Ben itunnesden saki indiricem ama yok bendemi sorun var acaba lady gaga yazıyorum hicbirsey çıkmıyor alakasız şeyler çıkıyor lutfenncevab yazın