PAYLAŞ

Türkiye’deki iPhone kullanıcılarının muzdarip olduğu konuların bir diğeri yedekleme (Backup) işlemi. Her ne kadar yedekleme, çok geniş içeriğe sahip bir kavram olsa da, ülkemizdeki kullanıcıların çoğunun aklına rehberin yedeklenmesi geliyor. Bir de iPhone’daki Sync (Senkronizasyon ya da Eşzamanlama) özelliğinin, bizim pek de alışık olmadığımız kavram olmasından dolayı, rehberi yanlışlıkla silme potansiyeli taşıdığından, iPhone’da yedek almak çok önemli oluyor. (iPad’deki yedekleme işlemi de aynı iPhone’daki gibi.)

Not: Eğer amacınız sadece Rehber’in yedeğini almak ise My Contacts Backup İle Adres Defterinizi Kolayca Yedekleyin veya Turkcell Yedek başlıklı yazılarımıza da bir göz atın. Fazladan yedek almak her zaman iyidir 🙂 Bir de esas amacınızın iTunes’un yedeğini almak ise o zaman bu yazımıza gözatın.

Aslında iPhone’da rehber senkronizasyonu da çok zor bir işlem değil, fakat iTunes’un henüz türkçe olmaması kullanıcıları epey zorluyor. Bu nedenle önümüzdeki birkaç yazıyı yedekleme ve rehber senkronizasyonu konularına ayırmayı düşünüyorum. Fakat öncelikle iPhone’un yedeklemesi ile başlayalım. Yedek alma işlemine geçmeden evvel de, her ne kadar bu linkte detaylı olarak anlatmış olsak da, iPhone’daki Backup mekanizmasının herşeyi yedeklemediğini, şarkılar ve uygulamalar gibi bazı dosyaların bu yedeklemede hariç tutulduğunu bir kez daha vurgulayalım.

Backup

1) iPhone’umuzu, her hangi bir iTunes’la hiç senkronize etmeden de yedek almak mümkündür. Bunun için de öncelikle cihazımızı her zaman yaptığımız gibi USB kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz ve iTunes’u açıyoruz.

iphone_backup_01

Ardından da yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, sol menüdeki cihazımızın üstüne faremizle sağ-klik yaparak “Back Up” seçeneğine tıklıyoruz. iTunes da her senkronizasyon işlemi öncesi otomatik yaptığı yedekleme işlemini, bu sefer hiç senkronizasyon yapmaya gerek kalmadan direk yapıyor.

Ardından da iPhone’umuzdaki tüm uygulamaları iTunes’a aktarıyoruz. Bunun için de yine aynı menüdeki “Transfer Purchases” seçeneğine tıklıyoruz.

2) iPhone’un yedeğini bilgisayarımıza aldık, fakat aynı anda hem iPhone’umuz hem de bilgisayarımızdaki bilgiler aynı anda kaybolursa, elimizde hiç bir yedek kalmayacaktır. Ayrıca iTunes, her bir cihaz için ayrı ayrı yedek dosyaları oluşturmaktadır, fakat her bir cihazın yedeğini bir önceki yedek dosyalarının üzerine yazmaktadır. Yani her gün yedek alıyorsanız, sadece en son aldığınız yedek dosyasına ulaşabilirsiniz. (iTunes bir tek, update veya restore işleminden sonra alınan yedekler için tarih atarak ayrı bir dosya oluşturur.)

iphone_backup_02“Edit -> Preferences -> Devices”

Bu yüzden rehber gibi kritik verileriniz için iTunes’ta yedek aldıktan sonra, yedeklerin bulunduğu klasörü ayrıca bir diske yedekleyin. (Örneğin USB flash disk’e ya da başka bir bilgisayara)

iTunes, her bir iPhone cihazı için oluşturduğu yedekleri de aşağıdaki klasörlerde saklamaktadır:

Mac OS X: ~/Library/Application Support/MobileSync/Backup/
Windows XP: \Documents and Settings\(username)\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup\
Windows Vista ve Windows 7: \Users\(username)\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup\

Rehberiniz sağlam iken aldığınız yedek (Backup) klasörünü başka bir yerde saklarsanız, daha sonra rehberiniz uçtuğunda iTunes’taki güncel yedek dosyası işe yaramaz bile olsa, kara günler için sakladığınız yedek klasörünüz çok işinize yarayacaktır 🙂

Not: Cihazınızdaki uygulamalar yukarıdaki yöntemle yedeklenmez fakat iTunes iPuçları – II başlıklı yazımızda bahsettiğimiz gibi “Transfer Purchases” yöntemini kullanarak bilgisayarınıza transfer edebilirsiniz.

Restore from Backup

1) Diyelim ki bir şekilde cihazımızdaki rehber uçtu veya cihazımızı servise verdik (vermeden hemen önce yedek aldınız değil mi?) ve servisten bize yeni bir iPhone verdikleri için yedekten geri dönme (Restore from Backup) işlemi yapmak durumunda kaldık. Bunun için yine cihazımızı USB kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz ve iTunes’u açıyoruz.

iphone_restore_03

Ardından da yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, sol menüdeki cihazımızın üstüne faremizle sağ-klik yaparak “Restore from backup” seçeneğine tıklıyoruz.

2) Yedekten geri dönüş işlemini başlattığımızda iTunes bize ilk olarak, geri dönüş işlemi için hangi iPhone’un yedekleme dosyalarını kullanacağımızı soruyor. Başka bir cihazın yedek dosyasını da kullanabildiğimiz için, eski cihazımızın yedeğini yeni cihazımızda da kullanabiliyoruz.

iphone_restore_04

Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yedeğini kullanacağımız cihazı seçtikten sonra da “Restore” seçeneğine tıklayarak yedekten geri dönüş işlemine başlıyoruz. Her ne kadar işlem “Restore” olarak geçse de yedekten geri dönüşlerde iPhone yazılımı sıfırlanmıyor.

3) Yedekten dönüş işlemi klasik “Restore” işlemi kadar uzun sürmese de benzer bir şekilde devam ediyor ve bir süre sonra yedek aldığınız ana ait verilerle kullanıma hazır oluyor.

Yukarıda ekran görüntülerini kullanarak ve önemli noktaları vurgulayarak iPhone’un yedeğini alma ve ger dönüş işlemeni paylaşmaya çalıştım. Bu işlemlerin ingilizce orijinali http://support.apple.com/kb/HT1766 adresinde de anlatılmıştır. Aşağıda da yukarıdaki yedek işleminde iPhone’daki hangi verilerin yedeklendiği bilgisini paylaştım. Umarım faydası olur.

iPhone 1.1 versiyonundan itibaren yedeklenenler
• Safari yerimleri (bookmarks), cookies, tarihçe, vs.
• Harita (Maps) yerimleri, en son arananlar, vs.
• Standart Uygulamaların ayarları, özellekleri ve verileri (Uygulamaların kendisi değil)
• Adres Defteri (Rehber/Kişiler) ve defterdeki favoriler
• Takvim (Calendar) hesapları
• Duvarkağıtları (Wallpapers)
• Notlar (Notes)
• Telefon Arama Tarihçesi (Call history)
• Mail hesapları (Mail accounts)
• YouTube yerimleri
• SMS mesajları
• Otomatik düzeltmede önerilen kelimeler
• Fotoğraflar (iPhone’la çekilen fotoğraflar ve ekran görüntüleri)
• Web clips (Web sayfaları için Ana Ekran kısayolları)
• Ağ Ayarları (Wi-Fi, VPN, vs.)
• Paired Bluetooth devices (backup ve restore işlemi aynı cihaza yapıldığında)
• Keychain (mail hesap şifreleri, Wi-Fi şifreleri, web siteleri şifreleri, vs.. backup ve restore işlemi aynı cihaza yapıldığında.)

Yukarıdakilere ek olarak,
iPhone 2.0 versiyonundan itibaren yedeklenenler
• Managed Configurations/Profiles
• List of External Sync Sources (Mobile Me, Exchange ActiveSync)
• Microsoft Exchange hesabı ayarları
• Nike+iPod saved workouts and settings
• App Store Uygulamalarını verisi (uygulamanın kendisi, temp ve cache klasörü hariç).

Yukarıdakilere ek olarak,
iPhone 3.0 versiyonundan itibaren yedeklenenler
• Albümdeki Videolar
• Uygulamaların Lokasyon Bilgisi izinleri
• Internete bağlanmadan çalışan web uygulamalarının veritabanları
• Ses kayıtları (Voice memos)
• Web sayfalarındaki otomatik tamamlamalar. (Autofill for web pages)
• Trusted hosts that have certificates that cannot be verified
• Web Sitelerinin Lokasyon Bilgisi izinleri
• Uygulama içinden yapılan satın almalar (In-app purchases)

Yukarıdakilere ek olarak,
iPhone 3.1 versiyonundan itibaren yedeklenenler
• Albümdeki 2GB’ın üzerindeki videolar yedeklenmeyecektir.

159 Yorumlar

 1. dediğiniz gibi yedeklemeyi yaptım ,xp kullanıyorum,belgelerim/müziğim/itunes/itunes media/mobil app ‘ye girdiğimde sadece yüklediğim uygulamaları gördüm,rehberi nereye yedeklediğini bulamadım,yardımcı olabilir misiniz?

 2. Merhaba Mustafa bey ;
  Sizin i tunes neden boyle farkli ? Son versiyonu kullaniyorum ama sizinki gibi degil. Neden?

 3. iTunes’un İngilizce olmasından dolayı şikayet etmeyin bence. Ben Türkçe kullanıyorum ve yeni bir güncelleme çıktığında aylarca Türkçe yamasını bekliyorum. Ayrıca işletim sisteminiz Türkçe ise, Türkçe iTunes üzerinden yeni iPhone FW yükleyemiyorsunuz. İngilizce bir Mac veya PC gerekiyor. Yani Mustafa bey, MacBook’unuzu sakın Türkçe pakete yükseltmeyin 🙂

 4. Veriyolu şu şekilde olmalı
  Mac OS X: ~/Users/kullanıcı ismi/Library/Application Support/MobileSync/Backup/

 5. birkaç gün önce fihristim uçtu 🙁
  itunes tan 3.2.1 i güncelledim.
  daha önce fihristim gelmişti fakat şimdi gelmedi.
  bilgisayarımı değiştirdiğim için mi olmadı, yoksa restore mi yapmalıyım.
  teşekkürler.

 6. Merhabalar
  benim farkli bir sorum olacak:
  maillerdeki ofis vb gibi dosyalari farkli bir folder’a kaydedip sonra onlari gormek istiyorum.boyle bir imkan veya program var mi?
  Tesekkurler

 7. malik yalcın 2 yıldır ipone kullaniyorum cok memnunum yasim 54 yedeklemeyile vermisoldugunuz bigi yeterli tesekkurler elinize saglık manisa
  kula da oturuyorum es ki sporcuyum suada bisiklet binicisiyim cok uzun yol ypiyoum esilen birlikte rdyo mukemel gps sistemi harika arkadaslarima nerede oldugumu meaj mail yolyla agnıda bildiriyoru 30 arkadasim busayede ipone sahibi oldu oce kullanim zorlulari ysadi yardmlarimiz sayesınde su anda hekes memnun saygılarimla

 8. Merhaba Mustafa,
  iPhone’da yaptığım synch sonrası kontaklarım çiftlendi. Şimdi her kontak kaydından iPhone’da iki tane görüyorum. Bu çift kayıtları yeniden nasıl tek kayda indirebilirim. Yol gösterirseniz sevinirim.
  Vereceğiniz destek için şimdiden teşekkürler…

 9. musatafa bey sana birşey söylemek istiyorum iphone un uygulamaları pcde transfer yapamyorum sync yapıyorum (itunesr canncot sync photos the iphone because the folder cannot be found) yazı çıkıyor odan uygulamayı transfer yapamyor olabılır mı yardımcı olursanız sevıncem… şimdi teşekkürler

 10. mustafa bey benim bilgisayarım bozuldu yedekleme yapmamışken format atıldı acaba iphone daki fotoğraf video müzik rehber gibi bilgileri itunes a aktarmam mümkün mü?

 11. Merhaba, iphone ile çektiğim ve film rulosundaki resimler bir süre sonra kayboluyor. Servise gitti, yazılım yenilendi ve tamam dendi ama hala sorun devam ediyor. Son yaşadığım olay resimler varken itunes a bağladım, syncronize etti ve resimler yok oldu. Yukarıda anlattığınız şekilde restore ettim ama film rulosu hala boş. Diğer aktardığım resimlerde bir kaybolma durumu yaşamıyorum sadece iphone ile çektiklerim kayboluyor. Yardım lütfen.

  • fotograf senkronıze ayarlarında dosyaları aktardıktan sonra fotografları cıhazdan sıl secenegı var orda onu ısaretlemıssınız sanırım.onu bı kontrol edın ıstersenız.

   • Yanıt için teşekkürler ancak bu senkronizasyon ayarlarını iphone’da bulamadım. Acaba itunes’da mı diye baktım ama orada da yok. Seçeneğin iphone da hangi menünün altında olduğunu söyleyebilirseniz sevinirim.
    Teşekkürler

 12. bilgisayarıma format attım ve itunesdaki iphone a ait bütün bilgilerim kayboldu. iphone u itunes a tekrar bağladığımda itunes sync ederse bütün bilgilerim kaybolur mu?

 13. Mustafa Bey, Merhaba.

  Muhtemelen yol hazirliklari yapiyor olmalisiniz. Ancak iphone derdine aldigim Imac le iphone arasindaki yasadigim sorunu cozemiyorum. Soyleki; Servisten geri gelen Iphone’umun daha once kullandigim PC de aldigim backup dosyasini Mac’e kopyalamaktan cekiniyorum. Cunku PC de alinmis backup’i Mac’de kontrol ettigimde tanimsiz datalar gorunmekte. O sekilde kopyalarsam yapilan hatadan geri donebilecek durumda degilim. PC de aldigim backup Mac’de ise yaracak midir? Tesekkurler, iyi yolculuklar.

 14. Mustafa bey merhaba

  Mac os kullanıyorum ve 4.0 güncellemesini yaptım bunun öncesinde aldığım back upları görebiliyorum ama alamıyorum Mac OS X: ~/Users/kullanıcı ismi/Library/Application Support/MobileSync/Backup/ kısmında var yanlız sonra yeni aldığım back uplar restore from back up dediğimde görüyorum eski kısımları göremiyorum bu konuda yardımınızı bekliyorum anladığım kadarıyla yeni versiyon ituns te farklı bi yerde saklıyo ve benimde eski back uplarımı oraya taşımam gerekiyor nasıl yapacağım konusunda desteğinizi bekliyorum.

 15. ben tel ın sıfresını unutmustum sonra kırdırdım ama butun bılgıler sılındı onemlı mesajlar fotolar vardı bana bı yarımcı olursanız sevinirim

 16. tele yeni restore yaptım açılınca direk yeni cihaz kaydet var sormuyor bana hangi backup ı geri yüklemem gerektiğini lüften yardımcı olun

 17. ı phone yeni aldım itunes ten müzik indirdim daha sonra pc ye format atıldı tekrar i tunes ildirdim fakat şifremi unuttum defalarca yeni hesap açmaya çalıştım olmadı gizli sorumu istiyor yazıyorum kabul etmiyor gizli sorumu değiştirmek yada tamamen hesabı sıfırlamak mümkünmü yardımcı olun nolur delireceğim…

 18. selamlar;
  ben yanlışlıkla ıphone da yedek almadan eşleştirme yaptım pc ile tabiki bütün uygulamalarım gitti nasıl (paralı uygulamalar dahil) nasıl geri getirebilirim? lütfen yazın?

 19. Merhaba ben ipad’imin tüm yedeğini nasıl alabilirim applicationları ile birlikte. Tüm yedek alıp saklamak istiyorum. Bu konuda bilgi verebilirmisiniz.

 20. mustafa bey iphunumun versiyonunu yükseltmek istedim ve backup yaparak bilgilerimi sakladım daha sonra versiyonunu yükseltiktn sonra iphonumun ekranında itunes cd si ve usp resmi çıkıyor tuş kilidini açtığım zaman acil aramdan başka bir işlem yapmıyor iphonu billgisayara bağlayıp itunes programını açtığımda telefonumu tıkladığımda ‘THE SİM CARD İNSERTED İN THİS İPHONE DOES NOT APPEAR TO BE SUPPORTED.’ diye bi uyar veriyor iphon işaretinin üzerinde saha tıkladığımda sadece ‘EJECT’ çıkıyor baya bi uğraştım başka sim kardlarla denedim ama çare olmadı bana en kısa zamanda yardımcı olursanız sevinirim mail adresimdende ulaşabilirsiniz şimdiden teşekkürler

 21. selammm Mustafa bey;
  bı rıcam olucak sızden oncelerı senkronıze ederken ıphone u notlarım da pc senkronize oluyordu fakat artık olmuyor…bu arada çoook eski olan outlook kulanıyordum sonra offıce 2003 e gecırdım sizce ondan olabılır mı??yapamıyorum yapamadıkca da moralım bozuluyor…saygı ve sevgılerımle

 22. Sevgili Mustafa Tan,
  Mail, adres defteri, not ve takvim senkronizasyonunda Outlook seçeneği var. Mozilla thunderbird ile mail ve adres defteri senkronizasyonu mümkün müdür?
  Sevgiler

 23. Selamlar Mustafa Bey,

  iPhone 3GS telefonumu satıp iPhone 4 almak istiyorum.. Telefonumdaki bilgilerimi yedekledim, ancak merak ettiğim konu, yeni bir telefon aldığımda bu back-up’ı restore ettiğimde, application’larım da yeni telefona aktarılacak mı? Acil bilgilendirirseniz sevinirim..

  Teşekkürler, Saygılar…

 24. selamun aleyküm kardeş benim sorunum kardeşim iphonumdan çok önemli rehberleri silmiş doktorum ve tüm profların doktorların hatta stajımı londrada ayarlayacak profun bile rehberi silinmiş lütfen yardımcı olabilirmisin mesela google da araştırma yaparken şöyle bir yazı gördüm itunes bizim haberimiz olmadan otomatik olarak yedekliyormuş bende 1 ay önce itunes şarkı yüklemek için bağlamıştım sync filan da yaptım lütfen yardımını bekliyorum mustafa bey….

 25. Merhaba,

  Bilgisayarıma format attırdım ama atılmadan önce appdata daki apple computer bölümünü komple flash diske yedekledim backup dosyasıyla birlikte. simdi tekrar itunes yüklendi bilgisayara fakat haliyle eski applicationlarım playlistlerim bu itunesta yok. iphone mun yedegini nasıl yükleyecegim ? yardımcı olursanız sevinirim. Tesekkürler

 26. Yedeklemeden sonra güncelleştirme sonucu müziklerimiz silinir mi yada onları nasıl yedekleyebilirim?

 27. Merhaba Mustafa bey,

  Acil olarak dönüş yapacağınızı umarak size bir konuda danışmak istiyorum.
  iPhone 3G güncelleme işlemi yaptık otomatik yedek aldı biz daha sonra bu yedeği yükledik ancak tüm rehber ve fotoğraflar silindi yani yedek yükleme işlemi başarıyla tamamlanıyor ancak veriler telefona eklenmiyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz. Çok önemli. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

  • Selamlar,

   1) Güncelleme işlemine başlamadan evvel yedek almışmıydınız ?

   2) Güncelleme (update) işlemi cihazdaki bilgileri silmez. Ayrıca restore mu yapmak zorunda kaldınız?

   3) Tüm yedekleme ve güncelleme işlemleri aynı iTunes ile mi yaptınız?

   • Yedek alırken normalden uzun sürdü bizde yedek aldı diye düşünüp update işlemini yaptık şuanda sadece mart ayında alınmış bir yedek gözüküyor itunes’da.

     • Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sanırım restore diyip bilgilerin silinmesine sebep olduk. Bununda bir çözümü yok heralde?

 28. Selamlar,
  Free trial’ini makineme ve iphone’uma yukledigim ve find my iphone ve i-disk gibi hizmetlerini denedigim apple’in mobil me’sinden cikmak ve 60 gun sonra otomatik olarak gecilecegi söylenilen 1 yillik ucretli abonelikten kurtulmak istiyorum. Mobile me help deski bunun kolay ve anlasilir yolunu bana vermiyor. Sizde var mi?
  Tesekkurler…

 29. merhaba bana yardımcı olursanız sevınırım turkıyeden aldıgım 3gs ı yurtdısında kullandım daha sonra turkıyeye dondukten 15 gun sonra telefonumda usb resmı ve yukarı ok ıle ıtunes resmı cıktı yurtdısjda oldugumdan dolayı telefonla gorustugum kısı bana servıse gondermem gerektıgını soyledı ben restore etmeyı denedım ama 3194 hata kodu verıyor ve restore etmıyor ne yapmam lazım lutfen yardım

 30. mrb benım resimlerim silindi restore baack up dedım sılındı nasıl geri yukleyecegim acaba hepsi gitii yardım plss:S Geri alma yolu varmı yedekleme yaptımı bilmıyorum back up diyip yardım edin Ltfn

 31. Alt ustu bi telefon.. bunu bu kadar karısık yapacak ne var..

  cok sacma.. valla ben bu i phonu hic sevmedim..i phone ozunde bir aygıt degıl mı.. harddsiki yok mu.. tak bilgisayara, nasıl tasınabilir harddisk veya usb bellek acıp kapıyorsan islemlerini yap.. fotograg koy, muzik koy her seyi yap.. bu is bu kadar uzatacak ne var… ama mesele o degil yok i tunes.. yok store.. illa bi sey satacaklar..

  bilgisyardan sync yaparken bir album klasoru attı ı phone attıgı klasore bilgisayardan ulasamıyorum, i phone dan da silemiyorum…valla cok sacma

  sync yapaken i phone da yuklu oyunlar silindi.. nereye gitti bulamadım..

  iki gundur bu i tunes programını kurcalıyorum yine bulamadım..

 32. sozun ozu..

  bunun bir mantıgı olmalı, koskoca i phone aslında elimizdeki makina islemcisi olan bir bilgisayar, i phone dan pc ye pc den i phone veri akısı nasıl olur…

  bunun acıklanması lazım,, i tunes pc ile i phone arasında veri aktarımını gerceklestiren bir program olarak gorunmuyor eger boyle bir programsa bu programın hangi menusunden yapılacak…??

 33. sonuc olarak arkadaslar:

  sabah ise giderken yolda durdugumuz trafik lambası bile microsoft tabanlı calısıyor, gitipte apple mac tabanlı bir makina iste bizim microsoft tabanlı dunyamıza uymuyor… onu ordan oyle yapacan bunu burdan boyle yapacan… bir suru is… daha once de tekrarladıgım gibi bu bir device.. takarsın bilgisyarla arada kopru kurcak program otomatik yuklenir ondan sonra da veri alısverisini rahatca gerceklestirisin…

  yok apple kimligi, yok kredi kartı.. bunlar uzun hikaye benim türk aklıma cok yabancı şeyler..

 34. Merhaba Mustafa Bizler Halen sizin nimetlerinizden Faydalanıyoruz Sizden ricam win7 itunes yedeği nereya atmaktadır bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum iyi akşamlar.

  • Estafurulllah 🙂

   Windows Vista ve 7’nin yedekleri aynı yerde:

   Windows Vista and Windows 7: \Users\(username)\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup\

 35. Slm Mustafa bey
  Dün viber den konuştuktan sonra telefon defterim yok oldu. İtunesten bekup yapmama rağmen rehberim bir türlü geri gelmiyor o kadar uğraştım eski bakuplarimida bakup klasorune kopyalayıp scaynec yapmama rağmen başaramadım .bu neden olmuştur viber de bir sorunlu var acaba rehberim durduk yere yok oldu ve geri alamıyorum , iphone 3g 4.2.1 yüklü pc Vista
  Anlamadığım şey viberden konuştuktan sonra rehberim yok olmsı ve iTunes üzerinden geri gelmemesi bu sorunu nasıl aşacam lütfen yardım edin not uygulamalarda ve resim notlar da bir sorun yok sadece rehber gerigelmiyor.
  Saygılarımla

 36. Slm Mustafa bey
  Dün viber den konuştuktan sonra telefon defterim yok oldu. İtunesten bekup yapmama rağmen rehberim bir türlü geri gelmiyor o kadar uğraştım eski bakuplarimida bakup klasorune kopyalayıp scaynec yapmama rağmen başaramadım .bu neden olmuştur viber de bir sorunlu var acaba rehberim durduk yere yok oldu ve geri alamıyorum , iphone 3g 4.2.1 yüklü pc Vista
  Anlamadığım şey viberden konuştuktan sonra rehberim yok olmsı ve iTunes üzerinden geri gelmemesi bu sorunu nasıl aşacam lütfen yardım edin not uygulamalarda ve resim notlar da bir sorun yok sadece rehber gerigelmiyor.
  Saygılarımla

 37. Mustafa bey merhaba;
  benim bir sorum olucak, geçen itunes dan oyun,uyg. indirdim ve senkronize ettim ama back up yapmadım, itunes dan tekrar birşey indirdirmek istesem o zaman telefondaki herşey silinirmi

   • Mustafa Bey,

    Itunes’tan yedekleme yapmak istiyorum. Eskiden IPhone 3’üm vardı. Onunla eski laptop ile herşeyi yapıyordum. Şu an başka bilgisayarda IPhone4’üme backup almak istediğimde sağ tuşta sadece “Eject” çıkıyor. Ne yapabilirim?

    Teşekkürler,

 38. tamam teşekkür ederim, hazır sizi yakalamışken bir sorum daha olucak iphone 3gs ile ilgili, mesela örnek olarak tel. rehberini aşağı yukarı hareket ettirdiğnde görüntüde titreme oluyor sebebi nedir acaba versiyon yükselttim ondan olabirrmi
  teşekkürler

 39. merhaba
  win7 de kullanıcılar, kullanıcı adı aldında appdata klasörü yok yedeklerime ulaşamıyorum yardım lütfen

 40. Selamlar..
  Adımları uygulayıp “restore from backup” yaptım.
  Mesajlar, rehber ve hatta arkaplan resmim bile yerliyerine geldi ve fakat sadece müziklerim, filmlerim yani iPod ile E-kitaplarım gelmedi. Eksik birşey mi yaptım, yoksa belirttiğiniz biryeri mi atladım acaba?

 41. Merhaba mustafa bey,sayenizde iphone da yasadigim tum sorunlarim sayenizde cozuluyor emiginize cok tsk ederim.Benim meslegim icabi bi isinde iphonedaki sms leri pc ye gonderip yazicidan cikti almam gerekiyor…ancak backup aliyorum ama word dosyasinda acip goremiyorum…yardimci olursaniriz cok sevinirim,tsk ederim…

 42. Mustafa Bey,

  iphone 3g telefonum var. Nokia e72 aldim.iphonedaki adres defterimi e72’ye aktarmak istiyorum.

  Bunu nasil yapabilirim. Veya iphone’dan outlook’a adres defterimi aktarabilirmiyim.

  Selamlar

 43. mrb mustafa bey.. bana acil yardımınız gerekmektedir.. yedeklemek için copytrans programını indirdim kurdum ve tam yedeğini aLdım. sorularım

  1.Tel.rehberınidemi yedekledi. İtunesteki yani pc.
  2.sanırım 6gb tuttu bunun içinde telimdeki herşey dosya müzik vs. warmı
  3.ayrıca pc deki yaratııhım klasorü programdaki taşıma kullanmayıp o klasoru kopyala yapıstır şeklinde baska bir dosyaya pcdeki veya pc me taktıhım usb bellehe atamıyormuyum ?
  4.pc formatLıcam ondan sonra programda görüldühü gibi geri yüklemede itunes kurdugumda nasıl gerı yukleme yapıcam daha dogrusu hangı dosyaya hedef gosterıcem lutfen yardım plz

  Şimdiden tşk ederim.

  • Selamlar,

   Aslında sorularınızın çoğunun cevabı CopyTrans yazımızda var ama ben yine de ayrıca cevaplamaya çalışacağım 🙂

   1) Yukarıdaki yazıda anlatılan yedekleme yöntemi ile iPhone’daki rehber, bilgisayarınıza yedeklenmiş oluyor. CopyTrans da bu yedek dosyasını yedekliyor. Dolayısıyla sorunuzun cevabı Evet.

   2) CopyTrans iPhone’u değil iTunes’u yedekliyor. Eğer iPhone’nuzdaki müzikler iTunes’ta da var ise evet yedekliyor. Dolayısıyla bu sorunun cevabı hem Evet hem de Hayır.

   3) Hayır. Zaten öyle olsaydı CopyTrans gibi bir programa gerek kalmazdı 🙂 iTunes dosyaları tek bir yerdeki klasör altında durmuyor. Örneğin bilgisayarınızın herhangi bir yerindeki müzik dosyasını iTune kütüphanesine (LIBRARY) ekleyebiliyorsunuz.

   4) Bu soruyu burada cevaplamam zor ama tüm detayları ile daha evvel paylaştığımız CopyTrans inceleme yazısında zaten adım adım anlatmıştık: http://www.iphoneturkey.com/2011/02/copytrans-tuneswift-ile-itunesu-kolayca-yedekleyin-ve-tasiyin.html

   • bütün soruLarımın cvbını aldım çok tşk ederimm ama 3.sorumun cvbı biraz kafamı karıstırdı desem yeridir mustafa bey 🙂

    şimdi masaüstünde klasör açtım mustafa bey oraya programda yedeklemeyi yaptım.o klasör 6 gb hersey onun içinde deilmi yani onu anLamadım? :S

     • heeh bu konuda anlaştık mustafa bey bende diorum ki şimdi bunu usb veya dvd atmak için sadece programdaki taşıma şıkkıyLamı yapıoruz.. yani masaüstündeki klasörü kopyala yapıstır yapamıorz usb mesala? veya dvd çekerken hedef gösteremiyoruz ?

 44. Mustafa bey mrb.

  Yukarıdaki yazınızda en son “iPhone 3.1 versiyonundan itibaren yedeklenenler” kısmında kalmışız. Konuya ufak bir güncelleme gerekirse şuanki güncel sürümde neler yedekleniyor acaba bilginiz varmı?

 45. Merhabalar
  1. aşamadaki screenshotta görünen backup seçeneği bende görünmüyor.
  Ne yapmalıyım?

 46. selamlar,
  iphone4 var en yeni güncellemeleri de indirdim.
  itunes tan backup ı seçiyorum dediğiniz gibi, fakat
  “Itunes could not back up the Iphone”tolga” because backup could not be saved to your computer” uyarısı veriyor.
  ne yapmam lazım acaba?
  teşekkürler.

 47. […] Restore işlemi yapmak zorunda kalabiliyor. Dolayısıyla güncelleme işlemine başlamadan evvel bu yazımızda anlattığımız gibi önce bir manuel yedek (backup) alın, ardından da iTunes’tan […]

 48. Mustafa Bey merhaba,

  iphone 4 telefonumda yer alan yaklaşık yarım saat uzunluğundaki videolarımın boyutu 2.5 GB civarında. bu videomu bilgisayarıma bir türlü aktaramıyorum.

  Telefonumu bilgisayarıma bağlayınca otomatikman çıkan menüden resimlerimi al menüsünden ve bilgisyarım menüsünden çıkan iphone ikonuna mouse’un sağ tuşu ile tıkladığımızda çıkan klasörde gözüken videoyu koplama yapıştırma yöntemlerini deniyorum ama boyutu çok büyük olduğundan olsa gerek videoyu bilgisayarıma aktaramıyorum bir türlü.

  Videomu bilgisayarıma (windows xp) nasıl aktarırım acaba. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Saygılarımla,

  Serhan

 49. Merhabalar. Benin ablamın i-phone’daki uygulamaları ve oyunları kendi i-phone aktarmak istiyorum.Ablamın telefonunu böyle yedekleyim kendi telefonuma atsam olurmu? Olmazsa bunu nasıl yapabilirim…

  • Hayır olmaz. Yazida da belirttigimiz gibi backup icinde uygulamalar bulunmaz.

   Fakat ablanizin uygulamalari indirirken kullandigi apple id ile tekrar ücret ödemeden uygulamalari kendi cihaziniza kurabilirsiniz.

   Eger toplu halde ablanizin cihazindaki uygulamalari kendi cihaziniza yuklemek isterseniz o zaman sirasiyla asagidaki islemleri yapmaniz gerekir iTunes’ta.

   1) Authorize Computer (ablanizin apple id’si ile)

   2) Transfer Purchases (ablanizin cihazi ile)

   3) Sync apps (kendi cihaziniz ile)

   Detayli bilgi :

   http://www.iphoneturkey.com/2011/01/itunes-uzerinden-uygulama-yonetimi-ve-senkronizasyonu.html

   • Merhaba siteyi tam anlayamadım zaten çokda canım sıkkın o yüzden inceleyemedim.Ben mac kullanıyorum daha önce iphone 4 ümü yurt dışı sim free kullanıyordum sonra jailbreak yaptırdım geçenlerde kullanamadım güncelledim4.5.3 e çalışıyor fakat yedekleme yapmıyor eşzaanla diyorum iphone bilgisayarda yedeklenemediği için vs vs yazıyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun.

  • ben restore yaptım ıpoduma daha öncede yedekledim fakat şimdi yedeği yüklemek için şifre istiyor ve ben şifremi bilmiyorum napabilirim

 50. Merhabalar.Ben telefon tamiratı işiyle uğraşıyorum. İphone’u fazla bilmiyorum.Müşteriler program attırmak istiyor fakat ben tek tek indirip iphone’A kurması çok zor oluyor.Bunun kolay yolu yokmudur. Ne yapmamı önerirsiniz.

  Saygılarımla…

 51. Mustafa bey merhaba,telefonumu update yapmak ıcın ıtunes baglandıgımda update yapmama ızın vermedı ve once recovery yapmam gerektıgını soyledı bende once recovery yaptım sonra update ettım fakat resımlerım ve uygulamalarımın hepsı sılındı.en son gecen ay backup almıstım gerı yukledım fakat yenı foto ve uygulamalarım yok bunları kurtarmamın bır yolu varmısımdıden tesekkur ederım

 52. merhaba şuanda çok kötü bişey yaptm 🙁 iphone restore yptm bütün kişi listem gitti bunu tamamen unutmuştum,simde de kmse yok tbi, tekrar back up yptım bu sefer bu boş iphone u kaydetti tbi bunu da bilmiyordum 🙁 back up restore basıcakmışım meğerse 🙁 ben şimdi nasıl geri alabilirim numaralarımı alsam yeter :(( gerçkten yardım edin lütfen

 53. Merhaba,

  Bir arkadaşımın bilgisayarında itunes yüklemesi yaptım ve ıphone eşleştirdim sistem eşleşmede yüklü programları silince çıkarttım ve daha sonra kendi bilisayarımda ıphone versiyon yükseltme 4.3.4 yaptım şimdi itunes programında apps kısmında programlarım silik şekilde gözükmekte herhangi bir tıklama ve itunesten ıphone
  tekrar yükleme yapamıyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz nerde yanlışlık yaptım

 54. mustafa bey windows7de back up yapılan dosyayı bulamıyorum nereye kaydoluyor?

  • birde telefonumu bilgisayarıma bağladığım zaman oto. back up yapıyor sanırım oyuzden tekrar back au yapmama gerek var mı ios 4.3.5i indirirken?

   • evet c ye kurulu ama bulamadım hala,ara kısmından bulmaya çalışıyorum c de AppData dosyasını

    • yok mustafa bey bulamıyorum neyse,backup yapıp my contacts back upı da indirip güncelleyeceğim telefonumu hala buralardaysanız bi sorun olduğu zaman sorabilir miyim

 55. Merhabalar, ben daha önce yaptığım “restore from backup” işlemini şimdi bulamıyorum.
  Daha önce iTunes’da telefonun üzerinde sağ tıkladığımda çıkan seçenek şimdi yok. Ve bulamıyorum.
  Daha önemlisi telefonu “restore” yaptım ve telefonumda hiçbir şey yerinde değil.

  • Selamlar,

   “Bulamıyorum” ile tam olarak neyi kasdediyorsunuz ? Yukarıdaki yazıda geçen Restore from Backup başlığı altındaki 1. maddede bir ekran görüntüsü mevcut. O ekran görüntüsündeki menüde çıkmıyor mu “Restore from Backup” seçeneği ?

   Bir de restore işlemini her zaman yedek aldığınız iTunes’ta yaptınız değil mi?

  • Evet. Bulamıyorum derken resimde görülen yerde bulamıoyrum. Daha önce bu “restore from backup” işlemini yaptım. Nasıl yapıldığını biliyorum. itunes’da bir sorun olabilir mi? version 10.4

   • O zaman yine yazıda 2. madde örnek ekran görüntüsü paylaştığımız Devices menüsüne bir bakar mısınız backup’larınız orda listelenmiş mi ?

    iTunes’ta “Edit -> Preferences -> Devices” şeklinde ilgili menüye ulaşabilirsiniz.

        • Bulduğunuz backup dosyalarını yazıda da geçen aşağıdaki iTunes klasörlerine kopyalamanız gerekiyor:

         Mac OS X: ~/Library/Application Support/MobileSync/Backup/
         Windows XP: \Documents and Settings\(username)\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup\
         Windows Vista ve Windows 7: \Users\(username)\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup\

        • merhaba mustafa bey;
         benim yedeklerimin için de “8ef50521b3813c36ac09a399d19ac4d8ae4cc69f-20111030-220644” 8,5 gb lık bir kalsör var. ama resimlerimin yedeği yok geri nasıl yüklerim. bu klasör “C:\Users\Selim OZEL\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup” burAADA…. help me pls pls pls mustafa beyim… 🙁

 56. iyi günler mustafa bey benim şöyle bir sorunum war itunesten backup alıyorum fakat edit/ preferences / device sekmesi boş hiç birşey gözükmüyor acaba nerede yanlış yapıyorum bi bilginiz warmı??

 57. Merhaba Mustafa bey;
  Benim sorunum bundan 3-4 ay oncede olmuştu sineye çekmiştim,bu Sabah’ta tekrar basıma gelince sormak gereksinimini duydum,uzatmadan bende SMS programı yuklu bu sabah toplu olarak gönderim yaparken mesajlar kutumdaki bütün mesajlarımın silindiğini gördüm,sizden ricam bu silinmiş görünen sms mesajlarını tekrar geri nasıl getirebilirim,ekranda saga çekip arama yaptırılan ekranda silinen mesajlardan bir kaçını son başlıkları ile görebiliyorum üzerine basıp ekrana gelmesini istediğimde gelmiyor görünüyor ama ekrana çıkmıyor gecmisi arama gibi oluyor lütfen yardim edin şimdiden cok cok teşekkürler …

 58. devices bölümünde backup dosyası gözükmüyor. bunun nedeni ne olabilir. çözümü nedir

 59. Merhaba,
  İphone da bilmediğim bir sebepten dolayı hafızasını çok fazla gösteriyordu ve yeni resim vs. çekmeme izin vermiyordu. Ben de iphone’u sıfırlama kararı aldım. Sıfırlamadan önce sizin talimatlarınızı izledim,rehber,notlar vs. için yedek aldım,ayrıca yüklemiş olduğum app’ler için de yedek aldım. Ancak bu app’leri şimdi yükleyemiyorum..Yanlış hatırlamıyorsam itunes ipuçları-I yazınızda Aynı Apple ID ile, App Store’dan aldığımız ücretli bir uygulamalayı yüzlerce kez tekrar indirsek dahi tekrardan para ödemeyiz. diye bir ifade kullanmıştınız. Şimdi benim eski uygulamaları yüklemem için ne yapmam gerekiyor? Lütfen bir an önce yardımcı olun. Bu konulardaki tüm yazılarınızı okudum ama bir sonuç elde edemedim.. Lütfen acil yardımmm !!!!!

   • Yani itunes programında telefonun ismine sağ tıklayıp restore from backup dediğimde otomatik 10 saniye veriyor ve telefonunuz görünmüyor 10 saniyede bu pencere kapanacak gibi bir ifade çıkıyor.. Ve o pencerenin kapanmasıyla beraber benim sol tarafta görünen telefon ismi de yok oluyor.. Yani önceden var olan ama sıfırlamayla silinen uygulamaların geri yüklenmesi için restore from backup seçeneğine tıklamak gerek değil mi?
    Bu arada yedekleme için her şeyi yaptım. Transfer Purhases de yaptım..

    Ben şimdi app store’a tekrar girip ücretli uygulamaları aynı Apple ID ile Buy Now dediğimde kredi kartına yansımayacak yani öyle mi?

 60. merhaba Mustafa bey biz ı pad de bir oyun sildik yanlışlıkla bunu geri alma şansımız var mı?teşekkurler

 61. iyi akşamlar mustafa bey back up ile ilgili sorunum var.

  iphone 4 ümü 3 ay önce aldım ve çok kez itunes a bağladım ve kendi otomatik eşzamanlıyor 4-5 kerede yazıda belirttiğiniz gibi manuel back up aldım ama edit – tercihler – device a girdiğimde hiç bir yedek gözükmüyor win 7 içinden klasörlere baktım ordada hiçbir yedek yok neden yedek almıyor acaba ?

 62. geçende bi sorunu ilettik dönüş olmadı bu seferde olmadı gözümde düşüyor bu site…

 63. Mustafa bey merhabalar,

  Acil bir sorunum var, herşey gayet normal. tüm yedeklerim ve en son yedeğim Apple Computer\MobileSync\Backup dizininde duruyor, bu yedeklerim 3gs yedeklerimdi, ben mevcut bir iphone 4 e restore işlemi yapıp yeni ios yükledim ama maalesef itunesta restore from backup seçeneği çıkmıyor, her defasında telefon normal olarak aktifleşip duruyor. devices bölümündede yedek görünmüyor oysaki yedekler Apple Computer\MobileSync\Backup dizininde, ne yaptımsa sonuç alamadım, yedekleri en son itunes ile aldım. valla çıldıracam telefonum bomboş yedeklerimi yükleyemiyorum

 64. Mustafa bey merhaba,
  itunes tan aldığım yedekleri devices semesinde göremiyorum bomboş gözüküyor.ama bilgisayarda bacup dosyasını bulabliyorum.hatta backup dosyasını bilgisayardan silip itunes tan tekrar backup yaptığımda dosya tekrar olusuyor ama devices yine boş gözüküyor.acaba bilgisayarda oluşan backup yanıltmacamı bilgilinderirseniz sevinirim.
  teşekkürler.

 65. bende yukarıdaki işlemleri yaptım fakat device sayfasında birşey göremiyorum sebebi nedir acaba

 66. arkadaşlar bende ali şan yıldız la aynı sorunu yaşıyorum yardımcı olcak bbiri yok mu?

 67. Merhaba ben hic i tunes kullanmadım ve çok fazla uygulamam var yedek almak istediğim de tümünü kaybedecekmiyim?

 68. merhabalar ben ynlışlıkla iphone 4te guncelleme yaptım ve 4,3,5 oldu acaba baska bir iphone 4 backup dosyasını benimkine yuklersem uyumlu olur mu daha eski sürümünü

 69. teşekküe ederim çok yardımcı oldunuz ama ben bunu okumakta biraz geç kaldım

 70. merhabalar ben cihazimi back up yapmistim
  devices kisminda aldigim yedekler gorunuyor
  fakat restore yapmak istedigimde yuklemek istediginiz logiciel bu cihaz icin eski … gibi bi uyari veriyor ( devicelerden baktigimda yedekleri gorebiliyorum )
  ne yapmam gerek yardimci olabilen varsa sevinirim
  iyi gunler

 71. backup almaya çalısıyorum fakat session failed hatası verıyor,
  c/kullanıcıadı/bakıyorum app data yada roaming klasorlerı yok ne yapmam lazım?

 72. merhaba benim sorum yarın yeni sürüm malumundan dolayı backup alayım dedim ilk defa yapıyorum backup işlemini sizin söylediğiniz gibi windows aldında appdata dosyası devamında backup ı görünmüyor ve telefonun fotoğraflar bölümde bütün foğrafları yedeklemiş ve silinmiyor çöp kutusu çıkmıyor bu fazladan oluşan fotoğrafları nasıl sileceğim teşekkürler

  Windows XP: \Documents and Settings\(username)\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup

 73. Mustafa Bey,

  İos 5.0 güncellemesini yaptım. Yedekleme almadım. Fakat backup dosyam duruyor. Backup dosyası ile yedekten geri yükle yaptığımda böyle bir hata alıyorum;

  “Yedekleme oturumu başarısız olduğu için iTunes. …. adlı İphone’a geri yükleyemedi.”

  Nasıl çözebilirim. Tarihte önemli kayıtlarım vardı.

 74. mustafa bey lütfen yardım edin
  yedekleme almadan güncelleme yaptım.bütün uygulamalarım yok oldu.geri getirmenin bir yolu var mı?lütfen yardım edin

  • Öncesinde Transfer Purchases veya sync yaptıysanız iTunes’tan tekrar cihazınıza atabilirsiniz uygulamalarınızı. Eğer yapmadıysanız App Store’dan tekrar indireceksiniz mecburen.

  • mustafa bey yukarıda yazılmış benimde aynı sorunum var
   İos 5.0 güncellemesini yaptım. backup almıştım duruyor. Backup dosyası ile yedekten geri yükle yaptığımda böyle bir hata alıyorum;
   “Yedekleme oturumu başarısız olduğu için iTunes. …. adlı İphone’a geri yükleyemedi.”
   yardımızı bekliyorum

   • mustafa bey bende aynı problemi yaşıyorum back up dosyam duruyor transfer purchace yapmamıştım windows üzerinde bahsettiğiniz dosya yok fakat ıtunes te son back up var fakat bu sefer telefonumda kablo ve itunes resmi var başka bişey yok. ne yapıcağımı bilemedim acil yardımınıza ihityacım var. TELEFONUMU KULLANAMIYORUM…

 75. Yedeklemelerimi yaptım. Bazı bilgileri pc den takip etmem gerekiyor ancak doc. Settings den backupa girdiğimde görünen dosyaları açamıyorum. Hangi program ile açarsam pc den bu dosyaları okuyabilirim acaba? Yardımlarınıza şimdiden teşekkürler.

 76. İphone4 cihazıma ios5 yükledikten sonra,dün microsoft outlook’umun not ve kişi listesini sildim. Bugün eşzamanlama yaptığımda telefonumun hem kişi hemde not defterinin tamamen silindiğini gördüm. kişi listemi turkcell den tekrar yükledim,ancak nor defterim gitti. Bir çözüm yolu var mı? Yedekleme outlook üzerindemi oluyorduda her şey gitti. Notlarım çok önemliydi,bu konuda yardım istiyorum.

 77. iphone 3Gs kullanıyorum versiyon 4.3.2 itunes sürümünü yükseltmedim henüz..
  itunes i iphone ile eşleştirme durumumda sürekli aşağıdaki uyarı geliyor ekrana..
  edit-preferences-devices bölümündeki backup u sildim düzeldi önce fakat sonra backup almadı bi daha sonra sorun bir süre tekrarlamaya başladı..
  itunes could not backup the iphone because the backup was corrupt or not compatible with the iphone.
  Delete the backup for this iphone. then try again.
  yardım talep ediyorum… teşekkürler..

 78. Merhabalar,
  iphone 4 kullanıcısıyım, benim sorunum: telefonu bilgisayara bağlıyorum, itunes’ta “müzikleri eşzamanla” diyorum, üstte “eşzamanlanıyor (1/3)” hemen altında da “yedekleniyor” yazıyor dakikalar geçiyor fakat eşzamanlama hiç ilerlemiyor. Yardımcı olur musunuz lütfen?

 79. merhabalar hocam çok acil yardımınız gerekiyor iphone 4 olan telefonumu güncellemek istedim ve birden çok güncelleştirme yaptım ve bunun sonunda bütüm bilgilerim gitti bi iş adamıyım ve numralarım benim için hayat lütfen yardımcı olurmusunuz acilll lütefen ii bayramlar :(((

Comments are closed.