CNN Türk de Canlı Yayın Uygulaması ile iPhone’da

Bu aralar, popüler televizyon kanallarımıza ait iPhone uygulamaları arka arkaya çıkmaya başladı. Dün tanıttığımız ATV uygulamasından sonra, bugün de CNN Türk‘ün uygulaması App Store’daki yerini aldı.

CNN Türk uygulaması aslında sadece canlı yayın yapan bir uygulamadan ibaret değil. Aynı zamanda www.cnnturk.com web adresini iPhone’a özel sunan hibrid bir uygulama. Ben her ne kadar, iPhone uygulamaları içerisinde bu şekilde web sayfalarının gösterilmesini pek sevmesem de, tek bir yerden CNN Türk’ün hem web sitesine, hem de televizyon yayınına erişmek isteyenler için biçilmez kaftan.

Uygulama 5 ana menüden oluşuyor. Fakat canlı yayın izlemek biraz zahmetli ve birkaç adımı geçmemiz gerekiyor 🙁 Canlı yayın izlemek için önce Canlı TV menüsüne, ardından da ekrandaki “İzlemek için Tıklayın” seçeneğine tıklıyoruz.

iphone_cnnturk_01 iphone_cnnturk_02

Son olarak da bağlantımıza uygun bir yayın seçerek yayınımızı izleyeceğimiz ekrana geçiyoruz. Eğer internete EDGE’den bağlanıyorsak, ya da 3G’den bağlansak dahi fazla veri trafiği oluşsun istemiyorsak, 64Kbit’lik yayını seçiyoruz. Tabii bu durumda görüntü kalitesi diğer seçeneklere göre daha kötü oluyor.

iphone_cnnturk_03 iphone_cnnturk_04

128K veya 256K seçildiğinde de veri trafiği artıyor fakat görüntü kalitesi daha iyi oluyor. Yaptığım testlerde; 64K seçeneğinde dakikada yaklaşık 1MB.’lık veri trafiği, 128K seçeneğinde ise yaklaşık 1.7MB. veri trafiği oluştuğunu gözlemledim. 256K da ise 128K ile benzer sonuçlar gördüm ve görüntü kalitesi olarak da pek farklı değildi. Özetle CNN Türk yayınının, daha az veri trafiğine neden olduğu için 3G dostu olduğunu söyleyebilirim 🙂 Tabii ki görüntü kalitesinden taviz vererek.

iphone_cnnturk_05

Yayın kalitesini seçebiliyor olmak, izlediğimiz süre zarfında ne kadarlık bir veri trafiği oluşacağını önceden bilmek adına güzel. Çünkü ATV’nin uygulamasında bu işlem otomatik olduğu için, özellikle 3G’de ne kadarlık veri trafiği olacağını önceden kestiremiyoruz. Fakat CNN Türk’ün yayınlarında istesek de ATV’nin yüksek kalitesini elde edemiyoruz. Özellikle Wi-Fi bağlantısı olup da sınırsız interneti olanlar, çok daha kaliteli bir yayın talep edeceklerdir 🙂

iphone_cnnturk_06

Uygulamayı aşağıdaki linki kullanarak App Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Darısı diğer kanallarımızın başına 🙂

appstore

23 Comments

 1. Anonim

  23/12/2009 at 23:05

  teşekkürler mustafa bey.

 2. fatih

  24/12/2009 at 01:24

  süper

 3. Emre

  24/12/2009 at 03:45

  Cnn türk de canli yayin app cikardigi cok guzel oldu. Fakat görüntüsü 3G ve wifi ile baya bi düşük kalitede. Umarim bunu düzeltirler, yoksa fazla ise yaramaz. ATV app örnek alsinlar, o gayet basarili (görüntü çok güzel, sesde arada problem var).

 4. Anonim

  24/12/2009 at 07:54

  Cnn uygulamasinin internet ucreti bizden mi gidecek

  • Mustafa Tan

   24/12/2009 at 07:59

   Diğer uygulamalarda nasılda bu uygulamada da öyle. Wi-Fi’dan bağlanıyorsanız ve sınırlı internetiniz varsa limitinizden düşülüyor, bağlantınız sınırsız ize zaten sorun yok.

   EDGE veya 3G’den bağlandığınızda ise yine data paketinizden düşülüyor eğer varsa. Yoksa standart mobil internet tarifesi olur.

   Kısaca Safari’den bir web sitesine girdiğiniz zaman oluşan ücretlendirme ile bir uygulama içinden oluşan data trafiği sonucu oluşan ücretlendirme arasında fark yok. En büyük fark TV uygulamalarının çok daha fazla data trafiğine neden olması.

 5. Anonim

  24/12/2009 at 09:34

  İndirdim denedim. Fakat aynen sizin de dediğiniz gibi bende web sayfalarının gösterilmesinden yana değilim. çok basit gözüküyor ve her seferinde sayfa geçişlerinde beklemek zorunda kalıyorsunuz. Kullanışlı olmuyor. Ve yayını izlemek için resmen 3-4 kere tıklamak gerekiyor. yayın izleneceği zaman seçtiğimiz bağlantı hızı da pek birşey değiştirmiyor aslında 128 ile 256 arasında değişiklik görmedim. ama giden data aynı. atv kadar kaliteli yayın vermedikleri ise doğru

 6. Hakan Didim

  24/12/2009 at 09:58

  ON YILDIZ VERİYORUM
  Selamlar; ben bugüne kadar 100’e yakın uygulama indirdim ama Türkiye’den nihayet eli yüzü düzgün, kullanıcıyı düşünen bir uygulama çıktı.

  Yukarıdaki arkadaşlar neyin ne olduğunu farketmedikleri için yazıyorlar atv iyi filan diye…ok arkadaşım görüntü kalitesi iyidie mustafa bey yazmış dakikada ne kadar veri götürdüğünü senin 3g kotan varsa 4gb kotalı…seyret bakalım 1 saat atvyi ne oluyor…en azından adamlar 3 tane seçenek sunmuşlar…sen kendi kesene göre neyi istiyorsan onu seyrediyorsun bence bizi düşünmüşler…

  birde şunu göz önüne almak lazım…bir sürü bilgi var daha orada sitelerinde ne var ise burada da o var…videolar var…finans var…tüm illerin 5 günlük hava tahmini var…daha ne olsun.

  Kesinlikle indiirin ve kullanın derim ben artık tv bile seyretmem elimde bu varken gazetede satın almam…..tebrikler cnn.

 7. Ahu Şaşmaz

  24/12/2009 at 10:03

  Uygulamayı indirdim dün gece, bugün serviste gelirken de CNNi izledim, görenlerde şaşırdı. Ben kalitede hiç bir sorun görmedim, atvyi de izledim evet o biraz daha net ama haber yok onda sadece tv yani .cnninkinde hem haberleri istersen okuyorsun filan, hava durumuda tutuyor…tam haftalık vermelerine bayıldım, iphoneda böyle bir uygulama arıyordum ama bulamıyordum veya düzgün tutmuyordu tahminleri,ben beendim uygulamayı yapanların ellerine sağlık.

 8. Gökçen Karan

  24/12/2009 at 10:14

  Selamlar;

  Uygulamayı indirip kuran, iyi kötü yorum yazan herkese ve iphoneturkey.biz’e çok teşekkürler. Uygulamanın üreticisi Sevenice olarak çok kısa birşey yazmak istiyorum; uygulamayı lütfen sadece bir tv seyretme uygulaması olarak değerlendirmeyin. Karıştırdığınızda koca bir portalin bilgisinin avuçlarınız içinde olduğunu göreceksiniz. Alt menuleri kendi kullanım alışkanlığınıza göre kendiniz değiştirebiliyorsunuz, text olarak çok geniş ve güncel bir haber kaynağı yine uygulamanın içinde, haber videolarını izleyebiliyorsunuz, tv kalitesi konusunda mutlaka zaman içinde iyileştirmeler yapılacaktır ama mevcut halinde de kullanıcının veri kotasının çok harcanmamasını düşünerek yaptık yoksa CNN Türk’ün istediği kadar kaliteli yayın yapabileceğini sanırım tahmin edebiliyorsunuzdur. CNN Türk neticede 🙂

  Tekrar uygulamayı indiren herkese çok teşekkürler. Lütfen yorumlarınızı paylaşın ki bu uygulamayı sizin isteklerinize göre daha da geliştirebilelim.

  Sevgiler, saygılar
  Gökçen Karan

 9. ali can

  24/12/2009 at 13:19

  bence tam tersine… bu cikan applerin icinde bence su ana kadar en iyisi.. zamanla görüntükalitesi artacaktir.. bu app örnek teskil edecektir.. ben sahsen dogus grubundan da bekliyorum.. bence basarili calisma…mesela atv nin yayini sabah gazetesiyle ortak bir app de bulussa fena mi olur…

 10. Feyza Zengin

  24/12/2009 at 13:43

  Ben canlı yayın sayfasına da geliyorum ama yukarıdaki yazıda sarı yuvarlak içine alınan “izlemek için tıklayın” a tıkladığımda hiçbir hareket olmuyor programda. Telefonum 3.0 ve jailbreak li. Bunlarla ilgisi olabilir mi? İzleyemedim 🙁 Ama onun dışında programın diğer bölümlerini başarılı buldum. Haber okumak daha keyifli olacak artık.

 11. Emre

  24/12/2009 at 14:00

  @ Gökcen Karan

  uygulamaya birsey dedigim yok, çok basarili, fakat canli yayin çok daha iyi kalitede olabilirdi. Izleyicinin veri kotasini dusundugunuzu yazmisiniz, örnegin benim 3G sinirsiz paketim var, ama böyle yinede düsük kalitede izlemek zorundayim.
  Edge ile 3G veya wifi secenegi cok guzel olmus, fakat demek istedigim 3G veya wifi secildiginde kalite cok daha iyi olmali.

  Ama cnn türk’e güvencim sonsuz, elbette bunu düzelteceksinizdir.

 12. Gökçen Karan

  24/12/2009 at 23:04

  Emre bey selamlar; 3G sınırsız paketiniz hangi operatörden? Türkiye dışındasınız sanırım öyle değil mi?

 13. Anonim

  25/12/2009 at 00:57

  mobil uygulamalarına bir kabuk geçirip iphone uygulaması diye piyasaya süren kanal ve gazeteler cnntürk uygulaması örnek teşkil etsin. Her sayfası ayrı ayrı detaylar düşünülmüş. Basit liste görünümünde değil cnntürk ruhuyla beraber kullanışlılık ön planda tutulmuş. Umarım diğer gazete ve tv kanallarıda uygulamalarında iphone kullanıcılarına ve kendi takipcilerine hakkettikleri değeri verirler ve buna göre kaliteli uygulamalar çıkarırlar! teşekkürler cnntürk

 14. Emre

  25/12/2009 at 04:30

  @Gökçen Karan

  Evet yurtdisindan, operatör Hollanda T-Mobile, zaten burda sinirli paket yok, hepsi sinirsiz. Paketlerde sadece download hizini secebiliyoruz.

  Bugun samanyoluhaber uygulamasinida indirdim app store’dan. Bunun içindede canli yayin var ve gerçekten 3G ve wifi ile çok yüksek kalitede görüntü. Eminim bunu cnn türk de yapabilir.

 15. Yener

  25/12/2009 at 18:57

  CNN Turk’ün uygulamasını ben de başarılı buldum. Kota sınırları ve görüntü kalitesi düzeyi arasında optimizasyon sağlanmış. Ayrıca, en çok hoşuma giden de Gökçen bey’in yaptığı gibi, program sahiplerinin veya geliştiricilerin iphoneturkey.biz gibi platformları takip ederek uygulamaya sahip çıkmaları ve eleştirileri dikkate almaları. Umarım diğer uygulama geliştiricilerine örnek olur.

 16. Anonim

  27/12/2009 at 10:57

  “izlemek işçin tıklayın”a basıyorum hiçbişey olmuyo

 17. Erhan Kucuk

  29/12/2009 at 12:34

  Merhabalar,
  uygulamayi calistirdigimiz zaman 3g ya da edge’den mi ulasiyor yoksa kablosuz zaten ortamda varsa direkt once kablosuzdan mi baglaniyor?

 18. dB

  31/12/2009 at 07:00

  Uygulama haber yazılımları içerisinde gayet başarılı olmuş ancak CANLI TV kısmına tıklanınca malesef açılmıyor.
  2G JB 3.0.1 sürüm…
  Bu konuda herhangi bir yorumu olan varmı acaba ?
  Saygılarımla.

 19. dB

  31/12/2009 at 07:18

  Kendi soruma kendim cevap buldum.
  Benim gibi CANLI TV izleyemeyenler için ilginç çözüm…
  CANLI TV ikonuna bassanızda çalışmıyor ise;
  CNN TURK aplikasyonuna girip sağ üst köşedeki CANLI TV ikonuna parmağınızı basılı tutup açılan menüden COPY yi yani kopyalayı seçip safari browsera copy dediğiniz şeyi paste ederseniz yani yapıştırırsanız quicktime ikonu beliriyor ve PLAY’e bastığınız anda CNN TÜRK canlı yayında 🙂
  Umarım sizde de işe yarar…
  Saygılarımla.

 20. Maple

  25/06/2010 at 08:40

  Benim Iphone’num Canadian Store’a bagli oldugu icin Turkish apple store’dan bu uygulamayi indiremiyorum. Ayrica Canadian Store’da da bu app bulunmamakta. Acaba nasil bir yok izliyebilirim?

  Tesekkurler

 21. bedeva izle

  24/10/2010 at 13:19

  bu siteyi seviyorum cok tesekkurler

 22. Oliva Heimbach

  12/02/2011 at 21:42

  Ok, it really is a good start but i’m going to explore that a bit more. Will show you just what else i’ve found.