Birden Fazla iTunes, iPhone veya Apple ID Kullanımı

Bildiğiniz gibi sık sık iPhone ve iTunes ile ilgili ipucu tadında bilgiler paylaşıyoruz. Hatta bu tipteki yazıları da Yeni Başlayanlar başlığı altında ayrıca topluyoruz. Fakat yine de birçok bilgi arasında bazı önemli konuları bulmak zor olabiliyor. Bu yüzden de son zamanlarda çok sorulan, birden fazla iTunes, iPhone veya Apple ID kullanımı ya da iTunes veye iPhone değiştirme ile ilgili konuları tek bir başlık altında toplayalım istedik:

* Hem evimde hem de işyerimdeki bilgisayara iTunes kurdum. iPhone’umu her ikisi ile de senkronize (eşzamanlama) edebilir miyim?

Teknik olarak edebilirsiniz fakat bazı konularda birden fazla iTunes kullanmak sıkıntı olabilir. Örneğin şarkılar sadece bir bilgisayar ile senkronize edilebildiğinden, diğer bir bilgisayardan şarkıları senkronize etmek istediğinizde iPhone’daki mevcut şarkılar silinir. Diğer iTunes’un kütüphanesindeki (LIBRARY) şarkılar iPhone’a yüklenir. Benzer şekilde adres defterimizi de bir bilgisayarda Outlook (veya Windows Adres Defteri) ile senkronize etmişsek, diğer bir bilgisayarda senkronize ettiğimizde sıkıntılar oluşabilir.

Sonuç olarak önerimiz mümkün olduğunca tek iTunes (yani tek bilgisayar) kullanımıdır.

* Eşime de iPhone aldım fakat evde sadece bir bilgisayar var. Tek iTunes ile birden fazla iPhone’u, biribirimizin dosyalarını (uygulamalar, şarkılar, videolar, vs.) karıştırmadan kullanabilir miyiz?

Bu sorunun cevabı da evet ama özel bir şartla. Eğer Windows’ta (veya diğer işletim sistemlerinde) aynı bilgisayarı tek bir kullanıcı ile kullanıyorsanız, aynı iTunes’u birden fazla iPhone ile senkronize etmek dosyalarınızın karışmasına yol açacaktır. Bu yazıda detaylı olarak anlattığımız gibi iTunes’un konfigürasyon dosyaları, her bir kullanıcıya ayrı klasörlerde saklanır.

Windows XP : \Documents and Settings\(kullanıcı adı)\Application Data\Apple Computer
Windows Vista : \Users\(kullanıcı adı)\AppData\Roaming\Apple Computer

Dolayısıyla eşinize de bilgisayarınızda yeni bir kullanıcı açar ve oda Windows’un açılışında kendi kullanıcısı ile giriş yaparsa, yazılımsal olarak aynı iTunes’u kullanıyor olsanız dahi dosyalar biribirine karışmayacaktır.

* Ben zaten Kredi Kartlı bir Apple ID kullanıyor ve bir sürü paralı uygulama satın alıyorum. Eşimin iPhone’u için de ayrıca bir Apple ID almam mı gerekecek ?

Hayır gerek yok. Aynı Apple ID’yi birden fazla iPhone’da ve maksimum 5 iTunes’la birlikte kullanabilirsiniz. Daha evvel satın aldığınız bir uygulamayı aynı Apple ID’yi kullandığınız sürece de tekrar ücretsiz olarak indirebildiğinizden, eşiniz gibi güvendiğiniz kişiler ile Apple ID’iyi ortak kullanmak daha ekonomiktir. (Tabii duruma göre eşinize Kredi Kartsız yeni bir Apple ID almak daha ekonomik olabir 🙂 )

* Türkiye Store’dan Kredi Kartlı Apple ID aldım fakat az sayıda da olsa bazı ücretsiz uygulamalar sadece US Store’da var. Bir tane de Kredi Kartsız Apple ID’yi US Store’dan alsam, ikisini birden kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsiniz. Sadece US Store’dan değil, Türkiye Store’dan da ayrıca Apple ID alıp kullanabilirsiniz. Tabii aynı anda sadece bir tanesini kullanabilirsiniz, fakat Apple ID değiştirmeniz durumunda diğer Apple ID ile ile indirdiğiniz uygulamalar iPhone’unuzdan silinmez.

Fakat App Store’daki güncelleme (Updates) uyarıları, sadece o an aktif olan Apple ID ile indirilen uygulamalar için geçerli olur. iTunes ile Apple ID değişikliği yapılabildiği gibi 3.0 versiyonu ile birlikte iPhone içinden de Apple ID değişikliği yapılabilmektedir. Bunun için de aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi “Ayarlar” menüsündeki “Store” seçeneği kullanılır. “Store” ekranındaki önce “Çıkış Yap” seçeneğine tıklayıp ardından da “Girş Yap” seçeneğine tıklanılarak App Store’da aktif olacak Apple ID değiştirilebilir.

iphone_settings_store_01 iphone_settings_store_02

Tabii bu noktada bazılarının aklına “Arkadaşımın Apple ID’sini kullanıp onun daha evvel satın aldığı uygulamaları ücretsiz olarak indirmek” düşencesi gelebilir. Evet bu şekilde arkadaşınızdan rica edip uygulamaları indirebilirsiniz. Fakat eğer arkadaşınızın Apple ID’si ile “Authorize Computer” işlemini yapmazsanız, iTunes ile ilk senkronizasyonda bu uygulamalar silinecektir.

* iPhone’umu servise götüreceğim, eğer tamir olmazsa yenisini vereceklermiş. Bu durumda eski bilgilerimi yeni iPhone’a aktarabilir miyim?

Eğer iPhone’unuzu servise götürmeden evvel son bir kez iTunes ile senkronize eder ve yedek (Backup) aldırtırsanız, yeni iPhone alsanız dahi bir önceki yedekten şarkılar ve uygulamalar hariç dönüş (Restore) yapabilirsiniz. Yedek dosyası içinde Şarkılar ve Uygulamalar bulunmadığından, Restore işleminden sonra da bir kere uygulamaları ve şarkıları senkronize ederek yeni iPhone’a aktarım yapabilirsiniz. (Sadece Backup ve Restore işlemi ile ilgili adım adım ayrıca bir yazı paylaşacağız.)

* iTunes yüklü bilgisayarıma format atmayı ya da satmayı düşünüyorum.Yeni kurduğum bir iTunes’a, iPhone’dan şarkıları, uygulamaları kolayca geri aktarabilir miyim?

Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır 🙂 Daha doğrusu herşey geri aktarılamıyor. iTunes iPuçları – II ve iTunes iPuçları -III başlıklı yazılarımızda bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi paylaştığımız için burada ayrıca bahsetmeyeceğiz.

Bu konular ile ilgili aklımıza gelenler şimdilik bunlar. Bu konular ile ilgili sorularınız olursa yazıya yorum eklemekten lütfen çekinmeyin.

79 Comments

 1. Burak

  05/12/2009 at 14:16

  merhaba Mustafa bey
  Ben ve ark ortak id kulaniyoruz paralı uygulamaları satın aldikdan sonra ikinci iphone nada atiyorum yanliz bı süre sonra ikinci iphone da açılmıyor uygulama bunun sebebi tekrar para vermediğimiz için mı yoksa başka bir sebebi mı var

  • Muhsin

   23/01/2011 at 00:30

   “please contact iTunes support to complete this transaction” uyarısını bilen varsa yardım lütfen

 2. hamza

  05/12/2009 at 15:31

  merhabalar
  henüz iphone’um yok ama ipod kullanıyorum.şarkıları senkronize etmeden yine itunes üzerinden sürükle birak yaparak atıyorum ipod’a.yani şarkılar itunes kütüphanesine eklenmiyor.bunu bir cok bilgisayarda yaptım ve şarkılarımın silinmesi gibi bir durum olmadi.istediğim şarkıyı ekleyip cikardim.acaba bu sekilde şarkı aktarımı iphone’da da var mi.yani senkronize olayına girmeden birden fazla bilgisayardan şarkı aktarımı yapılabiliyor mu?

 3. Arda

  05/12/2009 at 20:10

  Tabii duruma göre eşinize Kredi Kartsız yeni bir Apple ID almak daha ekonomik olabilir 😀 guzel espri mustafa bey guldum buna 😀

  • Mustafa Tan

   05/12/2009 at 20:11

   Tecrübe ile sabittir 🙂

  • ilker k.

   21/10/2011 at 22:01

   bence de ancak tecrübeyle oluşan bir bakış açısı.. haha ha :)) bilgi paylaşımlarınızın hepsi çok çok teşekkürler Mustafa Bey 🙂

 4. Egemen

  06/12/2009 at 15:02

  Çok faydalı bir konu daha. Esasen hiç tercih etmedim iki itunes kullanmayı ama benim sorum söyle :

  şimdi kullandığım ve iphone aldığımdan beri senkronu yaptıgım tek bilgisayarımı formatlamak zorundayim. Bu durumda eski olabilecek tüm bilgi ve güncellemelerimi yeni başka bir bilgisayara nasıl aktarabilirim? Çok elzem bir konu bu konuda bir konu varmı yoksa bu konuda ne yapabilirim?

  Teşekkürler. 

 5. Stivın

  06/12/2009 at 21:29

  Bir şey sormak istiyorum acaba ipgone 3Gs lerin 16gb ları kontratsız olarak satılıyorumu birde iphonea tema indirebiliyormuyuz.
  Şimdiden Teşekkürler…

  • Mustafa Tan

   07/12/2009 at 00:00

   Evet satılıyor. Maalesef iPhone’a tema indirilemiyor sadece duvar kağıdı indirebilirsiniz o da cihazın ekranı kilitli (lock screen) durumda iken gözükür.

   • Steven

    09/12/2009 at 18:27

    bu soruyu sormamın nedeni geçenlerde bir turkcell bayine gittiğimde iphone 3Gs hakkında bilgi aldım fıyatlar söğlendiği zaman 16 Gb ın kontratlı satıldıgı söylendi 32 gb kontratsız satılıyor dendii başka yerlerede sormam gerekiyor cevap için teşekkürler…

 6. safa ucekız

  07/12/2009 at 23:33

  ıyı aksamlar
  cıhazı jaılbreak ve unlock yaptm. blackra1n programı ıle. once gayet ıyı calısyodu fakat sabah kalktıgımda telefonun sarjının bıtmıs oldugunu gordum sarja taktım fakat telefon acılmadı ektekı resımdekı acılıs ekranında kalıyor bı sure sonra kendını resetlıyor. acaba ekran bu durumdayken telefonu nasıl ıtunes a gosterıp restore edebılırım. cunku acılıs ekranındayken pc ye baglayınca ıtunes da cıhazı gormuyo dolayısıyla restore olmuyor. cıhazı bıkackere resetledım ama hala aynı sorun devam edıyor.
  eger cozum bulabılırsenız cok faydalı olur yurtdısındayım ve ıphone elım ayagım ınternete bıle tetherıngden gırıyorum . cok tesekkurler

  • MetinK

   09/12/2009 at 13:24

   Cihazı Recovery modda iTunes’a bağlamayı denediniz mi?

 7. Diego

  08/12/2009 at 08:42

  Selam,

  Bende iki iphone olayına göre daha basit bir karışım var:
  Ben aynı itunes üzerinde hem ipod hem iphone senkronize ediyorum. Aslında iki ayrı bilgisayarda kullansam daha basit olacak iş. Basit olma nedeni de ufak ekranlı ipod nano içine şarkı dışında bir şey atmıyor olmam aslında.

  İkisinde de ortak şarkılar olmasına rağmen genel olarak farklı şeyler var. En başta ikisi için farklı playlistler yarattım. Atıyorum 10 playlist yarattıysam 5 tanesi iphone 5 tanesi ipod için. Burda bir şarkıyı iki playlist içine atmak da mümkün olduğundan gayet basit.. gibi başlamıştı.

  Şarkı eklerken mutlaka önce hangisine eklemek istiyorsak onun playlistlerinden birini açıp onun içine sürükleyerek bırakmak yöntemiyle şarkı eklemek gerekiyor. Bunu yapmayı unutarak eklediğim şarkılar oldu kimi zaman. Ipod dün o şarkıların da bir kısmını aldı hafızasına playliste atmama rağmen. Nedenini çözemedim henüz. Yani kendi kafasına göre bazı şarkıları beğenip benim koyduğum kuralın dışına çıkabilecek bir AI geliştirmiş olma ihtimalleri geliyor aklıma 🙂

 8. mısfa

  09/12/2009 at 20:12

  selam ben 1 adet 8gb iphone 3GS hediye olarak aldım.bunu türkiyeye geldiğimde nasıl kullanabilirim.kilidini nasıl kırarım.bana yardım ederseniz çok sevinirim.

 9. mısfa

  09/12/2009 at 20:14

  lütfen yardım edin.

 10. Koray

  12/12/2009 at 02:04

  Herkese merhaba ;
  Iphone 3g,3gs ‘in video alt yazıları kullanımı ve özel ekolayzır kullanımı hakkında bilgi verirmisiniz ?

 11. pckopat man

  16/12/2009 at 16:51

  Birden fazla iTunes kullanmada şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım.
  iTunes Library ‘mi USB flash belleğimde saklıyorum. istediğim bilgisayarda da (max. 5) iTunes’u açarken kendi library mi gösteriyorum. böylece şarkı program vs. silinmesi de olmuyor.

 12. Koray Taştan

  16/12/2009 at 21:45

  Mustafa bey iphoneturkey.biz takipçisi olarak belirttiğiniz makaleyi okumuştum. Ayarlar kısmındaki video alt yazı hakkında bilginiz var mı ? Birde iphone da bulunan eq ayarında custom seçeneği yok ancak bazı internet sitelerinde itunes üzerindeki ayarlardan bahsediyor. Sizlerin bu konuda bilgisi var mı acaba. İyi günler.

 13. alanson54

  18/12/2009 at 02:04

  mustafa bey daha once satın aldıgımız fakat 1 laptop da bulunup, ıphone da bulunmayan uygulamaların tamamını yenı itunes kurdugumuz 2. laptop a aktarabılıyormuyuz ?

 14. orche

  23/12/2009 at 00:02

  Mustafa Bey iyi günler, ücretsiz Apple Id aldım ve İtunes’a 3-4 tane uygulama indirdim. Ancak iphone da app store ikonu yanlışlıkla silindi. Telefonuma uygulama yükleyemiyorum. Yardım edebilirseniz çok sevinirim.

 15. nil

  05/01/2010 at 00:29

  merhaba mustafa bey,bir yakınım paralı oyunlar indirmişti ve kendi bilgisayarındaki itunes ile bu oyunları benim telefonuma aktardı fakat ben kendi bilgisayarımdaki itunes ‘a bağlandıktan sonra uygulamalar açılmıyor.yapmam gereken nedir acaba yardımınızı bekliyorum

  • Mustafa Tan

   05/01/2010 at 00:33

   Selamlar,

   Apple, bahsettiğiniz şekilde tek bir Apple ID ile yüzlerce kişi uygulamaları ücretsiz indirmesin diye 5 bilgisayar limiti koymuştur. Yakınınızın uygulamaları indirdiği Apple ID ve şifresi ile bilgisayarınızı yetkilendirmesi gerekiyor. Aşağıdaki linkteki yazının 5. maddesinde detaylı bilgi öevcut:

   http://www.iphoneturkey.com/2008/12/itunes-ipular-i.html

 16. hikmet

  19/01/2010 at 10:15

  harika bir site yapmışsınız elinize sağlık

 17. aylin

  22/01/2010 at 16:02

  arkadaşlar yanında çalıştığım doktorumun iphon u var olmaz olasıca telefona mesaj attım oda arkadaşlarına yollamak istiyor ama yapamadı beni burda yedi bitirdi ne olur yardım edin:(((

 18. cüneyt bilal

  26/03/2010 at 21:10

  mustafabey iyi akşamlar
  ben iphone me yanlışlıkla enson versiyonu olan 3.1.3yükledim ve şimdi hiçbi uygulama atamıyorum bu sorunumu nasıl çözebilirim

 19. burak aktunç

  24/04/2010 at 14:17

  Mustafa abi iyi günler..
  Benim bir iphone 3Gs’im var ücretli oyunları ve programları bedava indirme gibi program varmı ? Eğer varsa beni bilgilendirirsen sevinirim ..

 20. Celal Dağdeviren

  06/05/2010 at 18:42

  Merhaba Mustafa Bey,
  Yazılarınızı, aslında çalışmalarınızı demek gerekiyor, takdirle izliyorum. Her şey için teşekkür ederim. iPhone’um (3GS) açılmıyordu, servise verdim yenisini verdiler. Eve gelip iTunes’i açtım ama iPhone hesaba bağlayamıyorum. Backup’ımı yüklemek istiyorum ekranda iTunes was unable to load provider data from Sync Services. Reconnect or try later again uyarısı çıkıyor. Yeniden açıp kapatıyorum sonuç değişmiyor. Ayrıca iTunes’in Device bölümünde İphone’um üzerine sağ tıkladığımda eject uyarısı dışında başka bir uyarı da çıkmıyor. Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler…

  • Mustafa Tan

   06/05/2010 at 19:01

   Biz teşekkür ederiz 🙂

   Cihazınız şu an aktive edilmiş durumda mı yani cihazınızı kullanabiliyor musunuz? Eğer henüz aktive edilmemişse, önce internet bağlantısı varken iTunes yüklü bilgisayarınıza bağlayıp aktive etmeniz gerekiyor.

   Eğer aktive edilmiş durumda ise o zaman cihazınızı ve bilgisayarınızı bir restart edip tekrar deneyin.

 21. sercan

  06/05/2010 at 21:56

  Benim de geçen gün aklıma takılmıştı bu konuyu gördüğüm iyi oldu.
  iPad alırsak da bu yazıda “Eşime de iPhone aldım fakat evde sadece bir bilgisayar var…” paragrafında yazdığınız gibi uygulamaların şarkıların iPhone’dakilerle karışmaması için yine windowsta ayrı bir kullanıcı mı açmamız gerekecek?
  Hiç pratik değil mutlaka bi çözümü olmalı

  • Mustafa Tan

   06/05/2010 at 22:33

   Selamlar,

   En temizi ayrı bir windows kullanıcı açmak fakat müzikler için farklı playlist’ler oluşturup ve sadece playlistleri sync ederek de idare edebilirsiniz. Fakat diğer şeylerde mutlaka sıkıntı olacaktır.

   • sercan

    06/05/2010 at 22:42

    Teşekkürler, müzikleri videoları zaten ben eskiden beri sürükleyip atıyorum, “manually manage music” şeklinde. tüm librarynin ne işi var iPod’da:)

 22. Emre

  07/05/2010 at 20:49

  Selam Mustafa bey
  her ne olduysa itunes’dan artik birsey indiremiyorum. Parali veya free. Account disabled diyor/ ok anliyorum da .. Nedeni acaba yapmadigim bir harcamaya itiraz etmek mi? Yoksa baska birsey mi? Nasil halledebilirim ? Daha yeni isinmaya baslamistim . Yeni bir kart no ile yeni bir id mi alsam? Tesekkurler

  • Mustafa Tan

   09/05/2010 at 12:19

   Evet itirazınız nedeniyle geçici olarak disable etmiş olabilirler.

   • emre

    20/05/2010 at 18:54

    Selam.itirazımı geri aldım, benim hatammış.hala açılmadı.çıkış yapıp yeni id mi alsam acaba..yine adamlari kırmak istemiyorum..banka itunes’a bildirdim diyor..kızdılar mı bana acaba?
    teşekkürler

 23. B

  22/07/2010 at 23:21

  merhaba,ben iphone 3GS kullanıcısıyım. Telefonuma JB yaptırdım. Şöyle bi sorunum var, arkadaşımın iPhone’unda fotografın üzerine gelip duvarkağıdı yap dediğinde, kilitli ekran,ana ekran yada her ikisi diye seçenekler çıkıyor. Fakat bende sadece duvar kağıdı yap ve ayarla,ölçeklendir çıkıyor. Bu sorunu nasıl halledebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

 24. İçim

  02/08/2010 at 11:16

  Benim iphone’um laptopumla senkronize. Iphone’u işteki bilgisayara taktığımda müzik listesi açık renk görünüyor (aktif değilmiş gibi) ve dinleyemiyorum. Bunun bir yolu var mı?

 25. Adem Şahin

  06/08/2010 at 00:42

  Merhabalar ;

  Ben Cihazıma iTunes İle Şarkıları Attım.Şimdi Başka Bir Bilgisayardan Ya Da Şarkılarımın Olduğu Klasörü Sildikten Sonra Cihazıma Şarkı Atmak İstesem Diğer Tüm Şarkılarım Silinecek Mi ????

  • Mustafa Tan

   06/08/2010 at 00:58

   Evet silinir ilk sync yaptiginizda baska biligisayardan.

 26. Adem Şahin

  06/08/2010 at 09:23

  Peki Mustafa Bey Bunun Başka Bir Çaresi Yok Mu Çünkü Sanırım Bilgisayarımda Virüs Var.Format Atacağım Dolayısıyla Şarkı Listemin Olduğu Klasörde Silinecek.Bir Daha O Şarkıları Toplamam Zor Çünkü 🙁

 27. Anonim

  24/08/2010 at 03:45

  selam mustafa 3gs kullanıyorum device kısmından iphonuma tıkladığımda menüler açılmıyor işyerimde başka bir bilgisayarda denedim sorun yok

 28. Anonim

  24/08/2010 at 03:46

  özür dilerim mustafa bey demek istedim

 29. hakan

  30/08/2010 at 12:17

  selamlar mustafa bey takipçinizim sürekli yazılarınızı takip ediyorum takdir ediyorum sizi… biz iki kişi bir hesap üzerinden ap. storedan uygulama vs . indiriyorduk sonra kardeşim de ı phone aldı ve aynı hesaptan o da girmeye çalışınca hata veriyorr. yardımcı olabirsenzi sevinirim..

  • Mustafa Tan

   30/08/2010 at 12:23

   Aldığınız hata mesajı nedir tam olarak ?

 30. hakan

  30/08/2010 at 12:36

  verification required
  before you can make purcahases you mast tap continue to sign in then verify your payment info…. bu mesajdan sonra devam ediyorum kredi kartı bilgilerim vs. çıkıyor ve ücretsiz uygulamalar indiriyorum..

  • Mustafa Tan

   30/08/2010 at 14:00

   Açıkçası sebebini anlayamadım. Birçok kişi aynı Apple ID’yi birden fazla iPhone’da kullanabiliyorum.

   Sizin aldığınız mesaj sanki yeni bir Apple ID başvurusu yapılmış fakat kredi kartı bilgileri girilmemiş gibi bir mesaj veriyor.

 31. hakan

  30/08/2010 at 14:05

  bu hesapla yaklaşık bir senedir giriyorduk hala da kendi i phone’mdan giriyorum indiriyorumm fakat 3. kişi de bu hatayı veriyor.

 32. hakan

  01/09/2010 at 00:51

  mustafa bey birşey soracağım ID hesap alamıyorum password kabul etmiyor

  • Mustafa Tan

   01/09/2010 at 04:42

   Selamlar,

   Sanırım Apple güvenlik önlemlerini arttırmış. Aşağıdaki hata mesajları mı çıkıyor acaba karşınıza?

   password must contain at least one upper case letter = Şifreniz en az bir tane büyük harf karakter içermelidir.

   your password must have at least 8 characters, one number, one letter, and no spaces = Şifreniz en az 8 karakter olmalı, en az bir sayı, en az bir rakam içermeli ve boşluk karakteri içermemelidir.

   it can’t have 3 identical consecutive characters, and must not been used in the past year. = Şifreniz ardışık 3 karakter içermemeli ve daha evvel kullandığız şifreler ile benzerliği bulunmamalıdır.

 33. Anonim

  04/09/2010 at 18:28

  Mustafa Bey sorulmuştur mutlaka ama tüm yorumları okuyamadım,i phonumu aldığımda ilk defa arkadaşımın bilgisayarından program atmıştık sadece onunla sync oldu şimdi kendi bilgisayarımdan i tunes ile senkronize edersem tüm bilgiler gidermi yani telefon rehberi falan,yoksa sadece yüklenen programlar mı silinir,back up yaparkende senkronize ediliyor diyor benim bilgisayarımda yinede yedeklermi içindekileri yoksa önce siler mi güvenip bir türlü yedekleyemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 34. misafir

  04/09/2010 at 18:29

  Mustafa Bey sorulmuştur mutlaka ama tüm yorumları okuyamadım,i phonumu aldığımda ilk defa arkadaşımın bilgisayarından program atmıştık sadece onunla sync oldu şimdi kendi bilgisayarımdan i tunes ile senkronize edersem tüm bilgiler gidermi yani telefon rehberi falan,yoksa sadece yüklenen programlar mı silinir,back up yaparkende senkronize ediliyor diyor benim bilgisayarımda yinede yedeklermi içindekileri yoksa önce siler mi güvenip bir türlü yedekleyemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 35. Anonim

  25/09/2010 at 13:25

  selam arkadaşlar benim telde syore uygulaması yok yukardaki gibi ayarlarımı yapamıyorum yardımcı olurmusunuz

 36. Eren METİN

  23/10/2010 at 01:20

  Mustafa bey ben bu ıphone 3Gs kullanıcısıyım telefonum elımden kaydı ve düstü on cam paramparça tuz buz oldu bı sekılde yaptırdım 300 lıra cıvarındada para odedim ekran için şimdi telefonum düşmeden önceki gbi degil sürekli donuyor kilitlenip kalıyor bu durumdan cok skıldım kilit tusuyla kilitleyip açmadan düzelmiyor hatta bazen biri beni aradıgında kilitleniyor sürükleyemiyorum ok u gelen aramayıda açamoyorum böle oldugu için sinirim bozuluyor oyunların çogunda hatta msj yazarken bile donuyo ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 37. serkan

  15/11/2010 at 16:02

  merhaba mustafa bey.4.1 3g cihazı jailbreak yaptım.fakat appstore da güncellemeleri yapamıyorum.appstore da ıd bölümünde rob.janoff@apple.com yazıyor ve şifre istiyor.kendi idmle appstore giriyorum fakat güncelleme ve indirme yapmak istediğimde bu yazı cıkıyor.yardımcı olursanız sevinirim

 38. EDA

  17/12/2010 at 02:15

  Merhaba Mustafa Bey,

  Bugün ilk defa iTunes yükledim ve tarif ettiğiniz gibi TR store’dan Apple ID aldım. Ama ne yaptıysam US store’dan almayı başaramadım. Başka bir email ve geçerli bir US adresi giriyorum, ödeme şekli olarak “none” seçeneğini işaretliyorum ve devam tuşuna basıyorum ama son adımda şöyle bir hata mesajı çıkıyor:

  “Please contact iTunes support to complete this transaction.”

  iTunes’un kullandığım IP adresinin Türk olması dolayısıyla Amerikan billing adresini kabul etmemmiş olabileceğini düşünerek bilgisayarıma Hotspot Shield yükleyip onunla VPN bağlantısı yapmaya çalıştım. Bu şekilde IP adresim whois sorgusunda US bazlı görünüyor. Ama yine de iTunes aynı hatayı vermeye devam ediyor.

  Acaba Apple yeni bir kısıtlama getirerek yabancı IP addreslerinin US ID almasına mani oluyor olabilir mi? Ne dersiniz?

  Biri aynı adımları deneyerek işliyor mu yoksa sadece benim mi başıma geliyor bu diye test edebilirse çok sevinirim.

  Teşekkürler.

 39. Ali Osman

  20/01/2011 at 18:25

  iyi akşamlar.geçenlerde bilgisayarıma format attırdım.bilgisayara yeniden itunes yükleyip iphone u taktım.sürükle bırak yöntemiyle müzik atamıyorum.eğer atarsanız diğerlerinin silinmesi gerekiyor falan diyor.yardımcı olurmusunuz.teşekkürler…

 40. sarp

  22/01/2011 at 20:57

  iyi akşamlar apple store şifremi nasıl değiştirebilirim?yardımcı olurmusunuz

 41. osman

  01/03/2011 at 23:28

  merhaba, aynı pc aynı itunes ve aynı iphone için iki farklı id aldığımız zaman birinden diğerine geçişlerde itunes bir diğerinin programlarını siler mi ? authorize muhabbetinden bahsedilince kafam karıştı biraz, bu konuda kısaca yardımcı olur musunuz ?

  • Mustafa Tan

   01/03/2011 at 23:34

   Apple ID’ler arasında geçiş yapmak uygulamaları silmez. Uygulamalarınız ancak Authorize Computer işlemini yapmazsanız silinebilir.

   Kullandığınız tüm Apple ID’ler için bilgisayarınızdaki iTunes ile Authorize Computer yapmanız yeterli.

   • osman

    02/03/2011 at 22:47

    aynı bilgisayar/itunes için bile bunu yapmam gerekiyor mu ?

 42. Savaş

  02/03/2011 at 15:00

  Selamlar ben iphone4 sahibiyim . ilk alıdımdan beri tüm itunes işlemleri iş yerimdeki bilgisayarda yapıyordum . dün evimdeki bilgisayarada kurdum ve sorunlar başladı 🙂 burda indirdiğim uygulamaları makinaya atamadım . forumlardan takip ettiğim kadarıyla Authorize Computer yaptım daha sonra Transfer purchases from “…. iphone” işlemiyle makinadaki uygulamaları bilgisayara aktardım yine olmadı. iş yerindeki bilgisayarda sürekle bırak yöntemiyle library’deki app’tan uygulamayı devices’a atmak yeterliydi evdekinde olmuyo. devices’tan sync apps yapmam lazım bu seferde daha önce yaptığım bütün (uygulamaları ve oyunları ayrı ayrı klasörlere ayırmıştım telefonda) klasörleri yok sayıp bütün programları baştan yüklemeye çalışıyo delirmek üzreyim lütfen yardım edin.

 43. fikret

  21/03/2011 at 12:32

  merhaba, ben yaklaşık 1 yıldır 3gs’imde sorunsuz kullandığım Apple ID US hesabım ile şuanda iphone4 üzerinden program indiremiyorum ama pc üzerinden itunes kullanarak aynı Apple ID ile uygulama sorunsuz indirebiliyorum nedir sebebi anlamadım. yardımcı olursanız sevinirim. saygılar

  iphone üzerinden aldığım hata şu;

  Verification Required
  Before you can make purchases, you must tap continue to sing in, then verify your payment info.

  Your account is only valid for purchases in the US iTunes Store. Tapping OK will take you to this store.

  • Mustafa Tan

   21/03/2011 at 12:37

   Selamlar,

   Özellikle kredi kartına bağlı Apple ID’lerde Apple artık cihaz üzerinde de ödeme bilgisini güncelletiyor. Bu sayede biri Apple ID şifrenizi ele geçirdiğinde, cihazına ücretli uygulama indiremiyor.

   Payment info ekranı açıldığında da genelde kredi kartının 3 hanelik güvenlik kodunu girmek gerekiyor.

   • fikret

    21/03/2011 at 14:50

    cvp için tşk ederim, yanlız benim hesabım kredi kartına bağlı değildi US none olarak free uygulamalar için kullanıyordum. şimdi US hesabıma kredi kartı bilgilerimi yazsamda yeterli olmayacak çünkü tüm bilgilerin doğru olması gerek. adres bilgileri nedeniyle uyuşmazlık olacak sanırım.

 44. fikret

  21/03/2011 at 14:55

  hatta az önce aynı ID ile 2g de sorunsuz indirme yaptım ip4 te bu hatayı veriyor! ????????

 45. zeus16

  14/04/2011 at 21:00

  iphone 4 ID de hata veriyor şifre hatalı diyor ne yapmam gerek teşekkür ederim

  • Mustafa Tan

   14/04/2011 at 21:24

   “Forgot Password” seçeneğini kullanarak yeni şifre alın.

   • Buket

    15/05/2011 at 20:00

    Mustafa Bey aynı hatayı bikaç gündür bende de vermekte yalnız şifremi değiştirdim IPHONE’dan bağlandığımda şifremin hatalı olduğu uyarısını almaktayım fakat İPHONE’u pc’ye bağladığımda İtunes üzerinden giriş gerçekleştirdiğimde problem çıkarmamakta acil yardım !

 46. Mehmet Akif

  21/05/2011 at 02:09

  iphone veya itunes’a ilişkin aklıma takılan sorunların çözümlerini hep sizin sayfalarınızda buluyorum. Takdire şayan emekleriniz için teşekkür ederim.

  Itunes’ta backup, restore, sync vs. hep çekindiğim işlemler olmuştur.
  Rehberin ve uygulamaların silinmesi gibi durumlarla karşılaştığım da oldu.
  Bu işlemleri yapmadan da olmuyor tabiki.

  Bu çerçevede, yukarıda değindiğiniz konuları,
  – aynı iphone’nun birden fazla pc’deki itunes’lar ile
  – birden fazla iphone’nun aynı pc’deki itunes ile
  – aynı iphone’un birden fazla apple id ile
  – aynı apple id’nin birden fazla iphone ile
  kullanımları
  gibi ayrı başlıklarda ele almanız durumunda yeni başlayanlar için daha açık olabilir diye düşünüyorum.

  Tekrar teşekkür ederim.
  Mehmet.

 47. nurgül

  19/07/2011 at 09:52

  çok yararlı bilgileri paylaştığınız için teşekkürler. Iphone’uma apple store’dan free bir uygulama indirmek istediğim zaman, önce bilgisayarımdaki iTunes uygulamasını açmamı söylüyor. Bilgisayardaki iTunes açılmazsa indirmiyor. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim. Yanımda bilisayarım olmadan apple store’dan bişeyler indirmek istiyorum, yol gösterirseniz sevinirim. Bu arada Apple ID oluşturma işlemini sizin anlattığınız yöntemle Kredi kartsız olarak yapmıştım.
  şimdiden teşekkürler…
  Nurgül

 48. aytül

  23/08/2011 at 09:09

  merhaba
  dün bir sıkıntı ile karşılaştım ve bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.benim pc ye kuzenim kendi telefonunu bağladı ve bir şeyler indirdi.sonra bi baktık onun kişi listesi ve resimleri gitmiş ve daha önce ben ordan ıtunese bağlandığım için benim kişi listem ve resimlerim arkadaşımın telefonuna aktarılmış.dolayısı ile arkadaşın tüm telefon rehber listesi gitti.geri alabilme şansımız varmı acaba?yada ne yapmamız gerek?yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 49. Bilal

  29/10/2011 at 16:29

  Mustafa bey merheba, siteniz ilk kurulduğundan beri takip edenlerdenim ve gerçekekten çok fazla şey öğrendim. Öncelikle hepsi için çok tesekkur ederim. Bugün itibariyle iPhone a ilave olarak birde iPad 2 almış bulunmaktayım 🙂 dolayısı ile size daha çok ihtiyacım olacak.
  İlk olarak cihazı iTunes a baglamadan önce sunu öğrenmek istedim. Her iki cihazida aynı Apple İD ile kullanacağım ancak her iki cihazida aynı iTunes ile kullanabilirmiyim ? yani her ikisinide aynı iTunes ile senk. Edersem veriler birbiri ile karışmış olacak diye korkuyorum. Sizin bir yazınızda 2 cihazım durumlara bilgisayara yeni bir kullanıcı açıp cihazlardan birini oradan takip etmek gerektiği ile ilgili birsey okumustum. Öylemi yapmalıyım yoksa tek kullanıcı ve tek iTunes ile daha pratik bir sekilde bunu halledebilirmiyim ? Sizden gelecek cevaba göre iPad imı kullanacağım için acil cevap verebilirseniz sevinirim.

  Bu arada başka benim gibi iki cihazida kullanan arkadaslar da bana fikirlerini söylerse çok sevinirim.