Air Contacts ile Kolayca Rehberinizi Yedekleyin

Daha önce söz verdiğimiz gibi, iPhone’da çoğu kişi için büyük dert olan Rehber (Adres Defteri) yedeklemesi ile ilgili yazılarımıza devam ediyoruz. Hatırlarsanız bu konuyla ilgili en son iPhone’da Yedekleme ve Yedekten Geri Dönme başlıklı bir yazı paylaşmış, iTunes kullanarak rehber dahil iPhone’daki bir çok ayarın nasıl yedekleneceğini anlatmıştık.

Bu sefer ise, App Store’dan indirilebilen Air Contacts isimli bir uygulama yardımıyla, hiç iTunes kullanmadan nasıl yedek alabileceğimizi anlatmaya çalışacağım. Öncelikle belirtmeliyim ki, Air Contacts ile yedek alırken iTunes’a ihtiyacımız olmuyor ama aldığımız yedek dosyasını kayıt edebilmemiz için, iPhone’umuzla aynı kablosuz ağda (Wi-Fi) bulunan bir bilgisayara ihtiyacımız oluyor.

Not: Aşağıda tanıttığımız uygulama hem ücretli hem de rehberin tamamının yedeğini alabilmeniz için bilgisayar bağlantısına ihtiyaç duyuluyor. Eğer ücretsiz ve sadece iPhone kullanılarak bir rehber yedek çözümünüze ihtiyaç duyuyorsanız My Contacts Backup uygulamasını kullanabilirsiniz.

Air Contacts ile Yedek Alma

1) Öncelikle Air Contacts uygulamasını açıyoruz ve uygulamanın ana ekranında, en altta yazan adresi bir kenara not ediyoruz. (Ben bu yazıyı hazırlarken çıkan adres http://192.1682.2:8080 idi, fakat siz kullanırken farklı olabilir.)

iphone_air_contacts_01

2) Ardından da uygulamayı kapatmadan bilgisayarımızdaki tarayıcının (Internet Explorer, Firefox, vs.) adres çubuğuna, yukarıda not aldığımız adresi yazıyoruz. Aynı kablosuz ağda isek ve iPhone’umuzdaki uygulama halen açıksa, aşağıdaki gibi tüm rehberimiz bilgisayarımızın tarayıcısında görebiliyoruz.

iphone_air_contacts_02a

Bu sayede istersek tek tek, istersek de toplu halde rehberi yedekleyebiliyoruz. Air Contacts bize, ister Windows’a, ister Mac’e istersek de direk iPhone’a göre yedek alma imkanı veriyor. Biz de en alttaki iPhone Backup VCF linkine tıklayarak Adres Defteri standardı olan .vcf uzantılı, içinde tüm rehberimizin bulunduğu Contacts.vcf isimli dosyayı bilgisayarımızda herhangi bir yere kaydediyoruz.

Rehber’imizi bilgisayarımıza kaydettikten sonra da iPhone’daki Air Contacts uygulamasını kapatıyoruz. Artık bu uygulamaya ihtiyacımız kalmıyor, taa ki bir daha yedek alıncaya kadar.

3) Contacts.vcf isimli dosyayı bilgisayarımıza kaydettik ama bilgisayarımızın hard-disk’inin bozulması, formatlanması, vs. tehlikesine karşılık bu dosyayı da başka bir yere yedekliyoruz. Bu konuda benim önerim, Contacts.vcf isimli dosyayı, iPhone’da kullandığımız mail adresine ekli (attachment) mesaj olarak yollamak. Eğer rehberimiz bir şekilde silinirse, bu sayede maillerimiz içinden bu dosyayı kolayca bulup aşağıda paylaştığım gibi dönebiliyoruz.

Not: Uygulama içinden rehber kayıtları tek tek gönderilebiliyor, toplu halde rehberi yedeklemek için mutlaka bir bilgisayar kullanmak gerekiyor.

Yedekten (Contacts.vcf) Rehberi Tekrar Oluşturma

1) Diyelim ki rehberimiz bir şekilde uçtu. Fakat yukarıda anlattığımız gibi, elimizde daha evvel yedek aldığımız Contacts.vcf dosyası var ise, rehberimizi kolayca oluşturabiliyoruz. Öncelikle bu dosyayı iPhone’da kullandığımız mail adresine ekli mesaj olarak yolluyoruz. (Ya da daha evvel yolladıysak eski mesajlar içinden buluyoruz.)

2) Ardından da yedek rehber dosyasının bulunduğu bu mesajı açıp, Contacts.vcf linki üzerine tıklıyoruz.

iphone_air_contacts_03 iphone_air_contacts_04

Ardından açılan ekranın en üstünde de “… Kişinin Tümünü Ekle” şeklinde bir seçenek çıkıyor ve bu seçeneğe de tıklıyoruz.

3) Son olarak da bize aşağıdaki gibi, yedek dosyalarındaki kişileri yeni kayıtlar olarak mı yaratılacağı, yoksa var olanlarla mı birleştirileceği soruluyor.

iphone_air_contacts_05

Rehberimiz zaten uçtuğu ve boş olduğu için “Yeni Kişiler Yarat” seçeneğine tıklıyoruz ve rehberimiz tekrar geri gelmiş oluyor.

Görüldüğü gibi bu şekilde yedek almak ve geri dönmek oldukça kolay oluyor. Bir tek yüksek sayıda kayıt içeren rehberlerde nasıl bir performans gösteriyor bilemiyorum. Bu yüzden bu konuda tecrübeli olan okuyucularımız, tecrübelerini yazıya yorum girerek paylaşırlarsa sevinirim.

Air Contacts, aşağıdaki link kullanılarak App Store’dan 0.99$’a satın alınabiliyor. Aslında Air Contacts Free isminde bir de ücretsiz versiyonu var, fakat bu versiyonda toplu halde rehber yedeği alınamıyor.

appstore

21 Comments

 1. Anonim

  22/12/2009 at 02:01

  CONTACT SYNC HEM DAHA KOLAY HEM UCRETSIZ:)) AYRICA PC YEDE IHTIYAC YOK HER ZAMAN NETTE YEDEK BIR REHBERIN OLDUGUNU BILMEK GUZEL 10 NUMARA PROGRAM ..

  • Mustafa Tan

   22/12/2009 at 02:14

   Selamlar,

   Her backup yönteminin kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Hepsini sırayla paylaşacağım. Örneğin bahsettiğiniz yöntemde bilmediğiniz bir firmaya tüm rehberinizi vermiş oluyorsunuz. Her kullanıcı rehberindeki kişilerin telefon numaraların, mail adreslerini, vs. bu şekilde paylaşmak istemeyebilir.

  • Ahmet

   10/12/2010 at 02:50

   bu programı indirip denedim gerçekten güzel ama bir sorunu var tek isimde kayıtlı ikinci numarayı kaydetmiyor..

 2. TUNA İNAM

  22/12/2009 at 03:39

  evet Mustafa bey,ücretli bir uygulama olduğundan kullanmıyorum şimdilik…o nedenle daha önce bahsettiğiniz contact sinc ile yedekledim….

  sizi takibe devam ediyoruz …teşekkürler…

 3. Selçuk SERTKAYA

  22/12/2009 at 09:57

  Mustafa Bey öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim, sayenizde iphone’u daha verimli kullanıyorum.
  Benim bir sorunum var yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Fihristim silindi, bilgisayardan sync yaptım düzelmedi. (Ben itunes de saklanıyor sanıyordum) sizin daha önceki yazınızdan fihristin saklandığı beckup dosyası olduğunu öğrendim. bilgisayarım XP idi windows 7 oldu. fakat xp de back up dosyasını bulamadım.
  apple\Common Files\Mobile Device Support diye bir dosya bulabildim. doğru dosya bu mudur? bunun içinde (AppleMobileBackup.exe dosyası var)
  ayrıca backup dosyasını bulduğumuzu varsayarsak, bunu windows7 de nereye koymamız gerekiyor ki telefonumuz fihristi alabilsin?
  yardımcı olursanız memnun olurum.

 4. Anonim

  22/12/2009 at 18:19

  Ben Mobile Me kullanıyorum çok da memnunum.Tüm iPod Touch, iPhone hatta tüm Apple kullanıcılarına öneriyorum.Böylece hem mail adresine sahip oluyor hem kişi listenizi yedekliyor hem internette en az 20 GB’lık bir depoya sahip oluyorsunuz.Mustafa Bey’e de bu konuda bir yazı yazarsa çok faydalı olacağını söylemek isterim.

 5. Emre Sumengen

  22/12/2009 at 19:33

  Mustafa bey,
  Gercekten cok guzel bir yazi olmus, uygulama da gayet iyi gorunuyor.

  Ben, SyncML servisleri ile ilgileniyorum. Bilindigi gibi Nokia’nin Ovi’si ve Sync yazilimi buna en iyi orneklerden bir tanesi.

  iPhone icin de SyncML yazilimini buldum, ancak ne kullanabilecegim bir sunucu bulabildim, ne de diger telefonumdan dolayi hesabim bulunan Ovi ile senkronizasyon ayarlarini basarabildim (degisik kombinasyonlar denesem de).

  Firsat olursa, bunlar ile ilgili de yazilari okumak isteriz 🙂

  Tesekkurler.

 6. Yakup Akdemir

  23/12/2009 at 11:06

  Air Contacts programın fiyatı yılbaşı nedeniyle 0.99 $ dolara düşmüştür. Bilgilerinize…

 7. Sevket Arslan

  23/12/2009 at 21:01

  Ben tum rehberimi Google Contacts da tutuyorum ve kolay Google senkronizasyonu ile rehberim MacBook Address Book’um da ve iPhone’um da esitleniyor. Herhangi birinden ekledigim ya da sildigim kisi de hepsinden eklenmis/silinmis oluyor. Rehberiniz cok buyumeden Google Contacts’a tasinmanizi nacizane oneririm. Alternatif yedekleme yontemi icin de tesekkurler.

 8. Cuneyt ITIR

  10/01/2010 at 23:12

  Merhaba
  Bende Outlook express kullanıyorum ve bu programda iphone için ayrı bir kullanıcı açtım. Daha Önceden e-posta ve telefon numaraları yazılı adreslerimi bu kullanıcıdaki “adres defteri”ne kopyaladım. Olmayanları ekledim. Bu ekleme ve çıkartmalar bilgisayarımdan yaptığım için oldukça kolay oluyor. Sonra bu adresleri iTunes aracılığıya eşitleyerek tümünü telefonuma aktardım. Bir başka dosyaya da adres defterimdeki bilgileri ayrı bir yedek olarak aldım çıkarılabilir diskime kopyaladım. Böylece “Adreslerim” benden başka bir yerde kayıtlı değil.

 9. Utku

  13/01/2010 at 15:58

  Kullanıyorum ben ama yeni oldugum için wifi ye henüz bağlanmadım. Deneyeceğim fakat bu program ile rehberi silerek tekrar elden geçirebilmek mümkün mü? Bunu merak ediyorum sadece 🙂

 10. Pingback: Adım Adım Yeni iPhone’a Geçiş | iPhone Alıntılar

 11. Cihangir

  01/12/2010 at 01:41

  Programı almadan önce size birşey danışmak istiyorum. Outlook’a kişi listemi yedeklerken bütün telefon numaralarını almıyor.Sadece outlook’daki kolonlara göre yedekliyor. Air Contacts ile bir kişinin bütün numaralarını ekleyebiliyormuyuz. Mesela 2 tane “CEP” olarak yazdıysam bu iki “CEP”i kaydediyor mu?

  • Ahmet

   10/12/2010 at 02:15

   evet hepsini kaydediyor

  • Cihangir

   10/12/2010 at 15:59

   Teşekkür ediyorum bende satın alayım ozaman.

 12. Ahmet

  10/12/2010 at 02:14

  Yazınızı okuduktan sonra hemen satın aldım bence bir iphone’da olmazsa olmaz bir program daha önceleri outlook yedekleme kullanıyordum ama genelde pc ye format attığım için farkında olmadan siliniyordu ama bu app ile hem pc’me hem mailbox’ıma hemde iphone’uma yedek aldım bence $1.99 a değer…

 13. Pingback: iPhone ve iPad’de Yedekleme ve Yedekten Geri Dönme : eserdar.com

 14. Çetin

  10/05/2011 at 18:10

  Selamlar,
  Air contacts ın ücretsiz versiyonuyla da yedekleme ihtiyacınızı görebilirsiniz. Programı iPhone ya da iPadinizde açıp browserdan adresini girin. Normalde Air contacts lite tüm listenizi sadece gösterir, bilgisayarınıza yedeklemezr. Browserın adres çubuğunda http://192.168.1.100:8080/ gibi bir adres yazılıdır. Bu adresin sonuna vcard?i_recId=-1 yazıp enter’layın. Tüm kişi listeniz tek seferde bilgisayarınıza insin. Adres çubuğundaki son adres şöyle olur: http://192.168.1.100:8080/vcard?i_recId=-1

  • Cihangir

   31/05/2011 at 14:57

   vcard?i_recId=-1 şeklinde sonuna ekledim ama dosyayı açtığımda boş gözüküyor..peki daha sonra geri yükleme yapmak için ne yapmalıyız

   • Çetin

    17/06/2011 at 17:30

    Boş gözükmesi Outlook 2007 ve öncesinin çoklu girdili vcardları okuyamamasından kaynaklanıyor (en azından bende öyle). Outlook’a eklemek için http://www.vcard4outlook.com/ daki programın 14 günlük full demosu işinize yarayabilir. Yedeğinizi daha sonra kullanmak için, kaydettiğiniz dosyayı kendinize mail atın. iPhone veya iPadden mailinize bakın. Ekteki dosyaya tıklayıp verileri tekrar iPhone veya iPade geri aktarabilirsiniz.

    • Cihangir

     23/06/2011 at 11:45

     Bende office 2010 yüklü fakat contacts.vcf diye kaydediyor dosyayı bunu direk açtığımda içi boş.Acaba ben mi yanlış birşey yapıyorum