Jabra SP5050 ile Aracınıza Bluetooth Özelliği Kazandırın

Sizleri bilmem ama ben çok zorda kalmadığım sürece telefon görüşmelerini kulaklıksız yapmamaya çalışıyorum. Bildiğiniz gibi, elektronik cihazların oluşturduğu manyetik alanın gücü kadar, bu cihazlara olan uzaklık da çok önemli oluyor. Bu yüzden iPhone’umla görüşme yaparken orijinal kulaklığını kullanmaya çalışıyordum. Fakat araba kullanırken kablolu kulaklıklar çok pratik olmuyor. Çünkü araba kullanırken bir çağrı geldiğinde, bir yandan direksiyona hakim olup bir yandan kulaklıkları takmaya çalışmak ciddi risk yaratabiliyor.

SP5050_se_1025a

Arabamda müzik sistemine entegre bir bluetooth araç kiti olmadığı için de iPhone’umu uzun zamandır rahatça kullanamıyordum. Fakat geçen hafta bir arkadaşımın önerisiyle, araçlar için özel tasarlanmış Jabra marka bir bluetooth araç kiti alınca çok rahat ettim ve sizinle de paylaşmak istedim. Aslında uzun zamandır böyle bir şey almak aklımda vardı fakat uygun fiyata kaliteli bir marka/model bulamıyordum. Fakat arkadaşım, Ümraniye MediaMarkt’ta kampanya olduğunu, Jabra SP5050‘inin 99TL’ye satıldığını ve iPhone’la sorunsuz çalıştığunı söyleyince geçen hafta hemen bir tane aldım. (Stokta epey cihaz olduğu için kampanya halen devam ediyor olabilir.)

SP5050_Product_02a

Cihazı yaklaşık bir haftadır kullanıyorum ve oldukça memnunum. Yazının sonunda da adım adım anlattığım gibi cihaza tanıtılması da oldukça kolay. Ayrıca pil ömrü de oldukça yüksek. Zaten cihazla birlikte bir tane çakmak yuvasına uygun şarj kiti geliyor. Cihaz kullanılmadığı zaman (15 dakika sonra) kendini otomatik olarak kapattığından, pili şarj etmeden uzun süre dayanıyor.

Cihazın ayarlanabilir hoparlörleri de araç içine gayet iyi ses veriyor. Mikrofonu da arkadaşlarımın yorumlarına göre karşıya gayet iyi bir şekilde sesi ulaştırabiliyormuş. Cihazın diğer güzel bir yanı da seyyar olması. Her ne kadar birden fazla araç kullanıyor olmasam da, kullananlar için bu önemli bir özelliktir diye düşünüyorum.

Şimdi bu noktada bazı okuyucularımız, neden iPhone’un hali hazırda bulunan dışarıya ses verme sistemini tercih etmediğimi sorabilirler. Maalesef arabadayken oluşan gürültüyü iPhone’un kendi ses ve mikrofonu bastıramıyor. Ayrıca Jabra SP5050’nin aracın üst tarafındaki güneşliklere kolayca takılabiliyor olmasından dolayı gelen çağrılar tek tıkla kolayca cevaplanabiliyor. Çift tıklama ile de en son aranan numara tekrar aranabiliyor.

Bir çok telefon modelini destekleyen Jabra SP5050’nin, iPhone ile eşleştirilmesi (pair) de oldukça kolay:

1) Öncelikle Jabra SP5050’nin kapalı olduğundan emin oluyoruz. Cihazın üst kısmı komple bir düğme görevi görüyor. Cihazı kapatıp açmak için üst kısmını birkaç saniye basık tutmak yeterli oluyor. Cihazın kapalı olduğundan emin olduktan sonra önce iPhone’umuzda “Ayarlar -> Genel -> Bluetooth” menüsünden Bluetooth’u açıyoruz. Ardından da bluetooth cihazını üst kısmına birkaç saniye basılı tutarak açıyoruz. (Önce kırmızı ışık yanacak, sonra da mavi ışık yanıp sönmeye başlayacak)

iphone_bluetooth_jabra_01 iphone_bluetooth_jabra_02a

2) Her iki cihazın bluetooth’u açık hale gelince de iPhone’daki bluetooth menüsünden Jabra SP5050’i yazan seçeneğe tıklıyoruz. Ardından da Jabra SP5050’nin şifresi olan 4 adet sıfırı (0000) giriyor ve sağ üst köşedeki “Bağlan” seçeneğine tıklıyoruz.

iphone_bluetooth_jabra_03 iphone_bluetooth_jabra_04

Eğer yukarıdaki adımları düzgün yapmış isek listede Jabra SP5050’nin yanında “Bağlandı” şeklinde bir ifade çıkıyor. Yukarıdaki ayarları da sadece bir kere yapıyoruz. Bundan sonra iPhone’muzun Bluetooth’u açık ve SP5050’i de açık olduğu sürece iki cihaz otomatik olarak olarak eşleşiyor.
Kaynak : http://jabra.pairx.co.uk/?l=28&pp=431&sm=46&sp=937&j=81027&jd=1255445108000&w=dfzt9

3) Son olarak cihazın düzgünce çalıştığından emin olmak için herhangi bir numarayı arıyoruz. iPhone’muzu, telefon özelliği için herhangi bir bluetooth cihazı ile entegre ettiğimizde, tüm çağrılar bluetooth üzerinden karşılanabilir ya da başlatılabilir hale geliyor. Fakat aşağıdaki ekran görüntüsünden olduğumuz gibi istersek çağrının başında görüşme şeklini değiştirebiliyoruz. Herhangi bir çağrı geldiğinde de SP5050’nin üst kısmına bir kere tıklamak yeterli oluyor.

iphone_bluetooth_jabra_05

Yukarıda her ne kadar Jabra SP5050 için bluetooth konfigürasyonunu anlatmış olsak da diğer bluetooth cihazlarda da süreç çok benzer. Zaten her markanın kendi web sitesinde veya kitapçığında entegrasyonun nasıl yapılacağı detaylı anlatılıyor. Fakat siz yine de farklı bir model almadan evvel iPhone uyumlu olmadığını mutlaka araştırın.

iphone_bluetooth_jabra_06

Jabra SP5050 hakındada aşağıdaki linkten kendi sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz:
http://www.jabra.com/Sites/Jabra/EE-UK/Headsets/Pages/JabraSP5050.aspx

9 Comments

 1. mRCARiZMa

  29/11/2009 at 20:01

  gerçekten güzel bir paylaşım. benim bir sorum olacak iphone da otomatik cevap yok galiba yada ben bulamadım otomatik cevabı etkinleştirmenin bir yolu varmı?

 2. cem

  30/11/2009 at 21:29

  Selamlar;
  Yazı çok güzel olmuş eline sağlık Mustafa. Bir kaç ekleme yapayım. 2 haftadır sürekli kulanıyorum ayın cihazı ve hiç sorun yaşamadım. Telefon çalmaya başladığında tek tuşla açabiliyor ve tek tuş ile tekrar kapatabiliyorsunuz görüşmeyi. Ayrıca bluetooth ile iletişim’i kapandığında kendi kendini kapatıyor. Yani arabada açık bıraktım mı acaba diye korkmuyorsunuz.:) Bir de ses azaltama ve ses arttırma tuşlarına üzerin süre bastığınızda ışıklarını kapatıyor ve gece sürüşünde sizi rahatsız etmiyor. En kullanışlı kısmı telefonunuz çantanızda çaldığında kimin aradığını göremesenizde açabiliyorsunuz 🙂

  • Mustafa Tan

   30/11/2009 at 21:33

   Teşekkürler Cem,

   Sayende haberimiz oldu zaten cihazdan 🙂

 3. osman

  01/12/2009 at 00:55

  merhaba,
  paylasim icin tesekkurler,
  cihaz iphone 2g ile calisiyor mu?

 4. Egemen

  01/12/2009 at 10:48

  Çok basarili. En kısa zamanda temin etmeyi hedefliyorum. Fakat benim sorum müzik dinletme özelliği var mı?