Geçtiğimiz şubat ayındaki bir yazımızda, TimeLapse isimli uygulamadan ve fotoğrafçılıkla uğaraşanların çok iyi bildiği time lapse kavramından bahsetmiştik. Dün de, iTimeLapse ismindeki yeni ve çok daha gelişmiş bir uygulamanın kısa bir süre için App Store’dan ücretsiz olarak indirilebildiğini görünce sizinle paylaşmadan edemedim. (Time Lapse kavramını ilk defa duyuyorsanız lütfen öncelikle bu yazımıza bir göz atın.)

iTimeLapse’in en büyük özelliği çektiği resimlerden video hazırlamak için ayrıca bir bilgisayara veya yazılıma ihtiyaç duymaması. Ayrıca videolara müzik eklemek gibi çok daha yetenekli işler yapması. Uygulama çok yetenekli olduğu için, her özelliğinden adım adım bahsetmek yerine genel olarak neler yapabildiğinden bahsetmeye çalışacağım. Fakat kullanımı çok zor olmadığı için kendinizin de uygulamayı kolaylıkla çözebileceğinizi düşünüyorum.

iphone_itimelapse_01 iphone_itimelapse_02

iTimeLapse’i kullanmak için öncelikle “New Project” seçeneğine tıklıyoruz. Ardında da “Add Images” menüsünden çekim ayarlarını yapıyoruz. Bu ekrandaki önemli değerlerin kısaca açıklamaları da şu şekilde:

Snap Interval: İki foto çekim arasında geçecek süre. Eğer bulut gibi ağır hareket eden nesnelerin çekimi yapılacaksa 10sn. ve yukarısı ideal ama çok hareketli nesnelerin çekimini yapacaksanız 5 saniyeyi öneririm.
Start Capturing: Çekim işlemine başlama yöntemi. Manuel olarak ya da belli bir başlangıç zamanı vererek ya da ses komutları (stop motion çekimlerinde çok faydalı oluyor) ile çekimi başlatabiliyoruz.
Stop Capturing: Çekim işleminin nasıl bitirileceği. Fotoğraf sayısına ya da zamana göre çekimin tamamlanmasını sağlayabiliyoruz.
Overlay Previous Frame: Stop motion çekimlerinde çok faydalı bir özellik. Bir önceki kareyi gösteriyor.
Capture Resolution: Videonun çözünürlüğü. Ne kadar yüksek seçerseniz video o kadar kaliteli olacaktır. Tabii video dosyasının büyüklüğü de o oranda artacaktır.
Render During Capture: Bu uygulamanın en önemli seçeneği 🙂 Bu seçenek aktif iken çekim bittiğinde video otomatik olarak hazırlanmış oluyor fakat sonradan değişiklik yapamıyorsunuz. Dolayısıyla bu seçenek yeni başlayanlar için ideal fakat uzmanlaşmak isteyenlere tavsiye etmiyorum.

iphone_itimelapse_03 iphone_itimelapse_04

Ayarlarımızı yaptıktan sonra da Start Time Lapse seçeneğine tıklıyoruz ve uygulama bize çekimi Yatay mı (Landscape) yoksa Dikey (Portrait)  pozisyonda mı yapacağımızı soruyor. (Ben genelde video formatına daha uygun olduğu için cihazımı yatay pozisyona getirip çekim yapıyorum.) Pozisyonu seçtikten sonra da cihazımızı sabitleyip  “Start” seçeneğine tıklayarak kayıt işlemine başlıyoruz.

iphone_itimelapse_05

Çekime başlamadan evvel cihazı Uçak Moduna almak çok faydalı oluyor çünkü çekim sırasında telefon gelirse uygulama çekim kesiliyor. Çekim işlemi tamamlandığında da, tüm resimlerin birleştirilmesinden oluşan video “Watch” menüsünde en üstte yer alıyor ve hemen izleyebiliyoruz. Ayrıca hazırladığımız videoları “Share” menüsünü kullanarak, kolayca Youtube’a, Facebook’a ya da Vimeo’ya gönderebiliyor ve de Fotoğraflar altına kaydedebiliyoruz.

iphone_itimelapse_06 iphone_itimelapse_07

Uygulamayı daha profesyonel kullanmak isteyenler de yazının başında belirttiğimiz Render During Capture seçeneğini kapalı tutarak, videolarını Render menüsünden hazırlayabiliyorlar. Bu menüde istenmeyen kareler ayıklanabiliyor ya da video’ya hazır müziklerden eklenebiliyor. Hatta güvenlik kamerası izlenimi vermek için TimeStamp (zaman) eklenebiliyor.

iphone_itimelapse_08 iphone_itimelapse_09

Uygulamanın ana menüsünde yer alan Gallery kısmında  ya da uygulamanın web sitesinde iTimeLapse ile hazırlanmış bir çok örnek video yer alıyor. Dilerseniz bu videoları inceleyerek neler yapılabildiğini görebilirsiniz. Stop Motion tekniği ile hazırlanmış aşağıdaki video özellikle ilginizi çekebilir:

iTimeLapse çok kısa bir süre için App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Bu yüzden hemen kullanmayacaksanız bile indirip kenarda tutun derim 🙂 Versiyonu en az 3.1 olan tüm iPhone kullanıcıları aşağıdaki linki kullanarak uygulamayı indirebilir.

appstore

12 Comments

 1. Anonim

  22/11/2009 at 12:34

  Ücretsiz uygulamaları görünce hemen indiriyorum. Kullanmayacaksamda siliyorum. Bunu neden mi yapıyorum? Çünkü Apple daha önce hesabınızdan indirdiğiniz bir programı tekrar indirirseniz tekrar ücret istemiyor. E bu senaryoya göre uygulama ücretsizken indireyim ki ileride ücretli olursa benim ücretsiz hakkım olsun 🙂
  Yazı için tekrar teşekkürler

 2. Göktuğ Gedik

  22/11/2009 at 14:17

  Uygulama muhteşem, teşekkürler Mustafa paylaştığın için… Ancak sanırım yetişemedik, tekrar ücretli olmuş :/

 3. Anonim

  22/11/2009 at 14:19

  evet kaçırdık..neyse başka şekilde hallederiz artık..:))..anlatım için çok teşekkürler..!

 4. Mustafa Tan

  22/11/2009 at 14:46

  Evet maalesef paralı olmuş 🙁 BargainBin ile takibe alın derim. Yine ücretsiz olabilir.

  http://www.iphoneturkey.com/2009/10/bargainbin-ile-ucretsiz-uygulamalardan-haberdar-olun.html

 5. ADA

  22/11/2009 at 17:44

  rPograma tıklandığında “free” yazısı çıkıyor ama yüklemek istendiğinde “this item is being modified. please try again later” yazısı çıkıyor.

  tekrar paralı olduğu için mi bi problem mi var?

  • Mustafa Tan

   22/11/2009 at 17:47

   Muhtemelen dediğiniz sebepten 🙁

 6. Selcuk Seenol

  22/11/2009 at 21:10

  Guzel inceleme olmus. Elinize saglik. Bedava olarak son indirenlerdenim sanirim. Uygulamayi indirdikten sonra bir arkadasima soyledim, o da indirmek istedi ama parali oldugunu gorduk… Sanliyim yani 🙂

 7. ali kemal ayhan

  23/11/2009 at 16:56

  merhaba Mustafa bey,
  bilgisayarımı bu aralar çok formatlamak gerektiğinden ve dediğiniz gibi “Deauthorize” işlemini yapıp daha evvel verdiğimiz yetkiyi almakta fayda var.” yapmadığımdan şuan son limitimi (5-5) kullanmış bulunmaktayım. daha önceki yetkilerimizi nasıl alabiliriz. yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler.

 8. Anonim

  24/11/2009 at 17:39

  Merhaba

  Mustafa Bey , bir çok program voip e müsade etmekte sizin kullandığınız yada önereceğiniz bir firma varmı , bu daha ziyade Türkiye deki sabit hatlar için..
  Konun alakasız olmasından dolayı özür diler çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim

 9. abdullah

  24/11/2009 at 18:28

  dün telefonumu genpaya bıraktım bugünde sürekli mail attım cihazımı değiştirin diye en sonunda servis numarasından kontrol ettiğimde değişim yapılacak arıza giderilemedi yazıyordu şimdi bana sıfır cihazmı vercekler cihazda nelere dikkat etmeliyim alırken outlet ürünü yada tamir edilip sıfırmış gibi satılıp satılmadığına

 10. CENGİZ

  01/12/2009 at 13:06

  bilgisayarımı formatladım sonradan bu yazı çıkıyo İtunes cannot synnc photos the “iphone” becausa the folder “desktop” cannot be found bana yardımcı olursanız sevinirim