iPhone ve iTunes ile Podcast Kullanımı

Geçtiğimiz Mayıs ayında yayınladığımız iPhone’daki iTunes Uygulaması Neden Çalışmıyor? başlıklı yazımızda detaylı olarak paylaştığımız gibi Türkiye’den Apple ID alanlara, iTunes Store’un tüm özellikleri açık değil. Bize açık olmayanlardan bir tanesi de Podcast’lerin indirildiği bölüm. (podcast kelimesi ingilizce podkest olarak telafuz edilir.)

itunes_us_store_01

Her ne kadar Müzik (Music), Filmler (Movies), TV Programları (TV Shows) gibi Podcast’ler de ülkemize iTunes Store üzerinden henüz açık olmasa da, bu farklı kaynaklardan iPhone’umuza podcast yüklememize engel değil. Zaten bu yazımızda da amacımız Podcast teknolojisini tanıtıp, iTunes Store haricinde nasıl abone olabileceğimizden bahsetmek. Fakat öncelikle Podcast’in ne olduğuna bir göz atalım:

“Podcasting”, internet üzerindeki bir dizi halindeki dijital içeriğin (audio/video) abonelik sistemi doğrultusunda kişinin bilgisayarına ya da mobil cihazina (cep telefonu, iPod, iPhone vs.) download edilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu dijital video/audio içeriğin her biri de “podcast” olarak adlandırılır.

Podcast’leri, internetteki diğer video/audio dosyaların direk bilgisayara download edilmesinden ya da o an seyredilmesi / dinlenmesinden ayıran özelliği; podcastların “abonelik sistemi” doğrultusunda kişilere ulaştırılmasıdır.

Kişi; podcast’lere aboneliğini aktif hale getirdiği andan itibaren, kurumun yayınladığı ve ileride yayınlayacak olduğu tüm podcastların bilgisayarına otomatik olarak download edilmesini sağlar. Bu download işlemi, günümüzde “podcatcher” olarak isimlendirilen ve internetten ücretsiz indirilebilen programlar sayesinde (örneğin iTunes) gerçekleştirilir ve kişinin abone olduğu tüm podcastlar burada saklanır.

http://www.gpodcastproductions.com/tr/podcasting/whatis linkinden alıntı yaptığımız yukarıdaki bilgiye göre Podcast’leri, ücretsiz veya ücretli abonelik sistemi ile önce bilgisayarımıza ve oradan iPhone’umuza indirebildiğimiz dijital yayınlar olarak adlandırabiliriz.

Aynı müziklerde ve videolarda olduğu gibi iTunes Store harici bir örnekle, adım adım cihazımıza nasıl podcast yükleyebileceğimize bir bakalım:

1) Öncelikle blogumuzun podcast adresi olan http://podcast.iphoneturkey.biz linkine tıklıyoruz. (Bu adreste iPhone ile ilgili internette yer alan ilginç videoları yayınlıyoruz.)

itunes_podcast_02

Ardından açılan sitede de Subscribe in iTunes linkine tıklıyoruz. Bu linke tıklar tıklamaz da bilgisayarımızda yüklü olan iTunes otomatik olarak açılıyor ve LIBRARY menüsü altındaki Podcast kısmında, “iPhone Türkiye” isminde ücretsiz (free) bir podcast aboneliği beliriyor. Bu abonelikte bulunan son güncel podcast de otomatik olarak indirilmeye başlanıyor.

itunes_podcast_03

Burada önemli bir noktayı vurgulamayı fayda görüyorum. Daha evvel bölümler yayınlanmış bir podcaste abone olduğumuzda, ilk olarak sadece en son bölüm otomatik olarak indiriliyor. Önceki bölümleri de indirmek için aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi, Podcast menüsünde liste ekranına geçip “GET ALL” seçeneğine tıklamak gerekiyor.

itunes_podcast_03a

2) Mevcut abonelikteki podcast’ler indirildikten sonrada sadece bir kerelik mevcut ayarları (Settings) değiştirmek faydalı olabiliyor. Ben genelde “Check for new episodes” (Yeni bölüm kontrol sıklığı) ayarını “Every day” (Her gün) olarak seçiyorum. Fakat siz bu ayarı “Every week” (her hafta) ya da “Manually” (Elle) yapabilirsiniz. Tabi “Manually” yaptığınızda, yeni bölümlerden haberdar olabilmeniz için kendinizin arada bir sağ alt köşedeki “Refresh” (Güncelle) seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

itunes_podcast_04

Tabii ister manuel ister otomatik olsun, yeni bölüm kontrolünün yapılması için iTunes’un açık olması gerekiyor. Yani iTunes çalıştırılmadan yeni bölümlerden haberdar olunması mümkün değil.

3) Podcast aboneliği yaptıktan sonra da sıra indirdiğimiz bölümleri (Episodes) iPhone’umuza transfer işlemine geçiyoruz. Abone olduğumuz podcast’lere göre bu bölümler video veya ses dosyası olabiliyor. Bu yüzden podcast’lerin iPhone’a yükleme işlemi video veya müzik transferine çok benziyor.

Öncelikle iPhone’umuzu her zaman yaptığımız gibi USB kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz.  Ardında da sol menüdeki cihazımızın ismine tıkladığımızda sağ tarafta çıkan menülerden, “Podcasts” sekmesine tıklıyoruz.

itunes_podcast_05a

Cihazımızla ilk defa bir podcast senkronizasyon (Sync) işlemi yapacağımız için önce “Sync Podcasts” seçeneğini işaretleyip ondan sonra sağ alt köşedeki “Apply” seçeneğine tıklıyoruz. Ardından da bilgisayarımızdaki podcast’lerin iPhone’umuza transfer işlemi başlıyor. Bundan sonra bilgisayarımıza yeni bölümler geldikçe de, yine bu bölüme gelip sağ alt köşede çıkacak “Apply” ya da “Sync” seçeneğine tıklıyoruz.

4) Podcast’leri iPhone’umuza transfer ettikten sonra artık internet bağlantısına ihtiyaç duymadan rahatlıkla izleyebiliyoruz (ya da dinleyebiliriz) Bunun için de iPhone’daki iPod uygulamasını çalıştırıp alttaki Video menüsüne tıklıyoruz.

itunes_podcast_06 itunes_podcast_07

Ardından da Podcast başlığı altında çıkan videoları (veya ses dosyalarını) bölümler halinde izleyebiliyoruz. “Daha Fazla Bölüm Al…” seçeneği ise yazının başında bahsettiğimiz nedenlerden dolayı çalışmıyor. Yeni bölümlerin hep bilgisayarımızdaki iTunes’tan indirilmesi gerekiyor.

itunes_podcast_08

Podcast videolarının bir güzel yanı da tercihe göre kapatılıp açılabilen ve değiştirilebilen alt yazılar sunması. Bizim videolarda yok ama aşağıdaki gibi başka podcastlerde görmeniz mümkün.

podcast_altyazi_01a

Türkiye’den Apple ID alanlar için Podcast Store açık olmasa da, bu yıl eğitime başlayan bir üniversitemiz nedeniyle açılan iTunes U (iTunes University) özelliği sayesinde de eğitime yönelik podcast’leri iTunes Store’dan indirmek mümkün oluyor. (Tabii bu podcastlerin büyük çoğunluğu ingilizce.)

itunes_u_podcast

Ya da ülkemizdeki az sayıdaki güncel diğer podcast’lere abone olabiliyoruz. Ben bulabildiğim bazı güncel linkleri aşağıda paylaştım. Sizin de bildiğiniz güncel podcast abonelikleri var ise yazıya yorum olarak girip paylaşabilirsiniz:

http://www.yiyoruzbuyuyoruz.biz -> Subscribe in iTunes

11 Comments

 1. Anonim

  25/11/2009 at 16:06

  Yazıda bahsi geçen üniversitenin de podcast’i mevcut. http://podcast.zirve.edu.tr

 2. CevdetS

  25/11/2009 at 21:04

  BBC’den basın özetleri:
  http://www.bbc.co.uk/podcasts/series/basindan
  BBC’den gündem dosyaları:
  http://www.bbc.co.uk/podcasts/series/diziler
  BBC Mülakatları
  http://www.bbc.co.uk/podcasts/series/mulakatlar

  http://www.mbirgin.com/?Ctrl=Podcast
  gibi ,bir kaç tanede ben bulabildim.

  Selamlar, sevgiler…

 3. Anonim

  27/11/2009 at 20:35

  merhaba ,sabah gazetesindede podcast var ancak subcribe itunes vs gibi bir ibare bulamadim,nasil ekleyebiliriz ?yardim ederseniz sevinrim.

  • Mustafa Tan

   27/11/2009 at 21:37

   Selamlar,

   http://www.sabah.com.tr/Servisler/Podcast adresinde xml uzantısındaki linkleri iTunes ile açarak, podcast’lere abone olabilirsiniz.

   • MetinK

    28/11/2009 at 18:09

    iTunes’da ileri düzey menüsünde “Podcast’e abone ol”u seçip adresi oraya yazın.

 4. MetinK

  28/11/2009 at 18:12

  Pek ilgilenmezdim ama konu açılınca biraz bakayım dedim. http://www.turkpodcast.com/ isimli site de ilgi çekebilir. Paylaşayım dedim.

 5. Onur Baran Caglar

  01/12/2009 at 09:44

  Bende bir yorum ile katkıda bulunayım, geçen aylarda dergideki bir yazımda Podcast lere değinmiştim, araştırıp bulduğum kadarı ile PodCast ‘in kelime anlamı iPOD ve Broadcast’in birleşiminden geliyormuş.
  Herkesin fanatik olduğu dizileri PodCast yapacak siteler yaşayacaktır, nette bulunan çakma dizi siteleri bu işe ne zaman uyanır?
  Eline sağlık Mustafa!

 6. Muzaffer

  27/05/2010 at 09:24

  Alt Sokak isimli 2 saatlik muzik programini Podcast olarak dinlemeniz mumkun.

  itpc://feeds.feedburner.com/AltSokakPodcast

  Programin sayfasi icin,
  http://altsokak.com

 7. serdar

  13/10/2010 at 15:42

  ekledıgımız vıdeolar nasıl sılınır?

 8. Anonim

  23/02/2011 at 22:56

  Eklenen podcast ler nasıl siliniyor?

 9. Operator63

  30/06/2011 at 05:12

  Bazı podcastler bu iPhone de veya bu iPad de çalınanamaz/oynatilamaz uyarısı alıyorum. Bunu nasıl çözebilirim. Selamlar