Howcast ile Pratik Bilgiler Videoları Cebinizde

Her nedense “Nasıl Yapılır” konseptinde, her türlü konuyu basit bir dille ve adım adım anlatan programlara bayılıyorum. (Bu yüzden yazılarımızı hep bu şekilde hazırlamaya çalışıyoruz 🙂 ) Hatırlarsanız yaklaşık 6 ay evvel de benzer bir konsepte sahip WikiHow uygulamasını tanıtmıştık. Bu sefer de bugün tanıştığım, yine “Nasıl Yapılır” tadında, fakat içeriği video formatında olan Howcast uygulamasından kısaca bahsetmek istiyoruz.

Howcast‘in içerikleri tamamen ingilizce olduğu için ülkemizdeki tüm iPhone kullanıcılarına hitap etmiyor. Fakat kullanılan dil gayet basit ve anlaşılır olduğu için çok iyi ingilizce bilmeye gerek olmuyor.

iphone_howcast_01 iphone_howcast_02

Howcast, diğer birçok iPhone uygulamasında olduğu gibi klasik bir menü yapısına sahip. “Most Recent” menüsünde en son eklenmiş videolar yer alırken, “Categories” menüsünde de videolar konularına göre sınıflandırılmış bir şekilde listeleniyor.

iphone_howcast_04 iphone_howcast_05

Fakat uygulamanın en güzel kısmı videoların kalitesi ve konuları adım adım anlatması. Aynı YouTube uygulamasında olduğu gibi Wi-Fi’dan uygulamayı açtığımız videolar çok kaliteli oluyor. Fakat EDGE ve 3G’de düşük kalitede videolar gösteriliyor.  Ayrıca videoların yüklenmesi için biraz beklemek gerekebiliyor.

iphone_howcast_03

Uygulamanın diğer güzel bir tarafı da konuları sadece video olarak değil, adım adım yazı ve resim şeklinde de anlatması. Bunun için de video detaylarında yer alan “Read Text Guide” seçeneği kullanılıyor. Ayrıca videoların linklerini arkadaşlarımıza gönderebiliyor (Share) ya da beğendiğimiz videoları favoriler arasına atabiliyoruz.

iphone_howcast_07 iphone_howcast_08

Howcast uygulamasından farklı farklı konudaki yüzlerce ilginç videoya erişebiliyoruz. Öyleki Micheal Jackson’ın meşhur Moonwalker dansından, orkide çiçeklerinin bakımına kadar her konuda video bulmak mümkün. Zaten bu tip uygulamaları anlatmaya çalışmak gereksiz. En güzeli kendiniz yükleyip karar verin.

iphone_howcast_06

Uygulamanın tek olumsuz yani (muhtemelen yoğunluktan)videoların yavaş yüklenmesi ve cihazda saklanmaması. Çünkü her seferinde aynı videoyu tekrar sunucudan yüklüyor.

Fakat ne olursa olsun App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen Howcast uygulaması iPhone’muzda yüklü olmalı. Her nedense ben bu tip şeyleri çok seviyorum 🙂

appstore

3 Comments

 1. Seckin Ersanlıoğlu

  19/11/2009 at 11:52

  ‘How its made’ muhteşem anlatımları, bir o kadar güzel videoları ve insanda merak uyandıran konularını benzer bir app ile cebimizde bulundurmak süper olacaktır diye düşünüyorum… Teşekkürler Mustafa Bey…

 2. Merkez-1

  19/11/2009 at 17:02

  Teşekkürler Mustafa bey.

 3. Emre

  20/11/2009 at 19:05

  teşekkürler (: