Gelişmiş Şarkı Listeleri

Geçenlerde yayınladığımız iPhone, App Store ve Uygulama Geliştiriciler başlıklı yazımıza gelen yorumların bazılarında uygulama geliştiriciler, geliştirdikleri uygulamaları için daha fazla tanıtım desteğine ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdi. Bazı kullanıcılar da, uygulama geliştiricilerin kendi uygulamalarını tanıtmaları için bir köşe açmamamızın güzel olacağı konusunda yorumlar yapmıştı. Biz de istekleri kırmayıp, geliştiricilerin uygulamaları ile ilgili kendi yazdıkları tanıtımlara yer vermeye başladık. Aşağıdaki yazı da bu yeni açılımımızın ilk örneğidir. Aynı zamanda uygulamanın geliştiricisi olan Elma DIGIT@L‘den Murat Bey’in yolladığı inceleme yazısını, ufak tefek düzeltmeler haricinde değiştirmeden aynen yayınlıyoruz:

a1iPhone’da eksiliğini fazlaca hissettiğimiz bir ihtiyaç iPod uygulamasında karşımıza çıkıyor. Genellikle müzik dinlerken kullandığımız bu uygulamada, playlist (Çalma Listesi) alanında ciddi bir kısıtlama mevcut. iTunes üzerinde oluşturduğunuz dinletilerinizi ve playlist’lerinizi bilgisayarda oluşturduktan sonra telefonunuza gönderiyorsunuz ve artık mobil olarak istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde yanınızda oluyor. Ayrıca bu listelerden “ON THE GO” diye tabir edilen iPhone üzerinde o anda bilgisayara ihtiyaç duymadan yeni listeler de oluşturulabiliyor. Fakat, bu şekilde bir liste oluşturduktan sonra size bir daha düzenleme (ekleme, çıkarma, silme) imkanı sunmuyor.. Listenizde bir dinletinizin yerini degiştirmek isteseniz dahi yeniden bir playlist (Çalma Listesi) oluşturmanız gerekiyor. Buda oldukça can sıkıcı oluyor ve ayrıca iPhone üzerinde çokca dinleti varsa tekrardan benzer bir liste oluşturmak adeta bir eziyet halini alıyor…

Gelişmiş Şarkı Listeleri isimli uygulamamız ile müzik veya herhangi dinletilerinizden “ON-THE-GO” (iPhone üzerinde)
 listeler oluşturabilir ve bir “bilgisayara ihtiyaç duymadan” ekleme, silme, 
yeniden sıralama veya birkaç listenizi birleştirip yeni bir liste haline getirebilirsiniz. Listenizi iPod listesinden seçerek ya da Winamp’ tan bildiğiniz “KISA KISA DİNLEME” özelliği sayesinde dinletinin başından, ortasından yada sonundan  0-60 sn ‘lik bir zaman aralığında bir süre dinleyerek  oluşturabilirsiniz. 
Bu özellik ile kabarık mp3 koleksiyonlarınızı hızlı bir şekilde filtreleyebilirsiniz. Bu işlemi araba kullanırken veya ders çalışırken ekrana tek tıklama ile gerçekleştirebilirsiniz.

a2a3
Uygulamaya göz atarsak, uygulamayı başlattığımızda ilk olarak bir menü ekranı karşımıza çıkıyor. Bu menü ile Ayarlar, Listelerim ve Liste Oluştur ekranlarına ulaşabiliyoruz. Ayrıca, kısa fakat güzel bir ses tonu sizi karşılıyor..

a4a5
Ayarlar ekranında dinleyerek liste oluşturma için bazı seçenekler mevcut, bir dinletiden diğer dinletiye geçme süresini belirleyebilir, ayrıca dinletinin baştan mı, ortadan mı yoksa sondan mı çalacağını buradan belirleyebilirsiniz. (Bazıları bir şarkıyı başındaki bir iki melodi ile hatırlayabilir, kimileri ortadaki nakarattan tanır..)

a6a7
Ana menüdeki M.Listesini oluştur düğmesine  dokunduğumuzda üstteki ekranda gözüken yeni bir menü ile karşılaşıyoruz. Eğer listemizi “seçerek oluşturmak” istiyorsak bu sekmeyi seçmeliyiz. Sekmeye dokunduğumuzda doldurulmayı bekleyen boş bir liste bizi bekliyor. Burda sol alttaki nota üzerindeki artı düğmesine dokunduğumuzda iPod kütüphanesi karşımızda oluyor. Seçime bağlı olarak ister “Playlists” lere göre ister “Artists” lere göre yada “songs, albums .. ” sekmesinden istediğimiz dinletileri kolayca listemize ekleyebiliyoruz.

Eklenen dinletiler  bu şekilde listeleniyor, listemizi kaydetmeden önce son rutuşlarıda (Ekleme, çıkartma , tekrar sıralama) yapabiliyoruz.. Ve son olarak listemizi kaydet düğmesine dokunarak bir isim ile kaydediyoruz..

a9a10
Bir diğer ekleme yöntemi olarak “Dinleyerek Ekle” seçeneğini kullandığımızda yukarıdaki ekran ile karşılaşıyoruz. Bu ekranda kısa kısa dinletiler sırasıyla 10-60 sn aralığında hatırlatma amacıyla dinletilip sizin ekrana dokunmanızla listeniz otomatik oluşturuluyor..  Bu yöntem ile büyük mp3 koleksiyonlarımız, sıkıldığımız dinletilerden arındırılıp tekrar dinlenebilir listeler haline dönüşebiliyor…

a11a12
Ana menü ekranına geri dönüp Müzik listelerim düğmesine dokunduğumuzda oluşturulan listelerimiz karşımıza çıkıyor. Burada ister listeden bir playlist seçip bir sonraki ekrana devam edebiliriz yada listeler üzerinde işlemler yapabiliriz. Listeleri cihaz üzerinden silebilir yada “LİSTELERİ BİRLEŞTİR” düğmesiyle  istediğiniz kadar listeyi tek bir liste haline getirebilirsiniz.

Listelerden birini seçip devam ettiğimizde winamp listesine benzer bir ekran bizi karşılıyor. Burada dinletilerinizi iPod uygulamasında olduğu gibi dinleyebilir yada listenizi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz (Dinleti ekleme, silme, tekrar sıralama gibi..)

Özellikle iPod uygulamasını sık sık kullanalan iPhone kullanıcılarının çok işine yarayacağını düşündüğümüz bir uygulama. Umarız memnun kalırsınız.. Gelişmiş Şarkı Listeleri isimli uygulamamızı App Store’dan aşağıdaki linki kullanarak 1$’a indirebilirsiniz.

appstore
Bize bu imkanı sunan iPhone Türkiye ekibine de ayrıca çok teşekkür ederiz.
Elma DIGIT@L

6 Comments

 1. Emin

  06/11/2009 at 00:57

  Gerçekten güzel bir uygulama. Geliştirenler önemli bir eksiği yakalamış.

  Acaba oluşturduğumuz listeleri iPod uygulaması ile dinleyebiliyor muyuz? Ya da bu uygulama ile dinlerken kulaklık fonksiyonlarını (bekletme, ileri-geri alma) kullanabiliyor muyuz?

  Kullanan arkadaşlar cevaplayabilirse memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

 2. dryalin

  06/11/2009 at 02:20

  Genius guzel calisiyor artik. hatta tam istediginiz listeyi o anki ruh halinize gore derliyor desek cok da yanilmis olmayiz, manual liste hazirlamak 5-10 favori liste disinda anlamsiz sanki.
  Yine de ugrasanlarin ve emegi gecenlerin eline saglik. Cok liste yapmayi seven veya librarysini duzensiz tutan cok sayida insan icin super bir app.

 3. Egemen

  06/11/2009 at 14:43

  Uygulama anlamında ideal bir tercih olabilir. Gercekten başarılı. Fakat bi GUI designer olarak bu kadar kötü arayüz tasarımlarını neden haala sanki en iyisiymis gibi sunuyoruz. İphone uygulamalarının en büyük özellikleri arayüz tasarimlarinda gizli. Buna daha çok dikkat edip en az uygulama maliyeti kadar bütçe ayırmalıyız. Unutmayinki tasarımı iyi olan bir yazılım ne kadar kötü olursa olsun kendini satar. Tam tersi de iyi yazılımlar için geçerli. Uygulamayı kullanicam ama emin olun çok zewksiz. 🙁 kusura bakmayın.

 4. Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

  06/11/2009 at 20:20

  Bilgisayara yuklenen winamp gibi basit bir program.Zati ipod bilgisayardan da bi sekilde liste olusturuluyor,windows muzik dosyalarini nasil media player ile caliyor ama bizler UCRETSİZ diye keyfi olarak mesala winamp yukluyoruz bu programda boyle gereksiz bir seye hizmet ediyor…
  Tabi yapanlarin emekleri var ama luzumsuz.
  Program gelistiricilerin yegane amaci telefonun orjinal programlarinin sunmadigi ozellikleri sunmak olmalidir.Tabii bu benim kanatim.
  Saygilar
  Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

 5. Ker3m

  06/11/2009 at 20:23

  iTunes’dan oluşturulabilecek playlistlerle ilgili belki bilmeyen olur diye bir bilgi vermek istiyorum. iTunes’da smart yani akıllı playlist oluşturabiliyorsunuz. Bununla yapabileceklerinize örnek olarak: sadece belirli türde (pop jazz latin vb) şarkılar listesi, son birkaç günde (hafta, ay) eklediğim şarkılar listesi, belirli sayıdan (25, 30) fazla çaldığım şarkılar listesi ve benzeri akıllı listeler oluşturabilirsiniz. Belirlediğiniz kriterlere uyan bir şarkı olduğunda otomatik olarak listeye eklenecektir. Mesela jaz türünde bir şarkı attığınızda onu jazz listesine eklemenize gerek kalmadan o kendisi akıllı listede yerini alacaktır.

 6. Yener

  12/11/2009 at 13:13

  Genel olarak Türk uygulamacıların geliştirdiği iphone uygulamalarını daha az titizlenerek alıyorum. Bu programı da satın aldım ama geliştirilmezse sanırım pek kullanmayacağım. Güzel yönlerini geliştiriciler yazdığı için tekrar etmeyeceğim. Eleştirilerim ise şöyle: Öncelikle çalma sırasında gelişmiş ipod kontrollerini kullanamıyorsunuz, sadece başlat, durdur ve atla seçeneği var. Mesela, tekrar çal seçeneği yok, şarkının neresindesiniz bilmiyorsunuz. Kontroller geliştirilmeli. Liste oluşturunca şarkıları alfabetik sıralıyor. Sırayı tek tek uğraşmayı göze alarak değiştirebilirsiniz ama hep aynı sıra ile çalıyor, yani shuffle özelliği yok. Ekran güç tasarrufu modundayken çift tıklama ile ulaşabildiğimiz ipod kontrolü benzeri bir kolaylığa sahip değil. Şarkı dinlerken iphone’un başka bir uygulamasını (oyun, mesaj vb) kullanamazsınız. Kullanmak isterseniz programı kapatıp çıkmanız gerekiyor (Son iki eleştirim Apple’ın kıstlamalarından kaynaklanıyor olabilir ama kullanışlılığı azalttığı kesin). Şarkı dinlerken arama gelince görüşme sonrası şarkı/liste devam etmiyor, sizi programın ana menüsüne gönderiyor.
  Elma Digit@l keşke uygulamayı önce ücretsiz olarak kullanıma açıp, geliştirdikten sonra paralı hale getirseydi diye düşünüyorum.