Bluetooth ile iPhone Üzerinden İnternet Bağlantısı

Çoğu iPhone 3G veya 3GS kullanıcısı, USB kablosu ile iPhone’unu modem olarak kullanıp, bilgisayarını internete bağlayabiliyor. Fakat özellikle laptop tarzı taşınabilir bilgisayarlarda bulunan Bluetooth özelliği kolayca kullanılamıyor. Bu yüzden herkesin klasik problemi olan, “Bluetooth ile iPhone üzerinden internet bağlantısını gerçekleştirmek” ile ilgili bilgilerimizi paylaşalım istiyoruz. Öncelikle bu işlemin orijinal adının Tethering olarak anıldığını belirterek konuya giriş yapmak istiyoruz.

Bluetooth bilindiği üzere çoğu bilgisayarda artık standart olarak  gelen ve iPhone üzerinde de sadece internet/modem erişimi ve kulaklık hizmeti için kullanılabilecek bir özellik olarak geliyor. (Şu an için iPhone üzerinden dosya, resim, video veya adres defteri transferi gibi hizmetler için Bluetooth kullanılamıyor) Yazının  başında belirttiğim gibi Tethering yapabilmek için öncelikle  iPhone’un EDGE veya 3G üzerinden hali hazırda internete erişebilmesi  gerekiyor. Şimdi adım adım nasıl bu işi bir Mac veya Windows bilgisayarda yapabilirize bakalım.

Öncelikle telefonumuzun internete bağlı (EDGE veya 3G) olduğundan emin oluyoruz. Daha sonra kapalı olan internet bağlantısını Ayarlar -> Genel -> Ağ ->Internet Paylaşımı menüsünden açmak istediğimizde  (eğer Bluetooth kapalıysa) bize bir mesaj ile internet paylaşımının hangi yöntem veya yöntemlerle gerçekleştirilmek  istenildiğini soruyor. Tabiki Bluetooth ile yapacağımız için Bluetooth’u Aç seçeneğini tercih ediyoruz.

iphone_bluetooth_01iphone_bluetooth_02

Sırada bilgisayarımıza, Bluetooth yetenekleri aktifleştirilmiş  telefonumuzu bağlamak var. Yapılması gereken ilk işlem tabiki bilgisayar üzerinde Bluetooth ayarlarını etkinleştirmek ve yeni bir Bluetooth donanımı tanıtmak istediğimizi belirtmek. Bu işlemleri 2 farklı işletim sistemi içinde inceliyoruz. Önce Mac OS X üzerinde 🙂

Mac OS X üzerinde Bluetooth Konfigürasyonu
İlk olarak, menüde yer alan Bluetooth simgesinden Set Up Bluetooth Device seçeneğini seçiyoruz.

iphone_bluetooth_03
Karşımıza, yakınımızda yer alan ve içeriğinde bize hizmet veren bluetooth cihazların listesi geliyor. Tabiki bizim cihazı seçerek “Continue” seçeneği ile ilerliyoruz.

iphone_bluetooth_04

Daha sonra karşımıza bilgisayarımız ile iPhone donanımını  senkronize edeceğini belirten bir mesaj çıkıyor. Tabii ki “Continue” ile işleme devam ediyoruz.

iphone_bluetooth_05
Bu ekranda çıkan numaraların aynısınıda iPhone üzerinde  görmemiz gerekiyor. Burada Eşle seçeneğine tıklayarak devam etmemiz gerekiyor.

iphone_bluetooth_06
Bu andan itibaren aslında bilgisayarımız ile iPhone cihazımızı eşleştirme işlemini başarıyla tamamlamış oluyoruz. Bu işlemin ilk tanıtımdan sonra bir daha yapılması gerekmediğini belirtmek isterim…

iphone_bluetooth_07
Artık internete çıkmak istiyorsak yapmamız gereken tek işlem MAC  OS X üzerindeki Bluetooth menüsünden daha önce eşleştirilmesi  tamamlanmış olan cihazımızı kullanarak internete bağlanmasını söylemek yeterli olacaktır.

iphone_bluetooth_08

Başarılı olarak internet bağlantımızı kurduğumuzda da, iPhone’da ekranın üzerindeki “İnternet Paylaşımı” yazan mavi  zeminli alanı görmüş olmamız gerekiyor.iphone_bluetooth_10

Windows XP üzerinde Bluetooth Konfigürasyonu
Gelelim işin Windows kısmına… Buradaki  süreç de benzer. Sadece MAC  OS X işletim sistemindeki gibi otomatik Bluetooth tanıma yeteneği olmadığı için, Windows’ta elle veri girmek gerekiyor. Sırasıyla bakacak olursak öncelikle yine iPhone’da internete erişebildiğimizi kontrol ediyoruz ve de iPhone’da Ayarlar -> Genel -> Bluetooth seçeneğini de açık konuma getiriyoruz.

Bu esnada bilgisayarımızdaki Bluetooth cihazının özellikleri menüsünden (Kontrol Paneli ya da Görev Çubuğundaki) Yeni Cihaz Eklemeyi yani Add Bluetooth Device seçeneğini seçiyoruz. Araç çubuğunda yer alan Bluetooth simgesine sağ tıklayarak da bu seçeneğe daha hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

iphone_bluetooth_10a

Sonrasında yeni cihazları arayacağını söyleyen bir ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda devam etmek için yapmanız gereken, hazır olduğunuzu belirten kutucuğu işaretleyerek Devam (Next) seçeneğine basmanız.

iphone_bluetooth_11
Kısa bir taramanın ardından erişilebilen cihazların listesi ile karşılaşacaksınız. Bu liste içerisinde internet paylaşımını aktif ettiğimiz iPhone seçildiğinde Devam (Next) seçeneği ile işlemlere devam ediyoruz.

iphone_bluetooth_12
Bu esnada bizim için Şifre (PIN) Üret  seçeneğinin direk seçili olduğu bir menüde devam diyoruz. Ekranda aslında kendimizde bir pin kodu belirleyebiliyoruz.

iphone_bluetooth_12a
Bilgisayar ekranında yazan Pin kodunu aynı anda cep telefonumuz üzerinde de görüyoruz. Aynı numarayı buraya girerek bağlan seçeneği ile sistemimizi telefonumuz ile birbirine tanıtma (Pair) işlemini tamamlıyoruz.

iphone_bluetooth_13
Şimdi sırada internete bağlanmak kaldı. Bu kısımda artık yapılması gereken tek şey Ağ Bağlantıları (Network Connections) seçeneği altından Bluetooth bağlantımıza çift tıklamaktan ibaret. Karşımıza gelen ekranda ise direk Connect seçeneğine basarak internet bağlantımızı telefon üzerinden sağlamış oluyoruz.

iphone_bluetooth_14
Bluetooth bağlantısı başarıyla gerçekleştiğinde de aynı Mac’teki bağlantıda olduğu gibi iPhone’daki ekranın üst kısmında mavi bir bölüm çıkıyor.

iphone_bluetooth_15

Her ne kadar yukarıda anlatılan işlemlerin yapımı basit  gözüksede bazı sorunlar ile karşılaşmanız muhtemel. Çünkü Windows’taki Bluetooth konfigürasyonu, Mac’teki gibi standart değil. Konfigürasyon ekranları ve arayüzler bilgisayar modeline göre değişiklik gösterebiliyor, fakat mantık aynı. Bu tip durumlarda yapılması gereken ilk adım bluetooth ayarları içerisinden daha önce tanıttığınız telefon, bilgisayar ayarlamızı silmek ve baştan başlamak olmalı. Herşeyi yapmanıza rağmen yine de Windows’ta iPhone’unuzu Bluetooth üzerinden bağlayamazsanız, Microsoft’un bu konuda hazırladığı Türkçe yardım sayfasına bir gözatabilirsiniz: http://support.microsoft.com/kb/883258/tr

Yine de karşılaşabileceğiniz teknik sorunlar ile ilgili olarak http://www.iphoneturkey.com/destek-talepleri adresinde paylaştığımız gibi yardım talep edebilirsiniz. Tabii bu yazıya yorum yapmaktan da çekinmeyin.

Not: 3.0 yazılımı ile gelen Tethering özelliğinden, iPhone 2G sahipleri ve Avea aboneleri yararlanamazlar. Detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2009/06/iphone-30-ile-ilgili-sk-sorulan-sorular.html

53 Comments

 1. MetinK

  07/11/2009 at 21:06

  Gayet sade ve öğretici bir yazı olmuş, bravo. Hemen eklemek istiyorum; eğer bilgisayarda bluetooth donanımı standart değilse, USB dongle kullanılıyorsa bir takım bağlantı problemleri yaşamak mümkün. Windows XP’de SP2 yüklü olması gerekiyor. Vista’da SP1. Sürücü problemi olan dongle’lar gerçekten sıkıntı yaratıyor. Mac’te ise 10.4.11 üzeri tüm sistemler sorun çıkarmıyor.

 2. arda

  07/11/2009 at 22:02

  elinize sağlık akın bey, zaman zaman bende bu özelliği kullanarak internete bağlanıyorum fakat bazen, hatta çoğunlukla, internet paylaşımı menüsü bende gelmiyor. hiç gözükmüyor yani. bunun sebebi nedir ?

  • Anonim

   08/11/2009 at 23:35

   Merhabalar,
   Bahsettiğiniz sorun (daha doğrusu menü gelmemesi) iPhone üzerinde mi oluyor?

   • Anonim

    12/11/2009 at 08:51

    Evet telefonun ağ menüsünde bazen gözüküyor, bazen gözükmüyor.

    • yelbuga

     07/12/2009 at 14:20

     merhaba, aynı sorun bende de var. Internet paylaşım görünmüyor. sebep nedir?

 3. Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

  07/11/2009 at 22:19

  Tebrik ederim faydali bir yazi olmuş

 4. behçet

  07/11/2009 at 23:18

  çok teşekkürler, bir de masa üstü bilgisayarlar için kablo bağlantılarını anlatabilirseniz çok memnun kalırız

  saygılar

  • Mustafa Tan

   08/11/2009 at 15:24

   Selamlar Behçet Bey,

   Bluetooth yerine USB kablosunu kullanarak internet erişiminde özel bir ayar gerekmiyor. Bu yüzden ayrıca bir yazı yazmayı düşünmemiştik. Bluetooth ayarı yerine USB’yi seçin, iPhone’unuzun USB kablosu ile iTunes yüklü bilgisayara bağlandığından emin olun erişiminiz gerçekleşecektir.

   • behçet

    10/11/2009 at 02:38

    deniyordum olmuyordu, demekki itunes yüklü olması gerekiyormuş 🙂

   • emreFB

    10/06/2010 at 19:00

    mustafa bey merhaba ben masa üstü bilgisayarımda internete bağlanmak istedim ancak telefonda internet paylaşımı bölümü diye bir yer bulamadım telefonum iphone 3g usb ile nasıl bağlanabilirim acaba internete ?

 5. selçuk

  08/11/2009 at 12:38

  konu ile ilgisi yok belki ama bi sorum olacak, ITUNES telefonumu görmüyor artık.ne yapmam lazım.7 aydır böyle bi sorun olmamıştı.bu konuda bir bilgsi olan varsa paylaşsın lütfen.

  • Anonim

   08/11/2009 at 23:37

   Bu ve benzeri sorularınızı http://www.sorunsorun.com adresine sormanızda fayda var. O alanda benzer sorunların çözümleri yer alıyor. Ancak hızlı cevap olması adına genelde 2 sebebi var. Ya Antivirus yazılımınız devreye giriyor. Veya iTunes programını uninstall ederek yeniden kurmalısınız ki iPhone cihazını tanıyan sürücüler (driver) yeniden yüklensin.

 6. Emine Zerrin Sakir

  09/11/2009 at 13:38

  Iki iPhone´un (3G, 3GS) ya da iPod Touch´in (2nd Gen.) bluetooth uzerinden baglanmasiyla peer-to-peer oyunlarin oynanmasi da mumkun.

  Ellerinize saglik

 7. Göktuğ Gedik

  09/11/2009 at 14:12

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, eline sağlık Akın…

 8. Emre

  10/11/2009 at 12:06

  öncelikle paylaşımınız için teşekkürler.
  konu dışı bir sorcam umarım kızmazsınız
  voice over ı açık bıraktım ve bir anda ekran karardı ses var ama görüntü yok görüntü gitti lütfen yardımcı olun nasıl düzelticeğüm bunu 🙁 umarım telimi bozmamışımdır hiçbir şekilde düzeltemiyorum 🙁 lütfen çok acil yardım edin:(

 9. Emre

  10/11/2009 at 12:19

  ve telefonum jailbreak li değil :S

 10. muhammed

  10/11/2009 at 12:21

  Öncelikle teşekkür ederim. Bluetooth bağlantısını gerçekleştiremedim. Laptopum vaio ve diğer telefon ve bilgisayarlarla bağlantı kurabiliyor. Telefonumda 3G . Yukarıda söylediğiniz tüm işlemleri tekrar tekrar denedim. Bilgisayarım telefonu görüyor ama iphone içerisinde bluetoot sekmesi
  aygıtlar
  aranıyor
  ibaresi surekli kalıyor.
  acaba eksik kalan bir ayarmı var?
  Bu arada internet açık sekmeside açık konumunda

 11. muhammed

  10/11/2009 at 13:53

  Sorun halledilmiştir. Iphone ve bilgisayarı açıp kapattıktan sonra tekrar denedim ve oldu tekrar teşekkürler

 12. Emre

  11/11/2009 at 19:50

  sorunum halloldu teşekkürler (:

  • ece

   09/12/2009 at 08:49

   emre bey sorununuzu nasıl hallettiniz çünkü aynı sorun bende de var :S

   • mete toprak

    10/08/2010 at 20:39

    ve aynı sorun bende de oldu. telde ses var görüntü yok acamıyorum hiç bir şekilde!
    yardımcı olursanız sevinirim

 13. fatih parlak

  13/11/2009 at 12:43

  Mustafa bey selamlar.
  Paylaşıma teşekkür edferim,ancak bir sorun var sizden yardım rica ediyorum
  İphone 3GS telefonla bilgisayarımı eşleştirdim anlattığınız üzere tüm ayarlar yapıldı ,ancak İPhone menüsündeki İnternet Paylaşımı ifadesi ilk başta vardı ve açtım,daha sonra bu menü kayboldu ve şu anda yok..tüm ayarları gözden geçirdim ancak nedenini bulamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.
  teşekkürler

  • Anonim

   13/11/2009 at 15:22

   Network ayarlarını sıfırlamayı deneyin…

 14. Murat BORA

  13/11/2009 at 15:13

  Cevap gelir mi bilemiyorum çünkü konu eski.
  Soru(nu)m:

  Ayarlar -> Genel -> Ağ -> içerisinde “Internet Paylaşımı” diye bir menü bulunmuyor.
  Bulunan menüler:
  VPN (Ayarlı değil)
  Wi-Fi (Bağlı değil)

  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Anonim

   13/11/2009 at 15:21

   Murat Bey, Bahsedilen özellik sadece iPhone 3G ve 3G S cihazlarda yer alıyor. Acaba cihazınız eski model iPhone olabilir mi?

   NOT: Sorularınızı sorunsorun.com üzerinden sorarsanız daha hızlı cevap alabilirsiniz.

  • Murat

   11/08/2010 at 01:38

   itunes ile sebeke Ayarlarini yenilediginizde oluyor. Bunu geri getirmek sans isi, bazilarinda restoredan sonra geliyor bazilarinda gelmiyor. Size tavsiyem iphone profil-konfiguration programini indirip oradan APN lerinizi girip iphone yüklemek. Bu sekilde ayarlarda geri gelmiyor ama 3G den internete baglanabiliyorsunuz.
   Bu Program Apple´in kendi ürettigi programlardan diye biliyorum ben.

 15. cem

  24/05/2010 at 11:11

  peki ipad içinde geçerlimi iphone üzerinden internete bağlanmak ?

 16. serkan

  19/06/2010 at 07:39

  murat bey paylaşım ıcın tesekkurler yanlız vısta ıcın baglantı ayarlarını beceremedım bırde laptop ıphonla eslesmıyor yanı bluetooth cıhazını buluyo ama laptopla baglantı basarısız oldu dıyor
  tsk

 17. Burak Yavuz

  08/07/2010 at 23:05

  İnternet paylaşım menüsünün kaybolması ile ilgili çok şikayet var ve sadece anonymous bir arkadasımız network ayarlarını sifirlamayi önermiş. Acaba bu soruna biz mı sebep oluyoruz? Gercek bir çözüm bilen var mı? Teşekkürler.

 18. tlg drm

  19/07/2010 at 15:26

  HAKİKATEN TEBRİKLER SÜPER ANLATIM…

 19. serkan

  28/07/2010 at 17:32

  macbook ve iphone u birbirine bağladım. anlatıldığı gibi bluetooth eşleşmeside yapıldı. ve networ ede bağalndı görünüyor ama asla interneti kullanamıyorum. usb ile denemek istedim. yukarıda yazılmış itunes olan bir cihazda direk nete girelebilir diye. ama buda başarısız.. 🙁 bir fikri olan varmı?

 20. eminc

  29/07/2010 at 23:27

  merhabalar
  ipad için bu sekilde bağlantı yapabilirmiyiz.

  • Murat

   11/08/2010 at 01:46

   mywi diye program var cydia da onunla iphoneunuz wlan olarak gözüküyor ve bluetothdan cok daha hizli. ipad icin benim buldugum care bu.

   • eminc

    23/08/2010 at 11:25

    malesef iphone m yok o yüzden sadece bluetothdan yada wireless yayını yapan telefon bulmak gerekiyoru 🙁

 21. alba

  30/07/2010 at 20:10

  Win 7 de ilk olarak 3G li iphone da ayarlar, genel, ağ içinde 3G yi etkinleştirin, internet paylaşımı seçeneği açılacaktır buraya girerek internet paylaşımını aktifleştirin bluetooth u sorarsa evet deyin. Sonra bilgisayarda denetim masası, aygıt ve yazıcılar içinde aygıt ekle yi tıklayın çıkan pencerede iphoneniz aranıp bulunacaktır bulununca ileri deyin çıkan şifreyi iphone da açılan yere yazın ve bağlan deyin bilgisayarda aygıt ve yazıcılarda iphone simgesi oluşacaktır simge üzerine sağ klik yapıp bağlanırken kullan da açılan erişim noktasını seçin ve internete bağlanın

 22. ayşe

  06/10/2010 at 01:37

  bilgisayarım iphoneyi görüyor ama bağlan dediğimde bluetooth çevre aygıtı yok uyarısı geliyor sorunu nasıl çözebilirim?

 23. fatih

  05/11/2010 at 22:20

  murat bey iphone yi bluetoth ile ıpad e bağalayabiliyormuyuz. bu konuda bilginiz var mı

  • Efe

   05/11/2010 at 23:01

   normalde oyle birsey mumkun degil.tabii jailbreak etmis iphone sahipleri bunu yapabiliyorlar ama telefonunuzla ilgili cok bilgi sahibi değilseniz ben tavsiye etmiyorum,bozabilirsiniz.

 24. Çağla

  22/12/2010 at 19:24

  Mustafa Bey ,
  Öncelikle size teşekkür etmek istiyorum.
  10 aydır iphone 3GS kullanıyorum ve ilk zamanlardaki acemiliğimi sizin paylaştığınız bilgiler ile kısa sürede atlattım 🙂

  Turkcell 1 Gb internet paketine üyeyim, iphone’u usb ile bağlayarrak netbook ve notebook’umdan internete girebiliyorum fakat bluetooth ile çok uğraşmama rağmen bir türlü bağlanamıyorum.Çünkü bilgisayarım iphone’u görmüyor bluetooh ile cihaz aradığımda.Her iki bilgisayarda da çok uğraşmama rağmen iphone’u bulamadı bluetooth.
  Ne yapmam gerek?
  Cihazımı turkcellden aldım, jb’li değil.
  sürümüde 4.2.1

  Ayrıca usb ile bağlı olarak kullanmak pile zarar verir mi?
  Ben henüz becerememiş olsamda bluetooth ile bağlanınca da pile zararı olur mu?
  Telefonumun pil ömrü kısalır mı?

  Teşekkürler

  • batuhan

   22/02/2011 at 23:31

   çagla hanım bende 1gb internet paketi uyesiyim ve usb ile nootbookuma baglanamıyorum yardımcı olurmusunuz?

 25. Pingback: iOS 4.3 ile iPhone ve iPad’de Test Sürüşü – I | Cep2Wap.Com

 26. Alper

  25/01/2011 at 14:13

  Turkcell hat kullaniyorum ama int paylasimi bolumu gitti neden olabilir?

 27. funtay

  24/02/2011 at 01:58

  Mustafa bey sayenizde çok şeyler öğreniyorum hem iPhone için hemde macosX için. internette iphone 4 ile macbook pro yu internete blutooth üzerinden bir türlü bağlayamamıştım sonra nette araştırınca sizin Bu yazınızı okudum ve sorunlarımı hallettim gerçekten çok teşekkürler sizler olmasaydınız bizler n’yapardık acaba?..Elinize emeğinize sağlık..!

 28. Av. Cenk AHI

  24/02/2011 at 14:34

  Arkadaslar, ben de Iphone 4 ve Windows 7 ile calisan bir Sony Vaio kullaniyorum. Bluetooth ile iphone’a baglanmak suretiyle internete etisim problemi yasiyordum. Ingilizce aciklamali bir siteden sorunun cevabini buldum ve sizlerle paylasiyorum. Sorun kesin olarak cozume ulasiyor. Oncelikle bilgisayardan bluetooth devices(bluetooth aygitlari) bolumunden telefonumuzu buluyoruz. Ardindan sag tiklayip en alttaki Properties’e tikliyoruz. Oradan acilan pencerede soldan 3. kisimda bulunan services bolumune tikliyoruz ve karsimiza cikan penceredeki Wireless iAP ozelligini kaldiriyoruz. Daha sonra tekrardan telefonumuzun ikonu uzerine gelip sag tikliyoruz. Connect’e tikladiktan sonra Access Point’i tikliyoruz ve telefonumuz aracili ile internete baglanabiliyoruz. Iyi gunler herkese.

  • emin

   10/03/2011 at 02:17

   wireless İAP kaldırdıktan sonra telefon ikonunda sağ tıkladığımızda Connect ve Access point göremedim dolayosıyla da halledemedim yardımcı olursanız bende de Vaio ve win7 var

 29. john doe

  05/03/2011 at 15:14

  merhaba
  internet paylasimi bolumunu AG bolumunde goremiyorm iphone 4 um olmasina ragmen ve 4.0.1 yuklu
  cozum onerirseniz sevinirim
  tesekkurler

 30. emin

  10/03/2011 at 02:19

  yeni çıkan 4.3 yükle görürsün

  • Hasan

   08/10/2011 at 11:09

   Bu ne saçma bir şey böyle. Bu özellik mantıklı olarak hücresel veri gerektirdiği için hücresel veriyi açmayan, kişisel erişim noktası ayarlarını göremez.

 31. Gözde

  31/03/2011 at 18:54

  Öncelikle merhaba 4.3 versiyonlarında iphonenu wiles gibi kullnarak 5 pc internete baglanabiliyor ancak şu anda yapamıyorum sizde açıklayıcı bilgi var ise paylaşabilirmisiniz bir şifre istiyor iphone güvenlik kodu yok cihazda acaba bu bluetooth baglantısındaki gibi kendinizin belirleyeceği bir kodmudur ? bilginiz var ise yardımcı olurmusunuz

  • Akın İdil

   19/04/2011 at 20:56

   Merhaba,
   Aslında sorulan şifre paylaşım yaptığınızda sizin cihazınıza bağlanabilecek cihazların şifresi. Bunun dışında bir şifre ile karşılaştıysanız muhtemelen güvenlik ayarları veya sertifikalar ile sağlanan configuration profile şifresidir. Ekran görüntüsünü bir yere koyarak linki paylaşabilirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz. (Power + home tuşuna aynı anda basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz)

 32. Bilal

  02/04/2011 at 21:14

  Merhaba, benim iphone vers. 4.2.1 ve malesef ag ayarlarindaki int. Paylasim ayari yok oldu. 3g oldugu icinde bildigim kadari ile 4.3 vers. yuklenemiyor. Ne yapmaliyim yardim edebilirmisiniz.

 33. Pingback: iOS 4.3 beta sürümü …. | pckop@th

 34. Pingback: iOS 4.3 beta sürümü …. « pckop@th