Vintage Video Maker ile Komik Videolar Hazırlayın

chaplin-charlieKanal sayısının az olduğu çocukluk dönemimde, televizyonda izlemekten en zevk aldığım filmlerin başında, halk arasında Şarlo diye de bilinen Charlie Chaplin‘in filmleri gelirdi. Özellikle 1920’li yıllarda çektiği sessiz ve hızlı çekim filmlerine bayılır ve çok gülerdim. (Gerçi hala izledikçe gülerim) O yıllarda çekilen filmlerde oyuncuların sesleri olmaz, sadece arka fonda çalan bir piyano müziği olurdu. Filmin hızlı çekim modunda olması da, oyuncuların hareketlerini iyicine komik gösterirdi.

İşte Vintage Video Maker isimli bir iPhone 3GS uygulaması da, çektiğimiz videolara benzer  bir hava katmamızı sağlayarak arkadaşlarımıza süpriz yapmamızı sağlıyor. Öyleki bu uygulama sayesinde, daha evvel çektiğiniz bir video ne kadar ciddi olursa olsun, uygulama tarafından işlendikten sonra çok komik bir hal alıyor 🙂

Vintage Video Maker aslında kullanım gayet kolay bir uygulama. Uygulamayı ilk çalıştırdığımızda karşımıza karmaşık olmayan bir ana menü çıkıyor.

iphone_vintage_video_01iphone_vintage_video_02

Effect” seçeneği ile videomuza nasıl bir efekt vereceğimizi, “Quality” seçeneği ile videonun kalitesini, “Sound” seçeneği ile arka planda çalacak sesi, “Video Time Scale” ile de videonun oynatma hızını ayarlıyoruz. Bu ayarları yaptıktan sonra da, istersek “Take Video” ile yeni bir video kaydı başlatıyor, ya da “Load Video” ile daha evvel çektiğimiz videolardan bir tanesini kullanarak yeni effektleri uyguluyoruz.

iphone_vintage_video_03iphone_vintage_video_04

Bence en komik videolar da “Effect” olarak 1920’li yıllar (20’s Movie), “Sound” olarak Piano ve “Video Time Scale” olarak da 2 kat hız seçildiğinde oluşturuluyor.

Video’muzun seçtikten sonra da dönüştürme işlemi başlıyor ve ne zaman biteceği ekranda gösteriliyor. Videomuz ne kadar uzunsa, bu işlem de o kadar uzun sürüyor. Ayrıca çok uzun videolarda uygulamanın hafıza yetersiz kalabiliyor ve uygulama kendiliğinden kapanabiliyor.

iphone_vintage_video_05iphone_vintage_video_06

İşlem tamamlandıktan sonra da (aşağıdaki örnek ekran görüntülerinde olduğu gibi) seçtğimiz efekte göre videolar hazırlanmış ve Albüm’e kaydedilmiş oluyor. İstersek de hazırlanmış videoyu uygulama içerisinden izleyebiliyoruz.

iphone_vintage_video_08iphone_vintage_video_09

Eğer bu uygulama ile hazırlanmış bir video görmek isterseniz aşağıdaki YouTube videosuna gözatabilirsiniz. (Bilgisayarınızdan videoyu izleyemiyorsanız, iPhone’unuzdan izleyebilirsiniz)

Vintage Video Maker bence iPhone 3GS sahiplerinin mutlaka cihazlarında yüklü olması gereken bir uygulama fakat maalesef ücretsiz değil. Ücretli uygulamaları satın alma imkanı olanlar aşağıdaki linki kullanarak 2.99$’a App Store’dan indirebilirler. Para vermek istemeyenler de daha evvel tanıttığımız BargainBin ile uygulamanın ücretsiz olmasını takip edebilirler.

appstore
(Önemli: Vintage Video Maker’ı sadece versiyonu en az 3.1 olan iPhone 3GS sahipleri kullanabilir.)

Bu arada bahsi geçmişken üstadın (Charli Chaplin) çok sevdiğim bir videosunu burada paylaşmadan da olmaz 🙂 (Aşağıdaki YouTube videosunu iPhone’nuzdan sorunsuzca izleyebilirsiniz. Fakat eğer bilgisayarınızda görüntüleyemiyorsanız o zaman bu linki kullanabilirsiniz.)