Ücretsiz Uygulamaların İçerisinden Paralı İçerik Satışı

Geçtiğimiz sene App Store, 2.0 versiyonu ile birlikte iPhone kullanıcılarının hizmetine sunulduğunda, paralı (paid) ve ücretsiz (free) olmak üzere iki şekilde uygulama indirebiliyorduk. Geçtiğimiz yaz başında yayınlanan 3.0 versiyonu ile birlikte de, paralı uygulamaların içerisinden ayrıca içerik (content) satın alabildiğimiz “In App Purchase” ismindeki özellikle tanışmıştık.

In App Purchase özelliği de, genelde oyun geliştiricilerı tarafından oyun içi yeni seviyeler (level), e-book geliştiricileri tarafından da kitap gibi dijital içeriklerin satışında kullanılıyordu.

in_app_purchase_free_01

Bu sabahtan itibaren de Apple, uygulama geliştiricilere, bu özelliği ücretsiz uygulamalar içerisinde de kullanma imkanı verdi. Bu sayede de artık indirdiğimiz herhangi bir ücretsiz uygulama içerisinde, eğer geliştiricisi sunmuşsa içerik de satın alabileceğiz. Örneğin bir oyun geliştiricisi, ücretsiz olarak sunduğu ve ilk on seviyesini ücretsiz oynadığımız bir uygulamanın 11. ve sonrasındaki seviyelerini artık parayla satabilecek.

in_app_purchase_free_02in_app_purchase_free_03

Daha somut bir örnek vermek gerekirse; App Store‘da bulduğum, yukarıdaki ekran görüntülerindeki Polyghost uygulaması ücretsiz (sol üstteki ekran) olmasına rağmen, uygulama içerisindeki karakterler parayla (sağ üstteki ekran) satılıyor.

Peki bu yeni özellik son kullanıcı açısından tam olarak ne anlama geliyor, daha doğrusu bizi nasıl etkiliyor? Bu yeniliğin aslında 2 temel nedeni olduğu düşünülüyor:

Birincisi App Store’un gereksiz yere kalabalıklaşmasına neden olan ve genelde oyunlarda kullanılan Lite ya da Free diye geçen fazlalık uygulamalardan kurtulmak. Asıl uygulamalarını parayla satan bazı uygulama geliştiricileri, uygulamalarının ücretsiz ama daha az özelliği olan versiyonlarını çıkartarak, tüm kullanıcılara uygulamalarını kullandırtmaya çalışıyorlar. Çünkü paralı olunca bazı kullanıcılar uygulamayı satın almaya çekinebiliyor, fakat ücretsiz olduğunda kısa bir denemeden sonra paralı versiyonunu almaya ikna olabiliyor.

in_app_purchase_free_04

Bu yeni özellik sayesinde de artık uygulama geliştiriciler, uygulamalarının ayrıca ücretsiz versiyonlarını (lite) yayınlamak zorunda kalmıyorlar. Çünkü yayınlayacakları tek bir ücretsiz versiyon sayesinde hem tüm kullanıcılara erişebiliyor, hem de uygulamayı beğenip, diğer yeteneklerinden ya da içeriklerinden yararlanmak isteyenler kullanıcılara da paralı satış yapabiliyorlar.

İkincisi neden de, jailbreakli cihazlarda paralı uygulamaların ücretsiz olarak kullanılmasını zorlaştırmak. Bildiğiniz gibi bazı siteler, paralı uygulamaları kırarak (crack) sitelerinde yayınlıyor, jailbreakli cihazlara sahip kullanıcılarının bazıları da bu uygulamaları ücretsiz indirerek kullanıyor.

bangbangship

Bu yeni yöntem sayesinde, bir uygulamanın tamamı bir seferde indirilmediğinden, kolayca kırılıp dağıtılamıyor. Yani yeni çıkmış bir oyunun tüm bölümlerin indirilmeden (yani oyunun tamamı bitirilmeden) sadece birkaç bölümle kırılıp ücretsiz olarak dağıtlması pek anlamlı olmadığından, kullanıcıların crack’li uygulamalar ilgisinin azalacağı tahmin ediliyor. Her ne kadar hacker’lar zaman içinde buna da bir çare bulacak olurlarsa da, crack’li oyun indirmenin eskisi kadar kolay olmayacağı kesin.

Bu gelişmeyi paylaştım, çünkü önümüzdeki günlerde indirdiğiniz ücretsiz uygulamaların içerisinde yukarıdaki gibi satın al mesajı ile karşılaşmanız muhtemel. Tabii ki karşınıza çıkan içeriği, seviyeyi, vs., satın almak istemediğiniz durumlarda “Cancel” seçeneğine tıklayarak satın alma yapmak istemediğinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca Kredi Kartsız Apple ID almış olanlara da yukarıdaki gibi “Buy” seçeneği çıkar ama tıklasalar bile kredi kartı olmadığı için işlem gerçekleşmez.

Umarım açıklayabilmişimdir, kafanıza takılan bir yer olursa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyin.

12 Comments

 1. Bodo

  17/10/2009 at 01:36

  Daha nasil anlatilir ki, tesekkurler…

 2. Bülent ERCAN

  17/10/2009 at 01:45

  Her zamanki gibi gayet iyi anlatmışsınız Mustafa Bey.Ellerinize sağlık..

 3. Dr.Acula

  17/10/2009 at 02:43

  Siteyi çok yakından takip ediyorum, gerçekten hızınıza yetişilmiyor, dipte kenarda kalan ne varsa bulup çıkartıyorsunuz, sizi takip ederek iphone kullanmak gerçekten büyük rahatlık, binlerce kez teşekkürler, elinize, emeğinize sağlık. Yeri değil farkındayım ama bi sorum olacak, iPhone 3G için kılıf sipariş ettim fakat acaba doğru mu yaptım emin değilim, siparişi iptal etme hakkım var, yardımcı olursanız sevinirim, sipariş ettiğim kılıf ”iSkin Solo FX”, bu kılıfı biliyormusunuz herhangi bir fikriniz varmı acaba, hepsiburada’dan sipariş verdim ve ellerinde yok sanırım üreticiden tedarik bekliyor diyor, fikirlerinizi merakla bekliyorum, bir kaç iyi kılıf önerisi yaparsanız da sevinirim, teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   17/10/2009 at 19:59

   Selamlar,

   iSkin Solo FX gayet güzel bir kılıf. Tamamen şeffaf olanını (renksiz) bulabilirsem ben de alacağım.

 4. costa

  17/10/2009 at 11:46

  bizleri bilgilendirdiğiniz için sonsuz teşekkürlerimizi sunarız ”sayın apple üreticileri mustafa beyi maaşa bağlasanız artık diyorum” 😀

 5. SGL

  17/10/2009 at 21:34

  apple’ın size teşekkür etmesi gerekir bu açıklamalar için 🙂

 6. Özgür

  18/10/2009 at 01:03

  Gösterdiğiniz özverili çalışmalarınız ve bilgilendirmeniz için teşekkürler.İphone nu kullanmayı sizin sayenizde öğrendim diyebilirim. Aklıma takılan acaba nedir dediğim hemen hemen her şeye cevap buldum. Teşekkürler.

 7. Emine Zerrin Sakir

  19/10/2009 at 13:51

  iPhone kullanicilari acisindan bu ozelligin ne anlama geldigini cok guzel anlatmissiniz. Biz uygulama gelistiriyoruz, ve diyebilirim ki bu ozellik sadece Lite adi altindaki fazlaliklardan kurtulmayi saglamakla kalmayacak, cok farkli is modelleriin de gelismesini saglayacak.
  Iyi calismalar.

 8. emre

  12/08/2010 at 21:53

  Peki in app purchase yaptıktan sonra cihazı restore ettiğimizde ne olacak ? Tekrar indirirken yeniden ücret almayacak değil mi ?

  • Mustafa Tan

   12/08/2010 at 21:54

   Hayır almaması gerekiyor.

   • emre

    13/08/2010 at 13:22

    Hızlı cevabınız için teşekkür ederim.

 9. Suleyman

  28/10/2010 at 12:18

  Selamlar, acaba in-app purchase ile uygulama uzerinden mp3 satmak mumkun mudur? Satilabiliyorsa telefona indirilmesi mumkun mudur? Ya da daha farkli nasil yapabiliriz?