Bugün iPhone yeni serisi olan iPhone 3G S içerisindeki gizli bir programı anlatıyoruz. Gizli diyoruz çünkü program sadece Ayarlar menüsünden aktif edilince ortaya çıkıyor. Programımızın adı “Nike + iPod”.

443440848_da62ee3514

Aslında Apple ile bir markanın ciddi en büyük işbiriliği olarak görülebilecek bir üründen bahsediyoruz. Nike+ yada NikePlus olarak da bilinen bir sensör ve bir alıcıdan oluşan ve yaklaşık 60 TL civarında bir fiyata Nike mağazalarında bulabileceğiniz bir spor eğlence paketi. ilk olarak 2006 yılında iPod cihazları için sunulan bu paket daha sonra 2008 yılında iPod Touch 2. jenerasyon ve 2009 yılı itibari ile de iPhone 3G S donanımları tarafından desteklenmeye başlandı. Doğal olarak biz cihazımızı iPhone 3G S ile test edeceğiz.


Ürünün normalde alıcı ve verici olarak isimlendirebileceğimiz iki parçadan oluştuğunu söyleyebiliriz. Ancak bunlardan birincisi olan alıcı diye adlandırdığımız ve iPhone yada iPod altına takılabilecek parçaya artık ihtiyaç duyulmuyor. iPhone 3G S ve iPod Touch 2. jenerasyon kendi içinde barındırdıkları bu parça sayesinde verici ile direk iletişim kurabiliyorlar. Adım adım nasıl kurulduğuna geçelim.

iphone_nikeplus_01iphone_nikeplus_02
İlk yapmamız gereken, yukarıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi,  iPhone 3G S Ana Menüsü içerisinde yer alan “Ayarlar” ekranındaki “Nike + iPod” menüsünü açmak. Karşımıza çıkan ekranda “Nike + iPod” butonunu açık konumuna getirdiğimizde menü içerisindeki seçeneklere de erişebilir duruma geçeceğiz. Kısaca bu ekrandayken menü seçeneklerinden bahsetmekte fayda var. “PowerSong” olarak adlandırılan alanda müzik albümünüzde yer alan parçalardan spor yaparken dinlemek istediklerinizi seçebilirsiniz. “Sesli Geri Bildirim” ise size sesli bilgi verecek olan sistemin Bay veya Bayan sesi olmasını sağlıyor. “Mesafeler” olarak belirtilen alan ise Kilometre veya Mil cinsinden bilgi alabileceğimizi belirtiyor. Bir sonraki adım olan “Ağırlık” kısmında ise anlayacağınız üzere kilomuzu giriyoruz (Evet 107 kg diyor :)). “Ekranı Kilitle” ise ekranı düşey veya yatay olarak hangi pozisyonda kullanacağımızı soruyor. Malum koşarken veya spor yaparken ekran da bizimle birlikte hareket edebileceği için düşey ve yatay hareket algılayıcıları burada devre dışı bırakılmış durumda.

iphone_nikeplus_03iphone_nikeplus_05
Şimdi sıra geldi eşleştirme bölümüne. Algılayıcı seçeneğine tıkladığımızda karşımıza ilk çıkacak olan ekran sensörü veya remote cihazını tanıma ekranıdır. Sensörü aradığına dair bir sinyal ile karşılaşacaksınız. Bu sırada sensörünüzü aktif hale getirmek için hareket ettirmeniz (yürümeniz) yeterlidir.

Sensörü normalde ayakkabımızın içine veya ayakkabı bağcıklarının arasına koymanız gerekiyor. Genellikle sol ayakkabıya koymakta fayda var (en azından sağda solda gördüğümüz şişe veya kutulara koşarken tekmeyi sağ ayakla attığımız için sistemi şaşırtmamış oluruz :)). Sensör tanındığı anda her sensörün kendine ait olan özel numarası ekranda belirir. Artık bu sensör bizim telefonumuz ile çalışabilecek durumdadır.

Bu işlemden sonra artık ayar ekranlarından çıkabiliriz. Telefonun ana menüsü üzerinde yeni bir uygulama göreceksiniz. Bu uygulamaya tıkladığınızda Nike + iPod ile çalışmaya başlayabilir duruma geçeceksiniz. Uygulama çalıştığında bizi ana ekranı ile karşılıyor. Ekran altında yer alan 3 ana bölüme ayrılmış durumda. Sırasıyla her bir bölümü ve altındaki öğelere değinelim.

iphone_nikeplus_04iphone_nikeplus_06

Birinci kısım “Antrenmanlar” olarak adlandırılan ve nasıl bir senaryo ile uygulamayı kullanacağımızı gösteren bölüm. Bizi karşılayan Antrenmanlar bölümünün en altında Ayarlama isimli başlıkta senkronizasyonu doğru olarak yapmamızı sağlayan bir kalibrasyon menüsü var. Burada ister Yürüme istersek de Koşu seçeneğini seçerek yaklaşık 400 metrelik bir mesafe katettiğimizde kalibrasyonu gerçekleştirebiliyoruz.

iphone_nikeplus_07iphone_nikeplus_08

Bundan sonraki ekranlarda Çalışma tipimize göre Süreli, Mesafe ve Kalori seçeneklerinden birini tercih ederek spor yapmaya başlayabiliyoruz 🙂 Antrenmanlarım kısmında sizin kendinize özel olarak tanımladığınız  süresini, mesafesini veya kalorisini belirlediğiniz antrenmanlarınız yer alıyor. Tarihçe kısmında ise bütün geçmiş koşu tarihçenizi görebiliyorsunuz.

iphone_nikeplus_09iphone_nikeplus_10

İşin zevkli kısmı aslında buradan sonra başlıyor. Siz koşunuzu seçip spora başladığınız anda sistem ana ekranda sesli olarak sizi uyarıyor ve bilgilendiriyor. Koşuyu istediğiniz an dondurabilir, devam edebilir veya sonlandırabilirsiniz. Siz koşmaya devam ederken aynı anda telefon çağrısı alabilir, mail hesabını kontrol edebilir hatta başka bir programı çalıştırabilirsiniz. Arka planda Nike+ hizmetinin çalıştığını anlamanız için iPhone ekranın üstündeki menüyü aynı Tethering (mavi zeminli) veya Telefon çağrısı (yeşil zeminli) kısmında olduğu gibi kırmızı bir temaya büründürüyor.

iphone_nikeplus_11iphone_nikeplus_12

Aynı zamanda ekranın sol üst tarafındaki ikonlara bir + işaretide katılıyor. Buradaki minik bilgilendirme ekranında ne kadar süredir koştuğunuzu gösteriyor. Üzerine tıkladığınızda ise diğer örneklerde olduğu gibi uygulama ana ekranına dönüyor. Uygulama esnasında müzik dinleme fonksiyonlarıda devreye girdiği için isterseniz müzikler arasında geçiş yapmanızda mümkün. Ana ekranın kilitlendiği sahnede ise örnekte görüleceği üzere koşuyu yönetebileceğiniz ekranlar size eşlik etmeye devam ediyor.

iphone_nikeplus_13

Koşumuzu sonlandırıp bilgisayarınızla senkronize ettiğinizde dünyanız değişmeye başlıyor. Uygulama bilindiği üzerine veri toplama üzerine kurulu. Topladığınız verileri değerlendirmek ise nikeplus.com sitesinin işi. iTunes ile ilk senkronizasyonunuzda size yepyeni bir menü daha sunuluyor. Eklenen bu menüde sizin son koşunuz ve geçmişiniz yer alıyor. İşte bu menü üzerinden toplanan bilgileri otomatik olarak Nike+ sistemine gönderebilme seçeneğine de sahip oluyorsunuz.

iphone_nikeplus_14

Verilerimizi Nike+ yapısına gönderdiğimizde önce bizim kendimizi tanıtmamızı isteyen bir üyelik ekranı çıkıyor. Bu ekrandan sisteme yeni bir hesap açıp katılabilirsiniz. Burada size özel bazı bilgileri doldurduktan sonra kendinize bir ekran adı ve resmi seçimini, ardındanda km yada mil gibi yerel birimlerinizi tanımlamanızı isteyecek bir ekrana yönlendirileceksiniz. Bu ekranıda aştığınızda artık koşunuz ile ilgili bilgileri otomatik olarak Facebook vb. sosyal medya ortamlarında paylaşabilir, onlara mail gönderebilirsiniz.

iphone_nikeplus_15

iPhone 3G S kullanmanın avantajını aslında burada fark edeceksiniz. Çünkü ekranın sol altında yer alan koşularım alanında harita seçeneğini kullanarak kendi güzergahınızı yükleyebilir, hatta başkalarının koşu güzergahlarınıda bu seçenekten görüp kendinize yeni bir koşu parkuru seçebilirsiniz.

Uygulama ile ilgili anlatacaklarımız şimdilik bu kadar. Eğer sorularınız olursa lütfen yazıya yorum yazmaktan çekinmeyin. Hepinize iPhone 3G S ile spor dolu günler diliyoruz.

60 Comments

 1. Mustafa Tan

  25/10/2009 at 09:55

  Eline sağlık Akın. Çok güzel bir yazı olmuş. Fakat benim de bir sorum var 🙂

  iPhone 3GS ayrıca alıcıya ihtiyaç duymadığına göre bizim sadece vericiyi satın almamız yetiyor. Peki Nike mağazalarında sadece verici satılıyor mu acaba?

 2. Akın İdil

  25/10/2009 at 10:28

  🙂 Senden soru gelmese şaşardım zaten. Evet aslında araştırdığım kadarı ile yurtdışında sadece sensör satışları var. Ama açıkcası Türkiye’de bir mağazaya gitme şansım olmadı. Ve evet sadece sensör satın alırsak fiyatı yarı yarıya düşüyor 🙂 Umarım burada da satılıyordur… (Bugün mağazadan bakarım)

 3. Çağan Aydınalp

  25/10/2009 at 10:59

  Bu durumda 3gs i olmayanlar da sensör yardimiyla pro yü kullanabilir değil mı ?

  • Akın İdil

   25/10/2009 at 11:07

   Malesef 3GS dışındaki donanımlarda iPhone serisi için alıcı kullansanızda bu hizmetten faydalanamayacaksınız. Çünkü alıcı iPhone içerisinde değilde dışında bir parça olarak takıldığında sadece iPod serisi için desteklenen bir haberleşme dili kullanıyor. Bu nedenle alıcı parça olmadan sadece sensör ile iPhone 3G S ve iPod Touch 2nd Gen üzerinde bu özelliği kullanabiliyoruz.

 4. Anonim

  25/10/2009 at 12:28

  Yani 3G için bu iş olmuyor… 🙁

 5. Frtncy

  25/10/2009 at 13:15

  Ben sadece ayakkabıya takılan parçayı aldım Ankara armada alışveriş merkezinden gayet memnun diyordum ki fark ettim sadece kosu yada yürüyüş yaptığında algılama yapıyor ayağınız sabit kaldığı sporlarda sanki hiç yapmamış gibi oluyor mesela bisiklet sürdüğünde filan bir ise yaramıyor veya spinning’de keske onlarida algiliyabilse neyse teşekkürler iyi günler ( Fener geliyoruz. İki takımada basarılar 🙂 )

 6. Çağan Aydınalp

  25/10/2009 at 14:43

  Fiyatı ne kadar ?

 7. Alp Aydınlıoğlu

  25/10/2009 at 15:35

  Ya bi şey soracam bu konu ile alakası yok ama 🙂 Senin pilin yanında şarjın ne kadar kaldığı gözüküyor o nasıl oluyor ya bende niye yok o 🙂

 8. Akın İdil

  25/10/2009 at 15:37

  Sadece iPhone 3G S ile birlikte gelen Settings (Ayarlar) menüsü altındaki Usage (Kullanım) seçeneğini seçip içerideki pil durumunu göstermeyi aktif ettiğim için görünüyor. Bu tip konu dışı dahi olsa soruları http://www.sorunsorun.com üzerinde sorarsanız cevabı sadece size değil diğer merak eden kişilerede vermiş oluruz…

 9. UsbStore

  25/10/2009 at 17:53

  Çok Güzel Bir Yazı 🙂
  Ama Bu Nike+ Şarjı Bitirir …

  Yolda Nerde Şarj Ünitesi Bulcan 🙂

  http://urun.gittigidiyor.com/IPHONE-SARJ-CIHAZI-PILLI-USB-FENER_W0QQidZZ21601199

  🙂 İyi Günler

  • Akın İdil

   25/10/2009 at 18:06

   Yazınızı reklam amaçlı olduğu için başta yorum yapmak istemedim ama şarj konusunda sadece alıcı durumunda çalıştığı için normal müzik dinleme süresini bu spor kiti ile birlikte gerçekleştirirseniz sadece %10 daha hızlı pil tüketiyor. Dolayısı ile sizin sattığınız ürün bu süreçten bağımsız olarak değerlendirilmeli.

 10. Eren Eriş

  25/10/2009 at 22:49

  Güzel konu olmuş akın bey. Merak ettiğim bir konuydu. Ama merak ettiğim bir kısım var. Vericiyi bağcıkların arasına yada ayakkabının alt kısmına yerleştirmeliyiz demişsiniz. Yani bu vericiyi kullanmak için mutlaka Nike bir ayakkabı edinmemiz gerekmiyo öyle mi?

  • Akın İdil

   25/10/2009 at 23:28

   Benden önce Mustafa Bey yazmış. Evet Nike dışında da yatayda koyduğunuz her ayakkabı ile çalışıyor…

 11. mustafa

  25/10/2009 at 23:27

  ben bunu 3gs ile kullaniyorum, sadece verici 19 euro. her turlu ayakkabida calisiyor, ama yan yerlestirilirse calismiyor, mutlaka yatay yerlestirilmeli.

 12. Ali

  26/10/2009 at 11:32

  Jailbreakli İphone 3g için bunu kulanableceğimiz bir uygulama filan yok mudur acaba?

  Bende de nike+ ayakkabı var ve iPhone 3G var.

  Kullanmamızın hiçbir yolu yok mu acaba?

  • Akın İdil

   26/10/2009 at 13:42

   Malesef ben böyle bir uygulamaya rastlamadım. Haberleşmeyi sağlayan donanım sadece iPhone 3G S donanımlarının içerisinde yer alıyor. Jailbreak ile belki altına ekstra donanım takarak (alıcı kitini) bu işi yapabilirsiniz. Ama öyle bir çalışma yapan görmedim. (Öyle bir protokolü anlayacak kodu bilmeden yazmak kolay iş değil)

 13. Tunay Yalavac

  26/10/2009 at 15:31

  merhaba,
  gecen spor salonuna uye oldum.. kardıyo aletlerınde ıpod gırıslerı de var bende ıphonumu takıp muzik dinlerim veya film seyrederek spor yaparım dedim.
  Spor sonunda yapılan antremanın IPOD unuza kayıt edılmesını ıstermısınız dıye bıır soru cıktı bende onayladım..
  Nıke ile alakalı bir yapı ımıs ama tam ınceleyemedım.. Bilginiz var mı bu konuda….

 14. Anonim

  26/10/2009 at 20:38

  slm , bisiklet sürerken ise yaramiyor diyen arkadasa SPORTICS programini tavsiye ederim… ama türkce degil sanirsam..

 15. Frtncy

  27/10/2009 at 01:04

  Baba tavsiyede bulunan arkadasa teşekkür ederim inceleyip geri bildirimde bulunacağım saol:)

 16. B.SASI

  27/10/2009 at 13:21

  Bu özellik 3G için mümkün değil , değil mi ? ( Ne Garip bi cümle oldu 🙂 )

  • Akın İdil

   27/10/2009 at 20:44

   malesef sadece 3G S için geçerli

 17. Murat OZORAL

  27/10/2009 at 14:00

  http://runkeeper.com/ Bu uygulamanın Nike+’dan çok daha iyi veri sağladığı söyleniyor. Ücretsiz ve 9.95’lik pro sürümü de bulunuyor.

 18. MSemerkant

  27/10/2009 at 20:42

  3G S teki alici sadece bu is icin mi kullanilabiliyor? baska uygulama alanlari yok mu

  • Akın İdil

   27/10/2009 at 20:44

   Aslında diğer işe yaradığı senaryoları henüz görmedik. 🙂 Yakında bir radyo süprizi olabilir. Veya kapalı alanda lokasyon hesabı yapabilen bir sistem.

   • MSemerkant

    27/10/2009 at 21:11

    3G S cikmadan once radyo konusunda beklentiler vardi zaten, ama ben umudumu yitirmistim. bu yazIda “alIcI” lafini duyunca heyecanlandim tekrar:))))

 19. sezarbig

  29/10/2009 at 20:12

  slm
  ben yeni iphone aldım ve pişman oldum, tamamen bir para tuzağı.Tamamen modifiye olmayı bekleyen bir makina ve sağolsun apple firması para kazanmayı çok iyi biliyor.
  3g cihazı olanlar ne zaman video kaydı yapmaya başlayacak,video ve kamera özellikleri bile olmayan bir makina bu yönden çağ dışı diyebilirim.
  kötü iphone hemde çok kötü

  • Akın İdil

   29/10/2009 at 21:03

   Selamlar,
   Öncelikle iPhone 3G ile ilgili bulunduğunuz durum için üzüldüğümü belirtmek isterim.
   Dünyanın en iyi pazarlamasını Apple firmasının yaptığı kaçınılmaz. Aslında iPhone ve benzeri cihazları almadan önce çevrenin etkisinden öte ihtiyaçlarınızı listeleyerek hareket etmenizde fayda var. Mesela iPhone 3G S modelinde dahi önde kamera yok. Bütün bu süreçler bir pazarlama taktiğide olabilir.

   Sizin şikayet ettiğiniz 3G içerisinde kamera olmaması özelliği ileride de olmayacak. Neden derseniz bu donanımsal olarak desteklenmesi gereken, otomatik focus yeteneği olması gereken ve gerçekten hızlı bir işlemciye sahip olması gereken bir özellik. Eğer size bunun geleceğini söylemişlerse zaten hatalı bilgi vermişler ve tecrübelere dayanarak diyebiliriz ki bu özellik 3G için gelmeyecek. Cihazın belirttiğiniz bu konu dışında da bir sürü olmayan özelliğini saymamız mümkün. Ama kaçınılmaz olan bir tek şey var. O da bu cihazın bugüne kadar gelmiş geçmiş en kullanışlı mobil cihaz olduğu (telefon demiyorum…). Umarım bir an önce cihazınızın özelliklerini ve uygulamaları tanıyıp iPhone dünyasına katılırsınız…

 20. Leave

  20/11/2009 at 01:05

  param az ve 2g almayı dusunuyorum sorularım olacak ;
  1-) Wifi var mı ?
  2-) Bluetooth var mı?
  3-) Pil ömrü iyi midir
  4-) Video çekebilecekmiyim

 21. süleyman

  22/12/2009 at 23:51

  ben bu programa üyeyim fakat kullandığım bilekte kullanılan cihazım bozuldu şuan bir iphone 3gs e sahibim daha önceki bilgilerimi iphonum la devam ettirebilirmiyim çünkü daha önce 1026 km koşum var bilgi verirseniz sevinirim

 22. orkun

  22/07/2010 at 23:21

  merhaba
  bu özelliği kullanmak istiyorum ama malesef verici ayakkabıya konan parçayı bulamadım hiçbir yerde
  iphone 3gs 32gb var fakat verici olmadığı için bu özellik kullanılamıyor

  tam 4 tane nike mağazasına gittim
  haberleri yok böyle bir üründen 🙂
  hiç duymamışlar (hatta biri “aa bende de ayfon var olsa ilk ben bilirdim” şeklinde ukala bir cevap verirken menüden ayarlardan nike menusunu gösterince 2. cümleye geçemedi
  genel olarak hepsinden “iphone aksesuarıysa siz en iyisi teknosaya felan sorun” cevabı aldım
  teknosaya gittim yukarıdaki durumun aynısı orda da oldu
  kimsenin haberi yok

  bilen birinden rica ediyorum lütfen buraya satın alabileceğimiz bir adres yazsın

  ayrıca
  bu ürünün tam adı nedir ?
  nike ipod şeysi mi
  alıcı verici takımmı
  cep telefonu spor ayakkabı arası alıcısımı
  google’a yazmak için lazım sonuçta

  • Akın İDİL

   23/07/2010 at 01:11

   Merhaba,
   Ayakkabı içerisine koyulan bu parça aslında Nike + olarak bilinir. Ürün geçen seneye kadar bütün Nike mağazalarında bulunuyordu. Bu sene muhtemelen ya tükendi ya da tekrar ithal edilmediği için kalmadı. Ancak ürünü yinede Apple mağazalarında da sorgulayabilirsiniz. Ben Amerika’dan gelen birinden rica ettim yeni…
   Mağazadaki yetkililerin bu konuda çok bilgili olmasını beklemeyin. Çünkü ürün eğer mağazaya hiç gelmediyse muhtemelen duymamışlardır. Ben İstanbul Akmerkez mağazasından almıştım.
   2 parça halinde satılır. Eğer kit olarak alırsanız 60 TL civarıydı. Sadece verici alırsanız galiba 40 TL civarı…
   Nikeplus olarak da bilinir.

 23. Yiğit Kırca

  27/07/2010 at 06:39

  Ç a l ı ş m a d ı . . .

  Merhabalar. Ürünü 61TL ye satın aldım. Fakat algılamada bir sorun var. Telefonun 3Gs olduğunu da eklemek istiyorum. Sanıyorum -daha doğrusu araştırıp gördüğüm kadarıyla- cihazın bataryası ile ilgili bir problem var. Zaten zamanla pili bitiyormuş… Neyse hevesim kursağımda kaldı. Konu ile ilgili bilgi edinirsem paylaşmaya çalışırım. İyi günler.

  • Akın İDİL

   27/07/2010 at 08:25

   Merhaba,
   Algılamada bir sorun olmaması gerekir. Aslında sistem çok basit. Cihaz uzun süre hareketsiz kalınca pil koruma moduna geçer. Günde 1 saat koştuğunuzu düşünürseniz size 6 ay yetecek kadar pili var. Eğer bu modülü bütün gün ayakkabınızda gezdirirseniz 1-2 hafta içinde pili bitecektir. 3GS kullanıcılarının cihazı kullanmak için alıcı modüle ihtiyaç duymaması telefonunuzun pilinide olumlu yönde koruyan bir özellik.
   Umarım memnun kalırsınız…

 24. Ufuk

  09/11/2010 at 20:48

  Benim iPod Touch’ım var, daha yeni aldım cihazı(bileklikli kit)’i, eve geldim, bilekliğimi şarj ettim, ipod’umdan Nike+ app’ını açtım, Antrenman seçtim ve “Walk Around To Activate Your Sensor” uyarısı aldım. Nike+ ayakkabımdaki yerine çipi yerleştirdim ve yürüdüm, kabul etti, testimi geçti.

  Sonraki gün tekrar denediğimde sensörümü bulamıyordu. Bileklikten bilgisayarıma aktarabiliyorum yaptıklarımı ancak Hızımı göremiyorum ve Power Song’umuda uyumlu olarak dinleyemiyorum.

  Ne Yapmalıyım?

  • emre

   07/12/2010 at 20:20

   Sensorun arkasindaki uyuma tusuna basmis olabilirsin eger sert bir zemine bir kac kez vurursan tekrar aktive olur. Arkadaki tusu yalnizca cok uzun sure kullanmayacaksan uyuma moduna almak icin 1 sn basarak kullan. Onun disinda kullanma

 25. ŞAHİN

  25/11/2010 at 16:35

  AKIN İDİL BEY VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. SİZ BAYA UĞRAŞMIŞSINIZ BİLGİLENDİRMEK İÇİN.EMEĞİNİZE SAĞLIK.

 26. nike

  28/11/2010 at 21:24

  çok teşekkürler bilgiler için 4.1 unlock biran önce çıksada rahatlasak

 27. süleyman savas

  08/02/2011 at 23:13

  400 METRE YURUDUKDEN SONRA
  DA TEKRAR ANTREMANA BASLIYORUM
  5 KM. OLAN YERI 2300 METRE OLARAK KABUL EDIYUOR…
  BIRKACKERE DENEDIM HEP AYNI SORUN
  ACABA KALIBRE MI EDEMEDIM NDEN DOGRU GOSTERMIYOR.
  YURUME BANDINDADA DENEDIM
  1 KM YI DE YANLIS GOSTERDI

  • Akın İdil

   19/04/2011 at 20:51

   Kalibrasyon sorunu önemli. Her iki türde de kalibre ederseniz mantıklı olacaktır. Hem koşarak hem yürüyerek kalibre etmeyi deneyin. Sonrasında sorun yaşanmıyor. Birde sensörün pili bitmek üzereyken mesafeleri kısa göstermeye başlar. Eğer sürekli ayakkabınızda takılı ve gündelik olarak da ayakkabıyı kullanıyorsanız mesafeyi kısa görmenizin sebebi batarya durumudur.

 28. SAVAŞ

  17/02/2011 at 22:51

  Bu aksam. KALIBRE edılebılırım umidi ile, Detaylı yurume bandında
  ugrastım. 400 metrelik turda ve bir kilometrelik mesafede denedim malesef cok yanlıs bilgiler verdi.Bende mesafeyı cok yanlıs gosterdiğinden. HATA yapıyorum diye kullanmakdan vaz gecdim..

  Kalibre edebilen var ise bilgi verirse sevinirim.
  SS.

  • Akın İdil

   19/04/2011 at 20:49

   Kalibrasyon kısmında mesafeyi mümkün olduğunca önce düz yolda deneyin. Yürüme bantlarında kalibre ederseniz sorun yaşanıyor. Sistem darbe ve sarsıntı üzerine çalışıyor. Ancak yürüme bantlarında darbe emildiği için (her zaman değil) doğru sonuç alamayabiliyorsunuz. Henüz 1 hafta kadar önce ev ile ps3 oyun mağazası (:)) arasında kalibre ettim. Mesafeyi daha sonrada Nike+GPS ile kontrol ettim. 10 metrelik bir sapma söz konusuydu. Bunuda köşeleri araba gibi dönmediğimi ve gps in hassasiyetine bapladım. 500 metrede 10 metre hata çok iyi bir rakam. Umarım bu sefer kalibre edebilirsiniz.
   Güle güle kullanın…

 29. BARIŞ

  21/02/2011 at 17:12

  acaba iphone 4 için de bu sensörden almak gerekiyormu yoksa kendi içinde barındırıyormu?

  • Akın İdil

   19/04/2011 at 20:45

   Kendi içerisinde sensör yer almıyor. Ancak ücretli bir uygulama olan Nike+ GPS çözümünden de faydalanabilirsiniz. Sensör alırsanız adım sayarsınız, Nike+ GPS uygulamasını kullanırsanız mesafe ölçer kullanmış olursunuz…

 30. xxxx

  08/03/2011 at 13:29

  ayarla bölümü çıkmadı ne yapmam lazım acaba???

  • Akın İdil

   19/04/2011 at 20:46

   iPhone veya iPod Touch modeliniz nedir?

 31. ziya

  31/03/2011 at 12:17

  arkadaşlar şimdi biraz kafam karıştı ben ipod touch kullanıyorum ve cihazda nike ipod uygulaması mevcut şimdi ben nike ipod sport kitinin hangisini alıcam vericilimi alıcılımı yoksa ikisi birden mi alacağım ürünün adını tam yazarsanız bende öyle aratırım netten teşekkürler

  • Akın İdil

   19/04/2011 at 20:44

   Sadece sensör almanız yeterli.
   Nike+ Sensor ismi ile aratabilirsiniz.
   2. el almamaya özen gösterin. İçerisindeki pilin bir ömrü var. Dolayısı ile sık koşanlar için bir kaç ayda tükenebileceğini düşünerek hareket edin. Kullanmadığınızda standbye moduna geçirebildiğinizide unutmayın…

 32. Sefa

  19/04/2011 at 20:32

  Merhaba benim sorum ben ipod touch 4.nesil kullanıyorum.Ve sık sık koşuya gidiyorum ve bunun için nike+sport kit ve sensör diye birşey var hangisini almalıym koşularımı kaç km yaptıgımı bilmek istiyorum. sensör mü almam lazım kitmi cevaplarsanız sevinirim
  görüşmek üzere….

  • Akın İdil

   19/04/2011 at 20:41

   Merhaba,
   Direk sadece ayakkabınız için kullanacağınız sensör almanız yeterli. Sizin modül zaten iPod Touch 4th Generation içerisinde yer alıyor.
   Keyifli koşular 🙂

 33. Orhan

  25/05/2011 at 07:23

  Merhaba, Benimde kafam karıştı. Bende iphone 4 var. Uygulama telefonda var ama ne almalıyım çalışması için. 3g falanmı gerekiyor ek olarak veya internet bağlantısı anlayamadım.

 34. sefa

  30/05/2011 at 11:17

  Merhaba ben sefa ipod touch 4. nesil kullanıyorum.Bu koşu için sport kit’i mi almak gerekiyor veya başka bir sensor saglayısıcı varmı teşekkürler

  • Akın İdil

   30/05/2011 at 11:39

   Sport kit almanıza gerek yok. Sadece Sensor alabilirsiniz… Malesef Nike dışında iPhone ve iPad tarafından direk desteklenen bir ürün yok.

 35. Can

  16/06/2011 at 23:03

  Merhaba benim bir sorum olacak Ben ıpod touch 4 kullanıyorum ve bu Nike plus ozellıgını kullanmak ıstıyorum ama aklmıda bır sorun var bu sensor için dediginiz gibi duz bır zemın olmalımı farklı bır nıke veya buna benzer ayakabının bagıcıklarının arasına koysam tam netice alabılırmıyım (buarada nıke plus özelligi olan ayakkabı almayı dusunmuyorum ) ? Bagıcıkların oldugu sevıye duz olmadıgı için tam (dogru) netice alabılırmıyım ?

  • Akın İdil

   16/06/2011 at 23:50

   Merhaba,
   İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yere paralel olması gereken bir sensör değil. Sensör temel işlevi itibari ile darbe ve ivme ölçüyor. Ancak bir poşet içinde de olmaması gerekiyor. Ayakkabı zemininde olmasının sebebi darbeleri en iyi burada algılayabilmesi. Ama dediğim gibi zeminde olmasa da işinizi görecektir.

 36. Can

  18/06/2011 at 22:52

  Tekrardan merhaba ben sensörü aldım ama bu cihazın sarj sorunu olurmu ?

  • Akın İdil

   18/06/2011 at 23:14

   Merhaba,

   Bahsettiğiniz sensör ise onun bataryası belirli bir süre sonra uyku moduna geçtiği için sorun olmaz. Ama bağlantıda kalan bir iPhone cihazında tabiki batarya tüketimi artacaktır. Şahsen benim incelememde hissedilmeyecek kadar az oldu. Yani 2 saat spor yaparken yanınızda iPhone ve sensör bağlantısı varsa normal %100’den %93 e düşen batarya (arada sırada ekrana da açıp baktığım için) %85 e düştü…

   • Can

    19/06/2011 at 00:01

    Bahsettiğim sensördü herhalde onda sarj gibi bir sıkıntı olmaz

 37. Ahmet

  19/06/2011 at 17:59

  merhaba Akın bey sistemi tam olarak kafama oturtmus durumdayım sayenizde. sensör ve kol bilekligi uygun fiyata gelecek yakında. mesela kullanmadığım zaman kapatma şansım nedir pil bitmesin diye. surekli ayakabıd kalırsa 2 hafta sonra biter demişsiniz

  • Akın İdil

   19/06/2011 at 18:07

   Aslında sensör üzerinde bir kapama tuşu var. Eğer üzerindeki tuşa 3 sn den fazla basılı tutarsanız kapandığını göreceksiniz. Sonra tekrar aktif hale getirmek için 1 defa basmanız yeterli olacaktır. Ama kullanmadığınız zamanlarda çıkartmanızda fayda var…

 38. Occan

  25/08/2011 at 02:38

  500 mt kosunca ve 500mt yuruyunce ayni kaloriyi yaktigimi soyluyor. Bu bana garip geldi. Birde keske hizimizi gosterebilse bize. Gosterdigi sey 1 km yi ne kadar surede yapabilecegimiz. Bu ozelliklerini begenemedim ne yazikki 😐