iPhone, App Store ve Uygulama Geliştiriciler

Apple dün gece yarısı 4. çeyrek (Q4 2009) sonuçlarını (karlılık, satış, vs.) açıkladı ve bu sonuçlardan rekor üstüne rekor çıktı. Bu rekorladan bir tanesi de tabii ki iPhone’a aitti ve Apple’ın son çeyrekteki iPhone satışları, 2007 yılındaki ilk modelin piyasaya çıkışından bu yana en yüksek satış rakamına, yani 7.4 milyon adede (3 aylık) ulaştı.

iphone_sales2007 – 2009 arası 3 er aylık iPhone satış adetleri

Bu rakamın böyle yüksek çıkmasında, haziran ayında satışına başlanan iPhone 3GS’in etkisi kaçınılmaz. Fakat bence iPhone’u bu kadar çekici kılan, her geçen gün yeni uygulamalarla büyüyen App Store‘u. Apple, canlı olarak istatistik vermiyor ama App Store’u sürekli takip eden sitelerden biri olan 148Apps.biz’in istatistiklerine göre,  App Store’da şu an itibariyle toplam 91,205 uygulama bulunuyor.

app_store_graph

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi de, her geçen gün App Store’daki uygulama sayısı artıyor. Tabii ki App Store içerisindeki uygulamaların bir çoğu pek başarılı olmuyor, fakat bazı uygulamalar var ki iPhone’u muhteşem bir cihaza dönüştürebiliyor.

overview-hero-20090608Fakat ne kadar başarılı olursa olsun, iPhone kullanıcıları olarak beklentilerimiz yüksek olduğu için, bu uygulamaları ve geliştiricilerini acımasızca eleştirebiliyoruz. Özellikle bu eleştirilerden en büyük payı, ülkemizde sayıları yeni yeni artmaya başlayan uygulama geliştiriciler alıyor.

İlk eleştiri, ülkemizdeki uygulama geliştiricilerinin azlığı ile ilgili. Bunun en büyük nedeni de iPhone uygulama geliştirebilmek için, ülkemizde çok yaygın olmayan Mac bilgisayarlarının (ve Mac OS X işletim sistemi) kullanılıyor olması. Ülkemizdeki uygulama geliştiricilerinin çoğunda, hali hazırda Windows tabanlı bilgisayarlar bulunduğu için de, ayrıca görece daha pahalı olan Mac almak herkes için mümkün olmuyor. Ayrıca, iPhone uygulaması geliştirmek için kullanılan dil (Objective C), diğer yaygın olarak kullanılan programlama dillerine göre çok daha farklı (ya da zor) olduğu için, geliştiricilerin bu yep yeni dünyaya adaptasyonu kolay olmuyor. Özellikle de uygulamaların ilk versiyonlarında bol bol hata çıkabiliyor 🙂

hero_develop

iPhone kullanıcıları, uygulama geliştiricilerin bu hatalarına pek ses çıkartmasa da, hataların geç düzeltilmesine kızabiliyorlar. Fakat bu noktada, uygulama geliştiricilerine çok kızmamak gerekiyor. Çünkü bir geliştirici, uygulamasındaki hatayı farkedip, düzeltip, yeni halini anında App Store’a gönderse bile, uygulaması hemen devreye alınmıyor. Apple tüm uygulamaları ve yeni versiyonlarını tek tek kontrol ettiği için, uygulamalar ortalama iki hafta onay sırasında bekleyebiliyor. Tabii bu süre, Apple’ın dönemsel yoğunluğuna ve App Store’a gönderilen uygulama sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

appDelayGraphApp Store’a Onaya Giden Uygulamaların Gün Bazında Ortalama Onay Süresi

Hatta uygulama bazında bile bu onay süresi değişiklik gösterebiliyor. Örneğin yine 148Apps.biz verilerine göre geçtiğimiz ay (Eylül 2009) 45 gün onayda bekleyen uygulamalar olmuş. Bu arada Apple uygulamaları inceliyor derken sadece bilgisayarlar ile otomatik inceleme yapmıyor. Sayıları en az 40-50 kişi olduğu söylenen Apple çalışanları tarafından uygulamalar bizzat kullanılıp test ediliyor. Örneğin bir uygulama, bu testleri geçemez ise geliştiricisine geri bildirim yapılıyor ve geliştiricisi tekrar uygulamasını değiştirip gönderse bile yine baştan onay sürecine giriyor.

iphone-sdk-restricted-shackled-limitedSon olarak iPhone geliştiricileri uygulamalarını geliştirirken, Apple’ın kendilerine verdiği SDK (Software Development Kit) ismindeki Yazılım Geliştirme Kit’ini kullanıyorlar. Bu SDK, geliştiricilerine uygulamalarını geliştirirken bir çok kolaylık sağladığı gibi, bir çok noktada da kısıtlıyor. Apple da, güvenlik, standardizasyon, pil ömrü, vs. gibi konular nedeniyle bu kısıtlamaları getiriyor.

Örneğin iPhone geliştiricileri;

* Telefon ya da SMS özelliğini kullanan uygulamalar geliştiremiyor, hatta SIM karta bile erişemiyorlar.
* Wi-Fi, EDGE, vs. gibi iPhone’un Ayarlar menüsü altında bulunan seçenekleri yöneten,değiştiren uygulamalar yazamıyorlar.
* Diğer uygulamaların verilerine erişim sağlayamıyorlar.

Yukarıdaki liste bir miktar daha devam ediyor 🙂 fakat diğer maddeler çok teknik olduğu için ayrıca paylaşmıyorum. Dolayısıyla, uygulamalarda bazı özellikleri göremediğimizde hemen uygulama gelişitiricilere kızmamak gerekiyor. Eğer kullanıcılardan bir konuda çok talep gelirse ve Apple izin veriyorsa mutlaka geliştiriciler tarafından yapılır. Tabii bu yeniliklerin App Store’da yerini aldığını görmemiz için de bir miktar beklememiz gerekebilir.

Şu ana kadar hep iPhone uygulamalarını kullananlar için yazı yazmıştık, bir tane de geliştiriciler için yazmış olduk. Yoksa yine kullanıcılar için mi oldu 🙂

Not: App Store ile ilgili daha fazla istatistik için: http://148apps.biz/app-store-metrics/?mpage

41 Comments

  1. Erdinc

    21/10/2009 at 07:07

    Merhabalar,

    İstatistikler cok önemli bilgiler içeriyor, uygulamalarim gec onaylaniyor diye dusunuyordum ama ortalamadan daha kisa surdugunu goruyorum 🙂

    tesekkurler

    • birol

      20/01/2011 at 23:52

      Merhabalar. Müzik çalışmalarımın dinlenebileceği, video çalışmalarımın izlenebileceği, müzik çalışmalarımdan haberlerin yer alabileceği bir iphone uygulamasına ihtiyc duymaktayım. İlgilenen akadaşlardan bu konuda bilgi alabilirmiyim. İlgilenen arkadaslar mailimden ulaşabilirler. birolbostanci@hotmail.com Teşekkürlerimle.

  2. berkay

    21/10/2009 at 10:12

    I love Android 🙂

  3. Emine Zerrin Sakir

    21/10/2009 at 10:44

    Merhaba Mustafa Bey, bizi dusunerek yazdiginiz icin tesekkurler. Uygulamalarin kabul edilme suresi ile igili bizim deneyimlerimiz soyle: Ilk uc uygulamamiz bir hafta icinde kabul edildi. Buna biz de cok sasirdik. Digerleri ise iki hafta icinde kabul edildi. Bunun disinda sizin de yazdiginiz gibi bircok konuda Apple´in kisitlamalari var, bu bence ayri bir yazi olabilir.

    Tesekkurler, iyi calismalar

    • Mustafa Tan

      21/10/2009 at 10:51

      Selamlar,

      Yeni uygulamaların, güncellemelerin ve reject edilmiş uygulamaların ayrı ayrı sırası olduğu söyleniyor. Bunlardan yeni uygulamalar en hızlı bakılıyormuş, reject yiyip tekrar yollananlar ise en uzun sırada bekliyormuş 🙂

      SDK kısıtlamaları ile ilgili aslında daha evvel detaylı bir yazı paylaşmıştım başka bir platformda : http://www.yazarbozar.com/2009/03/06/iphone-sdk-kisitlamalari Burada çok teknik kaçar düşüncesiyle paylaşmak istemedim.

      Teşekkürler ilginize

  4. Metin

    21/10/2009 at 15:05

    SDK’nın da para ile satıldığını hatırlatıp, çelişkilerle dolu iPhone dünyasında, Apple’a rağmen birşeyler yapmaya çalışan developer arkadaşlara teşekkür edelim.

  5. Süleyman Çalık

    21/10/2009 at 15:09

    İlginçtir ki o çok kızdığımız Microsoft’un ürünü olan Windows Mobile’da bile saydıklarının tam tersi bunlara izin veriliyor. Hatta J2ME’de olduğu gibi kullanıcıdan defalarca onay almak bir yana hiç birşey sormuyor bile. Yani telefonun kaynaklarını çok güzel kullanabiliyorsunuz.

    Ama işte windows mobile kullanan cihazların diğerlerine göre az ve bu cihazların kısmen daha pahalı olması sayıyı dahada azaltıyor. Dolayısıyla geliştiricinin kazancı çok daha az oluyor.

    Eğer Microsoft windowsmarketplace.com’u adam akıllı yapar ve daha işletim sisteminin daha fazla modelde kullanılmasını sağlarsa biraz olsun bizleri umutlandırabilir.

  6. Seckin Ersanlioglu

    21/10/2009 at 18:23

    Merhabalar Mustafa Bey,
    Bu iki tarafli guzel bilgilendirici yaziniz icin tesekkur ederim. Benim sormak istedigim bir soru var. 3.1.2 3gs kullaniyorum. Daha once hic jailbreak yapmadim ama yapmayi dusundugum anda aklima bir soru geldi. Simdi jailbreak yaptigimiz zaman flash player, java gibi uygulalari yukleyebiliyormuyuz? Yani mesela facebook ta video izleyebiliyormuyuz? Ve siz ne yapmami tavsiye edersiniz?

    • Metin

      21/10/2009 at 19:05

      Yapamıyorsunuz. Boşuna jailbreak yapmayın.

  7. B.SASİ

    21/10/2009 at 18:30

    🙂 yine cok guzelbir makale 🙂 mustafa bey tesekkur ederiz

  8. Metin

    21/10/2009 at 18:49

    Yazı için çok teşekkürler. Bende uzun süredir iphone için app hazırlamak istiyorum tabi önce bir yerlerden mac bulmam lazım 🙁

    • MetinK

      21/10/2009 at 19:06

      Pişti oluyoruz 🙂 Bu yüzden ben K ekledim ismime

      • Metin+

        21/10/2009 at 20:39

        🙂 evet haklısın.

  9. seçkin

    21/10/2009 at 19:17

    Neden yapamıyoruz çıkmadı zannediyorum ki gereken program ondan mı?

    • MetinK

      21/10/2009 at 20:10

      iPhone’da flash player ve java eksikliği, sebebi tam olarak bilinmese de büyük bir polemik konusudur. Benim bildiğim -yabancı forumlardan okuduğum kadarıyla, Apple ile YouTube arasındaki anlaşma. Adobe’un iPhone için flash player geliştirdiği ama bu anlaşma yüzünden kullanılamadığını sanıyorum. Yeni iPhone kullanıcıları için sükut-u hayal yaratan bir durumdur, bilirim. Ama YouTube yetiyor da artıyor aslında.

      • Mustafa Tan

        21/10/2009 at 20:50

        Selamlar,

        iPhone’da flash desteğinin olmamasının en büyük nedeni pil ömrüdür. Flash uygulamaları çalıştığında çok fazla CPU tüketirler, bu da pilin çabuk bitmesine neden olmaktadır.

        Bu yüzden iPhone’daki Youtube flash tabanlı değildir.

        • MetinK

          21/10/2009 at 21:16

          Sebebin pil ömrü olduğuna kesinlikle katılmıyorum. O kadar basit olamaz. H-263 ve H-264 kodekleri ile riplenen videolar daha iyi başarım için daha fazla enerji kullanır. (flash’a göre). Bilgilendirme konusunda oldukça başarılısınız. Bu konuda da veri araştırması yapıp yayınlayabilirsiniz.

          • Mustafa Tan

            21/10/2009 at 21:35

            Selamlar,

            Zaten pil ömrü bir tanesi değil ama şu an internetteki web sitelerinin çoğundaki videolar, oyunlar, animasyonlar, vs. flash tabanlı. Apple bunları desteklediği anda webde dolaşma sonucu pil çok kısa sürede bitecek.

            Fakat kendi desteklediği videolar (tüm H264 formatındaki videoları desteklemiyor) o kadar yaygın değil.

            Apple ticari nedenlerden dolayı da flash’ı istemiyor. Yoksa webde olduğu gibi oyun geliştiricileri SDK ile de değil flashla oyun geliştirmeyi tercih edeceklerdir.

            Ben şahsen flash desteğinin iPhone’a hiç bir zaman gelmiyeceğini düşünüyorum. Bu arada Android gibi birçok akıllı cihaz platformunun da hala flash desteği yok.

  10. Lale Yazilim

    21/10/2009 at 22:08

    Developer’lari dusunerek yazdiginiz yazi icin tesekkurler. Dediginiz gibi hem cok zahmetli bir is iPhone’a uygulama yazmak, hem de kullanicilar isin arka planini bilemedigi (veya bilmek zorunda olmadigi) icin de kolayca suclu cikabiliyoruz bazi konularda. Ornegin, benim de yazdigim hizli arama uygulamalari, Apple’in tum guncellemelerinde sorun yasadi, cunku arka plandaki framework degisti. O yuzden cok zararli ciktim acikcasi guncellemelerden.

    Bu vesileyle, sayilarinin azligindan sikayet ettiginiz Turk yazilimcilardan birisi olarak, bir kac ay uzerinde ugrastigim “1 Islem” oyunundan burada bahsederseniz, belki bizi biraz daha cesaretlendirmis olursunuz. 🙂 Merak edenler icin:

    itms://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=315968226&mt=8&s=143508

    Tesekkurler

  11. seçkin

    22/10/2009 at 19:12

    İphone ne kadar çok eksiklere sahip bir telefon aslında… Kullanıyorum ama almadan öncee daha değerliydi gözümde diye düşünüyorum…

    • MetinK

      22/10/2009 at 21:18

      Genelde öyle oluyor 🙂 Ne bekliyorsak bir mobil cihazdan…

  12. Arda

    22/10/2009 at 21:46

    Bir sey beklemesek bile bekleyebilecegimizden fazlasini veriyor bence iphone ve sonucta hani biraz bilincli bir kullanici alirken ne aldigini bilerek alir, ben de iphone u iphone oldugu icin aldim ne eksik ne fazla. Flash da cok koymuyor aslinda, javayi saymiyorum bile ne gerek var. Facebook appinin ustunde de calisiyirlarmis buyuk ihtimal belli bi sure sonra oradaki videolari izleyebiliriz.

  13. Yigit

    22/10/2009 at 22:41

    Anlamadığım şu: Hadi Apple flash’ı istemiyor, desteklemiyor ve izin vermiyor. Ancak Jailbreaklı cihazlarda niye yüklenmiyor onu anlamıyorum. Sonuçta yazılımı kırılmış bir iphone… 3g’de video kayıt da yok ama jailbreaklı cihazlarda var. Flash nasıl olmuyor. Bu flash denilen şey yazılım değil mi? Ayrıca donanım mı lazım?

    Bence haber sitelerindeki ve facebook taki videoları izleyememek büyük eksiklik.

  14. umarmara

    23/10/2009 at 12:38

    Lale Yazilim ismi ile yazan arkadaşa katılıyorum, biraz daha destek bekliyoruz.

    İlan Tahtası – AppStore: http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=330193106&mt=8

  15. Tansel

    23/10/2009 at 14:14

    Mustafa Bey, burda uygulamarimizi tanittigimiz bir bolum olsa, developer arkadaslar da kendi uygumalarini tanitsa mesela ??

    Nasil olur? Guzel olmaz mi developer arkadaslar 🙂

    • Mustafa Tan

      23/10/2009 at 15:16

      Valla süper olur 🙂

      Her zaman vurguluyorum bu konuda kapımız her zaman açık. Seve seve böyle bir bölüm yapabiliriz.

      • Elma DIGIT@L

        25/10/2009 at 17:14

        Valla gercekten super olur 😉
        En yakin zaman da bir review gondermek istiyoruz..

        Saygilar!

  16. Seckin Ersanlioglu

    23/10/2009 at 17:50

    İste site yoneticisi boyle olur… O zaman arkadaslar en kisa zamanda emeklerini bizlerle paylasabilirler…

  17. seçkin

    24/10/2009 at 21:21

    Ya arkadaşlar her yerde araştırıyorum jailbreak yapılan telefonlar restore edildikten sonra serviste hiçbir şekilde problemle karşılaşmıyorlarmış bu doğrumudur? Yani yapmak istiyorum içim içimi kemiriyor yap diye.. Başına böyle bir olay gelmiş arkadaş var mı aranızda? jailbreak yapıp servise götürüp sorunla karşılaşan/karşılaşmayan??? Samimi cevaplarınızı bekliyorum… Teşekkürlerr….

    • MetinK

      25/10/2009 at 10:25

      Bir arkadaşım böyle bir durumda serviste (Turkcell yetkilisi demek daha doğru olur) bir sıkıntı yaşamadı.

  18. Onur ÇAKI

    12/11/2009 at 23:00

    Merhaba,

    iPhone sahibi arkadaşlar yeni eğlencelik uygulamamız Osmanlı Tokadı’nı linkteki
    sayfadan tıklayarak iTunes üzerinden indirebilirler =)

    2019 New Media Studios \\ Projects \\ iPhone Apps \\ Osmanlı Tokadı
    http://2019.com.tr/projects/iphone/

    Teşekkürler.

  19. Osmanlı Tokadı

    29/04/2010 at 14:39

    Osmanlı Tokadı v2.0 çıktı! Yepyeni arayüzüyle, atılan tokatların hesaplanması, facebook bağlantısı gibi özellikler eklenen osmanlı tokadı ile ilk hafta 200 bin tokat atıldı. Siz de tokatlamak için tıklayın 🙂

    http://itunes.apple.com/us/app/tokat/id337726294?mt=8

    http://www.2019.com.tr/projects/iphone/

  20. drsn

    06/12/2010 at 16:32

    iphone 4 kullanıyrm, jb yok, 20mbden buyuk programları yuklemek ıcın ıtunes kullanmamı ıstyr cıhaz fakat ben ındırdgm oyun veya programı bılgsyrda bulamıyrm ve cihaza da kuramıyrm yardn edersnz sevınırm