iPhone 3GS ve Barkod Uygulamaları

Geçtiğimiz şubat ayında Android tabanlı cihazımla, barkodları okuyup internetten fiyat bilgisi dönen ShopSavvy uygulamasını ilk denediğimde gerçekten etkilenmiş ve iPhone’un yapamadıkları hanesine bir özellik daha eklemiştim 🙂 ShopSavy uygulamasının en büyük özelliği de, aldığımız her üründe bulunan, klasik tek boyutlu barkodları okuyabilmesiydi. Tabii bunda Android’li cihazımın üzerindeki, makro çekim yapabilen 3MP’lik kamerasının etkisi de büyüktü.

Gerçi o zamanlar, bu yazıda bahsettiğimiz gibi iPhone 3G de barkod okuyabiliyordu ama, kamerası 2MP olduğu ve makro çekim yapamadığı için sadece 2 boyutlu özel barkodları okuyabiliyordu. iPhone 3GS ile birlikte,  kamera 3MegaPiksel’e çıkınca ve makro çekim özelliği gelince de, iPhone’un tek boyutlu barkod okuyabilmesi mümkün hale geldi. Apple’ın, bu yazıda bahsettiğimiz gibi, 3.1 versiyonunda geliştiricilerin kamerayı kullanarak uygulama yapmasına izin vermesiyle de, App Store’daki barkod uygulamalarının önü tamamen açılmış oldu.

iphone_red_laser_01iphone_red_laser_02

iPhone 3GS ve 3.1 versiyonunun bu özelliklerini en iyi kullanan da, şu an Amerika’da büyük ilgi gören Red Laser isimli uygulama oldu. Red Laser, ekranda hiç bir yere tıklamamıza gerek kalmadan, kameranın ortasında gördüğü barkod sembolünü okuyup hemen bunu barkod numarasına çevirebiliyor. Ardından da başta Amazon.com olmak üzere, Amerika’daki bir çok online alışveriş sitesinde bu barkod numaralarını aratıp, bulduğu satış fiyatlarını ekranda listeliyor. Bu sayede kullanıcılar, en uygun fiyatın nerede olduğunu kolayca bulabiliyorlar. Hatta isterlerse Amazon.com’dan hemen sipariş verebiliyorlar.

iphone_red_laser_05iphone_red_laser_06

Fakat maalesef bu uygulamayı, ülkemizdeki ürünler için kullanamıyoruz. Bunun nedeni de her ülkenin kullandığu barkod numaralarının farklı olması. Red Laser aslında en çok Amerika orijinli ve bir kısım Avrupa orijinli barkodları bulabiliyor ve o ülkelerdeki fiyatları gösterebiliyor.

Gerçi Red Laser, sürekli yeni ülkeleri aramalarına dahil ediyor ama ülkemizdeki internetten satış yapan sitelerde, barkoddan ürün sorgulama şeklinde bir altyapı olmadığı için, yabancı uygulamaların bizle ilgili sonuç getirebileceğini pek sanmıyorum. Umarım zaman içinde, ülkemizdeki iPhone 3GS sayısı arttıkça, bize has benzer uygulamalar görürüz.

iphone_red_laser_03iphone_red_laser_04

Çünkü Red Laser Amerika’da çok büyük ilgi görmüş durumda. Ayrıca kullanıcıların verdiği rating de 5 üzerinden 4.5 gibi çok iyi bir oranda. Eğer Red Laser’i iş başında görmek isterseniz aşağıdaki Youtube videosuna bir gözatabilirsiniz. Ülkemizdeki barkodlara ait sonuç dönemediği için de bence hemen satın almanıza gerek yok. Fakat 3GS’in böyle bir yeteneğinin olduğunu da bilmekte fayda var 🙂

Not: Yazının başında bahsettiğim ShopSavvy’nin iPhone versiyonu da yakında çıkacakmış.

10 Comments

 1. B.SASİ

  23/10/2009 at 06:47

  Bu uygulamanin turkiyedeki sitelerle anlasma yapmasi gerekecek bence ( gitti…com hepsi…com vb.) cunku yurt disindan buraya gelmesi zaten bi urunun , 15 gun .
  Yaziniz icin tesekkurler …

 2. berkay

  23/10/2009 at 15:17

  Mustafa bey,

  Android’de Barcode Scanner hemen her barcode’u okuyor.. 2D’leri de okuyor.. ve bedava.. 🙂

  Bence siz yavaş yavaş Android blogunuza ilgi göstermeye başlayın 🙂

  • Mustafa Tan

   23/10/2009 at 15:25

   Selamlar Berkay Bey,

   Aslında Android’le iPhone’u bire bir karşılaştırmamak lazım. Android bir işletim sistemi, iPhone ise işletim sistemi + cihaz. Ben de ilk çıkan Android cihazı (G1) var. Maalesef sizinki kadar başarılı değil.

   Zaten sorun da burda başlıyor diğer platformlarda. İşletim sistemini geliştirenle, cihazı geliştiren ayrı firmalar olunca ortaya çıkan ürün çok başarılı olamıyor.

   Android’in ülkemizde biraz daha zaman ihtiyacı var. iPhone bloguna ancak vakit ayırabiliyorum, bir de Android’le ilgili yazmaya başlarsam ne yaparım bilemiyorum 🙂

 3. berkay

  23/10/2009 at 15:46

  Haklısınız.. Ben size Android’de destek veririm istediğiniz zaman.. 🙂 sıfırdan bir android blog’u kurmayı gözüm yemiyor hazır yeriz diye size gaz vereyim dedim

 4. ozgur

  24/10/2009 at 11:14

  Konuyla hiç bir alakası yok ama, TomTom Türkiye Navigasyon uygulamasını çıkarmış. Bilgilendirmek istedim ;).

 5. önder

  05/12/2009 at 11:32

  iphone 3gs telefonuma arama geldiğinde bazen ekranda reddet-cevapla seçeneği çıkıyor,bazen sadece cevapla seçeneği çıkıyor,nedenini bulamadım,reddet ve cevapla seçeneğinin çıkması için ne yapmalıyım?

  • Mustafa Tan

   05/12/2009 at 11:46

   Selamlar,

   Sorununuzun cevabı aşağıdaki linkte ekran görüntüleri ile anlatılmıştır:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/05/iphone-ipuclar-i.html

   Böyle bir çok sorununuzun cevabına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/yeni-baslayanlara

  • Anonim

   01/06/2010 at 20:04

   Mustafa bey’in verdiği linkdeki yardım cevabı asıl sorunuzun yanıtını içermiyor,
   bir çok iphone kullanıcısı farkında olabilir, rehberinizdeki ilgili kişiye fotoğraf
   eklemesi yaparsanız arayan o kişi de cevapla ve reddet seçeneği çıkabiliyor,
   ama resim kayıtlı değilse böyle bir şey olmuyor.

   Saygılarımla,
   Ertan ASLANTAŞ

 6. ERDINC

  10/12/2009 at 00:37

  Degerli arkadaslarim lutfen iphonE ile hic bir telefonu karsilastirmayalim bir iphone hayrani olarak hic hosuma gitmiyor 🙁 iphone on yargisiz kullandikca ne kadar buyuk bir derya oldugunu anliycaksiniz

  BIRGUN HERKES IPHONE KULLANICAK BASKA SOZ ETMIYORUM 🙂

  Mustafa bey yazilariniz icin size binlerce kez tessekkur ediyorum .

 7. teknolog

  02/05/2011 at 11:55

  mustafa bey eski bir konuya tekrar yazıyorum ama bir türlü istedigim uygulamayı bulamıyorum, akakce, ucuzu vs gibi birden fazla türk sitesinde barkod ile arama yapabilecek bir uygulama aradım ama bulamadım.

  custom search özelliği olan bir uygulama ile sanırım bu siteleri ekleyebiliriz ama henüz bulamadım.

  redlaser sanırım veritabanını kullandırmak için geliştiricilerden lisans ücreti istediğinden türkiyedeki sitelerle artık çalışmıyor sanırım.

  shopsawy,quickmark qr, barcode scanner, bunları denedim ama sonuç hüsran, hiçbirinde herhangi bir siteyi ekleme özelliği yok malesef. Bu konuyu güncellerseniz çok sevinirim