BargainBin ile Ücretsiz Uygulamalardan Haberdar Olun

Ülkemizde, kredi kartlarının internette kullanımı pek yaygın değil. Bu yüzden de Türkiye’deki iPhone kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu Kredi Kartsız Apple ID‘yi tercih ediyor.  Dolayısıyla Kredi Kartsız Apple ID almış kullanıcılar, App Store’dan sadece ücretsiz uygulamaları indirebiliyor, 0.99$ gibi çok ucuz ama güzel uygulamaları satın alamıyor.

Ancak bu paralı uygulamalar bir süre sonra, (genelde de satışlar düşmeye başladığında) geliştiricileri tarafından tekrar popülerite kazanma adına ücretsiz (free) yapılabiliyor. Fakat bu uygulamaların ücretsiz satılma durumu genelde çok uzun sürmüyor. Bu yüzden de sonradan ücretsiz olacak bir uygulamayı takip etmek çok zor oluyor.

iphone_bargainbin_01iphone_bargainbin_02

İşte BargainBin gibi ismindeki, App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen bir uygulama ile de, bu tip fiyatları düşen uygulamaların takibi çok kolay oluyor. BargainBin’in özetle yaptığı, istediğimiz bir uygulamanın fiyatı çok düştüğünde (bargain) veya ücretsiz (free) olduğunda, bize anında bildirim (push notification) özelliği ile haber vermesi.

Uygulamayı ilk defa çalıştırdığımızda da karşımıza, giriş ekranı ve uygulamayı tanıtan bir ekran çıkıyor. Bu ekranları geçtikten sonra da ilk olarak Watch List (Takip Listesi) ekranına geliyoruz. Sağ üst köşedeki “+” seçeneğini kullanarak da, fiyat düşüşünden haberdar olmak istediğimiz uygulamaları aratarak ekliyoruz. (Bu yazıyı hazırlerken test için, bir blogda tanıtımını gördüğüm ve o sırada fiyatı 0.99$ olan Legend Camera isimli bir uygulamayı kullandım.)

iphone_bargainbin_03iphone_bargainbin_04

Uygulamamızı ekledikten sonra da fiyatı hangi miktara düştüğünde haberdar olmak istiyorsak ilgili değeri seçiyoruz. (Muhtemelen çoğu kullanıcı da ücretsiz (free) değerini seçecektir.) Ardından da sağ üst köşedeki Add seçeneğine tıklayarak uygulamamızı takip listemize (Watch List) eklemiş oluyoruz. Ayrıca benzer şekilde birden fazla uygulamayı da listeye ekleyebiliyoruz.

iphone_bargainbin_05iphone_bargainbin_06

Eğer tek tek uygulama eklemek ile uğraşmak istemez isek de, fiyatı düşen ya da ücretsiz olan tüm popüler uygulamaları takibe alabiliyoruz. Bunun için de yine Takip Listesi (Watch List) ekranının en altındaki “ADDITIONAL NOTIFICATIONS” menüsünü kullanabiliyoruz. Sağ üst köşedeki ekran görüntüsünde olduğu gibi sadece ücretsiz olan popüler uygulamaları takip için “Apps Gone Free” altındaki “Popular” seçeneğini işaretleyip, yine “ADDITIONAL NOTIFICATIONS” seçeneğine tıklıyoruz. Artık uygulamamızı kapatıp, uygulamaların fiyatlarının düşmesini bekleyebiliriz.

iphone_bargainbin_07iphone_bargainbin_08

Eğer cihazımızda Anında Bildirim özelliği kapalı değilse ve Takip Listesi’ndeki bir uygulamamızın fiyatı, belirlediğimiz fiyata düşmüş ise sol üst taraftaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “watch price met for XXX”  şeklinde bir mesaj alıyoruz. Sağ üstteki mesaj ise, “ADDITIONAL NOTIFICATIONS” menüsünden seçtiğimiz “popüler uygulamalar ücretsiz olduğunda haber” ayarı nedeniyle geliyor.

Eğer Anında Bildirim özelliğini kapalı tutuyorsak o zaman her gün mutlaka bir defa uygulamayı açıp “Watch List” menüsünden uygulamaları kontrol etmemiz gerekiyor. Takip etmediğimiz fakat yakın zamanda ücretsiz uygulamaları da yine aşağıdaki gibi uygulama içerisinden inceleyebiliyoruz.

iphone_bargainbin_09iphone_bargainbin_10

BargainBin’in içerisindeyken herhangi bir uygulamaya tıkladığımızda karşımıza çıkacak App Store seçeneği ile de App Store’dan indirilmesini sağlayabiliyoruz. Dolayısıyla BargainBin bize, çok farklı bir App Store deneyimi sunuyor.

Özellikle Kredi Kartsız Apple ID kullanıcılarının çok seveceğini düşündüğüm BargainBin, aşağıdaki link yardımı ile App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

appstore

Konusu hazır açılmışken, geçen hafta başlattığımız Kredi Kartı ile ilgili aşağıdaki anketimize de katılabilirseniz çok seviniriz:

Ayrıca artık her yazının sonuna eklediğimiz yıldızlar yardımı ile yazılarımızı da değerlendirebilirsiniz. Ne kadar çok yıldız verirseniz, yazıyı o kadar çok sevdiğinizi anlayacağız 🙂 Lütfen beğenmediğiniz durumlarda da bizi yıldızlardan mahrum bırakmaya çekinmeyin.

7 Comments

 1. isimsiz

  13/10/2009 at 11:12

  Yazi icin ellerinize saglik Mustafa Bey, anlatiminiz gercekten cok basarili.

 2. alper

  13/10/2009 at 12:44

  teşekkürler çok güzel bir yazı olmuş.
  App Store da uygulama yayınlamayı düşünüyormusunuz? 🙂 mesela iphoneturkey
  uygulaması direk basınca site açılır yeni yazılar olduğunda mesaj verir rss mantığıyla fiyatınıda 0,99$ yaparsınız enazından size destek vermek isteyenlerede bir yol açmış olursunuz 🙂 ilk müşteriniz benim çünkü iphone la ilgilenmekten çok sitenizi takip etmek daha keyifli sanırım bu site olmasaydı iphonedan çoktan sıkılırdım 🙂

 3. Anonim

  13/10/2009 at 15:52

  merhaba
  alakasız bir konu hakında soru sormak istiyorum
  videora programı ile video convert etmek istiyorum ama çevirmek istediğim video dosyasını program görmüyor sebebi ne olabilir?

 4. ergin özkan

  13/10/2009 at 23:42

  Teşekkürler , anlatiminiz gercekten cok güzel olmus.

 5. SGL

  14/10/2009 at 21:18

  iphone aldığım günden beri sayflarınıza abone oldum nerdeyse her akşam işten gelip bugün yeni ne var diye bakıyorum, zira gün içinde gerçekten bunları araştıracak vaktim olmuyor. Buradan aldığım bilgiler ile telefonumu en iyi şekilde kullanıyorum, teşekkürler, elinize sağlık

 6. SGL

  14/10/2009 at 21:25

  iphone aldığım günden beri web sayfanızın abonesiyim, her akşam eve gelip bugün yeni ne var diye bakmadan olmuyor, faydalı bilgileriniz sayesinde telefonumu en iyi şekilde kullanıyorum, teşekkürler elinize sağlık…

 7. Hasan Baku

  05/12/2009 at 09:53

  Merhaba ben BargianBin uygulamasini yukledim. aciyorum ve watch liste tikliyorum aciliyor amma “+” bu isaret solgun tiklayamiyorum ekrandada
  OH NO! YOUR WATCH LIST COULD NOT BE LOADED. PLEASE TRY AGAIN LATER yaziliyor bir kac defa denedim amma olmadi. bana yardim ede bilirmisiniz?